PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρίες UPS APC RBC7



kioan
14-12-15, 13:04
Έχω ένα APC UPS του οποίου οι μπαταρίες θέλουν αλλαγή. Αυτό φοράει το kit RBC7 (http://www.apc.com/shop/gr/en/products/APC-Replacement-Battery-Cartridge-7/P-RBC7) δηλαδή 2 μπαταρίες Sealed Lead Acid (VRLA) 12V 18Ah.

Το αυθεντικό ανταλλακτικό kit με τις 2 μπαταρίες έχει 200+ euro :crying: αλλά βλέπω ίδιου τύπου μεμονωμένες μπαταρίες με περίπου 50euro η μία, δηλαδή μισή τιμή.

Επειδή δεν έχω πείρα σε μάρκες μπαταριών κλπ, έχει κανείς να προτείνει κάποια;

Nemmesis
14-12-15, 13:11
το κακό δεν είναι μόνο η μάρκα.. πχ yuasa για εμένα είναι κορυφαίες.. το θέμα είναι που θα βρεις να την αγοράσεις φρέσκες... και δεν θα της έχει ο άλλος στο ράφι κανα χρόνο

kioan
14-12-15, 13:15
Ναι, αυτό το σκέφτηκα κι εγώ... υποθέτω το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις τον αριθμό παρτίδας και αν από αυτόν μπορεί να εξαχθεί κάποιο συμπέρασμα :001_unsure:

f_chronis
18-12-15, 09:28
Οι "αυθεντικές" APC μπαταρίες είναι απατεωνιά. Πληρώνεις φίκια για μεταξωτές κορδέλες. Ένας τρόπος να δεις αν είναι φρέσκια η μπαταρία που θα πάρεις είναι να μετρήσεις τάση χωρίς φορτίο με πολύμετρο. Κατω από 12,5V είναι πολυκαιρισμένη. Κάτω από 11,5V είναι για πέταμα. Αυτό με 2 παραδοχές:
-Ότι η μπαταρία δεν έχει φορτιστεί/χρησιμοποιηθεί ποτέ.
-Το πολύμετρο σου μετράει σωστά.
Έχω δοκιμάσει NRG και CSB. Και οι δύο είναι καλές (CSB βάζει η APC με το αυτοκόλλητό της). Μακριά από ultracell!!!

street
18-12-15, 16:39
Μακριά από ultracell
γιατι το λες αυτο ? , νομιζω κατασκευαζονται στο ιδιο εργοστασιο με αυτες που φερνει ο δησιος και ειναι πιο φθηνες ... τωρα μετργσα μια καινουρια και εδειξε 12.9 , δεν λεει κατι και δεν θα το αναλυσουμε εδω , εγω ανετα θα του εβαζα δυο τετοιες , η του δησιου powersonic η τιποτα yes , προσωπικα εγω για εμενα θα εβαζα οτι πιο φθηνο εβρισκα σε καταστημα , βασικα ολες ειναι ιδιες στο +/-5-10% κλαιν
αν ηθελα καλη θα επαιρνα καμια yasa , panasonic κλπ .. απ τ κινεζιες apc με το αυτοκολλητο απ εξω

f_chronis
19-12-15, 11:49
Δημήτρη δούλευα και ασχολούμαι ακόμα με τα UPS. Έχουν περάσει από τα χέρια μου 10αδες μάρκες μπαταρίες. Τόσο χαμηλή απόδοση όπως των ultracell δεν έχω μετρήσει σε καμία μάρκα. Αν τραβήξεις από μια 7ah ρεύμα 1Α δεν θα δεις καμιά διαφορά. Αν όμως βάλεις ενα μικρό Ups 800VA σε πλήρες φορτίο, το ρεύμα που τραβάει από την μπαταρία ξεπερνάει τα 50A. εκεί οι διαφορές είναι τεράστιες.

f_chronis
19-12-15, 11:55
Η τάση των μπαταριών εν κενώ είναι ένδειξη της στάθμης φόρτισης. Οι μπαταριές κατά την αποθήκευση έχουν μια αυτοεκφόρτιση που είναι μεγαλύτερη όσο μεγαλύτερη είναι η θερμοκρασία. Στα datasheet σου λέει ότι κάτω από ένα επίπεδο εκφόρτισης (δηλ αποθήκευση πάνω από 6-8 μήνες) υπάρχει μη ανακτίσημη απώλεια χωρητικότητας.

Αν δεν έχει ημερομηνία παραγωγής πάνω η μπαταρία είναι μια ένδειξη. Δεν είναι απόδειξη ότι παίρνεις φρέσκια μπαταρία (γιατί μπορεί η μπαταρία να έχει φορτιστεί την προηγούμενη μέρα)

Στο παρακάτω datasheet στην 2η σελίδα δες το σχήμα πάνω δεξιά (capacity retention characteristic). Δες τις σημειώσεις δίπλα στο διάγραμμα.

http://www.batteries.gr/uploads/file/CSBGP1272.pdf