PDA

Επιστροφή στο Forum : οργανο μέτρησης ισχύος



george33
17-12-15, 09:18
http://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9D%C E%99%CE%9A%CE%91%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE% A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%91/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CE%AC%CE%95%CE%AF%CE%B4%CE%B7/tabid/122/CategoryID/2289/List/0/Level/a/ProductID/33284/Default.aspx
Γεια σας,είδα αυτο το όργανο,και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου προτείνει κάτι για αυτήν την δουλειά,να μετράω κατανάλωση ισχύος δηλαδή συσκευών και αν τατόχρονα μου βγάζει και συνημίτονο ακόμα καλύτερα.
Βρήκα και ένα πολύμετρο της uni t to ut71e το οποίο κάνει και μέτρηση ισχύος και μετράει και cosφ αλλά δεν μπορώ να το παραγγείλω Ελλάδα λόγο μάλλον capital controls.
Καμιά πρόταση;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

vasilllis
17-12-15, 10:36
αυτο μετραει μεχρι 6Kw ,δεν ξερω τι ισχυ θες να μετρας.Μπορεις να κανεις και μια κατασκευη με πολυοργανο και μετασχηματιστες αν θες σε κατι μεγαλυτερο.

george33
17-12-15, 12:48
Κοίτα κυρίως για οικιακές εγκαταστάσεις το θέλω,οπότε τα 6KW είναι στο όριο.Την κατανάλωση συσκευών θέλω να μετράω,κυρίως λαμπτήρων.

kanivallos
17-12-15, 13:08
Αν είναι για μέτρηση στο σπίτι σου μόνο (να βλέπεις καταναλώσεις για να επιλέγεις αντίστοιχα οικονομικές λύσεις) μπορείς να αγοράσεις κάτι τέτοιο με λίγα χρήματα.
http://www.special-products.gr/gr/batometro.php
Για λάμπες έχεις ένα ντουί μόνιμα με καλώδιο πρίζας και δοκιμάζεις εκεί την κατανάλωση τους.

george33
17-12-15, 13:44
Ναι απλά έψαχνα κάτι για να βλέπω ταυτόχρονα και το συνφ, πως αλλάζει ανάλογα την συσκευή που μετράω. Το uni t που ανέφερα το κάνει αυτό αλλά δεν μπορώ να το βρω κάπου να το παραγγείλω.

xmaze
22-12-15, 10:57
Ναι απλά έψαχνα κάτι για να βλέπω ταυτόχρονα και το συνφ, πως αλλάζει ανάλογα την συσκευή που μετράω. Το uni t που ανέφερα το κάνει αυτό αλλά δεν μπορώ να το βρω κάπου να το παραγγείλω.

έχεις σπίτι σου επαγωγικά φορτία για να θέλεις τόσο πολύ τόσο εξειδικευμένη μέτρηση ;

george33
22-12-15, 14:16
Όχι αλλά όταν μετράω κατανάλωση μιας λάμπας, πχ φθορίου, καλό είναι να μπορώ να βλέπω και το cosφ .
Για σύγκριση μετά με την αντίστοιχη λάμπα led.
Για να δείχνω την διαφορά στον πελάτη.

lepouras
22-12-15, 17:00
ναι αλλά στην φθορίου βάζεις απλά ένα πυκνοτάκι παράλληλα και πάει περίπατο το συνημίτονο ενώ στην λεντ τη θα βάλει που οι περισσότερες έχουν πυκνωτή για να ρίχνουν την τάση? πηνίο?:001_smile: να ξέρεις θα απογοητευτείς όταν δεις ολόκληρη την διαφορά.
φυσικά και τα δύο αυτά αφορούν καταναλωτές που χρεώνονται χώρια την άεργη.