PDA

Επιστροφή στο Forum : 3d σχεδίαση σε Windos XP για 3d εκτύπωση



chip
17-12-15, 18:39
Γεια σας φίλοι μου,
ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει (και πιο είναι) free λογισμικό για 3d σχεδιασμό με σκοπό την τρισδιάστατη εκτύπωση που να τρέχει σε windows xp (pentium 4 512MB)

exop
17-12-15, 18:44
εντελώς πρόχειρα:

FreeCAD http://www.freecadweb.org/

SketchUP http://www.sketchup.com/

finos
17-12-15, 18:48
Autodesk 123d

chip
17-12-15, 18:48
Σας ευχαριστώ πολύ!
Το sketchup νομίζω στην free έκδοση σχεδιάζει αλλά δεν βγάζει το αρχείο που χρειάζεται για τον 3d εκτυπωτή. (θέλω νόμιμο λογισμικό και όχι σπασμένο)

Το autodesk είναι autocad σώστα? Θέλω λογισμικό που και για επαγγελματική χρήση να είναι δωρεάν (έστω και σε μικρότερη έκδοση) ώστε ο χρόνος που θα επενδύσω να το μάθω να μην είναι άχρηστος αν στο μέλλον το θέλω για επαγγελματική χρήση.

Gaou
17-12-15, 19:08
φίλε μου το sketchup κανει stl εξαγωγή αρχειου. Το θέμα ειναι ότι ειναι το πιο ευκολο για να μάθεις ( καθότι φαντάζομαι ότι εισαι νέος στον σχεδιασμο) . Το καλύτερο που μπορεις να κατεβάσεις που ειναι free και κορυφαιο ειναι το blender. Ειναι λογισμικο που κάνει και animation και επισης μπορει να εισάγει εκτος απο το να εξάγει σχέδια stl ( Πολυ σημαντικο ) .

Τώρα όσο αφορά την autodesk ( εταιρια λογισμικου που της ανήκει το autocad to 3dstudio και πολλά αλλα ) εχει λογισμικα ελευθερα χρήσης ( περιορισμένων δυνατοτήτων ) για μαθητες και εκπαιδευτικου σκοπου.

Αν ξεκινάς προσπαθησε να πάς στο inventor .

picdev
17-12-15, 19:32
το invertor το δουλεύει ενας φίλος βιομηχανικός σχεδιαστής, σχεδιάζει cnc κατά βάση αλλά για να τρέξει σωστά θέλει 2 κάρτες γραφικών , παιζει και με on board οριακά αλλά οχι με 512ram και p4

Gaou
17-12-15, 19:38
η αληθεια ειναι ότι δεν το ειδα αυτο . εν πάσι περιπτώση μπορει να πάει σε παλιοτερη εκδοση. πάντως με αυτα τα δεδομένα δεν τρέχει κανενα σχειδαστικο .

chip
17-12-15, 20:46
σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Το blender νομίζω θέλει vista θα το κοιτάξω

ναι δεν έχω κάνει ποτέ 3d σχεδιασμό (μόνο 2d σε autocad)

νομίζω ότι το freecad θα δουλέψει στην αντίκα που έχω... θα το δοκιμάσω...

GeorgeVita
17-12-15, 21:34
...νομίζω ότι το freecad θα δουλέψει στην αντίκα που έχω...
Επειδή έχω το FreeCad σε Ubuntu και P4-2GB RAM, δείξε τον τύπο των αρχείων για 3d printer να δοκιμάσω αν τα παράγει!
Ευχαρίστως να κάνω δοκιμή με 1GB και σε XP (εφόσον υποστηρίξει τα αρχεία σου).

picdev
17-12-15, 22:22
Επειδή έχω το FreeCad σε Ubuntu και P4-2GB RAM, δείξε τον τύπο των αρχείων για 3d printer να δοκιμάσω αν τα παράγει!
Ευχαρίστως να κάνω δοκιμή με 1GB και σε XP (εφόσον υποστηρίξει τα αρχεία σου).
Ρε Γιώργο με p4 και pic10f που πας .
Πάρε κανέναν 32f να βαλεις rtos να γουσταρεις.

Chip επειδή το pc είμαι παλιό , έχεις σκεφτεί να πάρεις καμία μνήμη από ebay που τις παλιές τις έχει φτηνά ?
Εγώ με ούτε 20€ πήρα ddr2 4gb για το pc του δωματίου

teresos
17-12-15, 23:10
σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Το blender νομίζω θέλει vista θα το κοιτάξω

ναι δεν έχω κάνει ποτέ 3d σχεδιασμό (μόνο 2d σε autocad)

νομίζω ότι το freecad θα δουλέψει στην αντίκα που έχω... θα το δοκιμάσω...


φίλε μου ,
επειδή και εγώ ξεκίνησα να μαθαίνω 3d σχεδιασμό πρίν από 6 περίπου μήνες (καθότι τελείως άσχετος), μετά από παρότρυνση
φίλου ο οποίος με έπεισε τελικά, ξεκίνησα με το sketchup.
Τελικά είχε δίκιο.
Μόλις έκανα τα πρώτα βήματα κατάλαβα οτι το πρόγραμμα είναι απίστευτα εύκολο και μπορείς να κάνεις παπάδες .
Δεν το συνγκρίνω σε καμμία περίπτωση με Autοcad και τα συναφή ,αλλά για ξεκίνημα είναι άριστο.
Να πώ επείσης οτι το sketchup 2013 τρέχει άνετα στον παλιό υπολογιστή στο εργαστήριο που έχω και τον 3d εκτυπωτή με XP-pentium 4 , αλλά με 2G μνήμη.
Απλά για να εξάγεις τα αρχεία για τον εκτυπωτή θα πρέπει να κατεβάσεις και ένα plugin το export stl. και να το εγκαταστήσεις και μετά ότι σχεδιάζεις θα μπορείς να το
μετατρέπεις σε stl. για τύπωμα...
Πλέον νοιώθω πολύ άνετα με το πρόγραμμα και σχεδιάζω οτι μου χρειάζεται για εκτύπωση...Νοιώθω πλέον έτοιμος να κάνω την μετάβαση σε Cad η Rhino.
61346613476134861349


Παύλε (Gaou) , μάλλον κατάλαβες τι είναι αυτό...

chip
18-12-15, 00:38
Γιώργο σ ευχαριστώ πολύ κι εσένα! Κι εγώ το sketcup ήξερα σαν το 'standar' λογισμικό για σχεδίαση σε 3d printers από τους ερασιτέχνες (οι επαγγελματίες δουλεύουν solid works, proengineer κλπ) όμως κάπου διάβασα οτι δεν κάνει (στην free έκδοση) την εξαγωγή του αρχείου που χρειάζεται για 3d printer και έλεγε για addon μετά είδα οτι θέλει vista κάρτα γραφικών κλπ... διάβασα βέβαια οτι η παλαιότερη έκδοση τρέχει σε xp αλλά σκέφτηκα μήπως σε αυτή δεν κολάει το addon και αποθαρύνθηκα. Με αυτά που λες θα το ξαναδώ γιατί είχα δει κάτι βιντεάκια στο youtube και κάνει πολύ ωραία πράγματα (ιδιαίτερα με εντιπωσιασε η δυνατότητα να εισαγεις φωτογραφίες από αντικείμενα και με βάση αυτές να φτιάξεις το 3d Μοντέλο.

Βασικά είμαι πλέον περισσότερο ανάμεσα στο sketchup και στο freecad.

Άκη αν χρειαστεί θα κάνω αναβάθμιση μνήμης... κανονικά βέβαια πρέπει να αγοράσω υπολογιστή αλλά προσπαθώ να το καθυστερήσω λίγο με τη σκέψη της πιθανής μετακόμισης.... όσο για το laptop αντίκα ΙΒΜ R50e όταν φύγουν τα capital control του ετοιμάζω αναβάθμιση στα 2gb, αλλαγή του celeron επεξεργαστή σε pentium 4 και αλλαγή του pata δίσκου με usata flash disc (και μετατροπέα). :) extreme upgrade!

GeorgeVita
18-12-15, 08:45
[off topic]

Ρε Γιώργο με p4 και pic10f που πας...
... μέχρι την Αμερική!
Εσύ με τι ... ξυρίζεσαι;
[/off topic]

picdev
18-12-15, 08:59
Όντως εσύ το εφτιαξες ?
Εγώ Γιώργο ακολουθώ τη μόδα και αφήνω μουσια.
Αυτό που φτιάχνω τώρα ήθελε rtos για να είναι νοικοκυρέμενο αλλά το παλευω με τα interrupt τι να κάνω

Βρε chip πιο cc , χτες αγοραζα πυκνωτές με τη 3η . σίγουρα θα μπορείς μα αγοράσεις μνμημη

GeorgeVita
18-12-15, 09:15
Από μικρό παράδειγμα στο "part design" του FreeCAD, παρήγαγα ένα αρχείο .stl αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι σωστό, βάση του:
http://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?f=3&t=6820

Ανοίγοντάς το στην αρχή γράφει "MESH MESH ..." και όχι "Solid xyz" (από https://en.wikipedia.org/wiki/STL_%28file_format%29).
Το επισυνάπτω για πιθανό έλεγχο από κάποιον έμπειρο.

George_b
18-12-15, 09:24
Από μικρό παράδειγμα στο "part design" του FreeCAD, παρήγαγα ένα αρχείο .stl αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι σωστό, βάση του:
http://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?f=3&t=6820

Ανοίγοντάς το στην αρχή γράφει "MESH MESH ..." και όχι "Solid xyz" (από https://en.wikipedia.org/wiki/STL_%28file_format%29).
Το επισυνάπτω για πιθανό έλεγχο από κάποιον έμπειρο.

Το αρχειο stl ειναι ενα τετραγωνο 10mmx10mm και εχει εναν κυλινδρο που προεξέχει απο αυτο?

Μια χαρα ειναι το σχεδιο, μπορει να γινει εκτυπωση...

GeorgeVita
18-12-15, 09:26
Οχι, τον κύλινδρο τον έβαλα για κόψιμο (εσοχή), άρα με κάποια ακόμη ρύθμιση θα βγεί το σωστό.
Οσον αφορά το αρχείο, το διάβασες με κάποιο "stl file viewer", όπως έχουμε τα gerber viewers;

EDIT: εντάξει, είδα το αρχείο .stl με το FreeCAD και φαίνεται ο προεξέχων κύλινδρος άρα viewer είναι το ίδιο το πρόγραμμα!
EDIT2: ανέβασα 2ο αρχείο .stl που το βλέπω σωστά και έχουμε 2 παραδείγματα αντικειμένων

Gaou
18-12-15, 09:35
... παπάδες ...
απο αυτους με τα μούσια ή τους αλλους τους πονηρούς ?


Δεν το συνγκρίνω σε καμμία περίπτωση με Autοcad ....
το τέλος του 14 σε ενα γραφειο γνωρισα μια πολυ αξια διακοσμήτρια . τις λέω πως σχεδιαζεις μου λέει autocad 2d σκετσαπ προ 3d. μου πεσαν τα σαγονια. δεν το περιμενα τόσο δυνατο το σκετσαπ κυριως λόγο της απλοικοτητας του. ειναι εφάμιλο και σε λιγο με της μαλακιες που κάνει η οτοντεσκ στο μαρκετινγκ θα ειναι και καλύτερο.


η Rhino.
νομιζω πολύ καλύτερο για αυτην την δουλεια απο τα γενικά cad


... μάλλον κατάλαβες τι είναι αυτό...

ναι και ζήλεψα αρκετά...! όταν εισαι ετοιμος πές να σου στειλω κανα πελλετ.

George_b
18-12-15, 09:43
Οχι, τον κύλινδρο τον έβαλα για κόψιμο (εσοχή), άρα με κάποια ακόμη ρύθμιση θα βγεί το σωστό.
Οσον αφορά το αρχείο, το διάβασες με κάποιο "stl file viewer", όπως έχουμε τα gerber viewers;


Το σχεδιο το "ανοιξα" με 2 διαφορετικα προγραμματα. ArtCAM , Solidworks.