PDA

Επιστροφή στο Forum : usb μικροσκόπιο



picdev
18-12-15, 00:02
Μαστορια , έχετε καμιά γνώμη για αυτά τα σάπια κινέζικα μικροσκόπια του ebay?
ειναι καλύτερο το λεπτό απο το χοντρό πχ ? λέτε να μπορείς να κάνεις και καμιά κόλληση ενώ κοιτάς την οθόνη ?
ναι ξερω ειχα δει και το βιντεο του dave

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=usb+microscope&rt=nc&LH_BIN=1

stratos111
18-12-15, 00:18
Μην ζητήσεις να στο αιτιολογήσω αλλά σου προτείνω το χοντρό και μέχρι x200. Μου έχει βγάλει πολλές βλάβες 3-4 χρόνια τώρα

navar
18-12-15, 00:49
το χοντρό το έχω και εγώ , το 200χ , καλο είναι απλα ο φακός του δεν τα πάει πολύ καλά με τους φωτισμούς και τις αντιθέσεις
θα βασανιστείς λίγο και θα πειραματιστείς αρκετά απο που πρέπει να το φωτίσεις για να μην γυαλίζει και να είναι εντάξει το contrast αλλα άκρη βρίσκεται !

οταν λοιπόν τα πετύχεις αυτά και το σταθεροποιήσεις σε καλή βάση , κάνεις δουλειά με όσο μικρή και αν ειναι η βλάβη !
με έχει σώσει πολλές φορές ειδικά σε χαλασμένους διαδρόμους απο σηκωμένα βύσματα usb (tablet/kinhta) και λοιπές βλάβες !
επίσης είναι χρήσιμο και για να διαβάσεις κωδικούς απο εξαρτήματα που με τον απλό φακο/λαμπα εργαστηριου δεν φαίνονται με τίποτα

Dbnn
18-12-15, 09:35
Εγω ειχα ενα σαν στυλο bic. Πολυ εξυπηρετικο! Ειχα φτιαξει και μια βαση να το κραταει σταθερα.

Παντως σε smd ic κλπ βοηθαει παρα πολυ. Οταν ειδικα αλλαζα τσιπακια smd, ηταν απαραιτητο.

elektronio
18-12-15, 10:22
Με ενδιέφερε και εμένα αλλά όταν το έψαχνα είδα ότι ανέφεραν manual focus: 3mm - 40mm αυτό σημαίνει ότι αφήνουν χώρο για εργασία μάξιμουμ 4 εκατοστά και έτσι τα παράτησα.
Τώρα είδα σε κάποια ότι έχουν manual focus: 8mm - 200mm και άλλα από 10mm to infinity, αυτά είναι καλά αν είναι αληθινό το νούμερο γιατί οι κινέζοι γράφουν ότι θέλουν.
Υποθέτω ότι το θέμα αυτό θέλει προσοχή.

picdev
18-12-15, 11:02
ενα τέτοιο ελεγε οτι ειναι καλο ο dave
http://www.ebay.com/itm/2MP-USB-Digital-Microscope-500x-8-LED-Video-Camera-Stand-Webcam-Magnifier-Loupe-/401017903087?hash=item5d5e8797ef:g:60YAAOSwo0JWLz0 Z