PDA

Επιστροφή στο Forum : The $5 Computer - Raspberry PI Zero Greek Review



pez
18-12-15, 02:03
| The $5 Computer
| raspberrypi.org/blog/raspberry-pi-zero/ (https://www.raspberrypi.org/blog/raspberry-pi-zero/)
=
| Raspberry PI Zero Greek Review
| youtube.com/watch?v=0t7ja75Vgs8 (https://www.youtube.com/watch?v=0t7ja75Vgs8)
| George Stefanidis

finos
18-12-15, 08:06
The cheapest pc

leosedf
18-12-15, 10:01
Τελευταία προειδοποίηση, είμαστε Ελληνικό φόρουμ.

pez
18-12-15, 13:33
- [#3 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=83702&p=739845&viewfull=1#post739845)] : Μοιάζει σαν μια πολύ ενδιαφέρουσα "απειλή", η οποία
επειδή έχει επαναληφθεί μερικές φορές ακόμα, κι έχει μείνει
αναπάντητη, μπορεί και να έχει εκληφθεί ως "τρόόόμοοοος" : )
οπότε σαν να είναι πια καιρός να επιχειρήσουμε να αντιληφθούμε
περί τίνος πραγματικά πρόκειται. Λοιπόν. Τι πραγματικά πάει να
πει αυτό; Για παράδειγμα: τα "leosedf", "φόρουμ", "Jan", "MHz",
"GHz", "hlektronika", τι είναι; Αυτά είναι ολοφάνερα λατινικά
με ελληνικούς χαρακτήρες και ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες.
Προς αντιδιαστολή, πάντα για παράδειγμα, η γνήσια Zhle1a,
o "πούρος" F8onos, η νεοελληνική Ντρ0ph, κι η αρχαιοελληνική
Α1δw$, αν και είναι γνησίως ελληνικολατινικοαριθμοτρεχαγύρευε,
εν τούτοις: και τα διαβάζουμε, και βγάζουμε, οπωσδήποτε, νόημα.
Οπότε, ας υποθέσουμε, πολύ καλύτερα για όλους μας, πως κι αυτή,
η εσχάτη, "τελευταία προειδοποίηση" είναι άλλο ένα, γνήσια
ελληνικό, ανέκδοτο, για εκείνες τις γνήσια ελληνικές, τις από
την ελληνική Αρχαιότητα ατελείωτες, "διαγραφές", όλων εκείνων
των Ελλήνων, που εμείς αποφασίζουμε να τους προγράψουμε, βάσει
αντικειμενικών προδιαγραφών, όφκορσσσ, καθότι εκείνα που
εκείνοι γράφουν είναι διαφορετικά από αυτά, τα γνησίως
ελληνικά, που μόνον "εμείς", οι προδήλως ελληνικοί, είμαστε
ικανοί να τα αντιλαμβανόμαστε. Τι άλλο; - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος

GeorgeVita
18-12-15, 15:44
The cheapest pc
Πέρα από τα διαφημιστικά τρικ, για να έχεις Η/Υ χρειάζεσαι λίγα χρήματα ακόμη για κάρτα SDHC, USB hub, WiFi ή άλλο μέσο δικτύωσης, τροφοδοτικό, πληκτρολόγιο, mouse, οθόνη, ...

Σήμερα τα "φθηνά PC" είναι οι ταμπλέτες και τα κινητά, από €40 μαζί με την μπαταρία!
Γενικά "το φθηνότερο PC" είναι αυτό που έχεις ήδη ή αν πρόκειται να αγοράσεις υπάρχουν τα φθηνά laptop των €199.

Από την άλλη το Raspberry Pi Zero νομίζω ότι προσπαθεί να πάρει μερίδιο αγοράς από τις αναπτυξιακές πλακέτες ψευτο-embedded (τύπου arduino) με πελατειακή βάση τους "εφευρέτες" του σήμερα/αύριο, όσους δεν κλείσουν εισιτήρια "one way" για τον Αρη... (πλανήτη)

finos
18-12-15, 16:13
Πέρα από τα διαφημιστικά τρικ, για να έχεις Η/Υ χρειάζεσαι λίγα χρήματα ακόμη για κάρτα SDHC, USB hub, WiFi ή άλλο μέσο δικτύωσης, τροφοδοτικό, πληκτρολόγιο, mouse, οθόνη, ...

Σήμερα τα "φθηνά PC" είναι οι ταμπλέτες και τα κινητά, από €40 μαζί με την μπαταρία!
Γενικά "το φθηνότερο PC" είναι αυτό που έχεις ήδη ή αν πρόκειται να αγοράσεις υπάρχουν τα φθηνά laptop των €199.

Από την άλλη το Raspberry Pi Zero νομίζω ότι προσπαθεί να πάρει μερίδιο αγοράς από τις αναπτυξιακές πλακέτες ψευτο-embedded (τύπου arduino) με πελατειακή βάση τους "εφευρέτες" του σήμερα/αύριο, όσους δεν κλείσουν εισιτήρια "one way" για τον Αρη... (πλανήτη)
πουντα κι δεν τα ειδα ;

GeorgeVita
18-12-15, 22:03
πουντα κι δεν τα ειδα ;
Ποιά; Τα διαφημιστικά τρικ;

pez
18-12-15, 23:03
- Εντάξει, διαφήμιση κερδοσκοπική, αλλά σοκάρει, ιδίως όταν θα
θυμίσει κι εκείνη την "επένδυση" του Χρόνου στον 6502. Δύσκολα
τα πράγματα, ό,τι και να πεις - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος

info@kalarakis.com
06-01-16, 15:59
Το έχει κανείς να πωλείτε στα 5$, άντε στα 10$
Σε όποιο μαγαζί το έχει διαθέσιμο δεν βγαίνει κάτω από 29ε
Αν τώρα βάλεις και αυτά που του λείπουν, γιατί να μη πάρεις το pi 2 με 35ε να τελειώνουμε?

christosgr
06-01-16, 16:55
19,70 ευρω το εχω βρει εγω .

info@kalarakis.com
06-01-16, 19:01
Σε πιο μαγαζί το βρήκες διαθέσιμο? Ενα λινκ?

pez
06-01-16, 20:39
Pi Zero Availability

1 Tue Dec 29, 2015 - Sun Jan 03, 2016 - Locked
https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?p=871418#p871418

2 Mon Jan 04, 2016 -
https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=63&t=131310&p=877722

christosgr
06-01-16, 21:44
Σε πιο μαγαζί το βρήκες διαθέσιμο? Ενα λινκ?

Κοιτα στο nettop.gr

Εγω περιμενω το PI 2

plouf
06-01-16, 22:20
ριχτε και μια ματια στο CHIP 9$ με WiFI - > https://www.kickstarter.com/projects/1598272670/chip-the-worlds-first-9-computer

GeorgeVita
06-01-16, 22:56
ριχτε και μια ματια στο CHIP 9$ με WiFI - > https://www.kickstarter.com/projects/1598272670/chip-the-worlds-first-9-computer

... υπάρχει και το "άλλο" στα 0...5 ευρώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=83484), χωρίς κρυφά κόστη, ready to play!
Το CHIP θα το έχουν έτοιμο μετά τον Ιούνιο '16, έχει WiFi αλλά δεν έχει HDMI.

Εντός θέματος: τι εφαρμογές έχετε σκεφτεί για το Raspberry Pi-Zero;
Σας ενδιαφέρει ως πλακέτα υλοποίησης embedded εφαρμογών που θα τρέχει linux ή σαν media player/server κλπ.
Γιατί δεν κοιτάτε άλλες πλατφόρμες (λ.χ. τύπου arduino, olimexino, chipkit, κλπ);
Αν είναι για media-X, ένα tablet με έξοδο mini-HDMI δεν κάνει καλύτερη δουλειά;

plouf
06-01-16, 23:31
εγω το chip (kai ισςω το το pi0 ) για embedded εφαρμογες μεγαλυτερης υπολογιστητικης ισχυος.

τα pic/avr για μικροτερης κλιμακας εφαρμογες. οι μικροτερς κλιμακας ειναι ποι σταθερες κατεμε απο ενα "ολοκληρο ΠΙΣΙ"
παρόλα αυτα για ποιο "πισαδικα" πχ διαβασμα ιντερνετικης σελιδας και βγαλσιμο αποτελεματων καιρου σε οθονη" ειναι ποι βολικα αυτα

info@kalarakis.com
07-01-16, 00:34
christosgr
to nettop.gr έχει τιμή αλλά δεν έχει stock Όταν έρθουν τα καινούργια τότε θα δούμε αν έχει ακόμα την ίδια τιμή
τώρα έχω ρο ρι 2 Το πήρα από το eshop.gr περίπου 50ε με τα μεταφορικά τόσο έβγαινε και από nettop.gr

Σαν media player καλύτερα είναι του τύπου android το δικό μου το έβαλα στο teniesonline και κάνει κολλήματα και σπασίματα

το chip 9$ δεν έχει HDMI που είναι υποχρεωτικό για εμένα.
Τώρα χρησιμοποιώ το ΜΚ802ΙΙ με Α10 μέσα στο 1G και παίζει τα βίντεο οκ σε full screen To PI 2 δεν ξέρω ακόμα αν μπορεί Στο teniesonline πάντως δεν τα καταφέρνει.
To android μου κοστίζει 60ε και ψάχνω κάτι φτηνότερο Το ΡΙ έχει το GIO για τη διασύνδεση των συσκευών μου.
Σήμερα ξαναέγραψα το πρόγραμμα από android σε java για να το δοκιμάσω αύριο να δω αν παίζει σωστά στη ΤV. Αν είναι οκ θα προχωρήσω στη μαζική αγορά του ΡΙ αλλιώς πίσω στο android.

christosgr
07-01-16, 05:30
PI- ZERO
Σαν media player νομιζω ειναι μια καλη επιλογη.

Εχω τον Μag 260 με λειτουργεικο Android και το kodi,iptv και σε αλλες εφαρμογες τα παει πολυ καλα.

Τωρα το PI-2 δεν εχω εμπειρια αλλα θα το χρησιμοποιησω και αυτο σαν media player ας ερθει πρωτα και βλεπουμε,καπου διαβασα οτι και αυτο μπορεις να το τρεξεις με λειτουργικο Android lollipop 5.1,σαν πρωτες δοκιμες θελω να κανω με το NOOBS με αυτα τα λιγα που εχω διαβασει ως τωρα.

giannopoulos.stavros
07-01-16, 08:48
christosgr
Σαν media player καλύτερα είναι του τύπου android το δικό μου το έβαλα στο teniesonline και κάνει κολλήματα και σπασίματα


Για media player στο raspberry pi 2, καλύτερα δοκίμασε το OSMC (https://osmc.tv/download/) που έχει Kobi.
Με τις άλλες εκδόσεις και στο youtube έχει κολλήματα

kostasmantzios
07-01-16, 10:23
http://www.itsmart.gr/product_info.php?products_id=16721 apo ellada

Στάλθηκε από το LG-D722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

GeorgeVita
07-01-16, 11:15
Από τα παραπάνω σχόλια συμπεραίνω κύρια χρήση ως Full HD media player και μετά έρχονται οι linux embedded εφαρμογές.
Δηλαδή αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει stock στην Ελλάδα, θεωρείτε λογική τιμή για το Raspberry Pi Zero τα €20-€23 με τα μεταφορικά;

kioan
07-01-16, 11:40
The $5 Computer που κοστίζει €20 αν απλά το πάρετε για να το κοιτάτε.
Αν θέλετε και να το λειτουργήσετε χρειάζεται άλλα τόσα σε περιφερειακά :001_tt2:

cloud_constructor
07-01-16, 11:49
Χμ...Χρηση...

Νομιζω ειναι χαοτικα καλυτερο για φορητες εφαρμογες (πχ παιχνιδομηχανες , φορΕτους υπολογιστες στα ρουχα , κανα μικρο robot) και λογω του μικρου μεγεθους αλλα και οτι μαλλον καταλανωνει λιγοτερη ενεργεια (αυτο το λεω χωρις να εχω δει ΚΑΝ τα χαρατηριστικα)

Παρολαυτα το 5bucks απλα κοστιζει αν πας κ το παρεις απο το εργοστασιο χωρις συσκευασια αλλιως πφφ ΝΑΙ ΚΑΛΑ (εκτος αν εννοουν 5ευ χονδρικη οποτε παω πασο)

finos
07-01-16, 14:26
Ποιά; Τα διαφημιστικά τρικ;

Όχι τς φθινα pc

street
07-01-16, 17:46
τι εφαρμογές έχετε σκεφτεί για το Raspberry Pi-Zero;
αν και δεν εχω ακομα παρε δωσε .... θα πω τ μου ηρθε στο μυαλο διαβαζοντας εδω και γενικα

το πρωτο που μου ηρθε και μετα ειδα οτι υπαρχει στο και στο ιντερνετ σαν ιδεα ειναι bitcoin mining ! εφοσον ισχυριζονται οτι εχει τοσο μικρη καταναλωση ( σε φουλ επεξεργαστικη απαρτια ? ) να παρουμε καμια 50ρια ( με 5$ ) να τα συνδεσουμε σε 1-2 φωτοβολταικα και ετοιμο ... το τζαμπα χρημα :biggrin: α και μια γραμη του οτε :001_tt2: υσ δεν εχω ασχοληθει ποτε με μαινινκ γενικα ...


το δευτερο και ποιο θεωρητικα σοβαρο ( ? λεμε ) που μου ηρθε ειναι για καμερα , ποιοτικου ελεγχου , δειγματοληψιας , αυτοματισμων , στρατιωτικων εφαρμογων ? βιομηχανικων ? κατι σαν ενα embedded ? σταθερο ...


το τριτο ...ενα ισχυρο σταθερο firewall .... ??

αυτα :biggrin:

υσ

kernel linux μπορουμε να φορτωσουμε στους μικροελεγκτες ?

info@kalarakis.com
07-01-16, 17:51
GeorgeVita
τα 20ε με το ΦΠΑ και μεταφορικά για την Ελλαδα ειναι μια πάραααααααααααα πολύυυυυυυυυυ καλή τιμή
Και απο έξω να τα φέρεις και περάσεις τελωνείο τόσο πάνω κάτω θα στοιχίσει

Αν τελικά μου κάνει γιατί από το πρωί προσπαθώ να του φορτώσω το πρόγραμμα (είναι σε java) και πετάει "μπόμπες"
Θα το χρησιμοποιήσω όπως είναι χωρίς περιφερικά. Δεν έχω βρει κάτι φτηνότερο που να έχει HDMI και GPIO
Και GPIO να μην έχει πάλι μου κάνει
Αυτό που θα κάνει είναι να προβάλει 3 τραϊλερ των 3-4δευτερα απο την SD κάρτα και ξανά πάλι από την αρχή. Σε full 1080

kioan
07-01-16, 17:54
Για bitcoin mining δεν εχει αρκετη επεξεργαστική ισχύ το ίδιο, θα χρειαστεί κάποιο USB με ASIC για αυτη τη δουλειά το οποίο εχει πολλαπλασια κατανάλωση ενεργειας. Πλέον το mining έχει δυσκολεψει και δεν συμφέρει.

Για firewall θες τουλάχιστον 2 interfaces και στο συγκεκριμένο θα είναι αναγκαστικά πανω απο USB με αποτελεσμα να σε περιορίζει πολυ απο θεμα throughput.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

street
07-01-16, 18:02
Για bitcoin mining δεν εχει αρκετη επεξεργαστική ισχύ το ίδιο
μμμμχχχ αμεσως να τα ισοπεδωσεις ολα σαρδαναπαλε :lool: μια χαρα εχει ..... 50 ειπαμε θα παρουμε ... και εμεις θα φτιαξουμε τ κωδικα ....

kostasmantzios
07-01-16, 18:06
αν και δεν εχω ακομα παρε δωσε .... θα πω τ μου ηρθε στο μυαλο διαβαζοντας εδω και γενικα

το πρωτο που μου ηρθε και μετα ειδα οτι υπαρχει στο και στο ιντερνετ σαν ιδεα ειναι bitcoin mining ! εφοσον ισχυριζονται οτι εχει τοσο μικρη καταναλωση ( σε φουλ επεξεργαστικη απαρτια ? ) να παρουμε καμια 50ρια ( με 5$ ) να τα συνδεσουμε σε 1-2 φωτοβολταικα και ετοιμο ... το τζαμπα χρημα [emoji3] α και μια γραμη του οτε :001_tt2: υσ δεν εχω ασχοληθει ποτε με μαινινκ γενικα ...


το δευτερο και ποιο θεωρητικα σοβαρο ( ? λεμε ) που μου ηρθε ειναι για καμερα , ποιοτικου ελεγχου , δειγματοληψιας , αυτοματισμων , στρατιωτικων εφαρμογων ? βιομηχανικων ? κατι σαν ενα embedded ? σταθερο ...


το τριτο ...ενα ισχυρο σταθερο firewall .... ??

αυτα [emoji3]

υσ

kernel linux μπορουμε να φορτωσουμε στους μικροελεγκτες ?
Linux μπορουμε να φορτοσουμε...στο ebay υπαρχουν sd για το raspberry με linux μεσα

Στάλθηκε από το LG-D722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

street
07-01-16, 18:14
Linux μπορουμε να φορτοσουμε...στο ebay υπαρχουν sd για το raspberry με linux μεσα


μαλλον δεν καταλαβες .... σε ατμελ και πικ λεω ακεραιους χωρις μπουτλοαντερ ...


στο ebay υπαρχουν sd για το raspberry με linux μεσα
μαλιστα .... ενω ας πουμε οτι δεν μπορουσες να κανεις μια δικια σου και οτι πρεπει να την παρεις απ το εμπει και να την πλερουα ?

GeorgeVita
07-01-16, 19:26
Και απο έξω να τα φέρεις και περάσεις τελωνείο τόσο πάνω κάτω θα στοιχίσει
...
Αυτό που θα κάνει είναι να προβάλει 3 τραϊλερ των 3-4δευτερα απο την SD κάρτα και ξανά πάλι από την αρχή. Σε full 1080
Το "απ' έξω" είναι UK οπότε δεν έχει τελωνείο αλλά δεν είναι διαθέσιμο.
Φαντάζομαι αφού ρυθμίσουν τις παραδόσεις τους η ελληνική λιανική τιμή θα είναι κάτω από €10.

Για αυτό που περιγράφεις εγώ θα χρησιμοποιούσα ένα μεγαλύτερο αρχείο σε μνήμη USB συνδεδεμένη κατ' ευθείαν στην TV.
Η Samsung έχει βγάλει προγραμματιζόμενες τηλεοράσεις με ειδικό firmware για τέτοια εφαρμογή. (www.samsung.com/gr/business/business-products/smart-signage-tv)
Εναλλακτικά το παρακάτω περιέχει κουτί, τροφοδοτικό, τηλεχειριστήριο, εγγύηση, ...
61757

info@kalarakis.com
07-01-16, 19:51
η εφαρμογή που κάνω είναι κάπως διαφορετική από αυτό που δείχνεις
δες στο λινκ
είναι κερματοδεκτης για Ps4 και υποστηρίζει μέχρι 4Κ
http://www.kalarakis.com/html/Ps3_video.html