PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι έχετε αγοράσει από το ebay και σας έχει φανεί χρήσιμο σχετικά με τα ηλεκτρονικα;



Sthol
18-12-15, 20:58
Η ερώτηση μου είναι σχετικά με οτιδήποτε έχετε αγοράσει από το ebay, aliexpress κτλ που σας έχει φανεί χρήσιμο πάνω στα ηλεκτρονικά, είτε αυτό είναι κάποιο εργαλείο, είτε είναι κάποιο module ή οτιδήποτε.
Το θέμα δημιουργήθηκε για την ανταλλαγή ιδεών με το τι μπορεί να αγοράσει κάποιος και σε τι κόστος το οποίο να διευκολύνει την ζωή του.

Ας αρχίσω εγώ. Έχω παραγγείλει αυτό το USB Card reader (http://www.ebay.com/itm/281720393962?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT), στην τιμή των 1,25 ευρώ.

leosedf
18-12-15, 22:07
Τα πάντα, μόνο τη γιαγιά μου δεν έχω πάρει από εκεί.

betacord85
18-12-15, 22:09
μετα cc επρεπε να ρωτησεις τι μπορουμε να παρουμε απο ebay...

GeorgeVita
18-12-15, 22:10
Τα "χρήσιμα" από το ebay ήταν προς επισκευή netbook (πληκτρολόγιο, βύσμα φόρτισης) & χειριστηρίου PS2 (μεμβράνη πληκτρολογίου) που δεν βρίσκονταν στην τοπική αγορά. Ετσι γλύτωσα την αγορά νέων συσκευών.

leosedf
18-12-15, 22:19
Υπάρχει περίπτωση να ασχολείσαι με όλα αυτά και να μην παίρνεις ebay? Σίγουρα πάμε και στην τοπική αγορά αλλά πολλά πράγματα που δεν υπάρχουν?

thanasis 1
18-12-15, 22:28
Σίγουρα πάμε και στην τοπική αγορά αλλά πολλά πράγματα που δεν υπάρχουν?
Να προσθεσω και την περιπτωση που το εχουν 5φορες πανω σε τιμη.
Συγνωμη για το off topic!:001_smile:

Dbnn
18-12-15, 22:42
Εγω παιρνω ακομα μια νταλικα τρανζιστορ, φετ, ολοκληρωμενα, πλακετες κλπ. Ειδικα κατι σετ με 1000+ αντιστασεις 1/4w διαφορων ωμικοτητων μου εχουν λυσει τα χερια.

leosedf
18-12-15, 23:05
Καλά εντάξει εξαρτήματα πλέον τα μετράμε με το κιλό, βάλε 2 κιλά τάδε τρανζίστορ.

Αν και τελευταία φορά έφαγα μια φόλα 1000 τρανζίστορ ήταν μούφα. Τώρα τα παίρνω από ΤΜΕ.

moutoulos
18-12-15, 23:06
Εγώ έχω αγοράσει ... και την γιαγιά του Κωνσταντίνου :biggrin:.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.


... βάλε 2 κιλά τάδε τρανζίστορ.
Βγήκαν λίγο παραπάνω ... να τα αφήσω ?.

Dbnn
18-12-15, 23:11
Καλά εντάξει εξαρτήματα πλέον τα μετράμε με το κιλό, βάλε 2 κιλά τάδε τρανζίστορ.

Αν και τελευταία φορά έφαγα μια φόλα 1000 τρανζίστορ ήταν μούφα. Τώρα τα παίρνω από ΤΜΕ.

Ε οκ για low budget εφαρμογες που κανω εγω και να βγουν μουφα τα πεταω. Αμα εχω σερβις για γνωστο,φιλο, πελατη τα αγοραζω απο φανο. Αξοζει το ρισκο. Αρκει να ξερεις τον πωλητη. Πχ διαβαζω πρωτα τα reviews και μετα παραγγελνω.

The_Control_Theory
18-12-15, 23:41
Εκανα πριν λίγο αγορά από TME. Δεν μου δέχτηκε την κάρτα της Πειραιώς και έτσι έκανα έμβασμα από winbank και έστειλα τα λεφτά. Για όποιον έχει πρόβλημα να αγοράσει πλέον.
Για το έμβασμα πλήρωσα σύν ένα ευρώ.

Από ebay έχω αγοράσει παλιά προ CC.

Sodium Metasillicate Pentahydrate χημικό και φτιάχνω πλακέτες με αυτό,

picdev
19-12-15, 14:11
Ο logic analyzer κλώνος που του αλλαζεις το pid και δουλεύει με το original λογισμικό saleae .
Με 7€ παίρνεις εργαλείο των 150. Το πιο χρήσιμο εργαλείο για όσους ασχολούνται με ψηφιακά και με. 8 καναλος και με φοβερό λογισμικό !
Ήμουν τυφλός και είδα

spacejes
19-12-15, 14:42
Ο logic analyzer κλώνος που του αλλαζεις το pid και δουλεύει με το original λογισμικό saleae .
Με 7€ παίρνεις εργαλείο των 150. Το πιο χρήσιμο εργαλείο για όσους ασχολούνται με ψηφιακά και με. 8 καναλος και με φοβερό λογισμικό !
Ήμουν τυφλός και είδα

Σωστόοος ! Ενδιαφέρον!!! Έψαξα στο ebay και το βρήκα με 6-7 ευρώ. Το έχεις αγοράσει ?Υπάρχει κάποιο tutorial που να λέει πως να αλλάξεις το pid και γενικότερα τη διαδικασία?
Για δώσε τα φώτα σου μήπως δούμε και εμείς το φώς το αληθινό.:biggrin:

Gaou
19-12-15, 14:46
εγώ εχω αγοράσει το πουλι-μετρο μου το mastech το οποιο κάποια στιγμη καταφερα και το μαμησα ( απο ότι μου ειπε ο παστορας του περασα υψηλη ταση) . περαν τουτου που ηταν το αγαπημένο μου εργαλειο εχω αγοράσει διαφορα step down dc converters και μοιράζω δεξα και αριστερα και πολλα αλλα ηλεκτρονικα αλλα για το πολύμετρο ημουν ( μεχρι που το μαμησα ) πολύ χαρουμενος.

The_Control_Theory
19-12-15, 14:48
Ο logic analyzer κλώνος που του αλλαζεις το pid και δουλεύει με το original λογισμικό saleae .
Με 7€ παίρνεις εργαλείο των 150. Το πιο χρήσιμο εργαλείο για όσους ασχολούνται με ψηφιακά και με. 8 καναλος και με φοβερό λογισμικό !
Ήμουν τυφλός και είδα

Ποιό logic analyser είναι αυτό? Κάνα link?

spacejes
19-12-15, 15:07
Ποιό logic analyser είναι αυτό? Κάνα link?

saleae logic analyzer

picdev
19-12-15, 17:16
Ναι θα ανέβασω τους οδηγούς και τα αρχεία τα έχω κράτησει , τώρα δεν είμαι σπίτι . πάρτε αυτό που είναι με το πλαστικο κουτί έχει και buffer 5v . επίσης χρειάζεται και τα κλιπ κάνουν άλλο τόσο

navar
19-12-15, 17:19
Τα πάντα, μόνο τη γιαγιά μου δεν έχω πάρει από εκεί.
αυτήν απο πού την πήρες ;
σου βγήκε καλή;

spacejes
19-12-15, 20:36
Ναι θα ανέβασω τους οδηγούς και τα αρχεία τα έχω κράτησει , τώρα δεν είμαι σπίτι . πάρτε αυτό που είναι με το πλαστικο κουτί έχει και buffer 5v . επίσης χρειάζεται και τα κλιπ κάνουν άλλο τόσο

Ωραία, Ευχαριστούμε πολύ

kioan
19-12-15, 21:08
Ναι θα ανέβασω τους οδηγούς και τα αρχεία τα έχω κράτησει , τώρα δεν είμαι σπίτι . πάρτε αυτό που είναι με το πλαστικο κουτί έχει και buffer 5v . επίσης χρειάζεται και τα κλιπ κάνουν άλλο τόσο
Όταν μπορέσεις ανέβασε ένα link απο ebay με αυτό που εννοείς... Είδα ότι η Saleae δίνει software και για Linux και είμαι έτοιμος να αγοράσω :)

γάτος
19-12-15, 21:58
Νομίζω με τα 2 πρώτα είσαι εντάξει από εδώ (http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=saleae+compatible&mfe=search&_sop=15&LH_BIN=1&clk_rvr_id=953813343657&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xlogic+ana lyzer+saleae.TRS0&_nkw=logic+analyzer+saleae&_sacat=0)

picdev
19-12-15, 22:31
Ναι αυτά είναι , πάρτε τα άφοβα.
Το μόνο που έχει μέσα είναι ένας με 8051 με usb , εντομεταξυ οι κινέζοι το έχουν βελτιώσει , έχουν βάλει buffer 5v ενώ το original είναι μόνο 3.3v χαχα

Dbnn
20-12-15, 03:28
Μπήκα σήμερα ΤΜΕ και είδα πως έχει πολλά πράγματα σε καλές τιμές!

Η ερώτηση είναι πως είδα αποστολή με DHL κλπ με +8 ευρώ περίπου έξοδα αποστολής.
Κάνει όντως 1 ημέρα να παραδώσει? Και μήπως περνάει κάποιο είδος τελωνείου? Δηλαδή θέλω να πω αν παραγγείλω 10 εξαρτήματα με σύνολο 20 ευρώ μην πληρώσω άλλα 100 στο τελωνείο....

leosedf
20-12-15, 03:35
Εγώ παράγγειλα απόγευμα και την άλλη μέρα μεσημέρι ήταν εδώ. Δεν περνάει τελωνείο.

Dbnn
20-12-15, 05:44
Εγώ παράγγειλα απόγευμα και την άλλη μέρα μεσημέρι ήταν εδώ. Δεν περνάει τελωνείο.

Dear Santa...... Μερες που ειναι θα παρω τα παιχνιδια μου! Χεχεχε

eleCtroAsxetos
20-12-15, 06:06
Οσες φορες παντως μπαινω στο ΤΜΕ και βλεπω αυτο το συστημα παραγγελιων με τους χωρους σταθμευσης...και τα παρκιγκ με πιανει αναγουλα και παταω το Χ. Είμαι και εγω ιδιοτροπος αλλα και αυτοι δεν εβαλαν ενα καλαθακι εκει που επρεπε...

The_Control_Theory
20-12-15, 07:51
Είναι πολύ καλύτερο από καλαθάκι. Είναι πολλά καλαθάκια. Ε δώστου μία ευκαιρία. Είναι φθηνή εταιρεία και ευρωπαική. Δηλαδή όχι τελωνείο.

leosedf
20-12-15, 10:19
Dear Santa...... Μερες που ειναι θα παρω τα παιχνιδια μου! Χεχεχε
Μέρες που είναι ίσως έχεις και καθυστέρηση.

moutoulos
20-12-15, 11:47
... ας κάνει ένα test να σιγουρευτεί !!!.

:lool: :lool: :lool:

spacejes
20-12-15, 13:03
Ναι αυτά είναι , πάρτε τα άφοβα.
Το μόνο που έχει μέσα είναι ένας με 8051 με usb , εντομεταξυ οι κινέζοι το έχουν βελτιώσει , έχουν βάλει buffer 5v ενώ το original είναι μόνο 3.3v χαχα

Το λογισμικο για τον analyzer απο που το κατεβάζουμε; Η το στέλνουν μαζί με τον analyzer σε cd; Παντως στη σελίδα του saleae λέει πως το λογισμικό τους δουλευει μόνο με τα original προιοντα

The_Control_Theory
20-12-15, 13:10
Εχει καθυστέρηση. Το γράφει αυτήν την στιγμή στο site. Παρήγγηλα την Παρασκευή.

Κι εγώ περιμένω παιχνιδάκια.

picdev
20-12-15, 13:13
Από το site της εταιρείας κατεβάσεις το λογισμικό. Αλλαζεις το pid του usb και παίζει κανονικά . υπάρχει και το open pulse αλλά καμία σχεση. Καλύτερα το saleae

spacejes
20-12-15, 13:49
Από το site της εταιρείας κατεβάσεις το λογισμικό. Αλλαζεις το pid του usb και παίζει κανονικά . υπάρχει και το open pulse αλλά καμία σχεση. Καλύτερα το saleae

και πως αλλαζεις το pid του usb;

picdev
20-12-15, 14:53
Θα δω τι θα κάνω γιατί μου την είπαν , οπότε σταματαω εδώ τη κουβέντα

The_Control_Theory
20-12-15, 15:00
Παιδιά αν το αγοράσει κανένας αυτό το logic analyser να μου το πάρει κι εμένα και να του βάλω τα λεφτά στο λογαριασμό του γιατί δεν μπορώ να αγοράσω από ebay?

Η ακόμα καλύτερα να δούμε μήπως το θέλουν πολλοί? Ψήθηκα αν είναι τόσο καλό.

Fire Doger
20-12-15, 16:14
και πως αλλαζεις το pid του usb;
Εγώ που το πηρα πρόσφατα (1-2 μήνες) ήρθε plug and play, κατεβασα την εκδωση 1.1.15 της salae και μόλις το συνέδεσα το αναγνώρισε ως "salae logic analyser" και νομίζω του έκανε και ένα update το λογισμικό, τα καλωδιακια του δεν με βολεψαν και τα άλλαξα σε αρσενικά με 10πινο κονεκτορα.

Επίσης και το κιτακι των 12€ transistor tester είναι φοβερό, όχι για μετρήσεις ακριβείας αλλά για εξακρίβωση εξαρτημάτων, έχει και κάτι όμορφα κουτάκια κατασκευασμένα για αυτό!

SeAfasia
20-12-15, 16:16
Εγώ που το πηρα πρόσφατα (1-2 μήνες) ήρθε plug and play, κατεβασα την εκδωση 1.1.15 της salae και μόλις το συνέδεσα το αναγνώρισε ως "salae logic analyser" και νομίζω του έκανε και ένα update το λογισμικό, τα καλωδιακια του δεν με βολεψαν και τα άλλαξα σε αρσενικά με 10πινο κονεκτορα.

Επίσης και το κιτακι των 12€ transistor tester είναι φοβερό, όχι για μετρήσεις ακριβείας αλλά για εξακρίβωση εξαρτημάτων, έχει και κάτι όμορφα κουτάκια κατασκευασμένα για αυτό!

ποιό από όλα Στέφανε;

Fire Doger
21-12-15, 15:51
ποιό από όλα Στέφανε;
Συγκεκριμένα αυτό http://m.ebay.com/itm/USB-Cable-24MHz-8Channel-24M-Logic-Analyzer-Device-Set-Flux-Workshop-F5-/301736699253?txnId=1180648524020 αλλά οποιοδήποτε όμοιο φαντάζομαι να λειτουργεί.
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει έναν μΕ της Cypress και κανα 2 πυκνωτές όχι τίποτα φοβερό.

Α και αυτοκολλητάκι δεν είχε xD