PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες - Σωστή Εγκατάσταση Συστήματος Ασφαλείας



Dean
20-12-15, 21:12
Γεια σας παιδιά, θέλω να μου προτείνεται καποιο μοντελο που να το εγκαταστήσω - προγραμματίσω στο σπίτι μου για εξάσκηση που να είναι αρκετά αξιόπιστο. Επίσης θέλω να μου προτείνεται βιβλία σχετικά με το αντικείμενο σεμινάρια σελίδες στο ιντερνετ και οτιδήποτε άλλο, γιατί θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά.
Για το sigma pro ποια η γνώμη σας; Να κοιτάξω για κάποιο Satel; από ότι διαβάζω στο forum είναι αξιόπιστα οικονομικά αλλά δύσκολα στον προγραμματισμό, ισχύει; Θα συνιστούσατε σε κάποιον αρχάριο να ξεκινήσει με Satel;

Συγχαρητηρια για το forum το έχετε στήσει πολυ ωραια!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

nestoras
20-12-15, 21:28
Πολύ πετυχημένος ο τίτλος του thread...

Από εκεί και πέρα, μετά τις πρώτες 3 γραμμές καταλάβαμε ότι ψάχνεις συναγερμό για το σπίτι σου.
Θέλεις να ασφαλίσεις το σπίτι σου ή θέλεις να μάθεις να προγραμματίζεις συναγερμούς; Αν είσαι εντελώς αρχάριος θα σου πρότεινα να ψάξεις μέσα στο φόρουμ και να διαβάσεις αρκετά threads που έχουν να κάνουν με τα συστήματα ασφαλείας και μετά κοιτάς να κάνεις την εγκατάσταση μόνος σου. (Οι sigma είναι πολύ αξιόπιστοι και σχετικά απλοί συναγερμοί στον προγραμματισμό τους).

Dean
20-12-15, 21:37
Έχω την πρώτη άδεια εγκαταστάτη και θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά και αποκλειστικά με το αντικείμενο και με συστηματα αυτοματισμου σπιτιου ίσως. Είμαι Ηλεκτρολόγος από ΤΕΙ. Σαν πρώτη σκέψη θέλω να ασφαλίσω το σπίτι (που βρίσκεται στον πρώτο όροφο) και το εργαστήριο-κατάστημα (ημιυπόγειο) με ένα σύστημα χωρισμένο στα δυο και να προσθέσω και κάποιος αυτοματισμους (πχ ρυθμιση του θερμοστατη απο το κινητο τηλέφωνο) κατι σαν το s moble της sigma.

Και μερικές ερωτήσεις ο πίνακας του συναγερμού που τοποθετείται συνήθως; μπορεί να μπει στη πόρτα δίπλα στο πληκτρολόγιο; ή πρέπει να είναι σε διαφορετικό χώρο από αυτό; Που μπορώ να βρω γενικότερα πληροφορίες σχετικά με την σωστή εγκατάσταση;

moutoulos
20-12-15, 22:24
Σου διόρθωσα τον τίτλο. Όντως το "Νεο Αίμα" δεν ήταν τίτλος αλλά "προκήρυξη" για αιμοληψία.

Τώρα ο "πίνακας" του συναγερμού δεν μπαίνει ΠΟΤΕ δίπλα στο πληκτρολόγιο. Γιατί αυτό είναι
ΠΑΝΤΑ δίπλα στην πόρτα ... με το που μπαίνεις (αντίθετη πλευρά απο το όπως ανοίγει η πόρτα).
Δεν μπορεί εκεί να υπάρχει και ο πίνακας ...

Ο "πίνακας" μπαίνει σε κάποιο σημείο που δεν φαίνεται ή δεν ενοχλεί (έστω και στο μάτι).

nestoras
21-12-15, 00:31
Έχω την πρώτη άδεια εγκαταστάτη και θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά και αποκλειστικά με το αντικείμενο και με συστηματα αυτοματισμου σπιτιου ίσως. Είμαι Ηλεκτρολόγος από ΤΕΙ. Σαν πρώτη σκέψη θέλω να ασφαλίσω το σπίτι (που βρίσκεται στον πρώτο όροφο) και το εργαστήριο-κατάστημα (ημιυπόγειο) με ένα σύστημα χωρισμένο στα δυο και να προσθέσω και κάποιος αυτοματισμους (πχ ρυθμιση του θερμοστατη απο το κινητο τηλέφωνο) κατι σαν το s moble της sigma.

Και μερικές ερωτήσεις ο πίνακας του συναγερμού που τοποθετείται συνήθως; μπορεί να μπει στη πόρτα δίπλα στο πληκτρολόγιο; ή πρέπει να είναι σε διαφορετικό χώρο από αυτό; Που μπορώ να βρω γενικότερα πληροφορίες σχετικά με την σωστή εγκατάσταση;

Γενικά ισχύει ότι ο πίνακας του συναγερμού θα πρέπει να είναι σε προστατευμένο από τον ίδιο το συναγερμό μέρος και να μην είναι ορατός με την πρώτη ματιά που θα μπει ο κλέφτης μέσα. Το ίδιο ισχύει και για την καλωδίωση του τηλεφώνου. Στα σπίτια θα δεις με τον καιρό ότι καλά τα λέμε στη θεωρία αλλά δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να πετύχουμε το απόλυτα σωστό όταν το σπίτι κατοικείται ήδη και ο ιδιοκτήτης δε θέλει να γίνουν ζημιές. Σε καταστήματα και σε νεόκτιστες οικοδομές τα πράγματα είναι πιο απλά. Συμβουλεουμε τον ηλεκτρολόγο που θέλουμε να πάνε τα καλώδια του συναγερμού και ουσιαστικά μένει μόνο η τοποθέτηση και ο προγραμματισμός.

Αν ξεκινάς τώρα με εγκαταστάσεις κι έχεις ήδη κάποια εταιρεία, καλό θα ήταν να βρεις καλούς συνεργάτες-προμηθευτές. Να αποφύγεις τις ιντερνετικές παραγγελίες και τα βαθέως κινέζικα προϊόντα (πχ κάτι υβριδικούς συναγερμούς με 60€ και ενσωματωμένο GSM). Σε βάθος χρόνου θα καταλάβεις ότι δεν τοποθετείς άδικα κάτι καλό που θα αντέξει στο χρόνο κι ας έχει τη διπλάσια τιμή. Θα σου πρότεινα να έρθεις σε επικοινωνία με σοβαρούς προμηθευτές συστημάτων ασφαλείας (Βερανούδης, RFCOM, Force, Ζαριφόπουλος, SIGMA, Paradox Hellas, G4S κτλ - η σειρά είναι τυχαία και σίγουρα αφήνω αρκετούς απ'έξω) και να ζητήσεις καταλόγους και προσφορές. Κάποιες από αυτές τις εταιρείες διοργανώνουν και σεμινάρια για τους συνεργάτες τα οποία μπορείς να παρακολουθήσεις συνήθως δωρεάν.
Μεγάλη σημασία θα πρέπει να δώσεις επίσης και στο κέντρο λήψης σημάτων. Θα πρέπει να συνεργαστείς μέ κάποιο της περιοχής σου ή με κάποιο πιο απομακρυσμένο. Εκεί βέβαια υπάρχει συνδρομή αλλά εσύ σαν εγκαταστάτης τι θα κάνεις όταν θα κλέψουν τον πελάτη σου;

Επίσημα τεχνικά εγχειρίδια πέρα από τα βασικά δε γνωρίζω αν υπάρχουν κι αυτό επειδή σχεδόν ποτέ μια εγκατάσταση συστήματος ασφαλείας δεν είναι ίδια με κάποια άλλη. Οι βασικοί κανόνες είναι:
1) προστατεύουμε την εξωτερική/ορατή καλωδίωση τοποθετώντας τις τερματικές αντιστάσεις στο τέλος της γραμμής
2) προστατεύουμε τον πίνακα του συναγερμού (με τάμπερ ή βάζοντάς τον σε πατάρι κτλ)
3) ρωτάμε με λεπτομέρεια τις απαιτήσεις του πελάτη από το σύστημα ασφαλείας (πχ θέλει να οπλίζει και να κοιμάται μέσα ή να ενεργοποιεί κάποιο αυτοματισμό ή να θέλει να βγαίνει στο μπαλκόνι του με οπλισμένο συναγερμό κτλ κτλ)
4) επιλέγουμε προϊόντα τα οποία έχουν κατασκευαστεί για τις απαιτήσεις του χώρου (πχ δεν τοποθετούμε εσωτερικούς ανιχνευτές σε εξωτερικό χώρο)
5) το πληκτρολόγιο το τοποθετούμε συνήθως σε σημείο που να μην υπάρχει άμεση ορατή επαφή από τον έξω χώρο (σε κάποιες περιπτώσει μπορεί να είναι αδύνατο αυτό)
6) ιδιαίτερη προσοχή δίνουμε στην τηλεφωνική γραμμή και το κατά πόσο είναι εύκολο αυτή να παραβιαστεί. Σε περιπτώσεις όπου η γραμμή μπορεί να "κοπεί" πριν ακόμη ο κλέφτης μπει στο χώρο τότε καλά είναι να γίνεται χρήση GSM/GPRS για μετάδοση των "σημάτων" του συναγερμού

Οι συνδεσμολογίες λίγο πολύ όλων των συστημάτων είναι παρόμοιες (για κλασσικά μη διευθυνσιοδοτούμενα συστήματα) και διαφέρουν συνήθως μόνο στο διπλασιασμό των ζωνών ή στη συνδεσμολογία των σειρηνών. Ο προγραμματισμός του συστήματος θα έλεγα ότι δε χρειάζεται να σε ανησυχεί τόσο στην αρχή μιας και οι προμηθευτές σου/συνεργατές θα μπορούν να σε βοηθήσουν σε ότι χρειαστείς μέχρι να τα μαθεις μόνος σου.

Αυτά, προς το παρόν.

stinger
21-12-15, 09:05
Γεια σας παιδιά, θέλω να μου προτείνεται καποιο μοντελο που να το εγκαταστήσω - προγραμματίσω στο σπίτι μου για εξάσκηση που να είναι αρκετά αξιόπιστο. Επίσης θέλω να μου προτείνεται βιβλία σχετικά με το αντικείμενο σεμινάρια σελίδες στο ιντερνετ και οτιδήποτε άλλο, γιατί θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά.
Για το sigma pro ποια η γνώμη σας; Να κοιτάξω για κάποιο Satel; από ότι διαβάζω στο forum είναι αξιόπιστα οικονομικά αλλά δύσκολα στον προγραμματισμό, ισχύει; Θα συνιστούσατε σε κάποιον αρχάριο να ξεκινήσει με Satel;

Συγχαρητηρια για το forum το έχετε στήσει πολυ ωραια!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

για αρχη ασχολησου με τη
sigma...ειναι πανευκολοι στην εγκατασταση με αναλυτικες οδηγιες και εχει και πολυ καλη τεχνικη υποστηριξη απο την εταιρια...ειναι αξιοπιστοι σαν πινακες ολα τα μοντελα οποτε οποιο και να παρεις ειναι εξισου καλο..
αυτο που θα σε συμβουλευα εγω ειναι να δωσεις ιδιαιτερη σημασια στα περιφεριακα που θα βαλεις...μην επιλεξεις σε καμια περιπτωση φθηνοκινεζικους ανιχνευτες που δινουν ψεοδοσυναγερμους με το παραμικρο..
σε αυτο το κομματι θα σου προτεινα να ασχοληθεις παραπανω και να διαβασεις γιατι κινδυνευεις να βαλεις ενα καλο πινακα και μαπα περιφερειακα και να εχεις συνεχως ψευδοσυναγερμους..
μου εχει τυχει στο παρελθον αυτη η περιπτωση να την δω αρκετες φορες

navar
21-12-15, 13:29
ρίξε και μια ματιά στους RISCO.
'εχει γίνει καλή δουλειά πάνω τους