PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για καταστήματα ηλεκτρονικών



spacejes
22-12-15, 15:18
Καλησπέρα παιδιά, γνωρίζετε κατάστηματα ηλεκτρονικών που να πουλάνε ολοκληρωμένα στις ποσότητες που θες και όχι με ελάχιστο όριο π.χ. 5 κομμάτια; Δηλαδή αν εσύ χρειάζεσαι 2 κομμάτια απο ένα τσιπ αλλα η ελάχιστη παραγγελία ειναι 5;:cursing:

Θέλω να κάνω μια παραγγελία κάτι τσιπάκια για μια κατασκευή και μπήκα στη σελίδα της RS (http://gr.rsdelivers.com/) και στον darlas. Αφού βρήκα τα υλικά που ήθελα και στις ποσότητες που ήθελα (π.χ. 2 κομμάτια απο το ένα τσιπ 3 κομμάτια απο το άλλο τσίπ) άρχισε να μου πετάει κάτι μηνύματα ότι η ελάχιστη παραγγελία γι'αυτό το τσιπ είναι 5 κομμάτια για το άλλο τσιπ είναι 10 κομμάτια κ.λ.π. Το κόστος ανέβαινε όπως είναι λογικό πολύ και ουσιαστικά τα υπόλοιπα κομμάτια που θα μου έφερναν δεν τα χρειάζομαι...

Εσείς απο που κάνετε παραγγελίες όταν φτιάχνετε πλακέτες; Και εξωτερικό να είναι οκ απλά θέλω να μπορώ να αγοράσω ελεύθερα όσα κομμάτια χρειάζομαι και όχι παραπάνω..

Ευχαριστώ

Dbnn
22-12-15, 15:28
Για τι τσιπ μιλαμε και τι κοστος; πχ αν ενα τσιπ κοστιζει 50 λεπτα, δεν συμφερει να σου στειλει ενα η δυο. Αν το κοστος ξεπερναει το ευρω για εκαστο κομματι τοτε βαζουν ελαχιστη παραγγελια ενα κομματι.
Η αγορα συμφερει απο πολλους αναλογα τι ψαχνεις. Νταρλα δεν εχω ψωνισει και ουτε προκειται. Απο rs δεν εψω εμπειρεια. Για ψιλολογια και μικρες ποσοτητες ψωνιζω απο πηλιανιδη και αν βιαζομαι επισης. Pilianidis.gr

Αν δεν βιαζομαι και χρειαζομαι πολυ πραγμα αγοραζω απο ebay.

The_Control_Theory
22-12-15, 15:31
Λύσεις εξωτερικού...

ΤΜΕ: 9 ευρώ μεταφορικά.
Mouser: 18 μεταφορικά αλλά αν αγοράσεις 50+ ευρώ είναι τζάμπα
Digikey: 18 μεταφορικά αλλά αν αγοράσεις 65+ ευρώ είναι τζάμπα( ξαναψάξτο γιατί έχω καιρό να αγοράσω )

Λύσεις εσωτερικού...

Αφού είσαι και κοντά στην Θεσσαλονίκη το Mar Electronics στέλνει με 5ευρώ μεταφορικά. Πάρε τους τηλέφωνο είναι πολύ επαγγελματίες και πολύ καλά παιδιά.

Σε όλα έχει προιόντα και με το κομμάτι και με την ποσότητα και διαλέγεις ποιό σε συμφέρει.

jeik
22-12-15, 15:36
Δοκιμασε κι εδω http://www.alifragis.com.gr/ell/categories/CDHEF

spacejes
22-12-15, 15:59
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Ήδη έστειλα στον Πηλιανίδη και στον mar electronics τη λίστα με αυτά που χρειάζομαι . θα τσεκάρω και την digikey και mouser αλλά σε ένα άλλο θέμα εδω στο forum που είχα δεί παλιότερα νομίζω πως λέγανε μέσα πως απο digikey υπάρχει κίνδυνος να σταματήσουν τα πράγματα που θες στο τελωνείο και μετά να θές τα τριπλάσια χρήματα για να τα εκτελωνίσεις. Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει αυτό η αν ήταν υπερβολές. Αμα ξέρετε επίσης κάτι πάνω σε αυτό, ρίχτε το.

Ευχαριστώ και πάλι

SProg
22-12-15, 16:08
Εχεις τη λιστα των υλικων;Εαν μπορεις ανεβασε την να σου πουμε εαν θα τα βρεις και που Θεσσαλονικη.Κανουν αποστολες με 3-4eu μεταφορικα.

The_Control_Theory
22-12-15, 16:12
Έχω μιά απορία σχετική με το θέμα πιστεύω. Πως κάνουμε έμβασμα για να πληρώσουμε εταιρείες στο εξωτερικό αφού δεν πιάνει άλλος τρόπος?
Υπάρχει κάποιο μυστικό για να βλέπεις την εξέλιξη του? Πότε ο άλλος πήρε τα λεφτά?

Εκανα την παρασκευή που πέρασε έμβασμα σε mouser αλλά και TME και ακόμα unpaied μου λέει. Πήγα τράπεζα και λέει ότι 2-3 μέρες πρέπει να περιμένω.


Το Mar Electronics έχει eshop ή έστω τιμοκατάλογο στο ιντερνετ.
Με την Digikey τους είχα στείλει email παλιά και απάντησαν όχι αλλά ξαναστείλε τους, Πέρασε καιρός πριν capital controls.

spacejes
23-12-15, 14:54
Εχεις τη λιστα των υλικων;Εαν μπορεις ανεβασε την να σου πουμε εαν θα τα βρεις και που Θεσσαλονικη.Κανουν αποστολες με 3-4eu μεταφορικα.

Έστειλα στον Πηλιανίδη παιδιά και ο άνθρωπος μέσα σε 24 ώρες μου τα βρήκε όλα και σε καλές τιμές. Σωστός!:thumbup: Εμένα πάντως με κέρδισε σαν πελάτη.
Ωστόσο περιμένω και απο τον mar τον μουτσιούλη στη θεσσαλονίκη.

tsolias_dik
10-01-16, 16:43
Έστειλα στον Πηλιανίδη παιδιά και ο άνθρωπος μέσα σε 24 ώρες μου τα βρήκε όλα και σε καλές τιμές. Σωστός!:thumbup: Εμένα πάντως με κέρδισε σαν πελάτη.
Ωστόσο περιμένω και απο τον mar τον μουτσιούλη στη θεσσαλονίκη.
τελικά ποιο κατάστημα έδωσε καλύτερη τιμή?

Arctic
10-01-16, 21:19
Υπάρχει και το http://acdcshop.gr/ . Ίσως αξίζει δοκιμή.

Dbnn
10-01-16, 23:02
Υπάρχει και το http://acdcshop.gr/ . Ίσως αξίζει δοκιμή.

Αυτος ηταν πολυ καλος αλλα με τα capital controls εχει μετατραπει σε εμπορια καλωδιων hdmi.

Arctic
10-01-16, 23:24
Δεν έχω αγοράσει πρόσφατα :? Πάντως τις 2-3 φορές που πήρα κάτι ήταν άμεσοι και εξυπηρετικότατοι.

Dbnn
11-01-16, 10:58
Μα και εγω ψωνιζα απο εκει. Εξυπηρετικοτατοι και καλες σχετικα τιμες.
Εγω δεν τους ριχνω ακυρο. Περιμενω να "επανελθουν" δυναμικα.

spacejes
23-01-16, 19:48
τελικά ποιο κατάστημα έδωσε καλύτερη τιμή?

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Παιδιά ο Πηλιανίδης μου τα άφησε όλα 60 κατι (και χρονος παραδοσης 1 εβδομαδα). Ο μαρ ελεκτρονικς 107 ευρώ (και χρονος παραδοσης 3 εβδομάδες και όχι με σιγουρια) και ο μουτσιούλης αδιαφόρισε και δεν απάντησε καν:hahahha: (Ωραίος) Μάλλον δεν τον ενδιαφέρουν νέοι πελάτες.

Fire Doger
24-01-16, 17:34
Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Παιδιά ο Πηλιανίδης μου τα άφησε όλα 60 κατι (και χρονος παραδοσης 1 εβδομαδα). Ο μαρ ελεκτρονικς 107 ευρώ (και χρονος παραδοσης 3 εβδομάδες και όχι με σιγουρια) και ο μουτσιούλης αδιαφόρισε και δεν απάντησε καν:hahahha: (Ωραίος) Μάλλον δεν τον ενδιαφέρουν νέοι πελάτες.
Σώπα ρε, τέτοια διαφορά από ΜΑΡ ο πηλιανίδης?? Μου έκανε αντύπωση, θα τον έχω στα υπόψιν και bookmark (έτσι κερδίζεις κόσμο).

Dbnn
24-01-16, 17:52
Πηλιανιδης εγγυηση ο ηρακλης!!

Panoss
16-12-16, 13:49
Μόλις είχα μια πολύ πικρή εμπειρία...πλήρωσα ένα lm338...3,99 ευρώ...ντάξ...ούτε 4...Ν. Φιλαδέλφεια:whistle:.
Πιο φτηνά θα μου 'βγαινε να πήγαινα Κίνα να το πάρω...
Φυσικά δεν πρόκειται να με ξαναδεί...

chip
16-12-16, 15:45
Εννόεις LM338T... 4 ευρώ είναι τσιμπημένο! πολύ τσιμπημένο!
αλλά όταν λέμε τι θεωρούμε ακριβό πρέπει να πούμε ποια είναι τα όρια του λογικού...
αν λοιπόν θεωρείς λογικά τα 0,30 ευρώ του ebay αύτα κατά πάσα πιθανότητα είναι είτε μαιμού (κινέζου κατασκευαστή που έβαλε το όνομα της TI ή της National) ή ακόμα και reject (από βιομηχανία που ανακάλυψε αυξημένο αριθμό ελατωματιών σε ποσότητα που αγόρασε και την ξεφορτώθηκε...)
Η γνώμη μου είναι οτι λογική τιμή είνα από 1,80 έως 2,80 ευρώ.... 3 maximum..

CybEng
16-12-16, 15:51
Τυχερός είσαι που δεν χρειαζόσουν το ποιο "γεροδεμένο" LM138, θα σου ζητούσε να πουλήσεις κανένα νεφρό για να μπορέσεις το αγοράσεις.

Μετά μας φταίνε τα σκρουτζομάγαζα, το ίντερνετ, οι κινέζοι, οι φόροι, τα ενοίκια ...και οι εξωγήινοι που μας τρώνε τη δουλειά.

Panoss
16-12-16, 17:05
Βασικά περίμενα να το βρω (LM338T) γύρω στο 1,5 ευρώ, όπως στη futurlec.

(http://futurlec.com/cgi-bin/search/search.cgi)Και κάτι άλλο που μόλις είδα: η ίδια εταιρεία (η rs) το πουλάει στην Αγγλία 1.252£ (http://uk.rs-online.com/web/c/semiconductors/power-management-ics/linear-voltage-regulators/?searchTerm=lm338)*1.191=1.49€ και στην Ελλάδα 2,28€ (http://gr.rsdelivers.com/productlist/search?query=lm338t&tag=&family=9480).

chip
16-12-16, 18:48
άρα συμφωνούμε ότι η λογική τιμή αρχίζει από το 1,80 αφού το 1,5 ευρώ της futurlec δεν έχει ΦΠΑ, (1,5x1,24=1,86)
όπως και της RS δεν έχει ΦΠΑ οπότε προκύπτει 1,49χ1,24=1,85 Βέβαια η RS θέλει αγορά 5 τεμαχίων που πιθανότατα σε άλλους προμηθευτές να υπήρχε μία έκπτωση και να έβγαιναν πιο φθηνοί....
Τώρα δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει η RS αλλά παλαιότερα πουλούσε σε αυτές τις τιμές στον Έλληνα αντιπρόσωπο και αυτός έπρεπε να προσθέσει κέρδος μεταφορικά κλπ...

επίσης της Futurlec μπορεί να είναι και παλαιό στοκ δηλαδή όχι ROHS που στη διεθνή αγορά έχουν χαμηλότερες τιμές (ακόμα 10% χαμηλότερη τιμή (αφού οι βιομηχανίες δεν τα θέλουν))

Πάντως, γενικά, τα καταστήματα στην Ελλάδα από αυτούς τους προμηθευτές αγοράζουν (RS, ΤΜΕ, MOUSER κλπ) οπότε είναι αναμενόμενο ότι θα είναι πιο ακριβά... ενώ γενικά είναι αποδεκτό ότι το Super Market είναι λογικό να έχει πιο καλές τιμές από το Μπακάλικο. Κι όμως συχνά βλέπουμε τα μικρά Ελληνικά καταστήματα να πουλάνε σε καλύτερες τιμές από αυτές τις εταιρίες κολοσσούς, οπότε ας έχουμε λίγο περισσότερη κατανόηση. (και πριν με κράξετε -δικαίως- τονίζω ότι μιλάω για κατανόηση όχι για αγορές με διπλές τιμές...!!!)

Panoss
16-12-16, 19:29
Απ' το 1,86 μέχρι το 3,99 υπάρχει μια τεράστια απόσταση που τίποτα δεν μπορεί να την δικαιολογήσει, ούτε τα μεταφορικά, ούτε το 'κέρδος' ούτε κάτι άλλο εκτός από το 'άρπα κόλλα'.

picdev
16-12-16, 20:09
Παιδιά αυτά είναι παλιά εξαρτήματα λογικό είναι να είναι ακριβά , δεν αξίζουν και τόσο . Για πόσα αμπέρ το θελεις?

Panoss
16-12-16, 20:36
Βασικά έναν απλό φορτιστή 12 βολτων μπαταριών μολύβδου ήθελα να φτιάξω με το lm317.
Αλλά δεν είχε 317 και γι αυτό του 'πα να μου δώσει ένα 338.
Ποια είναι οι σύγχρονοι αντικαταστάτες τους;

chip
16-12-16, 20:56
Πράγματι είναι παλαιό το LM338 αλλά αυτό δεν το κάνει λιγότερο χρήσιμο...
όμως πρέπει να προσέξεις ότι το LM317 με τον περιορισμό ρεύματος που έχει λίγο πάνω από 1,5Α περιορίζει και το ρεύμα στα όρια που απαιτείται για μπαταρίες μολύβδου 12V/7A (αναφέρω αυτές που χρησιμοποιούνται περισσότερο).
Το LM338 με τα 5Α δεν παρέχει κανένα περιορισμό ρεύματος όπως απαιτείται σε τέτοιες μπαταρίες (αν σε ενδιαφέρει βέβαια η φόρτιση αυτών των μπαταριών).

Καλά δεν συζητάω 4 ευρώ το έχει ΑΚΡΙΒΑ! άσε που να μην έχει και LM317 ακούγεται κάπως...!
Αν δεν έβρισκα Lm317 θα κοιτούσα για L200 που μπορείς να ρυθμίσεις το ρεύμα. (βέβαια έχει 5 πόδια και είναι λίγο πιο πολύπλοκο στη συνδεσμολογία ενώ και η τιμή του είναι σημαντικά πιο ακριβή από το LM317 αφού πρέπει να έχει γύρω στα 2-2,5 ευρώ... καλά εκεί μπορεί να σου πει και 5...)

και για να πειράξω και τον φίλο Άκη το L200 είναι το πολύ 40 (με μικρή επιφύλαξη ίσως και 41 αλλά όχι περισσότερο) χρόνια στην αγορά.... :P

Panoss
16-12-16, 21:07
πρέπει να προσέξεις ότι το LM317 με τον περιορισμό ρεύματος που έχει λίγο πάνω από 1,5Α περιορίζει και το ρεύμα στα όρια που απαιτείται για μπαταρίες μολύβδου 12V/7A
Για μπαταρία αυτοκινήτου ήθελα να φτιάξω.

chip
16-12-16, 22:26
τότε το lm338 μου ακούγεται πιο σωστή επιλογή!
ή και το L200 με εξωτερικό τρανζίστορ...

βέβαια με προληματίζει η απώλεια σε θερμότητα που θα έχεις... αν θα είναι ικανό να ανταπεξέλθει το Lm338 (σε TO220). Ποια θα είναι η DC τάση εισόδου? Το καλύτερο θα ταν να έκανες κάτι με switching κύκλωμα....

Dbnn
21-12-16, 21:07
Μόλις είχα μια πολύ πικρή εμπειρία...πλήρωσα ένα lm338...3,99 ευρώ...ντάξ...ούτε 4...Ν. Φιλαδέλφεια:whistle:.
Πιο φτηνά θα μου 'βγαινε να πήγαινα Κίνα να το πάρω...
Φυσικά δεν πρόκειται να με ξαναδεί...

Ναι. Γιατι στη φιλαδελφεια κ αγιους πουλανε γκουρμε υλικα.
Καψε ενα ευρω βενζινη παραπανω και πηγαινε σε αλλον την επομενη φορα.