PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με την μνημη του υπολογιστη



Σταύρος Απο
23-12-15, 01:47
Γεια σας.Απο εχθες εχω προβλημα με την ram (εφτανε και φτανει στο κοκκινο) και σημερα ξαφνικα αρχισε να κλεινει και να κανει επανεκκίνηση ο υπολογιστης μονος του.Μεχρι που εκλεισε σε καποια φαση και μετα απο κανα 5' ανταποκριθηκε το κουμπι που πατουσα και ανοιξε. Μηπως ξερετε τι μπορει να φταιει?Ευχαριστω!61516

The_Control_Theory
23-12-15, 02:40
Όταν λέμε κόκκινο τι εννοούμε? Δεν βλέπω την εικόνα. Θερμοκρασία ή χώρος στην RAM?

Υποθέτω χώρος οπότε λογικά δες αυτά...

CCleaner χρησιμοποιείς?
Ανασυγκρότηση δίσκου?
Δίσκος C όπου είναι η εγκατάσταση των windows να έχει ελεύθερο χώρο τουλάχιστον 20GB.

Για θερμοκρασία δεν ξέρω το πολύ πολύ κάνε έναν καθαρισμό.

sabouras
23-12-15, 05:19
Για να δείς ότι φταίει η μνήμη κάλο είναι να τρέξεις ένα διαγνωστικό.
Σου προτείνω το κάτωθι:
http://www.memtest86.com/download.htm
θα σου πεί έαν έχεις πράγματι πρόβλημα και μάλσιτα και σε ποιό bank.

Gaou
23-12-15, 09:03
τα restart δεν νομίζω να οφείλονται στην μνήμη σου.

IRF
23-12-15, 09:42
Πιο συχνά είναι τα προβλήματα στον σκληρό δίσκο -ιοί και όχι στις μνήμες .Ξεκίνα τον υπολογιστή σου με bootable cd ubuntu να δεις πως δουλεύει η μνήμη και ο σκληρός

kougianos
23-12-15, 09:52
Κατέβασε το παρακάτω πρόγραμμα και ρίξε μια ματιά στις θερμοκρασίες
http://openhardwaremonitor.org/
αν δεις κάτι πάνω απο 50 βαθμούς είναι ύποπτο.

Για τη RAM πάτα alt control delete και δες ποιό πρόγραμμα σου τρώει τη μνήμη από τη "διαχείριση εργασιών".

Μπορείς να αφαιρέσεις τα προγράμματα που τρέχουν στην εκκίνηση με το msconfig
http://www.techster.gr/how-to-speed-up-boot-time-using-msconfig/

Σταύρος Απο
23-12-15, 12:48
Όταν λέμε κόκκινο τι εννοούμε? Δεν βλέπω την εικόνα. Θερμοκρασία ή χώρος στην RAM?

Υποθέτω χώρος οπότε λογικά δες αυτά...

CCleaner χρησιμοποιείς?
Ανασυγκρότηση δίσκου?
Δίσκος C όπου είναι η εγκατάσταση των windows να έχει ελεύθερο χώρο τουλάχιστον 20GB.

Για θερμοκρασία δεν ξέρω το πολύ πολύ κάνε έναν καθαρισμό.
Τα εκανα ολα δεν κανει κατι..:confused1:

Σταύρος Απο
23-12-15, 12:49
Για να δείς ότι φταίει η μνήμη κάλο είναι να τρέξεις ένα διαγνωστικό.
Σου προτείνω το κάτωθι:
http://www.memtest86.com/download.htm
θα σου πεί έαν έχεις πράγματι πρόβλημα και μάλσιτα και σε ποιό bank.
Το ετρεξα δεν βρηκε κατι..

Σταύρος Απο
23-12-15, 12:55
Κατέβασε το παρακάτω πρόγραμμα και ρίξε μια ματιά στις θερμοκρασίες
http://openhardwaremonitor.org/
αν δεις κάτι πάνω απο 50 βαθμούς είναι ύποπτο.

Για τη RAM πάτα alt control delete και δες ποιό πρόγραμμα σου τρώει τη μνήμη από τη "διαχείριση εργασιών".

Μπορείς να αφαιρέσεις τα προγράμματα που τρέχουν στην εκκίνηση με το msconfig
http://www.techster.gr/how-to-speed-up-boot-time-using-msconfig/
Το εκανα και αυτο δεν κανει τπτ

navar
23-12-15, 12:59
απο διεργασίες τί τρέχει ?
δές τι σου τρώει την RAM

Σταύρος Απο
23-12-15, 13:20
61520 δεν βλεπω κατι

exop
23-12-15, 14:11
αν βλέπω καλά, στην εικόνα λέει:
Μνήμη 100 σφαλ. υλικού/δευτ.
και λες οτι δοκίμασες το memtest και δεν βρήκε κάτι;

Σταύρος Απο
23-12-15, 14:14
ναι δεν βρηκε κατι

navar
23-12-15, 14:18
ενα hdd sentinel ετρεξες?
μήπως είναι κανα θέμα δίσκου και βαράει η μνήμη και ο επεξεργαστής υπερωρίες προσπαθώντας να διαβάσουν ?

Σταύρος Απο
23-12-15, 15:54
61522Και εδω τπτ

kostas stathopoulos
23-12-15, 16:07
ναι δεν βρηκε κατι
Πως έτρεξες το memtest. Κανονικά πρέπει να το κάψεις σε ένα cd ή usb, να μπουτάρεις με αυτό και να το αφήσεις τουλάχιστον 3 ώρες

Σταύρος Απο
23-12-15, 16:14
Ετσι εκανα το εγραψα σε ενα cd και το ετρεξα με την επανεκκίνηση εχθες το βραδυ αλλα σε καποια φαση παλι εκλεισε ο υπολογιστης και δεν ολοκληρωσε την ενεργεια .Πηγα σημερα να το κανω παλι (δεν πηρε 3 ωρες λιγοτερο) και δεν βρηκε καποιο σφαλμα..

IRF
23-12-15, 16:49
Δες τις τάσεις - θερμοκρασίες στο BIOS είναι φυσιολογικές μετά από μια ώρα λειτουργίας;;;; Να υποθέσω ότι το memory test bios ok;;;
Διαφοροποίηση στις παραπάνω τιμές προκαλεί ON ALL ERRORS HALT-RESTART- SHUTDOWN αν είναι επιλεγμένα τα αντίστοιχα στο bios. Επίσης κάνε έναν έλεγχο όπου υπάρχουν πυκνωτές (motherboard-τροφοδοτικό) αλλαγή χρώματος(ασημί σε χρυσό) ή φούσκωμα.

kougianos
23-12-15, 17:13
Στο "εποπτεία πόρων" έχει μια καρτέλα που λέει "μνήμη".. αυτή έπρεπε να βγάλεις screenshot.
Πριν βγάλεις το screenshot, πάτα εκεί που λέει "ολοκλήρωση (ΚΒ)" για να γίνει ταξινόμηση με σκοπό να μας δείξει πρώτα αυτά που χρησιμοποιούν περισσότερη μνήμη.

Όταν λες "τίποτα" για το openhardware monitor τι εννοείς? Έτρεξες κάποιο παιχνίδι και η κάρτα γραφικών είναι κάτω απο 50 βαθμούς?
Ποιά είναι τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή?

Σταύρος Απο
23-12-15, 17:23
Στο "εποπτεία πόρων" έχει μια καρτέλα που λέει "μνήμη".. αυτή έπρεπε να βγάλεις screenshot.
Πριν βγάλεις το screenshot, πάτα εκεί που λέει "ολοκλήρωση (ΚΒ)" για να γίνει ταξινόμηση με σκοπό να μας δείξει πρώτα αυτά που χρησιμοποιούν περισσότερη μνήμη.

Όταν λες "τίποτα" για το openhardware monitor τι εννοείς? Έτρεξες κάποιο παιχνίδι και η κάρτα γραφικών είναι κάτω απο 50 βαθμούς?
Ποιά είναι τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή?
Οχι φιλε δεν ετρεξα καποιο παιχνιδι συμφωνα με τα προγραμματα που εχω τρεξει λεω .Και ευχαριστω για το ενδιαφερον σας 61525

kougianos
23-12-15, 17:35
Δεν πάτησες στο "ολοκλήρωση" και δεν μπορούμε να δούμε τι τραβάει περισσότερη μνήμη.
Δεν μας είπες τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή.

κοίτα.. υποψιάζομαι πως έχεις βάλει ρύθμιση απο το bios να τραβάει 2gb στην ενσωματωμένη κάρτα γραφικών της μητρικής.
οπότε κάνε ένα reset στο bios για αρχή.. και αν συνεχίσει, στείλε το μοντέλο της μητρικής να δουμε το bios
αυτά σχετικά με τη μνήμη... για το οτι κλείνει ο υπολογιστής είναι θέμα θερμοκρασίας ή τροφοδοτικού.

Σταύρος Απο
23-12-15, 17:50
Δεν πάτησες στο "ολοκλήρωση" και δεν μπορούμε να δούμε τι τραβάει περισσότερη μνήμη.
Δεν μας είπες τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή.

κοίτα.. υποψιάζομαι πως έχεις βάλει ρύθμιση απο το bios να τραβάει 2gb στην ενσωματωμένη κάρτα γραφικών της μητρικής.
οπότε κάνε ένα reset στο bios για αρχή.. και αν συνεχίσει, στείλε το μοντέλο της μητρικής να δουμε το bios
αυτά σχετικά με τη μνήμη... για το οτι κλείνει ο υπολογιστής είναι θέμα θερμοκρασίας ή τροφοδοτικού.
Εχεις δικαιο 61526 τα χαρακτηριστικα του Pc ειναι 61527

Σταύρος Απο
23-12-15, 17:59
61528να και η θερμοκρασια

kougianos
23-12-15, 18:12
Ακόμα δεν ξέρουμε αν έχεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών ή αν χρησιμοποιείς της μητρικής.
Κατέβασε το παρακάτω πρόγραμμα:
https://www.techpowerup.com/downloads/2571/techpowerup-gpu-z-v0-8-6/
..και δες ποιά κάρτα γραφικών έχεις.κάτω αριστερά στο πρόγραμμα έχει και ένα "κάτω βελάκι". Πάτα στο βελάκι, και στέιλε μας το screenshot

Ο q9550 είναι δυνατός επεξεργαστής. Αν τον ζορίσεις με τη στοκ ψύκτρα, ο ανεμιστήρας θα κάνει πολύ θορυβο.. ή θα κλεισει ο υπολογιστής από υπερθέρμανση.
Reset στο bios ξέρεις να κάνεις?

Το svhost υπάρχει πιθανότητα να είναι ιός. Είσαι διατεθειμένος να κάνεις format αν χρειαστεί? Έχεις ξανακάνει ποτέ?

kougianos
23-12-15, 18:15
άνοιξε το κουτί του υπολογιστή και δες μηπως έχει σκόνη η ψύκτρα του επεξεργαστή

The_Control_Theory
23-12-15, 18:16
Το svhost υπάρχει πιθανότητα να είναι ιός. Είσαι διατεθειμένος να κάνεις format αν χρειαστεί? Έχεις ξανακάνει ποτέ?

Κάπου είπε παρακάτω ότι του το έκανε και στα linux...

Silas
23-12-15, 18:48
Ειχα παρομιο προβλημα σε λαπτοπ. Βεβαια δεν εφτασε ποτε σε σημειο να κλεισει το μηχανακι αλλα ραμ και cpu στο τερμα συνεχως.

Στην περιπτωση μου ειχε κολλησει το service Windows Update.



ctrl+shift+esc. Aνοιγει ο Task Manager.

Εκει τικαρεις Show processes from all users . Σε ελληνικα φανταζομαι "Εμφανιση εργασιων απο ολους τους χρηστες " η κατι τετοιο.

Βλεπεις εαν στις καινουριες διεργασιες που εμφανιστηκαν, υπαρχει καποια που τρωει την μνημη. Υποθετω αν υπαρχει καποια θα ειναι μια απο τις svchost.

Επιλεγεις την svchost ( εαν οντως ειναι καποια απο αυτες ) που τρωει την μνημη και δεξι κλικ -> Go to service(s). Στα Ελληνικα δεν μπορω να φανταστω την μεταφραση αλλα ειναι η τελευταια επιλογη στον διαλογο που ανοιγει με δεξι κλικ.

Εκει ψαχνεις το service Windows update, το οποιο οποιο κατα πασα πιθανοτητα εχει κολλησει και σου τρωει τους πορους. Το βρισκεις, δεξι κλικ και Stop Service.

kougianos
23-12-15, 18:54
Ειχα παρομιο προβλημα σε λαπτοπ. Βεβαια δεν εφτασε ποτε σε σημειο να κλεισει το μηχανακι αλλα ραμ και cpu στο τερμα συνεχως.

Στην περιπτωση μου ειχε κολλησει το service Windows Update.



ctrl+shift+esc. Aνοιγει ο Task Manager.

Εκει τικαρεις Show processes from all users . Σε ελληνικα φανταζομαι "Εμφανιση εργασιων απο ολους τους χρηστες " η κατι τετοιο.

Βλεπεις εαν στις καινουριες διεργασιες που εμφανιστηκαν, υπαρχει καποια που τρωει την μνημη. Υποθετω αν υπαρχει καποια θα ειναι μια απο τις svchost.

Επιλεγεις την svchost ( εαν οντως ειναι καποια απο αυτες ) που τρωει την μνημη και δεξι κλικ -> Go to service(s). Στα Ελληνικα δεν μπορω να φανταστω την μεταφραση αλλα ειναι η τελευταια επιλογη στον διαλογο που ανοιγει με δεξι κλικ.

Εκει ψαχνεις το service Windows update, το οποιο οποιο κατα πασα πιθανοτητα εχει κολλησει και σου τρωει τους πορους. Το βρισκεις, δεξι κλικ και Stop Service.

και αυτό μπορεί να είναι.. σωστά τα λες.
http://www.wintips.org/how-to-fix-svchost-exe-netsvcs-memory-leak-or-high-cpu-usage-problems/

απλά το πρώτο πρόβλημα είναι πως κλεινει ο υπολογιστής. να δούμε για τη θερμοκρασία πρώτα

Silas
23-12-15, 19:05
Δεν εχεις αδικο.

Τωρα ειδα οτι η cpu παραμενει σε normal επιπεδα.

Ωραιος.
Που ησουν πριν κανα μηνα με αυτο το λινκ λουκουμι?! Εβγαλα τα ματια μου να πηγαινω ψαχνωντας.

The_Control_Theory
23-12-15, 19:06
Σε αυτήν την περίπτωση. Αν ισχύουν όλα αυτά.... μήπως τον κλείνουν τα windows για να κάνουν update?

Silas
23-12-15, 19:09
Οχι, δεν κανει update. Δεν ειναι δηλαδη οτι κατι κατεβασε και θελει να το περασει. Απλα κολλαει σε καποια κατασταση το service και τρωει πορους χωρις εσυ τελικα να βλεπεις κατι.

kougianos
23-12-15, 19:18
Που ησουν πριν κανα μηνα με αυτο το λινκ λουκουμι?! Εβγαλα τα ματια μου να πηγαινω ψαχνωντας.

λογικά.. θα έπινα!!


tedi, στο software πολλές φορές δημιουργούνται "σφάλματα".. και αυτά προέρχονται ενίoτε απο τις ram!!
οι ram των κοινών desktop (όχι server) έχουν περιθώριο λάθους. Σε συνδυασμό με το λογισμικό (windows) "συμβαίνουν αυτά"

κάποιο 0100111 γράφτηκε λάθος.. όπως λέει και ο Μιχάλης "κολλάει"!!!

όχι οτι αυτό ευθύνεται μόνο για την όλη κατάσταση στη συγκεκριμένη περίπτωση... απλά το εντοπίσαμε και αυτό

Σταύρος Απο
24-12-15, 03:03
Γεια σας και παλι.Ναι εχω ξεχωριστη καρτα γραφικων και εχω την gtx260 της invidia..Τον υπολογιστη δεν εχω καταφερει να τον φθασω στο κοκκινο και δεν εχει υπερθερμανθεί ποτε.Οταν μου εκλεισε ο υπολογιστης ανοιξα το κουτι να δω τι γινεται,επιασα την ψηκτρα της cpu αλλα ηταν κομπλε..Δεν παρατηρησα κατι αλλο,αλλα ουτε και ακουσα καποιον θορυβο απλα εκλεισε.
Οσο για το reset που λες στο bios οχι δεν ξερω πως να το κανω.Format ναι ξερω εχω κανει απειρες φορες

Σταύρος Απο
24-12-15, 03:05
άνοιξε το κουτί του υπολογιστή και δες μηπως έχει σκόνη η ψύκτρα του επεξεργαστή
Ναι εχει σκονη φυσιολογικη πέρυσι τετοιο καιρο τον φύσηξα

kougianos
24-12-15, 14:26
Σταύρο.. το ότι έπιασες την ψύκτρα και ήταν κρύα δεν σημαίνει κάτι. Το ότι έχει σκόνη είναι πιθανό να επηρεάζει τη θερμοκρασία του όταν ζορίζεται.
Μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο άλλο τροφοδοτικό αν είσαι σίγουρος πως δεν φταίει η θερμοκρασία.
Η καλύτερη λύση είναι να πας τον υπολογιστή σε κάποιο τεχνικό.

Panoss
24-12-15, 15:27
Μπα...η καλύτερη λύση είναι να πάρεις καινούριο :lool:.

Dbnn
24-12-15, 15:38
Ενα ειναι το γιατρικο. Παρε backup οτι χρειαζεσαι και κανε φορματ. Να ξεμπερδευεις!

Σταύρος Απο
25-12-15, 03:10
Παιδια επρεπε να το κανω απο την αρχη γιατι σας κουρασα και εσας.Εκανα τελικα format και λυθηκε το προβλημα ελπιζω να μην το ξανα παθω..Ευχαριστω για την βοηθεια σας..

Σταύρος Απο
25-12-15, 03:13
Μπα...η καλύτερη λύση είναι να πάρεις καινούριο :lool:.
Μακαρι να μπορουσα αλλα πιστευω ακομη εχει πολυ ψωμι για τις αναγκες μου και τωρα που εβαλα τον ssd πεταει :ok:

kougianos
25-12-15, 07:37
Παιδια επρεπε να το κανω απο την αρχη γιατι σας κουρασα και εσας.Εκανα τελικα format και λυθηκε το προβλημα ελπιζω να μην το ξανα παθω..Ευχαριστω για την βοηθεια σας..

Να σαι καλά. Χαίρομαι που βρήκες τη λύση.
Σε σχέση με τον επεξεργαστή, εξακολουθούν να μου φαίνονται πολλοί οι 43 βαθμοί σε idle με 2500 στροφές του ανεμιστήρα.
Αν στο ξανακάνει, υπάρχει περίπτωση να ζορίζεται κατά τη διάρκεια αυτόματου scan του antivirus.

Panoss
25-12-15, 09:26
Μακαρι να μπορουσα αλλα πιστευω ακομη εχει πολυ ψωμι για τις αναγκες μου και τωρα που εβαλα τον ssd πεταει :ok:
Ειρωνικά το είπα βρε Σταύρο (γι αυτόν που 'πε να το πας σε...τεχνικό...), δεν το 'πιασες.
Δεν εννοούσα να πάρεις καινούριο.

kougianos
25-12-15, 09:43
Ειρωνικά το είπα βρε Σταύρο (γι αυτόν που 'πε να το πας σε...τεχνικό...), δεν το 'πιασες.
Δεν εννοούσα να πάρεις καινούριο.

Θα ήταν εξυπνότερο να του πω "άλλαξε πάστα στον επεξεργαστή" ή "αγόρασε τροφοδοτικό" απο τη στιγμή που επιμένει πως δεν έχει πρόβλημα με τις θερμοκρασίες, αλλά δεν γνωρίζει να κάνει reset στο bios?
Αν μπορούσες να κάνεις διάγνωση (και επισκευή) σε όλα τα προβλήματα απο απόσταση δεν θα υπήρχαν καταστήματα επισκευών...αλλά από πότε είναι κακό να πας σε κάποιον για να σου επισκευάσει κάτι?

Παναγιώτη δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σου.. και καλό είναι να το βρεις για να νοιώσεις εσύ καλύτερα. Βασανίζεσαι άσκοπα!!

Panoss
25-12-15, 09:57
...αλλά από πότε είναι κακό να πας σε κάποιον για να σου επισκευάσει κάτι?
Νομίζω δεν υπάρχει άτομο σε αυτό το σύμπαν, τουλάχιστον, που να μην ξέρει τη λύση 'θα πληρώσω να μου το φτιάξουν'.
Δεν θα 'μπαινε σε φόρουμ για να του προτείνουν αυτή τη λύση...

Κι αν έψαχνε κάποιον τεχνικό να του το φτιάξει, θα το 'λεγε.

kougianos
25-12-15, 10:00
Νομίζω δεν υπάρχει άτομο σε αυτό το σύμπαν, τουλάχιστον, που να μην ξέρει τη λύση 'θα πληρώσω να μου το φτιάξουν'.
Δεν θα 'μπαινε σε φόρουμ για να του προτείνουν αυτή τη λύση...

Είναι καλύτερο απο το να του πεις κάτι που θα κάψει τον υπολογιστή λόγο απειρίας.

kougianos
25-12-15, 10:11
Πάνο.. μεταξύ μας.. τι σε προβληματίζει?
Έχει να κάνει με γυναίκα ή είναι οικονομικό?
Εκφράσου ελεύθερα!! ..μια οικογένεια είμαστε!!

Panoss
25-12-15, 10:19
Οι μαλάκες.

kougianos
25-12-15, 10:24
Οι μαλάκες.

"οτι δεν μπορείς να αποφύγεις, θεώρησε το δεδομένο"..
όσο ασχολείσαι μαζί τους, τους μοιάζεις περισσότερο. (δεν το λέω προσωπικά)
άλλωστε δεν μπορείς να απαγορεύσεις σε κάποιον να τον παίζει!

Panoss
25-12-15, 10:27
Καλά, θα σταματήσω να ασχολούμαι για να μη σου μοιάσω.

kougianos
25-12-15, 10:30
Καλά, θα σταματήσω να ασχολούμαι για να μη σου μοιάσω.

:) Καλύτερα έτσι!! Καλές Γιορτές σου εύχομαι. Να σαι καλά!! ..αν χρειαστείς κάτι (και μπορώ να σε βοηθήσω) εδώ είμαι!

Panoss
25-12-15, 10:32
Επίσης .

Σταύρος Απο
25-12-15, 15:02
Γεια σας και παλι και καλα Χριστουγεννα σε ολους.Τωρα αντιμετώπισα κατι αλλο.Πηγα να τον ανοιξω και δεν ανοιγε με τπτ..Βγαζω βαζω την μπαταρια μπας και φταιει αυτο,παταω τπτ.Κλεινω τον διακοπτη του τροφοδοτικου περιμενω να σβησει το λαμπακι της μητρικης ανοιγω παλι,παω να πατησω το μπουτον εκανε πως ξεκινουσε και σταματουσε αυτο το εκανε 5-6 φορες.Τωρα δουλευει μια χαρα..Αυτα ολα μου συμβαίνουν τωρα μετα απο μια επταετια χωρις κανενα προβλημα

Dbnn
25-12-15, 15:07
Καλα χρισρουγεννα χρονια πολλα!

Βγαλε τα παντα απο την μητρικη, επεξεργαστη, μνημες, καλωδια, κοννεκτορες κλπ και φυσα τα καλα. Οπως και το τροφοδοτικο εαν ξερεις και μπορεις, βγαλε το καπακι και φυσα το εαωτερικα να καθαρισει καλα.
Εαν μετα απο ολα αυτα δεν συνελθει, δοκιμασε αλλο τροφοδοτικο για αρχη και βλεπουμε.

Silas
25-12-15, 15:14
Μοιαζει να ειναι το τροφοδοτικο σου. Εαν εχεις καποιο αλλο ( μικρο μεγαλο παλιο καινουριο δεν σε νοιαζει, αρκει να εισαι βεβαιος οτι λειτουργει σωστα. ) κανε την αλλαγη και δες συμπεριφορα.

Σταύρος Απο
25-12-15, 15:25
Μοιαζει να ειναι το τροφοδοτικο σου. Εαν εχεις καποιο αλλο ( μικρο μεγαλο παλιο καινουριο δεν σε νοιαζει, αρκει να εισαι βεβαιος οτι λειτουργει σωστα. ) κανε την αλλαγη και δες συμπεριφορα.
Δυστυχως δεν εχω

kougianos
25-12-15, 15:28
Παιδιά.. οι 43 βαθμοί στο bios με 2500 στροφές του ανεμιστήρα σας φαίνονται φυσιολογικοί?
Σταύρο, αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία το εσωτερικό του υπολογιστή.
Μήπως έχει γίνει αναβάθμιση στα 7 χρόνια που τον έχεις?

Silas
25-12-15, 15:50
Καταρχην Χρονια καλα σε ολους. Ξεχαστηκα στο προηγουμενο μηνυμα.

Υγειες και χαρες.


Εχεις δικιο, δεν φαινεται φυσιολογικο. Ισως η παστα εχει γινει τσιμεντο κατω απο την ψυκτρα. Και ετσι ομως το να μην ανοιγει το πισι απο αυτο δεν δικαιολογειται.

Βεβαια αν οντως το πισι εχει μονο το φαν της CPU - απ οτι φαινεται στο bios - η ροη μεσα στο κουτι ειναι μηδαμινη και ακομα και καινουρια να ειναι η παστα, η θερμοκρασια θα ανεβει. Ειδικα αν μιλαμε για ψυκτρα εργοστασιου.

kougianos
25-12-15, 15:53
Καταρχην Χρονια καλα σε ολους. Ξεχαστηκα στο προηγουμενο μηνυμα.

Υγειες και χαρες.


Εχεις δικιο, δεν φαινεται φυσιολογικο. Ισως η παστα εχει γινει τσιμεντο κατω απο την ψυκτρα. Και ετσι ομως το να μην ανοιγει το πισι απο αυτο δεν δικαιολογειται.

Βεβαια αν οντως το πισι εχει μονο το φαν της CPU - απ οτι φαινεται στο bios - η ροη μεσα στο κουτι ειναι μηδαμινη και ακομα και καινουρια να ειναι η παστα, η θερμοκρασια θα ανεβει. Ειδικα αν μιλαμε για ψυκτρα εργοστασιου.

Άσε που υποπτεύομαι πως έχει γίνει αναβάθμιση στον υπολογιστή και έχει την κοντή στοκ ψύκτρα

Σταύρος Απο
25-12-15, 16:07
Εχω κανει μια αναβαθμιση απο τοτε που τον πηρα και αυτη ειναι ενας ssd samsung και ενα bluray σε λιγο θα ανεβασω φωτογραφια

Dbnn
25-12-15, 16:37
Παιδιά.. οι 43 βαθμοί στο bios με 2500 στροφές του ανεμιστήρα σας φαίνονται φυσιολογικοί?
Σταύρο, αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία το εσωτερικό του υπολογιστή.
Μήπως έχει γίνει αναβάθμιση στα 7 χρόνια που τον έχεις?

Αν ο επεξεργαστής είναι 7 ετών δεν μου φαίνεται περίεργο να έχει 43 βαθμούς.
Και το bios απο ότι βλέπω είναι του 2008.
Όπως και το τροφοδοτικό είναι κουρασμένο.
Πρώτα θέλουν αλλαγή τροφοδοτικό, καθάρισμα τα pins της μνήμης, του επεξεργαστή κλπ περιφερειακά και μετά να σας απασχολήσει η θερμοκρασία του επεξεργαστή που είναι μεν τσιμπημένη αλλά δεν είναι τραγικό για να κλείνει ο υπολογιστής και να μην λειτουργεί σωστά.

kougianos
25-12-15, 16:50
Αν ο επεξεργαστής είναι 7 ετών δεν μου φαίνεται περίεργο να έχει 43 βαθμούς.
Και το bios απο ότι βλέπω είναι του 2008.
Όπως και το τροφοδοτικό είναι κουρασμένο.
Πρώτα θέλουν αλλαγή τροφοδοτικό, καθάρισμα τα pins της μνήμης, του επεξεργαστή κλπ περιφερειακά και μετά να σας απασχολήσει η θερμοκρασία του επεξεργαστή που είναι μεν τσιμπημένη αλλά δεν είναι τραγικό για να κλείνει ο υπολογιστής και να μην λειτουργεί σωστά.

Συμφωνώ απόλυτα αν μπορεί να το κάνει μόνος του (σχετικά με τα pins) .. και το λέω γιατί εχω δεί στραβωμένα πινς επεξεργαστή ή ακόμα και σπασμένες μητρικές.
Ο συγκεκριμένος επεξεργαστής είναι 95watt.. αν έχει 43 βαθμούς idle μπορεί να φτάνει άνετα τους 80 σε full load από τη στιγμή που δουλεύει στο τέρμα η ψύκτρα.
Θα μπορούσε να έχει προκληθεί ζημιά και στη μητρική απο τέτοια θερμοκρασία... αλλά το πιθανότερο είναι όπως λες να φταίει το τροφοδοτικό αν συνεχιστεί το πρόβλημα μετά την αλλαγή πάστας και τον καθαρισμό.

Σταύρος Απο
25-12-15, 17:04
6155161552 Παιδια αυτη η σκονη δεν ειναι τπτ εχει τυχη να το αφησω με περισσοτερη χωρις κανενα προβλημα..Το τροφοδωτικο ειναι 5ντακαθαρο

kougianos
25-12-15, 17:28
6155161552 Παιδια αυτη η σκονη δεν ειναι τπτ εχει τυχη να το αφησω με περισσοτερη χωρις κανενα προβλημα..Το τροφοδωτικο ειναι 5ντακαθαρο

Ποιό τροφοδοτικό έχεις? Το άνοιξες να δεις μήπως έχει σκάσει κανένας πυκνωτής?

Σταύρος Απο
25-12-15, 17:34
αν ειχε σκασει δεν θα τον ακουγα τον πυκνωτη ?http://www.e-shop.gr/chieftec-cft-650-14c-turbo-series-650w-p-PER.700635

Silas
25-12-15, 17:38
Τοση σκονη δεν δημιουργει προβλημα σε καμμια περιπτωση αλλα αυτο που λενε τα παιδια ειναι μηπως εχει τρυπωσει η σκονη καπου που δεν φαινεται.
Γι αυτη την ψυκτρα οι 43 βαθμοι στο Bios οντως δεν ειναι παραξενο.

Εχεις αλλαξει ποτε παστα στον επεξργαστη? Οι κιτρινες - χρυσαφι ψυκτρες που ειναι γυρω απο τον επεξεργαστη - που γραφουν Asus - σε τι θερμοκρασια ειναι? Το δαχτυλο σου το αφηνεις πανω?

Το τροφοδοτικο μπορει να ειναι πεντακαθαρο αλλα δουλευει και 7 χρονια. Θελω να πω δεν ειναι σιγουρο επειδη το βλεπεις καθαρο οτι δουλευει και σωστα.


Προσωπικα θα εκανα



Αλλαγη παστας επεξεργαστη
Αλλαγη παστας στις περιμετρικες ψυκτρες ( τις κιτρινες )
Το φανακι που εχεις στο πλαι του κουτιου - στο καπακι - εαν δεν εχεις φανακι στην προσοψη του κουτιου - θα το εβαζα εκει και αργοτερα -οταν - αμα θα εβαζα ξανα στο καπακι.
θα επαιρνα μια ψυκτρα της προκοπης. 40 ευρω το πολυ. Εχω αυτην: http://www.e-shop.gr/coolermaster-rr-212e-16pk-r1-hyper-212-evo-p-PER.806759 και στην προτεινω. Την δουλεια την κανει και με το παραπανω. Την βαζει συχνα στο Crazy Sundays. Την ειχα αγορασει στα 27 ευρω νομιζω.
θα εβρισκα τροφοδοτικο απο ενα φιλο γνωστο συγγενη να κανω δοκιμη να σιγουρευτω οτι ειναι/δεν ειναι τροφοδοτικο ( μοιαζει να ειναι )
Βλεποντας και κανοντας απο κει και περα

-------
Edit: Οχι δεν ειναι απαραιτητο ο πυκνωτης να σκασει σε μια δοση με ενα μπαμ ωστε να τον ακουσεις. Φουσκωνουν χανουν υγρο αλλαζει η συμπεριφορα τους ωσπου καποια στιγμη αδυνατει να λειτουργησει το κυκλωμα.

kougianos
25-12-15, 17:44
αν ειχε σκασει δεν θα τον ακουγα τον πυκνωτη ?http://www.e-shop.gr/chieftec-cft-650-14c-turbo-series-650w-p-PER.700635

όχι... δεν θα το άκουγες.
το τροφοδοτικό είναι της πλάκας και η κάρτα γραφικών τραβάει πολύ ρεύμα σε συνδυασμό με τον επεξεργαστή.
είμαι σχεδόν σίγουρος πως φταίει αυτό... και πολύ άντεξε δηλαδή.

είπες πριν οτι έκλεισες τον διακόπτη του τροφοδοτικού για λίγο και μετά άνοιξε ο υπολογιστής.
άνοιξε με την πρώτη φορά που πάτησες το κουμπι, ή μετα απο 2-3 προσπάθειες?

Σταύρος Απο
25-12-15, 17:48
Εχεις αλλαξει ποτε παστα στον επεξργαστη? Οι κιτρινες - χρυσαφι ψυκτρες που ειναι γυρω απο τον επεξεργαστη - που γραφουν Asus - σε τι θερμοκρασια ειναι? Το δαχτυλο σου το αφηνεις πανω?

Ναι ανετα την πιανω

Το τροφοδοτικο μπορει να ειναι πεντακαθαρο αλλα δουλευει και 7 χρονια. Θελω να πω δεν ειναι σιγουρο επειδη το βλεπεις καθαρο οτι δουλευει και σωστα.
Σωστα

θα εβρισκα τροφοδοτικο απο ενα φιλο γνωστο συγγενη να κανω δοκιμη να σιγουρευτω οτι ειναι/δεν ειναι τροφοδοτικο ( μοιαζει να ειναι )

Αυτο ειναι λιγο δυσκολο

Σταύρος Απο
25-12-15, 17:51
όχι... δεν θα το άκουγες.
το τροφοδοτικό είναι της πλάκας και η κάρτα γραφικών τραβάει πολύ ρεύμα σε συνδυασμό με τον επεξεργαστή.
είμαι σχεδόν σίγουρος πως φταίει αυτό... και πολύ άντεξε δηλαδή.

είπες πριν οτι έκλεισες τον διακόπτη του τροφοδοτικού για λίγο και μετά άνοιξε ο υπολογιστής.
άνοιξε με την πρώτη φορά που πάτησες το κουμπι, ή μετα απο 2-3 προσπάθειες?
2-3-4-5-6 προσπαθειες

Σταύρος Απο
25-12-15, 17:52
Μπορει να φταιει ναι το τροφωδοτικο οκ.Αλλα εχει καμια σχεση η ραμ που ηταν στο κοκκινο ή συμπτωματικά συνέβησαν και τα 2 ?

kougianos
25-12-15, 17:52
2-3-4-5-6 προσπαθειες

θυμήθηκα μια περίπτωση που έφταιγε το power button!!
όσο τρελό και αν ακούγετε, έχει συμβεί και αυτό.
αν γνωρίζεις πως να το κάνεις, βάλε στη θέση του power button το καλώδιο του reset και άνοιξε τον υπολογιστή απο το πλήκτρο reset όταν στο ξανακάνει.

Σταύρος Απο
25-12-15, 18:02
θυμήθηκα μια περίπτωση που έφταιγε το power button!!
όσο τρελό και αν ακούγετε, έχει συμβεί και αυτό.
αν γνωρίζεις πως να το κάνεις, βάλε στη θέση του power button το καλώδιο του reset και άνοιξε τον υπολογιστή απο το πλήκτρο reset όταν στο ξανακάνει.
Ρε μπελαδες τετοιες μερες

kougianos
25-12-15, 18:15
Ρε μπελαδες τετοιες μερες

το πιθανότερο είναι να φταίει το τροφοδοτικό.. απλά προσπαθώ να αποκλείσω τα υπόλοιπα ενδεχόμενα μην το αγοράσεις τσάμπα
το κακό είναι που δεν έχεις κάποιο γνωστό να σου δανείσει

το να γεμίσει η ραμ δεν είναι λόγος για να κλείσει ο υπολογιστής... και σε καμία περίπτωση για να μην ανοίγει

Σταύρος Απο
25-12-15, 18:22
Να περασουν οι γιορτες με το καλο και θα το κανω βιδες θα βαλω παστα φρεσκια και βλεπουμε ευχαριστω και παλι καλες γιορτες παιδια

Dbnn
25-12-15, 23:27
Να περασουν οι γιορτες με το καλο και θα το κανω βιδες θα βαλω παστα φρεσκια και βλεπουμε ευχαριστω και παλι καλες γιορτες παιδια




Αφού θα αλλάξεις ψύκτρες, πάστες και μιλφέιγ, αγόρασε και ένα φθηνό τροφοδοτικό.
Μην δώσεις πάνω απο 20 ευρώ και άλλαξέ το και αυτό. Περισσότερο καλό θα σου κάνει και δεν είναι περιττό έξοδο θα έλεγα.

Σταύρος Απο
26-12-15, 01:31
Δεν γινεται τοσα χρονια να μην παρουσιασει προβλημα με την ψυκτρα και να παρουσιασει τωρα δεν υπαρχει περιπτωση.Οσο για τις παστες ναι θα τις περασω ολες τις ψυκτρες και βλεπουμε θα ανοιξω και το τροφοδοτικό να δω τι παιζει και θα βγαλω πορισμα..Αλλα ολα αυτα μετα τις γιορτες :ok:

Σταύρος Απο
26-12-15, 20:01
Γεια σας παιδια και παλι.Το προβλημα της ραμ συνεχιζει απ'ότι βλεπω φθανει στο 80% εννοω ηταν 30 με 40% max

Dbnn
26-12-15, 20:19
Γεια σας παιδια και παλι.Το προβλημα της ραμ συνεχιζει απ'ότι βλεπω φθανει στο 80% εννοω ηταν 30 με 40% max

Τα windows που εβαλες μετα το φορματ που τα βρηκες; ποιο antivirus εχεις βαλει;

kougianos
26-12-15, 20:28
Κατέβασε το παρακάτω πρόγραμμα και δες τι σου τρώει τη μνήμη
http://downloads.tomsguide.com/SysInternals-VMMap,0301-33273.html

exop
26-12-15, 21:09
Τα win 7, μετά από format, θέλουν κάποιες ώρες για τα updates, όπου η cpu είναι στο 15-20%, και η μνήμη στο 70-80%

Σταύρος Απο
10-01-16, 21:46
Γειά σας παιδιά και καλή χρονιά σε όλους. Ηλπιζα ότι θα στρώσει αλλά δεν έγινε τπτ όχι από θέμα μνήμης αλλά από τις διακοπές που κάνει. Πλέον πολύ δύσκολα να ανοίξει ο υπολογιστής απλά κάνει πως ανοίγει και κλείνει.. Έβγαλα το τροφοδοτικό τελείως. Τώρα πως μπορώ να δω αν έχει πρόβλημα δλδ πως μπορώ να το βάλω σε λειτουργία χωρίς να το συνδέσω στο pc?σκέφτομαι να πάρω άμεσα ένα τροφοδοτικό γιατί δεν γίνεται χωρίς pc. Να προσθέσω ότι η θερμοαγωγιμη πάστα που έχουν οι ψύκτρες είναι μια χαρα

Σταύρος Απο
12-01-16, 20:56
Γεια σας και παλι..Σας ευχαριστω ολους!!Τελικα ειχε προβλημα το τροφοδοτικό.Το ανοιξα εντοπισα την βλαβη(καμενο τρανζίστορ) και ολα δουλευουν ρολόι..Γλίτωσα αρκετα € :biggrin: