PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με απομακρυσμένη αναπαραγωγή Hikvision



xristosmetal
24-12-15, 20:33
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Έχω το iVMS4200... βλέπω τις παλιές καταγραφές που είναι αποθηκευμένες στο σκληρό του καταγραφικού, αλλά δεν μπορώ να δω τι δείχνουν οι κάμερες σε ζωντανή ροή. Όταν πατάω να τις δω Live μου γράφει "Αποτυχία λήψης,επανασύνδεση. Κωδικός σφάλματος HCNetSDK.dll[7]" Τι μπορεί να φταίει..??? :confused1: Για πείτε καμιά ιδέα γιατί οι μέρες είναι "περίεργες"!

nestoras
24-12-15, 21:00
Έλεγξε τις ρυθμίσεις του ρούτερ από το οποίο "βγαίνει" το καταγραφικό στο ίντερνετ για το αν κάνει forward την RTSP port (554 default).
Από κινητό δοκίμασες να μπεις; Δουλεύει κανονικά; Τοπικά δουλεύει; Υπάρχει περίπτωση να θέλει και επανεγκατάσταση το πρόγραμμα στον υπολογιστή σου...

katmadas
24-12-15, 21:24
2 πιθανα:

-εισαι συνδεμενος σαν admin?

- εδω καποιο το λυσαν αλλαζοντας


I can log into the web portal but cannot get a live view.

Local configuration/Protocol change it to UDP may help.

https://www.ipcamtalk.com/showthread.php/825-Hikvision-DS-7616NI-SE-P-live-view-failed-HCNetSDK-dll-401-no-permission

xristosmetal
27-12-15, 22:38
Σας ευχαριστώ πολυ! Σήμερα ασχολήθηκα...τελικά έκανα και forward την 554 και μετατροπή σε UDP και δούλεψε!!! Απλά αυτό που βλέπω τώρα είναι ναι μεν ζωντανή εικόνα αλλά σε frame...δλδ μάλλον λόγο κακής ταχύτητας upload δεν μπορεί να στείλει συνεχές βίντεο...άλλοτε δείχνει για 1-2 δευτερα βίντεο και αλλοτε στέλνει μια εικονα καθε 10-15 δευτερα...υπαρχει κάτι που μπορώ να κανω για αυτο? Μήπως δεν φταιει η ταχύτητα αλλά κάτι άλλο?

nestoras
27-12-15, 23:22
Σας ευχαριστώ πολυ! Σήμερα ασχολήθηκα...τελικά έκανα και forward την 554 και μετατροπή σε UDP και δούλεψε!!! Απλά αυτό που βλέπω τώρα είναι ναι μεν ζωντανή εικόνα αλλά σε frame...δλδ μάλλον λόγο κακής ταχύτητας upload δεν μπορεί να στείλει συνεχές βίντεο...άλλοτε δείχνει για 1-2 δευτερα βίντεο και αλλοτε στέλνει μια εικονα καθε 10-15 δευτερα...υπαρχει κάτι που μπορώ να κανω για αυτο? Μήπως δεν φταιει η ταχύτητα αλλά κάτι άλλο?

Από το "camera settings", "advanced settings", μπορείς να χαμηλώσεις το "max bitrate" καθώς επίσης και τα frames/sec.

Προτεινόμενες ρυθμίσεις είναι "variable bitrate type", 10 ή 12 frames και "max bitrate" κάτι που να είναι κοντά στο πραγματικό upload της γραμμής σου.

Για να μη χαλάσεις τις ρυθμίσεις του "main stream" καλά είναι να κάνεις τις αλλαγές στο "sub stream" και να συνδέεσαι στο sub stream για να βλέπεις "live" και να αφήσεις σε καλή ποιότητα τo "main stream" για τοπική παρακολούθηση.

skipper1
14-04-16, 14:58
εχω ενα DS_7116_HWI-SH HIKVISION,
εχω ανοιξει 2 πορτες στο router, γραφτηκα στην hikvision για να ενεργοποιησω μια dns και μου γραφει οτι δεν βρισκει το dvr!
(οι πορτες δουλευουν γιατι βλεπεις απο μακρια το καταγραφικο αν βαλεις την εξωτερικη ip)
τι μπορει να φταιει και δεν μπορω να δημιουργησω μια dns? μηπως πρεπει να βαλω καποιες αλλες πορτες? (δεν βαζω τις 80, 8000 κτλ)

her
14-04-16, 23:25
3 πορτες πρεπει να ανοιξεις

skipper1
15-04-16, 09:59
εχω ανοιξει για http & rtsp, χρειαζεται και η server port?

her
15-04-16, 15:50
ναι και τις 3

leutpana
17-04-16, 14:46
Δυο πόρτες πρέπει να ανoιξεις την http και την tcp.H rtsp είναι για άλλον σκοπό και δεν χρειάζεται να την ανοίξεις.

skipper1
18-04-16, 17:22
Ευχαριστω πολυ ανοιξα κ τις 3 κ επαιξε...

skipper1
08-05-16, 20:55
Thxxxxxxxxxx