PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυο λειτουργικα στον ιδιο δισκο



vagos89
25-12-15, 21:51
Καλησπερα καλα χριστουγεννα και καλη χρονια!
Οπως γραφω και στον τιτλο θελω να βαλω windows 7 32 και 64bit στον ιδιο σκληρο δισκο. Για να κανω κατι τετοιο απλα κανω δυο partition και εγκαθιστω τα ανιστοιχα windows στο καθε partitio?
Αν η διαδικασια ειναι αυτη θα μου βγαζει πριν ξεκινησω ποιο λειτουργικο θελω να ανοιξω? Ευχαριστω

kougianos
25-12-15, 22:08
Για ποιό λόγο θέλεις να το κάνεις αυτό?
Υπάρχει και το vmware με το οποίο μπορείς να τρέχεις και δεύτερο λειτουργικό ταυτόχρονα.
Καλό θα ήταν να έχεις μνήμη 8gb τουλάχιστον για να το κάνεις αυτό.

μπορείς να βάλεις 2 λειτουργικά με τα partitions όπως είπες... ναι, θα βγάζει μήνυμα για να διαλέξεις λειτουργικό.

moutoulos
25-12-15, 22:16
Να μου πείς θες να τρέξεις WinXP & Win7,8,10 το καταλαβαίνω. Το να θες να βάλεις το ίδιο
OS με tην μόνη διαφορά το ένα να είναι 64μπιτο ... δεν το καταλαβαίνω. Και γιατί δεν βάζεις
κατευθείαν το 64Bit που καλύπτει και το 32Bit ?.

vagos89
25-12-15, 22:32
Ο λογος που θελω να το κανω ειναι γιατι θελω να βαλω σε ενα λαπτοπ με 4gb ραμ τα office τα οποια ειχα αγορασει παλιοτερα και τρεχουν μονο σε 64bit λειτουργικο. Εγκατεστησα τα 7αρια 64bit αλλα το μηχανημα ψιλο σερνεται, ειχα την εντυπωση πως θα δουλευει σωστα αλλα δν δουλευει. Και σκεφτομαι να βαλω τα 32bit για να λειτπυργω το λαπτοπ και τα 64bit για να περασω σε εκεινο το partition μονο τα ofdice τιποτα αλλο

kougianos
25-12-15, 22:40
Ο λογος που θελω να το κανω ειναι γιατι θελω να βαλω σε ενα λαπτοπ με 4gb ραμ τα office τα οποια ειχα αγορασει παλιοτερα και τρεχουν μονο σε 64bit λειτουργικο. Εγκατεστησα τα 7αρια 64bit αλλα το μηχανημα ψιλο σερνεται, ειχα την εντυπωση πως θα δουλευει σωστα αλλα δν δουλευει. Και σκεφτομαι να βαλω τα 32bit για να λειτπυργω το λαπτοπ και τα 64bit για να περασω σε εκεινο το partition μονο τα ofdice τιποτα αλλο

με 4gb θα έπρεπε να λειτουργεί μια χαρά το λάπτοπ και σε 64bit...

vagos89
25-12-15, 22:50
Ναι το ξερω οτι θα επρεπε. Απλα με το που εβαλα τα windows ενω δεν τρεχει τιποτα κανενα προγραμμα και ειναο αδειο αμεσως η χρηση της μνημης φτανει στο 70-80% και του επεξεργαστη στο 50. Επισης το ανοιξα το καθαρισα αλλαξα παστα αλλα τα ιδια. Γιαυτο σκεφτηκα να δοκιμασω με τα 32bit. Δεν μου ερχεται κατι αλλο ατο μυαλο για το τι μπορει ναι φταει

navar
25-12-15, 23:08
μήπως να βάλεις κατευθείαν win8.1 η ακόμα καλύτερα win10 που είναι πολύ ποιο ελαφρά και θα κρύψουν της αδυναμίες του cpu (ασε να μαντεψω, AMD σειρά Ε )

vagos89
25-12-15, 23:17
Οχι intel pentium ειναι ο επεξεργαστης δεν θυμαμαι ομως ακριβως ποιος και δεν ειμαι σπιτι. Το μηχανημα ειχε πανω 8.1 και εκανε ακριβως τα ιδια, ενω δεν ετρεχαν προγραμματα. Οταν το πηρα τα εβγαλα γιατι δεν συμπαθησα πουε τα 8αρια. Οσο για τα 10 δεν εχω ασχοληθει μεχρι τωρα αν και λιγο που τα ειδα μου αρεσαν, απλα δεν ειμαι προς το παρον σε θεση να αγοραζω λειτουργικο και πρεπει να διαλεξω αναμεσα σε xp και 7.

moutoulos
25-12-15, 23:26
Εγκατεστησα τα 7αρια 64bit αλλα το μηχανημα ψιλο σερνεται, ειχα την εντυπωση πως θα δουλευει σωστα αλλα δν δουλευει.

Μα άμα σέρνεται με Win7 64Bit, τι σε κάνει να πιστεύεις οτι με Win7 32Bit θα πηγαίνει "σφαίρα" ?.
Επί της ουσίας δεν θα αλλάξει κάτι. Πόσο παλιό είναι το Laptop ?.

katmadas
26-12-15, 00:00
ποση ραμ εχεις?
τα windows απο που τα βρηκες?
με 32βιτ δεω θα δεις διαφορα...

kougianos
26-12-15, 00:29
δοκίμασε να απενεργοποιήσεις για λίγο το antivirus να δεις αν φταίει αυτό.
δες μήπως έχει πρόβλημα ο δίσκος με το hdsentinel

vagos89
26-12-15, 00:35
Δεν ξερω αν θα παει σφαιρα παντως στο παρελθον που εχω δοκιμασει σε συστηματα με λιγη ραμ ειχε καποια διαφορα, θα το κανω να δοκιμασω μπας και γιατο δεν ξερω τι αλλο να κανω. Το λαπτοπ ειναι ενα toshiba satellite c850-1mc και αγοραστηκε πριν μια 3ετια περιπου, δν νομιζω πως ειναι τοσο χαλια για να σηκωσει 7αρια. 4gb ραμ εχει οπως ειπα και παραπανω. Τα windows τα χω αγορασει καιρο τωρα και οπου και να τα εβαλα δεν υπηρχε κανενα προβλημα.

vagos89
26-12-15, 00:36
Δεν εχω περςσει καποιo anticirus. Εννοεις την προστασια των windows? Θα δοκιμασω και με το προγραμμα που λες και θα γραψω

leosedf
26-12-15, 03:13
Βασικά με 32bit θα έχεις ΛΙΓΟΤΕΡΗ RAM γιατί θα βλέπει μόνο τα 3GB.

vagos89
26-12-15, 03:42
Τις προαλλες μου δωσανε ενα desktop pentium 4 με 2gb ram στο οποιο ειχε γινει φορματ και ειχε πανω 7αρια 64bit και σερνοτανε, εβαλα τα 32bit και δουλευε μια χαρα χωρις προβλημα. Επομενως δεν καταλαβαινω γιατι στο δικο μου γινεται αυτο. Εχω αλλον ενα σκληρο και σκεφτομαι να περασω και σε αυτον το λειτπυργικο να δω αν θα δουλευει σωστα, ισως ετσι να αποκλεισω ενδεχομενα.

Dbnn
26-12-15, 14:38
Φιλε, η εκδοση που τρεχεις ειναι απλα κακη πειρατικη εκδοση. Για να σερνεται με 4gb ram ενω πριν ειχε τα 8.1 και πηγαινε καλα. Ε μπαμ απο χιλιομετρα κανει οτι ειναι τορενταδικο το λειτουργικο.
Ψαξε και βρες, η microsoft διανεμει το dvd της νομιμα χωρις χρεωση τα 7αρια. Χρειαζεσαι μονο αδεια. Αλλα και αυτο λυνεται..........

Οποτε εγκατεστησε ενα "καθαρο" λειτουργικο για αρχη και μην μπλεκεσαι με διπλα partitions και 32 μπιτ γιατι δεν θα δεις καμια διαφορα.

leosedf
26-12-15, 14:41
Τα win 7 στο ebay έχουν 10-20 ευρώ.

Panoss
26-12-15, 15:05
Εγώ τα 7 τα είχα κατεβάσει δωρεάν από τη Microsoft, δεν ξέρω αν τα δίνει ακόμα.

leosedf
26-12-15, 15:13
Μια τα ανοίγει μια τα κλείνει, δεν είναι δύσκολο να πάρεις την εικόνα των win πάντως.

vagos89
26-12-15, 20:17
Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας. Ετρεξα το hdsentinel που μου προτεινε πιο πανω, ο δισκος ειναι 100% υγιης επισης ο διαγνωστικος ελεγχος δεν βρηκε τιποτα, Για τα windows που λετε δεν τιθεται θεμα, ειναι αυθεντικα με product key, τα ειχα ανταλλαξει πριν καποια χρονια με μια καρτα γραφικων, εχω κανει απειρες φορες φορματ με τα συγκεκριμενα και δεν υπηρξε ποτε προβλημα, αν ηταν πειρατικα θα μου πηγαινε το μυαλο απ τη πρωτη στιγμη πως φταιει αυτο

kougianos
26-12-15, 20:27
Κατέβασε το παρακάτω πρόγραμμα και δες τι σου τρώει τη μνήμη
http://downloads.tomsguide.com/SysInternals-VMMap,0301-33273.html

xmaze
26-12-15, 21:42
Βασικά με 32bit θα έχεις ΛΙΓΟΤΕΡΗ RAM γιατί θα βλέπει μόνο τα 3GB.

32 bit είναν 4 gb μνήμη, όχι 3 gb.

finos
26-12-15, 21:44
32 bit είναν 4 gb μνήμη, όχι 3 gb.
3.4970703125 gb

xmaze
26-12-15, 21:50
3.4970703125 gb

μαθηματικά σου μάθανε στο σχολείο;
2^32 =4294967296 addreses = 4194304 KB = 4096 MB = 4 GB

finos
26-12-15, 21:53
μαθηματικά σου μάθανε στο σχολείο;
2^32 =4294967296 addreses = 4194304 KB = 4096 MB = 4 GB
φισικα απλος οτι βρικα στο net εκανα κι ενα crosexamination :001_rolleyes: κι το ποσταρα

kougianos
26-12-15, 21:56
μαθηματικά σου μάθανε στο σχολείο;
2^32 =4294967296 addreses = 4194304 KB = 4096 MB = 4 GB

Στη πράξη 3,5gb έχω δει σε συστήματα με win 7 32bit. όπως λέει και στο παρακάτω link
http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-hardware/maximum-ram-for-windows-7-32-bit/4286bbfa-6851-e011-8dfc-68b599b31bf5?auth=1
μπορεί να κάνω λάθος βεβαια..

exop
26-12-15, 21:58
User-mode virtual address space for each 32-bit process :

2 GB

Up to 3 GB with IMAGE_FILE_LARGE_ADDRESS_AWARE and 4GT



από εδώ https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa366778%28v=vs.85%29.aspx

Silas
26-12-15, 21:59
Οπως το ειπες:: 4294967296 addreses. Διευθυνσεις στο συνολο, οχι διευθυνσεις που αντιστοιχουν σε ραμ προσβασιμη απο το λειτουργικο. Που σημαινει οτι με 4 gb ram και 1 Gb GPU σε 32 bit η ram που μπορει να προσπελασει το λειτουργικο πεφτει στα 3 και κατι ψιλα Gb. Και μιας και η καρτα γραφικων δεν ειναι το μονο που θα χρειαστει διευθυνσιοδοτηση αυτα τα τα 3 και κατι ψιλα θα γινουν 3.

kougianos
26-12-15, 22:02
από εδώ https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa366778%28v=vs.85%29.aspx

στο link που έστειλες λέει 4gb στα win8 και στα 10
στα xp και στα 7 είμαι 90% σίγουρος πως "κολλάει" στα 3,5
στα 8 και στα 10 δεν έχω βάλει ποτέ 32bit

exop
26-12-15, 22:03
οχι διευθυνσεις που αντιστοιχουν σε ραμ προσβασιμη απο το λειτουργικο.


3 και κατι ψιλα θα γινουν 3
θα γίνουν 2,6-2,8 - και ο kernel "θέλει" μνήμη => δεν θα είναι διαθέσιμη στο χρήστη
το λειτουργικό 4 θα "βλέπει" - ΔΕΝ θα επιτρέψει όμως να έχεις 4 διαθέσιμα (σαν χρήστης)
γι'αυτό έχει και "limitation" 2 GB ή 3 GB σε κάθε 32-bit process


στο link που έστειλες λέει 4gb στα win8 και στα 10
στα xp και στα 7 είμαι 90% σίγουρος πως "κολλάει" στα 3,5

το addressing είναι 2^32 αλλά ο kernel "θέλει" μνήμη

xmaze
26-12-15, 22:04
Εγω μιλάω για πόσο RAM είναι addressable , απο εκεί και πέρα αν είναι δεσμευμένη για άλλους πόρους, πχ BIOS ή κάρτα γραφικών ή μπλα μπλα μπλά , αυτό είναι άλλη ιστορία. Κάθε λειτουργικό έχει άλλες δυνατότητες,

exop
26-12-15, 22:10
Εγω μιλάω για πόσο RAM είναι addressable
νομίζω είναι προφανές : 2^32

kougianos
26-12-15, 22:10
στείλτε κανένα link ενημέρωσης.. γιατί περάσαν τα χρόνια!!

Silas
26-12-15, 22:11
Μα οχι, δεν ειναι 4 GB ram addressable ουτε δεσμευονται καποια απο αυτα τα ΜΒ/GB της ραμ για την καρτα γραφικων πχ ( εκτος αν μιλαμε για καρτα με shared μνημη - οπως σε λαπτοπ η καποιες onboard μητρικων ).

Το λειτουργικο σου λεει οτι εχω 4294967296 διευθυνσεις. Αυτες τις διευθυνσεις θα πρεπει να τις μοιρασει σε ολους τους πορους του. Καποιες απο αυτες θα τις παρει η ραμ καποιες η καρτα γραφικων καποιες καποιο αλλο περιφεριακο. Τελικα μενεις με ραμ στην οποια δεν ανατιθεται διευθυνση επομενως δεν χρησιμοποιειται ποτε.


-----
xmaze αν εννοεις οτι ενα γυμνο pc χωρις gpu ή οτιδηποτε αλλο μπορει να ανεβει μεχρι εκει, ναι συμφωνουμε.

Σταύρος Απο
26-12-15, 22:16
Σαν να διαβαζω εμενα σε αλλη εκδοση ε Σιμο ?

exop
26-12-15, 22:18
Μα οχι, δεν ειναι 4 GB ram addressable ουτε δεσμευονται καποια απο αυτα τα ΜΒ/GB της ραμ για την καρτα γραφικων πχ ( εκτος αν μιλαμε για καρτα με shared μνημη - οπως σε λαπτοπ η καποιες onboard μητρικων ).

Το λειτουργικο σου λεει οτι εχω 4294967296 διευθυνσεις. Αυτες τις διευθυνσεις θα πρεπει να τις μοιρασει σε ολους τους πορους του. Καποιες απο αυτες θα τις παρει η ραμ καποιες η καρτα γραφικων καποιες καποιο αλλο περιφεριακο.

από το λειτουργικό, είναι και τα 4 GB addressable
από εκεί και μετά, οι drivers πρέπει να "φορτωθούν" - πρέπει να γίνει remap κλπ, ο kernel έχει "απαιτήσεις"
υπάρχει πάντα και το "limitation", 2 GB ή 3 GB σε κάθε 32-bit process

και ένα ενδιφέρον σχόλιο:


Note that memory on our graphics cards DOES NOT COUNT towards the physical memory limit because it does not occupy address space as seen by the CPU. However, hardware mappings do. A graphics card with 2GB of memory on it will probably not have more than 256MB of mappings if the BIOS has memory remapping disabled (which it should for a 32-bit OS). That's why the physical memory limit is typically around 3.5GB, even if you have a graphics card with 1GB -- hardware mappings seldom exceed 768MB.


Τελικα μενεις με ραμ στην οποια δεν ανατιθεται διευθυνση επομενως δεν χρησιμοποιειται ποτε.

δεν γίνεται αυτό


γιατί περάσαν τα χρόνια!!
πες μου οτι είσαι πάνω από 48...:001_smile:

kougianos
26-12-15, 22:20
Σαν να διαβαζω εμενα σε αλλη εκδοση ε Σιμο ?

Κάπως έτσι!!



As 32-bit hardware has a total of four gigabytes of addressable memory,[a] (https://en.wikipedia.org/wiki/PCI_hole#cite_note-4) some of the real physical memory of a 32-bit machine, when enough memory is installed, needs to be sacrificed by making it hidden so the devices have room to communicate. Which part of physical memory becomes replaced with the device communication space depends upon the machine, but it is usually anything above 2.5 to 3.5 GB


https://en.wikipedia.org/wiki/PCI_hole

..σωστά τα λέει ο Μιχάλης.. και στη πράξη μέχρι 3,5gb μένουν

Silas
26-12-15, 22:25
από το λειτουργικό, είναι και τα 4 GB addressable



Μου το εξηγεις λιγο αυτο γιατι μπερδευτηκα. Εννοεις οτι το λειτουργικο εχει την δυνατοτητα να χρησιμοποιησει και τα 4 γιγα δεδομενου οτι εχει 2^32 διευθυνσεις επομενως θα μπορουσε να τις πιασει ολες ή εννοεις οτι ενα λειτουργικο παρολο που "βλεπει" τα 3 γιγα μιλαει και στα 4?

exop
26-12-15, 22:28
ή εννοεις οτι ενα λειτουργικο παρολο που "βλεπει" τα 3 γιγα μιλαει και στα 4?

"βλέπει" και μιλάει και στα 4 - σου "δείχνει" ~3,5

κοίταξε και το σχόλιο

Note that memory on our graphics cards DOES NOT COUNT towards the physical memory limit because it does not occupy address space as seen by the CPU. However, hardware mappings do. A graphics card with 2GB of memory on it will probably not have more than 256MB of mappings if the BIOS has memory remapping disabled (which it should for a 32-bit OS). That's why the physical memory limit is typically around 3.5GB, even if you have a graphics card with 1GB -- hardware mappings seldom exceed 768MB.

kougianos
26-12-15, 22:29
πες μου οτι είσαι πάνω από 48...:001_smile:

30 είμαι... αλλά όσο περνάνε τα χρόνια ξεχνάω αυτά που ήξερα.. και τα ξαναμαθαίνω!!!!!!

exop
26-12-15, 22:31
30 είμαι... αλλά όσο περνάνε τα χρόνια ξεχνάω αυτά που ήξερα.. και τα ξαναμαθαίνω!!!!!!

είπα και εγώ :wiink:

kougianos
26-12-15, 22:42
παντως τώρα που ξαναδιαβάζω τη συζήτηση.. και οι δύο δίκιο έχετε..
Ο Θανάσης είπε: "το λειτουργικό περιορίζει τη μνήμη στα 4"..
και ο Μιχάλης "απο τα 4gb, τα 500mb+ πηγαίνουν σε πόρους του hardware"

και τα δύο σωστά είναι.. δεν συγκρούονται οι απόψεις

exop
26-12-15, 22:47
ο Μιχάλης είπε:

Τελικα μενεις με ραμ στην οποια δεν ανατιθεται διευθυνση επομενως δεν χρησιμοποιειται ποτε.
που δεν ισχύει - η CPU "βλέπει" πάντα το address space

kougianos
26-12-15, 22:57
ο Μιχάλης είπε:

που δεν ισχύει

αν είχες 6gb ram και το hardware τραβαγε τα 500mb, δεν θα θα είχες 2gb "άχρηστα" και 3,5 διαθέσιμα?

..αυτό πιστεύω πως εννοούσε.
οτι στη πράξη δεν θα ήταν και τα 4gb αξιοποιήσιμα για software

exop
26-12-15, 22:59
Δεν θα ήταν "άχρηστα" - θα ήταν non addressable λόγω λειτουργικού και δεν θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν από το χρήστη.
η CPU θα τα "έβλεπε" (υποθέτωντας οτι μπορεί να τα "δει" - π.χ. ο 8080 δεν θα τα "έβλεπε") αλλιώς θα είχες error

kougianos
26-12-15, 23:03
Δεν θα ήταν "άχρηστα" - θα ήταν non addressable λόγω λειτουργικού
η CPU θα τα "έβλεπε" αλλιώς θα είχες error

τα βλέπει.. επειδή όμως δεν είναι addressable δεν μπορεί να τα αξιοποιήσει.

exop
26-12-15, 23:06
τα βλέπει.. επειδή όμως δεν είναι addressable δεν μπορεί να τα αξιοποιήσει.

συμφωνούμε

κοίταξε πάλι τι έγραψε

Μα οχι, δεν ειναι 4 GB ram addressable ουτε δεσμευονται καποια απο αυτα τα ΜΒ/GB της ραμ για την καρτα γραφικων πχ ( εκτος αν μιλαμε για καρτα με shared μνημη - οπως σε λαπτοπ η καποιες onboard μητρικων ).

μάλλον το κάναμε το θέμα "κόσκινο" :saad:

Silas
26-12-15, 23:09
exop αρχικα νομιζα οτι μιλας για PAE, αλλα τωρα με μπερδεψες περισσοτερο.

Οκ η cpu τα βλεπει. Μπορει να τα χρησιμοποιησει?

( η ενσταση μου ειναι οτι απο την στιγμη που δεν τα βλεπει το λειτουργικο ειναι μη αξιοποιησιμα )

Silas
26-12-15, 23:10
οκ οκ διαβασα την τελευταια απαντηση σου. ισως το διατυπωσα χαζα. Καταλαβα τι εννοεις

kougianos
26-12-15, 23:11
συμφωνούμε

κοίταξε πάλι τι έγραψε


θα το θέσω διφορετικά....
ανεβάζει ο Σπύρος τη παρακάτω φωτογραφία..
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=83802&p=741400&viewfull=1#post741400
και λέω.. είναι addressable η κοπέλα.. αλλά δεν είναι αξιοποιήσιμη πρακτικά..
ας μη κολλάμε στο δωράκι!! και αυτό addressable είναι.. αλλά η "βαρύτητα" του είναι τόσο μικρή που χάνουμε το νόημα!!!

exop
26-12-15, 23:23
και λέω.. είναι addressable η κοπέλα.. αλλά δεν είναι αξιοποιήσιμη πρακτικά..

τι εννοείς; και addressable είναι, και αξιοποιήσημη (δεν είδες τι ωραία μάτια έχει; ) το "κακό" έγκειται στο ότι είναι, μάλλον, ακριβό παιγνίδι...:001_tt2:

υ.γ. υπήρχε και δωράκι; - τι σου είναι η ηλικία... μάλλον χρειάζομαι γυαλιά

kougianos
26-12-15, 23:29
τι εννοείς; και addressable είναι, και αξιοποιήσημη (δεν είδες τι ωραία μάτια έχει; ) το "κακό" έγκειται στο ότι είναι, μάλλον, ακριβό παιγνίδι...:001_tt2:

υ.γ. υπήρχε και δωράκι; - τι σου είναι η ηλικία... μάλλον χρειάζομαι γυαλιά

φοβάμαι πως δεν θα γύριζε να μας κοιτάξει για να γίνει "αξιοποιήσιμη".. για κανένα δωράκι στη νυν μας κόβω..!! (παρόμοιου κόστους)
μετά απο ώρα το είδα και εγώ.. δεν φταίνε τα γυαλιά!!!!

Dbnn
26-12-15, 23:31
Το τερματισατε. Απλα τα 32bit λειτουργικα μπορουν να "διαβασουν" μεχρι 3.5GB ραμ διοτι ετσι ειναι η αρχιτεκτονικη τους. Αν γυρισουμε στην εποχη που πρωτοβγηκαν τα xp υπηρχαν ddr2 μνημες μεχρι 1 αντε 2GB το πολυ διοτι ετσι ηταν η τεχνολογια τοτε!
Και να ηθελες παραπανω ram δεν ειχες ουτε module αλλα ουτε και διαθεσιμα slot στις μητρικες!

Μετα η τεχνολογια προχωρησε και απορουσαμε γιατι ημασταν κολλημενοι με τα xp και αυτα τρεχανε σε συστηματα πολυ πιο συγχρονα απο την γενια τους και ετσι το λειτουργικο δεν πηγαινε πανω απο 3.5GB ενω πχ ειχες 4-5-6GB Ram.

Απλα ηταν σχεδιασμενο να τρεχει μεχρι 3.5GB το λειτουρικο.
Δηλαδη αν εχω 1GB Ram συνολο θα πρεπει να βλεπω στο BIOS διαθεσιμα 200mb επειδη το hardware τρωει διευθυνσεις μνημης?
Γιατι αυτο λετε τοση ωρα.
Το συστημα δεσμευει την μνημη που θελει και την υπολοιπη στην αφηνει ελευθερη. Το ποση σου αφηνει διαθεσιμη το βλεπεις και στην διαχειρηση εργασιων, η αλλιως task manager και στο BIOS θα δεις οση μνημη εχεις εγκαταστησει.

exop
26-12-15, 23:36
Δηλαδη αν εχω 1GB Ram συνολο θα πρεπει να βλεπω διαθεσιμα 200mb επειδη το hardware τρωει διευθυνσεις μνημης?
να δω να τρέχεις σε 7 με 1Gb ram (ελεύθερη ~750) firefox με 3 tab :001_smile:


Απλα τα 32bit λειτουργικα μπορουν να "διαβασουν" μεχρι 3.5GB ραμ

άντε ξανά: 2^32 = 4GB

kougianos
26-12-15, 23:41
Το τερματισατε. Απλα τα 32bit λειτουργικα μπορουν να "διαβασουν" μεχρι 3.5GB ραμ διοτι ετσι ειναι η αρχιτεκτονικη τους. Αν γυρισουμε στην εποχη που πρωτοβγηκαν τα xp υπηρχαν ddr2 μνημες μεχρι 1 αντε 2GB το πολυ διοτι ετσι ηταν η τεχνολογια τοτε!
Και να ηθελες παραπανω ram δεν ειχες ουτε module αλλα ουτε και διαθεσιμα slot στις μητρικες!

Μετα η τεχνολογια προχωρησε και απορουσαμε γιατι ημασταν κολλημενοι με τα xp και αυτα τρεχανε σε συστηματα πολυ πιο συγχρονα απο την γενια τους και ετσι το λειτουργικο δεν πηγαινε πανω απο 3.5GB ενω πχ ειχες 4-5-6GB Ram.

Απλα ηταν σχεδιασμενο να τρεχει μεχρι 3.5GB το λειτουρικο.
Δηλαδη αν εχω 1GB Ram συνολο θα πρεπει να βλεπω στο BIOS διαθεσιμα 200mb επειδη το hardware τρωει διευθυνσεις μνημης?
Γιατι αυτο λετε τοση ωρα.
Το συστημα δεσμευει την μνημη που θελει και την υπολοιπη στην αφηνει ελευθερη. Το ποση σου αφηνει διαθεσιμη το βλεπεις και στην διαχειρηση εργασιων, η αλλιως task manager και στο BIOS θα δεις οση μνημη εχεις εγκαταστησει.

Αν έχεις 1gb θα βλέπεις 1gb αλλά από το 1gb τα 200mb (θεωρητικά) θα στα τρώει το hardware.
Οπότε θα έχεις 800mb για software. Αν είχες 4gb μνήμη, θα είχες διαθέσιμα για software (και θα έβλεπες) 3,8gb (θεωρητικά)
Αυτό έμαθα σήμερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(συνεχίζω να χαζεύω τη ξανθούλα...)

petros58
27-12-15, 01:10
Ναι το ξερω οτι θα επρεπε. Απλα με το που εβαλα τα windows ενω δεν τρεχει τιποτα κανενα προγραμμα και ειναο αδειο αμεσως η χρηση της μνημης φτανει στο 70-80% και του επεξεργαστη στο 50. Επισης το ανοιξα το καθαρισα αλλαξα παστα αλλα τα ιδια. Γιαυτο σκεφτηκα να δοκιμασω με τα 32bit. Δεν μου ερχεται κατι αλλο ατο μυαλο για το τι μπορει ναι φταει

Είναι μέχρι να κάνει τις ενημερώσεις, μπορεί να πάρει αρκετή ώρα, κάποιες εκδόσεις των 7 ή αργούν να τις κάνουν ή δεν ξεκινάνε καθόλου, απλά προσπαθούν και το PC σέρνεται, πας στον φάκελο των Windows βρες τον φάκελο SoftwareDistribution και σβήσε ότι έχει μέσα. Κάνεις restart και ξεκινάς τα Windows Update χειροκίνητα, περιμένεις αρκετά (μπορεί και 2 ώρες) μέχρι να τις κατεβάσει, είναι περίπου 180 ενημερώσεις και 1,2gb περίπου. Όταν τις κάνει δεν θα έχεις πρόβλημα.

picdev
27-12-15, 10:01
εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις τόση φασαρία και δεν πατάς ενα ctrl alt delete να δεις πια διεργασία σου καταναλώνει πόρους, είτε του επεξεργαστή , είτε της ραμ

petros58
27-12-15, 11:55
Η διεργασία είναι το "svhost.exe" μπορεί να πάρει μέχρι και 1,5gb of ram, μαζί με όλες τις άλλες διεργασίες η κατανάλωση φτάνει και 90-100% μνήμης.

katmadas
27-12-15, 12:00
αν ειναι αυτο svhost.exe
τοτε προερχεται κατα 99% απο το windows update.
Τελειωσε με τις αναβαθμισεις και ολα θα ειναι καλα...

picdev
27-12-15, 13:03
Αν είναι το svhost τότε είναι φυσιολογικό , αστο ανοιχτό καμία μέρα θα σταματησει. Φυσικά δεν έχει να κάνει με τι αν είναι 32 ή 64 ή πόση Ραμ έχεις

navar
27-12-15, 17:19
μερικές φορές είναι τόσο κουραστικό για έναν άνθρωπο , να ζητάει μια απλή συμβουλή του στύλ "ποια μακαρόνια να βράσω για την καρμπονάρα" και να παίρνει απαντήσεις για το τι λίπασμα πρέπει να ρίξει στο χωράφι που έχει το σιτάρι !

Dbnn
27-12-15, 17:26
μερικές φορές είναι τόσο κουραστικό για έναν άνθρωπο , να ζητάει μια απλή συμβουλή του στύλ "ποια μακαρόνια να βράσω για την καρμπονάρα" και να παίρνει απαντήσεις για το τι λίπασμα πρέπει να ρίξει στο χωράφι που έχει το σιτάρι !

Ακριβως ......

vagos89
28-12-15, 19:37
Ναι η διεργασια οντως ηταν μια απ τις πολλες svchost.exe. Εκανα τις ενημερωσεις χειροκινητα και δειχνει να δουλευει καλα το λαπτοπ. Και η μνημη και cpu λειτουργουν σε φυσιολογικα επιπεδα. Σας ευχαριστω για τον χρονο σας! Καλη χρονια!