PDA

Επιστροφή στο Forum : facom ?



vikiath
28-12-15, 11:19
Ξέρει κάποιος να μου πει που εχει παει η αντιπροσωπεια της facom; θέλω να επισκευάσω το πολύμετρό μου.
σας ευχαριστώ.

RNR
28-12-15, 11:24
Στο Μαρούσι είναι φίλε μου.

vikiath
28-12-15, 11:36
που ακριβως Γιαννη;

GiwrgosTH
28-12-15, 12:37
Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει πλέον αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.
Ρώτα στον Καραϊσκο http://www.karaiskostools.gr/ μήπως σε κατευθύνει.

vikiath
28-12-15, 12:57
Σε ευχαριστώ μου είπαν να το πάω.. άντε να δούμε θα φτιαχτεί;

RNR
28-12-15, 12:58
είναι σχεδόν διπλα στο σπίτι μου.

Απλα δεν θυμάμαι την οδο. Εκεί σίγουρα είναι τα γραφεία τους και τα φορτηγάκια τους.


Δώσε μου λίγο να μπώ στο google και σου λέω

GiwrgosTH
28-12-15, 13:04
Εκεί σίγουρα είναι τα γραφεία τους και τα φορτηγάκια τους.
Με γαλλικές πινακίδες, έτσι? Νομίζω πως είναι απλά αποθήκες.
Μιχάλη στον Καραϊσκο θα το πας?
Εμείς τα εργαλεία εκεί τα πάμε και μας τα αλλάζουν.

sotron1
28-12-15, 18:06
Ακόμη καλύτερα στον Ηλία Βραττή. Δουλεύει μόνο Facom και είναι στην
Σπύρου Πάτση 3, Αθήνα τηλ 21 0523 9729
Είναι από τους πρώτους που δούλευαν την Facom και εμπορεύεται μόνο Facom.

CybEng
29-12-15, 17:50
Μια και αναφερόμαστε σε προϊόντα Facom.

Έχω ένα σετ κατσαβιδιών Facom τα οποία τον τελευταίο καιρό εμφανίζουν το ακόλουθο πρόβλημα.
Το πλαστικό της λαβής αρχίζει να εμφανίζει ρωγμές, γίνεται ιδιαίτερα εύθραυστο και απλά πιάνοντας το θρυμματίζεται και φεύγει. Μέχρι στιγμής το έχει εμφανίζει σε 2-3 κατσαβίδια.

Ο χώρος που τα αποθηκεύω είναι σε ένα πλαστικό συρτάρι εργαλειοφόρου τύπου trolley μαζί με άλλα εργαλεία χειρός χωρίς ίχνος κάποιου διαβρωτικού υλικού στο χώρο. Η υγρασία και η θερμοκρασία χώρου βρίσκονται σε απόλυτα ικανοποιητικές τιμές. Τα υπόλοιπα εργαλεία μεταξύ αυτών και κάτι κινεζο-κατσάβιδα δεν εμφανίζουν το παραμικρό πρόβλημα.

Επισυνάπτω σχετική φωτογραφία για να δείτε ένα προβληματικό εργαλείο σε σύγκριση με κάποιο που δεν έχει εμφανίσει πρόβλημα έως τώρα.

Μήπως σας έχει τύχει κάτι τέτοιο ;

61603

sotron1
29-12-15, 18:07
Μια και αναφερόμαστε σε προϊόντα Facom.

Έχω ένα σετ κατσαβιδιών Facom τα οποία τον τελευταίο καιρό εμφανίζουν το ακόλουθο πρόβλημα.
Το πλαστικό της λαβής αρχίζει να εμφανίζει ρωγμές, γίνεται ιδιαίτερα εύθραυστο και απλά πιάνοντας το θρυμματίζεται και φεύγει. Μέχρι στιγμής το έχει εμφανίζει σε 2-3 κατσαβίδια.

Ο χώρος που τα αποθηκεύω είναι σε ένα πλαστικό συρτάρι εργαλειοφόρου τύπου trolley μαζί με άλλα εργαλεία χειρός χωρίς ίχνος κάποιου διαβρωτικού υλικού στο χώρο. Η υγρασία και η θερμοκρασία χώρου βρίσκονται σε απόλυτα ικανοποιητικές τιμές. Τα υπόλοιπα εργαλεία μεταξύ αυτών και κάτι κινεζο-κατσάβιδα δεν εμφανίζουν το παραμικρό πρόβλημα.

Επισυνάπτω σχετική φωτογραφία για να δείτε ένα προβληματικό εργαλείο σε σύγκριση με κάποιο που δεν έχει εμφανίσει πρόβλημα έως τώρα.

Μήπως σας έχει τύχει κάτι τέτοιο ;

61603



Ακριβώς το ίδιο και σε μένα. Πήγαινε άλλαξε τα εφόσον έχουν εγγύηση για πάντα όπως λένε.

haris_216
29-12-15, 18:10
Ισχύει ακόμα η "εγγύηση εφ' όρου ζωής" που είχανε; Το ρωτάω γιατί κάποια στιγμή άκουσα ότι θα "έπεφτε" στα 20 χρόνια.
Όπως και να 'χει ήταν (ίσως ακόμα είναι) οι μοναδικοί που "τιμούσαν" τέτοια εγγύηση.
Σε οποιοδήποτε άλλο αντικείμενο μεγάλη εγγύηση σημαίνει μαμουνιές στα ψιλά γράμματα.

DiViDi
29-12-15, 21:41
+1 Για τον Βρατη. Πολυ καλη εξυπηρετηση και τιμες λιγο πιο χαμηλες απο τον Καραισκο.

http://www.vres.gr/vratis-ilias

Μου εχει αλλαξει στο παρελθον δυο κατσαβιδια 10ετιας με προβλημα στις λαβες ( οπως τα δικα σου)
Στο ενα μαλιστα ειχα τυλιξει την λαβη με μονωτικη ταινια. Δεν μπηκε καν στον κοπο να βγαλει την ταινια να δει αν οντως ειναι χαλασμενο.

Τα πας και στα αλλαζει απευθειας, ουτε αποδειξη ουτε τιποτα.

vasilllis
29-12-15, 23:01
σιγουρα ισχυει?εχω αυτη την σειρα http://www.karaiskostools.gr/set-katsavidia-temaheion-protWist-facom-2108.html/
(παραπλησια ,αν θυμαστε την διναν σε χαρτινο κουτι) και αποδειχτηκαν πολυ μαπα.

gsmaster
30-12-15, 00:26
Το ότι έχουν εγγύηση δεν σημαίνει ότι δεν χαλάνε κιόλας.
Παράδειγμα γερμανοπολύγωνα καστάνιας, πέραν του ότι απο την πλευρά του γερμανικού ανοίγουν αν το ζορίσεις όχι ιδιέταιρα πολύ, τα μεν σπαστά μετά απο λίγο καιρό χρήσης η άρθωση έχει χαλαρώσει τόσο που δεν στέκεται μόνη της σε μια θέση, τα δε όχι σπαστά αλλά με λεβγιεδάκι αναστροφής καστάνιας ή θα μαγκώσει και δεν θα ξανακουνηθεί ή θα γυρνάει ελεύθερο. Τσεκαρισμένο σε όχι μόνο μια περίπτωση.
Οκ τα αλλάζουν αλλά παίρνεις ενα εργαλείο για να κάνεις την δουλειά σου όχι να γίνεις γύφτος κάθε 2-3 μήνες στο μαγαζί για αντικατάσταση.

Προς το παρών στη δουλειά μετά απο αυτό μας φέρνουν αυτά που έχει η Wurth μέχρι στιγμής πολύ καλά! Ειδικά μια συλλογή καρυδάκια 1/4 πολύ βολική.

sotron1
30-12-15, 01:17
Το ότι έχουν εγγύηση δεν σημαίνει ότι δεν χαλάνε κιόλας.
Παράδειγμα γερμανοπολύγωνα καστάνιας, πέραν του ότι απο την πλευρά του γερμανικού ανοίγουν αν το ζορίσεις όχι ιδιέταιρα πολύ, τα μεν σπαστά μετά απο λίγο καιρό χρήσης η άρθωση έχει χαλαρώσει τόσο που δεν στέκεται μόνη της σε μια θέση, τα δε όχι σπαστά αλλά με λεβγιεδάκι αναστροφής καστάνιας ή θα μαγκώσει και δεν θα ξανακουνηθεί ή θα γυρνάει ελεύθερο. Τσεκαρισμένο σε όχι μόνο μια περίπτωση.
Οκ τα αλλάζουν αλλά παίρνεις ενα εργαλείο για να κάνεις την δουλειά σου όχι να γίνεις γύφτος κάθε 2-3 μήνες στο μαγαζί για αντικατάσταση.

Προς το παρών στη δουλειά μετά απο αυτό μας φέρνουν αυτά που έχει η Wurth μέχρι στιγμής πολύ καλά! Ειδικά μια συλλογή καρυδάκια 1/4 πολύ βολική.

Είναι εύκολο να μας δείξεις την συλλογή 1/4. ;

johnpats
30-12-15, 01:25
είναι σχεδόν διπλα στο σπίτι μου.

Απλα δεν θυμάμαι την οδο. Εκεί σίγουρα είναι τα γραφεία τους και τα φορτηγάκια τους.


Δώσε μου λίγο να μπώ στο google και σου λέω

Η οδός που λες ειναι η αργοναυτων που ειναι καθετη στην πεντέλης πισω απο την bp.
Και εγω εκεί μένω.
Εχω όμως την εντύπωση οτι ειναι οι αποθηκες τους


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

vasilllis
30-12-15, 08:50
Το ότι έχουν εγγύηση δεν σημαίνει ότι δεν χαλάνε κιόλας.
Παράδειγμα γερμανοπολύγωνα καστάνιας, πέραν του ότι απο την πλευρά του γερμανικού ανοίγουν αν το ζορίσεις όχι ιδιέταιρα πολύ, τα μεν σπαστά μετά απο λίγο καιρό χρήσης η άρθωση έχει χαλαρώσει τόσο που δεν στέκεται μόνη της σε μια θέση, τα δε όχι σπαστά αλλά με λεβγιεδάκι αναστροφής καστάνιας ή θα μαγκώσει και δεν θα ξανακουνηθεί ή θα γυρνάει ελεύθερο. Τσεκαρισμένο σε όχι μόνο μια περίπτωση.
Οκ τα αλλάζουν αλλά παίρνεις ενα εργαλείο για να κάνεις την δουλειά σου όχι να γίνεις γύφτος κάθε 2-3 μήνες στο μαγαζί για αντικατάσταση.

Προς το παρών στη δουλειά μετά απο αυτό μας φέρνουν αυτά που έχει η Wurth μέχρι στιγμής πολύ καλά! Ειδικά μια συλλογή καρυδάκια 1/4 πολύ βολική.

Εχω ακομα κατσαβιδι facom που δεν εχει παθει τιποτα ομως.Παλια ειχαν διπλασια τιμη τα κατσαβιδια και τα πενσοειδη.Τωρα εχουν πεσει πολυ οι τιμες τους και πιστευω κατακορυφα επεσε και η αποδοση.

GiwrgosTH
30-12-15, 09:12
Η οδός που λες ειναι η αργοναυτων που ειναι καθετη στην πεντέλης πισω απο την bp.
Στην Αργοναυτών είναι ο Μπαρμπέρης που εισάγει διάφορες μάρκες.
Δεν ξέρω αν εξυπηρετεί και τη Facom σαν αποθήκη, πάντως αντιπρόσωπος επίσημος δεν είναι και όντως το διασταύρωσα δεν υπάρχει αντιπροσωπεία.
Εξυπηρετούν διάφοροι στο service, όπως ο Καραϊσκος, ο Βρατής κλπ.

gsmaster
16-01-16, 20:04
Είναι εύκολο να μας δείξεις την συλλογή 1/4. ;

Ιδού αυτή που έχω εγώ
https://eshop.wuerth.de/Complete-catalogue/1-4-inch-multi-socket-wrench-assortment-34-pcs./14016019090309.cyid/1401.cgid/en/US/EUR/
Η κασσετίνα είναι μεταλλική και το αφρώδες υλικό που τα κρατάει κάνει καλά την δουλειά του, τα κρατάει οποτε δεν κουδουνίζουν και καθαρίζει κι εύκολα.
Το μόνο αρνητικό που μπορώ να βρώ, είναι ότι απο χτύπημα, χάλασε το ανταπτοράκι για τα bit και αμα του βάλεις δύναμη, σφηνώνει το bit μεσα και θέλει λίγο τράβηγμα με την πένσα. Επίσης είναι λίγο χοντροκομμένο το ανταπτοράκι και δεν βολεύει αν η βίδα είναι σε καμια γωνία.
Άλλο αρνητικό είναι ότι έχει μόνο ένα Bit για ίσιο κατσαβίδι. Αλλά βγάζεις πχ τα torx και βάζεις ότι θές. Εγώ έβαλα 2 μύτες σε μια κομμένη μικρή θήκη κατω απο την καστάνια. Επίσης έβγαλα την εύκαμπτη προέκταση και έβαλα μια μεσαίου μήκους που είχα που μου είναι πιο χρήσιμη.

Τώρα είδα ότι έχει βγάλει και άλλη παρόμοια συλλογή με τα bits ενσωματωμένα σε καρυδάκια
https://eshop.wuerth.de/1-4-socket-wrench-assortment-SKTWRNCH-SET-1-4IN-EXHEX-32PCS/096501432.sku/en/US/EUR/