PDA

Επιστροφή στο Forum : μη χρησης ηλεκτρονικων



kleima
30-12-15, 07:53
καλημερα και χρονια πολλα.
ταξιδεψα,με αεροπλανω,για αθηνα.κατα την αναχωρηση,η αεροσυνοδος,στις πληροφωριες,που εδινε,ειπε,πως η χρηση,του ηλεκτρονικου στιγαρου,κατα ολη την διαρκεια της πτησης,απαγορευεται,ενω η χρηση κινητων,υπολογιστων,επιτρεπεται.απενεργοποιηση,μον ο κατα την απογειωση και προσγειωση,του σκαφος,εππεπε,να γινει.γιατι δεν επιτρεπεται,η χρηση του ηλεκτρονικου τσιγαρου,και γιατι εππεπε,να απενεργοποιηθουν,κατα την απογειωση και προδγειωσηολα τα κινητα,υπολογιστες?

leosedf
30-12-15, 10:32
Καλά αυτό για το τσιγάρο είναι γυφτιά έτσι κι αλλιώς.
Τα κινητά και ασύρματες συσκευές δεν επηρεάζουν το αεροπλάνο αλλά ενδέχεται να έχουν κάποια σχέση με το ILS και διάφορα ραδιοβοηθήματα που μπορεί μια στο μύριο να επηρεάσουν.
Εξαρτάται από το πόσο γκασμάδες είναι στην αερογραμμή για να το αφήσουν η όχι.

Οπότε stealth vaping.

dovegroup
30-12-15, 11:36
Μερικές εταιρείες ακόμη να πάρουν χαμπάρι τι παίζει...δεν είναι απλά γυφτιά είναι έλλειψη γνώσης και ξεκατίνιασμα!
Σχεδόν όλα τα αεροδρόμια US επιτρέπουν το άτμισμα και στη Ευρώπη ακόμη κυνηγάνε μάγισσες!
Πάντως όταν τύχει το απολαμβάνω όταν ατμίζω μέσα στα αεροδρόμια ελεύθερα και όλοι οι άλλοι πάνε στο μπουντρούμι με τον αποροφητήρα για τσιγαράκι...:lool:

SV1JRT
30-12-15, 11:43
Καλά. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ??
ΓΙΑΤΙ θα πρέπει ΕΓΩ να αναπνέω ότι σκατά καπνίζει ο διπλανός μου, μέσα σε ένα αεροπλάνο ??
Τόσο πρεζόνια είσαστε που δεν μπορείτε να μην καπνίσετε για 2 - 3 - 4 ώρες ??
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΓΥΦΤΟΙ !!!!!


.

elektronio
30-12-15, 11:47
Μερικές εταιρείες ακόμη να πάρουν χαμπάρι τι παίζει...δεν είναι απλά γυφτιά είναι έλλειψη γνώσης και ξεκατίνιασμα!
Σχεδόν όλα τα αεροδρόμια US επιτρέπουν το άτμισμα και στη Ευρώπη ακόμη κυνηγάνε μάγισσες!
Πάντως όταν τύχει το απολαμβάνω όταν ατμίζω μέσα στα αεροδρόμια ελεύθερα και όλοι οι άλλοι πάνε στο μπουντρούμι με τον αποροφητήρα για τσιγαράκι...:lool:

Εμείς οι υπόλοιποι απολαμβάνουμε ελεύθερα το οξυγόνο.... όσο υπάρχει ακόμη ελεύθερο στη φύση. :thumbup1:

GeorgeVita
30-12-15, 11:48
α. e-τσιγάρο
IATA: https://www.iata.org/whatwedo/safety/Documents/IATA-Guidance-on-Electronic-Cigarettes.pdf
US DOT: https://www.transportation.gov/briefing-room/dot-issues-new-flight-safety-rule-e-cigarettes

Παντού απαγορεύεται η χρήση του. Δεν μπορείς να το βάλεις στις αποσκευές που πάνε στον αποθηκευτικό χώρο αλλά μπορείς να το κουβαλάς μαζί σου. Τυπικά φοβούνται τις μπαταρίες λιθίου, παρά του ότι τις επιτρέπουν εντός άλλων Η/Ν συσκευών. Εντός καμπίνας μπορείς να μεταφέρεις e-τσιγάρο αλλά δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς και βέβαια απαγορεύεται η επαναφόρτισή του. Οσοι σε αφήνουν να καπνίσεις απλά παρανομούν. Η δικαιολογία/οδηγία είναι:
"Το πλήρωμα δεν πρέπει να επιτρέπει τη χρήση οποιουδήποτε αντικειμένου που θα μπορούσε να υπονοήσει ότι επιτρέπεται το κάπνισμα μέσα στο αεροσκάφος, για να μη μπερδευτεί κάποιος και ανάψει κανονικό τσιγάρο ..."


β. Η/Ν συσκευές
Οπως προαναφέρθηκε, φοβούνται τον επηρεασμό εξοπλισμού του αεροσκάφους κατά την δύσκολη φάση της πτήσης.

leosedf
30-12-15, 11:57
Καλά. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ??
ΓΙΑΤΙ θα πρέπει ΕΓΩ να αναπνέω ότι σκατά καπνίζει ο διπλανός μου, μέσα σε ένα αεροπλάνο ??
Τόσο πρεζόνια είσαστε που δεν μπορείτε να μην καπνίσετε για 2 - 3 - 4 ώρες ??
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΓΥΦΤΟΙ !!!!!.

Γιατί δεν έχεις ιδέα τι γίνεται Σωτήρη.
Έρευνα του 2015 έδειξε ότι ο ατμός που φυσάει ο ατμιστής δεν περιέχει απολύτως κανένα κίνδυνο για οποιοδήποτε ζωντανό οργανισμό, δεν έχει καμία σχέση με τον παθητικό καπνιστή.

Οπότε κατάλαβες γιατί οι αεροπλανάδες δεν ξέρουν τι κάνουν.

dovegroup
30-12-15, 13:41
Γιατί δεν έχεις ιδέα τι γίνεται Σωτήρη.
Έρευνα του 2015 έδειξε ότι ο ατμός που φυσάει ο ατμιστής δεν περιέχει απολύτως κανένα κίνδυνο για οποιοδήποτε ζωντανό οργανισμό, δεν έχει καμία σχέση με τον παθητικό καπνιστή.

Οπότε κατάλαβες γιατί οι αεροπλανάδες δεν ξέρουν τι κάνουν.

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!
Στα αεροδρόμια ατμίζουν παντού ακόμη και οι εργαζόμενοι τώρα άσε τις οδηγίες...
Προσωπικά ατμίζω άοσμο και ξέρω και τί!
Αγνοια και άγρια... από αγ και τα δύο...

Μόνο επιστήμονες μιάς χώρας παγκόσμια πρωτοτυπία ανακάλυψαν τις βλαβερές συνέπειες του...
Μαντέψτε εθνικότητα!!!
Και ήταν υπάλληλοι γνωστής εταιρείας που παράγει φάρμακα για απεξάρτηση καπνίσματος!!!
Ετσι λέγετε εγώ δεν ξέρω έχω άγνοια...και ο Δημόκριτος επίσης!!!

johnpats
30-12-15, 14:00
Παιδια μηπως ο ατμος μπορει να ανιχνευθει απο τους αισθητηρες και να υποδείξει φωτιά;


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

leosedf
30-12-15, 14:11
Δεν έχω δει τέτοια περίπτωση.

bchris
30-12-15, 14:14
Σωτηρη: Δεν ειναι απαραιτητα 2-3 ωρες. Μπορει να ειναι και 22!
Γενικοτερα τωρα, παρε το ατμοτσιγαρο, πηγαινε στην τουαλετα και τραβα καναδυο τζουρες να ξεχαρμανιασεις.

katmadas
30-12-15, 14:25
καλα πως γινεται ο αλλος να λεει γυφτους μερικους συνανθρωπουε του και οι αλλοι να τον βαζουν like!
Απιστευτο...

Σωτηρη λιγο συγκρατηση δεν βλαπτει... ουτε ο ατμος προφανος ηρεμησε δεν θα πεθανεις...

Συγχαρητηρια στις επομενες απαντησεις που δειχνουν ανθρωπους με υψιλο επιπεδο...

picdev
30-12-15, 14:41
Γιατί δεν έχεις ιδέα τι γίνεται Σωτήρη.
Έρευνα του 2015 έδειξε ότι ο ατμός που φυσάει ο ατμιστής δεν περιέχει απολύτως κανένα κίνδυνο για οποιοδήποτε ζωντανό οργανισμό, δεν έχει καμία σχέση με τον παθητικό καπνιστή.

Οπότε κατάλαβες γιατί οι αεροπλανάδες δεν ξέρουν τι κάνουν.

εγω δηλαδή πρέπει να μυρίζω τον ατμό με γεύση μουσακά που καπνίζεις ?

bchris
30-12-15, 14:46
εγω δηλαδή πρέπει να μυρίζω τον ατμό με γεύση μουσακά που καπνίζεις ?

Κοιτα να δεις, με την ιδια λογικη, κι ο παρακατω ισως δεν μπορει να μυριζει το μυδοπιλαφο σου, ο απεναντι τις σουπιες με το μελανι τους και 1002 αλλα φαγωσιμα.

Δεν ειναι λογικη αυτη.

picdev
30-12-15, 14:49
Κοιτα να δεις, με την ιδια λογικη, κι ο παρακατω ισως δεν μπορει να μυριζει το μυδοπιλαφο σου, ο απεναντι τις σουπιες με το μελανι τους και 1002 αλλα φαγωσιμα.

Δεν ειναι λογικη αυτη.

ο κωσταντίνος βάζει και λίγο σκόρδο μεσα στο διάλυμα, ετσι μου έχει πει , μιλάμε για πολυ βρώμα:lool:

GeorgeVita
30-12-15, 14:51
http://i.afterdawn.com/storage/pictures/intel_xeon_inside_logo.gif

GiwrgosTH
30-12-15, 15:02
Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, αλλά εσείς με αυτή τη μαλακία που κανείς δεν ξέρει τι προκαλεί στον οργανισμό, είστε χειρότεροι και από πρεζόνια!
Καπνίζω σαν πούστης το στριφτό μου εδώ και σχεδόν 30 χρόνια, αλλά αν μπω σε αεροπλάνο, αν είμαι σε κλειστούς χώρους, αν είμαι κάπου που δεν καπνίζουν κάνω υπομονή και δεν καπνίζω, ακόμη και για ώρες, ακόμη και για μέρες.
Αντίθετα βλέπω κάποιους που έχουν "απεξαρτητοποιηθεί" από τον καπνό με τη μαλακία αυτή στο χέρι όλη μέρα, ακόμη και την ώρα που τρώνε!
Έλεος βρε παιδιά! Δεν ξέρω αν είναι πιο υγιεινό από το τσιγάρο, αλλά είστε σε πλήρη εθισμό, αν δεν το έχετε καταλάβει.
Είχα δοκιμάσει πριν 7-8 χρόνια για κανένα μήνα, για να κόψω το κάπνισμα και ένιωσα και εγώ σαν πρεζόνι, ειλικρινά το λέω. Μου τελείωσαν τα φιλτράκια, τότε δεν είχα υγρά κλπ και έψαχνα σαν τρελός όλη την Αθήνα να βρω.
Μένω από καπνό και δεν κάνω έτσι.
Δείτε το λιγάκι, πιστεύω πως έχετε πολύ σοβαρό πρόβλημα εξάρτησης.

SV1JRT
30-12-15, 15:03
ΟΚ. Ο "ατμός" από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΛΕΝΕ ότι δεν περιέχει τοξικά αέρια. Αλλά ΟΥΤΕ ΟΙ ΚΛΑΝΙΕΣ περιέχουν τοξικά αέρια.
Θέλετε ΝΑ ΚΛΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΣΑΣ καθ' όλη τη διάρκεια ενός αεροπορικού ταξιδιού ??

.

liat
30-12-15, 15:31
καλα πως γινεται ο αλλος να λεει γυφτους μερικους συνανθρωπουε του και οι αλλοι να τον βαζουν like!
Απιστευτο...
Ποιο είναι το απίστευτο; Ότι δε ρωτήσαμε τι πρέπει να μας αρέσει και που θα βάζουμε τα like; Ήμαρτον!


... λιγο συγκρατηση δεν βλαπτει... ουτε ο ατμος προφανος ηρεμησε δεν θα πεθανεις...
Για να μην ψάχνω πιο επιστημονικές μελέτες, αρκέσου σε αυτή του περιοδικού Addiction που αποδεικνύει ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο παράγει χαμηλότερη ποσότητα φορμαλδεΰδης, από το παραδοσιακό τσιγάρο. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν παράγει τίποτα.


Συγχαρητηρια στις επομενες απαντησεις που δειχνουν ανθρωπους με υψιλο επιπεδο...
Ε βέβαια! Όποιος συμφωνεί με την άποψή σου είναι υψηλού επιπέδου. Δηλαδή αυτή η κουβέντα δε χωρά παρεξήγηση όπως εσύ "στράβωσες" με το "γύφτοι";

kioan
30-12-15, 16:26
Αλλά ΟΥΤΕ ΟΙ ΚΛΑΝΙΕΣ περιέχουν τοξικά αέρια. Θέλετε ΝΑ ΚΛΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΣΑΣ...

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ σε όποιον μου απαντάει εκνευρισμένος όταν απαιτώ ο καπνός από το οτιδήποτε καπνίζει να μην έρχεται πάνω μου.

Άλλωστε σε όλη την καταγεγραμμένη ιστορία δεν έχει αναφερθεί κανένα κρούσμα θανάτου ή πρόκληση βλαβών από μακροχρόνια εισπνοή εντερικών αερίων. Εν αντιθέσει για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, όπως και να το δει κανείς, έχουμε πολύ λιγότερα χρόνια εμπειρίας και μελετών οπότε θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί.

nestoras
30-12-15, 16:31
Αν μέσα στο αεροπλάνο υπάρχουν ανιχνευτές ορατού καπνού τότε αυτοί δε μπορούν να ξεχωρίσουν αν ο καπνός είναι από ηλεκτρονικό ή από απλό τσιγάρο.

katmadas
30-12-15, 17:01
Ποιο είναι το απίστευτο; Ότι δε ρωτήσαμε τι πρέπει να μας αρέσει και που θα βάζουμε τα like; Ήμαρτον!


Για να μην ψάχνω πιο επιστημονικές μελέτες, αρκέσου σε αυτή του περιοδικού Addiction που αποδεικνύει ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο παράγει χαμηλότερη ποσότητα φορμαλδεΰδης, από το παραδοσιακό τσιγάρο. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν παράγει τίποτα.


Ε βέβαια! Όποιος συμφωνεί με την άποψή σου είναι υψηλού επιπέδου. Δηλαδή αυτή η κουβέντα δε χωρά παρεξήγηση όπως εσύ "στράβωσες" με το "γύφτοι";

Καλά οτι νάναι.όπως θέλεις τα μεταφράσεις.
Είπα μπράβο στους επόμενους γιατί δεν έπεσαν στο ίδιο επίπεδο.

Τώρα για τα λικε σε κάποιον που βρίζει τι να πω.εχεις δίκιο. Απλα δεν μπορω να καταλάβω πως θέλεις να ρίξεις χαμηλά εναν συνομιλητή σου.

Ο καθένας με την παιδεία του...

Αλλά απορω και με σένα που τα ταιριαζεις όπως σε βολεθει.

Εγώ ειμαι καπνιστής αλλά σέβομαι τον καθένα όταν καπνιζω.

leosedf
30-12-15, 17:03
Άντε καλά κρασά.