PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα ατμίσουμε τίποτα?



kougianos
01-01-16, 22:43
Σκέφτομαι να πάρω ηλεκτρονικό τσιγάρο.. και έχω καταλήξει στο παρακάτω:
http://www.joyetech.com/product/eroll-c/?age-verified=71ee80cad9
έχετε ακούσει για κάποιο ελάττωμα? Μπορείτε να φανταστείτε κάποιο πρόβλημα που ίσως προκύψει με το συγκεκριμένο?

Βλέπω τη ποσότητα νικοτίνης σε κάποια έτοιμα υγρά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν κάποιο θα είναι πολύ ελαφρύ ή πολύ βαρύ.
Κάποια άλλα υγρά πάλι δεν γράφουν καθόλου.. αν έχετε κάποιο παράδειγμα για σύγκριση με μάρκα κανονικού τσιγάρου θα με βοηθούσε.

Γνωρίζεται κάποιο προμηθευτή για να φτιάξω μόνος μου τα υγρά?
Το βασικό πρόβλημα είναι η νικοτίνη.. που απο ότι διαβάζω δεν μπορώ να τη βρω σε φαρμακεία.

Παρακαλώ να μην επεκταθούμε στο αν κάνει "καλό" ή αν είναι "καλύτερο" απο το κανονικό τσιγάρο!!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή χρονιά!!

SeAfasia
01-01-16, 23:00
μπορείς να το κόψεις;
έχω να καπνίσω από το 1999 Φλεβάρη...:001_smile:

kougianos
01-01-16, 23:05
μπορείς να το κόψεις;
έχω να καπνίσω από το 1999 Φλεβάρη...:001_smile:

δεν ξέρω αν θέλω.. η καλύτερη μου είναι με πίπα και καπνό erinmore.
σε ευχαριστώ για τη συμβουλή παντως και συγχαρητήρια που το έκοψες!!

SeAfasia
01-01-16, 23:15
Σίμο σε ευχαριστώ,
να ξέρεις ότι αν προσπαθήσεις τα αποτελέσματα θα είναι μακροπρόθεσμα υπέρ σου..

mathios
02-01-16, 00:36
Καλησπερα φιλε μου

Εχεις ασχοληθει καθολου με το ηλεκτρονικο η ειναι η πρωτη φορα?


Αν ειναι η πρωτη φορα θελω να μου πεις αν ειναι κατι που το βλεπεις στο χαβαλε η θελεις να μπεις στην διαδικασια να καπνιζεις αποκλειστικα ηλεκτρονικο.

Τωρα για το αν θα ειναι βαρυ και στις γευσεις σου που σου ταιριαζουν υπαρχουν καποια πραγματα που κοιτας. Το θεμα ειναι ποσο πληροφορημενος εισαι.

kougianos
02-01-16, 01:00
Καλησπέρα Γιώργο.
Δεν έχω καπνίσει ποτέ ηλεκτρονικό τσιγάρο. Μετά την πίπα, το κανονικό τσιγάρο με ενοχλεί λόγο του χαρτιού κυρίως.
Περισσότερο σαν κάτι καινούριο το βλέπω, και με ενθουσιάζει ιδιαίτερα να ξέρω τι υγρά έχει μέσα.. να τα έχω φτιάξει εγώ δηλαδή, ή τουλάχιστον να είναι αξιόπιστος ο προμηθευτής.
Όταν είπα "βαρύ" εννοούσα στο θέμα της νικοτίνης. Πρακτικά δηλαδή να μην ατμίζω περισσότερη νικοτίνη απο τα τσιγάρα που κάνω τώρα..
Δεν το έχω ψάξει αρκετά.. επέλεξα το eroll για πρακτικούς λόγους (μεταφοράς) και για το ότι δεν χρειάζεται να πατήσεις κουμπί.

mathios
02-01-16, 01:14
Τοτε το πρωτο πραγμα που θα σου πω ειναι να μην βιαστεις να αγορασεις συσκευη. Απο εμπειρια να σου πω οτι οσοι πηραν τετοιου τυπου που εχεις παραθεσει το μετανιωσαν σε μικρο διαστημα οπως και εγω.

Πρωτα απο ολα θα το παρεις απο Ελλαδα η απο εξωτερικο?
Τι budget εχεις ?

Τωρα οσον αφορα τα υγρα στην αρχη θα παρεις ετοιμα μεχρι να δεις τι σου καθεται καλα σε νικοτινη αλλα και σε αναλογιες PG/VG.

Για μενα παντως εφοσον τωρα μπαινεις στο αθλημα θες κατι που να μπορεις να το παραμετροποιησεις οσο ποιο κοντα γινεται στο τσιγαρο για να μην σε ξενερωνει οποτε πας σε ποιο "δυνατα" μοντελα οπως π.χ.

https://www.fasttech.com/products/0/10014058/2385501-authentic-kanger-subox-mini-black-starter-kit

kougianos
02-01-16, 01:30
Θα έδινα μέχρι 100 ευρώ μαζί με τον πρώτο εξοπλισμό και υγρά.
Για το eroll βλέπω και καλές κριτικές...
σκέφτομαι πως ακόμα και αν δεν με βολέψει και πάρω και δεύτερο (κατι πολύ πιθανό έτσι κι αλλιώς) θα έχω το eroll μόνο για έξω.
Απο Ελλάδα σκέφτομαι να το αγοράσω.
Ποιό είχες πάρει και το μετάνιωσες?
Στην επιλογή υγρών προβληματίζομαι περισσότερο γιατί δεν ξέρω καθόλου τις μάρκες.
Αυτό που έστειλες είναι καλή περίπτωση γιατι ρυθμίζεται.. με έβαλες σε δίλημμα!!

mathios
02-01-16, 01:51
Δυστυχως δεν εχω παρει μονο ενα εχω παρει αρκετα. Τα χρησιμοποιω συστηματικα απο το 12 και μεχρι να κανουν προοδους ειχα παρει διαφορα της Nobaco και e-go.

Δεν σου λεω οτι αυτο που σκεφτεσαι δεν ειναι καλο απλα ειναι εντελως αλλη κατηγορια και δεν ενδεικνειται για καποιον που ξεκιναει αν θελει να θεσει βασεις.

Ο μονος λογος που επιμενω σε αυτο ειναι οτι εχει αρκετες παραμετρους. Τι εννοω, μπορεις να ρυθμισεις την εισαγωγη του αερα για να την τζουρα. Εγω εκανα στριφτο και δεν με βολευε να ειναι πολυ ανοιχτο. Φιλος που εκανε κανονικο το ειχε τερμα ανοιχτο. Επισης εγω θελω τον καπνο ζεστο οποτε παιζω σε σχετικα ψηλα watt και με μικρη αντισταση. Εσενα μπορει να μην σου αρεσει ετσι.
Τελος και ποιο σημαντικο βαζω μια μπαταρια 18650 στα 3300 και το φορτιζω καθε 2-3 μερες και οχι καθε βραδυ που γινεται με τα τυπου "στυλο"


Αν στην πορεια φτιαχνεις τις αντιστασεις και τα λαδια θα σου ερθει τοσο οικονομικο που θα βαρας το κεφαλι σου που τοσο καιρο δεν το ειχες ξεκινησει.


Τωρα τα υγρα ειναι απειρα και κακα τα ψεματα θα χασεις την μπαλα μεχρι να βρεις αυτο που θες. Οχι γιατι δεν θα το βρισκεις αλλα γιατι καθε ενα που θα βρισκεις θα ειναι και καλυτερο απο το προηγουμενο.

Υπαρχουν λαδια με 30 ευρω υπαρχουν και με 5 ευρω αυτα θα τα δεις σιγα σιγα.


Σε πρωτη φαση πας σε μαγαζια που εχουν ποικιλια και δοκιμαζεις. Ξεκινας με καποιο που ειναι 50/50 ή 60/40 VG/PG και νικοτινη θα σου πουν με βαση τι καπνιζες.

geoxst
02-01-16, 02:00
Καλή χρονιά και χρόνια πολλά .Αν και εχει ενα χρόνο που το έκοψα αυτο που παραθέτεις Σίμο είναι το χειρότερο σύστημα,γιατί πρέπει να είναι πάντα όρθιο και σχεδόν άδειο ώστε με δυνατή τζούρα να μη τραβήξεις και υγρό .Καλύτερα με κουμπί παρά αυτόματο και να είναι με φυτίλι το δοχείο.

kougianos
02-01-16, 02:13
Γιώργο σωστά τα λες... ειδα ένα βιντεο απο το aresmares.gr και έπαθα πλάκα.. φυτίλια, ρυθμίσεις, κεφαλές.. και το άλλο δεν έχει τίποτα.

Στέφανε είχες την "c" έκδοση? Σε ποιό κατέληξες τελικά?

Σκεφτόμουν κάποιο λιγότερο "υπερπαραγωγή" για έξω.. αλλά απο ότι κατάλαβα οι πιθανότητες να με βολεψει είναι μηδαμινές.

mathios
02-01-16, 02:24
Οπως ειδες τα "στυλο" ειναι για χαβαλε. Οπως και να χει το ποσο που διαθετεις ειναι μια χαρα για ενα καλο ξεκινημα. Ψαξου και δες τι θα σε βολεψει. Στην τελικη δεν χρεαζεται να τα παρεις σετ. Μπορει να παρεις mod μιας εταιριας και ατμοποιητη απο καποια αλλη.

Ευτυχως επιλογες υπαρχουν απειρες. Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

kougianos
02-01-16, 02:29
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.. χαζεύω βιντεακια.. μεγάλη υπόθεση τελικά.

geoxst
02-01-16, 02:41
Γιώργο σωστά τα λες... ειδα ένα βιντεο απο το aresmares.gr και έπαθα πλάκα.. φυτίλια, ρυθμίσεις, κεφαλές.. και το άλλο δεν έχει τίποτα.

Στέφανε είχες την "c" έκδοση? Σε ποιό κατέληξες τελικά?

Σκεφτόμουν κάποιο λιγότερο "υπερπαραγωγή" για έξω.. αλλά απο ότι κατάλαβα οι πιθανότητες να με βολεψει είναι μηδαμινές.
το πρώτο που πήρα δε θυμάμαι τον τύπο αλλά ήταν σαν αυτό που παρέθεσες στην αρχή (σε μαύρο).μετα κατέλυξα σε αυτό,αλλά όπως γράφει και ο Γιώργος έχεις πολλές επιλογές
61682

kougianos
02-01-16, 02:54
Στέφανε, σε αυτό που έχεις τώρα, ο ατμός νοιώθεις πως είναι κρύος?
kanger e-smart λέγεται?

geoxst
02-01-16, 03:05
Στέφανε, σε αυτό που έχεις τώρα, ο ατμός νοιώθεις πως είναι κρύος?
kanger e-smart λέγεται?δεν τα έχω .τα δώρισα σε φίλο.στο τελευταίο(δεν ήταν kanger αλλά ego όπως τη φώτο που ανέβασα ) ο ατμός ήταν νορμαλ-ούτε κρύος,ούτε ζεστός,αλλά παίζει μεγάλο ρόλο και το υγρό.

kougianos
02-01-16, 03:13
δεν τα έχω .τα δώρισα σε φίλο.στο τελευταίο(δεν ήταν kanger αλλά ego όπως τη φώτο που ανέβασα ) ο ατμός ήταν νορμαλ-ούτε κρύος,ούτε ζεστός,αλλά παίζει μεγάλο ρόλο και το υγρό.


Σε ευχαριστώ πολύ.. και ελπίζω να το έκοψες!!!!

IRF
02-01-16, 07:12
Σκέφτομαι να πάρω ηλεκτρονικό τσιγάρο.. και έχω καταλήξει στο παρακάτω:
http://www.joyetech.com/product/eroll-c/?age-verified=71ee80cad9
έχετε ακούσει για κάποιο ελάττωμα? Μπορείτε να φανταστείτε κάποιο πρόβλημα που ίσως προκύψει με το συγκεκριμένο?

Βλέπω τη ποσότητα νικοτίνης σε κάποια έτοιμα υγρά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν κάποιο θα είναι πολύ ελαφρύ ή πολύ βαρύ.
Κάποια άλλα υγρά πάλι δεν γράφουν καθόλου.. αν έχετε κάποιο παράδειγμα για σύγκριση με μάρκα κανονικού τσιγάρου θα με βοηθούσε.

Γνωρίζεται κάποιο προμηθευτή για να φτιάξω μόνος μου τα υγρά?
Το βασικό πρόβλημα είναι η νικοτίνη.. που απο ότι διαβάζω δεν μπορώ να τη βρω σε φαρμακεία.

Παρακαλώ να μην επεκταθούμε στο αν κάνει "καλό" ή αν είναι "καλύτερο" απο το κανονικό τσιγάρο!!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή χρονιά!!

Προσοχή το να φτιάξεις μόνος σου τα υγρά μπορεί να είναι θανατηφόρο χωρίς καμία υπερβολή. Εκτός αν είσαι χημικός ή φαρμακοποιός και έχεις εξοικείωση με τις συγκεντρώσεις διαλυμάτων λόγω εργασίας. Αν αγόραζες το μπουκάλι καθαρής νικοτίνης και άνοιγες το καπάκι θα έβλεπες ότι βγαίνει τέτοια βρώμα που η τσιγαρίλα είναι άρωμα λουλουδιών συγκρινόμενη μαζί της (η ένταση της μυρωδιάς επίσης είναι χιλιαπλάσια και τελείως διαφορετική ΒΡΩΜΑ, ΜΠΟΧΑ ΑΗΔΙΑ). Επίσης θέλει προδιαγραφή νικοτίνης για εσωτερική χρήση δύσκολο να βρεις. Η νικοτίνη χρησιμοποιείται σε φυτοφάρμακα. Η τιμές συγκέντρωσης είναι πολύ μικρές που και χημικός θέλει κατάλληλα όργανα και εξοικείωση ώστε να μην κάνει λάθος. Αν αγόραζες το μπουκάλι και έβλεπες πάνω τις νεκροκεφαλές που έχει ίσως σε βοηθούσε να το κόψεις. Αν το μύριζες κιόλας τότε είναι σίγουρο το κόψιμο καπνίσματος. Οι προδιαφραφές αντιδραστηρίων για εσωτερική χρήση ονομάζονται φαρμακοποιίας. Θα δεις στα αγγλικά τη λέξη pharm ή pharmaceutical purity.(με παραγγελία φυσικά από εξωτερικό) Αν δεις ένα πείραμα που έκαναν στην ιατρική παλιά θα σε βοηθήσει:έκαναν φοιτητές ενδοφλέβια σε ένα δύσμοιρο κουνέλι διάλυμα νικοτίνης και πάντα το κουνέλι πέθαινε λόγω λάθους στη συγκέντρωση που έκαναν οι φοιτητές. Το έκανε ο καθηγητής για να τονίσει τη σημασία των συγκεντρώσεων. Φυσικά μετά "τα έψελνε" σε όσους τους ψόφησε το κουνέλι για το τι άχρηστοι είναι και "τέτοιοι γιατροί θα γίνετε μια ένεση θα κάνετε και θα τους στέλνετε στον άλλο κόσμο".
Είναι δύσκολο να βάλεις 6 mg νικοτίνη σε 10 mL διάλυμα.Φαντάσου ότι μιλάμε για λιγότερο της μιας σταγόνας.

GeorgeVita
02-01-16, 07:49
https://www.youtube.com/watch?v=Uw6iFmjzaGc

kougianos
02-01-16, 08:33
Γιώργο (IRF) το έχω υπ όψη μου.. και σε ευχαριστώ που το επισήμανες.
Σκέφτομαι να κάνω μεγαλύτερη ποσότητα (όχι 10ml) με λιγότερη νικοτίνη απο αυτή που έχουν τα μέτρια υγρά.
Αν πάλι δω στη πράξη ότι υπάρχει περιθώριο λάθους από κάποιο παράγοντα που δεν έχω σκεφτεί θα αγοράζω τυποποιημένα.
Υπαρχει και βάση με 18% νικοτίνη (που δεν είναι επικίνδυνο) αν θέλει κάποιος να πειραματιστεί... όντως και εγώ δεν προτείνω σε άλλους να πάρουν το ρίσκο.

Γιώργο (GeorgeVita)
δεν είναι "ατμος" είναι "δρόμος"... όπως είπε και ο Τσετσένογλου: "καριόλα!!"

https://www.youtube.com/watch?v=EeIOUlkX-mA

Καλημέρα!!

leosedf
02-01-16, 09:37
Να σε στείλω σε ένα φίλο να κάνεις τη δουλειά σου και να σου δείξει 5 πράματα? Θα δοκιμάσεις και γεύσεις.
Δεν θα πήγαινα σε e-go και λοιπές παπαρίτσες.


Δεν είναι τραγικό να φτιάξεις μόνος σου, εγώ παίρνω 100mg/ml νικοτίνη και φτιάχνω δικά μου. Θα σου πρότεινα υγρά της atmos για δικές σου κατασκευές. Για αρχή καλύτερα θα ήταν να αρχίσεις με ένα δυο έτοιμα.
Μια μάρκα από τα καλύτερα στον κόσμο πάντως είναι Ελληνικής κατασκευής.

Αν θες cigarette like από τα καλύτερα είναι τα volt www.smokelessimage.com αλλά όχι και τόσο δυνατά, κάνουν θραύση στους νέους όμως.

Costis Ni
02-01-16, 10:38
Να σου πώ και γω σαν νέος ατμιστής οτι αν πάρεις κατι μικρό μπορεί και να μη σε καλύψει και να κλαίς τα λεφτά σου και το χειρότερο, να το παρατήσεις και να το γυρίσεις πάλι στον καπνό. Κατόπιν συζήτησης με ένα "τρελλό" εδώ στα Χανιά (ο άνθρωπος έχει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει σε ατμιστές, μπαταρίες και υγρά από το 2008 έως σήμερα) πήρα αυτό εδώ, και 2 μπαταρίες 18650 από ημπέη, μια LG + 1 Samsung.

Kαλύπτει μια χαρά την απαίτηση μου να βγάζω ντουμάνια όταν θέλω να κάνω το δράκο. Εχει οοοολες τις ρυθμίσεις που υπάρχουν, κι ακόμα περισσότερες με αναβάθμιση του firmware. Πολύ καλή έως εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, μόνο μειονέκτημα ο ατμιστής που στα πολλά Watt πετάει σταγόνες. Αλλά παίρνει τους περισσότερους ατμιστές της αγοράς, θα το ψάξω στο επόμενο βήμα, πρώτη εβδομάδα είμαι ακόμα.

Για ζουμιά από Κίνα καλύτερα άστο. Οπως λέει και ο άλλος, ΑΝ τ αφήσουν καμια βδομάδα στον ήλιο, εξω απο το τελωνείο, τι γινεται;

Τελοςπάντων εγώ εχω βρει την υγειά μου, ούτε βαρυ κεφάλι το πρωϊ, και η γεύση μου επέστρεψε και μια χαρά.

Δημήτρηςκα
02-01-16, 13:26
Για αρχή θα σου πρότεινα κάποιο ego που ειναι φθηνό για να δεις αν σου αρέσει η διαδικασία τα αρώματα κλπ. Αν σου αρέσει κρατά το μέχρι να σου χαλάσει (2-3 βδομαδες) και μετά παρε κάποιο mod με επισκευασιμο ατμοποιητη (80-100 εύρο).
Προσωπικα αυτο έκανα. και τώρα φτιάχνω και Υγρα και τα έξοδα μου ειναι 15ε το μήνα.
θα σου πρότεινα ενα κατάστημα κοντά στο σπίτι σου με ποικιλία απο αρώματα και δοκιμαστήριο αρωμάτων.

Spark
02-01-16, 14:26
αν ρίξω τσάι σε ενα παλιό ατμοσίδερο να ατμίσω και εγω μαζί σας;

61684

Silas
02-01-16, 15:06
Θα σου πω την εμπειρια μου.

Πηρα ενα Kanger aerotank mini γιατι τα γαιδουρια δεν μου αρεσουν στο ματι ιδιαιτερα. Μπαταρια μια Spinner V2 γιατι τα box μου φαινονται σα ροπαλα.

Μια βδομαδα μετα ψαχνω να παρω mod γιατι::

1. Η μπαταρια αν και θεωρειται απο τις καλες V/V δεν εχει δυναμη με αποτελεσμα η τζουρα να μην ειναι χορταστικη.
2. Μου την σπαει καθε 5, 6 ωρες να πρεπει να φορτισω την μπαταρια.

Αποψη μου, παρε κατευθειαν ενα mod, γιατι τα τυπου στυλο δεν θα σε καλυψουν. Βεβαια αν μπορεις να δοκιμασεις την ολη φαση να δεις αν σου παει, πριν δωσεις 100 ευρω, θα ηταν καλυτερα.

alpha uk
02-01-16, 16:59
Γιά σου καί από εμένα .Αυτό πού θέλω νά σού πώ σού τό είπαν καί τά παιδιά πιό πάνω, μήν ασχοληθείς καθόλου ΗΤ τύπου στυλό, δέν αξίζει τόν κόπο . Αυτό τής kanger subox είναι καλό γιά αρχή, όσο γιά τά υγρά ,υπάρχουν τόσα πολλά στήν αγορά πού θά βαρεθείς νά δοκιμάζεις Εγώ από τήν πλευρά μου θά σού συνιστούσα ,εάν σέ ενδιαφέρουν τά καπνικα υγρά ,μέ πραγματική γεύση καπνού, house of liquid καί συγκεκριμένα τό EL TORO cigarillos 5 ή 15 πού γιά εμένα είναι ένα από τά μοναδικά υγρά μέ γεύση πραγματικού τσιγάρου .Είναι ακριβά σέ σύγκριση μέ τά άλλα υγρά όμως αξίζουν τά λεφτά .Ένα άλλο υγρό ,μέ γεύση γλυκού ταμπάκο είναι αυτό τής PURITY καί συγκεκριμένα τό long horn .Ή Halcyon haze καί τό Venus in vapes μέ μοναδική γεύση .Ή eliquid France έχει πολλά υγρά μέ ξεχωριστή γεύση. Ή DIGBYS πάλι έχει τό moriyas mix μέ γεύση μέντας. Τέλος ή ΑΤΜΟΣ Ελληνική έχει πολλά καλά υγρά , πάντως αυτό πού μέ ευχαριστεί περισσότερο (προσωπικά) είναι τό longhorn τής purity σέ νικοτίνη τών 0.6%.Καί κάτι ακόμα ,καλής ποιότητας υγρά έρχονται σέ σκούρα μπουκάλια, ή συσκευασμένα σέ διάφορα κουτιά ,έτσι ούτος ώστε νά μήν τά επηρρεάζει τό φώς.

CybEng
02-01-16, 17:31
Προσωπικά δεν είμαι ατμιστής/καπνιστής απλά θα ήθελα να μεταφέρω κάποια πληροφορία σε όσους ανακατεύουν τα υγρά.

Η υγρή νικοτίνη βρίσκει δρόμο προς τον οργανισμό μας ακόμη και από την επιφάνεια του δέρματος. Δηλαδή καλό είναι αν κατά τη διάρκεια της παρασκευής των υγρών πέσει κάποια ποσότητα στο χέρι μας, τότε χρειάζεται σωστή αντιμετώπιση και όχι απλά το αφήνουμε ως έχει ή αρχίζουμε τις εντριβές για να το απλώσουμε σε μεγαλύτερη επιφάνεια. Προσοχή και στις συγκεντρώσεις των διαλυμάτων όπως έχει ήδη αναφερθεί.

Η πληροφορία προέρχεται από φίλο χημικό μηχανικό και ατμιστή/πειραματιστή ετών επί του αθλήματος.

kougianos
02-01-16, 17:46
Costis Ni, Δεν μας είπες ποιό πήρες!

Τα 50watt μου φαίνονται πάρα πολλά.. και στη πράξη που έχω δει "ντουμάνια" να ξεφεύγουν απο κάθε όριο.. φοβάμαι πως μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα!!
Μια βρογχίτιδα την έχει για πλάκα στην εβδομάδα (πιστεύω)

Με ψάρωσε και το παρακάτω για να παίζω και λίγο με τις ρυθμίσεις..
http://www.joyetechgreece.gr/set-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/joyetech-ecom-1000mah-double-set.html
ακόμα και το ecom μου φαίνεται μεγάλο για να το κουβαλάω έξω.. τα υπόλοιπα cigarette like έχουν μικρή μπαταρία όπως είπατε..
το eroll έχει μπαταρία 1000mah στη κασετίνα... σκεφτόμουν να πάρω το eroll για έξω όπως είπα πριν και ένα mod λιγο αργότερα (τον άλλο μήνα πχ).
Στο eroll είναι και πολύ φτηνά τα ανταλλακτικά.. και δεν θα είχα προβλήματα με καθαρισμούς σε αλλαγή υγρών.
Θα έπαιρνα δηλαδή 10 δοχεία, και θα έκανα τις δοκιμές μου με τις αναλογίες χωρις να επηρεάζεται η γευση απο το προηγούμενο μίγμα.
Οι διαρροές που προαναφέρθηκαν υποτιθεται πως διορθώθηκαν στο "c" μοντέλο.

Δεν ξέρω.. ίσως πρέπει να αρχίσω απο mod τελικά.. απλά φοβάμαι πως θα πάρω καπνό όταν βγώ απο το σπίτι!!!

Costis Ni
02-01-16, 20:35
Ωχ αφηρημένος! Αυτό (http://www.joyetechgreece.gr/set-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/joyetech-evic-vtc-mini-black-full-kit.html)πήρα, σε άσπρο περλέ. Ειναι λίγο βαρύ αλλά βολεύει στο χέρι. Δεν θέλω κατι που να μοιάζει με τσιγάρο, για να ξεφύγω τελείως από την εννοια "κρατάω τσιγάρο". Αυτό δεν το βλέπω σαν τσιγάρο αλλά σαν Σύστημα Life Support για Εθισμένους.

Τα πολλά watt δεν είναι μόνο για να κάνεις ντουμάνια. Χρειάζονται στο Variable Temperature Mode (VT) για να έρθει γρήγορα στην επιθιμυτη θερμοκρασία η αντίσταση . Δηλαδή το γκαζώνει στο ρεύμα μέχρι να ζεσταθεί πάνω στη τζούρα και μετά πέφτει.. Σε Power (VW) Mode και 25 είναι αρκετά για όσο ντουμανι αντέχεις.

Οπως λέει και ο αφίλος απο πάνω ΜΑΚΡΥΑ απο καθαρή νικοτίνη . Ειναι τοξικότατη. Ζουμιά ελληνικά πιστοποιημένα.

Costis Ni
02-01-16, 20:38
αν ρίξω τσάι σε ενα παλιό ατμοσίδερο να ατμίσω και εγω μαζί σας;

61684

Καλύτερα καπνομηχανή από Ντίσκο. Το ίδιο μυρίζει.

leosedf
02-01-16, 22:50
Προσωπικά δεν είμαι ατμιστής/καπνιστής απλά θα ήθελα να μεταφέρω κάποια πληροφορία σε όσους ανακατεύουν τα υγρά.

Η υγρή νικοτίνη βρίσκει δρόμο προς τον οργανισμό μας ακόμη και από την επιφάνεια του δέρματος. Δηλαδή καλό είναι αν κατά τη διάρκεια της παρασκευής των υγρών πέσει κάποια ποσότητα στο χέρι μας, τότε χρειάζεται σωστή αντιμετώπιση και όχι απλά το αφήνουμε ως έχει ή αρχίζουμε τις εντριβές για να το απλώσουμε σε μεγαλύτερη επιφάνεια. Προσοχή και στις συγκεντρώσεις των διαλυμάτων όπως έχει ήδη αναφερθεί.

Η πληροφορία προέρχεται από φίλο χημικό μηχανικό και ατμιστή/πειραματιστή ετών επί του αθλήματος.

Και αν είναι 100mg/ml η 1000mg/ml? Επιταχύνεις το θάνατο?

CybEng
03-01-16, 03:37
Και αν είναι 100mg/ml η 1000mg/ml? Επιταχύνεις το θάνατο?

Δεν είμαι ούτε ιατρός, ούτε ειδήμων επί του θέματος, μια και όμως το ερώτημα μου κίνησε την περιέργεια έκανα μια μικρή διαδικτυακή έρευνα. Τα γενικότερα συμπεράσματα είναι :

α ) Η νικοτίνη αποροφάται από το δέρμα έως επιπέδου θανατηφόρων δόσεων.
β ) Η δοσολογία, η συγκέντρωση στο διάλυμα καθώς και το είδος του διαλύματος επηρεάζουν τον χρόνο λήψεως θανατηφόρας δόσεως εάν μιλάμε για σταθερό υποκείμενο λήπτη.
γ ) Υπάρχει μη γραμμική σχέση ανάμεσα στους παράγοντες του ( β ) και στον χρόνο. Σε κάποιες περιπτώσεις η αναλογία μάλιστα αντιστρέφεται.
δ ) Οι χρόνοι για ένα τυπικό πείραμα/ατύχημα μόλυνσης μιας δερματικής επιφάνειας με διάλυμα νικοτίνης μέχρι τη λήψη θανατηφόρας δόσης είναι της τάξεως των λίγων min της ώρας και έως περίπου 30 min.
ε ) Ανησυχητικό επίσης είναι ότι η νικοτίνη περνάει σε κάποιο ποσοστό μέσα και από πολλά από τα προστατευτικά γάντια που συνήθως χρησιμοποιούνται σαν μέσα προστασίας όταν εργαζόμαστε με χημικούς ή βιολογικούς παράγοντες.

Δίνω μια ενδεικτική επιστημονική δημοσίευση επί του θέματος :
http://annhyg.oxfordjournals.org/content/43/6/405.full.pdf+html

Οι ενδιαφερόμενοι πάντως καλύτερα να απευθυνθούν σε ειδικούς επί του θέματος. Δεν έχω το απαραίτητο υπόβαθρο να κρίνω τις πληροφορίες που παρέθεσα οπότε ας θεωρηθεί ότι οι πληροφορίες που μεταφέρω έχουν εν δυνάμη ποσοστό σφάλματος που τείνει στο 100%.

kougianos
03-01-16, 03:48
Το καλύτερο θα ήταν να στην έδινε έτοιμη το φαρμακείο με την αναλογία που θέλεις... πχ 10% ή 30%.
Όταν αναγκάζεσαι να καταφύγεις σε ερασιτεχνικές μεθόδους πάντα θα υπάρχει κίνδυνος.
(κρατάω μια επιφύλαξη μήπως βρω φαρμακείο να το κάνει γιατί δεν το έχω ψάξει ακόμα)

σχετικά με το Η/Τ.. μετά απο τις συμβουλές που μου δώσατε.. σκέφτομαι να παρω αυτό:
http://www.joyetech.com/product/evic-vt-full-kit/

ilektron
03-01-16, 08:45
Παιδιά γειά σας πρώτα μηνύματα γράφω εδώ στο ηλεκτρονικά.
Να σας πω μια φάση με ηλεκτρονικό τσιγάρο. Έχω ένα φίλο που το έχει στο στόμα όλη την μέρα. Πριν κανά εξάμηνο καθώς ασχολούμαι με φωτορυθμικά και μηχανές καπνού, είχα πάρει ένα καινούργιο υγρό, από αυτά που βάζουμε στις μηχανές καπνού για να φαίνονται οι ακτίνες των φωτορυθμικών και των lazer έντονες και να δημιουργείται ατμόσφαιρα. Mε το που μύρισα το υγρό λέω αμάν μυρίζει σαν το τσιγάρο του φίλου μου. Tου λέω έλα να δεις τι σου έχω, πατάω την μηχανή και γεμίζει το μαγαζί με καπνό... Ο φίλος μου έπαθε πλάκα σκάσαμε στα γέλια το συγκεκριμένο υγρό όπως ψάξαμε στο internet φτιάχνεται από PG το βασικό υγρό για τσιγάρα. Αυτό είναι άτμισμα όχι ψέματα, είπε ο φίλος μου......

Costis Ni
03-01-16, 11:17
Το καλύτερο θα ήταν να στην έδινε έτοιμη το φαρμακείο με την αναλογία που θέλεις... πχ 10% ή 30%.
Όταν αναγκάζεσαι να καταφύγεις σε ερασιτεχνικές μεθόδους πάντα θα υπάρχει κίνδυνος.
(κρατάω μια επιφύλαξη μήπως βρω φαρμακείο να το κάνει γιατί δεν το έχω ψάξει ακόμα)

σχετικά με το Η/Τ.. μετά απο τις συμβουλές που μου δώσατε.. σκέφτομαι να παρω αυτό:
http://www.joyetech.com/product/evic-vt-full-kit/

Αμα είναι για Joyetech, μην πάρεις αυτό, είναι to παλιότερο μοντέλο κι έχει κάποια ψιλοθεματάκια απ οσο διαβασα στις κριτικές(δε θυμαμαι ακριβώς τί )
Καλύτερα το mini.