PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά πλυντηρίου μάρκα?



tzitzikas
03-01-16, 14:01
Καλησπερα και χρόνια πολλά.μάλλον το πλυντήριο μας χάλασε. Γενικα είχε θεματα. Ήταν bosch maxx2. Θα ήθελα προτάσεις για μάρκα για νέα αγορά από άτομα που γνωρίζουν. Ευχαριστώ

SeAfasia
03-01-16, 14:02
samsung...8κιλο

kostaskavala
03-01-16, 14:16
bosch- siemens

tzitzikas
03-01-16, 14:22
Από προσωπική χρήση το λες ή είσαι του χώρου επαγγελματιας? Για siemens, wirpool τι λέτε? Ευχαριστώ

moutoulos
03-01-16, 15:30
Το πόσα χρήματα διαθέτεις ... δεν το είπε κανένας. Νομίζω απο εκεί ξεκινάς.

Αν οχι σου προτείνω και εγώ αυτό :biggrin::
https://mymiele.gr/index.php?route=product/product&product_id=4609 (https://mymiele.gr/index.php?route=product/product&product_id=4609)


Τώρα αν είναι να το γενικεύσουμε, θα σου πρότεινα Whirlpool (https://www.skroutz.gr/c/405/plynthria-rouxwn/m/81/Whirlpool.html?o=whirlpool) μιας και είναι
φθηνά, και γιατί οχι ... αρκετά αξιόπιστα.

Βέβαια η αγορά είναι λίγο σχετικό και εξαρτάται απο πάρα πολλούς παράγοντες
απο το να λέμε απλά μάρκες. Κάποιο που μπορεί να είναι καλό για μένα, να μην
είναι για σένα ... κτλ.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
03-01-16, 15:38
-Παναγιώτη είναι όλα σχεδον τα ίδια Τουρκικα και Κινέζικα ενα βημα καλλίτερα είναι τα BSH (BOSCH SIEMENS PITSOS) έτσι λέγεται η εταιρεία και είναι της BOSCH τα whirlpool οπως και πολλά Ιταλικά παρουσιάζουν πρόβλημα στα ηλεκτρονικά τα στοιχεία που αναφέρω είναι στατιστικά καθώς έχω σχέση με το χώρο, και κάτι άλλο μην περιμένουμε να κρατήσουν πάνω απο 10 - 12 σε σχεση με τα παλιά.

Googlis
03-01-16, 15:39
Καλησπέρα και καλή χρονια!
Παναγιώτη, κατ αρχάς να μας πεις τι αναγκες εχεις.
Πόσα άτομα θα εξυπηρετεί αυτό το πλυντήριο;
Έχεις κάποιες ιδιαίτερες ανάγκες όπως πχ να πλένει πουπουλένια παπλώματα;
Τι χρηματικό ποσό έχεις κατά νου να διαθέσεις;
Πόσο σε ενδιαφέρει να έχει πολλές αυτοματοποιημένες λειτουργίες ή το προτιμάς όσο πιο απλό γίνεται;
Σου είναι απαραίτητη κάποια συγκεκριμένη λειτουργία, οπως πχ καθυστέρηση έναρξης ώστε να ξεκινά μόνο του το βράδυ για να μπει στο νυχτερινό ρεύμα;

jeik
03-01-16, 16:30
Εμεις ειχαμε ενα bosch απο το 1998 , δεν ελεγε να χαλασει, εκτος απο ιμαντα και αντισταση που του αλλαξα το 2010.
Το αλλαξαμε αρχες του 2014 επειδη στο στιψιμο χτυπουσε (λογω χαλασμενων προφανως αμορτισερ καδου) , αλλιως ακομα θα το χαμε :001_huh:.
Ξαναεψαξα για bosch αλλά μια λεπτομερεια που επεσημαναν σε ξενα φορουμ ηταν το αναγλυφο του καδου τους ,
μιλαω για ολες τις μαρκες
που λογω ''και καλα'' οικονομιας - καλυτερου - γρηγορου πλυσιματος παραηταν σαγρε και μπορει να εκαναν ψιλοζημια σε καποια υφασματα,
οι τρυπες στην αφη σχεδον σε εκοβαν, ισως να ακουγεται ανοητο η υπερβολικο αλλά με μια δοση αληθειας οταν χτυπιουνται τα ρουχα εκει μεσα περα δωθε.
Μια λεπτομερεια που εμενα με εκανε να αναζητω ιδιας κλασης συσκευη , τελικα κατεληξα σε siemens 8 κιλων που εχει την ιδια τεχνολογια νομιζω με το προαναφερθεν αλλά με ωραιοτατο καδο χωρις ''περιεργα'' αναγλυφα σχεδια και κρυμενη ραφη κατω απο τα πλαστικα αναδευσης. Τωρα το αν κρατησει οπως το παλιο .... αμφιβαλλω .... .
Ολα τα καινουρια , οχηματα , συσκευες εχουν πιστευω πλεον προκαθορισμενο οριο ζωης.
Πιστευω οτι πρεπει να δωσεις κατι παραπανω σε χρηματα , δεν το αγοραζεις καθε μερα .
Α... και να αναφερω οτι μεχρι σημερα με φουλ χρηση δεν μας εβγαλε τιποτα , σχεδον 2 χρονων.

johnnyb
03-01-16, 16:37
Philco

http://www.skroutz.gr/c/405/plynthria-rouxwn/m/110/Philco.html

tzitzikas
03-01-16, 17:18
Καλησπέρα. Το ποσό είναι μεχρι 500E. Θα ήθελα να μπορώ να πλένω και πάπλωμα χωρίς να φοβαμαι μήπως πάθει ζημια δεδομένου ότι βρεγμένο θα έχει μεγάλο βάρος. Θα εξυπηρετεί 3 άτομα και γενικά το δουλευουμε πολύ γιατί έχουμε και μωρό σπίτι. Bosch δεν θέλω γιατί δεν μειναμε ευχαριστημένοι.

DLS 33
03-01-16, 18:17
Blomberg WNF 9422 ACE20 5 χρονια εγγυηση και τιμη που το βρηκα ? 350 euro !

teo966
03-01-16, 19:26
Blomberg WNF 9422 ACE20 5 χρονια εγγυηση και τιμη που το βρηκα ? 350 euro !

καλο, αλλα μηπως κανεις λαθος στην τιμη?

aser
03-01-16, 20:16
Blomberg WNF 9422 ACE20 5 χρονια εγγυηση και τιμη που το βρηκα ? 350 euro !


Εγω πιστευω οτι το μπερδεψες με αυτο (http://www.skroutz.gr/s/346082/Blomberg-WNF-5380.html) και αναφερες την τιμη.
Παντως δεν βλεπω πουθενα να λεει για 5 χρονια εγγυηση.

picdev
03-01-16, 22:25
Το πόσα χρήματα διαθέτεις ... δεν το είπε κανένας. Νομίζω απο εκεί ξεκινάς.

Αν οχι σου προτείνω και εγώ αυτό [emoji3]:
https://mymiele.gr/index.php?route=product/product&product_id=4609 (https://mymiele.gr/index.php?route=product/product&product_id=4609)


Τώρα αν είναι να το γενικεύσουμε, θα σου πρότεινα Whirlpool (https://www.skroutz.gr/c/405/plynthria-rouxwn/m/81/Whirlpool.html?o=whirlpool) μιας και είναι
φθηνά, και γιατί οχι ... αρκετά αξιόπιστα.

Βέβαια η αγορά είναι λίγο σχετικό και εξαρτάται απο πάρα πολλούς παράγοντες
απο το να λέμε απλά μάρκες. Κάποιο που μπορεί να είναι καλό για μένα, να μην
είναι για σένα ... κτλ.

Εγώ απόρω ποιος αγοράζει πλυντήριο με 1000 και 2000€ με εγγύηση μόνο 2 χρόνων , και ασύμφορης επισκευής λόγω πανακριβων ανταλλακτικών και πολλών ηλεκτρονικών .
Παίρνεις ένα με 300 και αν χαλάσει το πετάς από το μπαλκόνι

moutoulos
03-01-16, 22:45
Τι να σου πω βρε Άκη ... και εγώ απορία το έχω αυτό που λες.
Πάντα πίστευα οτι είναι πεταμένα χρήματα.



Παναγιώτη δεν ξέρω για πλυντήριο ... να σου ζήσει το μωράκι
και να το χαίρεσαι !!!.

chip
03-01-16, 22:54
όταν ήμουν φοιτητής (1994) είχα whirlpool και για 10 χρόνια δεν έβγαλε ποτέ βλάβη (στη συνέχεια μπήκε στην αποθήκη (χωρίς βλάβη) και είναι μεχρι σήμερα εκεί....)*. Η χρήση του ήταν σχεδόν καθημερινή αφου αν δεν ήμουν σίγουρος με τι να πλήνω την χρωματιστή ή την άσπρη μπλούζα την έπλαινα και μόνη της... ενώ φυσικά δεν έπλαινε μόνο δικά μου ρούχα αλλά και από φιλούς και φίλες (εκείνη την εποχή πολύ λίγοι φοιτητές είχαν πλυντήρια) και φυσικά όταν έφαιρναν τα ρούχα τους οι φιλοί και φίλες δούλευε υπέρβαρο... :)

Πριν ένα χρόνο περίπου χάλασε το πλυντήριο της μητέρας μου και πήραμε whirlpool (δεν ασχοληθήκαμε να φέρουμε το πλυντήριο από την αποθήκη γιατί μόνο να πληρώσεις φορτηγό να το πάρει θα θελε κανα 100 ευρω... από 15 χιλιόμετρα μακρυά που είναι η αποθήκη) και πλένει πολύ καλά (βέβαια είναι γρήγορα για να κρίνει κανείς την αξιοπιστία)

*χμ.... και μόλις θυμήθηκα ότι πριν λίγους μήνες το πλυντήριο το δώσαμε στη θεία μου που μένει κοντά στην αποθήκη και το πλυντήριο ξαναμπήκε σε λειτουργία και δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα εξυπηρετώντας 7 άτομα...

RAFAHL
04-01-16, 11:10
παιδια μην λεμε οτι νανε ..... μια ειναι η μαρκα miele ουτε καν εγγυηση δεν θελει γιατι πολυ απλα δεν χαλαει ποτε ... ειναι οτι καλυτερο εχω αγορασει ... λιγο ακριβο βεβαια το πλυντιριπ πιατων μιρκο και απλο 1000 ευρω ..... αλλα το εχω ξεσκισει σε καθημερινη fullχρηση 9 χρονια τωρα και δεν κανει κιχ .... ποτε δεν εχει φαει σερβις .... miele με κλειστα τα ματια ... δεν ειναι τυχαιο που λενε οτι η miele ειναι η mercendes των ηλεκτρικων συσκευων !!!!

GiwrgosTH
04-01-16, 13:14
samsung...8κιλο
+1 και από μένα.
Αυτό πήρα πριν ένα χρόνο http://www.schinas-electric.gr/ell/product/Samsung_WF80F5E0W2W_%CE%A0%CE%BB%CF%85%CE%BD%CF%84 %CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF_%CE%A1%CE%BF%CF%8D%CF%87% CF%89%CE%BD αλλάζοντας ένα AEG δεκαετίας που τελικά ήταν για τα μπάζα και παρ΄ όλο που ήμουν πολύ δύσπιστος και υπέρ των Γερμανικών, με έβγαλε ασπροπρόσωπο.

jvrmoulds
04-01-16, 13:27
ενα IDESIT 8 κιλων με 300-350 ευρουλάκια και καμμία βλαβη. Και αμα σε 10-12 χρόνια το βαρεθείς παίρνεις αλλο.

street
04-01-16, 14:50
και εγω whirlpool ψηφιζω , 18 χρονια το εχουμε και δεν εχει παθει τιποτα , το παπλωματα .... μαξιλαρια μεχρι και φλοκατες εχει πλυνει ... ειναι αυτο με τα πατητα κουμπια χωρις ηλεκτρονικα και αλλα χαζα , χρονοδιακοπτης μηχανικος , θερμοκρασια και τα τρια κουμπια παραδιπλα εν των οποιων το ενα ειναι ον οφφ ( αληθεια τα αλλα δυο τι κανουν ? :biggrin: ) δεν εχει παθει τιποτα ! γενικα εγω θα προτεινα ενα μηχανικο πλυντηριο λιγο καλουτσικης μαρκας 250-350 το ανωτατο και αυτο για θεμα του μοτερ και ποιοτικου σκαριου , ασε που ειναι και ευκολα επισκευασιμα , μηπως να κοιταζες το δικο σου μπας και φτιαχνεται ?

υσ ια σχετικα συχνη βλαβη σε ολα τα πλυντηρια ειναι ο θερμοδιακοπτης ( μπλοκο ) της πορτας :wiink:

Fixxxer
04-01-16, 15:38
Εγω εχω ενα Brandt 7ετιας που ανοιγει απο πανω λογω περιορισμενου χωρου στο μπανιο και δεν εχει παθει τιποτα...
Η μανα μου εχει ενα Bosch 12ετιας οπου εχει καψει 2 φορες αντισταση και ενα πηνιο στο κυκλωμα εξοδου του νερου και εχει γραψει παρα πολλα χιλιομετρα...
Θα προτεινα παντως μαρκες που ασχολουνται κυριως με οικιακες συσκευες (Miele, Bosch, Whirlpool, Pitsos, AEG) και οχι απο κινητα μεχρι αυτοκινητα :001_tt2: οχι φυσικα οτι δεν ειναι καλες...

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
04-01-16, 18:23
PITSOS VARIO INOX 4600 H 4601 61727 Βαλσαμωμενο απο το 99 νομιζω . και εδω εχω να κανω μια ερωτηση με μηχανικο επιλογεα δεν βγαινουν πια? . Αδωσε και μια βαση στο ποστ 20 και καλη χρονια .

DLS 33
05-01-16, 17:43
Στην Κομοτηνη το βρηκα. Γραπτη εγγυηση 5 χρονια.
και 350 euro τιμη επειδη ηταν ασπρο χρωμα και οχι μαυρο που ειναι συνηθως.
Δεν το αγοραζαν λογω χρωματος !

soler
05-01-16, 18:31
Και εγώ whirpool θα έπαιρνα εάν έπαιρνα τώρα πλυντήριο και δεν είχα μια περιουσία να διαθέσω.

picdev
05-01-16, 22:43
παιδια μην λεμε οτι νανε ..... μια ειναι η μαρκα miele ουτε καν εγγυηση δεν θελει γιατι πολυ απλα δεν χαλαει ποτε ... ειναι οτι καλυτερο εχω αγορασει ... λιγο ακριβο βεβαια το πλυντιριπ πιατων μιρκο και απλο 1000 ευρω ..... αλλα το εχω ξεσκισει σε καθημερινη fullχρηση 9 χρονια τωρα και δεν κανει κιχ .... ποτε δεν εχει φαει σερβις .... miele με κλειστα τα ματια ... δεν ειναι τυχαιο που λενε οτι η miele ειναι η mercendes των ηλεκτρικων συσκευων !!!!

και ομως χαλασε ενα φιλο μου το plc σε πλυντήριο ρούχων, 400ε είχε μονο το ανταλλακτικό

el greco 1
06-01-16, 07:27
γιατι τοσα πολλα για το plc? ποιο φοραγε αν ξερεις που ηταν τοσο ακριβο.

picdev
06-01-16, 10:12
Φόραγε plc miele δικό τους


παιδια μην λεμε οτι νανε ..... μια ειναι η μαρκα miele ουτε καν εγγυηση δεν θελει γιατι πολυ απλα δεν χαλαει ποτε ... ειναι οτι καλυτερο εχω αγορασει ... λιγο ακριβο βεβαια το πλυντιριπ πιατων μιρκο και απλο 1000 ευρω ..... αλλα το εχω ξεσκισει σε καθημερινη fullχρηση 9 χρονια τωρα και δεν κανει κιχ .... ποτε δεν εχει φαει σερβις .... miele με κλειστα τα ματια ... δεν ειναι τυχαιο που λενε οτι η miele ειναι η mercendes των ηλεκτρικων συσκευων !!!!
Σε ένα φίλο χάλασε σε πλυντήριο miele το "plc" 400e ανταλλακτικό , πηγε στα σκουπιδια η μερσεντες



γιατι τοσα πολλα για το plc? ποιο φοραγε αν ξερεις που ηταν τοσο ακριβο.

Κυριακίδης
06-01-16, 10:29
Τα Miele παραδέχομαι ότι είναι σοβαρές συσκευές με αξιοπιστία και αντοχή , όμως πολλές φορές η εταιρία το παρακάνει εν αγνοία του κόσμου και το εκμεταλλεύεται ψυχρά. π.χ.?
Ας πάρουμε μια αντλία κλασσική και μαγνητική της Miele.
http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=29667
Έχει κοντά 100 ευρώ.
Πάμε τώρα στην ίδια αντλία μαγνητική της Samsung
http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=33636
Είναι 10 φορές φθηνότερη.
Βέβαια η Miele μας επιφυλάσσει και μερικές εκπλήξεις όπως π.χ. ένα εξωτερικό διακοσμητικό πόρτας ψυγείου περί τα 600 ευρώ????
https://mymiele.gr/index.php?route=product/product&product_id=4154
Αν είναι έτσι καλύτερα να αγοράσεις 10 μπακατέλες , να χρησιμοποιείς τις 2 και τις υπόλοιπες 8 να τις μοιράζεις σε φίλους για δώρα !

Spark
06-01-16, 11:30
αυτο μου αρέσει διότι ειναι εξελιγμένο, καταναλώνει λίγη ενέργεια, δεν ειναι γερμανικό


https://www.youtube.com/watch?v=3y9gNftJsh8&index=28

Κυριακίδης
06-01-16, 12:12
Σπύρο μιας που μιλάμε για οικονομικό , τι προτιμάς το Samsung παραπάνω ή το παρακάτω? (Δεδομένου ότι το πιο ενεργοβόρο σε μια πλύση είναι το ζεστό νερό ... και αναφέρομαι στους προνομιούχους με ηλιακό θερμοσίφωνα)
https://energybay.gr/eshop/product/hotpoint-ariston-wmf-722bsc-eu-%CF%80%CE%BB%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%C E%BF-%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%87%CF%89%CE%BD-%CE%B1-7kg-1200rpm-%CE%B4%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF/
Μου σπάει πραγματικά τα νεύρα να γράφουν με μανία για τα περί Α+ (κάτι σταυρούς ) και δεν αναφέρονται πουθενά ή προσπαθούν να μην τα βγάζουν τα περί διπλής παροχής νερού.

nestoras
06-01-16, 13:29
Σπύρο μιας που μιλάμε για οικονομικό , τι προτιμάς το Samsung παραπάνω ή το παρακάτω? (Δεδομένου ότι το πιο ενεργοβόρο σε μια πλύση είναι το ζεστό νερό ... και αναφέρομαι στους προνομιούχους με ηλιακό θερμοσίφωνα)
https://energybay.gr/eshop/product/hotpoint-ariston-wmf-722bsc-eu-%CF%80%CE%BB%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%C E%BF-%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%87%CF%89%CE%BD-%CE%B1-7kg-1200rpm-%CE%B4%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF/
Μου σπάει πραγματικά τα νεύρα να γράφουν με μανία για τα περί Α+ (κάτι σταυρούς ) και δεν αναφέρονται πουθενά ή προσπαθούν να μην τα βγάζουν τα περί διπλής παροχής νερού.

Πες τα ρε Πέτρο... Όταν πήγα να αγοράσω πλυντήριο για τη μάνα μου, είπα στον πωλητή ότι θέλω οπωσδήποτε πλυντήριο με διπλή παροχή (είσοδος για κρύο και ζεστό ταυτόχρονα). Δεν είχαν κάποιο ετοιμοπαράδοτο και άρχισε να μου κάνει ερωτήσεις γιατί θέλω τέτοιο οπωσδήποτε κτλ. Το τάδε πλυντήριο μου έλεγε ότι είναι ενεργειακής κλάσης Α+ και το τάδε Α++ κτλ. Προσπάθησα να της εξηγήσω ότι το κύριο κομμάτι της ενέργειας καταναλώνεται στο ζέσταμα του κρύου νερού και όταν θα κάνω πλύση στους 90 βαθμούς δεν πάει να είναι και Α+++, θα πρέπει να ζεσταθούν 20 λίτρα νερού από τους 15 βαθμούς στους 90. Η δικαιολογία ήταν ότι με τον τρόπο που πλένουν τα "σύγχρονα" πλυντήρια δεν καταναλώνουν τόση ενέργεια όσο τα παλιά... Στο τέλος αναγκάστηκα να της πω ότι είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και ότι γνωρίζω πολύ καλά πώς καταναλώνεται η ενέργεια κι ότι το "σύγχρονο" πλυντήριο μπορεί να έχει DC inverter για το μοτέρ αλλά παρόλαυτά έχει και μια αντίσταση μέσα που όπως και να τη δουλέψει απαιτείται συγκεκριμένο ποσό ενέργειας ότι κι αν κάνεις... Στο τέλος περίμενα 15 ημέρες (σε επαρχιακή πόλη) μέχρι να φέρουν ένα πλυντήριο διπλής παροχής (PITSOS) και χωρίς πολλά ηλεκτρονικά πάνω (με περιστροφικό διακόπτη κι όχι οθονίτσες κτλ αλλά με ηλεκτρονικό εγκέφαλο). Μέχρι στιγμής (εδώ και 5-6 χρόνια δεν παρουσίασε κανένα απολύτως πρόβλημα).

teo966
06-01-16, 14:38
Πες τα ρε Πέτρο... Όταν πήγα να αγοράσω πλυντήριο για τη μάνα μου, είπα στον πωλητή ότι θέλω οπωσδήποτε πλυντήριο με διπλή παροχή (είσοδος για κρύο και ζεστό ταυτόχρονα). Δεν είχαν κάποιο ετοιμοπαράδοτο και άρχισε να μου κάνει ερωτήσεις γιατί θέλω τέτοιο οπωσδήποτε κτλ. Το τάδε πλυντήριο μου έλεγε ότι είναι ενεργειακής κλάσης Α+ και το τάδε Α++ κτλ. Προσπάθησα να της εξηγήσω ότι το κύριο κομμάτι της ενέργειας καταναλώνεται στο ζέσταμα του κρύου νερού και όταν θα κάνω πλύση στους 90 βαθμούς δεν πάει να είναι και Α+++, θα πρέπει να ζεσταθούν 20 λίτρα νερού από τους 15 βαθμούς στους 90. Η δικαιολογία ήταν ότι με τον τρόπο που πλένουν τα "σύγχρονα" πλυντήρια δεν καταναλώνουν τόση ενέργεια όσο τα παλιά... Στο τέλος αναγκάστηκα να της πω ότι είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και ότι γνωρίζω πολύ καλά πώς καταναλώνεται η ενέργεια κι ότι το "σύγχρονο" πλυντήριο μπορεί να έχει DC inverter για το μοτέρ αλλά παρόλαυτά έχει και μια αντίσταση μέσα που όπως και να τη δουλέψει απαιτείται συγκεκριμένο ποσό ενέργειας ότι κι αν κάνεις... Στο τέλος περίμενα 15 ημέρες (σε επαρχιακή πόλη) μέχρι να φέρουν ένα πλυντήριο διπλής παροχής (PITSOS) και χωρίς πολλά ηλεκτρονικά πάνω (με περιστροφικό διακόπτη κι όχι οθονίτσες κτλ αλλά με ηλεκτρονικό εγκέφαλο). Μέχρι στιγμής (εδώ και 5-6 χρόνια δεν παρουσίασε κανένα απολύτως πρόβλημα).


και τι διαφορα ειδες στον λογαριασμο της ΔΕΗ?

picdev
06-01-16, 14:42
Το νερό του θερμοσίφωνα έχει λάσπη

Κυριακίδης
06-01-16, 14:52
Το νερό του θερμοσίφωνα έχει λάσπη
Και ποιος είναι ο ρόλος του πλυντηρίου ? = να πλένει την λάσπη!

και τι διαφορα ειδες στον λογαριασμο της ΔΕΗ?
Να το πάμε αν επιτρέπεις σε κλίμακα στεγνοκαθαριστήριου επαγγελματικού που το έκανε κάποιος στην πράξη? Ή και πανελλαδικός αν θέλεις . Γιατί σε σύγκριση εξοικονόμησης με κάτι μαγνητάκια που βάζουμε εμείς οι αφελείς στο αυτοκίνητο για να κερδίσουμε ένα χιλιόμετρο παραπάνω κίνησης ..... νομίζω δεν χρειάζονται σχολιασμοί.

nestoras
06-01-16, 15:24
και τι διαφορα ειδες στον λογαριασμο της ΔΕΗ?

Αν πιστεύεις ότι για συγκεκριμένη πλύση στους 90 βαθμούς θα καταναλωθεί η ίδια ποσότητα ενέργειας επειδή το καινούριο ηλεκτρονικό-σούπερ-ντούπερ πλυντήριο έχει inverter στο μοτέρ με ένα που δεν έχει inverter στο μοτερ αλλά θα κάψει ελάχιστο ρεύμα στο να ανεβάσει τη θερμοκρασία από τους 70 κι όχι από τους 15 τότε μάλλον κάτι σκέφτεσαι λάθος (και μιλάμε πάντα για πλύση με ζεστό νερό από ηλιακό θερμοσίφωνα ή από 3η πηγή πλυν της ηλεκτρικής ενέργειας).
Και το τονίζω για τους 90 βαθμούς επειδή λόγω δουλειάς κυρίως για τέτοιες πλύσεις το χρειαζόμασταν.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
http://processheatingservices.com/water-heating-time-calculator/



Το νερό του θερμοσίφωνα έχει λάσπη

Τι εννοείς ότι το νερό του θερμοσίφωνα έχει λάσπη; ???
Αν υπάρχει φίλτρο "λάσπης" στην κεντρική παροχή από που να τι βρει τη λάσπη; Εξάλλου, η παροχή του ζεστού στους θερμοσίφωνες γίνεται από ψηλά κι όχι από χαμηλά από όπου ίσως θα μπορούσε να κατακαθήσει σκουριά ή λάσπη...

teo966
06-01-16, 15:38
Αν πιστεύεις ότι για συγκεκριμένη πλύση στους 90 βαθμούς θα καταναλωθεί η ίδια ποσότητα ενέργειας επειδή το καινούριο ηλεκτρονικό-σούπερ-ντούπερ πλυντήριο έχει inverter στο μοτέρ με ένα που δεν έχει inverter στο μοτερ αλλά θα κάψει ελάχιστο ρεύμα στο να ανεβάσει τη θερμοκρασία από τους 70 κι όχι από τους 15 τότε μάλλον κάτι σκέφτεσαι λάθος (και μιλάμε πάντα για πλύση με ζεστό νερό από ηλιακό θερμοσίφωνα ή από 3η πηγή πλυν της ηλεκτρικής ενέργειας).
Και το τονίζω για τους 90 βαθμούς επειδή λόγω δουλειάς κυρίως για τέτοιες πλύσεις το χρειαζόμασταν.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
http://processheatingservices.com/water-heating-time-calculator/




Τι εννοείς ότι το νερό του θερμοσίφωνα έχει λάσπη; ???
Αν υπάρχει φίλτρο "λάσπης" στην κεντρική παροχή από που να τι βρει τη λάσπη; Εξάλλου, η παροχή του ζεστού στους θερμοσίφωνες γίνεται από ψηλά κι όχι από χαμηλά από όπου ίσως θα μπορούσε να κατακαθήσει σκουριά ή λάσπη...

ΜΕΓΑΛΕ ΕΙΔΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΔΕΗ??????????????????????

Κυριακίδης
06-01-16, 15:55
ΜΕΓΑΛΕ ΕΙΔΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΔΕΗ??????????????????????
Είναι πολύ απλό . και μπορείς να το δεις ο ίδιος με το δικό σου πλυντήριο που δεν είναι προφανώς διπλής παροχής .
1) βάλε λοιπόν πρώτα μια πλύση στο δικό σου πλυντήριο για 90 βαθμούς και μέτρα στο ρολόι της ΔΕΗ πόσες Kwh έκαψε και σημείωσε το (εννοείται δεν θα δουλεύει τίποτα άλλο στο σπίτι)
2) Βάλε αυτήν την φορά 2η πλύση με ζεστό νερό δικό σου και μέτρα τώρα την διαφορά κατανάλωσης στο ρολόι
Κατά δική μου εκτίμηση θα έχεις εξοικονόμηση περισσότερο του 50%
Δες και στο #7 του παρακάτω κειμένου
http://www.mybike.gr/forums/topic/56962-%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CF%80%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BE%CE%B5%CF%86%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%BA%CF%8E%C F%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%83%C E%BC%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CE%B7/
τα πράγματα είναι απλά
Το μοτέρ έχει κατανάλωση περίπου 200W και αυτό δουλεύει (μαζί με τις παύσεις ) σε πλύση π.χ. μιας ώρας στις μισές
Η αντίσταση έχει κατανάλωση 2000+W και θα δουλέψει την μισή ώρα από την 1 ώρα όλης της διάρκειας της πλύσης .
Σύγκρινε τα νούμερα και μαθηματικά και βλέπουμε για τυχόν αμφιβολίες .

nestoras
06-01-16, 15:56
ΜΕΓΑΛΕ ΕΙΔΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΔΕΗ??????????????????????

Κατ'αρχάς δε χρειάζεται να φωνάζεις και ΟΧΙ δεν είδα διαφορά στο λογαριασμό της ΔΕΗ επειδή και το προηγούμενο πλυντήριο αγορασμένο στα μέσα του 1990 ήταν με διπλή παροχή!

Spark
06-01-16, 18:35
Σπύρο μιας που μιλάμε για οικονομικό , τι προτιμάς το Samsung παραπάνω ή το παρακάτω? (Δεδομένου ότι το πιο ενεργοβόρο σε μια πλύση είναι το ζεστό νερό ... και αναφέρομαι στους προνομιούχους με ηλιακό θερμοσίφωνα)
https://energybay.gr/eshop/product/hotpoint-ariston-wmf-722bsc-eu-%CF%80%CE%BB%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%C E%BF-%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%87%CF%89%CE%BD-%CE%B1-7kg-1200rpm-%CE%B4%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF/
Μου σπάει πραγματικά τα νεύρα να γράφουν με μανία για τα περί Α+ (κάτι σταυρούς ) και δεν αναφέρονται πουθενά ή προσπαθούν να μην τα βγάζουν τα περί διπλής παροχής νερού.



αυτο το πλυντήριο ειναι μια άλλη επιλογή. πιο ειναι καλύτερο δεν μπορω να πω αφου δεν τα εχω δουλέψει.

βλεπω που θέλετε διπλή παροχή νερου κρύο κ ζεστό.
ας μου εξηγήσει καποιος σε τι χρειάζονται 2 παροχές;
το δικο μου πλυντηριο (παλαιο) παιρνει νερό μόνο απο το ηλιακό θερμοσιφωνο και
όταν ειναι καλοκαίρι εχει ζεστο νερό ρυθμίζω την θερμοκρασία στο ελάχιστο,
όταν ειναι χειμωνας και δεν ειναι αρκετα ζεστο το νερο ρυθμίζω την θερμοκρασία όσο θέλω
απο τον ρυθμιστικό θερμοκρασίας που εχουν φαντάζομαι ολα τα πλυντήρια.
η κατανάλωση ενέργειας απο την αντίσταση ειναι θεμα ρυθμισης του χρήστη

nestoras
06-01-16, 19:28
αυτο το πλυντήριο ειναι μια άλλη επιλογή. πιο ειναι καλύτερο δεν μπορω να πω αφου δεν τα εχω δουλέψει.

βλεπω που θέλετε διπλή παροχή νερου κρύο κ ζεστό.
ας μου εξηγήσει καποιος σε τι χρειάζονται 2 παροχές;
το δικο μου πλυντηριο (παλαιο) παιρνει νερό μόνο απο το ηλιακό θερμοσιφωνο και
όταν ειναι καλοκαίρι εχει ζεστο νερό ρυθμίζω την θερμοκρασία στο ελάχιστο,
όταν ειναι χειμωνας και δεν ειναι αρκετα ζεστο το νερο ρυθμίζω την θερμοκρασία όσο θέλω
απο τον ρυθμιστικό θερμοκρασίας που εχουν φαντάζομαι ολα τα πλυντήρια.
η κατανάλωση ενέργειας απο την αντίσταση ειναι θεμα ρυθμισης του χρήστη

Το καλοκαίρι, το νερό του ηλιακού θερμοσίφωνα είναι πάνω από 60-70 βαθμούς. Αν πρέπει να κάνεις πλύση σε ευαίσθητα ρούχα (πχ μέχρι 30 ή 45 βαθμούς), πώς θα γίνει αυτό; Και στο ελάχιστο να το βάλεις, η θερμοκρασία του νερού θα είναι πολύ πάνω από αυτή που θέλεις...

Με τα πλυντήρια διπλής παροχής, το πρόγραμμα του πλυντηρίου κάνει τη σωστή ανάμιξη για να έχεις την επιθυμητή θερμοκρασία πάντα.

vasilis1
06-01-16, 21:33
Πρώτα από ολα αν εχεις βάλει απευθείας την παροχή του πλυντηρίου από τον ηλιακό φαντάζομαι ότι δεν θα εχεις ρούχα αλλα μονο πατσαβούρια.για να μην πω ότι απαραίτητα ξεπλένουν με κρύο νερό.δεν είναι ολα ότι μας φανεί,υπάρχουν και αλλα πράγματα

Googlis
13-01-16, 21:35
Ας μην λέμε ό,τι να ΄ναι...
Θα κάνω έναν παραλληλισμό για να είμαι πιο κατανοητός.
Όπως και στα ηλεκτρονικά υπάρχουν πολλών ειδών πολύμετρα, έτσι και στα πλυντήρια ρούχων υπάρχουν πολλών ειδών πλυντήρια.
Και υπάρχουν πολλών ειδών γιατί υπάρχουν και πολλών ειδών πελάτες, ανάλογα με τις ανάγκες, τις απαιτήσεις και τις τσέπες τους.
Πχ, ένας ερασιτέχνης που χρησιμοποιεί το πολύμετρο μια φορά τον χρόνο μπορεί να αγοράσει ένα φτηνό από τα Lidl ή από το ebay
Ένας που το χρησιμοποιεί πιο συχνά, και έχει περισσότερες απαιτήσεις αλλά και που δεν θέλει να διαθέσει πολλά χρήματα θα πάρει πχ το Uni-T 61
Κάποιος άλλος που θέλει μεγάλη ακρίβεια, που έχει πολλές απαιτήσεις, και που διαθέτει και τα χρήματα θα πάρει ένα Fluke.
Όλα αυτά ως εδώ νομίζω σας ακούγονται λογικά, όμως τώρα ίσως να μην σας ακούγονται λογικά, το πρώτο μπορεί να κοστίζει 10€, το Uni-t 50€ και το Fluke ίσως και 1000€.

Έτσι και στα πλυντήρια. Άλλο πλυντήριο θα διαλέξει κάποιος που είναι 2-3 άτομα στο σπίτι και δεν έχει τεχνολογικές απαιτήσεις - ευκολίες, άλλο μια 5μελής οικογένεια, άλλο μία εύπορη 5μελής οικογένεια κτλ κτλ.

Στην τεχνολογία κάνουμε πολλές φορές σφάλματα, ειδικότερα όταν δεν έχουμε πλήρης γνώση του αντικειμένου πχ:



Βέβαια η Miele μας επιφυλάσσει και μερικές εκπλήξεις όπως π.χ. ένα εξωτερικό διακοσμητικό πόρτας ψυγείου περί τα 600 ευρώ????
https://mymiele.gr/index.php?route=product/product&product_id=4154
Αν είναι έτσι καλύτερα να αγοράσεις 10 μπακατέλες , να χρησιμοποιείς τις 2 και τις υπόλοιπες 8 να τις μοιράζεις σε φίλους για δώρα !

Γιατί;
Γιατί αυτό το ανοξείδωτο διακοσμητικό κάλυμμα πόρτας κοστίζει 600€ και είναι για ένα ψυγείο που κοστίζει περίπου στα 12.000€, καλά ακούσατε. Κ
Και στο δικό μου fluke πολύμετρο, τα probes κοστίζουν 45€ όσο δηλαδή ένα Uni-T 61, άρα να πάρω μια κούτα πολύμετρα από το ebay και να τα μοιράζω και σε φίλους;
Δεν νομίζω...


αυτο μου αρέσει διότι ειναι εξελιγμένο, καταναλώνει λίγη ενέργεια, δεν ειναι γερμανικό


https://www.youtube.com/watch?v=3y9gNftJsh8&index=28

Εδώ πάλι το "αγαπητό" Marketing, κάνει καθόλου λογικές συγκρίσεις. Τι θέλω να πω;

Μας παρουσιάζει ότι είναι αθόρυβο λόγω του ότι το μοτέρ είναι ενσωματωμένο πάνω στον κάδο (direct drive) και μας το συγκρίνει με ένα άλλο μοτέρ που έχει καρβουνάκια το οποίο είναι τεχνολογικά άκρως παρωχημένο.
Γιατί λοιπόν δεν μας το συγκρίνει με μια πιο νέα τεχνολογία μοτέρ, που την διαθέτουν σχεδόν όλοι οι άλλοι κατασκευαστές αυτή των επαγωγικών κινητήρων (brushless motor) ;

Γιατί πολύ απλά όταν ψάξετε κι εσείς στο διαδίκτυο, αλλά και όταν πάρετε ένα direct drive κι ένα brushless motor πλυντήριο και τα βάλετε δίπλα δίπλα θα διαπιστώσετε πως ο ισχυρισμός αυτός δεν ισχύει!


είναι όλα σχεδον τα ίδια Τουρκικα και Κινέζικα ενα βημα καλλίτερα είναι τα BSH (BOSCH SIEMENS PITSOS)

Αν ήταν έτσι, θα αγόραζες Seat, Vw και Porsche και θα ήταν σχεδόν όλα ίδια, αλλά μάλλον τελικά δεν είναι!

Ένας όμιλος εταιρειών όταν διαθέτει πολλά "σήματα" προσπαθεί με το καθένα να καλύψει διαφορετικές ανάγκες του αγοραστικού κοινού, σε άλλο group πελατών απευθύνεται η Vw και σε άλλο η Porsche, έτσι και στις οικιακές συσκευές, θα ήταν κάπως κουτό να έχει 10 σήματα για να προσελκύσει ακριβώς το ίδιο group πελατών.
Άλλη ποιότητα, τεχνολογία, ευκολίες, φιλοσοφία, διαθέτει ένα Pitsos κι άλλη ένα Neff παρότι ανήκει στον ίδιο όμιλο εταιρειών.

Για το θέμα των διπλοπάροχων πλυντηρίων ρούχων:
Στην Ελληνική αγορά επειδή το budget του μέσου καταναλωτή έχει μειωθεί δραστικά οι καταστηματάρχες επέλεξαν να μην προμοτάρουν - προωθούν τα διπλοπάροχα πλυντήρια ρούχων κυρίως λόγω του υψηλότερου κόστους απόκτησης. Επίσης στα περισσότερα σπίτια δεν υπάρχει παροχή ζεστού/κρύου νερού κάτι το οποίο τα κάνει ακόμη να απέχουν από την meanstream επιλογή. Σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές βγάζουν διπλοπάροχα.
Το να συνδέσετε τον ηλιακό πάνω στο πλυντήριο ρούχων ή στο πλυντήριο πιάτων δεν συνίσταται για πολλούς λόγους.

Για να κλείσω, σκοπός του ποστ αυτού δεν είναι η αντιπαράθεση ή το προμοτάρισμα της οποιασδήποτε μάρκας, αλλά δεν μπορούμε να συγκρίνουμε αγγούρια με μπανάνες.

Κυριακίδης
13-01-16, 21:56
Γιατί; Γιατί αυτό το ανοξείδωτο διακοσμητικό κάλυμμα πόρτας κοστίζει 600€ και είναι για ένα ψυγείο που κοστίζει περίπου στα 12.000€, καλά ακούσατε. Κ
Και στο δικό μου fluke πολύμετρο, τα probes κοστίζουν 45€ όσο δηλαδή ένα Uni-T 61, άρα να πάρω μια κούτα πολύμετρα από το ebay και να τα μοιράζω και σε φίλους;
Δεν νομίζω...
Αναφέρεσαι στο μήνυμα #28 .... αλλά δεν μίλησες ή φοράς κράνος για την διαφορά τιμής στις αντλίες που είναι παρόμοιες ποιοτικός .


Γιατί αυτό το ανοξείδωτο διακοσμητικό κάλυμμα πόρτας κοστίζει 600€ και είναι για ένα ψυγείο που κοστίζει περίπου στα 12.000€, καλά ακούσατε. Κ
Έχει κάποια βάση αυτό? που να δικαιολογεί την αξία της ανοξείδωτης λαμαρίνας ? αν ήταν κάτι που δείχνει αρχ....α τεχνολογίας όπως π.χ. οι πόρτες των πλυντηρίων Miele , θα συμφωνούσα απόλυτα να τις έχουν πανάκριβες και θα τους έλεγα και ευχαριστώ .... αλλά να μου πουλάνε μια λαμαρίνα (που καμιά σχέση δεν έχει με βελτίωση "τεχνολογίας" ή ποιότητας .... νομίζω είναι απόλυτα βλακώδες ) ... με λίγα λόγια με 600 ευρώ θα βρεις ολόκληρο ψυγείο inox με τα ίδια χρήματα του διακοσμητικού της Miele. Πάμε καλά ?

Δεν έχει καμία απολύτως σημασία αν αυτός που θα το αγοράσει το Miele είναι φτωχός ή πλούσιος .... απλά περιμένω ο πλούσιος να μην είναι και ανόητος

Googlis
13-01-16, 23:30
Μας λείπουν πολλά τεχνικά χαρακτηριστικά και πληροφορίες όπως πχ το τι απόδοση έχουν αν δηλαδή αντλούν την ίδια ποσότητα νερού στον ίδιο χρόνο, το τι αντοχή στην χρήση έχουν, κτλ κτλ.
Προσωπικά δεν βλέπω να είναι παρόμοιες ποιοτικός, τώρα αν το δούμε υπό το πρίσμα, αντλία η μία, αντλία η άλλη οκ χαίρω πολύ αμάξι, το fiat, αμάξι και η lamborghini.

Στην άλλη περίπτωση, υποθέτω πως την συγκεκριμένη λαμαρίνα όπως λες, δεν την έχεις πιάσει ποτέ στα χέρια σου, όπως κι εγώ, άρα αερολογούμε.
Εντάξει, όπως είπα τα probes του Fluke μου κοστίζουν όσο ίσως 3-4 πολύμετρα, άρα φωτιά και λάβρα στην fluke? Δεν νομίζω.
Αν τα βρίσκεις ακριβά και όχι τόσο ποιοτικά διάλεξε μια άλλη μάρκα, δεν είναι όλα για όλους εξάλλου για άλλους η ποιότητα/ακρίβεια κτλ είναι σημαντική, για άλλους όχι, ούτε οι μεν είναι έξυπνοι ούτε οι δε βλάκες.

Κυριακίδης
14-01-16, 00:06
Προσωπικά δεν βλέπω να είναι παρόμοιες ποιοτικός, τώρα αν το δούμε υπό το πρίσμα, αντλία η μία, αντλία η άλλη οκ χαίρω πολύ αμάξι, το fiat, αμάξι και η lamborghini.
Σκέφτομαι να φτιάχνω καρέκλες από εδώ και μπρος .... να είσαι καλά .
http://www.ebay.co.uk/itm/LAMBORGHINI-GALLARDO-FAHRER-SITZ-DRIVER-SEAT-/151585986700?hash=item234b3a988c:g:enkAAOSweW5U20X 8
(την τιμή βάλε την επί Χ 5 καθίσματα για να είμαστε κομπλέ):lool:

agis68
14-01-16, 18:38
Πήρα πρόσφατα ένα AEG με ελάχιστα ηλεκτρονικά και που έψαξα και είδα πως βγάζει λίγες βλάβες .....κάπου 400 ευρώ 8κιλά

RAFAHL
14-01-16, 22:45
και ομως χαλασε ενα φιλο μου το plc σε πλυντήριο ρούχων, 400ε είχε μονο το ανταλλακτικό
δεν ξερω φιλε μου ...εγω εδω το πλυντιριο μου δεν κανει κιχ δεν μου καιει και πολυ πολυ οικονομικο .. στιβαρο κανει φοβερη πλυση ... δεν του εχω κανει σερβις αθοριβο ... αν προλαβω να το αλαξω πριν πεθανω .. παλι miele θα ξαναεπερνα :P

nestoras
14-01-16, 23:14
Πήρα πρόσφατα ένα AEG με ελάχιστα ηλεκτρονικά και που έψαξα και είδα πως βγάζει λίγες βλάβες .....κάπου 400 ευρώ 8κιλά

Με το κιλό τα πουλάνε τώρα τα πλυντήρια; :biggrin::biggrin:

angel_grig
15-01-16, 19:19
Εδώ πάλι το "αγαπητό" Marketing, κάνει καθόλου λογικές συγκρίσεις. Τι θέλω να πω;

Μας παρουσιάζει ότι είναι αθόρυβο λόγω του ότι το μοτέρ είναι ενσωματωμένο πάνω στον κάδο (direct drive) και μας το συγκρίνει με ένα άλλο μοτέρ που έχει καρβουνάκια το οποίο είναι τεχνολογικά άκρως παρωχημένο.
Γιατί λοιπόν δεν μας το συγκρίνει με μια πιο νέα τεχνολογία μοτέρ, που την διαθέτουν σχεδόν όλοι οι άλλοι κατασκευαστές αυτή των επαγωγικών κινητήρων (brushless motor) ;

Γιατί πολύ απλά όταν ψάξετε κι εσείς στο διαδίκτυο, αλλά και όταν πάρετε ένα direct drive κι ένα brushless motor πλυντήριο και τα βάλετε δίπλα δίπλα θα διαπιστώσετε πως ο ισχυρισμός αυτός δεν ισχύει!

.

Aυτο που λες δεν ισχυει γιατι στο βιντεο λεει οτι ειναι brushless...

Vazaki
15-01-16, 21:45
Προτείνω pitsos!
Επίσης πρότείνω να κοιτάξεις και πλυντηριο-στεγνωτήριο με 100-150 ευρω επιπλέον (αν το έχεις φυσικά ανάγκη)

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
16-01-16, 20:05
και εγω pitsos! εχω συγκεκριμενα το 4601 δεν εχει κανει ΚΙΧ .Αλλα για το πλυντηριο-στεγνωτήριο εχει δικιο ο φιλος ο Νωντας, και εκτος αυτου εχει και φθηνα ανταλακτικα ....

tzitzikas
05-10-16, 12:18
up!
καλησπέρα.
το είχα επιδιορθώσει τότε το παλιο αλλά πάλι θορύβους κάνει και δεν πλένει καλά. οπότε αποφάσισα να μην το ξαναφτιάξω και να προβώ σε αγορά νέου. ειμαι μεταξύ αυτών των 3.
http://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/washing-machines/washing-machines/129933-samsung-wf90f5e3u4w/lv
http://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/washing-machines/washing-machines/144000-siemens-wm12t420gr
http://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/washing-machines/washing-machines/165923-lg-fh4u2vfn3
για το samsung είδα καλές κριτικές χρηστών σε ξένες σελίδες. για τα άλλα 2 δεν βρήκα κάτι.
Εσείς τι λέτε? Ο κωτσόβολος που μίλησα στο τηλέφωνο με έναν εκπρόσωπό τους, κατάλαβα οτι θέλει να προωθήσει το LG.
ευχαριστώ

teo966
05-10-16, 14:59
εαν το προτεινει ο κωτσοβολος κατι θα ξερει παραπανω,ειναι πλεον μονοδρομος.

street
05-10-16, 16:56
βαραει η γυναικα στο σπιτι ? :lool: καλα και εσυ θα δαπανησεις 500+ για πλυντηριο ? χεχε:biggrin:

ενα τετοιο δεν κανει ?
http://www.electroholic.gr/gr/oikiakes-siskeues/leukes-suskeues/plintiria-rouxon/waswhi00011/pluntirio-rouxon-whirlpool-awo-c-60100-white
ωραιοτατο μηχανικο και ειναι και Α++ και στανταρ και πληρως επισκευασμο και με μια αντιπροσωπεια απο πισω (?)

τι τα θες τα ηλεκτρονικα στο πλυντηριο ? πας γυρευοντας με φαινεται :biggrin:

tzitzikas
05-10-16, 17:33
εαν το προτεινει ο κωτσοβολος κατι θα ξερει παραπανω,ειναι πλεον μονοδρομος.
κοιτα εμένα υποπτο μου φαινεται να προτεινει, επίμονα, και μάλιστα τηλεφωνικα την συγκεκριμένη μάρκα. ίσως είναι θέμα συνεργασιας με την εν λόγω εταιρεία, για αυτό.
οταν λένε π.χ μεγιστο βάρος 9kg, ενοούνε με βρεγμένα τα ρούχη ή στεγνα? ευχαριστώ

teo966
05-10-16, 18:01
κοιτα εμένα υποπτο μου φαινεται να προτεινει, επίμονα, και μάλιστα τηλεφωνικα την συγκεκριμένη μάρκα. ίσως είναι θέμα συνεργασιας με την εν λόγω εταιρεία, για αυτό.
οταν λένε π.χ μεγιστο βάρος 9kg, ενοούνε με βρεγμένα τα ρούχη ή στεγνα? ευχαριστώ
τι εννοεις εαν τα βαζεις βρεγμενα η' στεγνα?δεν ξερω σιγουρα,αλλα πρεπει να εχει λαμπακι μπροστα για την μεγιστη διαφορικη υγρασια περιβαλλοντος.
για ξαναρωτα για σιγουρα στον κωτσο.

Gloster
09-10-16, 00:17
https://www.e-siokos.gr/household-appliances/washing-machines/washing-machine

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

picdev
29-01-21, 14:30
πλυντήριο με ατμο εχει δοκιμασει κανείς? τα ρούχα μετά τον ατμό δεν θέλουν σιδέρωμα ? αληθεύει?

chipakos-original
29-01-21, 14:47
Πριν 15 χρόνια στη Σάμο ήμουν και πήγαμε με τη γυναίκα μου να αγοράσουμε πλυντήριο. Βλέπει ένα 10 κιλο Wirlpool 6sense στη βιτρίνα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μου λέει αυτό θα μας πλένει και τα παπλώματα, να το αγοράσουμε? Της λέω πάμε. Εκανε ένα 1000ρικο. Μιλάμε το πλυντήριο απλά θεικό.Πριν 12 χρόνια αγόρασα σπίτι στην Αθήνα πήγα και αγόρασα το ίδιο πλυντήριο αν θυμάμαι καλά 950 ευρώ, είναι το ίδιο με το 10 κιλο που έχω στη Σάμο. Ούτε το ένα έχει δημιουργήσει βλάβη ούτε το άλλο, σκλια και τα δυο......Πέρυσι άλλαξα ρουλεμάν και τσιμούχα στον κάδο στο δεύτερο πλυντήριο της Αθήνας που το έχω 12 χρόνια,ευτυχώς έχει κάδο που έχει τσέρκια και τον ανοίγεις στα δύο αν χρειαστεί.Ακόμη καμία βλάβη στα ηλεκτρονικά τους.

Vagelis64
29-01-21, 14:55
Λοιποννν
Σκυλι το που πηρα.
Θεωρω διαφμηση να πω μαρκα αλλα εινα L.


14 προγραμματα, 8κιλο.
Πηγα να παρω βαση, εδωσα 19Ε αλλα μαπα.
Ο λογος , με νερα σφουγγαρισμα, μην ξεκινησει σκουρια απο κατω.
Τελικα θα παρω κουτι, να ειναι υπερυψωμενο το L.
Καλυτερα να χαλασει το κουτι (να βαζω και απλυτα μεσα) παρα το L.
Βαση με ροδακια αν θα παρεις κοιτα ναναι καλη.
ΔΕΝ υπολογησα την κληση του δαπεδου.
Ροδακια θελουν τελειως επιπεδη επιφανεια και τα μπανια εχουν κληση για ρηση.
Κουτι θαχει ροδακια για ρυθμισμα, αν βρω.
Αυτα. Καλες αγορες. (350...370 κοστος αν θυμαμαι)