PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινούργιος υπολογιστής 💻 πρόβλημα με usb



marios13
03-01-16, 15:18
Παιδιά καταρχήν χρόνια πολλά καλή χρονιά, είμαι εντελώς τούβλο στους υπολογιστές , και επειδή χρειάζομουν ένα pc, πήγα και πήρα έναν με 260 ευρώ,όταν τον πήρα είχε 260 τώρα ανέβηκε,τεσπα ο υπολογιστής ήταν χωρίς λογισμικό και είπα στον αδερφό μου να μου βάλει και μου εβαλε χακαρεμενα windows,το πρόβλημα είναι ότι μου είπε δεν μπορεί να μου περάσει τα windows από usb γιατί δεν το διαβάζει,μου πέρασε διαφορά λογισμικά με cd και συνεχίζε να έχει πρόβλημα,αυτή τη στιγμή μου έχει βάλει τα windows 7 και βάζω το usb και δεν το διαβάζει και στις τρεις θύρες,ο αδερφός μου λέει ότι είναι ελλατωματίκος, τι κάνω τώρα ? Ο υπολογιστής είναι ο παρακάτω 61706 http://www.e-shop.gr/laptop-hp-250-g4-156-intel-dual-core-n3050-4gb-1tb-free-dos-p-PER.901332

kougianos
03-01-16, 15:30
Γιατί δεν πέρασε και τους drivers της κάρτας δικτύου απο cd?
Έβγαλε κάποιο σφάλμα?

Μπορείς να τους κατεβάσεις απο εδώ
http://h20564.www2.hp.com/hpsc/swd/public/readIndex?sp4ts.oid=7609954&swLangOid=19&swEnvOid=4063

andreasmon
03-01-16, 15:30
εβαλε χακαρεμενα windows,το πρόβλημα είναι ότι μου είπε δεν μπορεί να μου περάσει τα windows από usb γιατί δεν το διαβάζει,μου πέρασε διαφορά λογισμικά με cd και συνεχίζε να έχει πρόβλημα,αυτή τη στιγμή μου έχει βάλει τα windows 7 και βάζω το usb και δεν το διαβάζει και στις τρεις θύρες,ο αδερφός μου λέει ότι είναι ελλατωματίκος

Βοήθα μας για να σε βοηθήσουμε.Λες σου έβαλε χακαρεμενα windows,το πρόβλημα είναι ότι μου είπε δεν μπορεί να μου περάσει τα windows από usb γιατί δεν το διαβάζει,

έχεις περάσει windows ναι ή όχι;Στην διαχείριση συσκευών βλέπεις ερωτηματικά ή θαυμαστικά,που σημαίνει ότι λείπουν drivers-οδηγοί συσκευών;
Αν προσπαθείς να περάσεις windows μέσω usb δεν αρκεί copy paste cd windows αλλά μια διαδικασία με ειδικό λογισμικό.

Τέλος αν από οδηγούς προγραμμάτων drivers και windows είσαι εντάξει,τότε αφού έχεις εγγύηση μπορείς να τους το πας πίσω με ή και χωρίς windows να το τσεκάρουνε.Αυτοί μπορούν..

vasilllis
03-01-16, 15:34
Μαλλον ο αδερφος επρεπε να κανει το ερωτημα.τελοσπαντων.
Θα ελεγα να γραψετε σε καποιο αλλο υπολογιστη ενα live usb ubuntu.ακολουθωντας τις οδηγιες να το δοκιμασεις στον προβληματικο υπολογιστη.

marios13
03-01-16, 15:42
Του έστειλα μήνυμα και μου έστειλε αυτό (Πες οτι κατα την εγκατασταση περαστηκαν και τα ντριβερσ αλλα το usb δεν διαβαζει τπτ αλλα περναει ρευμα Και οτι ουτε με καλωδιο συνδεεται στο ιντερνετ)

moutoulos
03-01-16, 15:46
Όταν κάνουμε Format έχουμε πάντα το PC "κουμπωμένο" στο διαδίκτυο.
Ο λόγος απλά για να βρίσκει ... Drivers. Είναι απλά μια γρήγορη και απλή/πρόχειρη
διαδικασία για τα βασικά. Φαντάζομαι αυτό (Format) έγινε χωρίς σύνδεση ...

Αν δεν περάσεις Drivers ... μην κάνει τίποτα παρα μόνο:

Μπορείς να τους κατεβάσεις απο εδώ
http://h20564.www2.hp.com/hpsc/swd/public/readIndex?sp4ts.oid=7609954&swLangOid=19&swEnvOid=4063

kougianos
03-01-16, 15:53
απο τη φωτογραφία που έστειλες δεν φαίνονται περασμένα τα drivers

marios13
03-01-16, 16:05
Ok θα του πω, πάντως ερωτηματικά έχει μόνο στα 8 πρώτα στα επόμενα 30 δεν έχει τίποτα, οπότε να του ότι δεν έχει περάσει τα drivers στα αρχικά

moutoulos
03-01-16, 16:07
Μα αφού φαίνεται καθαρά ... στην πρώτη φωτό
Universal Serial Bus (USB) δεν αναγνωρίζονται (Controller).

Arctic
10-01-16, 22:23
Στα windows 7 (τουλάχιστον στα ultimate - αλλά λογικά σε όλα) υπάρχει η δυνατότητα να βρεις drivers μεσω του windows update. Φυσικά πρώτα θα χρειαστείς να βάλεις τον driver για το ethernet ή wifi (κατεβάζοντας το σωστό οδηγό από άλλο υπολογιστή και περνόντας τον με CD πχ). Φυσικά η όλη διαδικασία ίσως είναι πιο δύσκολη και χρονοβόρα και να είναι προτιμότερο να γίνει μία καινούργια εγκατάσταση.Ένα πάρα πολύ καλό πρόγραμμα για την δημιουργία bootable USB stick αλλα και γενικά είναι το UltraIso https://www.ezbsystems.com/ultraiso/ . Όπου άλλα δεν μπορούν μπορει αυτό. Υπάρχει trial και δεν ειναι ενοχλητικό όταν λήξει - συνεχίζει να δουλεύει.

Πατέντες
10-01-16, 22:51
Τις ρυθμίσεις στο bios τις κοιτάξατε;

Dbnn
10-01-16, 23:00
Παιδια ειπε οτι δεν κανει boot αρχικα απο στικακι και αναγκαστηκαν να κανουν φορματ με dvd. Δεν σας λεει κατι αυτο;
Για να κανει ενας υπολογιστης boot δεν θελει drivers. Μαλλον αλλου ειναι το προβλημα, hardware.

Πατέντες
10-01-16, 23:21
Για να κανει ενας υπολογιστης boot δεν θελει drivers.
Αν δεν είναι οι ρυθμίσεις του bios τότε είναι hardware. Αν και πιο πολύ σε bios μου πάει.

stratos111
10-01-16, 23:32
Παιδια ειπε οτι δεν κανει boot αρχικα απο στικακι και αναγκαστηκαν να κανουν φορματ με dvd. Δεν σας λεει κατι αυτο;
Για να κανει ενας υπολογιστης boot δεν θελει drivers. Μαλλον αλλου ειναι το προβλημα, hardware.


Δεν θέλει drivers αλλά θέλει ρυθμίσεις από το bios για να μπουτάρει από usb. Kai από την πρώτη φότο φαίνεται ότι έχει αναγνωρίσει usb αλλά δεν έχει drivers για να δουλέψει.
Άρα δεν πρέπει να έχει πρόβλημα hardware αλλά πάσχει από ελλιπείς ρυθμίσεις.

Arctic
10-01-16, 23:43
Ναι, σωστά. Πρέπει και να ρυθμίσεις στο bios, στο boot section να ενεργοποιήσεις το boot από USB.Καλύτερα να γραφει ο αδερφο σου...

marios13
11-01-16, 00:17
Απο το bios ειχα κανει το usb bootable αλλα δεν το διαβαζε μονο με dvd με αφηνε

stratos111
11-01-16, 00:54
Βάλε τους σωστούς drivers και αν δεν δουλέψει, τότε βλέπουμε για λύσεις.

Dbnn
11-01-16, 11:01
Απο το bios ειχα κανει το usb bootable αλλα δεν το διαβαζε μονο με dvd με αφηνε

Ερωτηση κρισεως. Πριν κανετε φορματ, μηπως κανατε flash στο bios?

FH16
11-01-16, 13:17
1ον Η φωτογραφία είναι από windows άρα η εγκατάσταση έγινε (το πώς έγινε είναι ένα ερώτημα)
2ον Δεν έχει θέμα με την USB ΜΟΝΟ αλλά και στο σύνολο των συσκευών (δεν έχει drivers εγκαταστημένους)
3ον Τη Windows είναι? 64bit ή 32bit?

Η HP έχει οδηγούς για 7 μόνο 64bit, η 1 από τις 3 θύρες USB είναι USB3.0 και στα windows7 θέλεις drivers (και ναι το ποιο πιθανό είναι να μην δουλέψουν με stick για εγκατάσταση (Chipset Intel SoC (chipset is integrated with processor)).
Δεν νομίζω πως έχει πρόβλημα με hardware αλλά με γνώσεις στις εγκαταστάσεις, αν παρόλα αυτά αν νομίζεις πως έχει πρόβλημα στείλτο πίσω.

DiViDi
11-01-16, 15:43
το πρόβλημα είναι ότι μου είπε δεν μπορεί να μου περάσει τα windows από usb γιατί δεν το διαβάζει

Τι πρόβλημα αντιμετωπίζει ? Του ξεκινάει η εγκατάσταση και κάποια στιγμή του βγάζει μήνυμα ότι δεν βρίσκει τον δίσκο ?

Αν ναι θα πρέπει να κάνει κάποιες αλλαγές στο Bios

street
11-01-16, 16:52
και εγω πιο πολυ για hardware το βλεπω και δευτερο φια bios , χωρις λειτουργικο ειναι οχι χωρις bios ... το να μπορει να μπουταρει απ το usb το βρισκω αυτονοητο , ειναι αστειο να μην μπορει να κανει βοοτ απ το usb , λετε οτι ο κατασκευαστης της μητρικης να μην το προεβλεψε ? ασε που δεν θα χρειαζετε να μπεις καν στο bios πλεον και να το σκαλιζεις αν δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος , πατωντας καποια κουμπια (F1...23456789-10-11-12) κανεις πολα πραγματα απο εκει ( τα hp για επιλογη εχουν F10 νομιζω ) τα βλεπεις στην εκκινηση ... αν δεν προλαβαινεις να τα δεις πατας pause η break στο πληκτρολογιο την ωρα της εκκινησης .. απλα πραγματα ..

το οτι τα βγαζει (!) στα usb δεν σημαινει οτι δεν εχει drivers ουτε και το οτι περαστηκαν λαθος drivers , χονδρικα .... ναι μεν βλεπει τον ελεγκτη και στον εμφανιζει
με (!) και αφετερου δεν βγαζει καν τροφοδοσια για τ εξωτερικες συσκευες ( λ.χ. usb stick ) αλλα εξακολουθει να δουλευει ο ελεγκτης ( serial bus ) ... κατι τετοιο ειναι πιθανων να εχει δημιουργηθει ειτε με βραχυκυκλωμα στην τροφοδοσια του usb ( εξωτερικα ) ειτε με αστοχια υλικου πραγμα απιθανο .... το πιθανοτερο ειναι οτι αν δεν το κανατε εσε το εκανε καποιος αλλος και το επεστρεψε στο εσοπ χωρις καν να τοελεγξουν και το εβαλαν για πωληση ....

Dbnn
11-01-16, 17:28
Θα το ξαναπω επειδη το εχω αντιμετωπισει πολλες φορες σε service η/υ που κανω καποια χρονια τωρα.
Οι θυρες USB 1-2-3 δεν θελουν drivers για να κανουν boot. Οπως ειπε ο συμφορουμιτης απο επανω εμφανιζεται ο ελεγκτης απλα στο συστημα. Αν δεν κανει boot απο στικ ο υπολογιστης τοτε η οι θυρες εχουν προβλημα (συνηθως ελλατωματικα ποδαρακια η και βρωμικα) η ο ελεγκτης.
Σε πολλα λαπτοπ η και desktop ακομα και να μην εχεις drivers για usb3 θα δουλεψει η θυρα με generic οδηγους των windows. Απλα δεν μπορεις να εκμεταλευτεις την πληρη ταχυτητα της θυρας με οδηγους των windows.

street
11-01-16, 18:23
αληθεια τι ακριβως θα συμβει βραχυκυκλωνοντας την τροφοδοσια εσκεμενα μιας μονο usb θυρας ενος λαπτοπ ? και οχι μονο ... και σε desktop ....

Dbnn
11-01-16, 18:28
αληθεια τι ακριβως θα συμβει βραχυκυκλωνοντας την τροφοδοσια εσκεμενα μιας μονο usb θυρας ενος λαπτοπ ? και οχι μονο ... και σε desktop ....

Το εχω δοκιμασει. Σε καποια ΗΡ εκοβε την τροφοδοσια ο ελεγκτης. Σε ενα toshiba καηκε ο ελεγκτης.
Αν και με την σημερινη τεχνολογια θα σε κοψει ο ελεγκτης χωρις να γινει ζημια πιστευω.

marios13
11-01-16, 19:50
Θα προσπαθήσω να ξαναπερασω τα drivers από dvd ��καποια που θα είναι συμβατά