Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρικό παιδικό αυτοκίνητο 12v



mixalisg
04-01-16, 20:59
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά, αγόρασα ένα αυτοκίνητο 12 v μεταχειρισμένο για το παιδί μου αλλά έχω πρόβλημα με το σύστημα διεύθυνσης δλδ πώς να στρίβει δεξιά και αριστερά. Μέσα στο τιμόνι έχει ένα ποτενσιόμετρο με 3 καλώδια ένα ακόμα ποτενσιόμετρο με 3 καλώδια έχει στην στην ζυγαριά κάτω και ένα 12v dc μοτέρ για να στρίβει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είχε πλακέτα, πως μπορώ να το κάνω να δουλέψει ευχαριστώ.61729

GR_KYROS
04-01-16, 21:05
:001_smile:
δηλαδή το μοντέλο δεν έχει πρόβλεψη για να στρίβει η είναι χαλασμένο ?

για κάνε μια καλύτερη περιγραφή

mixalisg
04-01-16, 21:14
:001_smile:
δηλαδή το μοντέλο δεν έχει πρόβλεψη για να στρίβει η είναι χαλασμένο ?

για κάνε μια καλύτερη περιγραφή
Το αυτοκινητάκι το αγόρασα μεταχειρισμένο και έλειπε η πλακέτα που ελέγχει τα πάντα γιατι μπορεί να δουλέψει και με τηλεχειρισμό. Την κίνηση εμπρός πίσω την έκανα με ρελε τώρα έμεινε το δεξιά αριστερά

GR_KYROS
04-01-16, 21:20
για το αριστερά δεξιά τι μηχανισμό έχει, που προφανώς θα έχει εφόσον έχει ένα μόνο μοτέρ

mixalisg
04-01-16, 21:42
για το αριστερά δεξιά τι μηχανισμό έχει, που προφανώς θα έχει εφόσον έχει ένα μόνο μοτέρ
Έχει ένα μοτέρ 12 v dc.

GR_KYROS
04-01-16, 21:59
Άρα ένα μοτέρ για κίνηση
Και ένα μοτέρ για κατεύθυνση
Οπότε όπως έκανες το εμπρός πίσω
Κάτι ανάλογο θα κάνεις και για την διεύθυνση

Θα πρέπει να βάλεις 2 relay και να αντικαταστήσεις το ποτενσιόμετρο του τιμονιού με 2 διακόπτες τερματικούς (η απλή εκδοχή)

Η πολύπλοκη είναι ένα κύκλωμα που δεν ξέρω κατά πόσο ......

mixalisg
04-01-16, 22:17
Άρα ένα μοτέρ για κίνηση
Και ένα μοτέρ για κατεύθυνση
Οπότε όπως έκανες το εμπρός πίσω
Κάτι ανάλογο θα κάνεις και για την διεύθυνση

Το εμπρός πίσω ήταν εύκολο με δυο κουπάκια που είχε πάνω στο τιμόνι, το δεξιά αριστερά είναι το δύσκολο γιατί πρέπει ναι γίνει ένα κύκλωμα που να βλέπει την τιμή του ποτενσιόμετρο του τιμονιού και με την βοήθεια του μοτέρ γυρίζοντας δεξιά ή αριστερά όπου χρειάζεται να έχει και το άλλο ποτενσιόμετρο την ίδια τιμή για να σταματήσει το μοτέρ.

GR_KYROS
04-01-16, 22:25
Και αυτό γίνεται δεν ξέρω εάν αξίζει η εάν έχεις την δυνατότητα
Εγώ σου πρότεινα με τερματικούς διακόπτες στο τιμόνι, οπότε το τιμόνι θα συμπεριφέρεται κάπως σαν joystick

mixalisg
04-01-16, 22:38
Και αυτό γίνεται δεν ξέρω εάν αξίζει η εάν έχεις την δυνατότητα
Εγώ σου πρότεινα με τερματικούς διακόπτες στο τιμόνι, οπότε το τιμόνι θα συμπεριφέρεται κάπως σαν joystick
Με τερματικούς διακόπτες το σκέφτηκα αλλα δεν θα έχει πιστεύω καμιά σχέση με την οδήγηση θα στρίβεις το τιμόνι τέρμα δεξιά για να αρχίσει το μοτέρ να γυρίζει, με τα ποτενσιόμετρα είναι πολύ δύσκολο να γίνει?

micalis
05-01-16, 00:27
Έχει ένα μοτέρ 12 v dc.
Μεγαλο,μικρό?

GR_KYROS
05-01-16, 08:14
Δες εδώ σχετικά ειδικά το DESIGN 10
http://www.talkingelectronics.com/projects/H-Bridge/H-Bridge-1.html

mixalisg
05-01-16, 08:41
Μεγαλο,μικρό?
Καλημέρα το μοτέρ του τιμονιού ειναι μικρό.

GR_KYROS
05-01-16, 08:58
Τότε εφάρμοσε το σχετικό σχέδιο με ψυγεία στα τρανζίστορ

mixalisg
05-01-16, 09:14
Τότε εφάρμοσε το σχετικό σχέδιο με ψυγεία στα τρανζίστορ
Καλημέρα ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια αλλα οταν λετε σχέδιο με ψυγεία στα τρανζίστορ ποιο εννοείτε και με το DESIGN 10 που θα συνδέσω τα ποτενσιόμετρα?

GR_KYROS
05-01-16, 09:32
Το ποτενσιόμετρο είναι αυτό που λέει 100κ
Αλλά διακρίνω μια δυσκολία από μέρους σου, μήπως να πας στον εύκολο δρόμο με relay

mixalisg
05-01-16, 10:07
Το ποτενσιόμετρο είναι αυτό που λέει 100κ
Αλλά διακρίνω μια δυσκολία από μέρους σου, μήπως να πας στον εύκολο δρόμο με relay
Το ένα το ποτενσιόμετρο το συνδέω στο 100κ το δεύτερο ποτενσιόμετρο? Όντος υπάρχει δυσκολία αλλά έχω πάρα πολύ θέληση να κατασκευάζω καινούργια πράγματα.

GR_KYROS
05-01-16, 10:29
Ένα ποτενσιόμετρο θέλει το συγκεκριμένο κύκλωμα
Το δεύτερο που βρίσκεται στο αμαξάκι ?

mixalisg
05-01-16, 10:57
Ένα ποτενσιόμετρο θέλει το συγκεκριμένο κύκλωμα
Το δεύτερο που βρίσκεται στο αμαξάκι ?
Μέσα στο τιμόνι έχει ένα ποτενσιόμετρο με 3 καλώδια ένα ακόμα ποτενσιόμετρο με 3 καλώδια έχει στην στην ζυγαριά κάτω και ένα 12v dc μοτέρ για να στρίβει61734

GR_KYROS
05-01-16, 11:00
Οκ του τιμονιού μας ενδιαφέρει κάτω θα βάλεις τερματικούς

Και τι εννοείς ζυγαριά :confused1:

elektronio
05-01-16, 11:27
Ρίξε μια ματιά και εδώ

https://www.youtube.com/watch?v=3mw6H3461Y0
http://blog.hobbycomponents.com/?p=460

midakos
05-01-16, 16:28
Μηπως το δευτερο ποτενσιομετρο ειναι για να συγκρινει την ανταποκριση στο στριψιμο σε σχεση με το πρωτο που ειναι ο ελεγχος?

Στάλθηκε από το Lenovo A536 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mixalisg
05-01-16, 17:38
Μηπως το δευτερο ποτενσιομετρο ειναι για να συγκρινει την ανταποκριση στο στριψιμο σε σχεση με το πρωτο που ειναι ο ελεγχος?

Στάλθηκε από το Lenovo A536 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λογικά ετσι πρέπει να ειναι γιατι και τα δυο ποτενσιομετρα ειναι ίδια.

micalis
05-01-16, 21:57
Την συνδεσμολογία που θες θα την βρεις στα σολαρ.τρακερς μόνο που θα αντικαταστησεις τις φοτοαντιστασεις με τα ποτενσιομετρα

mixalisg
05-01-16, 23:00
Την συνδεσμολογία που θες θα την βρεις στα σολαρ.τρακερς μόνο που θα αντικαταστησεις τις φοτοαντιστασεις με τα ποτενσιομετρα
Συνονόματε Μιχάλη βρήκα κάποια σχέδια για σολαρ.τρακερς μονο που δεν μπορώ να καταλάβω ποιο θα χρειαστώ, αν μπορείς μια βοήθεια ευχαριστώ.

micalis
06-01-16, 00:28
Βγάλε ένα σχέδιο που θεωρείς εύκολο και εδώ είμαστε για τις μετατροπες

mixalisg
06-01-16, 12:57
Βγάλε ένα σχέδιο που θεωρείς εύκολο και εδώ είμαστε για τις μετατροπες
61742 http://www.electroschematics.com/8019/diy-solar-tracker-system/ (http://www.electroschematics.com/8019/diy-solar-tracker-system/)

GR_KYROS
06-01-16, 13:15
Δεν ξέρω τι μοτέρ έχεις και τι ρεύμα τραβά, αλλά θα βάλεις ψήκτρες, και τερματικούς διακόπτες οπωσδήποτε
61756

Και βέβαια με ένα ποτενσιόμετρο θα δουλέψεις, αυτό του τιμονιού

micalis
07-01-16, 22:52
Δοκίμασε καλύτερα το TLE4209 αλλα επειδή η έξοδος του δεν είναι αμπερατη θα χρειαστης και μια γέφυρα τύπου Η

mixalisg
08-01-16, 08:26
Δοκίμασε καλύτερα το TLE4209 αλλα επειδή η έξοδος του δεν είναι αμπερατη θα χρειαστης και μια γέφυρα τύπου Η
Μιχάλη καλημέρα αγόρασα τα υλικά θα το κάνω το Σαββάτο και θα σας πω ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

micalis
09-01-16, 21:23
Να προσεξης όμως τα ποντεσιομετρα να είναι καλά γιατί αλλιώς θα σου παρουσιάζει αστάθεια (τιμόνι είναι αυτο)

mixalisg
15-01-16, 14:31
Το κύκλωμα το τελείωσα εχθές αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να το κάνω να δουλέψει σωστά το μοτέρ γυρίζει μόνο προς μια φορά και χωρις τα ποτενσιόμετρο συνδεμενα.

micalis
15-01-16, 20:44
Μα το προς ποια μεριά θα περιστραφη ο κινητήρας εξαρτάται από την θέση ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ποντεσιομετρων

mixalisg
15-01-16, 21:11
Μα το προς ποια μεριά θα περιστραφη ο κινητήρας εξαρτάται από την θέση ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ποντεσιομετρων
Δηλαδή για να καταλάβω τα συνδεσα και τα 2 ποτενσιόμετρα και ο κινητήρας γυρνούσε αριστεροστροφα χωρίς να γυρίσω το ποτενσιόμετρο, αλλα το ιδιο εκανε γυρνώντας το ποτενσιόμετρο αριστερά ή δεξιά ο κινητήρας γυρνούσε αριστεροστροφα

betacord85
15-01-16, 22:11
γιατι παιδευσαι και χαλας ασκοπα τα λεφτα σου?δωσε χαρακτηριαστικα απο το αυτοκινητακι να βρουμε ακριβως την ιδια πλακετα...μην κανεις αλχημειες...

micalis
16-01-16, 21:31
Δηλαδή για να καταλάβω τα συνδεσα και τα 2 ποτενσιόμετρα και ο κινητήρας γυρνούσε αριστεροστροφα χωρίς να γυρίσω το ποτενσιόμετρο, αλλα το ιδιο εκανε γυρνώντας το ποτενσιόμετρο αριστερά ή δεξιά ο κινητήρας γυρνούσε αριστεροστροφα
Λοιπόν για να τα πάρουμε από την αρχή. Μέτρα με ένα πολυμετρο τα ποτενσιόμετρα να δεις αν είναι εντάξει και έπειτα βάλε το ένα στη μεση της διαδρομής του φυσιολογικά το άλλο που ΠΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΆ ΣΥΝΔΕΜΈΝΟ ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΈΡ πρεπει να έρθει στην μέση δοκίμασε επίσης να αλλάξεις την πολικότητα του μοτερ

mixalisg
17-01-16, 00:27
Λοιπόν για να τα πάρουμε από την αρχή. Μέτρα με ένα πολυμετρο τα ποτενσιόμετρα να δεις αν είναι εντάξει και έπειτα βάλε το ένα στη μεση της διαδρομής του φυσιολογικά το άλλο που ΠΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΆ ΣΥΝΔΕΜΈΝΟ ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΈΡ πρεπει να έρθει στην μέση δοκίμασε επίσης να αλλάξεις την πολικότητα του μοτερ
Μιχάλη τα εκανα αυτα, τα ποτενσιόμετρα εχουν 3 ποδαράκια πήγα σε εναν ηλεκτρονικό για βοήθεια του έδειξα το σχέδιο και μου είπε να ενώσω το 1 με το 3 ποδαράκι το εκανα και αυτό αλλα τιποτα δεν άλλαξε. Ξανα εκανα σήμερα απο την αρχη το κύκλωμα αλλα παλι το ιδιο πρόβλημα. Μηπως το προβλημα ειναι οτι εχω χρησιμοποιησει 1Ν4007 αντι για 1Ν4003 και αντι για BD139 μου εδωσαν αντίστοιχο BD379 και αντι BD140 μου εδωσαν αντίστοιχο BD380?

micalis
17-01-16, 22:36
Μιχάλη τα εκανα αυτα, τα ποτενσιόμετρα εχουν 3 ποδαράκια πήγα σε εναν ηλεκτρονικό για βοήθεια του έδειξα το σχέδιο και μου είπε να ενώσω το 1 με το 3 ποδαράκι το εκανα και αυτό αλλα τιποτα δεν άλλαξε. Ξανα εκανα σήμερα απο την αρχη το κύκλωμα αλλα παλι το ιδιο πρόβλημα. Μηπως το προβλημα ειναι οτι εχω χρησιμοποιησει 1Ν4007 αντι για 1Ν4003 και αντι για BD139 μου εδωσαν αντίστοιχο BD379 και αντι BD140 μου εδωσαν αντίστοιχο BD380?
Τι έκανες και σε ποιό σχεδιο?Μιλάμε πάντα για το dataseet του TLE4209 και δεύτερον τα ποτενσιομετρα συνδέονται το ένα άκρο στην τροφοδοσία το άλλο στο σώμα και το μεσαίο δίνει τάση στο ολοκληρωμένο Για να το καταλάβεις όταν η τάση που έχει το μεσαίο ποδαρακι απο το ένα ποτενσιόμετρο ειναι ΊΔΙΑ με το μεσαίο ποδαράκι του άάλλου ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ σταματάει το μοτέρ

mixalisg
18-01-16, 08:59
Τι έκανες και σε ποιό σχεδιο?Μιλάμε πάντα για το dataseet του TLE4209 και δεύτερον τα ποτενσιομετρα συνδέονται το ένα άκρο στην τροφοδοσία το άλλο στο σώμα και το μεσαίο δίνει τάση στο ολοκληρωμένο Για να το καταλάβεις όταν η τάση που έχει το μεσαίο ποδαρακι απο το ένα ποτενσιόμετρο ειναι ΊΔΙΑ με το μεσαίο ποδαράκι του άάλλου ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ σταματάει το μοτέρ
Μιχάλη καλημέρα το σχέδιο ειναι του Βαγγέλη το62018. Το πρόβλημα ειναι πως να συνδέσω τα ποτενσιόμετρα στα σημεία απο το 1-12 πανω στο σχεδιο. Τα ποτενσιόμετρα εχουν 3 ποδαρακια 1 αριστερα 2 στην μέση και 3 δεξια εκει καπου εχω κανει το λάθος ευχαριστώ.

chip
18-01-16, 11:08
αφού έχει ποτενσιόμετρο στο τιμόνι και ποτενσιόμετρο κάτω πρέπει να βάλεις κύκλωμα servo. Πιστεύω οτι αξίζει να το κάνεις σωστό και να μην κάνεις πατέντες....
Βασικό λοιπόν για την επιλογή του κυκλώματος servo είναι το μέγεθος του κινητήρα (Πόσο ρεύμα τραβάει...)

mixalisg
18-01-16, 11:25
αφού έχει ποτενσιόμετρο στο τιμόνι και ποτενσιόμετρο κάτω πρέπει να βάλεις κύκλωμα servo. Πιστεύω οτι αξίζει να το κάνεις σωστό και να μην κάνεις πατέντες....
Βασικό λοιπόν για την επιλογή του κυκλώματος servo είναι το μέγεθος του κινητήρα (Πόσο ρεύμα τραβάει...)
Ο κινητήρας ειναι 12v και τραβάει 2.5Α με full φορτίο, εχεις καποιο κύκλωμα servo?

chip
18-01-16, 11:36
δεν έχω κάτι δοκιμασμένο... θα ψάξω σε datasheet από κάποια τσιπάκια...

lepouras
18-01-16, 11:37
Μιχάλη μιας και έχεις φτιάξει το κύκλωμα πριν πας σε άλλο κάνε και μια δοκιμή με τα ποτενσιόμετρα συνδεδεμένα στο 1 και 2. γιατί αυτή την στιγμή στο 1 και 3 διαβάζεις όλη την διαδρομή του και νομίζει ότι έχεις στρίψει το τιμόνι τέρμα. αν δεν σου δουλέψει συνεχίζεις με άλλο κύκλωμα. επίσης τα ποτενσιόμετρα λογικά θα πρέπει να είναι γραμμικά και όχι λογαριθμικά έτσι?(θα πρέπει να γράφει επάνω lin ή log) αν και δεν νομίζω να είναι σημαντικό αυτό αλλά αν είναι λογαριθμικά θα πρέπει να συνδεθούν και με την ίδια φορά εκκίνησης.
για να μην σε μπερδεύω ξεκίνα με την σωστή σύνδεση και βλέπουμε.
συγνώμη που μπήκα σφήνα chip αλλά έτυχε να δω αυτό που του αναφέρανε και ποιο πάνω.

chip
18-01-16, 11:58
η τροφοδοσία στο αυτοκινητάκι είναι +/-6V ή 12V?

mixalisg
18-01-16, 12:04
η τροφοδοσία στο αυτοκινητάκι είναι +/-6V ή 12V?
12v ειναι

GR_KYROS
18-01-16, 12:50
Ποιο σχέδιο εφαρμόζεις ?
Το σωστό σχέδιο είναι στο post 27
Ένα είναι το ποτενσιόμετρο
Τα άλλα είναι τριμερ που τα βάζεις περίπου στην μέση καταρχήν

mixalisg
18-01-16, 14:40
Ποιο σχέδιο εφαρμόζεις ?
Το σωστό σχέδιο είναι στο post 27
Ένα είναι το ποτενσιόμετρο
Τα άλλα είναι τριμερ που τα βάζεις περίπου στην μέση καταρχήν
Βαγγέλη καλησπέρα το σχέδιο που εφαρμόζω ειναι στο post 38 που ηταν στο post 27 τώρα είδα οτι το έχεις αλλάξει το ειχα αποθηκευση τον υπολογιστη μου, τελικά ποιο σχέδιο να εφαρμόσω το αυτοκινητο εχει 2 ποτενσιόμετρα και ενα μοτερ 12v dc 2,5 A ?

GR_KYROS
18-01-16, 17:26
post 27 μόνο το ποτενσιόμετρο του τιμονιού θα χρησιμοποίησης με αυτό το σχέδιο

chip
18-01-16, 20:37
επειδή δεν έχω κάτι δοκιμασμένο έψαξα να βρώ κάτι απλό που να υπάρχει σε κάποιο datasheet απο ολοκληρωμένο (κυριώς τελεστικούς ενισχυτές ισχύος)... δεν βρήκα κάτι κι έτσι πήγα στο δεύτερο σενάριο της χρήσης ολοκληρωμένου σαν αυτό που έχουν τα servo μοντελισμού (με εξαίρεση το παλαιό κλασικό ZN409 που πλέον είναι δυσεύρετο και πανάκριβο...)
και τελικά κατέληξα στις λύσεις που προτείνουν εδώ
http://www.mikrocontroller.net/topic/192930
είτε με χρήση από έτοιμο servo που θα πάρεις την πλακετίτσα είτε με χρήση από το M51660L αν μπορείς να κάνεις αγορές από ebay κλπ...
και ενίσχυση με εξωτερικά τρανζίστορ BJT (τα κλασικά) είτε Mosfet. Αν επιλέξεις την λύση που προτείνουν με irf7309 θα πρότεινα παραληλισμό δύο irf7309 (συνολικά 4) γιατί διαφορετικά θα είσαι οριακός με το ρεύμα του μοτερ...
προσωπικά θα επέλεγα την λύση με τα bd675 bd676. ή αυτή με τα irf540 και irf5305

πριν ξεκινήσεις θα πρέπει να δούμε το θέμα του ποτενσιομέτρου που έχει στο κάτω μέρος του αυτοκίνητο για το αν θα ταιριάξει καλά με το ποτενσιόμετρο που θέλει το servo κύκλωμα ή αν μπορεί ακόμα να αλλαχτεί (δηλαδή αν ο κατασκευαστής από το αυτοκινητάκι έχει βάλει κλασικό ποτενσιόμετρο ή κατι που είναι ειδική παραγγελία για το αυτοκινητάκι)

Φυσικά θα σου χρειαστεί και ένα κυκλωματάκι με 555 ώστε να παράγει τους παλμούς που χρησιμοποιούν τα servo (αυτό νομίζω είναι το εύκολο και είναι γεμάτο το Internet από τέτοια κυκλώματα.

Λογικά ο κατασκευαστής επέλεξε την λύση της ηλεκτρικής μετάδοσης ώστε αυτός που επιβλέπει το παιδί να μπορεί να έχει τηλεχειριστήριο και να αναλάβει αν θέλει τον έλεγχο από το αυτοκινητάκι. Με τη χρήση του κυκλώματος servo βασισμένο σε αυτά των τηλεχειρισμών μοντελισμού είναι πιο εύκολη μία τέτοια μελοντική επέκταση...

επίσης υπάρχει το ne544 (0,5-1,5 ευρώ) που είναι πολύ φθηνό και ίσως άξιζε να πειραματιστείς με αυτό αντί του m51660L (5-6 ευρώ) (τιμές ebay)

micalis
18-01-16, 22:41
Μιχάλη καλημέρα το σχέδιο ειναι του Βαγγέλη το62018. Το πρόβλημα ειναι πως να συνδέσω τα ποτενσιόμετρα στα σημεία απο το 1-12 πανω στο σχεδιο. Τα ποτενσιόμετρα εχουν 3 ποδαρακια 1 αριστερα 2 στην μέση και 3 δεξια εκει καπου εχω κανει το λάθος ευχαριστώ.
Λοιπόν αφού έχεις την γέφυρα Η κοτσαρισε και αυτο υhttps://www.google.gr/search?q=tle4209&oq=t&aqs=chrome.1.69i60j69i59j69i60l3j69i65.2985j0j4&client=tablet-android-om-lge&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=iKaU70I3yWuWFM%3A

chip
19-01-16, 00:18
ωραίο το TLE4209.... δεν το ήξερα!!!

micalis
19-01-16, 21:29
ωραίο το TLE4209.... δεν το ήξερα!!!
Κοίτα παρόμοιο κύκλωμα πριν γνωρίσω το TLE. είχα φτιάξει με δύο TDA2020 απλώς ήθελαν προσοχή να μην πάει μεγάλη τάση στις εισόδους (και δεν ήταν και πολύ της ακρίβειας)

mixalisg
20-01-16, 07:20
Καλημέρα και ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια, λόγο εργασίας εκτός θα προσπαθήσω να κάνω το κύκλωμα servo όταν γυρίσω ευχαριστώ.