PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΝ ΞΕΚΟΛΛΑΝΕ ΤΑ ΤΡΑΝΖΊΣΤΟΡ - ΜΟΣΦΕΤ



street
05-01-16, 20:24
μα με τιποτα .. μα με ΤΙΠΟΤΑ ... δεν ξερω αν εχει καποιος εναν τροπο αλλο η καποια λυση ... χρησιμοποιησα θερμο αερα με προθερμανση μεχρι και με την κεφαλη απο τοι υπερυθρες στο χερι τα περασα τιποτα τιποτα δεν ξεκολασιον οζγολντουι ... τιποτα ! τα φυτεψανε στην πλακετα μοντουλ ? μα πως τα κολησαν ρε πστ μου με πρεσα ? θα παρω το ντρεμελ να τα ξυσω εκτος και αν καποιος μου δωσει καλυτερη λυση ...

6174061741

Prithan
05-01-16, 20:30
Δημήτρη, τα πέρασες καθόλου ξανά με καλάι ώστε να "φρεσκάρεις" τις κολλήσεις?

elektronio
05-01-16, 20:37
Σφυρί - σκαρπέλο δοκίμασες; :hahahha:

KOKAR
05-01-16, 20:37
με Heatgun βγαίνουν βούτυρο, μόνο μην ξεχάσεις να βάλεις και kapton tape στα γυρο υλικά

chipakos-original
05-01-16, 20:49
μα με τιποτα .. μα με ΤΙΠΟΤΑ ... δεν ξερω αν εχει καποιος εναν τροπο αλλο η καποια λυση ... χρησιμοποιησα θερμο αερα με προθερμανση μεχρι και με την κεφαλη απο τοι υπερυθρες στο χερι τα περασα τιποτα τιποτα δεν ξεκολασιον οζγολντουι ... τιποτα ! τα φυτεψανε στην πλακετα μοντουλ ? μα πως τα κολησαν ρε πστ μου με πρεσα ? θα παρω το ντρεμελ να τα ξυσω εκτος και αν καποιος μου δωσει καλυτερη λυση ...

6174061741

Από ηλεκτροκόληση inverter είναι αυτό το Modul??

gsouf
05-01-16, 20:50
Με αέρα πόση θερμοκρασία έφτασεσ και δεν άκουσαν?

pantelisyzfr1
05-01-16, 20:58
είναι απάνω σε αλουμίνιο η πλακέτα?

Dbnn
05-01-16, 21:19
Σολντερινη, θερμος αερας απο 350++ βαθμους και να δεις πως ξεκολλανε. Ταινια καπτον βαλε γυρω απο αυτα ομως.

Αλλιως με ψιλη λαβιδα τα ποδαρακια και καλαι απο πανω και μετα λιωσε καλαι στο μεταλλικο case και τραβα με λαβιδα.

chipakos-original
05-01-16, 22:17
μα με τιποτα .. μα με ΤΙΠΟΤΑ ... δεν ξερω αν εχει καποιος εναν τροπο αλλο η καποια λυση ... χρησιμοποιησα θερμο αερα με προθερμανση μεχρι και με την κεφαλη απο τοι υπερυθρες στο χερι τα περασα τιποτα τιποτα δεν ξεκολασιον οζγολντουι ... τιποτα ! τα φυτεψανε στην πλακετα μοντουλ ? μα πως τα κολησαν ρε πστ μου με πρεσα ? θα παρω το ντρεμελ να τα ξυσω εκτος και αν καποιος μου δωσει καλυτερη λυση ...

6174061741

Οκ . Λοιπόν από την δική μου εμπειρία να σου πω ότι έβαλα ηλεκτρικό σίδερο στην πίσω επίπεδη επιφάνεια και από πάνω ζεστό αέρα φουλ στους 480 βαθμούς. Οχι κατευθείαν πάνω στα Mosfet αλλά δίπλα τους. Κανονικά τα έχουν κολλήσει απλά μπορεί να τα κόλλησαν με 500 βαθμούς. Τι να πω?? Υπάρχει τεράστια απαγωγή θερμότητας και γι αυτό είναι δύσκολο το ξεκόλλημα.Τέλος πάντων το ξεκόλλημα έγινε με σχετικό παίδεμα αλλά το κόλλημα ήταν πιο δύσκολο . Για το κόλλημα θέλεις πάστα κόλλησης κι όχι κλασικό καλάι.Ξέρω τι περνάς . Καλή επιτυχία.

street
05-01-16, 22:28
Σφυρί - σκαρπέλο δοκίμασες; :hahahha: ενοειτε :lool:

Από ηλεκτροκόληση inverter είναι αυτό το Modul??
οο γες

είναι απάνω σε αλουμίνιο η πλακέτα?
οοοοοοοο γες

ναι παιδια μοντουλ απο ηλεκτροκοληση ειναι και ειναι επανω σε αλουμινιο ... την πηγα σχεδον 500 βαθμους και δεν λεν να ξεκολησουν τουλαχιστον ενα τεταρτο την εψηνα ΤΙΠΟΤΑ ... αυριο λεω να την παω στα 700+ ... κατι δεν μου παει καλα , πρωτη φορα βλεπω τετοιο πραμα ... εχω ξανα δει αλουμινιοπισιμπι πολες φορες ξεκολαγαν και μαλιστα ηταν απο κινητηρες , αλλα οχι τετοιο πραμα .... δεν ξερω ....

street
05-01-16, 22:39
βρε ας τα ξεκολησω μια και να μεινει αθικτο το pcb .... οπως και να εχει βραχυκυκλωμενα ειναι ....

chipakos-original
05-01-16, 23:32
βρε ας τα ξεκολησω μια και να μεινει αθικτο το pcb .... οπως και να εχει βραχυκυκλωμενα ειναι ....
Αυτές οι Inverter AWELCO έχουν πολύ καλή θερμική απαγωγή. Θα σου συνιστούσα όταν τα ζεστάνεις και τα βγάλεις να είσαι έτοιμος να βάλεις τα καινούρια διότι οι δυσκολία ξεκινάει μετά το βγάλσιμο.

JOUN
06-01-16, 12:36
Βαλτο μεσα στον φουρνο στους 150 κανενα τεταρτο και θα δεις αν ξεκολλανε η οχι..

KOKAR
06-01-16, 13:17
φιλε μου κανε αυτό που σου ειπα και να δεις πως θα βγουν, για να στο λεω σημαίνει πωε το εχω κάνει
απο οτι κατάλαβα τα FET εχουν αποδημήσει εις κύριον όποτε το θέμα σου είναι να μην χαλάσει το PCB

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=83961&p=743169&viewfull=1#post743169

street
07-01-16, 13:29
αν προλαβω σημερα αυτο θα κανω .... για να δουμε ... ειμαι περιεργος ...

pantelisyzfr1
07-01-16, 14:04
θέλει προθέρμανση καλά γιατί "παίρνει" όλη την θερμοκρασία το αλουμίνιο

άναψε το μάτι της κουζίνας το μικρο και βάλε την απάνω και με το θερμό αέρα βγάλε τα