PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπέρδεμα με Φορτιστή Li-Ion



spacejes
07-01-16, 21:23
Καλησπέρα σε όλους και ευτυχισμένο το 2016.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Θέλω μέ μία Li-Po 3.7v 6400mAh να φορτίσω μία άλλη μπαταρία Li-Ion 14.8v 5000mAh (4S1P) .
Επειδή όμως αυτό δεν γίνεται καθώς 3.7v < 14.8v σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ένα DC-DC boost Converter και να ανεβάσω την τάση της
3.7v μπαταρίας στα 18v (π.χ.). Η έξοδος του boost Converter (π.χ. 18v) θα πηγαίνει σε ένα τσιπ (Battery Charge Controller) για να φορτίσω την 14.8v μπαταρία που θέλω. Θα ήταν δυνατό; Τι γνώμη έχετε;

Αυτό θέλω να το κάνω γιατί έχω ένα μηχάνημα το οποίο βρίσκεται σε απομακρυσμένο σημείο όπου δεν υπάρχει κοντά ρεύμα. Οπότε για να μη πηγαίνω να το φορτίζω κάθε τρείς και λίγο σκέφτηκα αυτό τον τρόπο. Εντάξει φυσικά κάποια στιγμή θα πρέπει να φορτίσω και την πρώτη μπαταρία αλλά εντάξει τι να κάνεις. Επισυνάπτω και ένα σχεδιάκι για να καταλάβετε καλύτερα τι ακριβώς προσπαθώ να κάνω

Ευχαριστώ

61769

midakos
07-01-16, 21:33
Αν από τα 3,7V της πρώτης μπαταρίας φορτίσεις την 14,8V της δεύτερης, θα έχεις πολύ μεγάλο ρεύμα στην πρώτη σου μπαταρία. Παράδειγμα, η δεύτερη μπαταρία θα φορτίζει μέσω του controller με ρεύμα 0,7C (απ' ότι διάβασα θεωρητικά), δηλαδή 0,7*5Α=3,5Α. Τώρα, για να πάρεις αυτά τα Αμπερ, η πρώτη μπαταρία χοντρικά θα πρέπει να δίνει (14,8/3,7)*3,5Α = 14Α. Δηλαδή μια εκφόρτιση της τάξης των 2,222...C (πολύ χοντρικά, χωρίς να υπολογιστούν απώλειες του converter και του charge controller).

Θεωρητικά, αν η πρώτη σου μπαταρία αντέχει αυτό το ρεύμα εκφόρτισης, θα μπορέσεις να φορτίσεις Όμως! δεν θα μπορέσεις να φορτίσεις πλήρως τη δεύτερη μπαταρία σου.

Ο πιο απλός τρόπος να το καταλάβεις, είναι τα Wh. Δηλάδή, η πρώτη μπαταρία έχει μέγιστη ισχύ 3,7*6,3 = 23,31Wh, ενώ η δεύτερη 14,8*5= 74Wh.

Με λίγα λόγια, ενώ θεωρητικά θα μπορείς να την φορτίσεις, δεν θα φτάνει ούτε στο 30%

tasosmos
07-01-16, 21:42
Αυτο που θα εκανα εγω πιθανοτατα θα ηταν να αγορασω ενα ακομα πακ 14.8V και να εχω ενα φορτισμενο μαζι μου.

Εναλλακτικα αν η συσκευη με τα 14.8V δεν τραβαει μεγαλο ρευμα μια απλη λυση αν και πιο μπακαλικη για να εχεις ενα backup: Υποκαθιστας προσωρινα το battery pack με την 3,7V μπαταρια και τον boost converter στα 14V. Δλδ συνδέεις απευθείας την συσκευή επανω στην εξοδο του boost converter.

KOKAR
07-01-16, 23:41
Αν από τα 3,7V της πρώτης μπαταρίας φορτίσεις την 14,8V της δεύτερης, θα έχεις πολύ μεγάλο ρεύμα στην πρώτη σου μπαταρία. Παράδειγμα, η δεύτερη μπαταρία θα φορτίζει μέσω του controller με ρεύμα 0,7C (απ' ότι διάβασα θεωρητικά), δηλαδή 0,7*5Α=3,5Α. Τώρα, για να πάρεις αυτά τα Αμπερ, η πρώτη μπαταρία χοντρικά θα πρέπει να δίνει (14,8/3,7)*3,5Α = 14Α. Δηλαδή μια εκφόρτιση της τάξης των 2,222...C (πολύ χοντρικά, χωρίς να υπολογιστούν απώλειες του converter και του charge controller).

Θεωρητικά, αν η πρώτη σου μπαταρία αντέχει αυτό το ρεύμα εκφόρτισης, θα μπορέσεις να φορτίσεις Όμως! δεν θα μπορέσεις να φορτίσεις πλήρως τη δεύτερη μπαταρία σου.

Ο πιο απλός τρόπος να το καταλάβεις, είναι τα Wh. Δηλάδή, η πρώτη μπαταρία έχει μέγιστη ισχύ 3,7*6,3 = 23,31Wh, ενώ η δεύτερη 14,8*5= 74Wh.

Με λίγα λόγια, ενώ θεωρητικά θα μπορείς να την φορτίσεις, δεν θα φτάνει ούτε στο 30%

οι μπαταρίες λυθειου θέλουν ballancer, αν βάλεις ενα απλό τροφοδοτικό και ενα απο τα στοιχεία της μπαταρίας εχει πρόβλημα το πολύ πολύ να βάλεις φωτιά, τόσο απλά
το ballancer φροντίζει την ταση στο καθε στοιχείο να μην υπερβεί τα 4.2ν καθώς και φροντίζει να μην υπερβεί το ρευμα φόρτισης το επιτρεπτό όριο
ακόμα φροντίζει να μην αφήνει το κάθε στοιχείο να μην πεσει η τάση του κάτω απο τα 3ν
αυτο που χρειάζεσαι για να φορτίσεις την μπαταρία ειναι το παρακάτω κύκλωμα
http://www.ebay.co.uk/itm/181499390972?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

spacejes
08-01-16, 14:01
Αν από τα 3,7V της πρώτης μπαταρίας φορτίσεις την 14,8V της δεύτερης, θα έχεις πολύ μεγάλο ρεύμα στην πρώτη σου μπαταρία. Παράδειγμα, η δεύτερη μπαταρία θα φορτίζει μέσω του controller με ρεύμα 0,7C (απ' ότι διάβασα θεωρητικά), δηλαδή 0,7*5Α=3,5Α. Τώρα, για να πάρεις αυτά τα Αμπερ, η πρώτη μπαταρία χοντρικά θα πρέπει να δίνει (14,8/3,7)*3,5Α = 14Α. Δηλαδή μια εκφόρτιση της τάξης των 2,222...C (πολύ χοντρικά, χωρίς να υπολογιστούν απώλειες του converter και του charge controller).

Θεωρητικά, αν η πρώτη σου μπαταρία αντέχει αυτό το ρεύμα εκφόρτισης, θα μπορέσεις να φορτίσεις Όμως! δεν θα μπορέσεις να φορτίσεις πλήρως τη δεύτερη μπαταρία σου.

Ο πιο απλός τρόπος να το καταλάβεις, είναι τα Wh. Δηλάδή, η πρώτη μπαταρία έχει μέγιστη ισχύ 3,7*6,3 = 23,31Wh, ενώ η δεύτερη 14,8*5= 74Wh.

Με λίγα λόγια, ενώ θεωρητικά θα μπορείς να την φορτίσεις, δεν θα φτάνει ούτε στο 30%

Ναι όντως. Κοιτούσα το δέντρο και έχασα το δάσος.

14.8v = 4 Li-Ion σε σειρά. Η κάθε Li-Ion έχει 5000mAh Και επειδή είναι σε σειρά αθροίζουμε την τάση και όχι την χωρητικότητα. Αν αυτές οι 4 Li-Ion ήταν παράλληλα θα είχαμε τάση 3.7v και χωρητικότητα C = 5000mAh * 4 = 20Ah. Και στις δύο περιπτώσεις η Ισχύς θα είναι 74Wh.

Αρα αν εγώ είχα αντι για μπαταρία(Α) 4S1P (14.8v, 5Ah, 74Wh), μία μπαταρία(Β) 1S4P (3.7v, 20Ah, 74Wh) και προσπαθούσα να την φορτίσω με μία μπαταρία(Γ) 1S1P ( 3.7, 6.4Ah, 23.7Wh) η μπαταρία υπο φόρτιση (Β) θα έφτανε πάλι στο 1/3 της πλήρους φόρτισης. Δηλαδή αυτό που είπες (30% βαριά)

Τι θα άλλαζε όμως στις δύο συνδεσμολογίες (A), (B) μετά απο την ημιτελή αυτή φόρτιση απο την (Γ);

Δηλαδή,
η (Α) θα είχε για παράδειγμα 14.8v και C= 1.58Ah (23.38Wh) απο τα 5Αh (74Wh) ενώ,

η (Β) θα είχε για παράδειγμα 3.7v και C= 6.3Ah (23.38Wh) απο τα 20Αh (74Wh);

Ή θα ήταν ένας συνδιασμός χαμηλότερης τάσης και λίγο μεγαλύτερης χωρητικότητας; Δηλαδή,

η (Α) θα είχε για παράδειγμα 12v και C= 1.94Ah (23.38Wh) ενώ,

η (Β) θα είχε για παράδειγμα 3v και C= 7.8Ah (23.38Wh) ;

Ευχαριστώ

spacejes
08-01-16, 14:05
Αυτο που θα εκανα εγω πιθανοτατα θα ηταν να αγορασω ενα ακομα πακ 14.8V και να εχω ενα φορτισμενο μαζι μου.

Εναλλακτικα αν η συσκευη με τα 14.8V δεν τραβαει μεγαλο ρευμα μια απλη λυση αν και πιο μπακαλικη για να εχεις ενα backup: Υποκαθιστας προσωρινα το battery pack με την 3,7V μπαταρια και τον boost converter στα 14V. Δλδ συνδέεις απευθείας την συσκευή επανω στην εξοδο του boost converter.

Ειναι και αυτό μία λύση αλλα ισχύει αυτό που λέει ο midakos οπότε θα ήταν όντως μία πολύ προσωρινή λύση

spacejes
08-01-16, 14:07
οι μπαταρίες λυθειου θέλουν ballancer, αν βάλεις ενα απλό τροφοδοτικό και ενα απο τα στοιχεία της μπαταρίας εχει πρόβλημα το πολύ πολύ να βάλεις φωτιά, τόσο απλά
το ballancer φροντίζει την ταση στο καθε στοιχείο να μην υπερβεί τα 4.2ν καθώς και φροντίζει να μην υπερβεί το ρευμα φόρτισης το επιτρεπτό όριο
ακόμα φροντίζει να μην αφήνει το κάθε στοιχείο να μην πεσει η τάση του κάτω απο τα 3ν
αυτο που χρειάζεσαι για να φορτίσεις την μπαταρία ειναι το παρακάτω κύκλωμα
http://www.ebay.co.uk/itm/181499390972?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Μαλλον σε κάτι τέτοιο θα πάω τελικά. Άραγε να υπάρχει κανένα σχηματικό απο balancer στο ιντερνετ; Θέλω να δώ τα τσιπάκια που χρησιμοποιεί

GR_KYROS
08-01-16, 14:10
Γιατί τόσο μπέρδεμα
Η παίρνεις άλλο ένα pak Li-Ion 14.8v 5000mAh και το εναλλάσσεις
Η βάζεις για φόρτιση ένα ηλιακό πάνελ

Και δεν ξέρω τι τροφοδοτείς αλλά ίσως θα ήταν καλύτερα και οικονομικότερα να χρησιμοποιούσες μπαταρία μολύβδου

spacejes
08-01-16, 14:17
Γιατί τόσο μπέρδεμα
Η παίρνεις άλλο ένα pak Li-Ion 14.8v 5000mAh και το εναλλάσσεις
Η βάζεις για φόρτιση ένα ηλιακό πάνελ

Το μπέρδεμα ουσιαστικά λύθηκε. Σκέφτηκα την περίπτωση των ηλιακών πάνελ απλά είναι ακριβά αλλα πέρα απο αυτό δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ηλιακά πάνελ και δεν βρήκα και κάποιο καλό tutorial...

GR_KYROS
08-01-16, 14:19
Περισσότερα θα σου κοστίσει έτσι όπως πας

Υπάρχουν και κάτι τέτοια που τα έχουν όλα
http://m.dhgate.com/product/11200mah-14-8v-solar-power-bank-solar-battery/216456601.html

spacejes
08-01-16, 14:28
Περισσότερα θα σου κοστίσει έτσι όπως πας

Θέλει σκέψη το πράγμα.

Πάντως για να είμαι τελείως ειλικρινής δεν ήθελα να μπλέξω με balancer γιατί σκέφτομαι να κάνω την πλακέτα μόνος μου γιαυτό και δεν έψαξα αρχικά για μία μπαταρία 4S1P.

Βέβαια τώρα δεν βλέπω να γίνεται και διαφορετικά

KOKAR
08-01-16, 21:18
Μαλλον σε κάτι τέτοιο θα πάω τελικά. Άραγε να υπάρχει κανένα σχηματικό απο balancer στο ιντερνετ; Θέλω να δώ τα τσιπάκια που χρησιμοποιεί

δεν μπορεί,πλακα μας κάνεις ε?
τι σχηματικό βρε φιλε μου, οταν το κόστος του έτοιμου ειναι μικρότερο απο 5 ευρω ?
μονο τα εισιτήρια του λεωφορείου για να κατέβεις Αθηνα και να γυρίσεις ειναι 2,4 ευρώ, νομίζεις οτι θα σου βγει φθηνότερα ?

spacejes
09-01-16, 14:14
δεν μπορεί,πλακα μας κάνεις ε?
τι σχηματικό βρε φιλε μου, οταν το κόστος του έτοιμου ειναι μικρότερο απο 5 ευρω ?
μονο τα εισιτήρια του λεωφορείου για να κατέβεις Αθηνα και να γυρίσεις ειναι 2,4 ευρώ, νομίζεις οτι θα σου βγει φθηνότερα ?

Με ενδιαφέρει και για εκπαιδευτικούς λόγους. Γιαυτό:001_smile:

KOKAR
09-01-16, 16:16
Με ενδιαφέρει και για εκπαιδευτικούς λόγους. Γιαυτό:001_smile:

θα στο πω όσο πιο απλά μπορώ, ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗς ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΛΥΘΕΙΟΥ, είναι επικίνδυνο

spacejes
12-01-16, 00:07
θα στο πω όσο πιο απλά μπορώ, ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗς ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΛΥΘΕΙΟΥ, είναι επικίνδυνο

Οκ είδα κάτι βίντεο στο youtube και πήρα μία γεύση:001_rolleyes:.

Μόλις έχω κάνει κάποια πρόοδο θα ξαναγράψω για ενημέρωση

Ευχαριστώ