PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιτηρητής Τάσης



andris
09-01-16, 14:14
Καλησπέρα σε όλους,

Ξεκινώ αυτό το θέμα για να μου λύσουν οι γνώστες κάποιες απορίες σχετικά με την ρύθμιση ενος επιτηρητή τάσης τησ tele αυτός: http://www.antoniadis.com.gr/product_info.php?products_id=4781&osCsid=9171e0f21694e7efba6eec5c5c40f2c6

Τον επιτηρητή θα τον εγκαταστήσω με σκοπό να προστατεύσω απο σκαμπανεβάσματα τάσης, 30 φωτιστικά led.
Το ζητούμενο είναι ποιές ρυθμίσεις πρέπει να κάνω όσο αφορά το max και το min του επιτηρητή. Απότι κατάλαβα η ρύθμιση max είναι η τιμή κάτω απ την οποία θα κόβει ο επιτηρητης, οπότε μια καλή ρύθμιση είναι στο 90%.
Η ρύθμιση min απ οτι κατάλαβα επαναλαμβάνω είναι η τιμή πάνω απ την οποία θα κόβει ο επιτηρητής. Άρα ένα 110% της ονομαστικής είναι καλό.
Παρακαλώ διορθώστε με

GR_KYROS
09-01-16, 15:11
η ρύθμιση max είναι η τιμή πάνω απ την οποία θα κόβει ο επιτηρητής 130%
Η ρύθμιση min είναι η τιμή κάτω απ την οποία θα κόβει ο επιτηρητής 70%

Αλλά αυτός είναι για τριφασικό και είναι ακριβότερος από
Αυτόν
http://www.smart-cover.gr/epitiritis-tasis-monofasiko-vm40-p-1943.html

andris
09-01-16, 15:35
τον έχω πάρει ήδη...τριφασικό. οι γραμμέσ των led είναι σε διαφορετικές φάσεις γιαυτό επέλεξα αυτόν. Προτείνεις max 130% και min 70%. Άν το μειώσουμε το εύροσ λες να ανοιγοκλείνει συνεχώς?
?

el greco 1
09-01-16, 18:25
δεν ειναι απαραιτητο να ανοιγοκλεινη αυτο παιζει ρολο με ποια ζητηση εχει το δυκτιο της παροχης σου σε καποιοες ωρες αιχμης.δοκιμασε το σε αυτη τη ρυθμιση και βλεπεις.

elektronio
09-01-16, 19:13
Υπόψη ότι το ρελέ του επιτηρητή αντέχει 5Α μέγιστο οπότε αν τα φωτιστικά δεν είναι κάτω από 150 mA το καθένα (μάλλον απίθανο) θα πρέπει να βάλεις ένα μεγαλύτερο ρελέ που να το ελέγχει ο επιτηρητής και αυτό να δίνει στα φωτιστικά.

vasilllis
09-01-16, 20:55
Καταρχην δεν θεωρω ασφαλες την υπαρξη επιτηρητη σε φωτισμο.
Εστω χωρισε τα σε ομαδες να υπαρχει ασφαλεια.
Κατοπιν υπαρχει οπως ειπες η περίπτωση αν βρισκεσαι σε προβληματικη γραμμη να αρχισουν τα φωτα να αναβοσβηνουν με χειροτερα αποτελεσματα.

GR_KYROS
09-01-16, 20:59
Leds σε τρεις φάσεις ?

Δεν ξέρω τι κάνεις αλλά έχω μια απορία
Τα leds δεν έχουν ηλεκτρονικά τροφοδοτικά ? και εάν έχουν προς τι η προστασία που θες να βάλεις, αφού έχουν μεγάλο εύρος εισόδου

andris
11-01-16, 08:55
Καλημέρα σε όλους. Ναί τα drivers των led έχουν μεγαλο εύρος εισόδου αλλα με τα κόλπα που κάνει η ΔΕΗ εδώ στο νησί σίγουρα βγαίνουμε εκτός κάποιες φορές. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια φορά ημουν σε ένα σπίτι και στο χώρο που καθόμασταν άναβε μια λάμπα πυρακτώσεως. Ξαφνικά άρχισε να αναβοσβήνει και μετά παρέμεινε για 10-15 δευτερόλοπτα να ανάβει ίσα ίσα το σύρμα τησ λάμπας με μικρές αυξομειώσεις στην ένταση του φωτός. Τα γονάτισε όλα. ακολούθησε διακοπή για κανα τεταρτο και στην επαναφορά η τάση έκανε κάτι παρόμοια σκαμπανευάσματα πάλι.
Η εγκατάσταση του επιτηρητή έγινε χθές. Εννοείτε με ρελέ γιατί έχω 2000Watt σε led και μια φωτιζόμενη πινακίδα με καμιά 30αριά φθορίου διάφορων μεγεθών. Επειδή ομως δέν ήξερα την πάτησα και εδώ θέλω πάλι την βοήθειά σας. Ο επιτηρητής λειτουργεί με χρονοκαθυστέρηση. Η χρονοκαθυστέρηση όμως δέν εφαρμόζεται στον οπλισμό (όπως ήθελα) αλλα στον αφοπλισμό του ρελέ του επιτηρητή. Είχα ρύθμιση στα 10 sec και αφαίρεσα μια φάση απο τον επιτηρητη. Ο επιτηρητής μέτρησε 10 sec και αφόπλισε. Εγώ θέλω να κλείνει αμέσως και στην επαναφορά να οπλίζει μετά απο 10 sec. Να βάλω έξτρα ένα χρονικό;

GR_KYROS
11-01-16, 17:09
Το να κλείνει αμέσως το βάζεις 0.1s και ok
Το να ανοίγει με καθυστέρηση ναι θα πας σε άλλο χρονικό αφού έμπλεξες
http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=841_1443_1998&products_id=20580

andris
13-01-16, 13:12
Οκ κομπλέ με ένα χρονικό εξτρα η δουλεια έγινε. Ευχαριστώ πολύ όλους

picdev
24-02-20, 13:35
καλησπέρα στη παρέα, πήρα απο το καυκά επιτηρητή τάσης και μου έδωσαν τον hager τον αναλογικό.
έχει πανω 2 ρυθμισεις 5 και δεκα λεπτά, να τον αλλάξω να πάρω τον ψηφιακό καλύτερα ?
τι διαφορες εχουν ?

vasilllis
24-02-20, 17:07
ποιοι ακριβώς είναι αυτοί;

picdev
24-02-20, 18:15
https://www.trimel.gr/el/products/details/ANTIKERAYNIKA-EPITIRITES/Epitiritis-tasis-monofasikos-230V-AC-me-amesi-epanafora-HAGER?gclid=CjwKCAiAhc7yBRAdEiwAplGxX0UxSSnCZNMidy Bk2UJCucSqTVUFEGRcoRNaf9eMkXKg124GmSBsBRoC8qQQAvD_ BwE

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-kastanias/rele-kastanias-230v/hager-epithphths-monof-elegx-klimat-pythmish_96611/?gclid=CjwKCAiAhc7yBRAdEiwAplGxX9dWd5FYcSuFJ_l6L-rRz0LKYC9fI2Dc2NArE1wmaOhwA5cB9ls8ghoCohEQAvD_BwE&skuId=158677

VirusX2
24-02-20, 19:00
να φανταστώ ρελε ισχύος έχεις έτσι;

picdev
24-02-20, 19:09
κάτι διάβασα οτι ο ηλεκτρονικός εχει πιο γρήγορη επαναφορά, αλλιώς θα πρέπει να περιμένω 5 λεπτα ?

vasilllis
24-02-20, 19:11
O αναλογικος εχει μια ρυθμιση μονο με δυνατοτητα καθυστερησες επανενεργοποιησης των φορτιων(περιπτωση με συνεχεις διακυμανσεις ττης τασης).Καθε διακυμανση τασης εκτος οριων θα διακοπτει το κυκλωμα για 5-10 λεπτα.
Ο ψηφιακος εχει ξεχωροστη δυνατοτητα ρυθμισης upper-lower με δυνατοτητα ρυθμισης χρονου για ασκοπες διακοπες(πχ βυθισεις)

koxlas
25-02-20, 20:52
Με τον παρακατω θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο, τα συνδυαζει ολα
https://www.kafkas.gr/proionta/viomichaniko-yliko/yliko-aftomatismou/metatropeis-analogikon-simaton/metatropeis-analogikon-simaton-thermokras/siemens-pele-epithphshs-tpifasikoy-1-metag-epafh-2_61573/?gclid=CjwKCAiAhc7yBRAdEiwAplGxX9dWd5FYcSuFJ_l6L-rRz0LKYC9fI2Dc2NArE1wmaOhwA5cB9ls8ghoCohEQAvD_BwE&skuId=124011

vasilllis
25-02-20, 22:11
ΔΕν τον εχω δουλεψει ποτε.Η βλακεια που εχει δεν ειναι din rail module

picdev
08-03-20, 20:04
ευχαριστώ για τη βοήθεια , τελικά πηρα τον ψηφιακό hager ,
μπορείτε να με βοηθήσετε με τον τρόπο σύνδεσης γιατί ο λέπουρας δεν μου σηκώνει τον τηλεφωνο :001_unsure:,
στο manual δεν λεει τι ειναι τι, τη τάση προς επιτήρηση κατάλαβα οτι τη βάζεις στα 5 9 , εκεί συνδέουμε 2 λεπτά καλωδιάκια μετά τη τον ΔΔΕ ?
η τροφοδοσία στο 1-10 θα πάρει απο την ίδια τάση ? πρέπει να βάλω ξεχωριστή ασφάλεια πριν το ρελέ? ειδα μερικοί βάζουν μικρο αυτόματο ?
λέτε να βάλω θήκη για γυάλινη?
κάτι αλλο που σκέφτομαι ειναι αν πρέπει να κόβω και τον ουδέτερο? ,
έχω παρει ρελέ με 4 επαφές 40A σε περίπτωση που το γυρίσω σε
τριφασικό και μπορώ για να ειναι πιο ξεκούραστω να μοιράσω τη φάση και τον ουδέτερο σε 2 επαφές .
http://www.africa.hager.com/bs/files/download/0/15141_1/0/XP1_EU102_INT1_6E6536D_A4.PDF

el greco 1
08-03-20, 21:30
στο 1 θελει φαση στο 10 ουδετερο στο 4 παλι φαση και στο 2 θα οπλισεις το ρελε σου το 5-9 μην το συνδεσης. βαλτω πριν το ρελε διαφυγης.

picdev
08-03-20, 21:37
στο 1 θελει φαση στο 10 ουδετερο στο 4 παλι φαση και στο 2 θα οπλισεις το ρελε σου το 5-9 μην το συνδεσης. βαλτω πριν το ρελε διαφυγης.

μάλλον το 5 και για 9 ειναι για dc τάση οπως λέει, γιατι να το βάλω πριν το ρελέ διαφυγής ? δεν το βρίσκω και τοσο σωστό ? υπάρχει καποιος λόγος ?
γιατι να μην προστατεύεται με διαρροή ? το ρελέ ισχήως το έχω βάλει και αυτό μετά το ΔΔΕ.

επίσης ποια η γνώμη σας για τον ουδέτερο να τον κόβει ?
Ασφάλεια να βάλω? για τη τροφοδοσία και το πηνίο του ρελέ ? κανονικά χρειάζεται το ξέρω αλλά για τοσο μικρή απόσταση δεν ξέρω αν αξίζει

nestoras
08-03-20, 21:42
στο 1 θελει φαση στο 10 ουδετερο στο 4 παλι φαση και στο 2 θα οπλισεις το ρελε σου το 5-9 μην το συνδεσης. βαλτω πριν το ρελε διαφυγης.

Ξαναδες λιγο το manual.
Στα 5-9 μπαινει η τάση προς επιτήρηση.

Οι επαφες 2,4,6 ειναι επαφες ρελε που ενεργοποιειται συμφωνα με τις ρυθμισεις που καναμε.

Φαση/ουδετερος για τροφοδοσια ειναι ξεκάθαρο που συνδέονται. (1-10)

80236

nestoras
08-03-20, 21:50
μάλλον το 5 και για 9 ειναι για dc τάση οπως λέει....


Η αληθεια ειναι οτι το σχημα πιο κατω γραφει για 15-700 V DC ενώ στην αρχη του κειμένου ισως η παρενθεση να είναι διευκρινιστικη για τις κλεμες 5 και 9 μονο για το DC...

picdev
08-03-20, 21:50
εδώ λέει οτι το ρελέ ειναι στο σχέδιο ανάποδα , ειναι λίγο απαράδεκτο

https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2017/05/blog-post_22.html

nestoras
08-03-20, 21:55
εδώ λέει οτι το ρελέ ειναι στο σχέδιο ανάποδα , ειναι λίγο απαράδεκτο

https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2017/05/blog-post_22.html


Φφφφ... Σύμφωνα με το link που έβαλες γραφει:


Παρουσίαση του μονοφασικού προϊόντος
O μονοφασικός επιτηρητής EU 102 επιτρέπει την επιτήρηση της συνεχούς ή εναλλασσόμενης τάσης που συνδέεται στους ακροδέκτες 5 και 9.
O EU 102 είναι προγραμματιζόμενος.

Δηλαδη οτι η ταση προς επιτήρηση ειτε συνεχης ειτε εναλλασομμενη μπαινει στα 5-9...

Δε στελνεις ενα μηνυμα στη hager? Χαθηκαμε στη μεταφραση...

picdev
08-03-20, 22:04
θα απαντήσει κάποιος που το έχει δουλέψει.

να του βάλω και μια αυτοματη ασφάλεια δικιά του λες ? μετα τη γενική ? ή ειναι υπερβολή ? δεν εχω και πολύ χώρο η αλήθεια ειναι

nestoras
08-03-20, 22:04
Βρήκα κι αυτό:
https://www.scribd.com/doc/109627220/Egkatastash-Hager-Eu102

nestoras
08-03-20, 22:08
θα απαντήσει κάποιος που το έχει δουλέψει.

να του βάλω και μια αυτοματη ασφάλεια δικιά του λες ? μετα τη γενική ? ή ειναι υπερβολή ? δεν εχω και πολύ χώρο η αλήθεια ειναι

Η καταναλωση του ειναι 3VA οποτε υποθετω οτι θα εχει εσωτερικη ασφαλεια της ταξης των mA οπότε μπορείς να το αντιμετωπίσεις ως "ενδεικτική λυχνία" (δηλαδή: κανονικα πρεπει να βαζουμε ασφαλεια απο τη στιγμη που αλλαζει η διατομή σου απο πχ 10αρι σε εναμισαρι που παει στη λυχνια αλλα στην πραξη σχεδον κανεις δε βαζει).

Σιγουρα δε θα κανεις κακο αν βαλεις μια μικρη (0.5 ή 1Α).

koxlas
09-03-20, 16:08
Μια παρενθεση αν μου επιτρεπετε μια και συζητατε για επιτηρητη τασης. Σε τριφασικο κομπρεσερ 200 λιτρων τι ειδους κυκλωμα με επιτηρητη προτεινετε? Αυτοπου συνηθως χαλαει συχνα ειναι ο τριφασικος πρεσσοστατης.

elektronio
09-03-20, 16:47
Μια παρενθεση αν μου επιτρεπετε μια και συζητατε για επιτηρητη τασης. Σε τριφασικο κομπρεσερ 200 λιτρων τι ειδους κυκλωμα με επιτηρητη προτεινετε? Αυτοπου συνηθως χαλαει συχνα ειναι ο τριφασικος πρεσσοστατης.

Πάρε καλύτερο πιεσοστάτη (ΝΕΜΑ Ιταλικό), ή πάρε εντολή από τον πιεσοστάτη να ανοίγει κάποιο ρελέ ώστε να μην ανοιγοκλείνει το μοτέρ ο πιεσοστάτης.

picdev
10-03-20, 10:41
δεν βαζω ασφάλεια, δεν εχω και πολυ χώρο εκτος αν βαλω μια ασφαλειοθήκη με γυάλυνη αλλα κλαιν,
για τη διακοπή του ουδετέρου ποια ειναι η γνώμη σας ? ........... βασικά θα κάνει μεγάλο αρκ οποτε ακυρο

επισης αν μοιράσω τη φαση σε 2 επαφές του ρελέ με ενα μπαράκι γεφύρωσης θα έχω κάποιο θέμα?
φοβάμαι επειδή το φορτίο ειναι μεγάλο μηπως μελλοντικά δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα οσο αναφορά τις επαφες του ρελέ,
μήπως χαλαρώσει καποια επαφή και εχουμε διαφορετική αντίσταση μεταξύ 2 επαφών.
Τώρα που το σκέφτομαι μήπως χρησημοποιήσω επαφές της μπαρας γεφύρωσης για το ρελέ και περάσω το καλώδιο μέσα απο αυτές

koxlas
10-03-20, 13:25
Πάρε καλύτερο πιεσοστάτη (ΝΕΜΑ Ιταλικό), ή πάρε εντολή από τον πιεσοστάτη να ανοίγει κάποιο ρελέ ώστε να μην ανοιγοκλείνει το μοτέρ ο πιεσοστάτης.
Αυτο εκανα πηρα μια καλη επαφη απ αυτες του πρεσσοστατη και εδωσα εντολη μεσω επαφης επιτηρητη, θερμικου και πηνιου ρελε ισχυος και λειτουργει πολυ καλα.

vasilllis
10-03-20, 15:53
δεν βαζω ασφάλεια, δεν εχω και πολυ χώρο εκτος αν βαλω μια ασφαλειοθήκη με γυάλυνη αλλα κλαιν,
για τη διακοπή του ουδετέρου ποια ειναι η γνώμη σας ? ........... βασικά θα κάνει μεγάλο αρκ οποτε ακυρο

επισης αν μοιράσω τη φαση σε 2 επαφές του ρελέ με ενα μπαράκι γεφύρωσης θα έχω κάποιο θέμα?
φοβάμαι επειδή το φορτίο ειναι μεγάλο μηπως μελλοντικά δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα οσο αναφορά τις επαφες του ρελέ,
μήπως χαλαρώσει καποια επαφή και εχουμε διαφορετική αντίσταση μεταξύ 2 επαφών.
Τώρα που το σκέφτομαι μήπως χρησημοποιήσω επαφές της μπαρας γεφύρωσης για το ρελέ και περάσω το καλώδιο μέσα απο αυτέςστα Η/Ζ χρησιμοποιούμε διπολικους/τετραπολικους διακόπτες χωρίς κανένα πρόβλημα ,πολλά χρόνια τώρα.
Εγώ θα πρότεινα να τον διακόπτεις.

FILMAN
11-03-20, 10:25
Αυτο εκανα πηρα μια καλη επαφη απ αυτες του πρεσσοστατη και εδωσα εντολη μεσω επαφης επιτηρητη, θερμικου και πηνιου ρελε ισχυος και λειτουργει πολυ καλα.
Αν ο πρεσσοστάτης διαχειρίζεται 400V, κανονικά πρέπει να βάλεις δυο επαφές σε σειρά.

koxlas
12-03-20, 18:08
Αν ο πρεσσοστάτης διαχειρίζεται 400V, κανονικά πρέπει να βάλεις δυο επαφές σε σειρά.
Μου εξηγεις σε παρακαλω το λογο για να περασω δυο επαφες του πρεσσοστατη σε σειρα? Ετσι οπως το σκεφτομαι παραλληλα θα τις εβαζα εγω στην περιπτωση που δεν "πιανει" καλα λογω επαφης η μια ας πουμε

Ναι διαχειριζεται 400v

FILMAN
13-03-20, 09:21
Η κάθε επαφή είναι προδιαγεγραμμένη για 230V (ή για 250 αλλά αυτό δεν έχει σημασία).
Βάζοντας δύο σε σειρά, είναι σαν να έχεις μια επαφή με προδιαγραφές για 460V.
Το λέω αυτό γιατί απ' ότι κατάλαβα το βοηθητικό κύκλωμα δουλεύει με δυο φάσεις (στα 400V δηλαδή)

Επίσης το πρόβλημα δεν είναι, αν μια επαφή δεν πατάει καλά, να έχουμε άλλη μια παράλληλα για να ξεκινήσει το μηχάνημα. Αν δεν ξεκινήσει το μηχάνημα δεν θα πάθεις τίποτα.

Το πρόβλημα είναι αν μια επαφή κολλήσει, όπου το μηχάνημα δεν θα σβήνει...

nyannaco
13-03-20, 11:33
Αυτό που με προβληματίζει με τις εν σειρά επαφές είναι ότι αν δεν κλείσουν εντελώς ταυτόχρονα, η δεύτερη είναι σαν να είναι μόνη της. Δεν ξέρω πόση χρονική διαφορά μπορεί να έχουν στην πράξη, και κατά πόσο θα επηρρεάσει τη φθορά της επαφής. Ίσως είμαι υπερβολικός.

FILMAN
13-03-20, 11:45
Σίγουρα δεν μπορεί να περιμένει κανείς να ανοίγουν ή να κλείνουν απολύτως ταυτόχρονα, αλλά πρέπει να σκεφτούμε ότι από τέρμα κλειστή, μέχρι τέρμα ανοιχτή, η επαφή έχει να διανύσει αρκετή απόσταση, και σίγουρα δεν περιμένουμε ποτέ η μια να είναι τέρμα ανοιχτή και η άλλη τέρμα κλειστή.

Η εν σειρά σύνδεση επαφών για τέτοιους λόγους εφαρμόζεται παντού, π.χ. σε διακόπτες υψηλής (συνεχούς) τάσης που χρησιμοποιούνται σε φ/β εγκαταστάσεις, ο (θεωρούμενος) μονοπολικός διακόπτης έχει στην πραγματικότητα 3-4 επαφές εργοστασιακά καλωδιωμένες σε σειρά.

Ηλιας Α
13-03-20, 12:43
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/28/Oil-cb.jpg/150px-Oil-cb.jpg διακόπτης 150 KV AC εδώ η διακοπή γίνεται σε 2 σημεία σε κάθε φάση

koxlas
13-03-20, 13:14
Η κάθε επαφή είναι προδιαγεγραμμένη για 230V (ή για 250 αλλά αυτό δεν έχει σημασία).
Βάζοντας δύο σε σειρά, είναι σαν να έχεις μια επαφή με προδιαγραφές για 460V.
Το λέω αυτό γιατί απ' ότι κατάλαβα το βοηθητικό κύκλωμα δουλεύει με δυο φάσεις (στα 400V δηλαδή)

Επίσης το πρόβλημα δεν είναι, αν μια επαφή δεν πατάει καλά, να έχουμε άλλη μια παράλληλα για να ξεκινήσει το μηχάνημα. Αν δεν ξεκινήσει το μηχάνημα δεν θα πάθεις τίποτα.

Το πρόβλημα είναι αν μια επαφή κολλήσει, όπου το μηχάνημα δεν θα σβήνει...
Εχω 230 στο βοηθητικο οποτε θα βαλω δυο παραλληλες επαφες του πρεσσοστατη. Αν δεν ξεκινησει το μηχανημα εχω θεμα γιατι θα κοψει και ενα μηχανημα παραγωγης απο ελλειψη αερα οποτε ειναι σημαντικο. Αν οντως κολλησει επαφη τοτε ναι θα υπαρχει θεμα θα ανεβαζει πιεση εως οτου να κοψει η βαλβιδα ασφαλειας του στα 10 bar νομιζω, και ελπιζω:001_tongue:

FILMAN
13-03-20, 13:33
Ναι διαχειριζεται 400v


Εχω 230 στο βοηθητικο
Τελικά τί από τα δύο ισχύει;
Απ' ότι έχω καταλάβει, πριν, ο (τριπολικός) πρεσσοστάτης έλεγχε κατευθείαν το μοτέρ, ο ουδέτερος πού βρέθηκε; :confused1:

koxlas
13-03-20, 14:48
Τελικά τί από τα δύο ισχύει;
Απ' ότι έχω καταλάβει, πριν, ο (τριπολικός) πρεσσοστάτης έλεγχε κατευθείαν το μοτέρ, ο ουδέτερος πού βρέθηκε; :confused1:
Εφερα απο κοντινο πινακακι 230 γιατι ειχα διαθεσιμα ρελε με 230 πηνιο. Τα εβαλα μεσα σε πινακακι και αυριο θα τα εχω ετοιμα σε λειτουργια.

cult
23-01-21, 10:31
Μετά από πολύ καιρό, πολλές παλινωδίες και για μια ακομη φορα ζημια (λόγω κεραυνού αυτή τη φορα) εκτος απροοπτου σήμερα θα εγκαταστήσω επιτηρητή τάσης (https://www.kafkas.gr/viomichaniko-yliko/yliko-aftomatismou/metatropeis-analogikon-simaton/metatropeis-analogikon-simaton-thermokras/schneider-electric-2-rele-epitirisis-tasis-65-260v-1co-ac_161083/) μαζι με αντικεραυνικο. Μολίς τοποθετηθούν θα ποστάρω φωτο.
Η ερώτηση μου είναι στον συγκεκριμένο επιτηρητη τι τιμες ν αβάλω (ανω κάτω ) και κυρίως ποια χρονική τιμή. Αν κατάλαβα καλά η χρονική τιμη που περιάμβάνει είναι μετά από πόσο να κόβεται το ρεύμα σωστά? Ποια τιμή να του βάλω έτσι ωστε να μην κόβεται το ρεύμα για ψύλλου πήδημα αλλά παράλληλα να ειναι ασφαλης για ν αμην πάθω ζημια; ΚΑι επίσης δε βρήκα εφοσον κοπέί μετά από πόση ώρα έχω επαναφορά (δε βρήκα κάτι);

mikemtb
23-01-21, 12:16
Συγμωμη αυτα δεν κανανε δουλειά???
https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=815046

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cult
25-01-21, 14:10
Άργησα πολύ να τα βάλω (το προηγούμενο ποστ ήταν το 2017) . Αφενος σε κάποια δεν υπήρχε διαθεσιμότητα και αφετέρου πήρα προσφορά με σημαντική έκπτωση στο σύνολο που δεν μπορούσα να αγνοήσω.
Τέλος πάντων έβαλα τα συγκεκριμένα. Στον επιτηρητη έβαλα άνω τιμη 245 (πρώτος μετρητης) κάτω τιμή 205 (δεύτερος μετρητης) και 5 sec.
Αυτο που δεν έχω καταλάβει είναι το εξης.Έστω ότι ο επιτηρητης κόβει το ρευμα λόγω υπερ/υποτασης. Πότε επανερχεται ; Όταν αποκατασταθει ή τάση ή έπειτα από προγραμματισμένο χρονικό διάστημα;

el greco 1
25-01-21, 18:55
έπειτα από προγραμματισμένο χρονικό διάστημα.

vasilllis
25-01-21, 19:27
έπειτα από προγραμματισμένο χρονικό διάστημα.Μονος του τα εβαλε; [emoji848]

cult
25-01-21, 19:54
έπειτα από προγραμματισμένο χρονικό διάστημα.
Δηλαδη; Αν υποθέσουμε διαπιστώσει πτωση τάσης κόβει το ρεύμα; Για πόσο ; Μέχρι να επανέλθει η σωστή τάση ή για συγκεκριμένο χρόνο; Τα 4 sec που έχω βάλει χρονο τι αντιπροσωπεύουν;

mikemtb
26-01-21, 00:14
Χρόνο καθυστέρηση ενεργοποιησης και απενεργοποίησης... Δηλαδη πρέπει να εχεις εκτος ορίων ταση για πανω απο 4 δεύτερα

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk