PDA

Επιστροφή στο Forum : Πριζα κεραίας tv



ioanniskar
09-01-16, 19:24
Θέλω να συνδέσω μία πρίζα για κεραία τηλεόρασης αλλά δεν ξέρω τι τύπου πρέπει να είναι η πρίζα.Από την κεραία πηγαίνει καλώδιο σε διακλαδωτή, από κει φεύγουν δύο καλώδιο και συνδέονται σε δύο σπίτια απευθείας στηις tv χωρίς πρίζες. Στο ένα σπίτι υπάρχει ενισχυτής που αν δεν λειτουργεί, δεν λειτουργεί η tv και στο 2ο σπίτι. Θέλω να βάλω πρίζα στο ένα σπίτι πριν την σύνδεση του ενισχυτή. Δοκίμασα μία τερματική αλλά δεν είχα σήμα. Τι πρίζα πρέπει να μπει για να έχω σήμα και στα δύο σπίτια;

el greco 1
09-01-16, 20:00
το τροφοδοτικο να το βαλεις εκει που ειναι ο διακλαδωτης και απο εκει θα παιρνουν και τα 2 σπιτια.

ioanniskar
09-01-16, 20:39
Δεν γίνεται γιατί ο διακλαδωτής είναι σε σκεπή και δεν έχει ρεύμα. Η απορία μου είναι με τι πρίζα θα συνδέσω τον ενισχυτή.

el greco 1
09-01-16, 20:51
ο ενισχυτης δεν ειναι πανω στον ιστο?

ioanniskar
09-01-16, 21:01
Δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με εγκατάσταση κεραίας και δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς "ιστό". Στον ενισχυτή έρχεται καλώδιο από τον διακλαδωτή και φεύγουν δύο καλώδια για δύο τηλεοράσεις στο ένα σπίτι. Το άλλο σπίτι παίρνει καλώδιο από τον διακλαδωτή.

Dimpas
09-01-16, 23:46
Ο ενισχυτής συνήθως είναι πάνω στον ιστό όσο ποιό κοντά στην κεραία γίνεται. Αυτό που έχεις κάτω είναι το τροφοδοτικό του που στέλνει DC στον ενισχυτή ( πάνω κουτάκι ) μέσα από το ίδιο καλώδιο. ΑΝ βάλεις στο ένα καλώδιο που ενώνει τον ενισχυτή με το τροφοδοτικό διακλαδωτή ΔΕΝ θα δουλέψει γιατί δεν υπάρχει συνέχεια ( είναι με μίνι μετασχηματιστές) και δεν δίνει συνέχεια σε DC. Οπότε έχε ένα καλώδιο και μόνο από τον ενισχυτή στο τροφοδοτικό και από την-τις εξόδους του τροφοδοτικού συνήθως έχει 2 πάρε το ενισχυμένο και απαλλαγμένο από DC σήμα TV και κάνε ότι θέλεις !

her
10-01-16, 00:05
Μπορείς να πάρεις πρίζα δορυφορικής τερματική. Θα συνδέσεις το τροφοδοτικό που έχεις στο φις F της πρίζας. Στο τροφοδοτικό δεν θα συνδέσεις καμιά έξοδο. Θα συνδέσεις το καλώδιο της τηλεόρασης απευθείας στην πρίζα. Πιστεύω θα σου δουλέψει

ioanniskar
10-01-16, 20:03
Νομίζω τώρα κατάλαβα πώς λειτουργεί. Εκτός από τη λύση της δορυφορικής πρίζας υπάρχει κάποια άλλη πρίζα απλή που να είναι ισοδύναμη με το να ενώνεις απλά δύο καλώδια μεταξύ τους ώστε να χρησιμοποιήσω τις εξόδους του τροφοδοτικού; Θέλω από αυτό το σημείο να πάρω δύο εξόδους. Μπορώ με ένα απλό ταφ;

Επίσης αν βάλω δορυφορική σε αυτό το σημείο θα με εξυπηρετούσε να εκμεταλλευτώ και αυτή τη δυνατότητα ώστε να συνδέσω με την ίδια πρίζα και τον αποκωδικοποιητή των δορυφορικών. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα μπορώ να συνδέσω το τροφοδοτικό; Θα μπορώ να το βάλω σε άλλο δωμάτιο που έρχεται καλώδιο από τον διακλαδωτή στη στέγη (χωρίς πρίζα); Αν ναι, στο δωμάτιο που θα βάλω την δορυφορική πρίζα για να έχω και tv και sat με ένα καλώδιο από την στέγη, μπορώ από την έξοδο της tv να πάρω δύο καλώδια με ταφ ή θέλω πάλι διακλαδωτή;

her
10-01-16, 23:59
Έτσι και αλλιώς στο σημείο αυτό με το καλώδιο που έχεις δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για δορυφορική. Όταν το χρειαστείς τότε θα πρέπει να αλλάξεις ενισχυτή και να βάλεις ειδικό ενισχυτή που να έχει είσοδο και δορυφορικής. Η δορυφορική κεραία λειτουργεί ποιο πολύπλοκα από την κλασική κεραία.
Επίσης δεν βάζουμε ποτέ ταφ. Πάντα διακλαδωτήρα.

ioanniskar
11-01-16, 00:42
Το πιάτο υπάρχει ήδη στη στέγη και κατέβαιναν ξεχωριστά καλώδια για tv και sat χωρίς πρίζες. Έχω μετακινήσει την τελεόραση σε άλλο σημείο του δωματίου που υπήρχε πρόβλεψη για πρίζα κεραίας αλλά χωρίς καλώδιο μέσα στον τοίχο. Το τροφοδοτικό δεν μπορεί να μπει στη στέγη. Δεν μπορώ να το βάλω σε άλλο δωμάτιο που κατεβαίνει καλώδιο κεραίας από τον διακλαδωτήρα και στο σημείο που μετακίνησα την τηλεόραση να κατεβάσω καλώδιο κοινό για tv και sat με αντίστοιχη πρίζα;

Ένα σχεδιάγραμμα των συνδέσεων όπως είναι τώρα.
Κεραία
|
Ενισχυτής
|
Διακλαδωτήρας
|---------------------|--------|
Τροφοδοτικό------TV3-----TV4
|----------|
TV1-----TV2

Δεν υπάρχει πρίζα πουθενά, μόνο καλώδια. Θέλω να βάλω πρίζα για την TV1. H TV2 θα πάρει καλώδιο πάλι από το ίδιο σημείο με την TV1(τώρα παίρνει από την έξοδο του τροφοδοτικού όπως και η TV1).
Τι πρίζα πρέπει να βάλω για να κατεβάσω και δορυφορικό σήμα στην TV1 με το ίδιο καλώδιο από την στέγη και τι αν φέρω ξεχωριστό καλώδιο για το δορυφορικό;
Το τροφοδοτικό μπορώ να το πάω και στην TV3 αν δεν γίνεται να μπει στην πρίζα tv/sat.

Κάτι τέτοιο για να έχω και δορυφορικό στην TV1 θα ήταν σωστό;

Κεραία
|
Ενισχυτής
|
Διακλαδωτήρας
|------------------------|-------------|
Μίκτης tv/sat----Τροφοδοτικό-----TV4
|-----------------------|
πρίζα tv/sat----------TV3
|(tv)------|(sat)
TV1/TV2---TV1

Αν είναι σωστά, οι προσθήκες που πρέπει να κάνω είναι ό,τι είναι μπλε, και εκεί χρειάζομαι βοήθεια.

her
11-01-16, 01:42
Το δεύτερο σχέδιο δεν το πολύ κατάλαβα. Ο μικτης θα μπει μετά το τροφοδοτικό ή πριν;
Μπορείς να βάλεις ξεχωριστό καλώδιο και πρίζα για το δορυφορικό; Να είναι ανεξάρτητο τελείως, τίποτα κοινό. Αν όχι πες μου.

ioanniskar
11-01-16, 03:09
Το 2ο σχέδιο λίγο πιο ευδιάκριτο είναι αυτο: (ο μίκτης, το τροφοδοτικο και η TV4 συνδέονται με τον διακλαδωτήρα, όχι μεταξύ τους)

Κεραία - Ενισχυτής - Διακλαδωτήρας
______________________||________________________
||########################||##########||
Μίκτης tv/sat#############Τροφοδοτικο######TV4
#####||###################||###########
##Πριζα tv/sat###############TV3###########
_______||_______
||##########||
TV1(tv)#####TV1(sat)
||
TV2

Θα δουλέψει; Θα δοκιμασω αύριο αν χωράει κι άλλο καλώδιο για το δορυφορικό σήμα.

edit:
Το καλώδιο από το δορυφορικό πιάτο χώρεσε οπότε απορρίπτεται η λύση του μίκτη.
Τι πρίζα tv/sat πρέπει να βάλω για να συνδέσω το τροφοδοτικό στην έξοδο tv της πρίζας και την τηλεόραση στην έξοδο του τροφοδοτικού; Αν μεταφέρω το τροφοδοτικό σε άλλο δωμάτιο (διαφορετική έξοδο του διακλαδωτήρα) τι πρίζα πρέπει να βάλω για tv/sat στο δωμάτιο που κατέβασα το καλώδιο;

edit2: Μου είπαν σε κατάστημα ότι δεν υπάρχει πρίζα που να χρησιμοποιεί δύο διαφορετικά καλώδια για tv και sat και έπρεπε να έχω ένα καλώδιο με μίκτη. Ο μίκτης είχε €10 και η πρίζα €25. Επειδή δεν με συμφέρει, μετέφερα το τροφοδοτικό σε άλλο δωμάτιο και άλλαξα τα καλώδια στον διακλαδωτήρα. Στο δωμάτιο με τα δύο καλώδια (tv, sat) έβαλα μία τερματική για την τηλεόραση και θα περάσω το καλώδιο της δορυφορικής σκάβοντας λίγο τον τοίχο δίπλα από την πρίζα. Ευχαριστώ για την βοήθεια. Τουλάχιστον κατάλαβα πώς δουλεύει ο ενισχυτής.