PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με email alert σε ανίχνευση κίνησης



john959
10-01-16, 16:58
Εγκατέστησα μία ip camera και προσπαθώ να ρυθμίσω το email alert όταν ανιχνεύει κίνηση. Η ερώτηση είναι πρέπει να έχω καταγραφικό για να έχω αυτή τη λειτουργία; Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στις ρυθμίσεις του email μου(gmail); Σας παραθέτω φώτο 61817 με αυτά που του δίνω αλλά δυστυχώς πατώντας τη δοκιμή βγάζει το μύνημα απέτυχε η σύνδεση με το διακομιστή. Κάνω κάτι λάθος;
Ευχαριστώ

nestoras
10-01-16, 17:04
Εγκατέστησα μία ip camera και προσπαθώ να ρυθμίσω το email alert όταν ανιχνεύει κίνηση. Η ερώτηση είναι πρέπει να έχω καταγραφικό για να έχω αυτή τη λειτουργία; Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στις ρυθμίσεις του email μου(gmail); Σας παραθέτω φώτο με αυτά που του δίνω αλλά δυστυχώς πατώντας τη δοκιμή βγάζει το μύνημα απέτυχε η σύνδεση με το διακομιστή. Κάνω κάτι λάθος;
Ευχαριστώ

Έχεις λάθος το port.
Ρίξε μια ματιά εδώ:
https://support.google.com/a/answer/176600?hl=en

Αν τικάρεις το SSL θα βάλεις την 465 (προτείνεται) αλλιώς θα βάλεις την 25 ή την 587.

Κι έχε στο νου σου να κάνεις σωστή ρύθμιση γιατί μπορεί να κλειδώσει ο λογαριασμός σου αν στέλνει πάρα πολλά emails!!! :-)
Και για την ιστορία το port 21 που έβαλες χρησιμοποιείται από το πρωτόκολλο ftp κυρίως...

john959
10-01-16, 17:32
τα δοκίμασα όλα,με όλες τις θύρες και με τικαρισμένο και χωρίς το ssl αλλά τζίφος.δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε παίζει

nestoras
10-01-16, 18:27
τα δοκίμασα όλα,με όλες τις θύρες και με τικαρισμένο και χωρίς το ssl αλλά τζίφος.δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε παίζει

Χμμμ... Μάλλον έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Το έκανα κι εγώ δοκιμαστικά σε ένα τέτοιο καταγραφικό και δεν μου δούλεψε και το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν σαφής οδηγίες στο manual. Δοκίμασε στο username να βάλεις μόνο το όνομα χρήστη χωρίς το "@gmail.com".

Η συγκεκριμένη λειτουργία ξέρω ότι δουλεύει σίγουρα στα καταγραφικά TVT και HIKVISION πάντως.

john959
10-01-16, 21:40
Σε ευχαριστώ φίλε μου για τις απαντήσεις σου, το δοκίμασα και αυτό που είπες στο όνομα χρήστη αλλά τίποτα. Να σου θυμήσω όπως είχα αναφέρει ότι δεν έχω καταγραφικό, παρά μόνο την κάμερα. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

nestoras
10-01-16, 22:35
Σε ευχαριστώ φίλε μου για τις απαντήσεις σου, το δοκίμασα και αυτό που είπες στο όνομα χρήστη αλλά τίποτα. Να σου θυμήσω όπως είχα αναφέρει ότι δεν έχω καταγραφικό, παρά μόνο την κάμερα. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

Από την εικόνα που παρέθεσες "κατάλαβα" το software. Είναι ίδιο με κάτι κινέζικα καταγραφικά "CAMVISION" κι έχει τις αντίστοιχες ρυθμίσεις με αυτές του καταγραφικού.

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έλυσε το πρόβλημα. Αν θέλεις γράψε το μοντέλο της κάμερας μπας και βρούμε τίποτε στο ίντερνετ. Πάντως, οι ρυθμίσεις δε μου φαίνεται να έχουν πρόβλημα από τη στιγμή που τα δοκίμασες όλα...

john959
10-01-16, 22:43
αυτή εδώ είναι http://www.aliexpress.com/item/1-2-8-SONY-IMX222-Full-HD-IP-Camera-1080P-2-0-Megapixel-48-IR-LED/32269700884.html

tsisot
17-01-16, 17:54
Φίλε τις πόρτες που δοκίμασες τις άνοιξες στο μόντεμ?

john959
17-01-16, 22:48
Όχι δεν πείραξα τίποτα στις ρυθμίσεις του router. Πρέπει να αλλάξω κάτι στο router; αν ναι, γνωρίζεις τι πειραζω;

nestoras
17-01-16, 22:58
Φίλε τις πόρτες που δοκίμασες τις άνοιξες στο μόντεμ?

Εξερχόμενο e-mail θέλει να στείλει δε χρειάζεται να ανοίξει κάποια ports.

xarhs
18-09-16, 16:01
Ιδιο προβλημα και σε HIKVISION, ενω εστελνε e-mail με ανιχνευση κινησης σταματησε.
Απο gmail σε gmail.Εσβησα ολα τα εισερχομενα (15GB),δοκιμασα και με λογαριασμο Yahoo,αλλα τιποτα.
Στο καταγραφικο και στο ρουτερ της hol οι 443,554,80,8000 ειναι ενεργες.
Δοκιμασα 587,25,465 με SSL...τιποτα..
Να θελει καμια αναβαθμιση το καταγραφικο;

picdev
18-09-16, 16:46
οπως το βλέπω πρέπει να ανοίξετε εναν λογαριασμό email και να βάλετες τις ρυθμίσεις του στο καταγραφικό, μετά η αποστολή γίνεται σε άλλο email.
Ειναι θέμρα ρυθμίσεων, δοκιμάστε πρώτα τις ρυθμίσεις με το outlook και μετά βάλτες τις ίδιες στο καταγραφικό, για gmail το SSL πρέπει να ειναι ενεργό.
Επίσης έχει δοκιμή της σύνδεσής οπως βλέπω.

Outgoing Mail (SMTP) Server


smtp.gmail.com

Requires SSL: Yes

Requires TLS: Yes (if available)
Requires Authentication: Yes
Port for SSL: 465
Port for TLS/STARTTLS: 587



Full Name or Display Name
Your name


Account Name, User name, or Email address
Your full email address


Password
Your Gmail password

kostas-21
18-09-16, 17:37
Υπαρχουν μερικες ip καμερες που ειτε δεν συνδεονται με το smtp,ειτε συνδεονται και δεν στελνουν emai οταν ανιχνευουν κινηση.Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με δυο καμερες,αλλα, παρολο που συνεργαστηκα με την εταιρια,το θεμα δεν ελυθη.Μου ειπαν ,καλη τυχη.Εταιρια wanscam.

plouf
18-09-16, 21:45
πολλες φορες οι κάμερες/dvr με το συγκεκριμένο λογισμικο ΔΕΝ εχουν mailclient παρόλο που εχουν επιλογη και ρυθμισεις

assembler
01-04-18, 13:14
1ον OXI Gmail
2ον την ip του καταγραφικού ή της ip cam να να την περνει απο το router (οχι στατική, οχι καρφωτή).
εαν εχείς καλό ρουτερ μέσω της mac address μπορεις να του δίνεις την ίδια ip πάντα.