PDA

Επιστροφή στο Forum : εντοιχισμένος φούρνος ρίχνει ασφάλεια+γενικό - πρόβλημα με εταιρείες/τεχνικούς



teoepi2
13-01-16, 12:28
γεια σας, καλή χρονιά
μη φοβάστε δεν άνοιξα θέμα για να σας κλαυτώ/πρήξω, λίγη βοήθεια θέλω από ανθρώπους που ξέρουν από ρεύματα
αλλά αν το forum ασχολείται μόνο με πιο επαγγελματικά θέματα, ζητώ συγνώμη

περιγραφή:

σε εντοιχισμένο φούρνο, αφού ψήσεις ένα φαγητό και σβήσεις το φούρνο, μετά από μερικά λεπτά ρίχνει ασφάλεια και γενικό (όχι ρελέ)
δεν θα γράψω πολλές άχρηστες λεπτομέρειες, ήρθε κάποιος τεχνικός, έχουν γίνει διάφορα εν τω μεταξύ αλλά δεν υπάρχει λόγος να διαβάζετε τι είπε και τι έκανε ο καθένας, εμάς μας ενδιαφέρει το πρόβλημα όχι να σας πω το πόνο μου...

διαπιστώσεις:

αυτό που παρατηρήσαμε (δεν είμαι ο ιδιοκτήτης) είναι ότι:
πρώτον, αφού ψήσεις, και ανοίξεις την η πόρτα, η ποσότητα των υδρατμών είναι μεγάλη, σύννεφο
δεύτερον, στο πάνω μέρος, πίσω από τη πόρτα, έχει κάποιες ωπές, πίσω από τις οποίες βρίσκεται ο θάλαμος ηλεκτρονικών του φούρνου που εκτός από τα ηλεκτρονικά έχει και μία προπέλα αέρα (σαν ανεμιστήρας) στο κέντρο, η οποία ωθεί αέρα από μέσα προς τα έξω

αφού λοιπόν, ψήσεις, σβήσεις το φούρνο, ανοίξεις την πόρτα, φεύγει το σύννεφο υδρατμών και αφού ο φούρνος είναι σβηστός και δεν λειτουργεί η προπέλα αέρα, το σύννεφο, δια μέσου των ωπών από τις οποίες θα πρεπε να βγαίνει ο αέρας που στέλνει η προπέλα, εισέρχεται στο θάλαμο με τα ηλεκτρονικά μεταφέροντας και υγρασία αλλά και θερμότητα

ερωτήσεις:

προσωπικά δεν είμαι πεπεισμένος ότι αυτό είναι το πρόβλημα γιατί κρίνω πως είναι τόσο εμφανές που δεν γίνεται να μην έχει προβλεφθεί από τον κατασκευαστή
κι εδώ είναι που θέλω τη γνώμη σας επειδή λόγω έλλειψης χρόνου εκ των ιδιοκτητών, μπορεί να χειριστώ εγώ το θέμα
επειδή από ότι κατάλαβα υπάρχει πρόβλημα από την πλευρά του εμπόρου και θα χρειαστεί τεκμηρίωση του προβλήματος, προσπαθώ να αποκλείσω κάποιες περιπτώσεις
- είναι φυσιολογικό να υπάρχουν τόσοι υδρατμοί ή μπορεί να έχει χαλάσει κάποιος εσωτερικός ανεμιστήρας; αν είναι αυτό μπορεί να το διαπιστώσει ο τεχνικός της εταιρείας ή είναι δύσκολο και μπορεί να του διέφυγε;
- μετά, αν δεν είναι αυτό, τότε θα μπορούσε να είναι κάποιο εξάρτημα που έχει ελάττωμα και δεν αντέχει την υγρασία ή τη θερμότητα ενώ θα πρεπε να αντέχει; αν είναι αυτό, και αν αναπαραγάγω το πρόβλημα παρουσία τεχνικού θα μπορέσει να το δει σε κάποια μέτρηση ή είναι δύσκολο;
- και τέλος, τι πιθανότητες υπάρχουν να είναι εξαρχής απλά κακοσχεδιασμένος ο φούρνος δηλαδή κανονικά να μην έπρεπε καν να μπορούν να εισέλθουν υδρατμοί στο θάλαμο των ηλεκτρονικών και επομένως να μην είναι κάποιο ελάττωμα; τι κάνουν σε αυτή την περίπτωση, ποιος έχει την ευθύνη, οι ιδιοκτήτες που τον επέλεξαν, αυτός που το πούλησε ή η εταιρεία που τον έφτιαξε;

δεν είμαι ο ιδιοκτήτης οπότε αν με ρωτήσετε κάτι, κάνετε υπομονή μέχρι να επιστρέψω με την απάντηση
ευχαριστώ πολύ

Prezonautis
13-01-16, 13:11
Τι μάρκα είναι ο φούρνος;
Αν μπορείς βγάλε φωτογραφίες.
Οι αποστάσεις που πρέπει να έχει ο φούρνος στο πίσω του μέρος και στα πλάγια είναι ανάλογα με τις προβλέψεις του κατασκευαστή;

leosedf
13-01-16, 13:22
www.howtofixit.gr