PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοματισμος για διακοπει ρευμα



sokin_23
14-01-16, 11:02
Καλημερα στιν παρεα θελω την βοηθεια σας εχω ενα προβλημα θελω οταν εχει διακοπη ρευματος να μου ερχεται μηνιμα στο κινητο

Prezonautis
14-01-16, 11:22
Μία έρευνα στα γρήγορα.
Σίγουρα θα υπάρχει κάτι πιο φθηνό. http://plantron.gr/GSM-eidopoiisi-alarm-diakopi-reumatos-trofodosias-ptosi-tasis-kinito-SMS-security-mobeye-PowerGuard

GR_KYROS
14-01-16, 12:46
http://www.emimikos.gr/ELDES-ESIM4-GSM-Dialer/

kalarakis
14-01-16, 13:18
αν ξέρεις από Arduino
arduino mini 5E
gsm module 35E
Κουτί 10Ε
Προγραμμα και προσωπική εργασία
και ΕΣΩ ΕΤΟΙΜΟΣ
διφορετικά προτοίμησε μια έτοιμη λύση από τις δυο παραπάνω ή παρόμοια

SProg
14-01-16, 14:16
Η πιο φθηνη λυση ειναι με εναν μΕ+GSM.Κοστος κοντα 30eu συνολικα.

Εαν τραβαει αρκετο ρευμα το GSM κατα την αποστολη, χρειαζεται λιγο προσοχη στο κομματι των πυκνωτων.

vasilis1
14-01-16, 14:18
Φτιάξτε λίγο τον τίτλο,η διακοπή ειναι ή θα διακοπεί;οχι τίποτε αλλο έχει ενδιαφέρον το όλο πρότζεκτ και βγάζει μάτι αυτο

elektronio
14-01-16, 14:22
Η πιο φθηνη λυση ειναι με εναν μΕ+GSM.Κοστος κοντα 30eu συνολικα.

Εαν τραβαει αρκετο ρευμα το GSM κατα την αποστολη, χρειαζεται λιγο προσοχη στο κομματι των πυκνωτων.

Επειδή θέλει να τον ειδοποιεί όταν δεν υπάρχει ρεύμα προφανώς η αποστολή θα γίνεται με ρεύμα από μπαταρίες.

SProg
14-01-16, 14:33
Δεν καταλαβες...


Κοιτας την ταση,εαν η ταση διακοπει το καταλαβαινεις μεσω εξωτερικης διακοπης.Πεταγεσαι στο Vector της διακοπης και στελνεις SMS.Ενας μεγαλος πυκνωτης ειναι σε θεση να τροφοδοτησει το συστημα για εναν μικρο αλλά ικανο χρονο ωστε να φυγει το SMS.


Οπως ειπα και πιο πανω,σε περιπτωση που το GSM τραβαει αρκετο ρευμα θα πρεπει μα αυξησεις τον πυκνωτη και να κανεις path με αντιστασεις για να περιορισεις το ρευμα φορτισης.

Αυτο περιπου εννοω:

https://www.docdroid.net/YBh8onr/project.pdf.html

(Η διοδος δεν ειναι στο σωστο σημειο !)

elektronio
14-01-16, 15:59
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι αυτονόητο ότι θα έπρεπε να γίνει με πυκνωτές.
Αυτά που προτάθηκαν με μπαταρίες είναι και αν το έφτιαχνα και εγώ με μπαταρίες θα το έκανα. Πιθανόν για να εγγράψει σε μια eeprom να είναι πιο συμφέρον να χρησιμοποιηθεί πυκνωτής αλλά αν πρέπει να βάλεις ένα κάρο πυκνωτές για να στείλει μήνυμα καλύτερα με μπαταρίες που είναι πιο ασφαλές (ότι θα σταλεί) και επιπλέον μπορείς να το βάλεις μέσω του προγράμματος να σε ειδοποιεί περισσότερες φορές από μία για να έχεις καλύτερο έλεγχο. Εννοείται ότι αν επανέλθει το ρεύμα μπορεί να σε ειδοποιήσει ότι επανήλθε, χωρίς πρόβλημα με την τροφοδοσία.

SProg
14-01-16, 16:19
Το εαν θα βαλεις ενα καρο πυκνωτες εχει να κανει με το ποσο ρευμα τραβαει.


Και εαν η διακοπη κρατησει 8ωρες;Θα τροφοδοτεις 8ωρες και GSM και Arduino με μπαταριες;Ποσες μπαταριες;Τι μπαταριες;Ποσο θα ανεβασουν το κοστος;

Θα μου πεις μπορεις να στειλεις το SMS και μετα να κοβεις την τροφοδοσια στο GSM και να μπαινει σε IDLE/Sleep mode το Arduino.Δεν ξερουμε τις γνωσεις του δημιουργου.


Δηλαδη εαν σου στειλει SMS οτι επεσε η ταση (αυτο ζηταει αυτος που εκανε το thread) δεν αρκει;

Και δεν μπορεις μεσω της EEPROM να καταλαβαινεις ποτε ειχαμε διακοπη και ποτε οχι για να στειλεις αντιστοιχο SMS;Μπορεις.

nestoras
14-01-16, 16:52
Το εαν θα βαλεις ενα καρο πυκνωτες εχει να κανει με το ποσο ρευμα τραβαει.


Και εαν η διακοπη κρατησει 8ωρες;Θα τροφοδοτεις 8ωρες και GSM και Arduino με μπαταριες;Ποσες μπαταριες;Τι μπαταριες;Ποσο θα ανεβασουν το κοστος;

Θα μου πεις μπορεις να στειλεις το SMS και μετα να κοβεις την τροφοδοσια στο GSM και να μπαινει σε IDLE/Sleep mode το Arduino.Δεν ξερουμε τις γνωσεις του δημιουργου.


Δηλαδη εαν σου στειλει SMS οτι επεσε η ταση (αυτο ζηταει αυτος που εκανε το thread) δεν αρκει;

Και δεν μπορεις μεσω της EEPROM να καταλαβαινεις ποτε ειχαμε διακοπη και ποτε οχι για να στειλεις αντιστοιχο SMS;Μπορεις.

Σε περίπτωση στιγμιάιας διακοπής πώς συμπεριφέρεται το σύστημα; Προφανώς δεν αφήνει ούτε ένα δευτερόλεπτο να περάσει μέχρι να στείλει το μήνυμα.
Οι συναγερμοί πάντως συνήθως αφήνουν ένα διάστημα δέκα λεπτών περίπου πριν στείλουν συμβάν διακοπής ρεύματος.

SProg
14-01-16, 17:04
Ολα λυνονται προγραμματιστικα.Θα ελεγχει στο vector εαν εχει περασει το χρονικο διαστημα που θελουμε.


Mιλαμε για λυσεις 70% και κατω απο τα ετοιμα που ανεβασαν τα παιδια,αλλιως παιρνει κατι ετοιμο.

betacord85
14-01-16, 17:06
αςμπει πρωτανα δουμεακριβως τι θελει...μπηκε εγραψετην εκανε...θελει να το φτιαξει μονος του?και τι ακριβως ειναι αυτο το προβλημα που εχει?και ας διορθωσει επιτελους καποιος τον τιτλο

SProg
14-01-16, 17:12
Ακριβως.Και το κυριοτερο κοστος και γνωσεις.Καλα τα λεμε αλλα μπορει να τα κανει;

elektronio
14-01-16, 17:46
Το εαν θα βαλεις ενα καρο πυκνωτες εχει να κανει με το ποσο ρευμα τραβαει.


Και εαν η διακοπη κρατησει 8ωρες;Θα τροφοδοτεις 8ωρες και GSM και Arduino με μπαταριες;Ποσες μπαταριες;Τι μπαταριες;Ποσο θα ανεβασουν το κοστος;

Θα μου πεις μπορεις να στειλεις το SMS και μετα να κοβεις την τροφοδοσια στο GSM και να μπαινει σε IDLE/Sleep mode το Arduino.Δεν ξερουμε τις γνωσεις του δημιουργου.


Δηλαδη εαν σου στειλει SMS οτι επεσε η ταση (αυτο ζηταει αυτος που εκανε το thread) δεν αρκει;

Και δεν μπορεις μεσω της EEPROM να καταλαβαινεις ποτε ειχαμε διακοπη και ποτε οχι για να στειλεις αντιστοιχο SMS;Μπορεις.

Εξαρτάται από τις ανάγκες του χρήστη. Τον πιο σοβαρό λόγο που μπορώ να φανταστώ είναι να έχεις ψυγεία με πράμα και να σε ειδοποιήσει ότι " τώρα τρέχουμε" να βάλουμε καμιά γεννήτρια μπροστά κλπ. Αν με ειδοποιήσει 8 ώρες μετά χαιρετίσματα. Έπειτα για να μην τρέχω άσκοπα θα ήθελα να αποφύγω τις μικροδιακοπές που αντέχει ένα ψυγείο άρα θα το έβαζα να με ειδοποιεί ανά 15 λεπτά.

SProg
14-01-16, 19:28
Αν με ειδοποιήσει 8 ώρες μετά χαιρετίσματα.



Δεν καταλαβαινω.


Εχεις διακοπη στελνει,ερχεται το ρευμα σε ενημερωνει.Και ναι ολα μεσω προγραμματος.Το χρονικο διαστημα αναμεσα σε events το κανεις στον κωδικα.Δεν ειναι κατι τρελο.


Με μπαταριες ο ενδοιασμος μου εκτος οτι ειναι περιττο...ειναι και το θεμα κοστους.

sokin_23
15-01-16, 13:41
Σας ευχαριστο παιδια απλα εχω μια επιχειρισει με οστρακα οταν πεφτει το ρευμα θελω να με στελνει μινημα γαι να τρεχω να βλεπω τι γυνεται