PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιλμ για δημιουργία μάσκας σε πλακέτα



liat
15-01-16, 20:32
Θέλω να προστατέψω πλακέτα με την εφαρμογή αυτής της πράσινης μάσκας και συγκεκριμένα με το ξηρό φιλμ.
Έχω ολοκληρώσει το στάδιο κόλλησης στο pcb και προχωράω οσονούπω στην έκθεση σε uv θάλαμο.
Στο επόμενο βήμα, που είναι η εμφάνιση, σε όσα video παρακολούθησα χρησιμοποιούσαν sodium carbonaten
διαλυμένο σε νερό, σε κατάλληλη ποσότητα και θερμοκρασία.
Πήγα λοιπόν σε κατάστημα και ζήτησα το συγκεκριμένο προϊόν, διευκρινίζοντας ότι πρόκειται για την εμφάνιση πλακετών.
Αγόρασα τρία φακελάκια, όμως όταν έφτασα σπίτι, κοίταξα καλά καλά τα φακελάκια και διαπίστωσα ότι γράφουν Sodium hydroxide (κοινώς, υδροξείδιο του νατρίου ή καυστικό νάτριο ή καυστική σόδα).
Αυτό το χημικό θα κάνει τη δουλειά που θέλω;
Να το αραιώσω σε κρύο ή ζεστό νερό;
Προφανώς θα πρέπει να το μεταχειριστώ όπως και το tuboflo που χρησιμοποιώ για εμφάνιση του κυκλώματος πάνω στην χάλκινη επιφάνεια.

Edit
Τελικά, ο τίτλος μάλλον θα ήταν σωστότερο να λέει για χημικό εμφάνισης. :001_rolleyes:

The_Control_Theory
15-01-16, 20:51
Με μπέρδεψες. Θέλεις χημικό για εμφάνιση ή για προστασία?

liat
15-01-16, 20:54
Με μπέρδεψες. Θέλεις χημικό για εμφάνιση ή για προστασία?

Tedi, θέλω dry film solder mask developer (έτσι το λέμε στο χωριό μου :lool:)

The_Control_Theory
15-01-16, 20:56
Αααα για εμφάνιση soldermask... OK τώρα το έπιασα. :wiink:

liat
15-01-16, 21:00
Αααα για εμφάνιση soldermask... OK τώρα το έπιασα. :wiink:

Υποθέτω ότι θα κάνει, αλλά με ανησύχησε το γεγονός ότι δεν είδα πουθενά developing soldermask με καυστική σόδα.

Ακρίτας
15-01-16, 21:02
ΟΧΙ καυστική σόδα. Πας στο οποιοδήποτε κατάστημα με απορρυπαντικά και παίρνεις σόδα πλύσης. Μια κουταλιά του γλυκού σε μισό λίτρο περίπου.

sodium hydroxide : καυστική σόδα (τουμποφλό κλπ.)

sodium carbonate : κοινή σόδα πλύσης (λευκαντικό)

sodium bicarbonate : σοδα φαγητού.

SeAfasia
15-01-16, 21:16
ΟΧΙ καυστική σόδα. Πας στο οποιοδήποτε κατάστημα με απορρυπαντικά και παίρνεις σόδα πλύσης. Μια κουταλιά του γλυκού σε μισό λίτρο περίπου.

sodium hydroxide : καυστική σόδα (τουμποφλό κλπ.)

sodium carbonate : κοινή σόδα πλύσης (λευκαντικό)

sodium bicarbonate : σοδα φαγητού.

το Η20 οχι ζεστό...

The_Control_Theory
15-01-16, 21:17
Δεν το ήξερα αυτό το υλικό.
Εχει καμιά άλλη χρήση?
Πχ και για εμφάνιση PCB(όχι soldermask)

Ακρίτας
15-01-16, 21:23
Δεν το ήξερα αυτό το υλικό.
Εχει καμιά άλλη χρήση?
Πχ και για εμφάνιση PCB(όχι soldermask)

Το ίδιο είναι, negative dry film είναι και τα δυο. Η σόδα πλύσης είναι για την εμφάνιση (όχι ζεστό νερό όπως λέει και ο Κώστας). Την καυστική σόδα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις μετά την αποχάλκωση για να βγάλεις τη μάσκα.

liat
15-01-16, 21:37
Το ίδιο είναι, negative dry film είναι και τα δυο. Η σόδα πλύσης είναι για την εμφάνιση (όχι ζεστό νερό όπως λέει και ο Κώστας). Την καυστική σόδα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις μετά την αποχάλκωση για να βγάλεις τη μάσκα.

Κοίτα, και στις δύο περιπτώσεις (κύκλωμα πάνω στον χαλκό - στην μάσκα) κάνουμε εμφάνιση.
Γιατί στην πρώτη περίπτωση η καυστική σόδα είναι κατάλληλη, ενώ για χρήση εμφάνισης σε μάσκα είναι ακατάλληλη;
Όσα βίντεο κυκλοφορούν για την εμφάνιση στη μάσκα, χρησιμοποιείται σόδα πλύσης αραιωμένη σε νερό στους 45 βαθμούς C.
Με μπέρδεψες με την δεύτερη πρόταση.
Η σειρά κατασκευής μιας πλακέτας είναι:
Μεταφορά του τόνερ στον χαλκό --> εμφάνιση (αν χρησιμοποιείται η μέθοδος με φωτοευαίσθητη πλακέτα) --> αποχάλκωση --> masking.
Αφού τελειώσει η διαδικασία με την μάσκα για πιο λόγο να αφαιρέσεις τη μάσκα; Κάπου το έχασα;

The_Control_Theory
15-01-16, 21:40
Συγνώμη που ξαναρωτάω αλλά θέλω να σιγουρευτώ.
Εγώ δεν κάνω soldermask μόνο εμφάνιση πλακέτας με φωτοευαίθητη επιφάνεια.
Θα έχω οφέλη αν χρησιμοποιήσω sodium carbonate αντί για NaOh ή Sodium hydroxide?

Σόρυ αν βγαίνω offtopic.

Γιατί κάνω πλακέτες με 10mil και αναγκάζομαι να αγοράζω πανάκριβο seno4007 για να έχω καλά αποτελέσματα το οποίο είναι sodium metasillicate pentahydrate.

Ακρίτας
15-01-16, 21:45
Κοίτα, και στις δύο περιπτώσεις (κύκλωμα πάνω στον χαλκό - στην μάσκα) κάνουμε εμφάνιση.
Γιατί στην πρώτη περίπτωση η καυστική σόδα είναι κατάλληλη, ενώ για χρήση εμφάνισης σε μάσκα είναι ακατάλληλη;
Όσα βίντεο κυκλοφορούν για την εμφάνιση στη μάσκα, χρησιμοποιείται σόδα πλύσης αραιωμένη σε νερό στους 45 βαθμούς C.
Με μπέρδεψες με την δεύτερη πρόταση.
Η σειρά κατασκευής μιας πλακέτας είναι:
Μεταφορά του τόνερ στον χαλκό --> εμφάνιση (αν χρησιμοποιείται η μέθοδος με φωτοευαίσθητη πλακέτα) --> αποχάλκωση --> masking.
Αφού τελειώσει η διαδικασία με την μάσκα για πιο λόγο να αφαιρέσεις τη μάσκα; Κάπου το έχασα;

Ε, ναι. Κάπου τη χάσαμε την μπάλα:001_smile:.

Υπέθεσα ότι χρησιμοποιείς dry film και στην "μάσκα" για την προστασία του χαλκού κατά την αποχάλκωση. Λοιπόν,

- όταν δουλεύουμε με έτοιμη φωτοευαίσθητη πλακέτα εμφανίζουμε με sodium hydroxide,
- όταν δουλεύουμε με κοινή πλακέτα και dry film εμφανίζουμε με sodium carbonate και στη συνέχεια, μετά την αποχάλκωση αφαιρούμε την μάσκα με sodium hydroxide.

Η μάσκα στην οποία αναφέρεσαι εσύ μπαίνει μετά για την προστασία της έτοιμης πλακέτας. Το φιλμ είναι το ίδιο.

Prithan
15-01-16, 21:46
Εαν χρειάζεσαι απλά μόνωση της πλακέτας σου, αφότου την συναρμολογήσεις μπορείς να την ψεκάσεις με σπρέι πλαστικοποίησης.

liat
15-01-16, 22:04
Η μάσκα στην οποία αναφέρεσαι εσύ μπαίνει μετά για την προστασία της έτοιμης πλακέτας. Το φιλμ είναι το ίδιο.

Ακριβώς. Αυτό το πράσινο φιλμ λέω.
Έχω αποχαλκώσει, έχω κολλήσει το πράσινο φιλμ στην πλακέτα (στην επιφάνεια του χαλκού), έχω κάνει έκθεση στον uv θάλαμο και εκκρεμεί το στάδιο εμφάνισης, κατά το οποίο θα αφαιρεθούν τα σημεία στα οποία θα γίνουν οι κολλήσεις.
Επομένως, ρώτησα αν κάνει η καυστική σόδα ή θα αλλοιώσει το φιλμ;

Ακολουθεί βίντεο (https://www.youtube.com/watch?v=y_LJ1W3DolM) για το τι θέλω να πετύχω.


Εαν χρειάζεσαι απλά μόνωση της πλακέτας σου, αφότου την συναρμολογήσεις μπορείς να την ψεκάσεις με σπρέι πλαστικοποίησης.

Για αισθητικούς και μόνο λόγους.

SeAfasia
15-01-16, 22:50
https://www.youtube.com/watch?v=B0Syj4awcc8

liat
15-01-16, 23:19
ΟΧΙ καυστική σόδα.

Τα φακελάκια που πήρα είχαν την εξής ετικέτα.

http://s28.postimg.org/ervvqlw4t/IMG_20160115_225742.jpg

Αυτό το "for positive photosensitive resists";


- όταν δουλεύουμε με έτοιμη φωτοευαίσθητη πλακέτα εμφανίζουμε με sodium hydroxide,
- όταν δουλεύουμε με κοινή πλακέτα και dry film εμφανίζουμε με sodium carbonate και στη συνέχεια, μετά την αποχάλκωση αφαιρούμε την μάσκα με sodium hydroxide.

Η μάσκα στην οποία αναφέρεσαι εσύ μπαίνει μετά για την προστασία της έτοιμης πλακέτας. Το φιλμ είναι το ίδιο.

Σωστά, για προστασία της έτοιμης πλακέτας.
Αν λοιπόν εγώ, για τη δουλειά που θέλω να κάνω, βάλω sodium hydroxide, υπάρχει ενδεχόμενο να χάσω όλο το πράσινο φιλμ από την πλακέτα;

SeAfasia
15-01-16, 23:24
κάνει και για φωτοευαίσθητη πλακέτα......δεν το χάνεις Γιωργο....

liat
15-01-16, 23:37
Όπως έγραψα πιο πάνω (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=84113&page=2&p=744857&viewfull=1#post744857), το sodium hydroxide κάνει για positive photosensitive resists, ενώ το sodium carbonate είναι Developer for negative presensitized boards.
Έτσι, κατά την δική μου ερμηνεία κι αν κάνω λάθος διορθώστε με, για την εμφάνιση του κυκλώματος στο pcb θέλουμε να μαυρίζουν οι περιοχές που δεν θέλουμε να αποχαλκωθούν, οπότε χρησιμοποιούμε κάποιο προϊόν όπως καυστική σόδα ή tuboflo.
Αντίθετα, επειδή από την πράσινη μάσκα θέλουμε να αφαιρεθούν οι μαύρες περιοχές, χρησιμοποιούμε προϊόν αντίθετης διαδικασίας, όπως ανθρακική σόδα.

SeAfasia
15-01-16, 23:50
fur photopositive platinen
λεει ο γερμαναουα πιο πάνω Γιάννο,γιατι αγχώνεσε;

liat
16-01-16, 00:09
fur photopositive platinen
λεει ο γερμαναουα πιο πάνω Γιάννο,γιατι αγχώνεσε;

Γιατί θα το χρησιμοποιούσα στην μάσκα και θα την πάταγα.
Θα ψάξω για ανθρακική (πλυσίματος) σόδα.

CybEng
16-01-16, 09:50
Δεν το ήξερα αυτό το υλικό.
Εχει καμιά άλλη χρήση?
Πχ και για εμφάνιση PCB(όχι soldermask)


Το sodium carbonate ( σόδα πλυσίματος ) ή αλισίβα όπως την ήξεραν οι γιαγιάδες μας στο χωριό ( https://el.wikipedia.org/wiki/Αλισίβα ) έχει αρκετές χρήσεις.

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ένα από τα συστατικά για την εμφάνιση ασπρόμαυρου φίλμ ή αντίστοιχων φωτογραφικών χαρτιών από όσους ασχολούνται με την παραδοσιακή φωτογραφία και με τεχνικές σκοτεινού θαλάμου.

Σε αυτή την εφαρμογή ένα άλλο απαραίτητο συστατικό είναι .... ο στιγμιαίος καφές !

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να κοιτάξουν τον ακόλουθο σύνδεσμο :

http://caffenol.blogspot.gr/

liat
16-01-16, 10:06
Χωρίς να επεκταθώ στη χημική αντίδραση που λαμβάνει χώρα στην όλη διαδικασία, με πολύ απλά λόγια:

Θετικώς Φωτοευαίσθητα υλικά - Positive Photoresists

Στα θετικώς φωτοευαίσθητα υλικά, το υπεριώδες φως χτυπά το υλικό στις περιοχές που επιθυμούμε να απομακρυνθούν.
Όταν το φωτοανθεκτικό εκτίθεται στο υπεριώδες φως, και ξεπλένεται με τον διαλύτη (developer) φωτοευαίσθητου υλικού, αφήνει στο pcb ένα πανομοιότυπο αντίγραφο του προτύπου (ζελατίνα ή ριζόχαρτο).

Αρνητικώς Φωτοευαίσθητα υλικά - Negative Photoresists

Στα αρνητικώς φωτοευαίσθητα υλικά συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.
Μετά την έκθεση και εμφάνιση, μένει μια μάσκα που αποτελείται από ένα ανάστροφο μοντέλο του πρωτοτύπου.

61949

Επομένως, αναλόγως της σύστασης του στρώματος του υλικού (φιλμ ή έτοιμη φωτοευαίσθητη πλακέτα) που χρησιμοποιούμε για την εμφάνιση και του τι ακριβώς θέλουμε να πετύχουμε, χρησιμοποιούμε το κατάλληλο προϊόν.
Στην προκειμένη περίπτωση κι επειδή η μάσκα (διαφάνεια) που έχω φτιάξει έχει μαυρισμένα μόνο τα pads που θα κολληθούν τα υλικά, αν εμβαπτίσω την πλακέτα σε developer για θετικώς φωτοευαίσθητα υλικά (tuboflo, dodium hydroxide, περιντρολ με aqua forte κλπ) τότε θα αποκολληθεί από την πράσινη προστατευτική μάσκα όλο το υπόλοιπο υλικό και θα μείνουν μόνο τα pads.
Το αντίθετο αποτέλεσμα απ' ότι επιθυμώ.
Κατά τα ανωτέρω, αν θα ήθελα να βάλω dodium hydroxide, θα έπρεπε να εκτυπώσω αντίστροφα τα χρώματα πάνω στη διαφάνεια.
Δηλαδή όλη μαύρη, εκτός από τα pads.

Ακρίτας
16-01-16, 15:01
Κατά τα ανωτέρω, αν θα ήθελα να βάλω dodium hydroxide, θα έπρεπε να εκτυπώσω αντίστροφα τα χρώματα πάνω στη διαφάνεια.
Δηλαδή όλη μαύρη, εκτός από τα pads.

Γιάννη, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ SODIUM HYDROXIDE ΣΕ NEGATIVE DRY FILM. Σε λίγα λεπτά θα το έχει πετάξει τελείως (και το φωτισμένο και το αφώτιστο). Απλώς πρέπει να αντιστρέψεις τα χρώματα στη διαφάνεια ώστε να μένουν τα μέρη της πλακέτας που θα φωτιστούν και να εμφανίσεις με sodium carbonate.

liat
16-01-16, 16:02
Γιάννη, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ SODIUM HYDROXIDE ΣΕ NEGATIVE DRY FILM. Σε λίγα λεπτά θα το έχει πετάξει τελείως (και το φωτισμένο και το αφώτιστο). Απλώς πρέπει να αντιστρέψεις τα χρώματα στη διαφάνεια ώστε να μένουν τα μέρη της πλακέτας που θα φωτιστούν και να εμφανίσεις με sodium carbonate.

Έχεις δίκιο Γιώργο. Υλικά όπως το καυστικό νάτριο, όταν πέσουν σε φιλμ, το καταστρέφουν.
Όντως, σε βίντεο που είδα, για την αποτύπωση του κυλώματος πάνω στο μπλε φιλμ
(αυτό που δημιουργείς φωτοευαίσθητη επιφάνεια σε περίπτωση απουσίας έτοιμης) χρησιμοποιήθηκε αρνητικό developer (όπως ανθρακική σόδα),
ενώ μετά την αποχάλκωση για να απομακρυνθεί το εναπομείναν μπλε φιλμ χρησιμοποιήθηκε θετικό developer (όπως καυστική σόδα - τουμποφλό)

Εγώ, τελείωσα μόλις τώρα αυτό που προσπαθούσα να κάνω και λόγω αυτού ανοίχτηκε το νήμα.
Δηλαδή, έχοντας αποχαλκώσει την πλακέτα --> κολλήσει το πράσινο φιλμ (μάσκα) πάνω της -->
εκθέσει σε θάλαμο το θετικό σχέδιο (μαύρα τα pads που ήθελα να αποκολληθούν από την μάσκα και διάφανο το υπόλοιπο),
αραίωσα σε μισό λίτρο χλιαρού νερού ένα κ.σ σόδα πλυντηρίου και εμβάπτισα την πλακέτα,
όπου τρίβοντας απαλά με μια οδοντόβουρτσα πήρα το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Πράσινη όλη η πλακέτα και ελεύθερα τα σημεία που θα κολλήσουν τα εξαρτήματα.

Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός.
Υποθέτω ότι υπάρχουν κι άλλα μέλη πρωτάκια στο άθλημα. :biggrin: