PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιες είναι οι προτεινόμενες ρυθμίσεις για sabstream και mainstream στα DVR και NVR



tsisot
17-01-16, 11:54
Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα γιατί οι περισσότεροι από εμάς εγκαθιστούμε ένα σύστημα παρακολούθησης με τις βασικές ρυθμίσεις. Τα DVR και NVR νέας τεχνολογίας έχουν πάρα πολλές δυνατότητες τις οποίες λίγοι γνωρίζουμε και πολλοί αγνοούμε.Οι περισσότεροι από εμάς ρυθμίζουμε ημερομηνία, ώρα, σκληρό δίσκο, network, record άντε και την ποιότητα των καμερών και μόλις βλέπουμε και τις κάμερες στο smartphone του πελάτη μαζεύουμε τα εργαλεία για να φύγουμε.Τι γίνεται όμως με τα encode τα mainstream και το sabstream, ποια ταχύτητα bitrate είναι η ποιο σωστή.Για όλα αυτά θα μιλήσουμε εδώ και θα ήθελα τις απόψεις όλων σας.

nestoras
17-01-16, 12:20
Οι ρυθμίσεις που κάνω συνήθως είναι:

1) frames/sec σε mainstrem: από 10 ή 12
2) frames/sec σε secondary stream: από 6 έως 10
3) max bitrate: αναλόγως τη γραμμή του πελάτη. Συνήθως βάζω για max κάτι που να είναι πάνω από το upload της γραμμής, όχι πάρα πολύ πάνω (πχ για upload 1024mbs, ρυθμίζω το max στα 1256 ή στα 1512)

Βέβαια όλα τα παραπάνω έχουν να κάνουν και με το είδος της εγκατάστασης. Αν πχ ο πελάτης θέλει να βλέπει στο 99% των περιπτώσεων μόνο από το τοπικό δίκτυο οι παραπάνω τιμές για το mainstream θα ανέβουν στο max (τα frames από ότι κατάλαβα δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να ανέβουν πάνω από τα 16, ίσα ίσα τρως χώρο στο σκληρό δίσκο με πολλά frames). Αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος (πχ κάποια σημαντική κάμερα) τότε ανεβάζω τις ρυθμίσεις μόνο στη συγκεκριμένη. Σε κάθε περίπτωση εξηγώ στον πελάτη ότι η ποιότητα και η απόκριση μέσω internet δεν μπορεί να είναι η ίδια με αυτή του τοπικού δικτύου ή με αυτή της εξόδου HDMI.

tsisot
17-01-16, 15:06
Εγώ φίλε Παναγιώτη είμαι ακόμα ποιο αυστηρός στις ρυθμίσεις μου.
Τα DVR και NVR που χρησιμοποιώ είναι της DAHUA με κάμερες HDCVI (http://keeper.gr/tag/hdcvi/)
Τα frames/sec σε mainstream 15 σε ποιότητα D1 και bit rate type CBR τα bitrate (kb/s) 1024 γιατί θέλω καλή και ομαλή ποιότητα εγγραφής.
Τα frames/sec σε sabstream 7 σε ποιότητα QCIF και bit rate type CBR τα bitrate (kb/s) 64 έτσι έχω ακόμα και στο smartphone καλή ποιότητα.
Οι κάμερες HDCVI της DAHUA είναι υψηλής ανάλυσης οπότε και τα δεδομένα που μεταφέροντα αρκετά.

nestoras
17-01-16, 15:15
Όταν έχω πολλές κάμερες προτιμώ VBR ρύθμιση για εξοικονόμηση χώρου στο δίσκο. Αν κάποια κάμερα (πχ κάμερα ταμείου) απαιτεί καλύτερη ποιότητα τότε την αφήνω σε CBR.

Και μια μικρή εξήγηση για το τι είναι το VBR (Variable Bit Rate) και CBR (Constant Bit Rate).
CBR: Σταθερός ρυθμός δεδομένων ανεξαρτήτος με το αν υπάρχει κίνηση ή όχι ο χώρος που θα "πιάσει" στο δίσκο το βίντεο είναι σταθερός.

VBR: Μεταβλητός ρυθμός δεδομένων. Ανάλογα με το αν υπάρχει κίνηση, εναλλαγή στους χρωματισμούς κτλ κτλ η εικόνα θα συμπιεστεί κάθε φορά σύμφωνα με τις απαιτήσεις της (λίγα χρώματα, λίγη κίνηση -> μεγάλη συμπίεση / πολλά χρώματα, πολλή κίνηση-> μικρή συμπίεση).

Πχ: Αν έχω μια κανονική κάμερα (όχι υπέρυθρη) που θα κάνει καταγραφή τη νύχτα σε χώρο όπου δεν υπάρχει και πολύ κίνηση τότε σε CBR θα γέμιζα πολύ πιο γρήγορα το δίσκο μου επειδή ακόμη και χωρίς καθόλου κίνηση το DVR θα πρέπει να συμπιέζει με τη ρύθμιση που του έχω βάλει. Αντίθετα σε ρύθμιση VBR εμείς καθορίζουμε το μέγιστο ρυθμό συμπίεσης και αν η εικόνα είναι ακίνητη ή έχει ελάχιστα χρώματα τότε ο ρυθμός δεδομένων πέφτει αυτόματα στο ελάχιστο με αποτέλεσμα να έχω μεγάλη εξοικονόμηση στο χώρο του δίσκου.