PDA

Επιστροφή στο Forum : κολληση εξατμισης μοτο



betacord85
18-01-16, 15:44
κλασικος ελληνας μαστορας...μου χαλασε η εξατμιση απο το παπι και πηγα σε 3 εξατμισαδες...τους λεω μπορειτε να μου κολλησετε την εξατμιση?η απαντηση τους?βγαλε την και φερτην μου!τοσο αχρηστοι?τεσπα ξερει καποιος συναδελφος κανα εξατμισα που να κολαει πανω στο παπι την εξετμιση?ευχαριστω πολυ μπαμπης

street
18-01-16, 16:31
χα χαχα ... μπαμπη ... καντο ρε φιλε μοναχος με αλλουμινοταινια και τσερκι ετσι προχειρα μια χαρα θα ειναι .... :biggrin: ποσ σσ ειναι ?

betacord85
18-01-16, 16:39
δημητρη εβαλα καινουριο σωληνα που ειχα καβαντζα απο ενα φιλο γιατι ο παλιος σωληνας ειχε φαει στουκα και ηταν φυσαρμονικα...το εφαγα σιγα σιγα με τον τροχο και εβαλα τον καινουριο...τωρα ειναι πανω στο παπι δεμενος και κομπλε αλλα εκει που ειναι το τελικο θελει γυρο γυρο κολληση και στην βαση...με τσαντησε το υφακι τους ρε που τα θελουν ολα στο χερι τους...δηλαδη ο εξατμισας αν ειναι στο περιστερι πρεπει να παρω τη εξατμιση επωμου και να παψ με το λεωφορειο στο περιστερι???δεν πανε καλα...

Dbnn
18-01-16, 16:50
δημητρη εβαλα καινουριο σωληνα που ειχα καβαντζα απο ενα φιλο γιατι ο παλιος σωληνας ειχε φαει στουκα και ηταν φυσαρμονικα...το εφαγα σιγα σιγα με τον τροχο και εβαλα τον καινουριο...τωρα ειναι πανω στο παπι δεμενος και κομπλε αλλα εκει που ειναι το τελικο θελει γυρο γυρο κολληση και στην βαση...με τσαντησε το υφακι τους ρε που τα θελουν ολα στο χερι τους...δηλαδη ο εξατμισας αν ειναι στο περιστερι πρεπει να παρω τη εξατμιση επωμου και να παψ με το λεωφορειο στο περιστερι???δεν πανε καλα...

Όσο περίεργο και να σου φαίνεται, θέλει 2 πόντες όπως είναι πάνω στο παπί για να κρατηθεί στην θέση της και μετά βγάλσιμο και ράψιμο.
Αλλιώς η λύση είναι μονόδρομος
62023

Έτσι είχα κολλήσει σωλήνα απο μοτέρ πρός τελικό με αυτή τη κόλλα. Μη σου πω οτι με αυτήν κολλήσαμε μέχρι ρίγμα σε κάρτερ, σασμάν, ξεκολλημένα τελικά κ.α.
Βάζεις περιμετρικά, έχεις ένα ποτήρι με νερό και την "γλύφεις" με βρεγμένα δάχτυλα για να γίνει λεία.
Μετά απο 4-5 ώρες μπορείς να οδηγήσεις άνετα. τρίβεις, βάφεις αν θέλεις και τελείωσε το θέμα.

Gaou
18-01-16, 20:22
Μπάμπη τι σωλήνας ειναι . ποσα χιλιοστα και τι υλικο ?

betacord85
18-01-16, 20:38
παυλο αυτη ειναι η εξατμιση...το παπι το πηρα απο εναν πιτισρικα σε τιμη που μην την πεις ουτε στον παπα...αλλα το μονο ελατομα; ηταν η εξατμιση του 62027

Gaou
18-01-16, 20:58
ειναι νικελωμενα ή απλα ανοξειδωτο ? σε πρώτη φάση ( θα ακουστει τρελο ) αν εχεις ηλεκτροσυγκόλληση μπορεις με δυο τσιμπιματακια να την στερεοποιησεις . απο την αλλη μου κάνει εντύπωση που δεν την βγάλαν οι εξατμισάδες . τι να πώ. σε τι περιοχή εισαι ? στον αλλο στον πειραια που φτιάχνει εξατμίσεις πήγες ( μου διαφευγει η φίρμα του ) . για να γινει παντως σψστή δουλεια θα πρέπει να βγει .

Πατέντες
18-01-16, 21:05
Με την ηλεκτροκόλληση δεν θα έχει πρόβλημα με την ηλεκτρονική του παπιού;

Gaou
18-01-16, 22:00
πρεπει να αποσυνδεσεις τα αποσυνδεσεις όλα τα ηλεκτρολογικα ( δυο πολους ουσιαστικα μπαταρίας και εισαι εντατσι)

betacord85
18-01-16, 22:41
μπραχαμι μενω...αυτος στον πειραια ειναι φαρμακειο...δηλαδη στα αυτοκινητα που κολανε επιτοπου τις εξατμισεις μπορουν και σε ενα παπακι βαριουντε?τι να πω..και η ηρωνεια ειναι οτι βρηκα ιδια εξατμιση πεντακαθαρη στο παζαρι και απο 15 ευρω μου την αφησε 10 αλλα δεν την πηρα...

Κυριακίδης
18-01-16, 23:00
δηλαδη στα αυτοκινητα που κολανε επιτοπου τις εξατμισεις μπορουν και σε ενα παπακι βαριουντε?
Στα αυτοκίνητα χρησιμοποιούν οξυγόνα . Η γνώμη μου είναι ότι ίσως οι άνθρωποι να έχουν άλλες δουλειές και τρέχουν . γιαυτό σου είπαν να την βγάλεις εσύ . και ίσως έτσι να σε πάρουν με καλό μάτι και να σου το κάνουν φθηνά , αλλά αν τους ζητήσεις να το λύσουν αυτοί κιόλας θα σε μαδήσουν από το άχτι.

betacord85
18-01-16, 23:06
αγαπητε φιλε πετρο εχω καταλαβει οτι βαριουντε...ειδικα στον δευτερο που πηγα ηταν γυρο απο μια kerosun και με το που με ειδε κατεβασε τα μουτρα του...τεσπα θα παω περιστερι πανω στην θηβων εχει 4 εξατμισαδες γατωνια και θα ρωτησω...

gsouf
19-01-16, 03:32
Μπαμπη καλημερα αν δεν βαριεσαι πεταξου στον κιουρανη στην καβαλας μονο κολλησης κανει σε οτιδηποτε θα στην τσιμπισει επι τοπου ε και με ενα κλειδακι την βγαζετε εκει και στην ραβει ολη

Panoss
19-01-16, 09:49
αγαπητε φιλε πετρο εχω καταλαβει οτι βαριουντε...ειδικα στον δευτερο που πηγα ηταν γυρο απο μια kerosun και με το που με ειδε κατεβασε τα μουτρα του...τεσπα θα παω περιστερι πανω στην θηβων εχει 4 εξατμισαδες γατωνια και θα ρωτησω...
Κατάλαβε ότι θα κονομήσει, γι αυτό.

johnpats
19-01-16, 15:41
αγαπητε φιλε πετρο εχω καταλαβει οτι βαριουντε...ειδικα στον δευτερο που πηγα ηταν γυρο απο μια kerosun και με το που με ειδε κατεβασε τα μουτρα του...τεσπα θα παω περιστερι πανω στην θηβων εχει 4 εξατμισαδες γατωνια και θα ρωτησω...

Μπάμπη πάρε ενα τηλ αυτόν
http://p-peristeri.gr/robot
Απ οσους εχω δοκιμάσει με ολες τις μηχανες που ειχα ειναι ο καλύτερος.


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk