PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για ουδετερωση



rfc
24-01-16, 18:31
Η ερωτηση που θα κανω ειναι καθαρα θεωρητικη, μιας και γνωριζω οτι απαγορευεται.

Σε TN-C εγκατασταση τη διαφορα και συνεπειες (προπαντος) υπαρχουν, αν υπαρχουν, αν ο ουδετερος δεν ενωνεται κατω στο μετρητη με τη γειωση, αλλα στο πινακα?

Αυτο ειναι κατοπιν συζητησης που ειχα με εναν φιλο μου αλλα δε καταληξαμε τελικα.

kanivallos
24-01-16, 18:38
Η ερωτηση που θα κανω ειναι καθαρα θεωρητικη, μιας και γνωριζω οτι απαγορευεται.

Σε TN-C εγκατασταση τη διαφορα και συνεπειες (προπαντος) υπαρχουν, αν υπαρχουν, αν ο ουδετερος δεν ενωνεται κατω στο μετρητη με τη γειωση, αλλα στο πινακα?

Αυτο ειναι κατοπιν συζητησης που ειχα με εναν φιλο μου αλλα δε καταληξαμε τελικα.

Δεν καταλαβαίνουμε τι θέλεις να πεις, τουλάχιστον εγώ.
Διευκρίνησε το.

rfc
24-01-16, 18:46
Οταν εχουμε ουδετερωση ο ουδετερος κατω στο ρολοι γειωνεται. Τι διαφορα θα υπαρχει αν δε γειωνεται κατω αλλα πανω στο πινακα.

SProg
24-01-16, 18:52
Δεν θα ειχες 'ουδετερωση' μεχρι τον πινακα !

rfc
24-01-16, 19:04
Ε και? αυτο ρωταω. Τι το κακο μπορει να συμβει? Βασικα νομιζω οτι ουδετερωση θα εχεις οπου και να κανεις τη λουπα.

SProg
24-01-16, 19:07
Ναι βλακεια ειπα.

rfc
24-01-16, 19:10
Δεν ειπες βλακεια φιλε μου, απλα σκεψεις κανουμε........

kiriakos227
24-01-16, 19:53
Η ερωτηση που θα κανω ειναι καθαρα θεωρητικη, μιας και γνωριζω οτι απαγορευεται.

Σε TN-C εγκατασταση τη διαφορα και συνεπειες (προπαντος) υπαρχουν, αν υπαρχουν, αν ο ουδετερος δεν ενωνεται κατω στο μετρητη με τη γειωση, αλλα στο πινακα?

Αυτο ειναι κατοπιν συζητησης που ειχα με εναν φιλο μου αλλα δε καταληξαμε τελικα.

αν ο ουδετερος δεν ενωνεται κατω στο μετρητη με τη γειωση και ειναι για παραδειγμα στον αερα, και στον πινακα γινει ενωση ουδετερου-γειωσης, τοτε ουσιαστικα εχει καταργηθει η γειωση και τα επιστρεφομενα ρευματα του ουδετερου περνανε απο το καλωδιο της γειωσης για να φθασουν μεχρι τον μετρητη και απο εκει στο τριγωνο γειωσεως και τελος στη γη.
Τωρα ομως υπαρχει και αλλη διαδρομη για τα επιστρεφομενα να φτασουν στη γη οπως ειναι οι μεταλλικες επιφανειες των ηλ. συσκευων που τωρα ειναι συνδεδεμενες με τον ουδετερο και αυτο ειναι νομιζω το επικινδυνο αυτης της θεωρητικης προσεγγισης.
Κατι αναλογο θα ισχυει υποθετω και στην περιπτωση που η ουδετερογειωση γινει και στο ρολόι και στον πινακα

Ακρίτας
24-01-16, 20:04
αν ο ουδετερος δεν ενωνεται κατω στο μετρητη με τη γειωση και ειναι για παραδειγμα στον αερα, και στον πινακα γινει ενωση ουδετερου-γειωσης, τοτε ουσιαστικα εχει καταργηθει η γειωση και τα επιστρεφομενα ρευματα του ουδετερου περνανε απο το καλωδιο της γειωσης για να φθασουν μεχρι τον μετρητη και απο εκει στο τριγωνο γειωσεως και τελος στη γη.
Τωρα ομως υπαρχει και αλλη διαδρομη για τα επιστρεφομενα να φτασουν στη γη οπως ειναι οι μεταλλικες επιφανειες των ηλ. συσκευων που τωρα ειναι συνδεδεμενες με τον ουδετερο και αυτο ειναι νομιζω το επικινδυνο αυτης της θεωρητικης προσεγγισης.
Κατι αναλογο θα ισχυει υποθετω και στην περιπτωση που η ουδετερογειωση γινει και στο ρολόι και στον πινακα

Έχω την εντύπωση ότι αναφέρεσαι σε TN-S σύνδεση.

Κατά τα άλλα, η γείωση του ουδέτερου είναι ευθύνη της εταιρίας διανομής της ηλεκτρικής ενέργειας διότι θεωρείται ότι μπορεί να εξασφαλίσει καλύτερα τη γείωση και τη συνέχεια του ουδέτερου, από ότι οι καταναλωτές.

rfc
24-01-16, 20:21
αν ο ουδετερος δεν ενωνεται κατω στο μετρητη με τη γειωση και ειναι για παραδειγμα στον αερα, και στον πινακα γινει ενωση ουδετερου-γειωσης, τοτε ουσιαστικα εχει καταργηθει η γειωση και τα επιστρεφομενα ρευματα του ουδετερου περνανε απο το καλωδιο της γειωσης για να φθασουν μεχρι τον μετρητη και απο εκει στο τριγωνο γειωσεως και τελος στη γη.
Τωρα ομως υπαρχει και αλλη διαδρομη για τα επιστρεφομενα να φτασουν στη γη οπως ειναι οι μεταλλικες επιφανειες των ηλ. συσκευων που τωρα ειναι συνδεδεμενες με τον ουδετερο και αυτο ειναι νομιζω το επικινδυνο αυτης της θεωρητικης προσεγγισης.
Κατι αναλογο θα ισχυει υποθετω και στην περιπτωση που η ουδετερογειωση γινει και στο ρολόι και στον πινακα


Χωρις να ειμαι και απολυτα σιγουρος τα επιστρεφομενα στα μεταλλικα αντικειμενα με γειωση γινεται και στη περιπτωση της ουδετερωσης κατω στο ρολοι, αφου στην ιδια γειωση γινεται η λουπα. Η επικινδυνοτητα δλδ υπαρχει ουτως ή αλλως.

Εκτος και αν η γειωση κατω στα μπαροκιβωτια δεν ειναι η ιδια, αλλα αν μετρησεις με πολυμετρο ουδετερο και γειωση σε μια πριζα του σπιτιου σου δειχνει βραχυκυκλωμα. Αρα το ενα και το αυτο.

kiriakos227
24-01-16, 20:38
Έχω την εντύπωση ότι αναφέρεσαι σε TN-S σύνδεση.

Κατά τα άλλα, η γείωση του ουδέτερου είναι ευθύνη της εταιρίας διανομής της ηλεκτρικής ενέργειας διότι θεωρείται ότι μπορεί να εξασφαλίσει καλύτερα τη γείωση και τη συνέχεια του ουδέτερου, από ότι οι καταναλωτές.
Ναι εχεις δικιο, δεν καταλαβα οτι μιλαει για αλλη συνδεση.
Θα παρακολουθησω την συνεχεια των απαντησεων με ενδιαφερον.

rfc
24-01-16, 20:46
Ναι εχεις δικιο, δεν καταλαβα οτι μιλαει για αλλη συνδεση.
Θα παρακολουθησω την συνεχεια των απαντησεων με ενδιαφερον.


Ναι μιλαω για συστημα TN-C οπου ο ουδετερος γειωνεται.

Επειδη οσο και αν εχω ψαξει δε μου εχει δοθει λογικη πρακτικη απαντηση, και ως παραδειγμα στην ουσια εχεις 2 καλωδια παραλληλα και σου λενε οτι κανεις το βραχυκυλωμα στα 5 μετρα απο την αρχη (λεμε τωρα....). Μετα απαγορευεται, δεν ειναι λιγο αστειο αυτο τελικα ρε παιδια?

kiriakos227
24-01-16, 21:04
Χωρις να ειμαι και απολυτα σιγουρος τα επιστρεφομενα στα μεταλλικα αντικειμενα με γειωση γινεται και στη περιπτωση της ουδετερωσης κατω στο ρολοι, αφου στην ιδια γειωση γινεται η λουπα. Η επικινδυνοτητα δλδ υπαρχει ουτως ή αλλως.
Με σωστη γειωση (R<2Ωhm νομιζω)τα επιστρεφομενα του ουδετερου πηγαινουν στη γη και δεν ξανα επιστρεφουν στο σπιτι.




Εκτος και αν η γειωση κατω στα μπαροκιβωτια δεν ειναι η ιδια, αλλα αν μετρησεις με πολυμετρο ουδετερο και γειωση σε μια πριζα του σπιτιου σου δειχνει βραχυκυκλωμα. Αρα το ενα και το αυτο


Τι εννοεις η γειωση κατω στα μπαροκιβωτια δεν ειναι η ιδια;;

kiriakos227
24-01-16, 21:18
Επειδη οσο και αν εχω ψαξει δε μου εχει δοθει λογικη πρακτικη απαντηση, και ως παραδειγμα στην ουσια εχεις 2 καλωδια παραλληλα και σου λενε οτι κανεις το βραχυκυλωμα στα 5 μετρα απο την αρχη (λεμε τωρα....). Μετα απαγορευεται, δεν ειναι λιγο αστειο αυτο τελικα ρε παιδια?


Στο TN-C δεν εχεις δυο καλωδια.
http://hlektrologia.gr/%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD/

vasilllis
24-01-16, 21:28
δεν υπαρχει κανενα προβλημα οπου και να το συνδεσεις.Δεν υπολογιζει πουθενα την αποσταση της γραμμης οποτε ειτε στον πινακα το βαλεις ειτε και στην πιο απομακρυσμενη γραμμη(με καταλληλης διατομης καλωδιο) δεν εχεις προβλημα.Θεωρητικα παντα το λεμε.

alpha uk
24-01-16, 21:53
Κάνε δύο σχέδια σέ ένα χαρτί ,τό πρώτο μέ παροχή ,μετρητή, πίνακα, καλώδια Ρ Ν καί τήν ουδετεροση στόν μετρητή . τό δεύτερο μέ τήν ουδετεροση στόν πίνακα .Κάνε διακοπή στόν αγωγό τού ουδέτερου από τόν μετρητή μέχρι τόν πίνακα καί στά δύο σχέδια , και πιστεύω ότι θά βρείς τήν απάντηση

Ακρίτας
24-01-16, 22:34
Κάνε δύο σχέδια σέ ένα χαρτί ,τό πρώτο μέ παροχή ,μετρητή, πίνακα, καλώδια Ρ Ν καί τήν ουδετεροση στόν μετρητή . τό δεύτερο μέ τήν ουδετεροση στόν πίνακα .Κάνε διακοπή στόν αγωγό τού ουδέτερου από τόν μετρητή μέχρι τόν πίνακα καί στά δύο σχέδια , και πιστεύω ότι θά βρείς τήν απάντηση


http://alexander.ee.auth.gr:8083/eTHMMY/archive/106/customStore/ergaskgp2012-2013.pdf

7. ΑΝΤΙΚΑΝΟΝΙΚΗ ΟΥΔΕΤΕΡΩΣΗ

Αλλά πάλι νομίζω ότι μιλάμε για TN-S. Στη σελίδα 3 είναι οι συνδεσμολογίες των διαφόρων δικτύων.

alpha uk
24-01-16, 22:57
http://alexander.ee.auth.gr:8083/eTHMMY/archive/106/customStore/ergaskgp2012-2013.pdf

7. ΑΝΤΙΚΑΝΟΝΙΚΗ ΟΥΔΕΤΕΡΩΣΗ

Αλλά πάλι νομίζω ότι μιλάμε για TN-S. Στη σελίδα 3 είναι οι συνδεσμολογίες των διαφόρων δικτύων.
TN -S = Tera(γη)-Neutral (ουδέτερος)-Separate(ξεχωριστά) .Σέ TN-S έχουμε τρία καλώδια στήν παροχή P N E. Σέ TN-C έχουμε δύο P N ,N= Combine with E

Ακρίτας
24-01-16, 23:43
TN -S = Tera(γη)-Neutral (ουδέτερος)-Separate(ξεχωριστά) .Σέ TN-S έχουμε τρία καλώδια στήν παροχή P N E. Σέ TN-C έχουμε δύο P N ,N= Combine with E

Ναι, έτσι είναι. Απλώς προσπαθώ να καταλάβω πώς θα είναι η ουδετέρωση στον πίνακα του καταναλωτή σε ένα δίκτυο TN-C, άν δηλαδή θα έχουμε έναν αγωγό προστασίας γειωμένο ανεξάρτητα (όπως στο σύστημα ΤΤ) που θα συνδέεται στον πίνακα μέ τον ουδέτερο.

alpha uk
25-01-16, 01:13
Μέ μπερδευεις φίλε μου , σέ παροχές ΤΤ ,ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν βραχυκυκλωνεις τόν ουδέτερο μέ τήν γείωση. Ούτε στόν μετρητή ,ούτε στόν πίνακα. Σέ TN-C εάν τήν ένωση ΝΕ τήν κανείς στόν πίνακα ,αντί στόν μετρητή ,τότε σέ περίπτωση διακοπής τού ουδετέρου μεταξύ πίνακα καί μετρητή, όλα τά μεταλλικά αντικείμενα στό κτίριο θά είναι live . Τό ηλεκτρόδιο πού τοποθετείται γιά γείωση ,καί ενώνεται μέ τόν ουδέτερο στόν μετρητή ,κάνει τήν αντίσταση τού βρόχου μικρότερη. Είναι σάν νά μετατρέπει τήν TN-C σέ TN-C-S .Δηλαδή έχεις τήν ΤΝ -Combine από τήν παροχή , καί τό ηλεκτρόδιο σάν Separate. Αυτό βέβαια μόνο όταν ό παροχέας γειωνει τόν ουδέτερο ανά τακτά διαστήματα ,από τόν μετασχηματιστή μέχρι τής παροχές τών κτιρίων

lepouras
25-01-16, 01:53
θα σου απαντήσω πολύ ποιο πρακτικά.
γενικά στους κανονισμούς ένας βασικός παράγοντας είναι σε μία εγκατάσταση θα πρέπει να είναι εύκολα αναγνωρίσιμα από οποιονδήποτε ηλεκτρολόγο τα επισκεφθεί.

θα σου πω ένα παράδειγμα. αν αντί να βάλω μαύρο μπλε και κίτρινοπράσινο βάλω τρία κίτρινα καλώδια η εγκατάσταση δεν θα δουλέψει?
γιατί τότε να μην βάζουμε ένα χρώμα ή όποιο χρώμα μου περισσεύει και πρέπει να βάζω τα αντίστοιχα που δηλώνουν κάτι?
για να είναι αναγνωρίσιμα διότι παίζουμε με ζωές.
επίσης σε μια εγκατάσταση έχει δικαίωμα να βάλει θεωρητικά χέρι μόνο ένας ηλεκτρολόγος.
πρακτικά βάζουν και άλλοι.
οπότε σε κάτι τόσο σημαντικό και ευαίσθητο όπως η ουδετερογείωση ή η γείωση από την στιγμή που είναι μετά τον μετρητή άρα η ευθύνη παύει να είναι στην ποιότητα και στην ευθύνη του πάροχου γίνετε άμεσα ένα ακόμα παιχνίδι στα χέρια του κάθε εγκαταστάτη και κυρίως άσχετου.
πέρα από αυτό αυτόματα είναι και ποιο ευάλωτο σε ζημιά βλάβη πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί μιας και μετά το ρολόι άρα στο σπίτι σου μπορεί να γίνονται συνεχείς εργασίες αλλαγές κλπ κλπ ενώ από τον μετρητή και πριν και κύριος στον μετρητή ποτέ( πλην σπανίων εξαιρέσεων και αυτές από μεγάλο σφάλμα) δεν γίνονται εργασίες.

οπότε για να μην σε κουράζω το θέμα δεν είναι αν με βάση την ηλεκτροτεχνία κάτι είναι σωστό αλλά αν με βάση ΚΑΙ τους κανόνες είναι αποδεκτό ώστε να είναι και αναγνωρίσιμο με βάση σταθερών κανόνων.

ελπίζω να έγινα κατανοητός και να κατάλαβες ποιος ο λόγος που κάποια πράγματα δεν τα εξετάζουμε μόνο αν δουλεύουν και μόνο.

dog80
25-01-16, 03:07
Η ερωτηση που θα κανω ειναι καθαρα θεωρητικη, μιας και γνωριζω οτι απαγορευεται.

Σε TN-C εγκατασταση τη διαφορα και συνεπειες (προπαντος) υπαρχουν, αν υπαρχουν, αν ο ουδετερος δεν ενωνεται κατω στο μετρητη με τη γειωση, αλλα στο πινακα?

Αυτο ειναι κατοπιν συζητησης που ειχα με εναν φιλο μου αλλα δε καταληξαμε τελικα.

Εγκαταστάσεις TN C που υπάρχουν στην Ελλάδα? Μήπως εννοείς TN-C-S?

Και στις δύο περιπτώσεις πάντως, η γείωση αυτή στο μετρητή γίνεται ώς ένα επιπλέον μέτρο προστασίας σε περίπτωση που λόγω σφάλματος αποσυνδεθεί ο ουδέτερος απο την κολώνα.

Αν αποσυνδεθεί ο ουδέτερος και δέν υπάρχει αυτή η γείωση, τότε θα αναπτυχθούν επικίνδυνες τάσεις σε όλα τα γειωμένα αντικείμενα μέσα στο σπίτι.


Αν πάλι αυτή η γείωση γίνει σε κάποιο σημείο μέσα στην εγκατάσταση, τότε θα υπάρχουν κάποια τμήματα της εγκατάστασης που προστατεύονται και κάποια που δέν προστατεύονται.

Γι αυτό το λόγο γίνεται όσο το δυνατόν πιό "εξω" ωστε να προστατεύεται όλη η εγκατάσταση και το πιό βολικό σημείο που να πληρεί τις προυποθέσεις είναι ο μετρητής.

rfc
25-01-16, 11:48
Μέ μπερδευεις φίλε μου , σέ παροχές ΤΤ ,ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν βραχυκυκλωνεις τόν ουδέτερο μέ τήν γείωση. Ούτε στόν μετρητή ,ούτε στόν πίνακα. Σέ TN-C εάν τήν ένωση ΝΕ τήν κανείς στόν πίνακα ,αντί στόν μετρητή ,τότε σέ περίπτωση διακοπής τού ουδετέρου μεταξύ πίνακα καί μετρητή, όλα τά μεταλλικά αντικείμενα στό κτίριο θά είναι live . Τό ηλεκτρόδιο πού τοποθετείται γιά γείωση ,καί ενώνεται μέ τόν ουδέτερο στόν μετρητή ,κάνει τήν αντίσταση τού βρόχου μικρότερη. Είναι σάν νά μετατρέπει τήν TN-C σέ TN-C-S .Δηλαδή έχεις τήν ΤΝ -Combine από τήν παροχή , καί τό ηλεκτρόδιο σάν Separate. Αυτό βέβαια μόνο όταν ό παροχέας γειωνει τόν ουδέτερο ανά τακτά διαστήματα ,από τόν μετασχηματιστή μέχρι τής παροχές τών κτιρίων


Νομιζω οτι το ιδιο θα συμβει οπου και αν γειωσεις τον ουδετερο απο τη στιγμη που κανει κυκλωμα και δε διακοπτεται. Η επικινδυνοτητα δλδ νομιζω οτι ειναι η ιδια και στις 2 περιπτωσεις.

Στη TN-C δλδ τα μεταλλικα αντικειμενα με γειωση, υπο προπυποθεσεις μπορει να ειναι live οπως και να εχει μιας και οταν πιανεις τη κουζινα στο σπιτι σου στην ουσια πιανεις ουδετερο.

Απλα αν η ουδετερωση γινει στο ρολοι, αν κοπει ο ουδετερος δε θα εχεις ρευμα. Αν η ουδετερωση γινει στο πινακα, θα εχεις ρευμα ομως.

kiriakos227
25-01-16, 13:26
Νομιζω οτι το ιδιο θα συμβει οπου και αν γειωσεις τον ουδετερο απο τη στιγμη που κανει κυκλωμα και δε διακοπτεται. Η επικινδυνοτητα δλδ νομιζω οτι ειναι η ιδια και στις 2 περιπτωσεις.

Στη TN-C δλδ τα μεταλλικα αντικειμενα με γειωση, υπο προπυποθεσεις μπορει να ειναι live οπως και να εχει μιας και οταν πιανεις τη κουζινα στο σπιτι σου στην ουσια πιανεις ουδετερο.

Απλα αν η ουδετερωση γινει στο ρολοι, αν κοπει ο ουδετερος δε θα εχεις ρευμα. Αν η ουδετερωση γινει στο πινακα, θα εχεις ρευμα ομως.
Οταν πιανεις τη κουζινα στο σπιτι σου στην ουσια πιανεις γειωση γιατι στα σπιτια ειναι TN-S συνδεση.
Ας ξεκαθαρισουμε πρωτα για ποια συνδεση μιλαμε γιατι εχουμε μπερδευτει.

Η TN-C-S ειναι επικινδυνη συνδεση κατα τη γνωμη μου.
Την εχω συναντησει σε εγοστασιο με υγρο πατωμα και οι χειρηστες των μηχανων χορευανε.

rfc
25-01-16, 13:38
Οταν πιανεις τη κουζινα στο σπιτι σου στην ουσια πιανεις γειωση γιατι στα σπιτια ειναι TN-S συνδεση.
Ας ξεκαθαρισουμε πρωτα για ποια συνδεση μιλαμε γιατι εχουμε μπερδευτει.

Η TN-C-S ειναι επικινδυνη συνδεση κατα τη γνωμη μου.
Την εχω συναντησει σε εγοστασιο με υγρο πατωμα και οι χειρηστες των μηχανων χορευανε.


φιλε νομιζω οτι μονο η αθηνα και η θεσ/κη εχει TN-S εφαρμογη. Ολη η επαρχια εχει TN-C. Αρα πιανεις ουδετερο και οχι γειωση. Στην ουσια πιανεις ΤΝ, δλδ και τα 2.

Απο την αρχη η ερωτηση που εκανα αφορα το TN-C, για να ξεμπερδευτουμε λιγο.

kiriakos227
25-01-16, 14:20
φιλε νομιζω οτι μονο η αθηνα και η θεσ/κη εχει TN-S εφαρμογη. Ολη η επαρχια εχει TN-C. Αρα πιανεις ουδετερο και οχι γειωση. Στην ουσια πιανεις ΤΝ, δλδ και τα 2.

Απο την αρχη η ερωτηση που εκανα αφορα το TN-C, για να ξεμπερδευτουμε λιγο.
Αυτο δεν το ηξερα και το θεωρω επικινδυνο.
Και ΔΔΡ να βαλεις σε τετοια συνδεση αμφιβαλλω αν προστατευει.

rfc
25-01-16, 17:53
Δε γνωριζω κατα ποσο ειναι επικινδυνο μιας και στην επαρχια παιζουνε πολυ καλες γειωσεις και οχι πανω στις πλαστικες οδευσεις της EΥΔΑΠ που εχει η Αθηνα ας πουμε.

Ας ξαναγυρισουμε ομως στο θεμα μας κατα ποσο μπορει η οχι να αλλαξει το σημειο που γειωνεται ο ουδετερος. Αν υπαρχει προβλημα ή οχι δλδ και ποιο ειναι αυτο.

Οποιος γνωριζει κατι ας το εκφερει ελευθερα.

Ακρίτας
25-01-16, 18:00
φιλε νομιζω οτι μονο η αθηνα και η θεσ/κη εχει TN-S εφαρμογη. Ολη η επαρχια εχει TN-C. Αρα πιανεις ουδετερο και οχι γειωση. Στην ουσια πιανεις ΤΝ, δλδ και τα 2.

Απο την αρχη η ερωτηση που εκανα αφορα το TN-C, για να ξεμπερδευτουμε λιγο.

Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι όλη η Ελλάδα έχει σύνδεση TN-S εκτός από κάποιες περιοχές της Αττικής (http://hlektrologia.gr/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%87%CE%AD%CF%82-%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B5%CF%84%CE%AD%CF%81%CF%89/) που έχουν TT.

rfc
25-01-16, 18:24
Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι όλη η Ελλάδα έχει σύνδεση TN-S εκτός από κάποιες περιοχές της Αττικής (http://hlektrologia.gr/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%87%CE%AD%CF%82-%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B5%CF%84%CE%AD%CF%81%CF%89/) που έχουν TT.


φιλε εγω μενω πρεβεζα ερχομενος απο αθηνα. ολη η Δυτικη και κεντρικη Ελλαδα εχει TN-C. Τουλαχιστον σε οσα μερη εχω παει εγω και μετραω απλα με πολυμετρο τη γειωση ουδετερος, εχω βραχυκυκλωμα σε ολες αυτες τις περιοχες.

Η Αθηνα εχει TN-S με μεμονωμενα συστηματα ΤΤ, εξω απο την Αθηνα (π.χ. Μεσογεια, Κορωπι) εχουν και εκει TN-C.

Ακρίτας
25-01-16, 19:39
Τουλαχιστον σε οσα μερη εχω παει εγω και μετραω απλα με πολυμετρο τη γειωση ουδετερος, εχω βραχυκυκλωμα σε ολες αυτες τις περιοχες.

Δηλαδή αν η εγκατάσταση είναι TN-S ή TN-C-S τί θα δείχνει το πολύμετρο;

rfc
25-01-16, 19:43
Στο TN-S δε δειχνει βραχυκυκλωμα. Στο ΤΝ-C-S δε ξερω και ειναι και αδιαφορο σα συστημα.

Για να μη ξεφευγουμε ομως εχεις απαντηση στην ερωτηση μου?

lepouras
25-01-16, 20:36
Δημήτρη είπαμε.
και στην κουζίνα επάνω να κάνεις ουδετερογείωση σαν συσκευή δεν θα έχει πρόβλημα.

είπαμε που είναι το πρόβλημα.
και επίσης μην ξεχνάμε το εξής.
μπορεί στην επαρχία η εγκατάσταση στο ρολόι να είναι TN-C από τον μετρητή και μετά είναι και θεωρείται TN-S.
ΑΝ κάνεις την ουδετερογείωση μέσα στον πίνακά σου τότε εσύ άλλαξες την εγκατάστασή σου σε TN-C από TN-S που ήτανε.

και αυτό γιατί η ΔΕΗ σου είναι ξεκάθαρη.
εσύ πρέπει να κάνεις την εγκατάστασή σου με ανεξάρτητη γείωση και ουδέτερο μέχρι τον μετρητή.
από εκεί και πίσω δεν σου δίνει λογαριασμό πως θα δουλέψει αυτή.
οπότε είτε στην Αθήνα είτε στα Τρίκαλα η εγκατάσταση του σπιτιού θα πρέπει να είναι ανεξάρτητη γείωση και ουδέτερου. τέλος αυτό.
ξεκαθαρίστηκε τώρα?
αν σου έχει μείνει κάποια απορία θέσε την ξεκάθαρα και συγκεκριμένα.

rfc
25-01-16, 20:51
Δημήτρη είπαμε.
και στην κουζίνα επάνω να κάνεις ουδετερογείωση σαν συσκευή δεν θα έχει πρόβλημα.

είπαμε που είναι το πρόβλημα.
και επίσης μην ξεχνάμε το εξής.
μπορεί στην επαρχία η εγκατάσταση στο ρολόι να είναι TN-C από τον μετρητή και μετά είναι και θεωρείται TN-S.
ΑΝ κάνεις την ουδετερογείωση μέσα στον πίνακά σου τότε εσύ άλλαξες την εγκατάστασή σου σε TN-C από TN-S που ήτανε.

και αυτό γιατί η ΔΕΗ σου είναι ξεκάθαρη.
εσύ πρέπει να κάνεις την εγκατάστασή σου με ανεξάρτητη γείωση και ουδέτερο μέχρι τον μετρητή.
από εκεί και πίσω δεν σου δίνει λογαριασμό πως θα δουλέψει αυτή.
οπότε είτε στην Αθήνα είτε στα Τρίκαλα η εγκατάσταση του σπιτιού θα πρέπει να είναι ανεξάρτητη γείωση και ουδέτερου. τέλος αυτό.
ξεκαθαρίστηκε τώρα?
αν σου έχει μείνει κάποια απορία θέσε την ξεκάθαρα και συγκεκριμένα.

Φιλε σε ευχαριστω και σεβαστα ολα αυτα καθως δε τα αμφισβητω οτι ετσι ειναι και υπαρχουν και σα προδιαγραφες. Η ερωτηση μου ειναι το τι συνεπειες θα υπηρχαν, αν υπηρχαν αν γινοταν στο πινακα η ουδετερωση. Αυτο ολο. Ειναι καθαρα θεωρητικη ερωτηση και οχι πρακτικη και εφαρμοσιμη για να μη παρεξηγουμαι κιολας.

Η ιστορια ξεκινησε με εναν φιλο μου ηλεκτρολογο μηχανικο με αρκετες εγκαταστασεις και σημαντικες στο ενεργητικο του με τον οποιο μας αρεσει να κανουμε τεχνικες συζητησεις για πολλα θεματα, ετσι για χομπυ. Οταν η συζητηση εφτασε στο συγκεκριμενο σημειο και τον ρωτησα γιατι, δεν ειχε απαντηση και δεν εχει μεχρι τωρα.

Απλα το ψαχνουμε για χομπυ ας πουμε και μεχρι εκει. Μου εκανε μια μικρη εντυπωση γιατι ετσι και οχι και αλλιως. Αυτο ολο..........

george33
25-01-16, 21:39
Επειδή το πρόβλημα της ουδετερογειωσης είναι η διακοπή του ουδετερου πριν την ουδετερογειωση η ΔΕΗ δεν επιτρέπει την ένωση ουδετερου γειωσης πουθενά αλλού πέρα του μετρητή γιατί είναι πιο δύσκολο να κοπεί ο ουδετερος πριν τον μετρητή παρά μετά τον μετρητή.
Αυτός είναι ο λόγος που απαγορεύεται η ουδετερογειωση μέσα στον πίνακα. Γιατί είναι επικίνδυνο σαν σύστημα σε περίπτωση διακοπής του ουδετερου πριν την ένωση με την γείωση. Άρα αν η ένωση γίνει μόνο στον μετρητή είναι πιο ασφαλές απο το να γίνεται σε πολλά σημεία.

vasilllis
25-01-16, 22:25
Φιλε σε ευχαριστω και σεβαστα ολα αυτα καθως δε τα αμφισβητω οτι ετσι ειναι και υπαρχουν και σα προδιαγραφες. Η ερωτηση μου ειναι το τι συνεπειες θα υπηρχαν, αν υπηρχαν αν γινοταν στο πινακα η ουδετερωση. Αυτο ολο. Ειναι καθαρα θεωρητικη ερωτηση και οχι πρακτικη και εφαρμοσιμη για να μη παρεξηγουμαι κιολας.

Η ιστορια ξεκινησε με εναν φιλο μου ηλεκτρολογο μηχανικο με αρκετες εγκαταστασεις και σημαντικες στο ενεργητικο του με τον οποιο μας αρεσει να κανουμε τεχνικες συζητησεις για πολλα θεματα, ετσι για χομπυ. Οταν η συζητηση εφτασε στο συγκεκριμενο σημειο και τον ρωτησα γιατι, δεν ειχε απαντηση και δεν εχει μεχρι τωρα.

Απλα το ψαχνουμε για χομπυ ας πουμε και μεχρι εκει. Μου εκανε μια μικρη εντυπωση γιατι ετσι και οχι και αλλιως. Αυτο ολο..........

σου απαντησα και πιο πριν.Ειτε ριξεις 10μ καλωδιο απο την γειωση σου στο ρολοι και τα γεφυρωσεις ειτε ριξεις 30 και τα γεφυρωσεις στον πινακα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο .δεν προκειται να αλλαξει τιποτα.

rfc
26-01-16, 13:01
σου απαντησα και πιο πριν.Ειτε ριξεις 10μ καλωδιο απο την γειωση σου στο ρολοι και τα γεφυρωσεις ειτε ριξεις 30 και τα γεφυρωσεις στον πινακα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο .δεν προκειται να αλλαξει τιποτα.

Ακριβως αυτο πιστευω και εγω.

rfc
26-01-16, 13:12
Επειδή το πρόβλημα της ουδετερογειωσης είναι η διακοπή του ουδετερου πριν την ουδετερογειωση η ΔΕΗ δεν επιτρέπει την ένωση ουδετερου γειωσης πουθενά αλλού πέρα του μετρητή γιατί είναι πιο δύσκολο να κοπεί ο ουδετερος πριν τον μετρητή παρά μετά τον μετρητή.
Αυτός είναι ο λόγος που απαγορεύεται η ουδετερογειωση μέσα στον πίνακα. Γιατί είναι επικίνδυνο σαν σύστημα σε περίπτωση διακοπής του ουδετερου πριν την ένωση με την γείωση. Άρα αν η ένωση γίνει μόνο στον μετρητή είναι πιο ασφαλές απο το να γίνεται σε πολλά σημεία.

και αυτο σωστο πιστευω.....

vasilllis
26-01-16, 16:09
Σωστο ειναι αυτο που λεει ο γιωργος.για αυτο αλλωστε γινεται στο ρολοι και οχι οπου μας καπνισει.
Στην περίπτωσή σφαλματος πρεπει να σκεφτεσαι γιατι υπαρχουν αυτοι οι περιορισμοι.