PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολωνάκι παροχής τάσης



manolisklv
27-01-16, 17:21
Καλησπέρα γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κολωνάκι για εξωτερικό χώρο με ενσωματωμένη πρίζα σούκο;Χρησιμοποιείται σε κήπους,μαρίνες,κλπ για παροχή τροφοδοσίας.

agis68
27-01-16, 20:32
σίγουρα θα υπάρχει αλλά θα είναι και ακριβό....αξίζει να το φτιάξεις από μόνος από κοντρα πλακέ θαλάσσης (που αντεχει σε εξωτερικό χώρο) και να βάλεις ότι θες επάνω μπρίζα, φως κανα ηλιακό πανελάκι για φόρτιση, νερό, οτι γουστάρεις....και θα χαρείς και πιο πολυ

lepouras
27-01-16, 22:01
όπως σου είπε και ο Άγης δεν είναι φθηνά. αλλά ακόμα και τα έτοιμα και περισσότερο η κατασκευή πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσεις που είναι αυτός ο εξωτερικός χώρος. σε πάρκινγκ? σε κήπο? σε πλατεία? στο μπαλκόνι σου? γιατί από αυτό θα εξαρτηθεί και πόσο γερό πρέπει να είναι με βάση την επικινδυνότητα και αν πρέπει να παρθούν εξτρά μέτρα ασφάλειας.

manolisklv
28-01-16, 17:20
Έχω βρεί έτοιμο με 40 € με 2 σούκο,αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι έχει βαθμό στεγανότητας IP44.Επειδή όμως είναι σε κήπο δίπλα στην θάλασσα σκέφτομαι μήπως να ψάξω για καλύτερη στεγανότητα.

vasilllis
28-01-16, 17:22
Μονο οι πριζες θα εχουν 40.εχεις καμια φωτο;

manolisklv
28-01-16, 17:27
όχι...Όλο μαζί κάνει τόσο το έχω τσεκάρει...δεν είναι κάτι ιδιαίτερο βασικά,κολωνάκι αλουμινίου με 2 σούκο,φαντάσου σαν φωτιστικό κήπου,χωρίς φως με 2 πρίζες.

lepouras
29-01-16, 01:21
Έχω βρεί έτοιμο με 40 € με 2 σούκο,αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι έχει βαθμό στεγανότητας IP44.Επειδή όμως είναι σε κήπο δίπλα στην θάλασσα σκέφτομαι μήπως να ψάξω για καλύτερη στεγανότητα.
αν είναι δίπλα στην θάλασσα (έστω κοντά) το αλουμίνιο θα το κλάψεις σύντομα. κανονικά πρέπει να βρεις σε κάτι ανοξείδωτο ή πολύ καλό πλαστικό.