PDA

Επιστροφή στο Forum : Thanos10 εξαφανίστηκε, Τι έγινε.



sotron1
27-01-16, 20:13
Τι έγινε ο Thanos10 εξαφανίστηκε. Ήθελα να μάθω τι έκανε με την ηλεκτροσυγκόλληση του.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56456

Έχει πολύ καιρό να εμφανιστεί

KOKAR
27-01-16, 20:16
χρόνια εχει να φανεί, συγκεκριμένα απο 18-09-14 22:36

sotron1
27-01-16, 20:19
Γιατί όμως ;
Έφυγε για το εξωτερικό ; τα οικονόμησε και δεν το ενδιαφέρει το forum ; η κάποιο θέμα υγείας;

thanasis 1
27-01-16, 20:22
Κατι θα τον χαλασε μαλλον στο εδω φορουμ.

betacord85
27-01-16, 20:56
οταν τον πριζουν με ερωτησεις πως να φτιαξω την ηλεκτροκοληση η τι υλικα να να βαλω και οι κλασικες ερωτησεις των ασχετων που μπαινουν τυχαια στο φορουμ ειτε για να κλεψουν ιδεες για κατασκευες ειτε για να παρουν κατι τζαμπα απο την κατηγορια χαριζεται...ασχετο αληθεια εχετε παρατηρησει οτι σκανε μυτη ατομα με 20-30 ποστ που δεν συμετεχουν καν σε συζητησεις και ειτε κανουν πονηρες ερωτησεις για βλαβες για να βγαλουν χρηματα ειτε για να ζητησουν τζαμπα συσκευες?τεσπα παλι θα με πουν καχυποπτο καποιοι...

p.gabr
27-01-16, 21:07
Η αιτία ήταν το θέμα της ηλεκτροκολλησης , του χωθήκαν άσχημα, λες και χρώσταγε εξηγήσεις
ΓΥΡΗΣΕ πιο πίσω τα ποστ και θα δεις

edit
καθως και σε επόμενες παρουσιάσεις ξανάγινε το ιδιο.... απηδησε ο άνθρωπος και byeeeee

SProg
27-01-16, 21:15
Σε ολα τα forum γινεται αυτο.Για παραδειγμα στο avrfreaks κανει ο αλλος λογαριασμο,ποσταρει εναν κωδικα οτι ναναι και του απαντανε moderators ή ατομα με δεκαδες χιλιαδες ποστ.

Ουτε τα ποσα μηνυματα εχεις σημαινει παντα οτι εχεις βοηθησει ή δεν το πας πονηρα.

betacord85
27-01-16, 21:17
λογικο ειναι...αν και ενα πουλακι ασχετος με ηλεκτρονικα(μηχανικος ηλεκτρολογος)που ειδε το ποστ του μου λεει μ@λ@κ@ μπαμπη βρες μου μυρηνες και πνηιοσυρμα να την φτιαξω!και αν παει καλα θα την βγαλω σε μικρη παραγωγη...φυσικα ουτε που ασχοληθηκα με το θεμα του...ειδατε αγαπητοι μου φιλοι η κουτοπονηρια του ελληνα μαστορα?δηλαδη να πατησει πανω σε εσενα και την κατασκευη σου που εκανε εκατονταδες ωρες σχεδιασμου και υλοποισης ωστε να βγαλει λεφτα...γιαυτο ποτε δεν θα πανε μπρωστα...

picdev
27-01-16, 21:28
λογικο ειναι...αν και ενα πουλακι ασχετος με ηλεκτρονικα(μηχανικος ηλεκτρολογος)που ειδε το ποστ του μου λεει μ@λ@κ@ μπαμπη βρες μου μυρηνες και πνηιοσυρμα να την φτιαξω!και αν παει καλα θα την βγαλω σε μικρη παραγωγη...φυσικα ουτε που ασχοληθηκα με το θεμα του...ειδατε αγαπητοι μου φιλοι η κουτοπονηρια του ελληνα μαστορα?δηλαδη να πατησει πανω σε εσενα και την κατασκευη σου που εκανε εκατονταδες ωρες σχεδιασμου και υλοποισης ωστε να βγαλει λεφτα...γιαυτο ποτε δεν θα πανε μπρωστα...
μπάμπη ο άλλος βάζει σχηματικά το ξέρει τι μπορει να γινει, γραφουν τοσοι επαγγελματιες σχεδιαστες στη φορουμ και δεν εχουν ανεβασει ουτε μια κατασκευη,
αλλο να σε βοηθήσω να φτιάξεις κάτι και άλλο πάρτο όλο έτοιμο.
Αλλωστε δεν παίζει ρολο τι φτιάχνεις αλλά αν μπορείς να το πουλήσεις

betacord85
27-01-16, 21:43
ναι αλλα η συγκεκριμενη κατασκευη δεν την βρισκεις αλλου...και ειναι εργαλειο για την δουλεια του καθενος...ο αλλος δεν θα ενδιαφερθει για καποια κατασκευη με tda η με διαφορες διακοσμησεις αλλα με κατι που εχει ψωμι και πουλαει...τεσπα ναναι καλα ο συναδελφος και να βγαλει και αλλες ωραιες κατασκευες...

johnpats
27-01-16, 21:56
Φανταστείτε ποσα πμ θα έλαβε ο άνθρωπος.....


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

DGeorge
27-01-16, 22:10
Παίδες, πολλή καλησπέρα στην παρέα.... Ας 'παρακαλάμε' πρώτα, να είναι καλά ο άνθρωπος! Έπειτα ας ευχόμαστε να μην έχει τίποτα ανυπέρβλητα προβλήματα (επαγγελματικά, προσωπικά, οικογενειακά, κλπ)!!!!!!
Και τέλος ας κάνουμε όποιαν άλλην υπόθεση θέλουμε, για το FORUM, για τον ίδιον, την αφέλεια(; ), την κουτοπονηριά(; ) του, κλπ.
Σε άλλο Forum (κομπιουτεράδων), όπου συμμετέχω, ο ιδρυτής, administrator, κυρίαρχο μέλος, κλπ κλπ, αραίωσε αίφνης τόσο πολύ, που άρχισα να του στέλνω προσωπικά μηνύματα, και να τον καλώ -ακόμα και δημόσια- να δηλώσει την παρουσία του, ώστε -τουλάχιστον- να μάθουμε ότι είναι καλά.
Τελικά, όπως ήταν αναμενόμενο τέτοιες εποχές, βρίσκεται κάτω από ασφυκτική επαγγελματική πίεση. Αυτή έχει ως πρωταρχικό αντίκτυπο στην προσωπική-οικογενειακή του κατάσταση. Οπότε ήταν Ηλίου φαεινότερον το γεγονός της απομάκρυνσής του από τα 'κοινά' του Forum.

Οι καιροί είναι πολύ σκληροί -πρωτίστως σε θέμα επιβίωσης- των συντριπτικά περισσοτέρων μας. ........Και θα σκληρύνουν περισσότερο!
Προέχουν -επί του παρόντος- πολλά περισσότερα/σοβαρότερα θέματα για να λύσει ο καθένας μας, από την συμμετοχή του και στο πλέον διακεκριμένο Forum.
Το γεγονός, ότι συμμετέχουμε (όσοι από εμάς εξακολουθούμε) σημαίνει -μεταξύ άλλων- και το πάθος μας για αλληλοπροσφορά Γνώσης (τουλάχιστον -ακόμα- είναι δωρεάν με τον τρόπον αυτόν), και συμπαράσταση σε όποιον μας χρειάζεται.
Γι' αυτό ας είμαστε -νομίζω- λίγο επιφυλακτικότεροι ως προς τις αιτίες απομάκρυνσης του οποιουδήποτε Χ-φίλου-μέλους.

Να είσαστε όλοι καλά!

kougianos
27-01-16, 22:25
λογικο ειναι...αν και ενα πουλακι ασχετος με ηλεκτρονικα(μηχανικος ηλεκτρολογος)που ειδε το ποστ του μου λεει μ@λ@κ@ μπαμπη βρες μου μυρηνες και πνηιοσυρμα να την φτιαξω!και αν παει καλα θα την βγαλω σε μικρη παραγωγη...φυσικα ουτε που ασχοληθηκα με το θεμα του...ειδατε αγαπητοι μου φιλοι η κουτοπονηρια του ελληνα μαστορα?δηλαδη να πατησει πανω σε εσενα και την κατασκευη σου που εκανε εκατονταδες ωρες σχεδιασμου και υλοποισης ωστε να βγαλει λεφτα...γιαυτο ποτε δεν θα πανε μπρωστα...

Έπρεπε να του πεις: Σκέφτομαι να ανοίξω έναν οίκο ανοχής.. αλλά στην αρχή επειδή δεν θα έχω πολλά χρήματα για υπαλλήλους.. και δεν ξέρω και καλά τη δουλειά..
μήπως μπορείς να έρθεις να βοηθήσεις?

Άνθρωπος που αντιγράφει κατασκευή για παραγωγή.. κατασκευή που κοινοποιήθηκαν τα σχέδια της κιόλας.. είναι σίγουρα καταδικασμένος.
Πρώτον γιατί απο τη στιγμή που δεν είχε το μυαλό να τη σχεδιάσει, δεν θα έχει και το μυαλό να την αναβαθμίσει-τελειοποιήσει.
Δεύτερον γιατί είναι αρκετά χαζός για να επενδύσει σε μια κατασκευή που θα την υλοποιούσε (υλοποιήσει στο μέλλον) πολύ φτηνότερα ο κινέζος.

betacord85
27-01-16, 22:32
χαχαχα!λες να θα ηταν καλος για τσα-τσα!δεν ειναι ο μονις που αντιγραφει...γιαυτο και θα το ξαναπω(παραδειγμα)βιοτεχνιες ενισχυτων ηχου την δεκατεια 80 τριβανε με γυαλοχαρτο τα χαρακτιριστικα και τα γραμματα απο τα τρανσιστορ ετσι ωστε να μην μπορουν να τα αντιγραψει ο καθε πονηρος χαζος...στην ελλαδα στην αντιγραφη και την λαμογια ειμαστε πρωτοι...

kougianos
27-01-16, 22:48
χαχαχα!λες να θα ηταν καλος για τσα-τσα!δεν ειναι ο μονις που αντιγραφει...γιαυτο και θα το ξαναπω(παραδειγμα)βιοτεχνιες ενισχυτων ηχου την δεκατεια 80 τριβανε με γυαλοχαρτο τα χαρακτιριστικα και τα γραμματα απο τα τρανσιστορ ετσι ωστε να μην μπορουν να τα αντιγραψει ο καθε πονηρος χαζος...στην ελλαδα στην αντιγραφη και την λαμογια ειμαστε πρωτοι...

Δεν εννοούσα τσατσά.. "εργατικό δυναμικό" εννοούσα. Δεν φτάνει που ήθελε έτοιμα τα σχέδια..
ήθελε να του βρεις και τα υλικά. Στο τέλος θα σε έβαζε να το φτιάξεις και θα σου έδινε το 5%.


Από το 80 μέχρι σήμερα εχουν αλλάξει πολλά... ο κινέζος αντιγράφει τα πάντα (σε χαμηλότερη ποιότητα συνήθως)
Υπάρχουν 2 εκδοχές.. ή θα αγοράσεις κάτι επώνυμο (που σίγουρα δεν θα είναι αντιγραφή πατέντας) ή θα αγοράσεις την κινέζικη απομίμηση.
Ο καταναλωτής έχει εξοικειωθεί με το amazon και το ebay και δεν φοβάται αγορές απο το εξωτερικό.
Το επώνυμο θα το αγοράσει απο το εξωτερικό, ενώ την αντιγραφή απευθείας απο τον κινέζο.
Τα ελληνικά μαγαζιά θα κλείσουν βέβαια.. αλλά έχουν και αυτά μερίδιο ευθύνης.. τη δική τους ματαιοδοξία!!

betacord85
27-01-16, 23:25
σιγουρα θα κλεισουν...μην ξεχνας οτι σε χρονο dt με το που θα ποιασουν σατ χερια τους οι κινεζοι οποιαδιποτε συσκευη κανουν ενα ωραιοτατο reverse engineering και βγαζουν μετα χιλιαδες ιδιες συσκευες!μαγκες οι κινεζοι!εδω μια γ@μημενη σομπα δεν ειμαστε αξιοι να φταιξουμε και την φερνουμε απο την τουρκια!kumtel σου λεει ο αλλος και σκασε εσυ σαν το μ@λακα το 80ευρω και παρε την!ενω στην τουρκια την αγωραζουνε με 20 λιρες!!!!ποτε μα ποτε δεν θα παει η ελλαδα μπρωστα στην βιομαηχανια οτι και να λετε!γιατι?γιατι οι ιδιοι οι ελληνες βγαζουν εξω τις βιοτεχνιες τους!βουλγαρια ρουμανια!τεσπα δεν λεω αλλα μην μου ανεβει η ισεη βραδιατικα...

picdev
27-01-16, 23:36
Δεν συμφερει να κατασκευάσεις σομπα , μόνο προϊόντα υψηλής προστιθέμενης αξίας . τα εμπορικά μαγαζιά και τα σουβλατζίδικα δεν προσφέρουν τίποτα στην ελληνική οικονομία.
Τώρα τα προϊόντα υψηλής προστιθέμενης αξιας πρέπει να έχουν Μικρή αγορά , και αυτό γιατί σε τέτοιες αγορες δεν συμφερει να μπουν ούτε πολύ μεγάλες εταιρείες αλλά ούτε οι κινέζοι . φυσικά μιλάμε για πολύ δύσκολες αγορές αφού έχουμε να ανταγωνιστουμε 2 ακραίες καταστάσεις

chip
28-01-16, 01:33
Ο βασικότερος λόγος που δεν φτιάχνουμε τίποτα είναι το κράτος! Το υψηλό κόστος και η μεγάλη γραφειοκρατία για την έκδοση άδειας λειτουργίας στις παραγωγικές μονάδες. Γι αυτό κανείς δεν επενδύει σε παραγωγή! Στην βουλγαρία μία βιομηχανία παίρνει άδεια λειτουργείας σε μία εβδομάδα και στην Ελλάδα σε δύο χρόνια! Θα προτιμήσετε να κάνετε την βιοτεχνιούλα που θα κάνει τις σόμπες στην Βουλγαρία ή στην Ελλάδα... Απ' όπου και να το δεις πρόβλημα έχει κάποιος που επενδύει σε παραγωγή στην Ελλάδα... γι αυτό όλοι στρέφονται στο εμπόριο και στις εισαγωγές γιατί έχουν λιγότερη γραφειοκρατία...

Dbnn
28-01-16, 02:23
Εγω απαντησα στο θεμα της ηλεκτροκολλησης.

Ευχομαι απλα να ειναι καλα.
Αλλα αν ξενερωσε δεν τον αδικω. Και εχω αναθεωρησει πολλα περι σχηματικων και κατασκευων.
Μετα απο 32 σελιδες διαβασματος, πλεον δισταζω να ανεβασω ενα σχεδιο που το σκεφτηκα και το υλοποιησα.

Panoss
28-01-16, 10:15
ποτε μα ποτε δεν θα παει η ελλαδα μπρωστα στην βιομαηχανια οτι και να λετε!γιατι?γιατι οι ιδιοι οι ελληνες βγαζουν εξω τις βιοτεχνιες τους!βουλγαρια ρουμανια!τεσπα δεν λεω αλλα μην μου ανεβει η ισεη βραδιατικα...
Γιατί δεν φτιάχνεις εσύ μια βιοτεχνία στην Ελλάδα;

FILMAN
28-01-16, 11:39
Απ όσο γνωρίζω ο Θάνος είναι ένας άνθρωπος μιας κάποιας ηλικίας. Ελπίζω να είναι όντως καλά.

sakisr
28-01-16, 13:00
Δεν ειναι μονο ο θανος αλλα κι ο Γιωργος ο ''Αθικτον" που εξαφανιστηκε εδω και πολυ καιρο!Ξερω οτι μετα το θανατο της μητερας του ηταν χαλια ψυχολογικα και εκτοτε δεν εμαθα γι' αυτον.Ας ευχηθουμε οσοι χανονται απο το φορουμ να ειναι καλα και ποιος ξερει? μια μερα μπορει να ξαναεμφανιστουν!

SRF
28-01-16, 16:12
Δεν ειναι μονο ο θανος αλλα κι ο Γιωργος ο ''Αθικτον" που εξαφανιστηκε εδω και πολυ καιρο!Ξερω οτι μετα το θανατο της μητερας του ηταν χαλια ψυχολογικα και εκτοτε δεν εμαθα γι' αυτον.Ας ευχηθουμε οσοι χανονται απο το φορουμ να ειναι καλα και ποιος ξερει? μια μερα μπορει να ξαναεμφανιστουν!


Ο "Άθικτον" είναι τουλάχιστον καλά, και χαίρομαι ιδιαιτέρως για αυτό! Ανταλλάξαμε ευχές στις γιορτές!

sakisr
28-01-16, 17:41
Ο "Άθικτον" είναι τουλάχιστον καλά, και χαίρομαι ιδιαιτέρως για αυτό! Ανταλλάξαμε ευχές στις γιορτές!

Ευχαριστω Γιωργο! Τουλαχιστον εμαθα οτι ειναι καλα ο ανθρωπος...Επειδη εδω πανω δε μπορω να εχω προσωπικη (φυσικη) επαφη με ατομα του φορουμ τουλαχιστον να ξερω οτι καποιοπι μιλατε μεταξυ σας!

Dbnn
28-01-16, 17:47
Ευχαριστω Γιωργο! Τουλαχιστον εμαθα οτι ειναι καλα ο ανθρωπος...Επειδη εδω πανω δε μπορω να εχω προσωπικη (φυσικη) επαφη με ατομα του φορουμ τουλαχιστον να ξερω οτι καποιοπι μιλατε μεταξυ σας!

Ναι μια χαρα ειναι. Μιλαω κ εγω μαζι του.
By the way, πολυ καλος ανθρωπος και οτι τον ρωταω θα κατσει να μου το αναλυσει απο ολες τις πλευρες!!