Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Φωτιστικά Σαλονιού Βοήθεια!!



Chris89
27-01-16, 21:15
Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την αποδοχή στο forum.

Μπορεί να ξανά έχει γίνει κάποιο παρόμοιο θέμα αλλά έχω χαοθει ψάχνω μια μέρα και δεν βρίσκω κάτι σχετικό, οπότε και να με συγχωρήσετε αν ξανά έχει αναφερθεί το ίδιο θέμα.

Πριν ξεκινήσω να σας πω για το πρόβλημα που έχω, θα σας πω ότι είμαι άσχετος με τα ηλεκτρολογικα θέματα, αλλά πιάνουν τα χέρια μου δλδ αλλάζω καμιά πρίζα, κανα διακόπτη κλπ κλπ κλπ τα βασικά.

Να μπω στο ψητό, μετακόμισα πρόσφατα και είχα 2 φωτιστικά στο σαλόνι που άνοιγαν μισά μισά με δυο διπλούς διακόπτες(κλασικό και λογικό νομίζω), το ένα έχει 4 ντουι και το άλλο 6.
Στο "καινούργιο" σπίτι λοιπόν που πήγα στο σαλόνι έχει θέση για ένα φωτιστικό και στο προθάλαμο με το που ανοίγεις την κύρια πόρτα έχει θέση για το άλλο και είχε και διακόπτες διπλούς και μονούς και στους 2 χώρους και, λέω ωραία μέχρι εδώ όλα οκ θα τα συνδέσω και όλα καλά.

Το σπίτι είναι παλιό να φανταστείτε από τους τοίχους βγαίνουν και καλώδια για απλίκες και γενικά είναι παλιό..
Με λίγα λόγια συνδέω το φωτιστικό στο σαλόνι λέω οκ νομίζω κανονικά όλα καλά και, πάω να δω τι έκανα.
Ανοίγω και ανοίγουν όλα μαζί τα φώτα!
Λέω ουπς τι λαλακια έκανα ξανα ανεβαίνω αλλάζω συνδέσεις ξανά αλλάζω, ανοίγω των διακόπτη αλλάζω τον διακόπτη αλλά και πάλι τίποτα..

Λεω οκ, ετσι μάλλον θα είναι μην έχω και απαιτήσεις παλιό σπίτι είναι οκ...
Περνάει κανα 2μηνο και πάρα πολύ λέω και άρχισε και μου έκαιγε τις λάμπες..

Ε εδώ φωνάζω έναν ειδικό, κάτι έκανε και καλα αλλά και πάλι τίποτα τα ίδια!!

Τα ίδια κάνει και το φωτιστικό το αλλο στον προθάλαμο-χολ..
Με τα πολλά λέω να σας πω το τι θέμα έχω μπας και με βοηθήσει κάποιος..

Λέω τώρα με το φτωχό μου μυαλό, μήπως επειδή δεν έχει αυτό το σύστημα με τους 2 διακόπτες τα μισά μισά, να φταίνε τα watt και να μην τα αντέχει το καλώδιο που πάει στο διακόπτη?

ΟΙ λάμπες είναι όλες παλιού στυλ..πυρακτώσεως!! δλδ 6 λάμπες τον 40watt ή καλύτερα 240W !!
και θέλω να τις αλλάξω και λέω αν μου κάνει πάλι τα ίδια και μου τις καίει? κάηκα μετά εγώ..!!!

Ελπίζω να με φωτίσετε λίγο, έχω πελαγώσει γενικά, γιατί και εδώ και "ειδικούς" που φωνάζω δεν ξέρουν τι να πουν και μου λένε ότι μπορείτε να φανταστείτε..
Το ξέρω ότι κούρασα αλλά..

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και επίσης όποιον έκατσε και τα διάβασε όλα αυτά και έβγαλε άκρη.

FILMAN
28-01-16, 10:36
Στην τύχη ενώνεις τα καλώδια μέχρι να δουλέψει όπως θέλεις; Αρχικά πρέπει να ξεκαθαρίσεις ποιος διακόπτης ελέγχει την κάθε φωτιστική παροχή του ταβανιού και αν αυτή είναι μονή ή διπλή. Αν είναι μονή τότε δεν γίνεται το πολύφωτο να ανάβει μισό - μισό εκτός αν τραβήξεις κι άλλο καλώδιο ως το ταβάνι. Το ότι σου καίει τις λάμπες δεν έχει καμία σχέση με τα καλώδια ή τις συνδέσεις του σπιτιού και λογικά θα στο έκανε και πριν αλλά δεν το θυμάσαι, ή παλιά το δούλευες με άλλες λάμπες.

manolisklv
28-01-16, 17:25
τι ντουί έχει;μήπως παίρνει 12V λάμπες και του βάζεις των 230V;

FILMAN
29-01-16, 09:51
Αν συνέβαινε αυτό οι λάμπες όχι απλά δεν θα καίγονταν, αλλά δεν θα άναβαν καν.

manolisklv
29-01-16, 10:35
Θα ανάβουν αλλά όχι φυσιολογικά,και θα μειωθεί κατά πολύ η διάρκεια ζωής τους.

FILMAN
29-01-16, 12:51
Οι λάμπες των 230V στα 12V απλά δεν ανάβουν καθόλου και φυσικά δεν μειώνεται η διάρκεια ζωής τους.

xmaze
29-01-16, 14:13
Οι λάμπες των 230V στα 12V απλά δεν ανάβουν καθόλου και φυσικά δεν μειώνεται η διάρκεια ζωής τους.

αυξάνεται όμως επ' αόριστον!

Chris89
29-01-16, 22:58
Λοιπόν το φωτιστικό στο σαλόνι είναι συνδεδεμένο σε ένα διπλό διακόπτη που απο κάτω του είναι και ενας μονός..
Λειτουργεί με τον διπλό αλλά με τον έναν διακόπτη μόνο.

Μέσα στον διπλό έχει τρία καλώδια ίδιου σκούρου χρώματος και είναι συνδεδεμένο μόνο τα δυο καλώδια, το άλλο το είχαν χωρίς να είναι συνδεδεμένο πουθενά και ήταν με ταινία μονωμένο...

Στο ταβάνι τα καλώδια που βγαίνουν είναι δυο και το φωτιστικό έχει τρία.

Όπου και να τα συνδέσω πάνω στο φωτιστικό είναι το ίδιο ανάβουν όλα μαζί.

Τα φωτιστικά δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα και ποτέ δεν έκαιγαν λάμπες έτσι "για την πλάκα τους χεχεχε".
Εμένα μου δίνει την εντύπωση ότι σαν να κάνει κατι επαφή και να τις καεί? ή δεν σηκώνει το φορτίο; τα watt; τα volt; η γραμμή (δεν ξερω κατά πόσο ειναι σωστό αυτο που λέω και αν ισχύει κάτι τέτοιο)..

Τα ντουι που έχει είναι τα κλασικά τα "μικρά" λευκά ή μαύρα που παίρνουν τις E14 λάμπες..τώρα δεν ξέρω για αυτο που λες με τα 12V ή 230V...

Εγώ πάντως λέω να κατεβάσω το φωτιστικό και θα του αλλάξω και ελέγξω όλα τα ντουι του τις συνδέσεις και το καλώδιο του θα το αλλάξω..

Δε ξέρω αν θα κάνω καλό ή κακό με αυτό που θα του κάνω αλλά μάλλον καλό θα κάνω..

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για το ενδιαφέρον σας.

ilektron
30-01-16, 12:25
Όταν λες σου καίει τις λάμπες κάθε πότε στις καίει;
Για να καίγονται πολύ πιο γρήγορα από το κανονικό να σου αναφέρω μερικά πιθανά σενάρια:

-Ο διακόπτης δεν είναι καλός και δημιουργεί τόξο. (πιθανόν παλιοί ταλαιπωρημένοι διακόπτες κακής ποιότητας).
-Οι λάμπες υπερθερμαίνονται μέσα στο φωτιστικό. (κακή τοποθέτηση να μη αερίζονται στο σημείο που είναι)
-Τα ντουί έχουν ταλαιπωρηθεί και δεν γίνεται καλή επαφή, (μόλις ζεσταίνονται αλλάζει η συμπεριφορά τους)
-Οι λάμπες που αγοράζεις είναι πολύ κακής ποιότητας.

Έχεις πολύμετρο να μετρήσεις αν υπάρχει κανονική τάση στο σπίτι σου; Μήπως υπάρχει κάποια άλλη συσκευή που προκαλεί θέμα στην τάση;
Αλήθεια που βρίσκεις πυράκτωσης τώρα; Μόνο αλογόνου, οικονομίας και Led υπάρχουν στην αγορά.

IRF
30-01-16, 13:03
Δες με το μάτι εσωτερικά στα ντουί είναι καρβουνιασμένα και οι επαφές μαυρισμένες τότε εννοείται θέλουν άλλαγμα. Κάποιος ποιο αναλυτικά από τον ilectron δεν γίνεται να σου τα περιγράψει. Βλέπεις αυξομοιώσεις φωτεινότητας στις λάμπες; Ακούς κάποιο ανεπαίσθητο σπινθηρισμό στο διακόπτη ή στο πολύφωτο ή στο κυτίο που του δίνει ρεύμα (σε απόλυτη ησυχία στο σπίτι)

Chris89
30-01-16, 14:10
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας.

ilecktron !! σε ευχαριστώ και εσένα λίγο περισσότερο :) γιατί μου είπες τι να κοιτάξω συγκεκριμένα..
Σου απαντάω και εγώ στους προβληματισμους σας..

Λάθος μου που είπα πυρακτώσεως αλογόνου είναι...αφού το ανέφερες το είδα τη είπα-έγραψα.. :)
Πολύμετρο δεν έχω εγώ, αλλά ο ηλεκτρολόγος που είχε έρθει μου είχε πει ότι δεν έχω καμία διαρροή και ότι είναι όλα καλά εκτός αν εξαιρέσεις την παλαιότητα της πολυκατοικίας και των καλωδιώσεων γενικά αλλά και του διαμερισματος..!
Οπότε μένω στο ότι έκανε τουλάχιστον καλές μετρήσεις ο ειδικός..

-Οι διακόπτες είναι αλλαγμένοι όλοι και όλες οι πρίζες επίσης και, είναι μόλις 3 ημερών η κλασική μάρκα legr....
-Από αερισμό είναι όλα μια χαρά το μόνο καλό που έχει αυτό το σπίτι, και τα φωτιστικά είναι μια χαρά δεν είναι πουθενά κλεισμένα κτλ κτλ κτλ..αν εννοείς αυτό..
-Οι λάμπες είναι από μαγαζί με ηλεκτρολογικο εξοπλισμό και ειναι μάρκας Ph..kai Os... (οχι πως παίζει ρόλο κατά την γνώμη μου)
και λάμπες δεν αλλάζω γιατί φοβάμαι μην τις κάψει και αυτές...Στο υπόλοιπο σπίτι τις έχω αντικαταστήσει με led μπας και εξοικονομήσω λίγο αυτό που καίνε οι αλογόνου..
-Τα ντουί είναι τα μόνα που μου έχουν μείνει και δεν έχω κοιτάξει και όπως είπα ποιο πάνω, αυτό θα το κάνω από εβδομάδα δλδ θα κατεβάσω τα φωτιστικά και θα τα αλλάξω όλα, καλωδίωση ντουί και ότι άλλο χρειάζεται..

Τις λάμπες τις καίει ξαφνικά και μπορεί να το κάνει και μέσα σε 3 μήνες πχ ή και πιο γρήγορα και όταν άνοιγα τον διακόπτη..τον παλιό...επίσης από τις 6 που έχει έχω μόνο τις 4 και τώρα με άφησε πάλι με 3...

Αυτά τα λίγα από έμενα..
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και για την άμεση ανταπόκριση και βοήθειά σας. Θα σας ενημερώσω όταν τα κάνω όλα τα παραπάνω..

FILMAN
01-02-16, 10:28
Στο ταβάνι τα καλώδια που βγαίνουν είναι δυο και το φωτιστικό έχει τρία.
Άρα δεν γίνεται να ανάψει μισό - μισό.

Εμένα μου δίνει την εντύπωση ότι σαν να κάνει κατι επαφή και να τις καεί? ή δεν σηκώνει το φορτίο; τα watt; τα volt; η γραμμή (δεν ξερω κατά πόσο ειναι σωστό αυτο που λέω και αν ισχύει κάτι τέτοιο)..
Αυτά που λες δεν παίζουν. Είπες ότι βάζεις λάμπες αλογόνου. Δεν είναι ασυνήθιστο να καίγονται δημιουργώντας μάλιστα και βραχυκύκλωμα τη στιγμή του ανάμματος.