PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακλάδωση μετά από το μετρητή της ΔΕΗ



DimitrisK.
28-01-16, 00:31
Καλησπέρα
Μπορώ να πάρω ρεύμα από τη χελώνα της ΔΕΗ για μια εγκατάσταση; Όχι να κλεψω αλλά μετά το μετρητή στο παροχικο προς τον πίνακα να τραβηξω για νέο πίνακα; Μπορεί να φαίνεται χαζή ή ερώτηση αλλά δεν έχω βρει κάτι που να το απαγορεύει. Αν δηλαδή ή εγκατάσταση είναι ασφαλισμένη ποια είναι ή παρανομία; Έχω δεδομένο ότι οι μισές χελώνες στην Ελλάδα είναι σπασμένες αλλά οι μετρητές όχι. Σκοπός μου δεν ειναι να κλεψω από τη ΔΕΗ αλλά λόγω του ότι με βολευει ή θέση της χελωνας να κάνω ένα νέο μικρό πίνακα (πάρκινγκ). Αν κάποιος γνωρίζει καποια νομοθεσία ή οτιδήποτε άλλο ας μου δώσει τα φώτα του.
Ευχαριστω.

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
28-01-16, 08:59
Καλησπέρα
Μπορώ να πάρω ρεύμα από τη χελώνα της ΔΕΗ για μια εγκατάσταση; Όχι να κλεψω αλλά μετά το μετρητή στο παροχικο προς τον πίνακα να τραβηξω για νέο πίνακα; Μπορεί να φαίνεται χαζή ή ερώτηση αλλά δεν έχω βρει κάτι που να το απαγορεύει. Αν δηλαδή ή εγκατάσταση είναι ασφαλισμένη ποια είναι ή παρανομία; Έχω δεδομένο ότι οι μισές χελώνες στην Ελλάδα είναι σπασμένες αλλά οι μετρητές όχι. Σκοπός μου δεν ειναι να κλεψω από τη ΔΕΗ αλλά λόγω του ότι με βολευει ή θέση της χελωνας να κάνω ένα νέο μικρό πίνακα (πάρκινγκ). Αν κάποιος γνωρίζει καποια νομοθεσία ή οτιδήποτε άλλο ας μου δώσει τα φώτα του.
Ευχαριστω.

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλημερα.Νομιμο ειναι.Πας στην δεν κανεις αιτηση ,πας τα καινουργια σχεδια.Αν η δεη θεωρησει οτι δεν χρειαζεται νεο ρολοι (προφανως θα το απαιτησει αφου προκειται για δυο ανεξαρτητα ακινητα) .Απο εκει και περα μπορεις να κανεις τις μετατροπες (νομιμες) πλεον στην εγκατασταση σου.
Η παρανομια ειναι οτι εσυ πληρωνεις φορους-τελη για χ τετραγωνικα και θες να ρευματοδοτησεις και αλλα,οπου απο τον νομο ξερεις οτι υποκεινται σε αλλη φορολογια(μη ηλεκτροδοτομενα)

DimitrisK.
28-01-16, 12:02
Βασίλη καλημέρα και σ' ευχαριστώ. Η εγκατάσταση θα είναι μια λάμπα και μια πρίζα απλά για να είμαι εξασφαλισμένος θέλω και ολόκληρο πίνακα ακόμα και γι αυτά τα λίγα. Τώρα, η διαδικασία στη ΔΕΗ είναι χρονοβόρα και κοστίζει απ' όσο ξέρω. Θα μου πείς εσύ θες να 'σαι νόμιμος και τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Αν παρακαμφθεί λοιπόν αυτή η διαδικασία υπάρχει περίπτωση αν δει ο ΔΕΗτζής τα κυπαρισσάκια π.χ. ή ένα σπιράλ εκεί που δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεται, να κινήσει διαδικασίες; Γίνονται τέτοιου είδους έλεγχοι ή περιορίζονται στις ρευματοκλοπές; Το σκάλιζω το θέμα καιρό και αυτά που έχω δει είναι πάμπολλες περιπτώσεις σαν αυτή που περιγράφω αλλά καμία δεν αντιλήφθηκα να κυνηγήθηκε.

vasilllis
28-01-16, 13:27
Βασίλη καλημέρα και σ' ευχαριστώ. Η εγκατάσταση θα είναι μια λάμπα και μια πρίζα απλά για να είμαι εξασφαλισμένος θέλω και ολόκληρο πίνακα ακόμα και γι αυτά τα λίγα. Τώρα, η διαδικασία στη ΔΕΗ είναι χρονοβόρα και κοστίζει απ' όσο ξέρω. Θα μου πείς εσύ θες να 'σαι νόμιμος και τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Αν παρακαμφθεί λοιπόν αυτή η διαδικασία υπάρχει περίπτωση αν δει ο ΔΕΗτζής τα κυπαρισσάκια π.χ. ή ένα σπιράλ εκεί που δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεται, να κινήσει διαδικασίες; Γίνονται τέτοιου είδους έλεγχοι ή περιορίζονται στις ρευματοκλοπές; Το σκάλιζω το θέμα καιρό και αυτά που έχω δει είναι πάμπολλες περιπτώσεις σαν αυτή που περιγράφω αλλά καμία δεν αντιλήφθηκα να κυνηγήθηκε.

Ναι υπαρχει περιπτωση.Καποτε στην γειτονια μου ξεκινησε κλιμακιο για ελεγχους κατοπιν καταγγελιας.Ακομα γραφουν.

lepouras
29-01-16, 03:08
άλλαξα τον τίτλο γιατί με το <<χελώνα >>παραπέμπει από φωτιστικό μέχρι το συμπαθές ζώο.

vasilllis
29-01-16, 08:01
Επιασες δουλεια;καλοριζικη!!!

skipper1
29-01-16, 20:56
Κανονικα ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ οι ηλεκτρολογοι να τραβουν γραμμες υποπινακων ΜΟΝΟ απο τον γενικο πινακα διανομης
Ειναι ενα κλασικο λαθος πρωτοετων σπουδαστων για το οποιο οχι απλα μηδενιζεται το γραπτο αλλα τον στελνουν στο αλλο εξαμηνο σαν μελλοντικο επικινδυνο ηλγο!
Ημουν παθων και...μαθων!!!
Ελπιζω να σε καλυψα!

DimitrisK.
30-01-16, 13:53
Αντιλαμβάνομαι το νομικό ζήτημα που προκύπτει από την εισπρακτική πολιτική την οποία ακολουθεί ή ΔΕΗ και όχι μόνο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ή υλοποίηση είναι επικίνδυνη και ο φοιτητής χαρακτηρίζεται μέλλων επικίνδυνος ηλγος. Φιλικά πάντα.

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
30-01-16, 15:44
Αντιλαμβάνομαι το νομικό ζήτημα που προκύπτει από την εισπρακτική πολιτική την οποία ακολουθεί ή ΔΕΗ και όχι μόνο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ή υλοποίηση είναι επικίνδυνη και ο φοιτητής χαρακτηρίζεται μέλλων επικίνδυνος ηλγος. Φιλικά πάντα.

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν εχει να κανει με εισπρακτικο ζητημα.καθαρα ηλεκτρολογικο ειναι.απλα αναφερει την διαταξη.βαζεις ενα πινακα διανομης και απο εκει το στελνεις οπου θες.

DimitrisK.
30-01-16, 16:49
Δηλαδή αν βάλω ένα πίνακα διανομής κοντά στο ρολόι ακόμα κι αν φαίνεται δεν θα έχω πρόβλημα; Θα μαι καλυμμένος;; Ουσιαστικά να κάνω δλδ υπό πίνακες αυτούς του σπιτιού και του γκαράζ;; Και αν το κάνω αυτό διακοπτω το παροχικο ή γδερνω καλώδιο με κυπαρισσακι;;

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Vazaki
30-01-16, 18:44
Δημητρη ο κανονισμος λεει οτι η παροχη απο το ρολοι της δεη μεχρι την αφιξη στον πινακα δεν πρεπει να υπαρχει διακλαδωση. Θα συμφωνησω να παρεις απο τον πινακα.

skipper1
30-01-16, 19:29
Χωρις παρεξηγηση αλλα καταλαβαινω απ τα λεγομενα σου οτι δν εισαι ηλγος!
φιλικα παντα κ σεβασμο για το προσωπο σου κ τους οικειους σου μην κανεις τετοιες εργασιες γιατι απλα...απαγορευεται κ στην κακια στραβη μαυρη ωρα θα βρεις τον μπελα σου!

vasilllis
31-01-16, 17:13
Δηλαδή αν βάλω ένα πίνακα διανομής κοντά στο ρολόι ακόμα κι αν φαίνεται δεν θα έχω πρόβλημα; Θα μαι καλυμμένος;; Ουσιαστικά να κάνω δλδ υπό πίνακες αυτούς του σπιτιού και του γκαράζ;; Και αν το κάνω αυτό διακοπτω το παροχικο ή γδερνω καλώδιο με κυπαρισσακι;;

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτο προκυπτει με τα ασχετα με το θεμα μηνυματα...τελοσπαντων.


Εσυ με το θεμα που αναρτησες.οσους πινακες και να βαλεις ειναι παρανομο.
Πρεπει στην αδειοδοτηση για ηλεκτροδοτηση να αναφερονται ολοι οι χωροι που θα ηλεκτροδοτηθουν με ολους πινακες.τις πριζες τα φωτα κλπ.
Το πως πρεπει να γινουν νομιμα αφορα αυτον που θα κανει την μελετη.