PDA

Επιστροφή στο Forum : βοήθια για σύνδεση μοτέρ



psiras67
28-01-16, 01:43
θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα πρόβλημα που έχω με ένα μοτέρ πλάνης .
θέλω να το βάλω σε μια βάση δραπανου που έχω φτιάξη .
το μοτέρ είναι ρωσικό και έχω 2 προβλήματα .
1.όπως και να αλαξω την σύνδεση του πυκνωτή γυρίζι μόνο αριστερόστροφα .
2.θέλω να μάθω αν μπορώ να βάλω κανένα ντίμερ για να χαμηλώσω της στροφές
κάθε βοηθια ευπρόσδκτη γιατί δεν έχω της γνώσης ,και το παλεύω να μάθω :001_rolleyes:




6223362234622356223662237

GR_KYROS
28-01-16, 07:54
Ο πυκνωτής είναι μόνο φίλτρο, η φορά είναι ορισμένη από τον κατασκευαστή, ίσως με αλλαγή σύνδεσης των πηνίων μπορέσει και αλλάξει
Dimmer ναι αλλά εφόσον λύσεις το πρόβλημα φοράς

psiras67
28-01-16, 11:21
αν αλαξω τα καλώδια περιέλξης πάνε στα καρβουνακια θα καταφέρω τίποτα?

FILMAN
28-01-16, 11:23
Αυτά που λέει ο Βαγγέλης

Ο πυκνωτής αυτός είναι μόνο για περιορισμό παρασίτων και όχι για τη λειτουργία ή για την αλλαγή της κατεύθυνσης περιστροφής του μοτέρ

Ναι, μπορείς να του ελέγξεις τις στροφές με dimmer

Για να αλλάξει κατεύθυνση περιστροφής πρέπει να αντιστρέψεις μεταξύ τους τα δυο καλώδια που πάνε στα καρβουνάκια

Αφού το κάνεις αυτό μην το λειτουργήσεις αμέσως σε πλήρη ισχύ γιατί μπορεί να έχεις έντονο σπινθηρισμό στο συλλέκτη. Δοκίμασε σε μια χαμηλή ταχύτητα ρυθμίζοντας το dimmer ή το variac (ό,τι από τα δύο βάλεις) και ανέβασε στροφές σιγά σιγά κοιτώντας τί γίνεται εκεί στο συλλέκτη.

psiras67
28-01-16, 11:40
ευχαριστώ παιδιά για της απαντήσεις !
έχω ένα ντίμερ από δράπανο 1000βατ λέτε να μπορώ να βάλω ?
έχη χάλαση η σκανδάλη και το κακό είναι ότι είναι συνδεμένο πάνω στην πλακέτα .
αν γίνεται πήτε μου να βάλω φωτο γιατί δεν ξέρω πως να το συνδέσω ,βγενουν 6 καλώδια !

FILMAN
28-01-16, 11:44
Αφού είναι χαλασμένο πώς θα το χρησιμοποιήσεις αν δεν το φτιάξεις πρώτα;

psiras67
28-01-16, 11:50
σκέφτηκα να βγάλω μόνο την σκανδάλη οφ και να δω αν μπορώ να κρατήσω το ντίμερ .
Λες φιλιππε ότι δεν θα γίνει τίποτα ?

psiras67
28-01-16, 11:52
ντίμερ από επιδαπέδια λάμπα η από οροφής υπάρχη περίπτωση να κάνει ?
Μπορώ με το πολύμετρο να το δω αν είναι χαλασμένο το ντίμερ ?

FILMAN
28-01-16, 11:59
Η σκανδάλη δούλευε ON / OFF ή έκανε τη ρύθμιση; Στην πρώτη περίπτωση γίνεται να βγει, στη δεύτερη όχι (εκτός αν αντικατασταθεί με ποτενσιόμετρο)

Τα dimmer των φωτιστικών είναι συνήθως πολύ μικρής ισχύος και θα σου έλεγα να τα αποφύγεις

Θα μπορούσες να βάλεις ένα ρυθμιστή από ηλεκτρική σκούπα

Με το πολύμετρο μπορείς να ελέγξεις τα (περισσότερα) εξαρτήματα του dimmer αλλά όχι το κύκλωμα συνολικά

psiras67
28-01-16, 12:09
Τόσο καιρό παιδιά σας διάβαζα προπαθώντας να βγάλω άκρη μέχρι που αγανάκτησα και είπα να ρωτήσω !!!
Να ξέρετε ότι για έναν που βοηθάτε όταν απαντάτε υπάρχουν άλλη 100 που σας διαβάζουν και περνούν βοήθεια !!

psiras67
28-01-16, 12:15
όντως η σκανδάλη εναι μόνο για on/off
το κακό είνα όμως ότι είναι κολημένη πάνω στην πλακέτα και δεν ξέρω αν γίνεται να βγει εκτός?
θα το δοκιμάσω και θα το .
για το αν δουλευη σκέφτηκα αν μπορώ στην έξοδο τον καλωδίων να μετρήσω ?
ας πούμε στα χαμηλά και στα ψηλά αν γίνεται καπια μέτρηση ?
σόρι αλλά είμαι εντελώς άσχετος :)

FILMAN
28-01-16, 13:15
Γενικά όχι, δεν μπορείς να μετρήσεις

psiras67
28-01-16, 15:16
φίλιππε έγινε τελικά ,κατάφερα την αλαγη φοράς .
έβαλα και ένα ντίμερ από χαλασμένη γυαλόχαρτιέρα α.
το σύνδεσα σε σειρά στη φάση αλλά θέλω να μου πεις αν μπορώ να κατεβάσω κιάλο της στροφές ?
ηπαρχει περίπτωση να μην μπορεί να κατέβει, επιδη είναι από πλάνη και εκη χριαζονται πάνω από 8-10000 στροφές ?

FILMAN
28-01-16, 15:49
Οι στροφές μπορούν να κατέβουν μέχρι πλήρους σταματήματος, για βάλε φωτο από το dimmer που χρησιμοποίησες.

psiras67
28-01-16, 16:01
6225462255αυτό είναι και έξι επιλογή 6 σκάλες

psiras67
28-01-16, 16:10
6226062261Αυτό είναι το άλλο που σου έλεγα από το δράπανο το 1000ρι έχη την πλακέτα και πάνω είναι κολημένη η σκανδάλη με το αριστερά δεξιά ,και βγαίνουν 5 καλώδια και 3 που πηγαίνουν στο ρυθμιστή στροφών (το μακρόστενο που φαίνεται στην φωτο )

FILMAN
28-01-16, 16:13
6225462255αυτό είναι και έξι επιλογή 6 σκάλεςΝαι... Θέλει άνοιγμα για να αλλαχτεί η τιμή κάποιας αντίστασης ώστε να πέσουν οι στροφές...

psiras67
28-01-16, 16:18
http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=30_902&products_id=21619
Αυτό λες να μου κάνει δουλειά ?

nestoras
28-01-16, 16:23
Οι στροφές μπορούν να κατέβουν μέχρι πλήρους σταματήματος, για βάλε φωτο από το dimmer που χρησιμοποίησες.


Μόνο που θα πρέπει να έχει υπόψιν και την έλλειψη αερισμού στις πολύ χαμηλές στροφές.

GR_KYROS
28-01-16, 16:27
Δεν ξέρω τι κύκλωμα περιέχει
Αυτό φαίνετε καλύτερο
http://www.stamos-electronics.gr/stamos.asp?m=3&m1=%D0%D1%CF%C9%CD%D4%C1%20SPC&m2=DIMMERS&m3=&ln=1&id=709
και αυτό όπως ισχυρίζεται είναι για αυτήν την δουλειά
http://www.galaxy.gr/speed%20control%2001.htm

psiras67
28-01-16, 16:27
το θέλω για σταθερό δράπανο, δεν θα δουλευει συνεχόμενα .
εκτός αν βάλω και κανένα ανεμιστηράκι ?

psiras67
28-01-16, 16:29
δεν μπορώ ρε γαμώτο να βγάλω και άκρη πόσα βατ είναι το μοτέρ με αυτά τα ρωσικά!

psiras67
28-01-16, 16:34
Πάντως σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια ! Απο την στιγμή που εύθασα ως εδώ θα το προχωρείσω ,
μόλις καταφέρω να το σταθεροπιοισο στην βάση γιατί χριαζονται καπιες πατέντες :) θα ψάξω και για το ντίμερ .

psiras67
28-01-16, 16:39
Μ έχει πιάσει μια φαγούρα να φτιάξω διάφορα μηχανήματα για το εργαστήρι . τελείωσα μια ηλεκτροποντα και μια στρατζα για σίδερα με γρύλο και προχωράω .
μόλις τελειώσω το σταθερό το δράπανο θα πάω για μια γυαλόχαρτιέρα πάγκου . :)

GR_KYROS
28-01-16, 16:41
Είναι 1050W στα ρώσικα 1050Bat ‚ :001_smile:

FILMAN
28-01-16, 16:42
Μόνο που θα πρέπει να έχει υπόψιν και την έλλειψη αερισμού στις πολύ χαμηλές στροφές.Δεν κινδυνεύει ιδιαίτερα καθώς με μειωμένη τροφοδότηση ο κινητήρας ζεσταίνεται λιγότερο

GR_KYROS
28-01-16, 16:45
άσχετο
Όπως και τα volts τα γράφουν BOΠbT
Τι μαθαίνουμε εδώ μέσα:wiink:

nestoras
28-01-16, 17:19
το θέλω για σταθερό δράπανο, δεν θα δουλευει συνεχόμενα .
εκτός αν βάλω και κανένα ανεμιστηράκι ?

Χμμμ...
Το θέλεις για σταθερό δράπανο. Αυτό σημαίνει ότι τις αργές στροφές τις χρειάζεσαι είτε για χοντρές αρίδες είτε για να "κόψεις" σπειρώματα γεγονός που σημαίνει ότι θα χρειάζεσαι αρκετή ροπή στις χαμηλές. Με τα ντίμερ τέτοιου είδους η ροπή σου θα είναι πολύ μικρή στις χαμηλές στροφές. Θα δεις ότι μόλις πάς να τρυπήσεις με λίγες στροφές ο κινητήρας σχεδόν θα σταματήσει και θα αναγκαστείς όσο πιέζεις να ανεβάζεις και τις στροφές για να διατηρήσεις μια "σταθερή" χαμηλή ταχύτητα.

Από προσωπική εμπειρία που είχα παλιότερα κατέληξα ότι το δράπανο συμπεριφερόταν καλύτερα όταν το τροφοδότησα με DC αλλά και πάλι δεν ήμουν πλήρως ικανοποιημένος.
Οπότε, μην απογοητευτείς από το τελικό αποτέλεσμα! :-)
Για τέτοιες δουλειές (υψηλή ροπή σε χαμηλές στροφές) θέλει μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων ή τριφασικό κινητήρα με έλεγχο συχνότητας.

psiras67
28-01-16, 20:48
έτσι και άλιος παναγιώτη το μοτέρ κάθεται .
Μέχρι τώρα είχα ένα δράπανο 500w και έκανα δουλια ,πόσο χειρότερο θα είναι?
Όταν λες μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων ενοεις με ιμάντες?
Στην αρχή σκέφτηκα να το κάνω με ιμάντες ,αλλά εκτός ότι είναι πιο ζόρι δεν είχα και τα καταληλα ειλικά ,
οπότε τώρα που τελιωσα την βάση δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Κυριακίδης
28-01-16, 21:29
Στην αρχή σκέφτηκα να το κάνω με ιμάντες ,αλλά εκτός ότι είναι πιο ζόρι δεν είχα και τα καταληλα ειλικά ,
Συμφωνώ με #28 απόλυτα ότι πάνω στην εργασία μπορεί να σταματήσει και αν σταματήσει ειδικά μοτέρ με καρβουνάκια (και άλλο τόσο που είναι πολύστροφο 10000 στρ) η πιθανότητες να καταστραφεί είναι μεγαλύτερες σε σχέση με εκείνα τα τρυπάνια καθέτου που έχουν κατά κόρον επαγωγικά μοτέρ χωρίς καρβουνάκια .
Η "μανία " της χρήσης ιμάντων σε συνδυασμό με 2 πολλαπλές τροχαλίες ρύθμισης ταχύτητας με τέντωμα του ιμάντα είναι "χρυσάφι" για την ασφάλεια σου. Καθώς αν λέμε τώρα σκαλώσει κάτι πάνω στην εργασία ένα αντικείμενο π.χ. που τυχαίνει να το κρατάς με τα χέρια σου ? (ο θεός βοηθός )

Σου συνιστώ και πολύ καλά θα κάνεις να δεις πως είναι φτιαγμένο ένα τέτοιο κάθετο τρυπάνι . και πρόσεξε ιδιαίτερα γιατί ακόμη και στο μοτέρ βάζουν ρεγουλατόρ με σούστα

psiras67
28-01-16, 21:49
ΝΑ το κρατάω με το χέρι δεν πέζι ,έχω κάνει ένα σφιγτήρα βάσης και Ξέρω και προσέχω .
Αυτό που με ανησυχεί είναι αυτό που είπες με τα καρβουνακια ,8α έχω τον διακόπτη βέβαια σε θέση να τον κλίνω αμέσως αλλά δεν
έχω ρε γαμώτο άλλη δυνατότητα τώρα .
Αν μου παρουσίαση μεγάλο πρόβλημα στα σίδερα (γιατί μόνο εκη είναι το πρόβλημα) θα το δουλέψω στα ξύλα μόνο που είναι και η ιδικότητα μου ! :)

psiras67
28-01-16, 21:52
Επειδή δεν έχω κάνει τίποτα με ιμάντες ,θέλω να κάνω ένα ξυλοτορνο και θα τον κάνω με ιμάντες .
Και μετά θα ξανακάνω την βάση για δράπανο με ιμάντες .
ευχαριστώ πάντως

k_palios
16-02-16, 00:59
Τις στροφες σε μοτερ με καρβουνακια δεν γινεται να τις αλλαξεις αλλαζοντας τη γωνια που πατανε τα καρβουνακια στη μπομπινα? η δεν ειναι τεχνικα εφικτο?

georgiokl
16-02-16, 01:17
Ας πω κι εγω την ταπεινη μου γνωμη!! Τα παιδια παραπανω εχουνε δικιο εαν θες υψηλες ροπες σε χαμηλες στροφες λιγες ειναι οι εναλακτικες σου! Η πας σε DC κινητηρες η πας σε ασυγχρονο τριφασικο με ινβερτερ ο ασυγχρονος τριφασικος κινητηρας μεταβαλοντας την συχνοτητα μπορει να παει μεχρι κι 5 στροφες ανα λεπτο χωρις να χασει την ροπη του. Οσο για το #33 k_palios οι ψηχτρες συνηθως πρεπει να ειναι καθετα με το μαγνητικο παιδιο οποτς συνηθως ειναι σταθερες κι δεν αλλαζουν θεση!! Η δεν τις πειραζουμε!! Συνηθως ο ελεγχος στροφων γινεται με περιορισμο του ρευματος η στο τυλιγμα του στατη η στο τυλιγμα του δρομεα.

Κυριακίδης
16-02-16, 08:30
Μπορεί να αλλάξει η γωνία στις ψύκτρες , η ροπή όμως δεν θα είναι σύμφωνη με το πλήρες της δυνατότητας του.
https://www.youtube.com/watch?v=-KzK7W86Y7E
https://www.youtube.com/watch?v=-qS85aIvleQ
https://www.youtube.com/watch?v=ZUxp0q0DZdI&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=4vJy8HQMlW4&feature=youtu.be