PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή φωτιστικού



kplgr
28-01-16, 18:58
Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να κατασκευάσω ένα φωτιστικό με μεταλλικό σκελετό, και έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την ασφάλεια της υπόθεσης...

Ο σκελετός προφανώς και θα είναι γειωμένος, αλλά επειδή θέλω να το κάνω δώρο κάπου ανησυχώ για την περίπτωση που θα μπεί σε πρίζα χωρίς γείωση καθώς λίγο ή πολύ αρκετοί μένουμε σε παλαιά σπίτια που δυστυχώς υπάρχουν πρίζες χωρίς γείωση.

Εγώ θα το τονίσω να μην μπει ποτέ σε τέτοια πρίζα, ωστόσο ψάχνω να δώ τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω επικίνδυνες καταστάσεις.

Σκέφτομαι στο εσωτερικό του φωτιστικού, επειδή δεν υπάρχει πρόβλημα χωροταξικό, να χρησιμοποιήσω το τυπικό ηλεκτρολογικό καλώδιο με την λευκή μόνωση PVC (ΝΥΜ 3x1.5 νομίζω το λένε; ), καθώς έχω άφθονο στοκ. Έχω κάνει ανάλογη πρόβλεψη ώστε το καλώδιο στο εσωτερικό να μην μπορεί να κινείται και επομένως θεωρώ την πιθανότητα φθοράς του μηδαμινή. Ωστόσο, υπάρχει μήπως καλύτερη επιλογή από πλευράς ασφαλείας;

Και επίσης, έχω βρει μεταλλικό ντουί το οποίο μου αρέσει πολύ και θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω, γιατί θα είναι σε εμφανές και προσιτό σημείο (υπάρχει δηλαδή πιθανότητα να το αγγίξει κάποιος). Δεν έχω πιάσει κάποιο στα χέρια μου για να το περιεργαστώ οπότε ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει δει τέτοιο πράγμα, κατά πόσο είναι ασφαλές; Υπάρχει κάποια μόνωση άραγε μεταξύ εξωτερικού περιβλήματος και του σπειρώματος που πατάει η λάμπα ή υπάρχει μόνο κάποιο κενό και αέρας; Αναφέρομαι σε κάποιο σαν αυτό εδώ (http://www.ledline.gr/assets/images/0209/7950/EL427910.jpg).

Τέλος, σε άσχετη ερώτηση με το δικό μου εγχείρημα, πως ακριβώς επιτρέπουν την κυκλοφορία φωτιστικων με μεταλλικό σκελετό στα οποία δεν υπάρχει γείωση; Με μια πρόχειρη ματιά στο σπίτι μου είδα οτι το φωτιστικο γραφείου που έχω καθώς και ένα δαπέδου στο σαλόνι έχουν κανονικότατο διπολικό φις...



(http://www.ledline.gr/assets/images/0209/7950/EL427910.jpg)

GR_KYROS
28-01-16, 19:05
κοντά στο ντουί να χρησιμοποιήσεις άκαυστα μακαρόνια
κατά τα άλλα ναι δεν υπάρχουν αυστηροί κανονισμοί για τα απλά φωτιστικά, και με δεδομένο ότι όλοι οι πίνακες έχουν relay διαφυγής
όλα καλά

kplgr
28-01-16, 19:19
Βρε Βαγγέλη οι πίνακες έχουν ρελέ διαφυγής, ναι..

Αλλά εάν δεν υπάρχει πρόβλεψη γείωσης στο φωτιστικό, το ρελέ διαφυγής δεν θα πέσει οταν θα είναι αργά, αφου τη διαρροή θα την έχει δημιουργήσει ανθρώπινο σώμα και όχι το καλώδιο γείωσης;

Τι να πώ.. Ίσως εγώ να είμαι περίεργος, αλλά δεν μου φαίνεται σωστό

GR_KYROS
28-01-16, 19:28
το ρελέ διαφυγής ενεργοποιείτε με διαρροή από το ανθρώπινο σώμα προς γη
γείωση και γη έχουν το ίδιο δυναμικό


έχει διαρροή φάσης με το σώμα του φωτιστικού, το ακουμπάς πέφτει ο αυτόματος
έχει διαρροή ο ουδέτερος, δεν τρέχει τίποτα, κάνει ουδέτερο - γείωση η ΔΕΗ
Βάζεις τα δάκτυλα φάση ουδέτερο, καληνύχτα

FILMAN
29-01-16, 10:25
Αν η συσκευή έχει διπλή μόνωση επιτρέπεται να είναι μεταλλική και εντούτοις αγείωτη

kalarakis
29-01-16, 11:16
Από κατασκευαστική εμπειρία: (δες και τα δικά μου φωτιστικά)
για το καλώδιο χρησιμοποίησε το διαφανές. Θα έχεις διπλό αποτέλεσμα:
Α) μονωση επειδή έχει εξωτερική μόνωση και εσωτερικά κάθε αγωγός έχει τη δική του μόνωση
Β) θα έχεις καλύτερο ασθητικό αποτέλεσμα
Γ) μπορείς να το συνδιασεις με ετοιμο καλώδιο που έχει το φισ και το διακότπη σε μαυρο, λευκό , ή χρυσαφί

Παρατήρησε ότι στην αγορά ΟΛΑ τα φωτιστικά δεν έχουν γείωση Διπλό καλώδιο με διπολικό φις έχουν όλα
ΚΑΙ πληρούν, κρέμονται οι ταμπέλες με όλες τις προδιαγραφές τις ΕΟΚ

kplgr
29-01-16, 17:06
Χμ.. ΟΚ, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες! :001_smile:

GSR600
29-01-16, 17:41
Εφτιαξα κατι παρομοιο παλαιοτερα,Εγω θα πρότεινα να το κατασκευασεις με μετασχηματιστη στα 12v.Πλέον υπάρχουν τοσοι ανταπτορες στο εμποριο που μπορεις να βαλεις οτι λαμπα θες στα 12v σε οτι ντουι θες.
Το δικο μου ειναι αυτο: 62288.Δεν ειναι και το πιο ομορφο:blush: αλλα κανει την δουλεια του.:001_rolleyes:

vasilllis
29-01-16, 21:46
Εφτιαξα κατι παρομοιο παλαιοτερα,Εγω θα πρότεινα να το κατασκευασεις με μετασχηματιστη στα 12v.Πλέον υπάρχουν τοσοι ανταπτορες στο εμποριο που μπορεις να βαλεις οτι λαμπα θες στα 12v σε οτι ντουι θες.
Το δικο μου ειναι αυτο: 62288.Δεν ειναι και το πιο ομορφο:blush: αλλα κανει την δουλεια του.:001_rolleyes:

τα πες ολα,τι πιο ασφαλες...