PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για φοτωβολταικά σε ταράτσα



dimpet
01-02-16, 22:42
Κατ' αρχάς Καλησπέρας σας ,

Θα ήθελα να τροφοδοτήσω ορισμένα φορτία του σπιτιού μέσω φοτοβολταικών τα οποία και θέλω να βάλω στη ταράτσα. Το σπίτι είναι μονοκατοικία ιδιόκτητο.
Θε θέλω για κανένα λόγο να μπλέξω με τη ΔΕΗ,δε θέλω να πούλησω ρεύμα, δε θέλω συμφηφισμό, δε θέλω να υπογράψω κάποια σύμβαση ούτε και να έχω κανένα πάρε δώσε με αυτούς .
Για να είμαι πλήρως νόμιμος χρείαζεται να κάνω κάποια ενέργεια η απλά βάζω τους συλλέκτες και κάνω τη δουλειά μου .
Υπάρχει περίπτωση να με καταγγείλει κάποιος επέιδη δε χωνεύει τη φάτσα μου για παράδειγμα και να μπλέξω ?

Και άλλη μία ερώτηση αν τυχόν διακόψω το ρολόι της ΔΕΗ και θέλω να είμαι αυτόνομος από ενναλακτική πηγή ενέργειας δικιά μου πως πληρώνω δημοτικά τέλη και τις λοιπές χρεώσεις που
έρχονται στο λογαριασμό της ΔΕΗ εφόσον έχω διακόψει το ρολόι ???

Ευχαριστώ

lepouras
01-02-16, 23:08
από την στιγμή που είναι για προσωπική κατανάλωση(ακόμα) δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα κανένας. δημοτικά τέλη πας μια φορά τον χρόνο στον δήμο και τα πληρώνεις.

dimpet
01-02-16, 23:32
από την στιγμή που είναι για προσωπική κατανάλωση(ακόμα) δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα κανένας. δημοτικά τέλη πας μια φορά τον χρόνο στον δήμο και τα πληρώνεις.

Είναι σίγουρο αυτό που μου αναφέρεται ?? και τι εννοείται με το (ακόμα) ??

lepouras
01-02-16, 23:57
σίγουρος. για το "ακόμα" θέλω να πω ότι δεν ξέρουμε αν κάποια στιγμή τα φορολογήσουν ή τα εντάξουν σε τίποτα κανονισμούς ώστε να βγάλουν και από εκεί κάνα φράγκο.
όπως κάποτε λέγανε << πάρε γη δεν χάνει ποτέ >> και <<πάρε σπίτια είναι επένδυση>> και τώρα αν στα χαρίσουν βρίζεις που πρέπει να τα πληρώνεις χρυσά.

genesis
01-02-16, 23:59
Δημήτρη, εφόσον το αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα που θα έχεις δεν θα έχει άμεση σχέση με την παροχή της ΔΕΗ ώστε να υπάρχει περίπτωση να επιστρέφει ενέργεια προς το δίκτυο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σου "κουβαληθούν" αν δουν τα Φ/Β ή αν κάποιος καλοθελητής θελήσει να σε καταγγείλει, τουλάχιστον για όσο θα συνυπάρχει το Φ/Β σύστημα μαζί με τη ΔΕΗ στο σπίτι σου.
Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχεις υπόψη σου τον σχετικό νόμο και σε συνεργασία με τον σχεδιαστή - εγκαταστάτη του συστήματος να μπορείς να τεκμηριώσεις τεχνικά ότι το σύστημα είναι αυτόνομο και δεν έχει σχέση με την ΔΕΗ.
Φυσικά δεν υπάρχει τέτοιο θέμα αν αποφασίσεις να διακόψεις την ΔΕΗ.


Είναι σίγουρο αυτό που μου αναφέρεται ?? και τι εννοείται με το (ακόμα) ??
Για να σιγουρευτείς μπορείς να ρωτήσεις και στην ίδια την ΔΕΗ αν και μάλλον δεν θα πάρεις απάντηση αμέσως.
Το "ακόμα" του Γιάνννη (γνωστού συνωμοσιολόγου:biggrin:) είναι γιατί πιστεύει ακράδαντα ότι όπου να 'ναι θα βγάζουμε άδεια ακόμη και για να κλ@σουμε...

dimpet
02-02-16, 00:45
Δημήτρη, εφόσον το αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα που θα έχεις δεν θα έχει άμεση σχέση με την παροχή της ΔΕΗ ώστε να υπάρχει περίπτωση να επιστρέφει ενέργεια προς το δίκτυο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σου "κουβαληθούν" αν δουν τα Φ/Β ή αν κάποιος καλοθελητής θελήσει να σε καταγγείλει, τουλάχιστον για όσο θα συνυπάρχει το Φ/Β σύστημα μαζί με τη ΔΕΗ στο σπίτι σου.
Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχεις υπόψη σου τον σχετικό νόμο και σε συνεργασία με τον σχεδιαστή - εγκαταστάτη του συστήματος να μπορείς να τεκμηριώσεις τεχνικά ότι το σύστημα είναι αυτόνομο και δεν έχει σχέση με την ΔΕΗ.
Φυσικά δεν υπάρχει τέτοιο θέμα αν αποφασίσεις να διακόψεις την ΔΕΗ.


Για να σιγουρευτείς μπορείς να ρωτήσεις και στην ίδια την ΔΕΗ αν και μάλλον δεν θα πάρεις απάντηση αμέσως.
Το "ακόμα" του Γιάνννη (γνωστού συνωμοσιολόγου:biggrin:) είναι γιατί πιστεύει ακράδαντα ότι όπου να 'ναι θα βγάζουμε άδεια ακόμη και για να κλ@σουμε...

Ο εγκαταστάτης είμαι εγώ ο ίδιος..έχω πτυχίο Ηλεκτρονικού ΤΕΙ (και απ'οσο ξέρω δε δικαιολογεί τέτοια εγκατάσταση) και όχι Ηλεκτρολόγου ΤΕΙ.
Όταν αναφέρεται ο σχετικός νόμος ποιός είναι αυτός ο σχετικός νόμος????
Να σημειώσω οτι δε ρωτάω κουτουρού με το γείτονα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα για άλλους λόγους και δεν υπάρχει περίπτωση να μη κάνει καταγγελία .

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

lepouras
02-02-16, 00:55
καλά μην πολύ αγχώνεσαι. δεν είναι εύκολες τέτοιες καταγγελίες και ούτε θα τρέξει η ΔΕΗ να το ελέγξει. αλλά και να γίνει θα ελέγξουν ότι δεν πάει ρεύμα στο δίκτυο τους.

leosedf
02-02-16, 02:47
Εγώ θα το έβαζα και δε θα έδινα λογαριασμό σε κανένα, οι καλοθελητές θα μιλήσουν στο προσωπικό μου στυλιάρι και η ΔΕΗ ας έρθει να δει.

CybEng
02-02-16, 05:32
Εκτός καταγγελίας στη ΔΕΗ, παίζει και η καταγγελία στην πολεοδομία και εκεί τα πράματα είναι ζόρικα αν σου χαρακτηρίσουν τα πάνελς αυθαίρετη κατασκευή.

vasilllis
02-02-16, 09:21
μα θα τα χαρακτηρισουν σιγουρα.Πρεπει να παει μηχανικος στην πολεοδομια να βγαλει αδεια εργασιας μικρης κλιμακας.
Για τα λοιπα δεν εχεις θεμα.

genesis
02-02-16, 10:06
Τα Φ/Β εξαιρούνται της υποχρέωσης για έκδοση άδειας εργασιών μικρής κλίμακας εφόσον μιλάμε για νόμιμο κτίριο εντός σχεδίου πόλεως http://www.deddie.gr/Documents2/%CE%A6%CE%A9%CE%A4%CE%9F%CE%92%CE%9F%CE%9B%CE%A4%C E%91%CE%99%CE%9A%CE%91/eidiko%20programma%20steges/nomothesia/%CE%A6%CE%95%CE%9A%20376_6-9-2010.pdf

Όλο το θεσμικό πλαίσιο εδώ http://www.rae.gr/site/categories_new/renewable_power/regulation/national.csp?s=0&power=ape&type=&low_text=&lawfek=&lawcode=&lawdesc=
και επίσης εδώ http://www.deddie.gr/el/upiresies/fwtovoltaika-kai-alles-ape/fv-tou-eidikou-programmatos-stegwn

Βασικός νόμος είναι ο Ν3851/2010 που συμπληρώνει και τροποποιεί τον Ν3468/2006.

Άμα βγάλετε άκρη ειδοποιήστε με :001_tt2:....

lepouras
02-02-16, 20:31
Τα Φ/Β εξαιρούνται της υποχρέωσης για έκδοση άδειας εργασιών μικρής κλίμακας εφόσον μιλάμε για νόμιμο κτίριο εντός σχεδίου πόλεως http://www.deddie.gr/Documents2/%CE%A6%CE%A9%CE%A4%CE%9F%CE%92%CE%9F%CE%9B%CE%A4%C E%91%CE%99%CE%9A%CE%91/eidiko%20programma%20steges/nomothesia/%CE%A6%CE%95%CE%9A%20376_6-9-2010.pdf

Όλο το θεσμικό πλαίσιο εδώ http://www.rae.gr/site/categories_new/renewable_power/regulation/national.csp?s=0&power=ape&type=&low_text=&lawfek=&lawcode=&lawdesc=
και επίσης εδώ http://www.deddie.gr/el/upiresies/fwtovoltaika-kai-alles-ape/fv-tou-eidikou-programmatos-stegwn

Βασικός νόμος είναι ο Ν3851/2010 που συμπληρώνει και τροποποιεί τον Ν3468/2006.

Άμα βγάλετε άκρη ειδοποιήστε με :001_tt2:....
και αν έρθει η οποιαδήποτε υπηρεσία τους λές αυτούς τους νόμους όλους μαζί και με ύφος ότι σίγουρα το ξέρουν. και επειδή συνήθως δεν ξέρουν κανένα νόμο αυτές οι υπηρεσίες φεύγουν συμφωνώντας μαζί σου. αν πάνε να σου παίξουν ότι δεν το ξέρουν τότε τους ενημερώνεις ότι η άγνοια νόμου τιμωρείτε. :lool:

dimpet
02-02-16, 23:05
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Ξεκάθαρα τα πράγματα δεν είναι και άκρη δε βγαίνει εύκολα γιατί το κράτος γαμ...... .
Και αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι αν πας με το γάντι θα πρέπει να ρίξεις πολύ μπινελίκι.

Ευχαριστώ πάντως

genesis
02-02-16, 23:28
Δημήτρη, το τραβήξαμε λίγο από τα μαλλιά το θέμα....:001_rolleyes:

Επί της ουσίας δεν έχεις πρόβλημα να εγκαταστήσεις αυτόνομο Φ/Β σύστημα στο σπίτι σου.
Ο νόμος (όσο και αν δεν φαίνεται με την 1η ματιά) δεν προβλέπει κάποια διαδικασία αδειοδότησης για τα αυτόνομα Φ/Β και υπάρχουν ήδη αρκετά εγκατεστημένα τα οποία λειτουργούν εντελώς αυτοδύναμα ή σε συνδυασμό με την παροχή της ΔΕΗ (ως υποβοήθηση η ΔΕΗ ΜΟΝΟ - κυρίως τις χειμερινές συννεφιασμένες ημέρες).
Αν αποφασίσεις να κόψεις την ΔΕΗ θα πρέπει να την αντικαταστήσεις με μία άλλη "πηγή", π.χ. γεννήτρια και αυτό ίσως δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα λόγω θορύβου, καυσαερίων, κλπ.

dimpet
03-02-16, 08:08
Δημήτρη, το τραβήξαμε λίγο από τα μαλλιά το θέμα....:001_rolleyes:

Επί της ουσίας δεν έχεις πρόβλημα να εγκαταστήσεις αυτόνομο Φ/Β σύστημα στο σπίτι σου.
Ο νόμος (όσο και αν δεν φαίνεται με την 1η ματιά) δεν προβλέπει κάποια διαδικασία αδειοδότησης για τα αυτόνομα Φ/Β και υπάρχουν ήδη αρκετά εγκατεστημένα τα οποία λειτουργούν εντελώς αυτοδύναμα ή σε συνδυασμό με την παροχή της ΔΕΗ (ως υποβοήθηση η ΔΕΗ ΜΟΝΟ - κυρίως τις χειμερινές συννεφιασμένες ημέρες).
Αν αποφασίσεις να κόψεις την ΔΕΗ θα πρέπει να την αντικαταστήσεις με μία άλλη "πηγή", π.χ. γεννήτρια και αυτό ίσως δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα λόγω θορύβου, καυσαερίων, κλπ.

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ , διότι βλέπω πολλά video στο youtube από ιδιώτες που δείχνουν τι έχουν κάνει χωρίς κανένα πρόβλημα συνεπώς προχωράμε στα επόμενα ....

Ευχαριστώ

Dimi
03-02-16, 13:34
Γεια σε όλους.
Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για εγκατάσταση αυτόνομου φωτοβολταϊκού, μιας και κατοικώ σε περιοχή με μεγάλη ηλιοφάνεια, θέλω να σε ρωτήσω, Δημήτρη, για τι ισχύος σύστημα μιλάμε και περίπου πόσα χρήματα έχεις υπολογίσει ότι θα σου κοστίσει...
Ευχαριστώ
Δημήτρης

dimpet
03-02-16, 22:58
Γεια σε όλους.
Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για εγκατάσταση αυτόνομου φωτοβολταϊκού, μιας και κατοικώ σε περιοχή με μεγάλη ηλιοφάνεια, θέλω να σε ρωτήσω, Δημήτρη, για τι ισχύος σύστημα μιλάμε και περίπου πόσα χρήματα έχεις υπολογίσει ότι θα σου κοστίσει...
Ευχαριστώ
Δημήτρης

Αγαπητέ συνωνόματε δεν έχω ακόμα αποφασίσει για την ισχύ του συστήματος πριν ακόμα ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα για το οτι έχει να κάνει με αυτά που αναφλερθηκαν προηγούμενα διότι υπάρχει πρόβλημα με το γείτονα. Δε ξεκινάω να φτιάξω κάτι για να έχω πλήρη αυτονομία διότι είναι αρκετά τα χρήματα . Θα ξεκινήσω με κάτι πιο απλό για ορισμένα φορτία θα δω πως πάει και στη συνέχεια θα το επεκτείνω. Τώρα όσο αναφορά το θέμα χρημάτων έχω τη γνώμη οτι ισχύει το οτι πληρώνεις παίρνεις και αν πας σε επώνυμα υλικά (που νομίζω οτι εκέι πρέπει να πας) τα χρήματα δεν είναι λίγα.

Dimi
03-02-16, 23:48
O.K. συνονόματε, ευχαριστώ για την απάντηση.
Κι εγώ για ορισμένα φορτία θέλω το φωτοβολταϊκό (για ένα μικρό εργαστήριο μόνο), αλλά δεν παύει ακόμη και για μικρά φορτία να είναι μεγάλη η δαπάνη.
Η σχέση κόστους/οικονομίας είναι (ακόμη) ασύμφορη. Άσε που θα αχρηστευθεί και η ταράτσα μου, με την ωραία θέα...
Δημήτρης

Κυριακίδης
03-02-16, 23:48
Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω . Στο παρόν θέμα γίνετε καταρχήν συζήτηση για το ότι ο νηματοθέτης κατευθύνεται σε οριστική διακοπή από ΔΕΗ .
και θέλει να συμμετέχει στις πάγιες υποχρεώσεις . Άρα ουσιαστικά μιλάμε για όφελος μόνο στην "αξία ρεύματος" .
Τώρα αν στην καθημερινότητα του νηματοθέτη ήταν να έχει για παράδειγμα "αξία ρεύματος" ανά 4μηνο ας πούμε 100 ευρώ? τότε έχουμε όφελος 300 ευρώ τον χρόνο.
Στην 10 ετία έχουμε 3000 ευρώ .
Ένα καλό πακέτο έχει περίπου 10.000 ευρώ? ... άρα πάμε στην 30 ετία για απόσβεση . Φθορές σε μπαταρίες κτλ δεν έχουμε? Άρα όταν θα βγει κάποιος στην σύνταξη τότε και ταυτόχρονα θα κάνει απόσβεση.
Νομίζω ότι αν γίνει διασυνδεδεμένη συμφωνία με την ΔΕΗ υπάρχουν τα πλεονεκτήματα της μη χρήσης μπαταριών? και άρα είναι συμφερότερο? Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος. (σημειωτέον ότι αναφέρομαι μόνο στην "αξία ρεύματος " για την απόσβεση του κόστους ).

vasilllis
04-02-16, 09:12
Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω . Στο παρόν θέμα γίνετε καταρχήν συζήτηση για το ότι ο νηματοθέτης κατευθύνεται σε οριστική διακοπή από ΔΕΗ .
και θέλει να συμμετέχει στις πάγιες υποχρεώσεις . Άρα ουσιαστικά μιλάμε για όφελος μόνο στην "αξία ρεύματος" .
Τώρα αν στην καθημερινότητα του νηματοθέτη ήταν να έχει για παράδειγμα "αξία ρεύματος" ανά 4μηνο ας πούμε 100 ευρώ? τότε έχουμε όφελος 300 ευρώ τον χρόνο.
Στην 10 ετία έχουμε 3000 ευρώ .
Ένα καλό πακέτο έχει περίπου 10.000 ευρώ? ... άρα πάμε στην 30 ετία για απόσβεση . Φθορές σε μπαταρίες κτλ δεν έχουμε? Άρα όταν θα βγει κάποιος στην σύνταξη τότε και ταυτόχρονα θα κάνει απόσβεση.
Νομίζω ότι αν γίνει διασυνδεδεμένη συμφωνία με την ΔΕΗ υπάρχουν τα πλεονεκτήματα της μη χρήσης μπαταριών? και άρα είναι συμφερότερο? Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος. (σημειωτέον ότι αναφέρομαι μόνο στην "αξία ρεύματος " για την απόσβεση του κόστους ).

Ετσι οπως τα λες ειναι.Αν εχεις ρευμα δεν συμφερει με κανενα τροπο η αποκοπη του.

dimpet
04-02-16, 19:16
Ετσι οπως τα λες ειναι.Αν εχεις ρευμα δεν συμφερει με κανενα τροπο η αποκοπη του.

Και ποιος από το Κράτος ή τη ΔΕΗ δίνει εγγύηση οτι ότι ισχύει τώρα θα ισχύει και μετά από 2 - 3 ή και 5 χρόνια ??? Πλάκα κάνουμε ???

lepouras
04-02-16, 19:40
Και ποιος από το Κράτος ή τη ΔΕΗ δίνει εγγύηση οτι ότι ισχύει τώρα θα ισχύει και μετά από 2 - 3 ή και 5 χρόνια ??? Πλάκα κάνουμε ???
Και ποιος από το Κράτος ή τη ΔΕΗ δίνει εγγύηση ότι μετά από 2-3 και 5 χρόνια δεν θα φορολογήσει τα φωτοβολταϊκά?
όχι δεν κάνουμε πλάκα.
το πόσο θέλεις να καταναλώνεις και πόσο θα φτάσει τελικά το σύστημα όλο είναι παράγοντας που καθορίζει στο αν συμφέρει ή όχι να το κάνεις. μέχρι στιγμής όπου έχω βάλει συνέφερε διότι ή ήταν αυθαίρετο και δεν υπήρχε και κολόνα κοντά ή που για να φτάσει κολόνα εκεί που ήταν το σπίτι ζητάγανε όσο στοίχισε το σύστημα.
η επιθυμία κάποιου να το κάνει είναι ανεξάρτητο πράγμα από το αν συμφέρει με τις υπάρχουσες τιμές ρεύματος.
στην Αμέρικα λόγο ότι γέμισε ο ουρανός ντροουν βάλανε τέλη κυκλοφορίας και να το δηλώνει όποιος έχει (εκτός από τα πολύ μικρής εμβέλειας πχ 20-30 μέτρα). οπότε τη σε κάνει να πιστεύεις ότι θα αφήσουν τον κόσμο να αυτονομηθεί χωρίς επιπτώσεις?

genesis
05-02-16, 10:36
Η αλήθεια, όπως πάντα, είναι κάπου στη μέση.
Ένα αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα, με τις σημερινές τιμές της ενέργειας και του εξοπλισμού, αποσβένει το κόστος του σε περίπου 10 - 15 χρόνια και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Για ένα μικρό σύστημα ο χρόνος αυτός μεγαλώνει ενώ όσο μεγαλώνει το σύστημα (και η ετήσια κατανάλωση που πρέπει να καλύπτει) η απόσβεση γίνεται πιο σύντομα.
Συζητάμε πάντα για την περίπτωση που δεν απαιτούνται επιπλέον χρήματα για την σύνδεση με το δίκτυο.

Η πυρηνική σύντηξη δεν έχει ακόμη πολύ συγκεκριμένο ορίζοντα ευρείας εφαρμογής και ο Ζωγράφος στράβωσε με το ΥΠΕΘΑ και τους αυθάδεις μηχανικούς του που ήθελαν να μάθουν πως λειτουργεί η συσκευή του.
Συνεπώς, η τιμή της ενέργειας (παγκοσμίως) θα συνεχίσει να αυξάνεται καθώς πάμε σε πιο "καθαρές" μορφές ενέργειας που είναι όμως και οι πιο ακριβές προς το παρόν.
Άρα, ο χρόνος λειτουργεί υπέρ ενός αυτόνομου συστήματος φέρνοντας την απόσβεσή του όλο και πιο κοντά.

vasilllis
05-02-16, 11:59
Και ποιος από το Κράτος ή τη ΔΕΗ δίνει εγγύηση οτι ότι ισχύει τώρα θα ισχύει και μετά από 2 - 3 ή και 5 χρόνια ??? Πλάκα κάνουμε ???

Ti θες να πεις με αυτο?
Πιστευω ημουν πολυ ξεκαθαρος.Δεν συμφερει να βαλει φωτοβολταικα για να κοψει την δεη,δεν θα κανει αποσβεση ποτε.Αυτιο που θες να ξερω?μπορει να τα χαριζουνε.Εγγυηση πανω σε τι?οτι η kwh θα εχει οσο εχει τωρα?πλακα κανουμε προφανως,


ΥΓ ενα ειναι σιγουρο.Οσο ανεβαινει το κοστος kwh θα ανεβαινει και το κοστος κατασκευης.

dimpet
05-02-16, 22:20
Ti θες να πεις με αυτο?
Πιστευω ημουν πολυ ξεκαθαρος.Δεν συμφερει να βαλει φωτοβολταικα για να κοψει την δεη,δεν θα κανει αποσβεση ποτε.Αυτιο που θες να ξερω?μπορει να τα χαριζουνε.Εγγυηση πανω σε τι?οτι η kwh θα εχει οσο εχει τωρα?πλακα κανουμε προφανως,


ΥΓ ενα ειναι σιγουρο.Οσο ανεβαινει το κοστος kwh θα ανεβαινει και το κοστος κατασκευης.

Ισως δεν ηταν σωστη η εκφραση και προφανως δε θελω να σε ειρωνευτώ.
Αυτό που εννοώ είναι οτι ακόμα και να υπογράψεις κάτι με τη ΔΕΗ , έτσι όπως λειτουργει το σύστημα μπορεί να βγεις και να χρωστάς από πάνω

vasilllis
06-02-16, 17:40
Ισως δεν ηταν σωστη η εκφραση και προφανως δε θελω να σε ειρωνευτώ.
Αυτό που εννοώ είναι οτι ακόμα και να υπογράψεις κάτι με τη ΔΕΗ , έτσι όπως λειτουργει το σύστημα μπορεί να βγεις και να χρωστάς από πάνω

Αλλιως το καταλαβα :) , Γιατι δεν καταλαβες καν τι ειπα.
Ειπα οτι δεν συμφερει να βάλεις αυτονομο συστημα σπιτι σου να πας στην δεη και να πεις θελω να κανω διακοπη το ρευμα που πληρωνεις τον χρονο δεν θα κανει αποσβεση ποτε το συστημα σου.δεν μιλησα για υπογραφες ουτε τιποτα.εσυ προφανως αναφερεσαι για να πουλας ρευμα στην δεη.ασχετο με αυτα που λεμε.
Τωρα για το τι θα γινει στο μελλον ποιος γνωριζει;μπορει να βαλει ο φιλος το συστημα και αυριο η δεη να παει 10€ την kwh.