PDA

Επιστροφή στο Forum : σερνεται ο υπολογιστης.



vasilllis
06-02-16, 19:07
Καλησπερα.
Για πειτε καμια συμβουλη γιατι θα με τρελανει το ρημαδι.Φορητος dell me intel celeron 2,16ghz kai 4gb ram εδω και ενα τριημερο σερνεται.Κανει 5 λεπτα να ανοιξει word η σελιδα στο νετ.Γεικα τιποτα περιεργο δεν κατεβαζω ,ουτε εχω δει καποια περιεργη κινηση.Που να τελειωσω το ξερω (format),απο που να ξεκινησω δεν ξερω και επειδη εχω πολυ περιορισμενο χρονο καθε βοηθειας σας θα ηταν ευπροσδεκτη.Ε

Ευχαριστω

Dbnn
06-02-16, 19:18
Αρχικα κατεβασε το ccleaner. Ειναι δωρεαν και για αρχη θα καθαρισει τα περιττα απο το συστημα σου.

Μετα τρεξε και καποιο antimalware και λογικα θα δεις βελτιωση.
Αν και με celeron μη περιμενεις και πολλα. Οι celeron ειναι πιο αργοι και απο το θανατο.

vasilllis
06-02-16, 19:54
Θα το τσεκαρω μια και θα σου πω.Παντως μεχρι στιγμης δεν ειχα θεματα με την ταχυτητα,ευχαριστημενος ημουν.Βλεπω παντως στην φορτιση παει καπως καλυτερα.

kougianos
06-02-16, 19:58
Ποιά windows έχεις?
Άκουσα πως απο windows 7 και πάνω θα κάνει αυτόματα αναβάθμιση για τα windows 10.
Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το antivirus για λίγο,
δες αν τρώει κάποια άλλη εφαρμογή επεξεργαστή απο τη "διαχείριση εργασιών"
και έλεγξε την υγεία του σκληρού δίσκου με το hd sentinel

με το ccleaner υπάρχει πιθανότητα να διαγραφούν αποθηκευμένοι κωδικοί και σελίδες.. αν το κάνεις, κάνε το με προσοχή.

makocer
06-02-16, 20:15
δες τον ελευθερο χωρο του σκλ.δισκου γιατι πολλες φορες η μειωση του εχει επιπτωσεις στην αποδοση του η/υ (πχ <20% free)
επισης προσοχη στο ccleaner γιατι εχει γινει αιτια ...συμφορων η υπερ_εφαρμογη του...κανε τη δουλεια σου για μια φορα και μετα διαγραφη!

MacGyver
06-02-16, 20:17
Δοκίμασε το AdwCleaner (https://toolslib.net/downloads/viewdownload/1-adwcleaner/) για να δεις αν υπάρχει κάτι ύποπτο στον υπολογιστή σου.
Κάτι έγραψες για την κατάσταση φόρτισης....πολύ πιθανό ο προσαρμογέας wifi να μπαίνει σε eco mode και να κατεβάζει ταχύτητα για εξοικονόμηση μπαταρίας.
Δες : Πίνακας Ελέγχου\Όλα τα στοιχεία του Πίνακα Ελέγχου\Επιλογές παροχής ενέργειας\Επεξεργασία ρυθμίσεων σχεδίου (Αλλαγή ρυθμίσεων παροχής ενέργειας για προχωρημένους\Ρυθμίσεις ασύρματου προσαρμογέα).

vasilllis
06-02-16, 20:26
τρεχω τωρα το ccleaner.
Eida οτι ειχαν ενεργοποιησει την εξοικονομηση μπαταριας.δεν το εχω κανει εγω τις τελευταιες μερες,ειναι ετσι παρα πολυ καιρο .Μολις το απενεργοποιησα εστρωσε αρκετα.
Τα 10 εχω,Το περιεργο ειναι οτι cpu ειναι στα 20% μνημη στα 50 % και εχω τσιμπησει μερικες φορες τον σκληρο να φτανει 99%.Ο δισκος ειναι αδειος.Αντε να ειναι το 60gb στα 500 γεματος.
Αντιιοικο δενεχω.Αυτη την βλακεια της microsoft εχω kai ψαχνω να την βρω να την τρεξω.

vasilllis
06-02-16, 20:47
το ccleaner βρηκε λιγα πραγματακια τα καθαρισα και εκανα επανεκινηση
ετρεξα το adw και βρηκε αυτα
# AdwCleaner v5.032 - Logfile created 06/02/2016 at 20:35:48
# Updated 31/01/2016 by Xplode
# Database : 2016-02-05.1 [Server]
# Operating system : Windows 10 Home (x64)
# Username : vasilis - VASILI-PC
# Running from : C:\Users\vasilis\Downloads\adwcleaner_5.032.exe
# Option : Scan
# Support : http://toolslib.net/forum

***** [ Services ] *****


***** [ Folders ] *****

Folder Found : C:\ProgramData\apn
Folder Found : C:\ProgramData\AVG Security Toolbar
Folder Found : C:\ProgramData\IHProtectUpDate

***** [ Files ] *****

File Found : C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox\browser\searchplugins\wtu-secure-search.xml

***** [ DLL ] *****


***** [ Shortcuts ] *****


***** [ Scheduled tasks ] *****


***** [ Registry ] *****

Key Found : HKCU\Software\Mozilla\Extends
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Classes\AppID\IEPlugin.DLL
Value Found : HKLM\SOFTWARE\Mozilla\Firefox\Extensions [quick_searchff@gmail.com]
Value Found : HKLM\SOFTWARE\Mozilla\Firefox\Extensions [sweetsearch@gmail.com]
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Classes\CLSID\{3CCC052E-BDEE-408A-BEA7-90914EF2964B}
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Classes\CLSID\{61F47056-E400-43D3-AF1E-AB7DFFD4C4AD}
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Classes\CLSID\{E2B98EEA-EE55-4E9B-A8C1-6E5288DF785A}
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Classes\Interface\{917CAAE9-DD47-4025-936E-1414F07DF5B8}
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Classes\TypeLib\{968EDCE0-C10A-47BB-B3B6-FDF09F2A417D}
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Exp lorer\Browser Helper Objects\{3593C8B9-8E18-4B4B-B7D3-CB8BEB1AA42C}
Key Found : HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Ext \Stats\{3593C8B9-8E18-4B4B-B7D3-CB8BEB1AA42C}
Key Found : HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Ext \Settings\{3593C8B9-8E18-4B4B-B7D3-CB8BEB1AA42C}
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Ext \PreApproved\{B2BC04DF-EFBD-409A-95CA-36874E5AB92A}
Value Found : HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Pol icies\Ext\CLSID [{3593C8B9-8E18-4B4B-B7D3-CB8BEB1AA42C}]
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Low Rights\ElevationPolicy\{B2BC04DF-EFBD-409A-95CA-36874E5AB92A}
Key Found : [x64] HKLM\SOFTWARE\Classes\Interface\{917CAAE9-DD47-4025-936E-1414F07DF5B8}
Key Found : [x64] HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Exp lorer\Browser Helper Objects\{95B7759C-8C7F-4BF1-B163-73684A933233}
Key Found : [x64] HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Low Rights\ElevationPolicy\{B2BC04DF-EFBD-409A-95CA-36874E5AB92A}
Key Found : HKCU\Software\Mozilla\Extends
Key Found : HKCU\Software\simplytech
Key Found : HKCU\Software\TNT2
Key Found : HKLM\SOFTWARE\IHProtect
Key Found : HKLM\SOFTWARE\mystartsearchSoftware
Key Found : HKLM\SOFTWARE\SupDp
Key Found : HKLM\SOFTWARE\SupTab
Key Found : HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\{D01A33E2-0A34-4659-82AA-8A90C51C0D21}
Key Found : HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\IMBoosterARP
Key Found : HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\IminentToolbar
Key Found : HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\Linkey
Key Found : HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\Vosteran.com
Key Found : HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\WajIntEnhance
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\{D01A33E2-0A34-4659-82AA-8A90C51C0D21}
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\IMBoosterARP
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\IminentToolbar
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\Linkey
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\Vosteran.com
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\WajIntEnhance
Key Found : HKU\S-1-5-21-2716688308-2238571445-3439316434-1001\Software\Mozilla\Extends
Key Found : HKU\S-1-5-21-2716688308-2238571445-3439316434-1001\Software\simplytech
Key Found : HKU\S-1-5-21-2716688308-2238571445-3439316434-1001\Software\TNT2
Key Found : HKU\S-1-5-21-2716688308-2238571445-3439316434-1001\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\{D01A33E2-0A34-4659-82AA-8A90C51C0D21}
Key Found : HKU\S-1-5-21-2716688308-2238571445-3439316434-1001\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\IMBoosterARP
Key Found : HKU\S-1-5-21-2716688308-2238571445-3439316434-1001\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\IminentToolbar
Key Found : HKU\S-1-5-21-2716688308-2238571445-3439316434-1001\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\Linkey
Key Found : HKU\S-1-5-21-2716688308-2238571445-3439316434-1001\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\Vosteran.com
Key Found : HKU\S-1-5-21-2716688308-2238571445-3439316434-1001\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uni nstall\WajIntEnhance

***** [ Web browsers ] *****


########## EOF - C:\AdwCleaner\AdwCleaner[S1].txt - [4879 bytes] ##########


τα σβηνω?γιατι εχει εγγραφες στην registry.


Eπισης στην διαχειριση εργασιων στην επιλογη δισκος τι μετραει ακριβως?

gsouf
06-02-16, 22:00
Βάλε το wise care 365 να κάνεις μια συντήρηση θα δεις διαφορά πιστεύω σίγουρα

MacGyver
06-02-16, 23:07
το ccleaner βρηκε λιγα πραγματακια τα καθαρισα και εκανα επανεκινηση
ετρεξα το adw και βρηκε αυτα

τα σβηνω?γιατι εχει εγγραφες στην registry.


Eπισης στην διαχειριση εργασιων στην επιλογη δισκος τι μετραει ακριβως?
Αν κατάλαβα ρωτάς. Προσωπικά στον τομέα του το adw το εμπιστεύομαι απόλυτα, καθότι είναι εξειδικευμένο. Ψάχνει συγκεκριμένα πράγματα.
Το ccleaner που επίσης χρησιμοποιώ συχνά, μου δημιούργησε σε κάποιες φάσεις πρόβλημα, όσο αφορά το τμήμα της Registry.
Για τον δίσκο αν αφήσεις το ποντίκι πάνω στο ποσοστό, έχει hint περιγραφής.

Πατέντες
06-02-16, 23:23
Τα 10αρια, για μένα, είναι ακόμα πολύ μακρυά από την έννοια λειτουργικό.
Τα windows έχουν παράδοση να βγάινουν 1 καλή 1 σκάρτη έκδοση.
windows millennium, vista, 8 :thumbdown:
windows xp, 7, 8.1 :thumbup:
windows 10 :thumbdown:
Στο δικό μου laptop κάποια συσκευή δεν τερμάτιζε ποτέ και ενώ έδειχνε κλειστός είχε φάει όλη την μπαταρία.
Δεν ήταν τυχαίο, μου το έκανε 2 φορές.
Τα δοκίμασα σε σύστημα με core2quad, 6 gb ram και δίσκο ssd και πάλι ήταν αργά. Σταθερά είχε ένα 10 - 15% στη cpu.
Σαν καθαριστικό εμπιστέυομαι πολύ το tuneup utilities. Εύκολο και άμεσο στα αποτελέσματα.

vasilllis
07-02-16, 00:05
εστρωσε κατα πολυ το θεμα.Θα το παρακολουθησω να δω,Γενικα τα 10ρια μου κανουν κατι βλακειες ,αλλα βαρεθηκα να σχολουμαι πλεον.Οσο δουλευει δουλευει.

IRF
07-02-16, 06:44
Δεν έχω windows τα θεωρώ χρήσιμα μόνο για συλλέκτες ιών. Παρόλα αυτά θυμάμαι κάνοντας run γραφεις msconfig στον τομέα startup services πρέπει να κόψεις όλες τις χαζές υπηρεσίες που ξεκινάνε όταν ξεκινά ο υπολογιστής σου:πχ όλα τa auto updaters adobe και ένα σωρό άλλων προγραμμάτων. Είχα laptop που σερνόταν από τη στιγμή που το αγόρασα με XP και με ubuntu πετάει. Φυσικά δυστυχώς έναν σταθερό με win πρέπει να κρατήσεις. Δοκίμασε dual boot υπάρχει ακόμα και σε σχολικά laptop το κάνουν έτσι. Μπαίνεις internet μόνο με ubuntu δουλεύεις προγράμματα σε win.

Πατέντες
07-02-16, 10:54
Δεν έχω windows τα θεωρώ χρήσιμα μόνο για συλλέκτες ιών. Παρόλα αυτά θυμάμαι κάνοντας run γραφεις msconfig στον τομέα startup services πρέπει να κόψεις όλες τις χαζές υπηρεσίες που ξεκινάνε όταν ξεκινά ο υπολογιστής σου:πχ όλα τa auto updaters adobe και ένα σωρό άλλων προγραμμάτων. Είχα laptop που σερνόταν από τη στιγμή που το αγόρασα με XP και με ubuntu πετάει. Φυσικά δυστυχώς έναν σταθερό με win πρέπει να κρατήσεις. Δοκίμασε dual boot υπάρχει ακόμα και σε σχολικά laptop το κάνουν έτσι. Μπαίνεις internet μόνο με ubuntu δουλεύεις προγράμματα σε win.
Αυτό είναι ένα απο τα πολλά που μπορείς να κάνεις στα windows. Τα προγράμματα του τύπου tuneup έχουν μαζεμένα όλα τα tunings για ευκολία, δεν κάνουν τίποτα παραπάνω.

GeorgeVita
07-02-16, 11:36
Είχα laptop που σερνόταν από τη στιγμή που το αγόρασα με XP και με ubuntu πετάει.
Σε σύγχρονο h/w δεν είναι απλά τα πράγματα! Σε dual boot μπερδεύονται με το UEFI, τα ACPI δεν είναι ενημερωμένα οπότε δεν κάνεις suspend, οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν, τα ανεμιστηράκια λειτουργούν 0/1 (χωρίς ρύθμιση ταχύτητας). Να μην αναφέρω καθόλου τα γραφικά ... (hybrid, κλειστοί drivers, κλπ.).

Το δικό μου ερώτημα είναι: για το ότι "σέρνονται" τα σύγχρονα PC, δεν ευθύνεται κυρίως το e-περιεχόμενο;
(google analytics, διαφημιστικά banner-άκια και "ενημερωτικά" flash ...)

vasilllis
07-02-16, 11:45
Θεωρώ ότι είναι πολιτική.λόγω χώρου εχω μονο φορητό με όλα τα κατα και τα υπέρ του.Αυτο που κατάλαβα είναι ότι ακόμα και το καλύτερο hw που έπαιρνα σε ενα χρόνο ήταν δυσκοιλιο.lags, θελήσεις θερμοκρασίες κολλήματα, είχε πετάξει και τα νέα παράθυρα της εποχής(update η full) και έδενε το γλυκό.
Τα linux ωραια ΑΛΛΑ εχουν δυο κακα.το πρωτο ειναι αποκλειεται ολα τα περιφερειακα που εχουμε να δουλεψουν(καρτες,εκτυπωτες κλπ) και λογω και της δουλειας μας προγραμματα που τρεχουν μονο σε windows και τελευταιο οτι αν δεν κατσει καλα κατι στην εγκατασταση (παντα δεν θα κατσει,μικρο η μεγαλο)
Το παντρευτηκες.

Panoss
07-02-16, 12:02
Τα linux ωραια ΑΛΛΑ εχουν δυο κακα.το πρωτο ειναι αποκλειεται ολα τα περιφερειακα που εχουμε να δουλεψουν(καρτες,εκτυπωτες κλπ)
Σε μένα όλα τα περιφερειακά έχουν δουλέψει, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.



και λογω και της δουλειας μας προγραμματα που τρεχουν μονο σε windows
Σωστό, αυτό ισχύει για πολλές δουλειές.



και τελευταιο οτι αν δεν κατσει καλα κατι στην εγκατασταση (παντα δεν θα κατσει,μικρο η μεγαλο)
Το παντρευτηκες.
Αυτό δεν το κατάλαβα.

MacGyver
07-02-16, 12:16
Όταν διαβάζω τα κολακευτικά λόγια από τους διάφορους χρήστες για το Linux, πάντα θυμάμαι συνειρμικά το τρίτο πρόγραμμα και τον σκηνοθέτη Αγγελόπουλο.
Λέγονται τα καλλίτερα λόγια όμως κανένας σχεδόν δεν το ακούει και δεν τον βλέπει αντίστοιχα.
Μία καθαρή εγκατάσταση των windows τρέχει το ίδιο γρήγορα, όπως και τα Linux. Τα προβλήματα αρχίζουν μετά, όταν μπαινοβγαίνουν τα χίλια μύρια προγράμματα με τα autorun, τα update, context menu κλπ.
Είναι άδικο να συγκρίνεις ένα λειτουργικό με το οποίο μόνο μπαίνεις στο internet με ένα άλλο που κάνεις τα πάντα.
Κάτι ανάλογο λοιπόν γίνεται και με το ios πχ στο ipad που δεν έχει κανένα πρόβλημα, αλλά από την άλλη δεν κάνει τίποτα πέρα από το surfing, ούτε καν ένα usb δεν μπορείς να συνδέσεις.

GeorgeVita
07-02-16, 12:33
Είναι άδικο να συγκρίνεις ένα λειτουργικό με το οποίο μόνο μπαίνεις στο internet με ένα άλλο που κάνεις τα πάντα.
Αυτή είναι σωστή κουβέντα!
Windows 10 για περιήγηση (με ABP) και linux για τις δουλειές. Οταν ενηλικιωθεί το "10" θα μπεί και αυτό σε VM.

info@kalarakis.com
07-02-16, 12:33
Στα windows 10 το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου το αφιερώνει στην κατασκοπεία, και στα περιττά προγράμματα που θέλει να σου πουλήσει και κατεβάζει άρον άρον updates για αυτά χωρίς να σε ρωτήσει αν θέλεις να το κάνεις ή αν τα χρησιμοποιείς. Αυτό το έκανε απο τα 7 Έχετε δει τι σαβούρα βάζει κατά την εγκατάσταση
Για να "γρηγορέψουν" ένας τρόπος είναι να βγάλετε τα εν λόγω προγράμματα και να μπλοκάρετε στο firewall την ανεπιθύμητη κίνηση
Δείτε εδώ https://twitter.com/nummerok DWS_lite λέγεται και κλείνει αρκετά

Πατέντες
07-02-16, 13:07
Στα windows 10 το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου το αφιερώνει στην κατασκοπεία, και στα περιττά προγράμματα που θέλει να σου πουλήσει και κατεβάζει άρον άρον updates
Όπως και στα περισσότερα android κινητά. Έχει τόσες άχρηστες εφαρμογές μέσα που αν δεν ξέρεις να routαρεις σου κατσικώνονται με το ζόρι.

vasilllis
07-02-16, 15:49
Σε μένα όλα τα περιφερειακά έχουν δουλέψει, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.



Σωστό, αυτό ισχύει για πολλές δουλειές.


Αυτό δεν το κατάλαβα.

Εχω καρτες τηλεορασης,εκτυπωτες ,μοντεμ κλπ.καποια ειναι παλια τα οποια με το ζορι προσπαθουμε να τα συντηρουμε να υπαρχουν απο xp σε 7,8 και τωρα 10.τι να πω αν εσενα ολα αυτα σου δουλευουν ,μαλλον δεν εχω κανει καλες επιλογες .
Για αυτο που δεν καταλαβες να εξηγησω:ειχα εναν multirama,αφου μου εβγαλε την ψυχη να τον στησω αδυνατουσε να δουλεψει το ξεκλειδωμα με δακτυλικο.δεν γυρναγε απο hibenation σε λειτουργια κα τετοια κουλα.αυτα σε αναγκαζουν να τρεχεις σε φορα να γραφεις οτι καλο-σωστο-λαθος λεει ο καθενας και να γινεται χειροτερο ακομα.

Dbnn
07-02-16, 16:18
Όπως και στα περισσότερα android κινητά. Έχει τόσες άχρηστες εφαρμογές μέσα που αν δεν ξέρεις να routαρεις σου κατσικώνονται με το ζόρι.

Ποιος θα κανει ομως σωστο root? Ετσι την πατησα με το προηγουμενο και οτι rom εβρησκα ειχε μεσα οτι μαλακια ηθελες της google και διαφημιστικα μπανερακια στην αρχικη οθονη. Συμβιβαστηκα με την stock rom και ηρεμησα.

kioan
08-02-16, 12:12
Λίγο offtopic, αλλά επειδή αναφέρθηκε το Linux, ας ακούσετε την άποψη και ενός χρήστη του.



Όταν διαβάζω τα κολακευτικά λόγια από τους διάφορους χρήστες για το Linux, πάντα θυμάμαι συνειρμικά το τρίτο πρόγραμμα και τον σκηνοθέτη Αγγελόπουλο.
Λέγονται τα καλλίτερα λόγια όμως κανένας σχεδόν δεν το ακούει και δεν τον βλέπει αντίστοιχα.

Τα τελευταία 10+ χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικά Linux σε όλους μου τους υπολογιστές (τόσο στο προσωπικό μου laptop και desktop όσο και στην εργασία) καθώς και Open Source εφαρμογές όπου υπάρχουν.

Τους λόγους θα μπορούσα να τους μοιράσω σε 2 κατηγορίες

Καθαρά τεχνικοί

Σταθερότητα
Καλύτερη αξιοποίηση διαθέσιμων πόρων (χωρίς σπατάλη μνήμης, CPU κλπ) με αποτέλεσμα ένα συγχρονο λειτουργικό σύστημα να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε hardware στο οποίο τα Windows θα σέρνονταν
Ασφάλεια (δεν χρειάζονται ένα σωρό εργαλεία για να μπαλώσουν κενά του λειτουργικού)
Ευελιξία καθώς μπορώ να έχω απόλυτο έλεγχο σε όποιο τμήμα του λειτουργικού θελήσω
Υποστήριξη ακόμα και παλαιού hardware για το οποίο στα τελευταία Windows δεν υπάρχουν drivers


Ιδεολογικοί

Δε θέλω να πληρώσω για ένα λειτουργικό όταν υπάρχει κάτι ανώτερο και δωρεάν
Η χρήση πειρατικών Windows δεν είναι η λύση διότι με αυτον τον τρόπο κερδίζει μόνο η Microsoft
Δε δέχομαι το κράτος μου να εξάγει τεράστια ποσά συναλλάγματος κάθε χρόνο λόγω του εγκλωβισμού στα προϊόντα της
Δε δέχομαι να χρησιμοποιώ ένα λειτουργικό που αποδεδειγμένα με κατασκοπεύει




Μπορεί κάποιος να διαβάζει τα όσα έγραψα και να σκεφτεται "εγώ τα Windows τα έχω δωρεάν ούτως ή άλλως" διότι είτε τα πληρώνει άλλος (πχ εργοδότης) είτε τα κατέβασα πειρατικά, αλλά για σκεφθείτε:
Αν η Microsoft ως κολοσσός λογισμικού που είναι, ήθελε να περιορίσει την πειρατεία δε θα μπορούσε να το κάνει;
Μήπως κερδίζει ακόμα περισσοτερο διαμορφώνοντας τους πάντες ως χειριστές των προϊόντων της και άρα εγκλωβίζοντάς τους σε αυτά;
Πόσο πραγματικά κοστίζει ο εγκλωβισμός στα Windows και ποιος τον πληρώνει τελικά;

Αυτός π.χ. είναι και ο λόγος που οι νεότερες εκδόσεις Word επιμένουν να δημιουργούν αρχεία τύπου .docx τα οποία είναι μέν ένα ανοικτό πρότυπο (https://en.wikipedia.org/wiki/Office_Open_XML) αλλά δεν είναι δωρεάν, απαιτεί αδειοδότηση πληρώνοντας στην Microsoft. Από την άλλη υπάρχει το Open Document Format (https://en.wikipedia.org/wiki/OpenDocument) (.odt) το οποίο είναι δωρεάν και ελεύθερο για χρήση (γι' αυτό το λόγο έχει υιοθετηθεί και από την Ευρωπαϊκή Ένωση).
Αυτός είναι ένας φαύλος κύκλος, όλοι γράφουν .docx (ή ακόμη χειρότερα .doc) επειδή ξέρουν πως οι παραλήπτες των αρχείων θα έχουν σίγουρα Office (αγορασμένο ή πειρατικό), και φτάνουμε στο σημείο να ακούμε το χρεωκοπημένο ελληνικό δημόσιο να συνάπτει συμφωνίες με την Microsoft (με επιμελώς κρυμμένο το κόστος) ή π.χ. γνώση MS Excel (και όχι λογιστικού φύλλου) να εξετάζεται στον ΑΣΕΠ κλπ κλπ



Είναι άδικο να συγκρίνεις ένα λειτουργικό με το οποίο μόνο μπαίνεις στο internet με ένα άλλο που κάνεις τα πάντα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε πως ένας υπολογιστής με Linux δεν είναι για σοβαρή δουλειά χωρίς να έχετε δοκιμάσει κάτι άλλο. Όποιος ενδιαφέρεται θα του πρότεινα να δοκιμάσει μια διανομή σαν το Linux Mint (http://www.linuxmint.com/) αλλά να της αφιερώσει λίγο χρόνο. Άλλωστε ούτε τα Windows τα μάθατε μέσα σε μια μέρα :wiink:


Τέλος, σχετικά με την υποστήριξη hardware, όλα είναι θέμα επιλογών. Προσωπικά δεν αγοράζω hardware που δεν υποστηρίζεται στο Linux (αν και πλέον σπάνια να βρεις κάτι που να μην υποστηρίζεται). Κάνοντας μια μικρή έρευνα αγοράς πριν την αγορά βλέπω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, οπότε μένω μακρυά.
Συνήθως τα προβλήματα έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι η Microsoft προσπαθεί να εγκλωβίσει και τους κατασκευαστές hardware συνάπτωντας συμφωνίες ώστε να μην δίνουν πληροφορίες για τις συσκευές σε όσους θέλουν να αναπτύξουν open source drivers.
Δεν ξέρω για εσάς, αλλά όταν βλέπω ότι κάποιοι συνάπτουν συμφωνίες για το πως θα με εκμεταλλευτούν καλύτερα μεταξύ τους, δεν το ευχαριστιέμαι και ιδιαίτερα, θα ψάξω για εναλλακτικές λύσεις από άλλους κατασκευαστές.

MacGyver
08-02-16, 12:28
Δεν υποβαθμίζω τις δυνατότητες του Linux, απλά αναφέρομαι σε όλους αυτούς που λένε: ήταν χάλια το pc μου (αφού το ξεπάτωσαν στο βαλέ βγάλε), έβαλα ubuntu και σώθηκα. Τα windows σε ένα σπίτι καλώς η κακώς είναι και παιχνιδομηχανή και εργαλείο και γραφομηχανή και πειραματόζωο.

kioan
08-02-16, 12:35
Δεν υποβαθμίζω τις δυνατότητες του Linux, απλά αναφέρομαι σε όλους αυτούς που λένε: ήταν χάλια το pc μου (αφού το ξεπάτωσαν στο βαλέ βγάλε), έβαλα ubuntu και σώθηκα.

Το οποίο όμως στέκει τεχνικά, διότι όταν τα Windows δε μπορούν να διαχειριστούν επιτυχώς την Registry τους και χρειάζονται επιπλέον εργαλεία για να διαγάφουν τα σκουπίδια των απεγκαταστάσεων και να ελλατώνουν το μέγεθός της, το Linux έχει μια διαφορετική φιλοσοφία (ανεξάρτητα configuration files ανά εφαρμογή) η οποία και αποδεικνύεται πολύ πιο ευέλικτη και σταθερή.

street
08-02-16, 16:59
το σπασατε το θεμα ... να πω και κατι επι του θεματος ?

Φορητος dell me intel celeron 2,16ghz kai 4gb ram εδω και ενα...
καθαριστηκε ποτε ? μπας (??) και εχει μαζεψει κετσε ? περσιδες ? ειδικα αν ειναι καπνιστης ο χρηστης ... ! λογικο ειναι το λαπτοπακι σου να δυσανασχετει προκειμενου να μην σου καψει κατι απλα καθυστερει για να ψυξει τα αναλογα κοματια μεσα του και αναλογος προχωραει :biggrin:
γενικα αν δεν ειναι καθαρος ο σαλιγκαρος και οι περσιδες του παστες του ... τοτε ναι εχεις προβλημα ...! τ να σε κανουν τα σοφτ και τα μοφτ


παμε και στο ον/οφφ τοπικ windows vs linux vs mac vs android χαχαχα καλα ρε ?

vasilllis
08-02-16, 17:06
Kioan
Οκ,συμφωνω μαζι σου σε ολα.
Καταρχην πρεπει να το δουμε σαν φιλοσοφια οτι πρεπει να κανουμε απεταξαμειν την μικροσοφτ.Οσο καιρο προσπαθησα να συμβιωσω με το λινουξ,απαιτησαν αρκετη υπομονη και βεβαια αριστες γνωσεις χειρισμου για τα αλυτα προβληματα.καθοτι τα linux μονο αλυτα εχουν,στην καθημερινοτητα δεν θ αντιμετωπισεις καννενα ,και δεν τα καταφερα ποτε.(τωρα θυμηθηκα μια περιπτωση που δεν εμπαινε η οθονη και το πισι σε stand by και οταν καταφερα και το εκανα δεν μπορουσα να δω ταινια χωρις να κουναω το ποντικι ανα 5λεπτο )
Για τα εξωτερικα hardware δυστηχως,,ποτε δεν το κοιταω αυτο ,με αποτελεσμα να τρωω πακετο.
Το μεγαλο θεμα ομως ειναι προγραμματα που τρεχουν μονο windows,που σε αναγκαζαν να τα εχεις θελωντας και μη.

edgar
08-02-16, 17:44
Του οφτοπικ το αναγνωσμα.

1) Ειχε ο αλλος προβλημα και αντι για κανα defragment/disk cleanup απο windows ειπωθηκε να κατεβασει οτι σαβουρα υπαρχει για να κανει κατι το οποιο το συστημα σου μπορει να το κανει ουτως η αλλως.

2) Linux Vs Windows : Fight!
Ωραιο και αγιο το δωρεαν λογισμικο και καθαρo κουτελο και δεν ξερω γω, αλλα στο τελος της ημερας θελω MS office και οχι το σαπιο Libre , θελω notepad++ και οχι gedit, θελω να τρεχω altium και οχι kicad, θελω να τρεχω Visual Studio. Και αμα μου μιλησετε για virtualization τοτε τι διαφορα θα ειχε αν για τα κυριοτερα προγραμματα εκανα virtual machine αντι να βαλω τα υπολοιπα open source σε win?

Τελος, θα αναφερω οτι ειπωθηκε και πιο πανω. Το λειτουργικο ειναι τοσο καλο εργαλειο οσο καλος ειναι ο χρηστης του. Μην βαζεις σαβουρα για να μην εχεις σαβουρα.

vasilllis
08-02-16, 20:54
Παιδια ο υπολογιστης επανηλθε στα επιπεδα λειτουργιας του οποτε δεν τιθεται θεμα οφ τοπικ.
1.οντως αν και ειχα κανει Πρόσφατα ελεγχο στο δισκο,δεν μου περασε απο το μυαλο,αν και δεν κατεβαζω, γραφω-σβηνω.θα το τσεκαρω και αυτο.
2.για καποια προγραμματα ειναι κολλημα αφου υπαρχουν αλλα εξισου καλα η καλυτερα.τα εχεις αγορασει;
Για τα αλλα συμφωνω.
Για την σαβουρα ,μαλλον συγκαταλεγομαι στους καλους χρηστες,δεν κατεβαζω σαβουρα και ειμαι προσεκτικος.
Αλλα τα windows φιλε μου δεν ειναι για το 1 η 5% των χρηστων που γνωριζουν 5-10 πραγματα αλλα για ολους.εδω εχει αποτυχει παταγωδως .

GeorgeVita
08-02-16, 20:58
Βασίλη γράψε μας και το μοντέλο του laptop για να καταλάβουμε τη δυναμικότητά του (Celeron υπάρχουν πολλά, Windows όμως ένα! Το 10!)

vasilllis
08-02-16, 21:09
P28f.περσι αγορασμενο στα 279 αν θυμαμαι καλα.παιδια δεν ειχε καννενα θεμαπριν δημιουργηθει το προβλημα.
Ξαφνικα τον ανοιξα μια μερα και σερνοτανε,εκανε δυο λεπτα να ανοιξει τον firefox.τον εκανα επανεγκατασταση και εστρωσε μεχρι την επομενη εκκινηση.το ιδιο εκαναν και αλλα προγραμματα,wps office για ενα αρχειο doc.
Τωρα εστρωσε κατα πολυ ,εμφανιζει βεβαια καποια θεματατακια να κρασαρουν οι εφαρμογες για μερικα δευτ αλλα στρωνουν μετα.
Το μονο σαν ιστορικο που εχει ειναι που τον σκαλισα πριν δεκα μερες γιατι αρνιοτανε να μπει σε hibernate οταν εκλεινα οθονη η παταγα το μπουτον να κλεισει.Μεσα απο τις ρυθμισεις βεβαια ,δεν πειραξα τιποτα registry και τετοια και δυο μερες μετα εμφανιστηκε το προβλημα

edgar
08-02-16, 21:44
Υπαρχει παντα η περιπτωση να εχει χτυπησει ο δισκος. Να το εχεις παντα υποψην οταν αργει αδικαιολογητα το πισι. Δεν ξερω αν το ανεφερε κανεις. Ετσι πηγε ο τελευταιος υπολογιστης μου.

webber
16-03-16, 12:48
ισως και μια ανασυγκροτηση δισκου να βοηθησει. το defraggler ειναι ενα καλο δωρεαν προγραμμα. ειναι της piriform οπως και το ccleaner

vasilllis
16-03-16, 18:12
οτι θεμα "service" επρεπε να γινει γινόταν κανονικα.πιστευω ειναι θεμα σκληρου ,οσο πιο μεγαλος τοσο πιο αργος παντως,αυτο εχω καταλάβει.
εχω περασει linux παλι να περναει και η ωρα στο ψαξιμο.