PDA

Επιστροφή στο Forum : internet



kostantinos19
08-02-16, 04:21
Ψαχνωντας να βρω πληρωριες για ενα θεμα που με ενδιαφερει,βρηκα το φορουμ σας.αρκετα ενδιαφερον.θα ηθελα να μαθω,τι χρειαζεται να εχει καπιος,για να παρεχει σημα για το ιντερνετ.π.χ.ο οτε και αλλες εταιριες παρεχουν σημα.αυτο το σημα απο που βγαινει,εχει πομπο,γεννητρια?
Και εχω δει σε ξενοδοχεια στην χαλκιδικη,να εχουν κεραιες αλλα και κεραιες δορυωρικης για το ιντερνετ.αναμεσα σε αυτα τα δυο εκδη κεραιων,ποια ειναι πιο καλη για σημα,και ποση αποσταση καλυπτουν?

leosedf
08-02-16, 09:43
Ε γεννήτριες φίλε μου. Αλλά εξαρτάται για το πόσο κόσμο θέλεις να τροφοδοτήσεις με ίντερνετ.
Εδώ π.χ. https://www.youtube.com/watch?v=5sUZFoStkUs είναι μια που δίνει internet σε κωμόπολη.


Εξήγησε μας καλύτερα τι εννοείς.

vasilllis
08-02-16, 09:57
Χαχαχαχαχα cummins qsk.23.

Τι ακριβώς θες να κάνεις φίλε μου; να πουλάς νετ; να χαρίσεις; για ενα υπολογιστή; για ενα χωριό; για μια πόλη;
Θες να πετάξεις δορυφόρο;

kostantinos19
08-02-16, 17:30
Απλα θλω να μαθω.δεν εχω σκοπο,να πουλησω,να χαρισω.οπως ρωτα ο καθενας μας,για μια απορεια,που εχει,να μαθει,ετσι ρωτησα και εγω.με τις κεραιες καποια απαντηση?

leosedf
08-02-16, 17:45
ΤΙ ΚΕΡΑΙΕΣ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΜΕ?

Μιλάμε για ένα απλό access point (αυτό που έχει σε μια καφετέρια π.χ. για να δίνει στους πελάτες) η για κεραίες κινητής?

SV1JRT
08-02-16, 18:35
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ INTERNET. (http://www.uth.gr/main/help/help-desk/internet/internet3.html)


https://www.youtube.com/watch?v=frVlfmT3mCA

kostantinos19
08-02-16, 18:59
Ο οτε και πολες αλλες εταιρειες,παρεχουν συνδεση για το διαδυκτιο,ητε μεσω τηλεφωνικης γραμμης,ητε ασυρματο.τι χρησιμοποιουν για να δινουν αυτο το σημα?σε ξενοδοχεια,ειδα να εχουν κεραιες καθετες με ενα μικρο πανελ επανω τους,που εκπεμπουν το σημα,αλλα και κεραιες σαντις δορυφωρικες για τον ιδιο λογο-δεν ξερω την ορολογια αυτων των κεραιων.ποια απο τις δυο αυτες κεραιες ειναι πιο καλη στο σημα,τι ενμβελεια καλυπτουν?

leosedf
08-02-16, 19:06
1)Δεν το κάνει ο ΟΤΕ.
2) Για κάθε δουλειά υπάρχει και η κατάλληλη κεραία η το κατάλληλο μηχάνημα.
3)Για ποιο λόγο σε ενδιαφέρει η εμβέλεια? Μπορεί να είναι και 100 μέτρα μπορεί να είναι και 50 χιλιόμετρα ανάλογα με το υλικό.
4) Άλλες κεραίες έχει ο διανομέας για να κουβαλάει τα δεδομένα σε περιοχές και άλλες για να διανέμει στον κόσμο.


Αν υποθέσουμε ότι θέλεις να στείλεις δίκτυο σε ένα χωριό και δεν θέλεις να πάρεις από ΟΤΕ κλπ μέσω τοπικής σύνδεσης τότε λογικά θα βάλεις κάποιο παραβολικό (πιάτο) για να στείλεις εκεί και μετά το μοιράζεις όπως θες. Λέμε μια περίπτωση τώρα.

Επίσης είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό το καλωδιακό (ADSL, VDSL κλπ), δεν έχουν σχέση οι κεραίες εκεί.

Αυτό που ρωτάς δεν μπορεί να απαντηθεί με 10 γραμμές.

toliis69
08-02-16, 19:07
Προφανώς ο άνθρωπος θέλει να μάθει οι providers Που μας πουλανε internet απο που το βρίσκουν και μας το παρέχουν

vasilllis
08-02-16, 19:09
Δεν το παρεχει ο οτε αυτο.το ξενοδοχειο εχει μισθώσει μια γραμμη που να μπορει να τον εξυπηρετησει.πανω σε αυτη την γραμμη ο καθενας στηνει το δικτυο του.ενσυρματο με switch και ασυρματο με acess points.σε καποιες περιπτωσεις χρησιμοποιουν αυτα τα πανελ που λες που ειναι κατευθυντικα.δηλ μεταφερουν το σημα απο το ενα πανελ στο αλλο .για εμβελεια,δυνατοτητα δεδομενων εξαρταται απο ποα

leosedf
08-02-16, 19:14
Προφανώς ο άνθρωπος θέλει να μάθει οι providers Που μας πουλανε internet απο που το βρίσκουν και μας το παρέχουν

E αυτό είναι εύκολο ρε, όλοι παίρνουν από τις δεξαμενές που έχει μέσα εκατομμύρια τόνους internet
http://www.constructionphotography.com/ImageThumbs/A088-05254/3/A088-05254_Petroleum_storage_tanks_at_Harwich_Refinery_ Suffolk_UK.jpg

Η google έχει πολλές.

leosedf
08-02-16, 19:15
Βασίλη αν χρησιμοποιούν panel για ζεύξεις τότε είναι για ξύλο. Σε μεγάλες εγκαταστάσεις θα δεις μισθωμένες αλλά σε μικρές συνήθως μοιράζουν μια δυο dsl.

Dbnn
08-02-16, 20:03
Εδω που τα λεμε, ουτε εγω εχω καταλαβει πως υπαρχει και πως διανεμεται το ιντερνετ....
Μου θυμιζει το: η κοτα εκανε το αβγο η το αβγο την κοτα;?

vasilllis
08-02-16, 20:35
Βασίλη αν χρησιμοποιούν panel για ζεύξεις τότε είναι για ξύλο. Σε μεγάλες εγκαταστάσεις θα δεις μισθωμένες αλλά σε μικρές συνήθως μοιράζουν μια δυο dsl.
Μαλλον δεν το εξηγησα καλα.Αναφερα για το που μπορουν να χρησιμοποιηθουν αυτου του τυπου κεραιες.Αλλα για εσωτερικη διανομη ομως καποια απομακρυσμενα σημεια της εγκαταστασης.
Νομιζω το αναφερω κιολας αφου μιαθωσει μια γραμμη(pstn,adsl,ευθεια κλπ )

Εδω που τα λεμε, ουτε εγω εχω καταλαβει πως υπαρχει και πως διανεμεται το ιντερνετ....
Μου θυμιζει το: η κοτα εκανε το αβγο η το αβγο την κοτα;?
Αν και ειμαι ο λιγοτερο σχετικος εδω μεσα ας ξεκινησω και εγω και με διορθωνουν-συμπληρωνουν.
Ολα αυτα που ανεβαζουμε-κατεβαζουμε ειναι πληροφοριες που βρισκονται αποθυκευμενες σε servers . Αυτο που εμεις πληρωνουμε ειναι η δυνατοτητα να μπορουμε να στελνουμε και να λαμβανουμε δεδομενα ,τιποτα αλλο.οποτε δεν εχει να κανει με αβγο και κοτες...

kostantinos19
09-02-16, 17:39
Ηπαροχη ρευματος γινεταιαπο την δεη.περνει τον λιγνητη που βρησκει στο εδαφος,η,με νερο και το ριχνει σε γεννητριες και παραγη ρευμα(ορυχεια νοτιου πεδιου,καρδιας,χαραυγης και λιμνη πολυφητου).το ιντερνετ πως παραγεται.
Ποιες κεραιες ειναι καλυτερες,ποιες θα προτιμουσατε να βαζατε εσεις σε ενα συγκροημα πχ 4 σχολειων?

leosedf
09-02-16, 17:44
Τελικά θέλεις να στήσεις η όχι?

Αυτό που ρώτησες είναι σαν το νόημα της ζωής. Κάτσε να μυρίσουμε τα δάχτυλα μας για τις αποστάσεις, τις συνθήκες, το φορτίο κλπ κλπ.

Σχετικά με το Internet φαντάσου ένα τοπικό δίκτυο μεταξύ υπολογιστών σε ένα γραφείο η σε ένα σπίτι, τώρα φαντάσου το τεράστιο ώστε να καλύπτει όλο τον κόσμο και χώρες μεταξύ τους, στην ουσία πολλοί υπολογιστές (server, pc κλπ) συνδεμένοι μαζί με διάφορους τρόπους σύνδεσης μεταξύ τους, ακόμη και μέσω δορυφόρου.

kougianos
09-02-16, 18:08
Τελικά θέλεις να στήσεις η όχι?

Αυτό που ρώτησες είναι σαν το νόημα της ζωής. Κάτσε να μυρίσουμε τα δάχτυλα μας για τις αποστάσεις, τις συνθήκες, το φορτίο κλπ κλπ.

Σχετικά με το Internet φαντάσου ένα τοπικό δίκτυο μεταξύ υπολογιστών σε ένα γραφείο η σε ένα σπίτι, τώρα φαντάσου το τεράστιο ώστε να καλύπτει όλο τον κόσμο και χώρες μεταξύ τους, στην ουσία πολλοί υπολογιστές (server, pc κλπ) συνδεμένοι μαζί με διάφορους τρόπους σύνδεσης μεταξύ τους, ακόμη και μέσω δορυφόρου.

Κάτι που με προβλημάτισε και εμένα τώρα..
Ας υποθέσουμε πως ένα νησί παίρνει "internet" απο την Αθήνα, και το καλώδιο το έχει περάσει κάποιο πανεπιστήμιο..
1. Ποιός πλήρωσε για αυτή την εγκατάσταση?
2. Ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί την ίδια εγκατάσταση, ή έχει φτιάξει δική του?
3. Αν ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί την εγκατάσταση του πανεπιστημίου, δίνει χρήματα σε κάποιον? Αν ναι, σε ποιόν?
4. Ποιος είναι ο κεντρικός πάροχος του ιντερνετ στην Ελλάδα? Και ποιά είναι η φυσική τοποθεσία της εγκατάστασης? Δεν εννοώ εταιρία όπως είναι ο OTE.

nestoras
09-02-16, 18:13
Κάτι που με προβλημάτισε και εμένα τώρα..
Ας υποθέσουμε πως ένα νησί παίρνει "internet" απο την Αθήνα, και το καλώδιο το έχει περάσει κάποιο πανεπιστήμιο..
1. Ποιός πλήρωσε για αυτή την εγκατάσταση?
2. Ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί την ίδια εγκατάσταση, ή έχει φτιάξει δική του?
3. Αν ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί την εγκατάσταση του πανεπιστημίου, δίνει χρήματα σε κάποιον? Αν ναι, σε ποιόν?
4. Ποιος είναι ο κεντρικός πάροχος του ιντερνετ στην Ελλάδα? Και ποιά είναι η φυσική τοποθεσία της εγκατάστασης? Δεν εννοώ εταιρία όπως είναι ο OTE.

Για τα Πανεπιστήμια:

ΕΔΕΤ:

https://www.grnet.gr/el/node/1

Αρκετές φορές ο τερματισμός των οπτικών ινών του ΕΔΕΤ γίνεται στον ΟΤΕ κι όχι στα Πανεπιστήμια.

leosedf
09-02-16, 18:20
Όλοι έχουν backbones και μάλιστα μεγάλους (λέμε τώρα) της τάξεως των gbps προς ΟΤΕ και προς εξωτερικό αντίστοιχα.
Το νησί θα πάρει από κανέναν ΟΤΕ αρχικά αφού θα στήσει κέντρο πρώτος αλλά τυχαίνει να στήσουν και άλλοι πρώτα. Δεν έχουν και τόσο σχέση τα πανεπιστήμια, όποιος προλάβει από τους παρόχους.

agis68
09-02-16, 19:29
Κωνσταντίνε με πέθανες με τις δεξαμενές ίντερνετ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!](*,):lool:


εμείς πάλι οι φτωχοί πλην άτιμοι μικροχρήστες κλέβουμε τις υπερχειληήσεις από τις δεξαμενές....

Οταν πρωτοσυνδέθηκα με το ιντερνετ το 1992 λέω περήφανος στη γιαγιά μου....γιαγιά συνθέθηκα με το ιντερνετ!!!!

-Πωπω!!!! μην το μάθει η μάνα σου παιδί μου!!! που πας και μπλέκεις!!!!!:001_tt2:

vasilllis
09-02-16, 22:54
Ηπαροχη ρευματος γινεταιαπο την δεη.περνει τον λιγνητη που βρησκει στο εδαφος,η,με νερο και το ριχνει σε γεννητριες και παραγη ρευμα(ορυχεια νοτιου πεδιου,καρδιας,χαραυγης και λιμνη πολυφητου).το ιντερνετ πως παραγεται.
Ποιες κεραιες ειναι καλυτερες,ποιες θα προτιμουσατε να βαζατε εσεις σε ενα συγκροημα πχ 4 σχολειων?
Αμα βαλεις σε σχολεια .σε βλεπω συντομα γδαρμενο και κρεμασμενο στα καγκελα με ταμπελα "ευγενικη χορηγια του συλ.γονέων και κηδεμονων"

nestoras
09-02-16, 23:15
Τελικά θέλεις να στήσεις η όχι?

Αυτό που ρώτησες είναι σαν το νόημα της ζωής. Κάτσε να μυρίσουμε τα δάχτυλα μας για τις αποστάσεις, τις συνθήκες, το φορτίο κλπ κλπ.

Σχετικά με το Internet φαντάσου ένα τοπικό δίκτυο μεταξύ υπολογιστών σε ένα γραφείο η σε ένα σπίτι, τώρα φαντάσου το τεράστιο ώστε να καλύπτει όλο τον κόσμο και χώρες μεταξύ τους, στην ουσία πολλοί υπολογιστές (server, pc κλπ) συνδεμένοι μαζί με διάφορους τρόπους σύνδεσης μεταξύ τους, ακόμη και μέσω δορυφόρου.


το ιντερνετ πως παραγεται.
Ποιες κεραιες ειναι καλυτερες,ποιες θα προτιμουσατε να βαζατε εσεις σε ενα συγκροημα πχ 4 σχολειων?

Κωνσταντίνε19, την απάντηση σου την έδωσε ο Κωνσταντίνος (leosedf).

Δες φώτο:

http://elpasonews.org/wp-content/uploads/2015/11/world-inet.jpg

pstratos
09-02-16, 23:58
Και στην παλια εποχή ο server είχε δίπλα του καμια 100 modems. Κάθε χρήστης έπαιρνε τηλέφωνο στον server (ή αν ήταν κοντά συνεδεε το σειριακο τερματικό του), συνδεόταν, και είχε πρόσβαση στα αρχεία ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ. Μετά μπήκε η ιδέα να συνδεθούν αυτοί οι servers και μεταξύ τους.... και εγένετο internet.....

kostantinos19
10-02-16, 03:45
Ενταξει με το θεμα του ιντερνετ.με τις κεραιες,καποια γνωμη?

leosedf
10-02-16, 07:51
Εδώ δεν ξέρεις τι είναι internet ρε συ Κώστα θα πας απ' ευθείας στις κεραίες?
Μήπως πρέπει να τα πάρεις από την αρχή πρώτα να δούμε τι ξέρεις?

agis68
10-02-16, 10:52
Εντάξει τον πήραμε με τα μούτρα το νεαρό μέλος και δεν είναι και σωστό....καλά κάνει και ρωτάει κανείς δεν γεννήθηκε να τα ξέρει απο την αρχή...και εχει μπερδευτεί λίγο...

Το Ιντερνετ φίλε Κωνσταντίνε προκειμένου να διανεμηθεί χρειάζεται το φυσικό μέσο...και αυτό είναι το χαλκινο καλώδιο, οι οπτικές ίνες, και πλέον οι κάθε είδους κεραίες για εκπομπή και λήψη και φυσικά αυτά διαφέρουν με τι απόσταση θες να καλύψεις....ετσι για μέσα στο σπίτι εχεις ενα ρουτεράκι με μια μικρής εμβελέιας κεραία αλλά πχ ο διανομέας σου (provider) για να σου δώσει εσένα ιντερνετ χρησιμοποιεί όλα τα φυσικά μέσα....απλά είναι τα πράγματα


Απο εκεί και πέρα για να μπορείς να μπαίνεις ιντερνετ και να γράφεις στο WEB (www) τότε απαιτείται το λογικό μέσο που είναι ο υπολογιστής με το λειτουργικό του (windows, linux android κλπ) και φυσικά ένα πρόγραμμα που καταφέρνει και καταλαβαίνει τα σήματα από τα φυσικά μέσα και τα μετατρέπει σε κάτι που εμείς μπορούμε και αντιλαμβανόμαστε (εικόνα, κείμενο κλπ). Αυτά τα προγράμματα που κάνουν αυτή τη δουλειά είναι οι browsers (Internet Explorer, Firefox, Chrome, Opera κλπ)

αυτά εν ολίγοις....

vasilllis
10-02-16, 16:35
Δεν τον πηρε κανεις απο τα μουτρα.απλα δεν μπορει να απαντησει κανεις σε τοσο αοριστες ερωτησεις.
Πχ κεραια για ιντερνετ.να το πουλαει;να το διανεμει; δωρεαν;ασυρματα;για ποσους χρηστες;ταχυτητες;τι συνδεση θα εχει;ασυρματη; δορυφορικη; ενσυρματη;
Πρεπει να γινει ποιο σαφης.

kostantinos19
10-02-16, 23:06
http://blogs.sch.gr/8bblog/2011/02/07/%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-internet-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%C E%BF/nema/
http://www.google.com.cy/search?q=ubiquiti/mikrotik&client=tablet-unknown&site=webhp&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiR_MTFie7KAhVG-w4KHf9cBCsQ_AUIBygB&biw=1067&bih=640&dpr=0.75
Κεραια που να δεινει το σημα.
Ποια ειναι πιο καλη.
Το σχολικο συγκροτημα,ηταν παραδειγμα,για να δωσω το μεγεθος της εκτασης.

leosedf
10-02-16, 23:21
Κώστα, άστο φίλε μου.
Δεν υπάρχει πιο καλή και πιο κακή κάθε μια έχει το σκοπό της και χρησιμοποιείται ανάλογα. Υπάρχουν χιλιάδες κεραίες στο εμπόριο.

kostantinos19
11-02-16, 06:30
Ναι υπαρχουν,αλλα,ας υποθεσουμε,πως επρεπε να διαλεξουμε αναμεσα σε αυτα τα δυο ειδη κεραιων.ποια θα ηταν η πιο καταλυλη?

leosedf
11-02-16, 09:06
https://www.ubnt.com/airmax/airgridm/ αυτή. Πάρα πολύ καλή.

Και αυτή https://www.ubnt.com/airfiber/airfiber5/

vasilllis
11-02-16, 09:43
http://blogs.sch.gr/8bblog/2011/02/07/%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-internet-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%C E%BF/nema/
http://www.google.com.cy/search?q=ubiquiti/mikrotik&client=tablet-unknown&site=webhp&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiR_MTFie7KAhVG-w4KHf9cBCsQ_AUIBygB&biw=1067&bih=640&dpr=0.75
Κεραια που να δεινει το σημα.
Ποια ειναι πιο καλη.
Το σχολικο συγκροτημα,ηταν παραδειγμα,για να δωσω το μεγεθος της εκτασης.


Η πανω ειναι η καλυτερη.Αυτη βαλε.εγγυημενη.

leosedf
11-02-16, 13:35
Α μη μου το χαλάς τώρα.

vasilllis
11-02-16, 14:58
Α μη μου το χαλάς τώρα.

Μεταξυ των δυο ελεγα Κωνσταντινε.Σαφως η τριτη (η δικια σου) ειναι καλυτερη των δυο.

Η πρωτη συνδεεται πανω στο ρουτερ/switch απ ευθειας σαν να ειναι υπολογιστης?τροφοδοσια απο που παιρνει με poe 24v-0,5A.

H δευτερη παλι?με 1,2gb 50v-1,2A poe????
καπου το εχω χασει.1gb δηλαδη ..