PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφήμιση με κάρτες σε οικοδομές



thespyros
09-02-16, 17:03
Ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την κολληση αυτοκόλλητων διαφημιστικών σε οικοδομές θα εχει αποτέλεσμα για ηλεκτρολογικές εργασίες

thespyros
09-02-16, 17:08
Θα εχει αποτελέσματα γιατί λόγου κρίσης ολα πρέπει να τα δοκιμαζουμε

kioan
09-02-16, 17:09
Ο μόνος λόγος που θα καλούσα κάποιον ο οποίος κόλλησε αυτοκόλητο διαφημιστικό στην περιουσία μου, θα ήταν για να του το δώσω να το φάει με το ζόρι :cursing:



Καλύτερα να στραφείς σε κάποια πιο ήπια μέθοδο, πχ φυλλάδιο

thespyros
09-02-16, 17:26
Θα φάω ξύλο λες;;;

thespyros
09-02-16, 17:27
Φυλλάδιο που όμως να βάλω ;;

Dbnn
09-02-16, 17:33
Ο μόνος λόγος που θα καλούσα κάποιον ο οποίος κόλλησε αυτοκόλητο διαφημιστικό στην περιουσία μου, θα ήταν για να του το δώσω να το φάει με το ζόρι :cursing:



Καλύτερα να στραφείς σε κάποια πιο ήπια μέθοδο, πχ φυλλάδιο

Και ποιος στο εγγυαται πως οι εταιριες κανουν καλυτερη δουλεια απο τους μεμονωμενους;
Βλεπω στο μαγαζι μια λαλιστατη εταιρια ηλεκτρολογων τι δουλεια κανει. Πεφτει η ασφαλεια μονιμως στις φρυτεζες, τα καλωδια εχουν ξεγυμνωθει τελειως και ερχονται να αλλαξουν την παλια μονωτικη ταινια με καινουρια που ουτε και αυτη βαζουν καλα. Αλλα το 70αρι, 70αρι.....

thespyros
09-02-16, 17:34
Θα συμφωνήσω απόλυτα

kougianos
09-02-16, 17:36
Σπύρο, χωρίς θράσος δεν κάνεις τίποτα.
Κόλλα αυτόκόλλητα και αν σε πάρει κανένας τηλέφωνο για παράπονα, ζήτα ευγενικά συγνώμη.
Ρώτα τον την διεύθυνση για να πας να το ξεκολλήσεις εσύ, και να καθαρίσεις τη κόλλα.

thespyros
09-02-16, 17:39
Το σκέφτομαι αλλά δεν θέλω και εγώ να λερώσω αλλά όντως θέλει θράσος παντού

thespyros
09-02-16, 17:41
Θα πιάσει ;;

kougianos
09-02-16, 17:44
Το σκέφτομαι αλλά δεν θέλω και εγώ να λερώσω αλλά όντως θέλει θράσος παντού

Είπαμε, αν κάποιος κάνει παράπονο, θα πας να καθαρίσεις το σημείο που μπήκε η κάρτα.
Υποτίθεται πως πληρώνεις στο Δήμο ένα φόρο μαζί με τα αυτοκόλλητα (με σκοπό να τα καθαρίσει ο Δήμος)
Αλλά επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να πάει κανένας, και δεν αξίζει να τσακώνεσαι με ανθρώπους (που θα έχουν και δίκιο) πηγαίνεις εσύ.

Για μικροδουλειές σε πολυκατοικίες πιστεύω πως θα έπιανε. Για μεγάλες εγκαταστάσεις (όπως οικοδομές), όχι.
Εκτός αν έφτιαχνες και ιστοσελίδα με πελατολόγιο.. και πάλι δύσκολο πάντως (κατα τη γνώμη μου πάντα)
Καλύτερα να προσπαθήσεις να έρθεις σε επαφή με εργολάβους.

thespyros
09-02-16, 17:45
Ευχαριστώ πολυ

george33
09-02-16, 17:47
Εγω φίλε μου μόνο μοιραζοντας διαφημιστικά φυλλάδια και μικρές κάρτες,έχω καταθέσει πάνω απο 50 σχέδια ΔΕΗ μέσα σε ένα εξάμηνο.Τώρα κάνω διαφήμιση μέσω ιντερνετ,πιο ακριβή βέβαια αλλά γενικά σε συμβουλεύω και εσένα και όλους τους ελέυθερους επαγγελματιες τα λεφτα για διαφήμιση μη τα λυπάστε,θα τα πάρετε πίσω.Ισως αργήσει λίγο αυτό να γίνει αλλά έτσι είναι το ελέυθερο επάγγελμα , θέλει υπομονή και πολυ πολυ κυνήγι.Και αν παραπονεθεί κανένας παππούς οτι λερώνεις τον τοίχο του να του πείς αυτο που έλεγα κι εγω....οτι δηλαδή για να παίρνεις εσύ την σύνταξή σου παππού κάποιοι πρέπει να δουλέυουμε για να πληρώνουμε φόρους και τεβε κλπ κλπ....

thespyros
09-02-16, 17:50
Θέλει όντως να το κανω το είχα πολυ καιρό στο μυαλό μου και δεν το επιχειρούσα λόγου ότι φοβόμουν τις αντιδράσεις των ενοίκων σχετικά με τα αυτοκόλλητα

Πατέντες
09-02-16, 17:56
Το έκανα και εγώ κάποτε αυτό 2 - 3 φορές. Με φυλλάδια και μόνο στα γραμματοκιβώτια.
Επιτυχία...... 0,5% Σε κάθε 200 φυλλάδια 1 τηλέφωνο και δεν έκλεινα πάντα την δουλειά.
Βέβαια, άλλο το δικό μου επάγγελμα, άλλο το δικό σου.
Πάντως, τα μοίραζα μόνος μου κι έτσι ήξερα που και πότε τα μοίρασα.

thespyros
09-02-16, 18:03
Το θέμα ειναι ότι εγώ δουλεύω χωρίς ΤΠΥ

thespyros
09-02-16, 18:03
Και προτείνω μέρεμετια

Πατέντες
09-02-16, 18:13
Το θέμα ειναι ότι εγώ δουλεύω χωρίς ΤΠΥ
Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε, μαύρη σαν καλιακούδα, ε;;;
Καλό θα ήταν να μην κάνεις ούτε καν κάρτες.
Γνώμη μου.

thespyros
09-02-16, 18:16
Και τι να κανω να μείνω στον ΟΑΕΔ;;;

thespyros
09-02-16, 18:17
Είχα μαγαζί και το έκλεισα λόγου κρίσης

Πατέντες
09-02-16, 18:19
Είχα μαγαζί και το έκλεισα λόγου κρίσης
Κι εγώ Σπύρο. Αλλά δεν μοιράζω κάρτες :wiink:

kougianos
09-02-16, 18:20
Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις έναρξη, μη το κάνεις καθόλου.
Βρες κάποια δουλειά μόνο για την ασφάλιση, και κάνε έναρξη με απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ (για οσο θα είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ)
Αν πάει καλά φεύγεις απο τη δουλειά, αν δεν πάει καλά κλεισε την "έναρξη" όσο έχεις το ΙΚΑ.
Καλύτερα να δουλεύεις τσάμπα για να έχεις ΙΚΑ μερικούς μήνες, παρά να χρεωθείς στον ΟΑΕΕ με την ελπίδα.

Μπορεί να υπάρχει και άλλο παραθυράκι που να μη το γνωρίζω.
Κάτι είχα ακούσει για ενδεχόμενο απαλλαγής μέχρι κάποιο εισόδημα, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Συμβουλέψου κάποιο λογιστή καλύτερα.

Βέβαια τώρα γίνονται αλλαγές στο ασφαλιστικό και μπορεί να αλλάξουν αυτά.

thespyros
09-02-16, 18:23
Παιδιά είχα ΟΑΕΕ το έκλεισα στις 7/9/ 2015 και δεν πρόκειται να το ξανακάνω απλά

street
09-02-16, 18:33
Το θέμα ειναι ότι εγώ δουλεύω χωρίς ΤΠΥ
δηλαδη εγω που εχω και πληρωνω ειμαι μ@λακας ? και βγηκες εσυ ο εξυπνακιας και για μερεμετια ? και θα μοιρασεις διαφημιστικα και μαλιστα αυτοκολητα ? ημαρτον !!!
εγω εχω σουβλατζιδικο και δεν κολαω αυτοκολητα κα ουτε μοιραζω φυλαδια . .... ελεος ...
αν θες να κανεις μερεμετια φιλε να πας στην λαχαναγορα χαμαλης και θα βγαλεις το μεροκαματο σου ... προκειμενου να ασχολεισαι με κατι που δεν ξερεις .... !! ποιος σου ειπε οτι βιδωνοντας μια πριζα εγινες και αυτοματα ηλεκτρολογος ?

Panoss
09-02-16, 18:34
Εγω φίλε μου μόνο μοιραζοντας διαφημιστικά φυλλάδια και μικρές κάρτες,έχω καταθέσει πάνω απο 50 σχέδια ΔΕΗ μέσα σε ένα εξάμηνο.Τώρα κάνω διαφήμιση μέσω ιντερνετ,πιο ακριβή βέβαια αλλά γενικά σε συμβουλεύω και εσένα και όλους τους ελέυθερους επαγγελματιες τα λεφτα για διαφήμιση μη τα λυπάστε,θα τα πάρετε πίσω.Ισως αργήσει λίγο αυτό να γίνει αλλά έτσι είναι το ελέυθερο επάγγελμα , θέλει υπομονή και πολυ πολυ κυνήγι.Και αν παραπονεθεί κανένας παππούς οτι λερώνεις τον τοίχο του να του πείς αυτο που έλεγα κι εγω....οτι δηλαδή για να παίρνεις εσύ την σύνταξή σου παππού κάποιοι πρέπει να δουλέυουμε για να πληρώνουμε φόρους και τεβε κλπ κλπ....
Τη δουλειά που κάνεις εσύ, αν σταματήσεις, θα την κάνει κάποιος που, ίσως, να μην κολλάει αυτοκόλλητα.
Το σίγουρο είναι ότι κάποιος θα την κάνει, και οι φόροι (αν υποθέσουμε ότι ο ηλεκτρολόγος...κόβει αποδείξεις...), ο ΟΑΕΕ κλπ θα πληρωθούν από αυτόν.
Ο μόνος που θα χάσει θα 'σαι εσύ.
Οπότε, αν δεν σκοπεύεις να σταματήσεις τα αυτοκόλλητα, καλά θα κάνεις να σταματήσεις να δουλεύεις.
Αλλά μη μας λες ότι και...'χάρη του κάνεις του παππού που δουλεύεις'..'για να παίρνει τη σύνταξή του'...
Τι άλλο θ' ακούσουμε...

thespyros
09-02-16, 18:38
Χαλάρωσε φιλε ήρεμα εντάξει

thespyros
09-02-16, 18:39
Να πας ΕΣΥ στην λαχαναγορά έλεος με κάτι !!!!

Panoss
09-02-16, 18:43
Σπύρο χαλαρός είμαι.(η...λαχαναγορά πού κολλάει; 62587)
Αλλά αν σκοπεύεις κι εσύ να δουλέψεις για χάριν του παππού, να παίρνει τη σύνταξη, καλύτερα άστο.
Αν δουλέψεις δούλεψε για τον εαυτό σου, όχι για την φουκαριάρα τη μάνα σου (εν τω προκειμένω τον παππού που πρέπει να ανέχεται τα αυτοκόλλητα του george...αλλιώς σύνταξη καπούτ...)

thespyros
09-02-16, 18:47
Δεν το λέω σε εσένα στο εξυπνάκια το. Σουβλατζή το stett

george33
09-02-16, 19:08
Τη δουλειά που κάνεις εσύ, αν σταματήσεις, θα την κάνει κάποιος που, ίσως, να μην κολλάει αυτοκόλλητα.
Το σίγουρο είναι ότι κάποιος θα την κάνει, και οι φόροι (αν υποθέσουμε ότι ο ηλεκτρολόγος...κόβει αποδείξεις...), ο ΟΑΕΕ κλπ θα πληρωθούν από αυτόν.
Ο μόνος που θα χάσει θα 'σαι εσύ.
Οπότε, αν δεν σκοπεύεις να σταματήσεις τα αυτοκόλλητα, καλά θα κάνεις να σταματήσεις να δουλεύεις.
Αλλά μη μας λες ότι και...'χάρη του κάνεις του παππού που δουλεύεις'..'για να παίρνει τη σύνταξή του'...
Τι άλλο θ' ακούσουμε...

Γιατί ρε Πανο κακό είναι να διαφημίζεις την δουειά σου;Δεν καταλαβα....Και ναι εγω οταν πληρώνω 3000 τον χρονο τεβε, 650 τον χρονο τελος επιτηδευματος και 26% εφορια....αν σταματήσω να τα πληρώνω αυτα πως θα πληρώσει συντάξεις και μισθούς το δημόσιο;Ολοι για το δημόσιο δουλεύουμε.Εκτός απο τους λαθραίους φυσικά.Εσύ με τι ασχολήσε αν επιτρέπετε;

thespyros
09-02-16, 19:13
Αυτό νας έφαγε το δημοσιο

agis68
09-02-16, 19:13
Εγώ είμαι άσχετος με το θέμα απλά είδα φως και μπήκα....μια απορία...γιατί κάθε νήμα πρέπει να καταλήγει σε μάχη? Ο καθένας είναι ό,τι είναι για τον εαυτό του και κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί για να επιβιώσει σε αυτή τη ζούγκλα που ζούμε....στην δουλειά του επάνω θα φανεί αν είναι της δουλειάς ή γυρολόγος!

george33
09-02-16, 19:18
Οχι απλά ο άλλος μου είπε αν ειναι να συνεχίσω να διαφημίζω την δουλειά μου καλυτερα λεει να σταματησω να δουλευω....δεν ξερω τι κανει ο ιδιος για να ζησει...

Panoss
09-02-16, 19:21
Γιατί ρε Πανο κακό είναι να διαφημίζεις την δουειά σου;Δεν καταλαβα....
Το να διαφημίζεις τη δουλειά σου δεν είν' κακό, δεν είναι αυτό το θέμα μας.
Το θέμα μας είναι η παρανομία να κολλάς αυτοκόλλητα.




Και ναι εγω οταν πληρώνω 3000 τον χρονο τεβε, 650 τον χρονο τελος επιτηδευματος και 26% εφορια....αν σταματήσω να τα πληρώνω αυτα πως θα πληρώσει συντάξεις και μισθούς το δημόσιο;Ολοι για το δημόσιο δουλεύουμε.Εκτός απο τους λαθραίους φυσικά.Εσύ με τι ασχολήσε αν επιτρέπετε;
Ιδιωτικός υπάλληλος είμαι, τι σημασία έχει;

Κι ο παππούς θα μπορούσε να σου πει, αν "εγώ δεν έφτιαχνα τα υδραυλικά μου (:lool:) εσύ δεν θα 'βγαζες ευρώ"!

Panoss
09-02-16, 19:24
Οχι απλά ο άλλος μου είπε αν ειναι να συνεχίσω να διαφημίζω την δουλειά μου καλυτερα λεει να σταματησω να δουλευω....δεν ξερω τι κανει ο ιδιος για να ζησει...
Δεν τα λες σωστά, όπως θέλεις τα 'μεταφράζεις'.
Είπα ότι αν είναι να συνεχίσεις να διαφημίζεις με αυτόν τον τρόπο (αυτοκόλλητα=παράνομο) καλύτερα να σταματήσεις να δουλεύεις.

Αλλιώς κάθε παρανομία είναι δεκτή αν είναι 'για το μεροκάματο'...

george33
09-02-16, 19:29
Α δηλαδη το αυτοκολλητο συγκεκριμενα σε πειραζει....καλα που το ειπες να το λυσουμε γιατι δεν μοιραζα αυτοκολλητα εγω (πεσαμε σε οικολογο) καρτες ειπα μοιραζα και διαφημιστικα φυλλαδια.τωρα πληρωνω διαφημιση στο ιντερνετ να μην ενοχλουμε κι ολας....εσυ τελικα τι δουλεια κανεις;

Panoss
09-02-16, 19:56
Και αν παραπονεθεί κανένας παππούς οτι λερώνεις τον τοίχο του να του πείς αυτο που έλεγα κι εγω....οτι δηλαδή για να παίρνεις εσύ την σύνταξή σου παππού κάποιοι πρέπει να δουλέυουμε για να πληρώνουμε φόρους και τεβε κλπ κλπ....


Α δηλαδη το αυτοκολλητο συγκεκριμενα σε πειραζει....καλα που το ειπες να το λυσουμε γιατι δεν μοιραζα αυτοκολλητα εγω (πεσαμε σε οικολογο) καρτες ειπα μοιραζα και διαφημιστικα φυλλαδια.τωρα πληρωνω διαφημιση στο ιντερνετ να μην ενοχλουμε κι ολας....
'Λέρωνες τους τοίχους' χωρίς αυτοκόλλητα...μάιστα..δυστυχώς για σένα, τα γραπτά μένουν.


εσυ τελικα τι δουλεια κανεις;
Δεν διαβάζεις τι γράφω;

street
09-02-16, 20:03
παιδια κανεις δεν ειπε οτι ειναι κακο να κανεις διαφημιση με τον α-β τροπο ... το θεμα ειναι οτι εδω δεν ειμαστε σουβλατσιδικο ! εδω ο ανθρωπος που ειχε καρα γαμ ... εχμμμ εφτιαχνε τα λαπτοπ του κοσμου ( τον ευχαριστω ) και τωρα το παει στα ηλεκτρολογικα με συνθημα ?

Το θέμα ειναι ότι εγώ δουλεύω χωρίς ΤΠΥ
ευγε !:biggrin:

street
09-02-16, 20:07
και ουτε που με νοιαζει ... με κατι χαχαχουουχου σαν εσενα ... λογικο ειναι

Αυτό νας έφαγε το δημοσιο

thespyros
09-02-16, 20:25
και ουτε που με νοιαζει ... με κατι χαχαχουουχου σαν εσενα ... λογικο ειναι


ρε αντε απο εδω και μην μας ενοχλεις

thespyros
09-02-16, 20:27
ρε αντε απο εδω και μην μας ενοχλεις


ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΧΑΛΑΣΑΝΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

street
09-02-16, 20:28
ρε αντε απο εδω και μην μας ενοχλεις
με συγχωρειτε .......δεν θα το ξανακανω ...

Το θέμα ειναι ότι εγώ δουλεύω χωρίς ΤΠΥ

agis68
09-02-16, 21:20
Ωπα ! νατα και τα thumbdown!!!!....Μην τσακώνεστε ακτός αν πρόκειται να λύσετε τα προβλήματα της Ελλάδας...αλλά μόνον τότε!

thespyros
09-02-16, 21:23
το ειπανε το επομενο σταδιο ειναι να μαλωνουμε μεταξυ μας

lepouras
09-02-16, 21:49
θέλω να σας ευχαριστήσω για την προσφορά σας να μου προσφέρετε το πρώτο μου κλείδωμα θέματος. και θα παρακαλέσω μην με βάλετε να μάθω και ποιο κουμπί είναι του μπαν. νάστε καλά. στην εξαέρωση αν θέλετε την υπόλοιπη μάχη και όσα ποστ επιβιώσουν.