PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχασα τα Windows + Αρχεία



agis68
10-02-16, 16:40
Μετά από απροσεξία σε εγκατ'ασταση Ubuntu εχασα τα windows και φυσικά τα αρχεια....αυτό που με καίει είναι τα αρχεία!!! ειχα κυκλώματα είχα τα πάντα!!!! Ετσι όπως βλέπω το δίσκο μέσα από live Ubuntu ενώ υπήρχαν 3 παρτιτιονς αυτά χάθηκαν αλλά το θέμα οπως προείπα είναι τα αρχεία μου!!!
Παρακαλώ κάθε συμβουλή κρίνεται απαραίτητη.....

δυστυχώς δεν διαθέτω κανέναν υπολογιστή με κάποιο windows OS,,,μόνο android-ubuntu και το δευτερο είναι live

μια λύση είναι να βγάλω τον δίσκο απο το λάπτοπ και να δω αν βλέπω τα αρχεία μου χρησιμοποιοντας ωε εξωτερικό δίσκο.....θα θω

agis68
10-02-16, 16:55
ετρεξα το gparted και τα αποτέλεσματα μου φέρνουν δάκρυα πίκρας!!!! μόνο καπου 50ΜΒ εχουν σωθεί και αυτά ως system reserved..δυστυχώς τα υπόλοιπα 990GB ανήκουν σε μια από λάθος επιλεγμένη εγκατάσταση Λινουξ......υπάρχει καμιά σωτηρία ή απλά ξανακάνω τα πάντα απο την αρχή και ότι εχασα -έχασα?

kioan
10-02-16, 17:07
Έχεις γράψει από πάνω?

Αν δεν έχει γραφτεί τίποτα, απλά αν χάλασε το partition table υπάρχει λύση, αλλά θα πρέπει να εχεις και δεύτερο δίσκο για recovery

GeorgeVita
10-02-16, 17:11
Γενικά, μη ξεκινάς πάλι από το ίδιο HDD.
1. TestDisk
Κάνε boot από live CD και δοκίμασε ότι γράφει στο http://askubuntu.com/questions/286181/how-do-i-recover-my-accidentally-lost-windows-partitions-after-installing-ubuntu
Δηλαδή θα συνδεθείς στο δίκτυο και θα εγκαταστήσεις "on fly" (στη RAM) το TestDisk με το οποίο θα προσπαθήσεις να βρεις προηγούμενα partitioning και μέσα σε αυτά τα αρχεία σου. Χρειάζεσαι άλλο συνδεδεμένο HDD ή κάποιο USB memory stick για τη μεταφορά των αρχείων που θα ανακτήσεις.

2. SystemRescueCd
κατέβασε σε άλλο pc και κάψε ένα CD με το https://www.system-rescue-cd.org/SystemRescueCd_Homepage
Bootάρεις αυτό το live CD που έχει τα κατάλληλα εργαλεία.

Panoss
10-02-16, 17:14
Άγη ηρέμησε, δεν τα έχασες.
Μπορείς να τα ανακτήσεις με το TestDisk.
...με πρόλαβε ο Γιώργος...

street
10-02-16, 17:26
Μετά από απροσεξία σε εγκατ'ασταση Ubuntu εχασα τα windows και φυσικά τα αρχεια
εκανες καθαρη εγκατασταση ubuntu ? και αν ναι σε τι φορματ το εκανες ? fat h ext ? na υποθεσω ? βγαλε τον δισκο κατευθειαν και θα δουμε .... να μην κανει εγραφες μονο ... τωρα !!

street
10-02-16, 17:30
θα εντοπισεις το παρτισιον σου ....

sudo fdisk -l

οπως το γραφω cp ....

για πατα και αυτο να δουμε αν οντος διαγραφηκαν αρχεια

sudo ntfsundelete /dev/sda1 και κανε ποστ ...

street
10-02-16, 17:44
παντος η εντολη για να ανακτηθον προγραμματα εινα

sudo ntfsundelete /dev/sda1 -u -m *.exe

θα θα ανακτησεις το προγραμμα που σβηστηκε και φυσικα τα αρχεια του ....

Dbnn
10-02-16, 18:33
Εαν σβηστικαν απο ntfs/fat σε ext κλπ τα partition γινεται ανακτηση;; χλωμο το βλεπω αλλα δεν ορκιζομαι κιολας.

street
10-02-16, 18:46
Εαν σβηστικαν απο ntfs/fat σε ext κλπ τα partition γινεται ανακτηση;;
αν ειναι ext ναι γινεται με τος εντολες τερματικου που εδωσα παραπανω ! :wiink: ολα γινονται :biggrin:

Dbnn
10-02-16, 18:50
αν ειναι ext ναι γινεται με τος εντολες τερματικου που εδωσα παραπανω ! :wiink: ολα γινονται :biggrin:

Αχαααα!!!! Σε ευχαριστω για την πολυ χρησιμη πληροφορια!!

Υ.γ. τεσταρω τα mint απο χθες αν και εχω βαλει αλλο δισκο που δεν ειχε τιποτα το σοβαρο μεσα.

agis68
11-02-16, 07:53
Λοιπόν απαντώ για να βοηθήσω να κατανοήσετε. Μόλις αντιλήφθηκα ότι επέλεξα λάθος κουμπί στην εγκατάσταση τράβηξα το καλώδιο από το λάπτοπ χωρίς μπαταρια. Προφανώς έφτιαξε όπως είδα στο gepart ext partition που στην ουσία είναι όλος ο 1Τ δίσκος.ακόμη είναι πρωί δεν έχω κάνει τίποτα αλλά μολις έχω νέα θα ενημερώσεως γιατί δεν κοιμήθηκε όλο το βράδυ. Τα δεδομένα μου πρέπει να είναι περί τα 300-400 GBkk
Το περίεργο είναι ότι ενώ είχα φτιάξει ένα recovry disk μόλις το βάζω για repair μου γράφει μήνυμα ότι δεν είναι συμβατό με την έκδοση που πάω να φτιαξω...γ@μώ την γκαντεμιά μου μέσα

Πάντως ολη ή υπόθεση άντε να πήρε 5 sec εγγραφής γιατί όπως είπα τράβηξα καλώδιο και μeτα έβαλα live cd ubuntu δεν νομίζω να κάνει εγγραφή πέρα από τον απαιτούμενο χώρο του live

Prezonautis
11-02-16, 09:01
Άγις, Σταμάτα κάθε επέμβαση στον HDD που θέλεις να ανακτήσεις τα αρχεία σου.
1) Ξέχνα το να ξανά μπορέσεις να κάνεις mount τα partition και να μπεις μέσα όπως παλιά.
2) 100% tested, Βρες ένα PC με Windows και πέρνα το "Partition Recovery Enterprise".
3) Τοποθέτησε το HDD σου και κάνε ανάκτηση.
4) Και ότι σώσεις, σώσεις.
5) Σε καταλαβαίνω. :saad:
6) Δεν θυμάμαι αλλά αυτό το πρόγραμμα έχει και live cd. Οπότε με έναν εξωτερικό hdd θα κάνει copy αυτά που θα μπορέσει να ανακτήσει.
7) Μπορεί να έχεις θέμα με τα ονόματα των αρχείων, δηλαδή να στα βγάζει όπως νάνε.

CLOCKMAN
11-02-16, 09:07
Άγι..(είδες το έμαθα το όνομά σου), κατέβασε το hirens boot cd, έχει πολλά εργαλεία για recovery, καλή τύχη

agis68
11-02-16, 13:11
λοιπον!!!! ετρεξα την εντολή που έδωσε ο street Δημήτρης με δικαιώμα root (sudo su) και αφου τσεκαρε κάπου 300 αρχεια με μηδενικά ως μέγεθος και none file name εβγαλε το πορισμα Files with potentially recoverable content: 0
που απλά σημαίνει οτι τη γ@@@@@! τεσπα δεν το βάζω κάτω απλά για την τιμή των όπλων μάλλον.....





συνεχίζεται------>

KOKAR
11-02-16, 13:35
μόλις λάβεις το EAseus data recovery βαλτο και αστο να σκάψει
φυσικά ο δίσκος με το πρόβλημα θα ειναι δεύτερος το οποίο συνεπαγετε οτι θα τον βάλεις σε ενα μηχάνημα το οποίο θα εχει
λειτουργικό windows .

exop
11-02-16, 20:42
να προτείνω και εγώ τα παρακάτω (δεν χρειάζονται εγκατάσταση - μπορούν να τρέξουν και από usb stick)


getdataback portable http://filefinder786.blogspot.gr/2013/03/getdataback-for-fat-ntfs-v432-portable.html

recuva portable https://www.piriform.com/recuva/features/portable-version

SV1JRT
11-02-16, 21:48
Τελικά, έχει πολύ πλάκα να παρακολουθω τις απαντησεις... Γράφουν απο πραγματικοί γνώστες του θέματος μέχρι παντελώς άσχετοι που είδαν φώς και μπήκαν.... Αγι μου εγω δεν θα δώσω συμβουλή. Εγω θα σε κράξω !!
Μα είσαι σοβαρός ? Εχεις 400 GB data ΧΩΡΙΣ backup, και σε αυτόν τον δίσκο πας να κάνεις μαγκιές ? Τα θελε ο κωλος σου !!!
Θα επρεπε να έχεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ενα εξωτερικό σκληρό για bacup (εγω έχω 4 εξωτερικοΰς 2Tb έκαστος).
Με αγάπη πάντα το κράξιμο, αλλα το ήθελες !!
Ελπίζωνα τα ανακτήσεις όλα τα αρχεΐα σου και να βαλεις μυαλό απο εδώ και πέρα !!

kougianos
11-02-16, 22:23
Στόχος σου στο recovery είναι να ανακτήσεις το partition table και όχι ξεχωριστά τα αρχεία.
Αν προσπαθήσεις μόνο για τα αρχεία, πρέπει να πατήσεις αναζήτηση στον φυσικό δίσκο και όχι στο partition.
Έχει κάποια επιλογή που σε ρωτάει για ποιές επεκτάσεις αρχείων να ψάξει. Τα σχέδια θα έχουν κάποια μορφή που δεν θα είναι στις προεπιλογές.
Πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή στα partition προσπάθησε με κάθε τρόπο (πρόγραμμα) να κάνεις ανάκτηση του partition table.

Ένα πρόγραμμα που κάνει partition recovery (σαν παράδειγμα) είναι αυτό:
http://www.ptdd.com/rpt.htm
Αν δεν μπορείς να βρεις πρόγραμμα να το κάνει αυτό, πες μου να ψάξω εγώ μήπως βρω κάποιο δωρεάν.

Αν δεν είσαι σίγουρος για αυτό που πας να κάνεις, καλύτερα να δώσεις τον δίσκο σε κάποιο τεχνικό απο το να χάσεις τα αρχεία σου.

exop
11-02-16, 22:31
Τελικά, έχει πολύ πλάκα να παρακολουθω τις απαντησεις... Γράφουν απο πραγματικοί γνώστες του θέματος μέχρι παντελώς άσχετοι που είδαν φώς και μπήκαν.... Αγι μου εγω δεν θα δώσω συμβουλή. Εγω θα σε κράξω !!
Μα είσαι σοβαρός ? Εχεις 400 GB data ΧΩΡΙΣ backup, και σε αυτόν τον δίσκο πας να κάνεις μαγκιές ? Τα θελε ο κωλος σου !!!
Θα επρεπε να έχεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ενα εξωτερικό σκληρό για bacup (εγω έχω 4 εξωτερικοΰς 2Tb έκαστος).
Με αγάπη πάντα το κράξιμο, αλλα το ήθελες !!
Ελπίζωνα τα ανακτήσεις όλα τα αρχεΐα σου και να βαλεις μυαλό απο εδώ και πέρα !!

άσε πρώτα να ανακτήσει τα αρχεία του και μετά τον κράζουμε
ελπίζω, μετά την ανάκτηση - που πιστεύω οτι θα γίνει, να μην ξεχαστεί η σημασία του backup

να επαναλάβω κάτι που ίσως και να έχει ειπωθεί - μη δοκιμαστεί ανάκτηση στον ίδιο δίσκο. να υπάρχει άλλος για αυτή τη χρήση.

agis68
11-02-16, 22:46
Ηδη τρέχει και βρίσκει πάντως έκανα για να μη με κραζεται ;) είχα κάνει backup πριν από μια εβδομάδα και αρκετά πράγματα τα ξαναβρήκα. Αυτά που χάθηκαν είναι πιο πρόσφατες δουλειές κάτι βιβλιοθήκες για ελληνικό κείμενο σε lcd + arduino κλπ. Ευτυχώς οι σελιδοδείκτες σώθηκαν γιατι κάνω εξαγωγή σε στικακι κάθε βράδυ

picdev
12-02-16, 00:15
Get data back ή καλύτερη επιλογή για λοστ παρτιτιον

SV1JRT
12-02-16, 09:23
Ηδη τρέχει και βρίσκει πάντως έκανα για να μη με κραζεται ;) είχα κάνει backup πριν από μια εβδομάδα και αρκετά πράγματα τα ξαναβρήκα. Αυτά που χάθηκαν είναι πιο πρόσφατες δουλειές κάτι βιβλιοθήκες για ελληνικό κείμενο σε lcd + arduino κλπ. Ευτυχώς οι σελιδοδείκτες σώθηκαν γιατι κάνω εξαγωγή σε στικακι κάθε βράδυ

Εεεε, πές το βρε φίλε απο την αρχή.... Τζάμπα στο έριξα το κράξιμο. Σόρρυ που λένε και στο χωριό μου !!!!
:D :D :D :D

agis68
15-02-16, 15:28
Λοιπόν παρέα έγινε δουλειά καιι βρήκα σχεδόν τα πάντα. Χαθηκαν μόνο καποια αρχέια αλλά δευτερεουσης σημασίας.....Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για το ενδιαφέρον και ιδιαίτερα τον Κωστα (κοκαρ) για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές του (και εκτός φόρουμ). Νομίζω το φόρουμ εδειξε την αξία του καθώς αρκετά μέλη όχι μόνο εδειξαν τον ενδιαφέρον με συμβουλές και γνώμες χωρίς φανφάρες και χαβαλέ αλλά με τον πιο παραγωγικό τρόπο......

Dbnn
15-02-16, 18:23
Μπραβο Αγι και μπραβο στους υπολοιπους που βοηθησαν!! Αισιο τελος!!

pstratos
15-02-16, 20:08
και αφού τέλος καλό όλα καλά, δεν γράφεις και ποια λύση από όλες σου δούλεψε, ώστε ο επόμενος να μην ψάχνει άδικα?

SV1JRT
15-02-16, 22:18
και αφού τέλος καλό όλα καλά, δεν γράφεις και ποια λύση από όλες σου δούλεψε, ώστε ο επόμενος να μην ψάχνει άδικα?

Εφόσον ο Αγις γράφει "Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για το ενδιαφέρον και ιδιαίτερα τον Κωστα (κοκαρ)" θα έλεγα με μεγάλη σιγουριά ότι η πρόταση του Κώστα ήταν αυτή που έδωσε και την τελική λύση...
Απλή λογική !!
.

agis68
16-02-16, 11:22
Εχετε δίκιο παιδιά είναι αμέλεια μου....λοιπόν την λύση την έδωσε ο Κώστας (ΚΟΚΑΡ) οπως ακριβώς συμπέρανε και ο Σωτήρης με το πρόγραμμα ΕΑSeus Data Recovery που έκανε ουσιαστικά reovery τα Partitions ολόκληρα. Το πρόγραμμα ετρεξε για 4 ημέρες (περίπου). Αδειασα και έναν εξωτερικό δίσκο για να παίρνω τα backup....απλά ποτέ μου δεν κατάλαβα και αυτό έχει αξία διερεύνησης γιατί το repair δισκ που είχα φτιάξει δεν δούλεψε....με απασχολεί αυτό...(δεν μιλάμε για φθορές κλπ στο DVD)...Οταν πήγαινα να κάνω restore μου έβγαζε μήνυμα οτι δεν είναι συμβατή η έκδοση!!!!! Θα ήθελα τις απόψεις σας για αυτό....

vasilllis
25-02-16, 15:23
Εσυ το λες αμελεια,εγω το λεω ηλιθιοτητα(για μενα το λεω).Μπηκα και εγω στον χορο των χαμενων αρχειων.Εχω κινηθει στην ανακτηση μεσω photorec.Δεν μπορω να κανω το εξης ομως.Να κανω bootable ενα εξωτερικο σκληρο δισκο να το τρεξω να τα αποθηκευσει εκει.Δοκιμασα και ενα στικ στα 16gb ,ουτε εκει μπορω να το περασω.Δοκιμασα με το στικακι live να κανω εγγραφη στον εξωτερικο σκληρο ,δεν μπορει να ορισει το swap partition .Το photorec δεν εχει επιλογη να αποθηκευσει τα αρχεια που βρισκει σε αλλο σκληρο.καμια ιδεα?
Ο σκληρος που εχω εμφανιζεται σαν unlocated .Εδωσα μια εντολη (δεν θυμαμαι και ποια,μπορω να βρω αν εχει σημασια) και τα εσβησε ολα.

Panoss
25-02-16, 17:18
Γιατί δεν χρησιμοποιείς το ΕΑSeus Data Recovery που χρησιμοποίησε κι ο Άκης;

vasilllis
25-02-16, 18:22
Πρέπει να ξυλωσω τον σκληρό.να τον κάνω εξωτερικό, να βάλω τον εξωτερικό μέσα και να του περάσω windows και απο εκεί να κάνω ανάκτηση.
Αυτή δεν είναι η διαδικασία;

Panoss
25-02-16, 19:17
Και γιατί να μην βάλεις και τους δυο μέσα στο pc, ο ένας master(αυτός που θα βάλεις τα windows) και ο άλλος slave.

1.Βασικά, αποσύνδεσε τελείως το δίσκο που περιέχει τα αρχεία που θες να ανακτήσεις, για να μην υπάρχει ο οποιοσδήποτε κίνδυνος.

2.Σύνδεσε το δίσκο που θα του περάσεις τα windows, και πέρνα τα.

3.Σύνδεσε τον δίσκο με τα προς ανάκτηση αρχεία σαν slave, και τρέξε το πρόγραμμα.

agis68
25-02-16, 19:26
Θεωρώ πως η απάντηση του Πανου είναι η πλέον σωστή...σε ότι αφορά 3,5'' δίσκους...δοκίμασε και κανένα άλλο πρόγραμμα....

vasilllis
25-02-16, 20:22
Και γιατί να μην βάλεις και τους δυο μέσα στο pc, ο ένας master(αυτός που θα βάλεις τα windows) και ο άλλος slave.

1.Βασικά, αποσύνδεσε τελείως το δίσκο που περιέχει τα αρχεία που θες να ανακτήσεις, για να μην υπάρχει ο οποιοσδήποτε κίνδυνος.

2.Σύνδεσε το δίσκο που θα του περάσεις τα windows, και πέρνα τα.

3.Σύνδεσε τον δίσκο με τα προς ανάκτηση αρχεία σαν slave, και τρέξε το πρόγραμμα.
Σορυ,βλακεια μου.ειναι φορητος ο υπολογιστης

Panoss
25-02-16, 20:33
Ωχ, τότε μάλλον το βολικότερο θα ήταν να κάνεις μια εγκατάσταση windows σε usb stick.
Με το WinSetupFromUSB (http://www.winsetupfromusb.com/).

Αλλά θα έχεις λίγο χώρο για τα αρχεία.

Το λέω επειδή μου φαίνεται δύσκολο να βάζεις - βγάζεις δίσκους.
Αν είναι εύκολο, τότε μάλλον θα πρέπει να κάνεις αυτό που είπες, να βγάλεις αυτόν που έχεις τώρα και να βάλεις αυτόν που θα του περάσεις τα win.
Και μετά συνδέεις τον άλλο ως εξωτερικό.

vasilllis
25-02-16, 20:39
Πανο σε ευχαριστω για τις απαντησεις,ολους σας βασικα.
Παραβιασα τον εξωτερικο σκληρο και περασα του υπολογιστη μεσα.θα κανω μια δοκιμη με αυτο που προτεινες και βλεπουμε

DGeorge
25-02-16, 21:48
Σορυ,βλακεια μου.ειναι φορητος ο υπολογιστης
Ωχ, τότε μάλλον το βολικότερο θα ήταν να κάνεις μια εγκατάσταση windows σε usb stick.
Με το WinSetupFromUSB (http://www.winsetupfromusb.com/).

Αλλά θα έχεις λίγο χώρο για τα αρχεία......Πολλή Καλησπέρα κι από εμένα στην 'πονεμένη' παρέα.:biggrin:
Κατ' αρχάς...Υποψιάζομαι ότι τα laptops έχουν πάνω από 2 θύρες USB. Οπότε στη μία, μπορεί να συνδεθεί το στικάκι με τα Windows (το βρίσκω και αρκετά ταχύτερα, από δίσκο, σε θέμα εκτέλεσης Λειτουργικού Συστήματος), ενώ σε μια δεύτερη θύρα USB συνδέει είτε έναν εξωτερικό δίσκο, είτε ένα δεύτερο στικάκι! Είτε με εξωτερικό δίσκο, είτε με δεύτερο στικάκι, θα έχει άπλετο χώρο για τα αρχεία.
Τελικά, έχει πολύ πλάκα να παρακολουθω τις απαντησεις... Γράφουν απο πραγματικοί γνώστες του θέματος μέχρι παντελώς άσχετοι που είδαν φώς και μπήκαν.... Αγι μου εγω δεν θα δώσω συμβουλή. Εγω θα σε κράξω !!
Μα είσαι σοβαρός ? Εχεις 400 GB data ΧΩΡΙΣ backup, και σε αυτόν τον δίσκο πας να κάνεις μαγκιές ? Τα θελε ο κωλος σου !!!
Θα επρεπε να έχεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ενα εξωτερικό σκληρό για bacup (εγω έχω 4 εξωτερικοΰς 2Tb έκαστος).
Με αγάπη πάντα το κράξιμο, αλλα το ήθελες !!
Ελπίζω να τα ανακτήσεις όλα τα αρχεΐα σου και να βαλεις μυαλό απο εδώ και πέρα !!Σωτήρη μου, -με κάθε σεβασμό- δεν χρειάζεται κανένα κράξιμο, ούτε με αγάπη, ούτε χωρίς!!!..... Και εξηγούμαι (για να μην παρεξηγηθώ):
1) Ήδη, ο ίδιος έχει κράξει φοβερά τον εαυτό του, για το σφάλμα/αμέλεια του!
2) Πέρα από λύση/σωσίβιο στο πρόβλημά του, σε τέτοιες στιγμές, χρειάζεται ενθάρρυνση/εμψύχωση, ώστε να προχωρήσει ψύχραιμα στις όποιες προτάσεις/συστάσεις των υπολοίπων.
3) Μπορεί το Θέμα να έχει να κάνει με Λογισμικό (Λειτουργικά Συστήματα, Αρχεία, κλπ), αλλά το όλο Site είναι Ηλεκτρολόγων/Ηλεκτρονικών, και μάλιστα περισσότερο 'του πεδίου', παρά 'θεωρητικών'. Ένα τεράστιο ποσοστό λοιπόν από όλους μας, έχουμε κάνει κάποιο 'σοβαρό' σφάλμα. Τουλάχιστον μία φορά ιδρώσαμε συνειδητοποιώντας το μέγεθος τηε βλακείας, που κάναμε.
Το βάρος των συνεπειών κάθε τέτοιας 'βλακείας' ήταν, και εξακολουθεί να είναι, το σκληρότερο-συνεπαγόμενο-ανάλογο 'κράξιμο'!

Προσωπικά, παρακολουθώ έμπρακτα την εξέλιξη των PC, από την εποχή της CPU 8088 (φυσικά -μόνο- INTEL τότε), με HDD της τεράστιας/ασύλληπτης χωρητικότητας των 20MB, RAM 256KB (on board), με λειτουργικό σύστημα το ασύλληπτο MS DOS 3.30.
Παρότι το DOS ήταν αρκετά 'σκληρό/σταθερό' Λειτουργικό Σύστημα, λόγω δικής μου άγνοιας, απειρίας, κλπ, θυμάμαι τον εαυτό μου να το εγκαθιστά ξανά και ξανά, επί αρκετές φορές.
Είχε καμμιά δεκαριά δισκέττες 5,25 ιντσών, 360KB η καθεμιά...
Ακόμα και τώρα, απόστρατος ΙΤ στην Εταιρεία, όπου δούλευα, δεν παύω να κάνω λάθη (αρκετές φορές και σοβαρά).
Το αυτοφασκέλωμα, που έχω ρίξει δεν λέγεται!!!!!!!:biggrin:
Κάπως έτσι -εξάλλου- βγήκε και το: "Ουδείς άσφαλτος.... Όλοι τσιμέντο!" :biggrin:

.....Χωρίς καμμίαν απολύτως πρόθεση να θίξω οποιονδήποτε από τους φίλους-μέλη της Παρέας!!!!!

GeorgeVita
25-02-16, 22:15
... δύσκολη υπόθεση!

vasilllis
25-02-16, 22:32
Καταραμενο συστημα.
Τι διαολο εχει γινει και δεν μπορουν να φορμαριστουν ουτε το 16gb stick ουτε ο εξωτερικος σκληρος(τον εκανα εσωτερικο πλεον) .το στικ ειδικα ουτε στα windows το φορμαρει.
Τον σκληρο ηδη εχει βρει πολλα αρχεια,πιθανων να τα βρει ολα.ψαχνω να 'αγορασω' το easus .

picdev
25-02-16, 22:36
Κατέβασε ένα linux mint ,ubuntu κ θα κανείς δουλεια. Δεν έχεις δεύτερο pc ?
Αφού είναι φορητός , βαλτον σε ένα pc σαν δεύτερο

DGeorge
25-02-16, 22:37
Σορυ,βλακεια μου.ειναι φορητος ο υπολογιστηςΠαίδες.... Τόσο από την προσωπική μου πείρα, όσο και από την πείρα μου σε άλλο Site/Forum (αφιερωμένο εδικότερα στα περί Υπολογιστών) σχημάτισα την εξής άποψη:
1) Οι φορητοί υπολογιστές είναι -αφεαυτοί- λύσεις ανάγκης και όχι βολής (άνεσης).
2) Απευθύνονται κυρίως σε 'στελέχη επιχειρήσεων', ή ανάλογα επαγγέλματα. Κατά το ταξίδι/μετακίνηση του επαγγελματία σε άλλους χώρους απαιτείται ευθέως η χρήση ενός τέτοιου υπολογιστή, για την εγγραφή/επεξεργασία/ανάκληση αναγκαίων αρχείων. ........Μέχρις εκεί!!!!!!!

Και πάλι όμως, εννοείται η ύπαρξη σταθερού Υπολογιστή (PC) στην έδρα του επαγγελματία. Στο PC θα 'περαστούν' όλα τα αναγκαία-νέα αρχεία, που -τυχόν- δημιουργήθηκαν (ή/και τα διαμορφωμένα παλαιότερα). Αυτά όλα, επίσης εννοείται ότι, θα 'περαστούν' σε κάποιο σύστημα back-up για την καλύτερη προστασία τους.

3) Η χρήση των φορητών υπολογιστών, ως 'βολικότερων', αύξησε κατά πολύ τον κίνδυνο απώλειας αρχείων!
Ως μηχανές, οι φορητοί υπολογιστές είναι, γενικότερα, κατά πολύ κατώτεροι των PC!!!
Γι' αυτό, οι κάτοχοι laptops ας είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί με το 'μωρό' τους!

Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, εδωμέσα, γνωρίζουμε ότι μπορούμε να καρφώσουμε μιά πρόκα και με ένα αρκετά μεγάλο κλειδί (για βίδες). Όμως επειδή το κλειδί δεν είναι σφυρί, 'περιμένει υπομονετικά στη γωνία', πότε θα γλυστρήσει από την πρόκα, και θα 'βρει' δάχτυλο, χέρι, ο,τιδήποτε!
Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, εδωμέσα, γνωρίζουμε ότι κάθε εργαλείο είναι φτιαγμένο για μιά συγκεκριμένη δουλειά!
Ο κανόνας αυτός, γιατί -άραγε- να μην ισχύει και για τους υπολογιστές; ....Και γενικότερα για τις μηχανές;

Dbnn
26-02-16, 16:09
Hirens boot dvd. Εχει το easeus και αλλα πολλα μεσα και φορτωνεται στη ραμ. Ουτε εγκατασταση ουτε τιποτα.

vasilllis
26-02-16, 16:52
Δημητρη το παλευω ακομα!!! με το easeus.Δυστηχως η γκαντεμια σε ολο της το μεγαλειο.μαλλον εκανα ζημια στην μητρικη γιατι συνδεσα δυο εξωτερικους σκληρους.
το 'αγορασα' (και αυτοι 70€ θελουν) και το ξανατρεχω.την πρωτη φορα βρηκε ολα τα αρχεια μου απο οτι φάνηκε.

Γιωργο δυστυχώς δεν εχω χωρο για σταθερο υπολογιστη στο σπιτι.αναγκαστικα χρησιμοποιω μονο φορητο.
Επισης για backup παντα επαιρνα αλλα ο παλιος εξωτερικος καθοτι παλιος και μικρος ειχε γεμισει.δυσκολοι καιροι για αναβαθμισεις,ξυνομαστε με οτι μας εχει απομεινει.

picdev
26-02-16, 17:59
Γιατί να κανείς ζημια στη μητρική ?? Επειδή εβαλες 2 δίσκους ? Σε καμία περίπτωση .
Απλά πρόσεξε αν όλα τα αρχεία που κανείς ανάκτηση ανοίγουν κάποια μπορεί να είναι κοραπτ

vasilllis
26-02-16, 18:37
Γιατί να κανείς ζημια στη μητρική ?? Επειδή εβαλες 2 δίσκους ? Σε καμία περίπτωση .
Απλά πρόσεξε αν όλα τα αρχεία που κανείς ανάκτηση ανοίγουν κάποια μπορεί να είναι κοραπτ
Γιατι μολις κουμπωσα τον δευτερο σταματησαν να δουλευουν και οι δυο.εκανα μια επανεκκίνηση αλλα πι θυρες usb δουλευουν κατα το δοκούν.ξαφνικα στο device manager πεταει σφαλμα και χανονται οι συσκευες.αναγκαστικα τωρα και τα ξανατρεχω παλι απο την αρχη στον αλλον υπολογιστη.
φαντάστηκα απο την απαιτηση σε ρευμα εκανε καμια ζημια.software δεν ειχα ποτε κανενα θεμα.

picdev
27-02-16, 00:15
Μήπως οι δίσκοι είναι 2.5" ? Και θέλουν καλωδιο με 2 usb βύσματα για να παίρνουν έξτρα ρεύμα ? Μήπως τα καλώδια που χρησημοποιεις είναι μεγάλα σε μήκος ? Πρέπει να βαλεις το μικρότερο δυνατόν αν είναι 2.5'' , 50 πόντους καλώδιο βάλε

vasilllis
27-02-16, 09:13
καλημερα παιδια.
οι μικροι δισκοι ειναι.το καλωδιο ειναι κοντο (απο την μανα τους).
καταφερα και παιρνω μπακαπ τωρα.για να δουμε.
για τον υπολογιστη θα τον δω με την ησυχία μου.προεχει η ευρεση των αρχειων.

agis68
27-02-16, 09:33
Καλή επιτυχία!!!

picdev
27-02-16, 09:58
καλημερα παιδια.
οι μικροι δισκοι ειναι.το καλωδιο ειναι κοντο (απο την μανα τους).
καταφερα και παιρνω μπακαπ τωρα.για να δουμε.
για τον υπολογιστη θα τον δω με την ησυχία μου.προεχει η ευρεση των αρχειων.
Ή μητρική δεν μπορεί να δώσει τόσο ρεύμα , μπορεί να δουλεύει και ο δίσκος και να ακούς κανέναν περίεργο θόρυβο και τα δεδομένα να μην γράφονται σωστά μου έχει τυχει με 2.5.
Αν είναι πολύ παλιό θα έχεις θέμα , θέλει διπλό καλώδιο τότε

vasilllis
27-02-16, 10:10
παλιος ειναι.
Δυστυχώς η ανακτηση απετυχε.οτι εσωσε ειναι με κενο φακελο η αχρηστα αρχεια.δοκιμαζω αλλο προγραμμα.

picdev
27-02-16, 16:24
Βάλε το σκληρό σε ένα σταθερό να κανείς τη δουλειά σου . sata είναι ? Το καλύτερο πρόγραμμα είναι το get data back

vasilllis
27-02-16, 16:26
ενταξει!! τα βρηκα ολα.
το easeus εκανε τριπλο χρονο και ολα τα αρχεια ηταν corrupted.
με το active file recovery εκανα δουλεια.