PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση inverter σε μονοφασικό μοτερ



doctor_john
11-02-16, 11:19
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!

Έχω ένα μοτέρ μονοφασικό των 0.4hp (ιταλικό 60ς) και πρόσφατα αγόρασα
ένα inverter που θα μου επιτρέπει να μειώνω τις στροφές με μια λογική απώλεια ροπής.
Η σύνδεση του δείχνει κάτι απλό για επαγγελματία ηλεκτρολόγο που δεν είμαι :)

Αν κάποιος φίλος έχει αντίστοιχη γνώση και μπορεί να βοηθήσει ας στείλει ένα pm
να συννενοηθούμε.

Σε περίπτωση που θέλετε, μπορώ να ποστάρω το σχεδιάγραμα και τις προδιαγραφές
να δούμε αν μπορώ και μόνος αλλά θεωρώ πολύ ασφαλέστερο και σωστό να ζητήσω
την βοήθεια ενός επαγγελματία.

Ευχαριστώ!
Γιάννης

FILMAN
11-02-16, 11:22
Για βάλε τα στοιχεία των μηχανημάτων γιατί κάτι μου λέει ότι τα έχεις σκεφτεί πολύ απλά τα πράγματα ενώ δεν είναι!

georgiokl
11-02-16, 11:38
Εχω την εντυπωση οτι μειωνοντας τις στροφες με inverter δεν εχεις απωλειες ροπης!

FILMAN
11-02-16, 11:41
Μιλάει για μονοφασικό μοτέρ Γιώργο...

georgiokl
11-02-16, 11:48
Α ναι αυτο που λεω εγω ειναι για τριφασικο μοτερ. Συγνωμη για την παραπληροφορηση. Απλα ειμαι εξω και δεν θυμωμουν καλα. Επρεπε να συμβουλευτω τις σημειωσεις μου και μετα να μιλησω.

doctor_john
11-02-16, 13:23
ευχαριστώ παιδιά! το απόγευμα θα ποστάρω τα σχέδια του inverter και τα ταμπελάκια του μοτερ

georgiokl
11-02-16, 14:24
Οκ περιμενουμε και θα το δουμε!:)

doctor_john
13-02-16, 13:20
Παιδιά συγνώμη, είχα υπολογίσει χωρίς τον ξενοδόχο για τον χρόνο μου.

626476264662648

είναι η πρώτη και η δεύτερη σελίδα του inverter και ο πίνακας του μοτερ

georgiokl
13-02-16, 16:28
μηπως θα ηταν ποιο ευκολο να μας δωσεις το φυλαδιο σε καλυτερη αναλυση, την φωτογραφια του inverter οπου φενονται τα σημεια συνδεσης και μια φωτογραφια απο το καπακι του κινητηρα; και μια θα τραβηξεις και ολα αυτα τραβα και μια φωτογραφια τον κινητηρα εξωτερικα απο μακρυα!:P

doctor_john
13-02-16, 17:43
χα! συλλογή κάνεις; :D

θα το κάνω Γιώργο και σε ευχαριστώ για την διάθεση, μέχρι τότε πάντως αν κάνεις τρία κλικ στην φωτό
μεγαλώνει αρκετά, αν όχι υπάρχει και το [Ctrl] και [+] για μεγέθυνση ;)

lepouras
13-02-16, 17:48
Γιάννη άνοιξε το καπάκι στο μοτέρ κι βγάλε μια φωτογραφία μέσα. ανάλογα τη θα δούμε θα σου πούμε να κάνεις και κάποιες μετρήσεις. αν το μοτέρ δεν είναι τριφασικό (και απλά το κάνανε μονοφασικό με κάνα πυκνωτή) και είναι κατασκευαστικά μονοφασικό (με δύο πχ πηνία μόνο) τότε δεν θα μπορέσεις να το συνδέσεις το ινβερτερ.

vasilllis
13-02-16, 18:04
Αφού Γιάννη στο σχέδιο του μοτερ δείχνει μονοφασικο.φοβάμαι δεν θα μπορέσει να το συνδέσει

lepouras
13-02-16, 18:25
και εγώ αυτό είδα αλλά με προβλημάτισε που δείχνει και μια αλλαγή στα μπαράκια για αλλαγή περιστροφής νομίζω, αλλά δεν είμαι σίγουρος. οπότε λέω μήπως και είναι τυχερός και τελικά είναι τριφασικό με μετατροπή.

georgiokl
13-02-16, 18:25
καταρχην ρε παιδια μονοφασικο ειναι το μοτερ η πινακιδα γραφει πανω ασυγχρονος μονοφασικος!!! απλα θελω να δω φωτογραφιες του κινητηρα για τα σημεια συνδεσης του κινητηρα και του inverter για να του πουμε που θα συνδεσει τι.

vasilllis
13-02-16, 18:50
Χμμ λες να δωσεις τριτη φαση στο τυλιγμα του πυκνωτη;
Νομιζω λογω διαφορας 120° δεν θα παιξει.
Παντως αν τα εχει ολα αγορασμενα θα προτεινα ν κανει και μια δοκιμη με τις δυο φασεις του ινβερτερ αν δουλεψει...

doctor_john
13-02-16, 19:04
το κίτρινο καλώδιο δεν είναι συνδεδεμένο.
Για ότι αξίζει πάντως, το inverter αγοράστηκε για χρήση σε μονοφασικό από Θεσσαλονίκη
και ο ηλεκτρολόγος που συζήτησα μαζί του είπε πως είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να μην
μπορούν να συνεργαστούν.

62659

έχω εύκαιρο εργαστηριακό πολύμετρο (αναλογικό)
αν χρειαστεί κάποια μέτρηση οδηγήστε με λεπτομερώς :)

το inverter σε τμήματα:

626606266162662

τα συνοδευτικά καθαρότερα και μεγαλύτερα:

6266362664

gsouf
13-02-16, 19:34
Φιλέ μου δυστηχως δεν μπαίνει κανονικά το ινβερτερ ,που πήρες όσο για το κίτρινο καλώδιο είναι η γείωση και κακός δεν το έχουν συνδεσει

doctor_john
13-02-16, 19:42
Τελεσίδικα; :D
κλαίω τα 200ε του inverter και προσπαθώ να μειώσω μηχανικά τις στροφές (δεν το λέω σοβαρά
γιατί χρειάζομαι ράουλα πάνω από 47cm που πρέπει να ψάξω σε παλιά πλυντήρια κλπ)
ή είναι καλύτερα να πάρω ένα τριφασικό μοτέρ και να το διαχειριστεί ηλεκτρολόγος;

@gsouf: φίλε Γιώργο δεν το έχω σε λειτουργία, απλά συνδέθηκε για να δώ ότι λειτουργεί.
Δεν πρόκειται να το συνδέσω χωρίς την έγκριση ηλεκτρολόγου, αρκετό ρίσκο παίρνω στους
τομείς που έχω ειδίκευση δεν χρειάζεται να επεκταθώ :D

Oι ενδείξεις συνδεσμολογίας orario / antiorario είναι δεξιόστροφα / αριστερόστροφα.
Από όσα καταλαβαίνω πάντως είναι συνδεδεμένο με τρίτο τρόπο που δεν αναφέρεται στο ταμπελάκι;

vasilllis
13-02-16, 19:52
Το ινβερτερ εχει μονοφασικη εισοδο τριφασικη εξοδο.
Τελεσιδικα ναι δεν κανει.αν θες να πειραματιστεις δοκιμασε ετσι οπως ειπα.βαλε και ενα αμπερομετρο και παρακολουθησε το.
Αλλιως παρε μοτερ http://www.e-shoptools.com/index.php?act=viewCat&catId=275
Τωρα για μειωτηρα που λες τι να πω;αλλη χρηση κανει το ινβερτερ αλλη ο μειωτηρας.

gsouf
13-02-16, 20:09
200ευρο για 0.4ΚW και λίγο noname μου κανει λίγο ακριβό αλλά για να μην μπλεκεις με μειωτηρα μεταβλητό που μιλάμε για 300-400 πάρε ένα μοτέρ καινουριο η μεταχειρισμένο με κάνα 150αρι βάλτου και το ινβρτυερ και τελος

doctor_john
13-02-16, 20:12
Λες ότι αν πάρω ένα τριφασικό στις 1400rpm και 0.5Hp που είναι περίπου και το υπάρχον
μπορεί να δουλέψει με μονοφασικό και να οδηγηθεί από αυτό το inverter;
Οι απώλειες μου θα είναι μικρές ή χρειάζεται να πάρω λίγο μεγαλύτερο;

συγνώμη που τα απλοποιώ αλλά δεν είμαι ηλεκτρολόγος και προσέχω

Το εργαλείο είναι ένα πολύ στοιβαρό κάθετο δράπανο που θα με εξυπηρετεί
σε μικρές χρονικά και αρκετά ελαφρές εργασίες.
Υπολογίζω μέγιστο 10 τρυπήματα (των 10') την ημέρα σε πολύ λεπτό υλικό, απλά λόγο του ότι
τα κοπτικά μου είναι λεπτομερή και ακριβούτσικα (70ε-170ε) πρέπει να ρίξω πολύ τις στροφές (40-60 από 470...)

Βλέπω ότι υπάρχουν και μοτέρ τριφασικά των 900rpm λίγο ακριβότερα, είναι λογική κίνηση;
Έτσι και αλλιώς (αν ισχύει ο υπολογισμός μου αναλογικά) εφόσον με 1400rpm έχω 470rpm το λιγότερο
με 900rpm δεν αλλάζει πολύ το γενικότερο εύρος στροφών του εργαλείου (~2400 από 3700 και ~300 από 470).

gsouf
13-02-16, 20:21
Θα πάρεις το ίδιο μοτέρ βάσεις αξονας κλπ σε τριφασικό και θα δεις πανω στην ταμπέλα οτι λέει πως δουλεύει σε 220 σε συνδεσμολογία τριγώνου λογικά οποτε βαζεις κανονικά το ινβερτερ αλλά τις τροχαλίες που λογικά ηδη έχει δεν θα τις καταργήσει γιατί επηρεάζουν την ροπή του δραπανου

georgiokl
13-02-16, 20:22
Υποψιαζομαι οτι αν βαλει L1 και L2 φαση ουδετερο πανω και τα 2 αριστερα απο κατω στο μοτερ εκει που ειναι τωρα συνδεμενη η τροφοδοσια δεν θα εχει θεμα!! Κατι τςτοι υποψιαζομαι! Πειτε μου και εσεις την γνωμη σας!! Αλλα ασε με να το ψαξω λιγακι ακομα!

georgiokl
13-02-16, 20:46
Κανε μου μια χαρη μπορεις να μας δωσεις και μια φωτογραφια απο την ετικετα που εχει ο inverter;;;

doctor_john
13-02-16, 20:55
62665

φίλε Γιώργο μικρό μοτέρ είναι, με παίρνει να το ρισκάρεις :D
Αν θέλεις να που πεις σε pm τι κόστος θα έχω, να έρθεις, να το δοκιμάσεις εσύ.
Με τον καφέ μας, με τον πυροσβεστήρα μας και αν το ανατινάξεις χαλάλι!

Εγώ εκεί που δεν γνωρίζω, χεράκι δεν βάζω. Σε όποια φάση και αν είμαι ;)

georgiokl
13-02-16, 20:59
Λοιπον η πινακιδα του ινβερτερ ειναι για μονοφασικο! Ασε με να παω σπιτι να μελετησω λιγακι το μανουαλ (το κατευασα ολο) γιατι τωρα ειμαι εξω και θα σου πω ξανα! Που ειπαμε οτι μενεις; να ξερω ποια περιοχη καιω!! :p επισης θα ηταν ενδιαφερον να δουμε τι ταση βγαζει στις 2 πρωτες εξοδους ο ινβερτερ με μονοφασικη εισοδο!

doctor_john
13-02-16, 21:07
Αγ. Ανάργυρους, αν το έχεις σίγουρο να συναντηθούμε στην βουλή να πιάσει τόπο!

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας!

georgiokl
13-02-16, 21:18
Καλα με κουφανες τωρα γειτονακια ειμαστε και εγω αγιους ειμαι!!:p

lepouras
13-02-16, 21:27
Βρε Γιώργο. γράφει είσοδος μονοφασική έξοδος τριφασική. σχεδόν όλα τα ινβερτερ μπορούν να δεχτούν και μονοφασική και τριφασική είσοδο. η έξοδος όμως είναι μόνο τριφασική.

Υ.Γ μιας και θέλεις να ασχοληθείς δες αν έχει στον προγραμματισμό και να απενεργοποιήσεις τα αλαρμ για διαφορά ρεύματος στην έξοδο μεταξύ φάσης (αλλά χλομό το βλέπω να έχει τέτοιες ρυθμίσεις)

georgiokl
13-02-16, 21:35
Ναι αυτο καταλαβα! Ρε παιδια απο τις δυο φασεις ομως δεν παιζει να μην μπορει να κανει κατι! Κατι θα γινεται δεν παιζει! Θελει λιγο ψαξιμο το πραγμα! Αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οτι τα μονοφασικα ελεγχονται οι στροφες τους με ινβερτερ! Αυτο με προβληματιζει!

georgiokl
13-02-16, 23:38
λοιπον βρηκα ακρη θα στο εξηγησω: αν δεν καταλαβεις με ρωτας! Το μοτερ εχει 2 τυλιγματα ενα βοηθητικο και ενα κυριο τυλιγμα. σε σειρα με το βοηθητικο μπαινει ο πυκνωτης. πρεπει να βρεις ποιο ειναι το βοηθητικο. Συνηθως οταν βγαλεις τον πυκνωτη και μετρήσεις την αντισταση των τυλιγματων αυτο με την μεγαλυτερη αντίσταση ειναι το βοηθητικο. αφου βρεις ποιο ειναι το βοηθητικο και ποιο ειναι το κυριο παιρνεις ενα ακρο απο το καθενα και τα βαζεις μαζι σε μια απο τις τρεις φασεις εξόδου και στην συνεχεια βαζεις τα αλλα δυο ακρα το ενα στην δευτερη και το τριτο στην τριτη φαση! καπως ετσι:
62668
τον πυκνωτη δεν τον χρειαζεσαι γιατι εχεις διαφορα φασης αρα και στρεφομενο μαγνητικο πεδιο απο την διαφορα των τριων φασεων
ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ Ο INVERTER ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ 230V ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΦΑΣΕΩΝ ΤΟΥ (αυτο πρεπει να το μετρησεις και νομιζω οτι ρυθμιζεται απο τον inverter).

alpha uk
14-02-16, 01:29
http://www.powerguru.org/opening-doors/

lepouras
14-02-16, 01:37
το ινβερτερ από την στιγμή που θα τροφοδοτηθεί με 220 τόσο θα βγάλει στην έξοδο( το γράφει και στα στοιχεία του στο ταμπελάκι). δεν ξέρω αν θα δουλέψει η συνδεσμολογία που έδειξες Γιώργο αλλά το ότι θα πάρει 220 στην έξοδο είναι το σίγουρο. ας κάνει μια προσπάθεια. δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

alpha uk
14-02-16, 02:32
Θά δουλέψει, (σάν σύγχρονος ) Άν καί ή απόκλιση τών φάσεων πρέπει νά είναι λίγο πάνω από 90° ,δέν πρέπει νά έχει κάποιο πρόβλημα. Ίσως νά πρέπει νά γίνουν κάποιες ρυθμίσεις στήν έξοδο διότι τά τυλίγματα δέν είναι balanced

georgiokl
14-02-16, 07:26
Παιδια δεν ξερω αν θα δουλεψει και εγω φοιτητης ειμαι(σχεδον τελειοφοιτος)! Παντως απο οτι ξερω πρεπει να δημιουργηθουν 2 μαγνητικα παιδια με διαφορα φασης. Με τον πυκνωτη δεν γινεται ουτε 90° (γιατι ο μονο ο τελειος πυκνωτης εχει γωνια 90°) εγω τωρα δινω καπου στις 120. Λογικα θα δουλεψει απλα πρεπει να βγαλει τον πυκνωτη.

doctor_john
14-02-16, 23:54
Tα έχετε κάνει πολύ απλά και ευχαριστώ, θα προχωρήσω τα βήματα όσο το καταλαβαίνω ασφαλές
και βλέπουμε.
Αν πιστεύετε ότι μπορεί να κάνω ζημιά στο inverter ή να δημιουργήσω κάποιο ευαίσθητο σημείο
στο μοτέρ, πείτε το μου.
Δεν κατάλαβα αυτό που λέει ο Γιάννης ότι θα δουλεύει σαν σύγχρονος.
Νόμιζα ότι τα συγχρονιζε είναι διαφορετικής κατασκευής...
Βέβαια οι γνώσεις μου είναι παιδικές όποτε δεν είναι και εύκολο να το καταλάβω.

georgiokl
15-02-16, 00:15
Δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψει σαν συγχρονος!! Εχει εντελος διαφορετικη λειτουργια!!! Προχωρα και βλεπουμε οπου κολησεις πες μας!! Επισης αν το ολοκληρωσεις βαλε κι ενα video γιατι θα εχουνε πολλοι την απορια αυτη!! :)

alpha uk
15-02-16, 01:11
Όχι βρε παιδιά δέν εννοώ ότι θά γίνει σύγχρονο τό μοτέρ, πρός θεού, καμία σχέση, Απλά λέω ότι θά λειτουργεί μέ τά χαρακτηριστικά ένως σύχρονου ,μέσω τής εναλλαγής τής συχνότητας μεταξύ τών δύο τυλιγματων

arkoudiaris
15-02-16, 07:51
Με 120 διαφορά φάσης, δλδ 30 μοίρες εκτός καθετότητας, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κινήσεις το μοτερ σου σε κενό φορτίο. Η κυμμάτωση της ροπής σου θα ναι πολύ μεγάλη, και ανάλογα με το τι φορτίο που θες εντέλει να κινείς υπάρχει περίπτωση να το καταστρέψεις.

georgegr
15-02-16, 09:00
Η δική μου εκτίμηση (αν και δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο) είναι ότι το ινβέρτερ δεν θα εκκινήσει αφού κάνει αυτόματα έλεγχο του συνδεδεμένου μοτέρ.

georgiokl
15-02-16, 10:55
Με 120 διαφορά φάσης, δλδ 30 μοίρες εκτός καθετότητας, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κινήσεις το μοτερ σου σε κενό φορτίο. Η κυμμάτωση της ροπής σου θα ναι πολύ μεγάλη, και ανάλογα με το τι φορτίο που θες εντέλει να κινείς υπάρχει περίπτωση να το καταστρέψεις.

Εγω νομιζω οτι δεν θα εχει πληρη ροπη εκκινησης! Ομως θα εχει καποια! Γενικα με το να πειραζει την συχνοτητα θα ειχε απωλειες ροπης και το γνωριζε! Οποτε το μονο που μενει να κανει ειναι να το πραγματοποιησει! Λογικα ισως το ινβερτερ να χρειαστει ρυθμιση για να λειτουργισει θα το δουμε στην πορεια! Ας το δοκιμασει χωρις φορτιο και βλεπουμε! :)

FILMAN
15-02-16, 14:38
Αν το inverter κοιτάει για ασυμμετρία στην έξοδό του απλά θα διακόψει την τροφοδότηση του μοτέρ. Το μοτέρ αυτό θέλει δύο ρεύματα με διαφορά 90ο και όχι 120ο. Το μοτέρ αυτό πρέπει να αντικατασταθεί από ένα αντίστοιχο τριφασικό με τάση λειτουργίας 230VΔ / 400VΥ για συνεργασία με το συγκεκριμένο inverter.

georgiokl
15-02-16, 21:38
Μια δοκιμη δεν θα μας πειραξει πιστευω! Κανονικα γινεται να ρυθμισεις το ινβερτερ να μην κοιταει για συμετρια. Επισης η ροπη εκκινησης θα ειναι περιπου στο 86% λιγοτερη απο οτι ηταν μιας και ημ(120°)=0,866

tsimpidas
15-02-16, 22:10
είστε απίστευτοι όλοι...


άλλος λέει ότι το ασύγχρονο μοτέρ θα δουλέψει σαν σύγχρονο, αλλος λεει οτι η διάφορα τάσης στις μεταξύ 120μοιρων διαφορά θα ''αναγνωστει'' και απο το μοτέρ σαν 120 μοίρες..



το αρθρισμα δυο τάσεων ειναι ενα κανονικό ημίτονο το οποίο το μοτέρ θα το ''δει'' σαν 90' μοίρες εναλλασσόμενη τάση και θα δουλέψει όπως ήδη δουλεύει ως ασύγχρονο μοτέρ.

η μονή διάφορα θα ειναι στις στροφές διότι η συχνότητα δεν θα ειναι 50ΗΖ ακριβώς αλλα το αρθρισμα των δυο συχνοτήτων
και η δύναμη δεν θα είναι όπως δούλευε στα 220 βολτ αλλα στο αρθρισμα τάσης των δυο φάσεων.




τα προβλήματα που θα εμφανιστούν είναι τα εξης=

η αντίσταση του πηνίου εχει υπολογιστεί για 220 βολτ και 50ΗΖ με αποτέλεσμα όταν
το εκθέσουμε σε μεγαλύτερη συχνότητα και τάση το ρεύμα που θα διελευσει στα πηνία θα αυξήσει την
θερμοκρασία και θα μειώσει τον χρόνο ζωής δραματικά.

σε απλα λόγια το μοτέρ θα δουλέψει με πολυ μεγάλη δύναμη για μερικές ώρες και μετά θα είναι για πέταμα.



η λυση= εφόσον προκειτε για ινβερτερ αν υπάρχει η δυνατότητα χαμηλωμένης τάσης και χειραγώγηση της συχνότητας τοτε....δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

arkoudiaris
15-02-16, 22:47
το αρθρισμα δυο τάσεων ειναι ενα κανονικό ημίτονο το οποίο το μοτέρ θα το ''δει'' σαν 90' μοίρες εναλλασσόμενη τάση και θα δουλέψει όπως ήδη δουλεύει ως ασύγχρονο μοτέρ.


Πως το εξηγείς αυτό μας δουλεύεις ομαδικά?


η μονή διάφορα θα ειναι στις στροφές διότι η συχνότητα δεν θα ειναι 50ΗΖ ακριβώς αλλα το αρθρισμα των δυο συχνοτήτων
και η δύναμη δεν θα είναι όπως δούλευε στα 220 βολτ αλλα στο αρθρισμα τάσης των δυο φάσεων.


ειλικρινά μάλλον είμαι ανίδεος... ή αυτα που λες ειναι επικίνδυνα

gsouf
15-02-16, 22:47
είστε απίστευτοι όλοι...


άλλος λέει ότι το ασύγχρονο μοτέρ θα δουλέψει σαν σύγχρονο, αλλος λεει οτι η διάφορα τάσης στις μεταξύ 120μοιρων διαφορά θα ''αναγνωστει'' και απο το μοτέρ σαν 120 μοίρες..



το αρθρισμα δυο τάσεων ειναι ενα κανονικό ημίτονο το οποίο το μοτέρ θα το ''δει'' σαν 90' μοίρες εναλλασσόμενη τάση και θα δουλέψει όπως ήδη δουλεύει ως ασύγχρονο μοτέρ.

η μονή διάφορα θα ειναι στις στροφές διότι η συχνότητα δεν θα ειναι 50ΗΖ ακριβώς αλλα το αρθρισμα των δυο συχνοτήτων
και η δύναμη δεν θα είναι όπως δούλευε στα 220 βολτ αλλα στο αρθρισμα τάσης των δυο φάσεων.




τα προβλήματα που θα εμφανιστούν είναι τα εξης=

η αντίσταση του πηνίου εχει υπολογιστεί για 220 βολτ και 50ΗΖ με αποτέλεσμα όταν
το εκθέσουμε σε μεγαλύτερη συχνότητα και τάση το ρεύμα που θα διελευσει στα πηνία θα αυξήσει την
θερμοκρασία και θα μειώσει τον χρόνο ζωής δραματικά.

σε απλα λόγια το μοτέρ θα δουλέψει με πολυ μεγάλη δύναμη για μερικές ώρες και μετά θα είναι για πέταμα.



η λυση= εφόσον προκειτε για ινβερτερ αν υπάρχει η δυνατότητα χαμηλωμένης τάσης και χειραγώγηση της συχνότητας τοτε....δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

,θα ήθελα πολύ να εξηγήσεις γιατί θα έχει το άθροισμα των τάσεων κάθε τύλιγμα αφού η έξοδος του ινβερτερ είναι 220 3φ καιτο κάθε τυλιγμα θα τροφοδοτηθεί ξεχωριστά

Δεν λέω οτι θα δουλέψει αλλά δεν θα καούν τα τυλίγματα λογο τάσης.

alpha uk
15-02-16, 23:01
http://m.powerelectronics.com/power-management/how-run-split-phase-induction-motor-three-phase-inverter

k_palios
16-02-16, 00:24
Επαγγελματιας ηλεκτρολογος δεν ειμαι, αλλα δεν ειμαι και ασχετος με τα inverter μιας και τα χρησιμοποιω στη δουλεια συνεχεια (θερμοκηπια, αντλιες, μηχανες διαφορες). Την πιο σωστη κουβαντα την ειπε o Filman, και αυτο θα σου προτεινα και εγω. Κατ αρχην γιατι δεν πηρες εξ αρχης τριφασικο μοτερ, και πιο φθηνα ειναι και πιο αξιοπιστα, και με τα inverter δουλευουν τελεια! Τα 1,5 ιππους μοτερ που χρησιμοποιω εγω (καμια 40 αρια) εχουν 90 ευρω περιπου + τη φαπα, τα αντιστοιχα μονοφασικα λογικα θα ειναι 30% πιιο ακριβα. Επισης ολα τα inverter που εχω χρησιμοποιησει (LS, SEW και Bonfiglioli)) ρυθμιζεις την ταση εξοδου οσο θες (σε 3 φασεις εισοδο, με 1 φαση εισοδο μεχρι rms 220). Τωρα αυτο που λετε να οδηγησει με inverter μονοφασικο μοτερ μου φαινεται λιγο κουλο, το μοτερ θα κουτσαινει σιγουρα.
Επισης geogikl, απωλεις ροπης σε τριφασικο με inverter δεν εχεις καθολου, ολα εχουν επιλογη για αυξηση ροπης στις χαμηλες στροφες εαν δεις οτι ζοριζεται χαμηλα (κατω απο τα 10Hz περιπου), απλα θελει προσοχη γιατι ζεστενονται ευκολα οταν τα δουλευεις χαμηλα λογω ανεμιστηρα.
Ετσι απο περιεργεια ομως θα δοκιμασω να συνδεσω αυριο (εαν εχω χρονο) ενα μονοφασικο σε ενα inverter να δω αν θα δουλεψει, το πιο πιθανο ειναι να το κοψει απο μονο του το inverter

georgiokl
16-02-16, 01:37
Καταρχην φιλε tsimpidas μαλον αυτα που λες εσυ δεν εχουν κανενα νοημα!! Με την συνδεσμολογια που προτεινα στον φιλο τροφοδοτει απο τριφασικο ινβερτερ σε μονοφασικο κινητηρα! Αν δεις την εικονα θα δεις οτι οι τασεις ειναι στις 120 μοιρες διαφορα στα δυο τυλιγματα. Επισης εμεις δεν σε ειρωνευτηκαμε ποτε ουτε προσβαλαμε τις γνωσεις σου. Επισης εδω λεει ο καθενας την γνωμη του. k_palios το οτι ειναι κουλο δεν σημαινει οτι δεν δουλευει κιολας!!! :p μια δοκιμη ισως μας δωσει την απαντηση. Επισης εγω δεν ειπα οτι ο τριφασικος εχει απωλειες ροπης σε ελεγχο στροφων με ινβερτερ. Προφανως και δεν εχει απωλειες ροπης. Αλλα στον μονοφασικο κινητηρα η ροπη που δημιουργειται στον ροτορα δινεται απο τον τυπο t=k*br*bs*sinγ (βιβλιο stephen chapman) οταν λοιπον ειναι στις 90 μοιρες βαζοντας τον πυκνωτη τοτε εχουμε την μεγιστη ροπη εκκινησης οταν βαλουμε 120 μοιρες στην περιπτωση μας τοτε εχουμε οπου γ 120 οποτε και δεν εχουμε την μεγιστη ροπη εκκινησης! Λογικα εαν ρυθμιστει ο ινβερτερ να μην ελεγχει την συμετρια του φορτιου( πραγμα που γινεται) λογικα θα ειναι η εφικτη λυση. Επισης ο φιλος μας το μονοφασικο μοτερ δεν το αγορασε το ειχε και αγορασε τον ινβερτερ για μονοφασικο και καποιος του εδωσε αυτον τον τριφασικο γι αυτο εγω προσπαθησα να δωσω καποια λυση με τα δεδομενα που ειχα. Τωρα αν δεν θελει να το ρισκαρει δικαιωμα του.

tsimpidas
16-02-16, 08:31
Πως το εξηγείς αυτό μας δουλεύεις ομαδικά?

το αρθρισμα δυο τάσεων ειναι ενα κανονικό ημίτονο το οποίο το μοτέρ θα το ''δει'' σαν 90' μοίρες εναλλασσόμενη τάση και θα δουλέψει όπως ήδη δουλεύει ως ασύγχρονο μοτέρ.






η μονή διάφορα θα ειναι στις στροφές διότι η συχνότητα δεν θα ειναι 50ΗΖ ακριβώς αλλα το αρθρισμα των δυο συχνοτήτων
και η δύναμη δεν θα είναι όπως δούλευε στα 220 βολτ αλλα στο αρθρισμα τάσης των δυο φάσεων.

ειλικρινά μάλλον είμαι ανίδεος... ή αυτα που λες ειναι επικίνδυνα

Για την πρωτη ερωτηση σου=

το ημίτονο που περνούμε απο την σύνδεση δυο φάσεων το μοτέρ θα το ''δει'' σύμφωνα με την δικη του διάταξη τυλίγματος, η οποια ειναι στις 90'μοιρες


για την δεύτερη ερώτηση σου =

η συχνότητα οταν συνδυάζουμε δυο φάσεις με διάφορα δυναμικού 120' μοίρες δεν είναι 50ΗΖ οπως ειναι η καθε μια ξεχωριστά στα 50ΗΖ αλλά το αρθρισμα αυτών των δυο,, εξ ου και η μεγαλύτερη ταχύτητα περιστροφής.


η ταση οταν συνδιαζουμε δυο φασεις των 220βολτ ειναι το αρθρισμα της διαφορας δυναμικου μεταξυ αυτων και εφωσον το
πηνίο του μοτέρ εχει σχεδιαστεί για 220βολτ η μεγαλύτερη τάση θα το κάψει σύντομα.


οτι έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα έγραψα και σε αυτό..ετσι δεν εχω να προσθέσω κάτι αλλο

μονο να σκέφτεστε λιγο.

FILMAN
16-02-16, 10:21
το αρθρισμα δυο τάσεων ειναι ενα κανονικό ημίτονο το οποίο το μοτέρ θα το ''δει'' σαν 90' μοίρες εναλλασσόμενη τάση και θα δουλέψει όπως ήδη δουλεύει ως ασύγχρονο μοτέρ.
Το άθροισμα δυο ημιτόνων ιδίας συχνότητας ναι, είναι ένα κανονικό ημίτονο. Εσύ πού είδες ότι γίνεται πρόσθεση δύο ημιτόνων στη συνδεσμολογία που λέμε εδώ; Επειδή το μοτέρ έχει δυο πηνία υπό 90ο τα ρεύματα που δίνει το inverter θα το δουν αυτό και θα συνεννοηθούν μεταξύ τους να αλλάξουν τη γωνία τους από 120ο σε 90ο;

η μονή διάφορα θα ειναι στις στροφές διότι η συχνότητα δεν θα ειναι 50ΗΖ ακριβώς αλλα το αρθρισμα των δυο συχνοτήτων
Ορίστε; Το άθροισμα ποιων δυο συχνοτήτων; Είπες παραπάνω ότι το άθροισμα δυο ημιτόνων είναι ημίτονο. Δεν ξέρεις ότι αυτό ισχύει μόνο σε ημίτονα ίδιας συχνότητας και η συχνότητα του αποτελέσματος είναι η ίδια;

και η δύναμη δεν θα είναι όπως δούλευε στα 220 βολτ αλλα στο αρθρισμα τάσης των δυο φάσεων.
Το άθροισμα; Μα ό,τι πατάει σε δυο φάσεις θα έχει την αυτή πολική τάση στα άκρα του. Για ποιο άθροισμα μιλάς; Ή δεν ξέρεις ότι σε αυτές τις περιπτώσεις έχει σημασία και η διαφορά φάσης στον υπολογισμό της διαφοράς των τάσεων, αν βέβαια έχουμε και ένα τρίτο σημείο μέτρησης, διότι μεταξύ δυο σημείων μόνο μια τάση μπορεί να υπάρχει.

η αντίσταση του πηνίου εχει υπολογιστεί για 220 βολτ και 50ΗΖ με αποτέλεσμα όταν το εκθέσουμε σε μεγαλύτερη συχνότητα και τάση το ρεύμα που θα διελευσει στα πηνία θα αυξήσει την θερμοκρασία και θα μειώσει τον χρόνο ζωής δραματικά.
Με μεγαλύτερη συχνότητα το ρεύμα που θα περάσει θα είναι μικρότερο από το ονομαστικό συνεπώς ο κινητήρας δεν θα καεί από μεγαλύτερη συχνότητα.

το ημίτονο που περνούμε απο την σύνδεση δυο φάσεων το μοτέρ θα το ''δει'' σύμφωνα με την δικη του διάταξη τυλίγματος, η οποια ειναι στις 90'μοιρες
Αυτό είναι μια αυθαίρετη δική σου σκέψη η οποία φυσικά δεν έχει καμία λογική. Τότε γιατί βάζουμε πυκνωτή σε σειρά με το βοηθητικό τύλιγμα του μοτέρ; Μόνο το ρεύμα του inverter "βλέπει" το μοτέρ όπως του αρέσει, ενώ το ρεύμα της ΔΕΗ όχι;

η συχνότητα οταν συνδυάζουμε δυο φάσεις με διάφορα δυναμικού 120' μοίρες δεν είναι 50ΗΖ οπως ειναι η καθε μια ξεχωριστά στα 50ΗΖ αλλά το αρθρισμα αυτών των δυο,, εξ ου και η μεγαλύτερη ταχύτητα περιστροφής.
Μιλάμε για καμία επαφή με τη λογική ούτε με την πραγματικότητα. Η συχνότητα "όταν συνδυάζεις δυο φάσεις με διαφορά" φάσης (και όχι "δυναμικού") 120ο, 90ο, 2ο, 180ο, 269ο και οποιοδήποτε άλλο νούμερο μοιρών, είναι πάντα όσο η συχνότητα της καθεμιάς, δηλαδή εδώ 50Hz. Εσύ δηλαδή πώς φαντάζεσαι την έννοια της διαφοράς φάσης με διαφορετικές συχνότητες; Πού είδες εσύ μεγαλύτερη ταχύτητα περιστροφής αν "συνδυάσεις" δυο φάσεις μεταξύ τους;

η ταση οταν συνδιαζουμε δυο φασεις των 220βολτ ειναι το αρθρισμα της διαφορας δυναμικου μεταξυ αυτων
Παραλογισμού συνέχεια. Οι φάσεις μιας τριφασικής παροχής της ΔΕΗ ας πούμε έχουν 230V ως προς γη. Υποστηρίζεις δηλαδή ότι η τάση μεταξύ των φάσεων θα είναι η διπλάσια, δηλαδή 460V; Τη μέτρησες ποτέ να δεις ότι είναι 400V και είναι τόσο διότι είναι 230V επί ρίζα 3, όπου 3 το πλήθος των φάσεων; Πέρα από αυτό οι τάσεις εξόδου που αναγράφει το inverter είναι οι τρεις ίδιες τάσεις που εμφανίζονται μεταξύ των 3 ακροδεκτών εξόδου του, όχι μεταξύ της κάθε εξόδου του και της γης ή του ουδετέρου, ώστε η πολική τάση να είναι επί ρίζα 3!

δεν εχω να προσθέσω κάτι αλλο μονο να σκέφτεστε λιγο.
Μήπως πρέπει να κάνεις την αρχή; :001_smile:

tsimpidas
16-02-16, 11:39
γράφεις-μεταφράζεις-και λες πράγματα και αριθμούς που ούτε έγραψα ουτε υπονόησα και περιμένεις σοβαρή απάντηση ?

δεν έχω ούτε να προσθέσω ούτε να αφαιρέσω κάτι απο το αρχικό μήνυμα μου γιατί σε λίγο θα αρχίσουν τα ασυχνονα μοτερ να δουλεύουν......σαν συχρονα και universal,,,.:001_smile:

georgiokl
16-02-16, 11:44
Το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι τα εχεις κανει σαλατα με τα ηλεκτρομαγνητικα πεδια και τις μηχανες! Κατα τα αλλα συμφωνω με τον FILMAN! Επισης επειδη πολυ το τραβηξαμε το θεμα αν μπορει καποιος που εχει ινβερτερ και μονοφασικο κινητηρα ας το συνδεσει ας ρυθμισει τον ινβερτερ να μην κοιταει συμετρια και ας μας πει αν δουλευει! Μιας και αυτος που ξεκινησε το φορουμ δεν ξερει απο αυτα και δεν πρεπει να παρει το ρισκο!!

FILMAN
16-02-16, 11:49
γράφεις-μεταφράζεις-και λες πράγματα και αριθμούς που ούτε έγραψα ουτε υπονόησα και περιμένεις σοβαρή απάντηση ?

δεν έχω ούτε να προσθέσω ούτε να αφαιρέσω κάτι απο το αρχικό μήνυμα μου γιατί σε λίγο θα αρχίσουν τα ασυχνονα μοτερ να δουλεύουν......σαν συχρονα και universal,,,.:001_smile:
Εγώ δεν είπα ότι το ασύγχρονο μοτέρ θα δουλέψει ως σύγχρονο ούτε ως universal. Όποιος το είπε κάνει λάθος. Αυτά που είναι σε μπλε πλαισιάκια στο #51 αρνείσαι ότι τα έγραψες εσύ;

FILMAN
16-02-16, 11:50
επειδη πολυ το τραβηξαμε το θεμα αν μπορει καποιος που εχει ινβερτερ και μονοφασικο κινητηρα ας το συνδεσει ας ρυθμισει τον ινβερτερ να μην κοιταει συμετρια και ας μας πει αν δουλευει! Μιας και αυτος που ξεκινησε το φορουμ δεν ξερει απο αυτα και δεν πρεπει να παρει το ρισκο!!
Αυτός που ξεκίνησε το θέμα πρέπει να πάρει ένα τριφασικό μοτέρ να βάλει στο inverter και όχι να κάνει αυτό που λες! Για να δουλέψει αυτό το ήδη υπάρχον διφασικό μοτέρ με την τριφασική έξοδο του inverter (και με οποιαδήποτε τριφασική παροχή γενικότερα μοιρασμένο εξίσου στις 3 φάσεις) πρέπει να παρεμβληθούν δυο μετασχηματιστές SCOTT.

georgiokl
16-02-16, 12:00
Αυτός που ξεκίνησε το θέμα πρέπει να πάρει ένα τριφασικό μοτέρ να βάλει στο inverter και όχι να κάνει αυτό που λες! Για να δουλέψει αυτό το ήδη υπάρχον διφασικό μοτέρ με την τριφασική έξοδο του inverter (και με οποιαδήποτε τριφασική παροχή γενικότερα) πρέπει να παρεμβληθούν δυο μετασχηματιστές SCOTT.

καλα αλλα μια δοκιμη απο καποιον για να δουμε αν δουλευει και ο τροπος που προτεινα δεν νομιζω να βλαψει καποιος ας το συνδεσει και ας αρχισει με μικρη συχνοτητα!!

FILMAN
16-02-16, 12:02
Όταν λες αν δουλεύει, εννοείς αν θα γυρίσει με οποιονδήποτε τρόπο ο άξονας; Γιατί και με το χέρι γυρνάει.

tsimpidas
16-02-16, 12:50
Εγώ δεν είπα ότι το ασύγχρονο μοτέρ θα δουλέψει ως σύγχρονο ούτε ως universal. Όποιος το είπε κάνει λάθος. Αυτά που είναι σε μπλε πλαισιάκια στο #51 αρνείσαι ότι τα έγραψες εσύ;



βασικά δεν θα ''μαλώσουμε'' γιατι κάποιος πηρε τριφασικό ινβερτερ για να οδηγήσει μονοφασικό μοτέρ.. αυτό είναι εξ αρχής λάθος..

μετά είναι επισεις λάθος αυτό που θελει να κάνει ο ιδιοκτήτης του θέματος=να μειώσει τις στροφές ενός ασύγχρονου μοτέρ με ινβερτερ,αυτό μπορεί να γίνει μέχρι ένα 15% της συχνότητας παραπάνω και ένα 5% μικρότερη συχνότητα, αν η συχνότητα μειωθεί
πολύ και παραμένει η τάση ίδια τότε πάλι θα καεί το μοτέρ.

κατ' εμε η χρήση μηχανικού μειωτηρα ειναι μονόδρομος.

FILMAN
16-02-16, 12:57
βασικά δεν θα ''μαλώσουμε'' γιατι κάποιος πηρε τριφασικό ινβερτερ για να οδηγήσει μονοφασικό μοτέρ.. αυτό είναι εξ αρχής λάθος...
Ωραία, σ' αυτό συμφωνούμε όλοι νομίζω...

μετά είναι επισεις λάθος αυτό που θελει να κάνει ο ιδιοκτήτης του θέματος=να μειώσει τις στροφές ενός ασύγχρονου μοτέρ με ινβερτερ,αυτό μπορεί να γίνει μέχρι ένα 15% της συχνότητας παραπάνω και ένα 5% μικρότερη συχνότητα, αν η συχνότητα μειωθεί πολύ και παραμένει η τάση ίδια τότε πάλι θα καεί το μοτέρ.
Βρε Τσιμπίδα, ο έλεγχος συχνότητας με inverter σε ασύγχρονα τριφασικά μοτέρ είναι τόσο διαδεδομένος όσο δεν φαντάζεσαι. Ποιος σου είπε τα ποσοστά που λες εδώ; Η συχνότητα οδήγησης πέφτει μέχρι 3Hz ή και παρακάτω ακόμα (για κινητήρες σχεδιασμένους για 50Hz μιλάμε πάντα). Απλώς σε τόσο μικρές ταχύτητες περιστροφής ο ενσωματωμένος ανεμιστήρας του μοτέρ δεν είναι αποδοτικός και χρειάζεται ανεξάρτητος ανεμιστήρας ψύξης. Κανένα inverter δεν δίνει την ίδια τάση στο μοτέρ ανεξαρτήτως συχνότητας. Όσο πέφτει η συχνότητα που δίνει, πέφτει και η τάση (λόγος V/f).

georgiokl
16-02-16, 13:05
Όταν λες αν δουλεύει, εννοείς αν θα γυρίσει με οποιονδήποτε τρόπο ο άξονας; Γιατί και με το χέρι γυρνάει.

οταν λεω δουλευει εννοω οτι θα μπορεσει να ξεκινησει με φορτιο δε εννοω να γυρναει εν κενο!! καλο ειναι να το δοκιμασει καποιος και να μας πει μιας και εγω δεν εχω ινβερτερ και κινητηρες! Τες πα γενικα η σκεψη ειναι λιγο κουλη αλλα μαθηματικα γινεται απλα δεν θα εχεις την ιδια ροπη εκκινησης!! θα εχεις λιγοτερη!!

georgiokl
16-02-16, 13:21
βασικά δεν θα ''μαλώσουμε'' γιατι κάποιος πηρε τριφασικό ινβερτερ για να οδηγήσει μονοφασικό μοτέρ.. αυτό είναι εξ αρχής λάθος..

μετά είναι επισεις λάθος αυτό που θελει να κάνει ο ιδιοκτήτης του θέματος=να μειώσει τις στροφές ενός ασύγχρονου μοτέρ με ινβερτερ,αυτό μπορεί να γίνει μέχρι ένα 15% της συχνότητας παραπάνω και ένα 5% μικρότερη συχνότητα, αν η συχνότητα μειωθεί
πολύ και παραμένει η τάση ίδια τότε πάλι θα καεί το μοτέρ.

κατ' εμε η χρήση μηχανικού μειωτηρα ειναι μονόδρομος.

κοιτα στο πρωτο συμφωνησαμε ολοι!!

Τωρα δεν ξερω τι επαγγελμα κανεις ή αν εχεις τελιωσει ηλετρολογια! αλλα η ρυθμιση στροφων ασυγχρονου ΤΡΙΦΑΣΙΚΟΥ κινητηρα ειναι διαδεδομενη στην βιομηχανια και οχι μονο. Ολοι οι υδραυλικοι ανελκυστηρες δουλευουνε με αυτον τον τροπο ο συμπιεστης κανει ελεγχο στροφων με ινβερτερ και ελεγχει την σταθμη του ανελκιστηρα. Επισης εαν οι συνθηκες στο επιτρεπουνε συμφερει να εχεις εναν μεγαλυτερο κινητηρα και να τον λειτουργεις σε λιγοτερες στροφες αν κανεις οικονομοτεχνικη μελετη σε αυτο θα δεις οτι οταν λειτουργεις σε χαμηλοτερες στροφες καταναλωνεις και λιγοτερη ενεργεια!! και πριν αρχισουμε παλι να τσακωνομαστε για το αν ισχυει αυτο η οχι επικαλουμε την πηγη ενος καθηγητη μου οπου δουλευε στην ΑΒΒ και μας το εχει αποδειξει μαθηματικα οτι ισχυει.

Fixxxer
16-02-16, 13:22
Κανένα inverter δεν δίνει την ίδια τάση στο μοτέρ ανεξαρτήτως συχνότητας. Όσο πέφτει η συχνότητα που δίνει, πέφτει και η τάση (λόγος V/f).


Ισχυει και επισης για συχνοτητες ανω των 60Hz η ταση παραμενει σταθερη...

tsimpidas
16-02-16, 13:22
Ωραία, σ' αυτό συμφωνούμε όλοι νομίζω...

Βρε Τσιμπίδα, ο έλεγχος συχνότητας με inverter σε ασύγχρονα τριφασικά μοτέρ είναι τόσο διαδεδομένος όσο δεν φαντάζεσαι. Ποιος σου είπε τα ποσοστά που λες εδώ; Η συχνότητα οδήγησης πέφτει μέχρι 3Hz ή και παρακάτω ακόμα (για κινητήρες σχεδιασμένους για 50Hz μιλάμε πάντα). Απλώς σε τόσο μικρές ταχύτητες περιστροφής ο ενσωματωμένος ανεμιστήρας του μοτέρ δεν είναι αποδοτικός και χρειάζεται ανεξάρτητος ανεμιστήρας ψύξης. Κανένα inverter δεν δίνει την ίδια τάση στο μοτέρ ανεξαρτήτως συχνότητας. Όσο πέφτει η συχνότητα που δίνει, πέφτει και η τάση (λόγος V/f).


για τα 3ΗΖ.... κόψε κάτι... μηπως ενωεις 30Hz ?? =https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%AE_%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%AD%CE%B4%CE%B7%CF%83%CE %B7

οσο και να πέσει η ενεργός τάση V\F η αντιστηχη πτώση της αντίστασης του πηνίου ειναι γεωμετρικά μεγαλύτερη.

μην ξεχνάμε οτι έχει και φορτίο Γιωργο, ο καθηγητής σας στην ΑΒΒ το απεδιξε στον αερα ή με φορτιο ?

georgiokl
16-02-16, 13:26
για τα 3ΗΖ.... κόψε κάτι... μηπως ενωεις 30Hz ?? =https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%AE_%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%AD%CE%B4%CE%B7%CF%83%CE %B7

οσο και να πέσει η ενεργός τάση V\F η αντιστηχη πτώση της αντίστασης του πηνίου ειναι γεωμετρικά μεγαλύτερη.

εγω εχω δει κηνητηρα στα 2Hz και γυρναγε με 61ΣΑΛ
βεβαια ηταν για πειραματικο σκοπο αλλα γυρναγε και με φορτιο πανω!

Fixxxer
16-02-16, 13:27
για τα 3ΗΖ.... κόψε κάτι... μηπως ενωεις 30Hz ?? =https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%AE_%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%AD%CE%B4%CE%B7%CF%83%CE %B7

οσο και να πέσει η ενεργός τάση V\F η αντιστηχη πτώση της αντίστασης του πηνίου ειναι γεωμετρικά μεγαλύτερη.


Μια διορθωση η συχνοτητα ειναι αυτη που αλλαζει την αντισταση του πηνιου και οχι η ταση καθως ω=2πf

tsimpidas
16-02-16, 13:33
Μια διορθωση η συχνοτητα ειναι αυτη που αλλαζει την αντισταση του πηνιου και οχι η ταση καθως ω=2πf

ναι σωστα !!! δεν διευκρηνησα οτι η τάση είναι αυτή που καταστρέφει το μοτέρ οχι η συχνότητα

rama
16-02-16, 13:35
Επειδή τον φίλο που ξεκίνησε το θέμα τον παρέπεμψα εδώ από άλλο forum όπου γνωριζόμαστε από παλιά, να παρακαλέσω να δείξουμε γενικώς κόσμια διαγωγή! Ο Γιάννης ασχολείται με μηχανικής φύσεως μαστορέματα, και θέλει να δεί αν μπορεί με τον εξοπλισμό που βρέθηκε στα χέρια του να κάνει σωστή δουλειά. Το ζητούμενό του είναι να δουλέψει το κάθε τι όπως πρέπει και με πλήρως ελεγχόμενο τρόπο, κι όχι να δοκιμάσει αν θα μπαρουτιάσει το μοτέρ ή το inverter.

FILMAN
16-02-16, 13:36
Επισης εαν οι συνθηκες στο επιτρεπουνε συμφερει να εχεις εναν μεγαλυτερο κινητηρα και να τον λειτουργεις σε λιγοτερες στροφες αν κανεις οικονομοτεχνικη μελετη σε αυτο θα δεις οτι οταν λειτουργεις σε χαμηλοτερες στροφες καταναλωνεις και λιγοτερη ενεργεια!! και πριν αρχισουμε παλι να τσακωνομαστε για το αν ισχυει αυτο η οχι επικαλουμε την πηγη ενος καθηγητη μου οπου δουλευε στην ΑΒΒ και μας το εχει αποδειξει μαθηματικα οτι ισχυει.
Γιατί συμφέρει; Ο.Κ., ο κινητήρας που γυρίζει αργά συμπεριφέρεται ως κινητήρας μικρότερης ισχύος (ισχύς = ροπή * ταχύτητα). τι κερδίζω αν βάλω μεγαλύτερης ισχύος κινητήρα και τον δουλεύω έτσι από το να βάλω έναν μικρότερης ισχύος κινητήρα που θα μου δώσει τελικά την ίδια ισχύ;

georgiokl
16-02-16, 13:38
ναι σωστα !!! δεν διευκρηνησα οτι η τάση είναι αυτή που καταστρέφει το μοτέρ οχι η συχνότητα

τι ακριβως ενοεις;;;; ο ινβερτερ κραταει σταθερο τον λογο a=V/f δηλαδη στα 50hz εχουμε α=230/50=4,6, οταν παμε στα 40hz για να μηνει σταθερος ο λογος εχουμε V=α*f δηλαδη V=4.6*40=184V αρα οσο μειωνουμε την συχνοτητα μειωνεται και η ταση.

tsimpidas
16-02-16, 13:45
τι ακριβως ενοεις;;;; ο ινβερτερ κραταει σταθερο τον λογο a=V/f δηλαδη στα 50hz εχουμε α=230/50=4,6, οταν παμε στα 40hz για να μηνει σταθερος ο λογος εχουμε V=α*f δηλαδη V=4.6*40=184V αρα οσο μειωνουμε την συχνοτητα μειωνεται και η ταση.


μην ξεχνάμε οτι μιλάμε ΠΑΝΤΑ για ασυχρονο μοτέρ και οχι για steper.

georgiokl
16-02-16, 13:47
μην ξεχνάμε οτι μιλάμε ΠΑΝΤΑ για ασυχρονο μοτέρ και οχι για steper.

ποιος μιλησε για στεπερ;;; εγω σου λεω οτι ο ινβερτερ καθως μειωνει την συχνοτητα κραταει σταθερο τον λογο a=V/f αυτο ειναι χαρακτηρηστικο (αν οχι ολων) των περισσοτερων ινβερτερ που κυκλωφορουν στην αγορα.

tsimpidas
16-02-16, 13:52
ποιος μιλησε για στεπερ;;; εγω σου λεω οτι ο ινβερτερ καθως μειωνει την συχνοτητα κραταει σταθερο τον λογο a=V/f αυτο ειναι χαρακτηρηστικο (αν οχι ολων) των περισσοτερων ινβερτερ που κυκλωφορουν στην αγορα.


τα χαρακτηρηστικα των ασύγχρονων κινητήρων υποθέτω οτι αμελείς.


λοιπών παω πάσο, πολλά είπαμε
φιλάκια.:001_smile:

FILMAN
16-02-16, 14:05
Ισχυει και επισης για συχνοτητες ανω των 60Hz η ταση παραμενει σταθερη...Αν συμβαίνει αυτό είναι γιατί το inverter δεν μπορεί να δώσει στην έξοδό του τάση μεγαλύτερη από αυτή της τροφοδοσίας.

για τα 3ΗΖ.... κόψε κάτι... μηπως ενωεις 30Hz ??
Εννοώ 3, δηλαδή τρία Hz. Σου φαίνονται λίγα; Θέλεις να σου δείξω inverter που κατεβαίνει στα 0Hz (φυσικά ο κινητήρας δεν λειτουργεί με συνεχές);

οσο και να πέσει η ενεργός τάση V\F η αντιστηχη πτώση της αντίστασης του πηνίου ειναι γεωμετρικά μεγαλύτερη.
Δεν κατάλαβα τί θέλεις να πεις αλλά με 0VDC τροφοδοσία από τον κινητήρα δεν θα περάσει ρεύμα.

Επειδή τον φίλο που ξεκίνησε το θέμα τον παρέπεμψα εδώ από άλλο forum όπου γνωριζόμαστε από παλιά, να παρακαλέσω να δείξουμε γενικώς κόσμια διαγωγή! Ο Γιάννης ασχολείται με μηχανικής φύσεως μαστορέματα, και θέλει να δεί αν μπορεί με τον εξοπλισμό που βρέθηκε στα χέρια του να κάνει σωστή δουλειά. Το ζητούμενό του είναι να δουλέψει το κάθε τι όπως πρέπει και με πλήρως ελεγχόμενο τρόπο, κι όχι να δοκιμάσει αν θα μπαρουτιάσει το μοτέρ ή το inverter.
Αυτά νομίζω έχουν απαντηθεί ήδη. Ή θα αγοράσει ένα τριφασικό μοτέρ δίνοντας ένα Α ποσόν και το μοτέρ αυτό θα του μείνει στην άκρη, ή θα δώσει ένα μάλλον μεγαλύτερο του Α ποσόν για δύο μετασχηματιστές.

FILMAN
16-02-16, 14:08
τα χαρακτηρηστικα των ασύγχρονων κινητήρων υποθέτω οτι αμελείς.


λοιπών παω πάσο, πολλά είπαμε
φιλάκια.:001_smile:
Ρε Τσιμπίδα τί σε έχει πιάσει δεν καταλαβαίνω. Άνοιξε ένα manual οποιουδήποτε inverter και διάβασε!

georgiokl
16-02-16, 14:57
Ρε φιλιππε δεν ξερω! Η εμεις δεν τον καταλαβαινουμε η ο τσιμπιδας εχει φαει σκαλωμα! Ρε τσιμπιδα χωρις παρεξηγηση παντα! Τι εχεις τελιωσει και τι επαγγελμα κανεις;;

doctor_john
16-02-16, 15:37
παιδιά, ευχαριστώ πολύ αλλά είναι δύσκολο να ακολουθήσω την κουβέντα λόγο γνώσεων.

Λειτουργικά και αξιόπιστα μου φάνηκε η λύση αλλαγής μοτέρ, συμφωνείτε;
Λέω να δοκιμάσω με ένα "ίδιο" τριφασικό με ενδείξεις 220V 17A /380V 1A που βρήκα
σε καλή τιμή.]


Πήρα εξαρχής μονοφασικό γιατί ήταν στις προδιαγραφές του χώρου μου και ζωόδες, αντίστοιχη
κατασκευή με τριφασικό ονομάζεται φρέζα και είναι πανάκριβη :)

Είναι να πάω να πάρω το μοτέρ, πείτε μου αν συμφωνείτε (όχι μεταξύ σας απαραίτητα :lol: )

georgiokl
16-02-16, 15:49
Δειξε μας το μοτερ με λινκ!

FILMAN
16-02-16, 15:51
Τί είναι τα 17Α και 1Α που έγραψες;

Fixxxer
16-02-16, 16:02
Τί είναι τα 17Α και 1Α που έγραψες;
Μάλλον 1.7Α εννοεί...

FILMAN
16-02-16, 16:07
Μάλλον, μια και 1 * ρίζα 3 κάνει 1.7
Γιάννη τί εννοείς όταν λες ότι αυτό το μοτέρ είναι "ίδιο" με το προηγούμενο; Αυτό εδώ δεν είναι πολύ μεγαλύτερο;

doctor_john
16-02-16, 17:04
είναι το παρακάτω:
http://www.car.gr/parts/photos/7076261/

ίδιο όσον αφορά στροφές και την δύναμη αλλά και στο μέγεθος δεν φαίνεται μακριά.

υγ: 1.7 έχετε δίκιο, το 'σκισα!

doctor_john
16-02-16, 17:33
πω, μόλις το πόσταρα με πήρε ο άνθρωπος και το ακύρωσε :D

tsimpidas
16-02-16, 18:27
Εννοώ 3, δηλαδή τρία Hz. Σου φαίνονται λίγα; Θέλεις να σου δείξω inverter που κατεβαίνει στα 0Hz (φυσικά ο κινητήρας δεν λειτουργεί με συνεχές);


ς.



βασικά ασυχρονο μοτέρ που να δουλεύει με 3ΗΖ θα ηθελα να μας δείξεις ,,,αλλα προκείμενου να ψάχνουμε γωνία στο δεκάρικο
παω πασο.

tsimpidas
16-02-16, 18:30
Ρε φιλιππε δεν ξερω! Η εμεις δεν τον καταλαβαινουμε η ο τσιμπιδας εχει φαει σκαλωμα! Ρε τσιμπιδα χωρις παρεξηγηση παντα! Τι εχεις τελιωσει και τι επαγγελμα κανεις;;



συνδέω ασύγχρονα μοτέρ σε ινβερτερ στα 3ΗΖ και ζω από αυτό πλουσιοπαροχα.

georgiokl
16-02-16, 19:22
συνδέω ασύγχρονα μοτέρ σε ινβερτερ στα 3ΗΖ και ζω από αυτό πλουσιοπαροχα.

επειδη πολλα λες παρε ενα βιντεακι να σου λυσουμε και την αποροια δες στο 2:10 οτι το βαζει στα 3Hz το μοτερ και γυρναει! αν και δεν ειναι δικο μου βιντεο πιστευω να σε πεισει
https://www.youtube.com/watch?v=gP2xBpZFKoo

tsimpidas
16-02-16, 19:40
επειδη πολλα λες παρε ενα βιντεακι να σου λυσουμε και την αποροια δες στο 2:10 οτι το βαζει στα 3Hz το μοτερ και γυρναει! αν και δεν ειναι δικο μου βιντεο πιστευω να σε πεισει
https://www.youtube.com/watch?v=gP2xBpZFKoo



οποτε το πρόβλημα του Γιάννη λύθηκε.

k_palios
16-02-16, 20:39
Μια χαρα δουλευει το μοτερ και σε 3 και σε 5 Hz και μαλιστα δε παθαινει και τιποτα αν του εχεις βαλει εξωτερικο βετιλατερ, σε δοσομετρικη αντλια (greek πατεντα στο χωραφι) ολο το καλοκαιρι δουλευε το μοτερ σε ενα ευρος 4-8 Hz, εδω και 3 καλοκαιρια ακομα ζωντανο ειναι. Οσο για το αν δουλευουν τοσο χαμηλα, το LS που ειχα πειραματιστει μου γυριζε την δοσομετρικη στα 0.5Hz. Ειπα θα συνδεσω μονοφασικο ειχα δουλεια δε προλαβα, αλλα βιντεακι με μοτερ στα 0.5 μπορω ευκολα να σας εχω αυριο βραδυ

Κυριακίδης
16-02-16, 21:26
Ο Γιάννης ασχολείται με μηχανικής φύσεως μαστορέματα, και θέλει να δεί αν μπορεί με τον εξοπλισμό που βρέθηκε στα χέρια του να κάνει σωστή δουλειά. Το ζητούμενό του είναι να δουλέψει το κάθε τι όπως πρέπει και με πλήρως ελεγχόμενο τρόπο, κι όχι να δοκιμάσει αν θα μπαρουτιάσει το μοτέρ ή το inverter.
Λίγο περίεργα όλα αυτά . θέλει λέει να το κάνει για ένα κάθετο τρυπάνι (για 10 τρύπες) και κάποια φρέζα είπε αργότερα . Οκ καμιά αντίρρηση.
Αλλά δεν είναι κάπως "αρρωστημένο " να ψάχνουμε για 3 φασικά μοτέρ (όταν προηγουμένως μας μιλάει για κινητήρα 0,4 του ΗΡ)
Και άλλο τόσο για τεχνολογίες ινβέρτερ ? Καλά πόσα χρήματα συνολικά θα δώσει για μοτέρ + ινβερτερ? ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΘΕΤΟ ΤΡΥΠΑΝΙ 0,4 HP !!!!
Συμφωνώ και με #68 του Filman .

Ο Γιάννης ασχολείται με μηχανικής φύσεως μαστορέματα
Μια που ασχολείται με "μηχανικής φύσεως" ας δει και κάτι άλλα κόλπα
https://www.youtube.com/watch?v=olnXy-J48SY


ναι σωστα !!! δεν διευκρηνησα οτι η τάση είναι αυτή που καταστρέφει το μοτέρ οχι η συχνότητα
Δηλαδή πως το καταστρέφει η τάση ? (γιατί προηγουμένως σε δήλωση κάποιου , είπε ότι αν το ινβερτερ λειτουργεί στα 230V τόσο θα λειτουργήσει ως μάξιμουμ) . Γιαυτό λέτε όχι χρειάζεται και προσαρμογή ανεμιστήρων?
Άλλη περιέργεια που έχω είναι η εξής , .... μιλάτε για "τάση" και "συχνότητες" .. τα αμπέρ δεν συμμετέχουν?

doctor_john
16-02-16, 23:49
πόλεμος! χρειάζομαι το καπάκι του κάτω να μπεί πάνω...

62713

τα μεγέθη δείχνουν ίδια με αναλογικές μετρήσεις,
Θα δούμε αν ταιριάζει ο άξονας του τριφασικού στο καπάκι.

για όποιον ενδιαφέρεται:
SNR FRANCE κλειστά αυτολιπαινόμενα ο ιταλός, FAG GERMANY ανοικτά με πεντακάθαρο γράσσο ο ισπανός...
του '60 και τα δύο, τα ανοικτά είναι αθόρυβα, τα κλειστά όχι τόσο.

6mm μεγαλύτερος ο πυρήνας του τριφασικού.
4mm μικρότερο το τμήμα του άξονα που δέχεται ράουλο στο τριφασικό
(3cm αντί 3.4cm του δικού του, δεν το σκέφτομαι καν)
0.4Ηp 1390Rpm το μονοφασικό, 0.33Hp 900Rpm το τριφασικό.

doctor_john
17-02-16, 00:54
δείχνει καλά, διατηρώ την συνδεσμολογία και γεφυρώνω αντίστοιχα με το σχήμα;

6271462715

doctor_john
17-02-16, 01:09
Λίγο περίεργα όλα αυτά . θέλει λέει να το κάνει για ένα κάθετο τρυπάνι (για 10 τρύπες) και κάποια φρέζα είπε αργότερα . Οκ καμιά αντίρρηση.
Αλλά δεν είναι κάπως "αρρωστημένο " να ψάχνουμε για 3 φασικά μοτέρ (όταν προηγουμένως μας μιλάει για κινητήρα 0,4 του ΗΡ)
Και άλλο τόσο για τεχνολογίες ινβέρτερ ? Καλά πόσα χρήματα συνολικά θα δώσει για μοτέρ + ινβερτερ? ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΘΕΤΟ ΤΡΥΠΑΝΙ 0,4 HP !!!!
Συμφωνώ και με #68 του Filman .

Μια που ασχολείται με "μηχανικής φύσεως" ας δει και κάτι άλλα κόλπα
https://www.youtube.com/watch?v=olnXy-J48SY


Δηλαδή πως το καταστρέφει η τάση ? (γιατί προηγουμένως σε δήλωση κάποιου , είπε ότι αν το ινβερτερ λειτουργεί στα 230V τόσο θα λειτουργήσει ως μάξιμουμ) . Γιαυτό λέτε όχι χρειάζεται και προσαρμογή ανεμιστήρων?
Άλλη περιέργεια που έχω είναι η εξής , .... μιλάτε για "τάση" και "συχνότητες" .. τα αμπέρ δεν συμμετέχουν?

Καθόλου περίεργα, χρειάζομαι κάθετες τομές σε λεπτό υλικό απουσία συντονισμών.
Φρέζα δεν μπορώ να χρηματοδοτήσω, βρήκα ένα δράπανο που θεωρώ απίθανο να
συντονίζει αλλά τα εργαλεία μου χρειάζονται χαμηλές ταχύτητες για να συντηρούνται...

Ωραία τα άλλα κόλπα κοστίζουν σε χρόνο όμως...

georgiokl
17-02-16, 01:19
δείχνει καλά, διατηρώ την συνδεσμολογία και γεφυρώνω αντίστοιχα με το σχήμα;

6271462715

Δεν ξερω τι ακριβως εχεις βγαλει φωτογραφια αλλα εαν το καφε καλωδιο κατω δεξια βιδα ειναι γειωση αυτο ειναι εγκληματικο!

Επισης το ταμπελακι λεει για αστερα 380 για τριγωνο 220 οποτε εσυ με το ινβερτερ που εχεις μπορεις να το βαλεις στο τριγωνο!

doctor_john
17-02-16, 01:43
το είδα όταν το έλεγξα, τι να πεις!

γεφυρώνω ότι υπάρχει σαν συνδεσμολογία όπως στο σχήμα των 220.

Καλώδιο θα αλλάξω έτσι και αλλιώς.

62716

μπετερ;

lepouras
17-02-16, 02:10
η συνδεσμολογία στα λαμακια είναι σωστή τώρα. άλλαξε και το καλώδιο και βάλε ένα σωστό και ξεκίνα δοκιμές. επειδή ενδέχεται σε πρώτη δοκιμή να σου γυρνά ανάποδα το μοτερ παρότι πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα από το ινβερτερ να αντιστρέψεις την φορά περιστροφής με κάποιο κουμπί καλύτερα να το κάνεις απλά αλλάζοντας θέσει σε δύο από τα τρία καλώδια από την έξοδο του ινβερτερ.

arkoudiaris
17-02-16, 08:04
Καλημέρα παιδιά, έχω μια ερώτηση-πρόταση, ΠΟΤΕ δεν έχω δει μηχανή να συνδέεται με συνδεσμολογία τριγώνου όταν θα οδηγηθεί με αντιστροφέα. Τις περισσότερες φορές έχω δει μονο με απομονωμένο ουδέτερο και σπάνια με συνδεδεμένο ουδέτερο κόμβο. Αν και πάντα είχα της απορία γιατι δεν συνδέεται η μηχανή σε τρίγωνο σε αυτή την περίπτωση, πιθανότατα η απάντηση να είναι λόγω της καλύτερης ποιοτικά κυματομορφής τάσης που δίνεται στα τυλίγματα της όταν συνδεσμολογείται ως αστέρας (κάτι που ισχύει)-(και φυσικά θα πεί κάποιος οτι το ρεύμα μας ενδιαφέρει να έχει καθαρά ημιτονοειδή κυματομορφή)-(και θα πω με την σειρά μου πως ναι, αλλά τις πολλές φορές αυτό εξαρτάται από την τάση τροφοδοσίας)

doctor_john
17-02-16, 09:15
ξεκάθαρα τέχνη η ηλεκτρολογία, λειτουργεί με πάνω από έναν τρόπους
αποδίδοντας ίδιο αποτέλεσμα με διαφορετική χροιά... :D

αν θέλετε να το δοκιμάσω σαν αστέρα μου λέτε.

arkoudiaris
17-02-16, 09:23
Φυσικα κ θα λειτουργήσει κ με τις δυο συνδεσμολογιες κ ολοι γνωριζουμε το κερδος της καθεμιας... Απλα μια διαπιστωση παρατηρηση εκανα....

Ενα αλλο που ισως εχει σχεση ειναι πως σε τριγωνο το ρευμα μαγνητισης που εχει καθαρα τριτη αρμονικη (αν κ πολυ μικρο σε πλατος σε σχεση με το υπόλοιπο ρευμα στατη) ρεει μονο μεσα στο τριγωνο...συμπιεζεται κ δεν ρεει στις τρεις φασεις του αντιστροφεα.

doctor_john
17-02-16, 09:40
Nα το γυρίσω;
Το inverter φαντάζομαι δεν το νοιάζει, θα διαβάζει πάλι την συχνότητα κλπ.

Δεν γνωρίζω το κέρδος της κάθε συνδεσμολογίας, αν είναι αυτό που περιγράφεις παραπάνω
καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι.

rama
17-02-16, 09:41
Γιάννη, δώσε βάση σε αυτό που σου έγραψε ο lepouras, οτι αν η φορά περιστροφής σου προκύψει ανάποδη από την επιθυμητή, απλώς αντιμεταθέτεις δύο οποιεσδήποτε από τις τρείς φάσεις και είσαι έτοιμος.
Πάντως με έχεις εντυπωσιάσει που έμαθες πιά και και τις συνδεσμολογίες των τριφασικών! Είσαι και αστέρι και Δ από το Δρ...!

arkoudiaris
17-02-16, 09:55
Δωσε ταση..

doctor_john
17-02-16, 10:27
το 'χω με την φορά, αν είσαι τυπικός αλλάζεις τα ακριανά και αλλάζει.
Με το καλώδιο της παροχής τι κάνω;
Η είσοδος του inverter δείχνει τρείς φάσεις και γείωση.

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=62660&d=1455383978

georgiokl
17-02-16, 10:27
Αντε και καλη επιτυχια και χωρις πυροτεχνηματα!!

FILMAN
17-02-16, 11:19
πόλεμος! χρειάζομαι το καπάκι του κάτω να μπεί πάνω...

62713

τα μεγέθη δείχνουν ίδια με αναλογικές μετρήσεις,
Θα δούμε αν ταιριάζει ο άξονας του τριφασικού στο καπάκι.
6mm μεγαλύτερος ο πυρήνας του τριφασικού.
4mm μικρότερο το τμήμα του άξονα που δέχεται ράουλο στο τριφασικό
(3cm αντί 3.4cm του δικού του, δεν το σκέφτομαι καν)
0.4Ηp 1390Rpm το μονοφασικό, 0.33Hp 900Rpm το τριφασικό.
Ο ρότορας που έχεις τώρα στο μοτέρ αφήνει κενό σε σχέση με το στάτορα; Απάντησε γιατί αυτό είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!

δείχνει καλά, διατηρώ την συνδεσμολογία και γεφυρώνω αντίστοιχα με το σχήμα;

6271462715
Όχι, κάνε συνδεσμολογία Δ.

το είδα όταν το έλεγξα, τι να πεις!
γεφυρώνω ότι υπάρχει σαν συνδεσμολογία όπως στο σχήμα των 220.
Καλώδιο θα αλλάξω έτσι και αλλιώς.

62716

μπετερ;
Ναι. Καλά, το καλώδιο αυτό δεν είχε κίτρινο ή κιτρινοπράσινο αγωγό; Επίσης καλύτερα να βάλεις πολύκλωνο καλώδιο με ακροδέκτες αντί για μονόκλωνο, και όχι μεγάλου μήκους (το inverter να είναι κοντά στο μοτέρ)

Καλημέρα παιδιά, έχω μια ερώτηση-πρόταση, ΠΟΤΕ δεν έχω δει μηχανή να συνδέεται με συνδεσμολογία τριγώνου όταν θα οδηγηθεί με αντιστροφέα. Τις περισσότερες φορές έχω δει μονο με απομονωμένο ουδέτερο και σπάνια με συνδεδεμένο ουδέτερο κόμβο. Αν και πάντα είχα της απορία γιατι δεν συνδέεται η μηχανή σε τρίγωνο σε αυτή την περίπτωση, πιθανότατα η απάντηση να είναι λόγω της καλύτερης ποιοτικά κυματομορφής τάσης που δίνεται στα τυλίγματα της όταν συνδεσμολογείται ως αστέρας (κάτι που ισχύει)-(και φυσικά θα πεί κάποιος οτι το ρεύμα μας ενδιαφέρει να έχει καθαρά ημιτονοειδή κυματομορφή)-(και θα πω με την σειρά μου πως ναι, αλλά τις πολλές φορές αυτό εξαρτάται από την τάση τροφοδοσίας)

Φυσικα κ θα λειτουργήσει κ με τις δυο συνδεσμολογιες κ ολοι γνωριζουμε το κερδος της καθεμιας... Απλα μια διαπιστωση παρατηρηση εκανα....
Η συνδεσμολογία εξαρτάται από την τάση εξόδου του inverter και την τάση τροφοδοσίας του κινητήρα. Αν το inverter βγάζει 3 Χ 230V όπως αυτό εδώ, τότε θα πρέπει να συνδέσεις ένα κινητήρα 230VΔ / 400VΥ κατά Δ, αλλιώς αν τον συνδέσεις κατά Υ θα συμπεριφέρεται σαν κινητήρας μικρότερης ισχύος (αφού αντί για 400V θα δέχεται μόνο 230V). Αν έχεις κινητήρα 400VΔ / 690VΥ δεν μπορείς να πάρεις την πλήρη ισχύ όπως και να τον συνδέσεις, αλλά η ισχύς που θα πάρεις αν τον συνδέσεις σε Δ θα είναι μεγαλύτερη από ότι αν τον συνδέσεις σε Υ.

Nα το γυρίσω;
Το inverter φαντάζομαι δεν το νοιάζει, θα διαβάζει πάλι την συχνότητα κλπ.
Τα καλώδια των φάσεων μπορείς να τα συνδέσεις όπως θέλεις. Η φορά περιστροφής μπορεί πιθανότατα να αλλάξει από το inverter αλλά είναι ωραίο και η σύνδεση να είναι σωστή ώστε όταν το inverter δείχνει ότι ο κινητήρας δουλεύει π.χ. δεξιόστροφα αυτός να μην κάνει το ανάποδο.

το 'χω με την φορά, αν είσαι τυπικός αλλάζεις τα ακριανά και αλλάζει.Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις τα ακριανά, αντιστρέφοντας μεταξύ τους δύο οποιαδήποτε από τα τρία καλώδια τροφοδότησης του μοτέρ, αυτό θα γυρίσει ανάποδα.

Με το καλώδιο της παροχής τι κάνω;
Η είσοδος του inverter δείχνει τρείς φάσεις και γείωση.

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=62660&d=1455383978
Οι οδηγίες που έβαλες λένε να δώσεις φάση στο R/L1, ουδέτερο στο S/L2 και τη γείωση εκεί που τη δείχνει. Στο T/L3 προφανώς δεν συνδέεις τίποτα.

doctor_john
17-02-16, 11:35
Ο ρότορας που έχεις τώρα στο μοτέρ αφήνει κενό σε σχέση με το στάτορα; Απάντησε γιατί αυτό είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
Δεν άλλαξα ρότορα, το καπάκι μόνο ;)

Όχι, κάνε συνδεσμολογία Δ.
οκ

Ναι. Καλά, το καλώδιο αυτό δεν είχε κίτρινο ή κιτρινοπράσινο αγωγό; Επίσης καλύτερα να βάλεις πολύκλωνο καλώδιο με ακροδέκτες αντί για μονόκλωνο, και όχι μεγάλου μήκους (το inverter να είναι κοντά στο μοτέρ)
οκ

Η συνδεσμολογία εξαρτάται από την τάση εξόδου του inverter και την τάση τροφοδοσίας του κινητήρα. Αν το inverter βγάζει 3 Χ 230V όπως αυτό εδώ, τότε θα πρέπει να συνδέσεις ένα κινητήρα 230VΔ / 400VΥ κατά Δ, αλλιώς αν τον συνδέσεις κατά Υ θα συμπεριφέρεται σαν κινητήρας μικρότερης ισχύος (αφού αντί για 400V θα δέχεται μόνο 230V). Αν έχεις κινητήρα 400VΔ / 690VΥ δεν μπορείς να πάρεις την πλήρη ισχύ όπως και να τον συνδέσεις, αλλά η ισχύς που θα πάρεις αν τον συνδέσεις σε Δ θα είναι μεγαλύτερη από ότι αν τον συνδέσεις σε Υ.
οκ

Τα καλώδια των φάσεων μπορείς να τα συνδέσεις όπως θέλεις. Η φορά περιστροφής μπορεί πιθανότατα να αλλάξει από το inverter αλλά είναι ωραίο και η σύνδεση να είναι σωστή ώστε όταν το inverter δείχνει ότι ο κινητήρας δουλεύει π.χ. δεξιόστροφα αυτός να μην κάνει το ανάποδο.
Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις τα ακριανά, αντιστρέφοντας μεταξύ τους δύο οποιαδήποτε από τα τρία καλώδια τροφοδότησης του μοτέρ, αυτό θα γυρίσει ανάποδα.
οκ

Οι οδηγίες που έβαλες λένε να δώσεις φάση στο R/L1, ουδέτερο στο S/L2 και τη γείωση εκεί που τη δείχνει. Στο T/L3 προφανώς δεν συνδέεις τίποτα.

ευχαριστώ! θα πάρω ένα καλώδιο - διακόπτη κλπ και ξεκινώ.

FILMAN
17-02-16, 11:45
Άρα τώρα το μοτέρ αυτό έχει τον δικό του ρότορα;

doctor_john
17-02-16, 11:54
ναι, όπως φαίνεται σαν σετ στο πάνω μέρος της φωτό, απλά με το καπάκι του κάτω.

Θα βάλω βιομηχανικό διακόπτη πρίν το ιnverter αν δεν έχετε αντίρρηση.

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=62713&d=1455658616


ψάχνω υφασμάτινο καλώδιο 3x και 4x αν ξέρετε ότι υπάρχει πείτε μου :)

FILMAN
17-02-16, 11:58
Εντάξει τότε. Τί εννοείς "βιομηχανικό διακόπτη";

Fixxxer
17-02-16, 12:01
Nαι να βάλεις διακόπτη και αυτόματη ασφάλεια...
Ρελε διαρροής φαντάζομαι έχεις στον πίνακα...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

arkoudiaris
17-02-16, 12:02
Φιλιππα αυτο που λες το καταλαβαινω.. Ομως ο αντιστροφεας αυτος δινει 230 πολικη? Σορρυ αλλα ειμαι απο κινητο κ δεν μπορω να δω τα ανεβασμενα. Αν ειναι έτσι τοτε πρεπει ο κινητηρας να συνδεθει σε τριγωνο.

FILMAN
17-02-16, 12:07
Αλλά δεν είναι κάπως "αρρωστημένο " να ψάχνουμε για 3 φασικά μοτέρ (όταν προηγουμένως μας μιλάει για κινητήρα 0,4 του ΗΡ)
Όχι! Βασικά ο μόνος λόγος να ΜΗΝ κάνεις ένα μοτέρ τριφασικό, είναι αν εκεί που θα χρησιμοποιηθεί δεν υπάρχει τριφασικό ρεύμα! Στη βιομηχανία που δεν συμβαίνει αυτό, και το μικρότερο μοτέρ συμφέρει να είναι τριφασικό!

Και άλλο τόσο για τεχνολογίες ινβέρτερ ? Καλά πόσα χρήματα συνολικά θα δώσει για μοτέρ + ινβερτερ? ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΘΕΤΟ ΤΡΥΠΑΝΙ 0,4 HP !!!!
Το inverter το πήρε ήδη.

Δηλαδή πως το καταστρέφει η τάση ? (γιατί προηγουμένως σε δήλωση κάποιου , είπε ότι αν το ινβερτερ λειτουργεί στα 230V τόσο θα λειτουργήσει ως μάξιμουμ) . Γιαυτό λέτε όχι χρειάζεται και προσαρμογή ανεμιστήρων?
Ο ανεμιστήρας χρειάζεται αν λειτουργείς τον κινητήρα σε χαμηλή συχνότητα οπότε περιστρέφεται πολύ αργά. Επειδή ο ενσωματωμένος ανεμιστήρας του δεν είναι αποτελεσματικός υπό αυτές τις συνθήκες, θέλει ψύξη με εξωτερικά μέσα.

Άλλη περιέργεια που έχω είναι η εξής , .... μιλάτε για "τάση" και "συχνότητες" .. τα αμπέρ δεν συμμετέχουν?
Φυσικά. Ο λόγος που μειώνεις την τάση που δίνεις στο μοτέρ καθώς μειώνεις τη συχνότητα είναι αυτός ακριβώς - να μην αυξηθεί το ρεύμα του κινητήρα πάνω από το ονομαστικό.

FILMAN
17-02-16, 12:08
Φιλιππα αυτο που λες το καταλαβαινω.. Ομως ο αντιστροφεας αυτος δινει 230 πολικη? Σορρυ αλλα ειμαι απο κινητο κ δεν μπορω να δω τα ανεβασμενα. Αν ειναι έτσι τοτε πρεπει ο κινητηρας να συνδεθει σε τριγωνο.
Ναι, αυτό κάνει.

doctor_john
17-02-16, 12:15
Αν πάνε όλα καλά, θα πρέπει να δώσω 6V ΑC σε φως εργασίας που έχει
εντοιχισμένο στον κορμό (θα πατεντάρω φακό με led στην ίδια διάμετρο).
Εκτός inverter φυσικά, αν προτείνετε να βάλω κάποιο βεντιλατερ από pc με αντίστοιχες
διαστάσεις στο μοτερ να μου το πείτε.

Ο κινητήρας δίνει ~303Rpm με την κοντύτερη σχέση μηχανικά, θα το χρησιμοποιώ
σε 40-60 Rpm στις περισσότερες εργασίες.

FILMAN
17-02-16, 12:19
Δοκίμασε πρώτα να δεις πόσο ζεσταίνεται. Είπες ότι δεν θα το δουλεύεις πολλή ώρα.

doctor_john
17-02-16, 12:34
Μην το έχω και άγχος, αφού το φτιάχνω που το φτιάχνω. Δεν με πειράζει
να φτιάξω ένα μικρό πινακάκι με το γενικό on - off και δυο διακόπτες..

62718

FILMAN
17-02-16, 12:43
Βλέπω και κάτι LED στο πάνελ. Τί σκοπεύεις να κάνεις μ' αυτά;

FILMAN
17-02-16, 12:45
Ο κινητήρας δίνει ~303Rpm με την κοντύτερη σχέση μηχανικά, θα το χρησιμοποιώ
σε 40-60 Rpm στις περισσότερες εργασίες.
Αυτός θα σου δώσει λιγότερες γιατί είναι 900 στροφών ενώ ο προηγούμενος ήταν 1500. Αυτό είναι άλλο ένα κέρδος που θα έχεις από την αλλαγή του μοτέρ.

doctor_john
17-02-16, 12:46
τυχαία το έβαλα σαν δείγμα γι΄αυτό που έλεγα.
Φοβάμαι δεν κατάλαβα την ερώτηση, αν έχουν ενδεικτικά led οι διακόπτες
αλλάζει κάτι;

303 θα δώσει ο νέος, ο παλιός ήταν 1400 και έδινε 470.

FILMAN
17-02-16, 12:55
Αυτό είναι για σκάφος και τα LED θα είναι για 12 ή για 24V

Ωραία, άρα υπολόγισες τις στροφές με το νέο μοτέρ

Άρα για τις στροφές που θέλεις θα δουλέψεις το μοτέρ στα 6 ... 10Hz περίπου

doctor_john
17-02-16, 13:01
θα κάνω δουλειά λες ή θα είναι αδύναμο το μοτερ;

Πινακάκι θα φτιάξω απλά μου αρέσουν οι ελικοπτεράδικοι διακόπτες
για τα δευτερεύοντα (που μόλις αυξήθηκαν για να έχω αναμονή για μια μικρή αντλία σαπωνέλαιου).

FILMAN
17-02-16, 13:23
θα κάνω δουλειά λες ή θα είναι αδύναμο το μοτερ;Αφού έχει την ίδια ισχύ με το παλιό! Δουλεύοντάς το με χαμηλότερη συχνότητα πέφτει η ισχύς αλλά αυτό σημαίνει χαμηλότερες στροφές και όχι χαμηλότερη ροπή (αν έχεις ενεργοποιήσει τη λειτουργία constant torque στο inverter)

arkoudiaris
17-02-16, 14:35
Μονο λειτουργια σταθερης ροπης δεν εχουν αυτα? Λειτουργια σταθερης ισχυος δλδ field weakening για υψηλες στροφες δυσκολα γινεται με v/f ανοιχτου βρογχου οπως πιθανον να ειναι αυτο.

MacGyver
17-02-16, 14:42
θα κάνω δουλειά λες ή θα είναι αδύναμο το μοτερ;
.
Εφόσον είσαι πολύ ψηλά σε σχέση με τις τελικές στροφές, πέρα από το inverter, αν η πρώτη μετάδοση από το μοτέρ γίνεται με ιμάντα και εφόσον είναι εφικτό, καλό θα ήταν να σκεφτείς την αντικατάσταση της απέναντι του μοτέρ τροχαλίας με άλλη μεγαλύτερης διαμέτρου.

FILMAN
17-02-16, 14:50
Μονο λειτουργια σταθερης ροπης δεν εχουν αυτα? Λειτουργια σταθερης ισχυος δλδ field weakening για υψηλες στροφες δυσκολα γινεται με v/f ανοιχτου βρογχου οπως πιθανον να ειναι αυτο.
Μπορεί να έχει και λειτουργία fan / pump που δεν το κάνει αυτό.

doctor_john
17-02-16, 16:40
Εφόσον είσαι πολύ ψηλά σε σχέση με τις τελικές στροφές, πέρα από το inverter, αν η πρώτη μετάδοση από το μοτέρ γίνεται με ιμάντα και εφόσον είναι εφικτό, καλό θα ήταν να σκεφτείς την αντικατάσταση της απέναντι του μοτέρ τροχαλίας με άλλη μεγαλύτερης διαμέτρου.

Δεν χωράει στο χώρο των ταχυτήτων δυστυχώς. Για σχέση 2 αξόνων που έχω θα πρέπει το ράουλο - μειωτήρας ( ο μεγαλός που λες)
να είναι πάνω από 48cm διάμετρο.
Μπορώ να φτιάξω ένα ενδιάμεσο άξονα σε βάση "Ζ" (παράκεντρο με τον άξονα στήριξης του) έτσι ώστε να παρεμβάλω
άλλο ένα σετ ράουλα και να πετύχω τον ίδιο λόγο μείωσης x2 δηλαδή αν με 900Rpm στο μοτέρ έχω 303rpm να πετύχω 102rpm...
Προφανώς δεν είναι οι επιθυμητές, σε δεύτερη σκέψη θα έχουν γίνει τόσο σφιγκτά τα πράγματα στο κιβώτιο που αν θέλεις
να αλλάξεις σχέση θα το σκέφτεσαι.

Υπάρχει και άλλη λύση, να κάνω ένα παράθυρο δίπλα στον άξονα κίνησης του μοτέρ και να βγάλω εξωτερικά
ένα θηρίο ράουλο (~52cm) να πέρνει την κίνηση από το μικρότερο και να την δίνει στο τελικό με ένα μικρό (6cm).
Θα έχω όμως έναν ιπτάμενο δίσκο να ρολάρει σε εργασίες που διαχειρίζομαι σωλήνες... δεν το βλέπω ασφαλές
και το αφήνω για τρίτη λύση.
Άσε που για να βρώ τεράστιο ραουλο θα πρέπει να ξηλώσω από κάποιο παλιό opel; κάποιο πλυντήριο;
Ότι θα με κυνηγήσει κάποιος είναι σίγουρο, αν θα με πιάσει δεν ξέρω :lol:

Πήρα κάποια διακοπτάκια σήμερα (220V 15A) και ρώτησα για το γενικό... χωρίς να είναι
θερμικός ή μαγνητικός έχει κανα 40ε... Ωραίος, 6cm² κουμπιά έχει, θα περιμένει λίγο.

Για να δοκιμάσω το μοτέρ χωρίς το inverter θα βάλω τις ακριανες φάσεις στο ίδιο την μεσαία ουδέτερο
και την γείωση στη γείωση;

lepouras
17-02-16, 17:00
εγώ θα σου πω απλά. εφόσον έχεις και το μοτερ ξεκίνα τροφοδοτώντας το με το ινβερτερ και θα αρχίσει δοκιμές. χαμηλώνεις στροφές και βλέπεις αν ανταποκρίνεται σωστά. μετά θα βάλεις και φορτία. δηλαδή να τρυπήσεις κάτι χοντρό με μεγάλο ποτήρι και ξανά βλέπεις.με τα αποτελέσματα που θα συγκεντρώσεις βλέπεις τελικά τη και πως θα συνεχίσεις.

doctor_john
17-02-16, 18:44
Το σύνδεσα, λειτουργεί χωρίς την αμεσότητα του τριφασικού και έχει πλήρη ροπή στα 50Ηz σε 3"+.
Το άλαξα σε δεξιόστροφο.
Στην αρχή έδειξε 60Ηz και στο δούλεμα του είχε σφύριγμα. Το κατέβασα και σταμάτησε τελείως.
Το κατέβασα και το άφησα να δουλέψει στα 20Hz και στα 10Hz, δεν είχε πρόβλημα κάνει λίγο
περισσότερο θόρυβο και αυξάνει 0.2Α (1 από 0.8 στα 50Hz).

Το χειριστήριο δεν ξέρω πως να ορίσω τι κάνει, δεν αλλάζει τις στροφές πάντως.
Σε όλη την κλίμακα είχε σύμπτωση των Ηz που ζητούσα με τα Hz που απέδιδε.

Διαβάζω λίγο τις παραμέτρους να τσεκάρω ότι έχει περιορισμούς αντίστοιχα με όσα αναφέρατε
και μόλις είδα ότι έχει... 9 group, νόμιζα 2.

σας ευχαριστώ όλους

MacGyver
17-02-16, 19:31
Χειριστήριο εννοείς το πάνελ;
Αν ναι, ο κεντρικός διακόπτης με conductor (relay) θα ανοιγοκλείνει την παροχή, μπουτόν η διακόπτης για το start stop στο fwd η rev (έχει ακροδέκτες το ινβέρτερ), και οι στροφές με configuration για εξωτερική ρύθμιση, με ποτενσιόμετρο και χρήση της εσωτερικής τάσης (10v συνήθως).
Μέσα από το μενού ορίζεις και τα όρια όπως και το jog αν χρειάζεται.
Όλα αυτά ισχύουν για τα περισσότερα, δεν διάβασα το δικό σου μάνουαλ.

doctor_john
17-02-16, 19:48
Ισχύουν και έχει άλλα τόσα, τι να κάνει με φορτίο, τι να κάνει χωρίς, πόσο τις εκατό επί της ροπής να εκκινεί... δεκάδες.
Έχει ένα ποτενσιόμετρο πάνω του που το λέει frequency seting αλλά δεν.. μπήκα σε μενού που ορίζεις τις αξίες λειτουργίας
του "ποτενσιόμετρου", σε άλλο μενού που ορίζεις την χρήση του "V.R" αντί του πληκτρολογίου.. τίποτα.

k_palios
18-02-16, 00:44
arkoudiaris τι εννοεις οτι δεν εχεις δει τριγωνο σε inverter? αμα λεει 400 τριγωνο 660 αστερα που θα βρεις τα 660 να το ταισεις???

arkoudiaris
18-02-16, 07:33
όταν σχεδιάζεις μια μηχανή για συγκεκριμένη εφαρμογή, και με το σκεπτικό να την οδήγησεις της από αντιστροφέα, ΠΟΤΕ δεν εχω δει να σχεδιάζεται σε τρίγωνο.

Αυτό που λες εσύ είναι σωστό, όπως κ το παραδέχομαι κ γω, αλλά αυτές οι μηχανές όπως αυτή του φίλου μας είναι γενικού σκοπού, και δεν νομίζω ότι σχεδιάστηκε με σκοπό τροφοδότησης από αντιστροφέα.

Θα τα βρώ να την τροφοδοτήσω, με ανόρθωση διόδων,ένα boost και έναν αντιστροφέα.

tsimpidas
18-02-16, 08:47
Ισχύουν και έχει άλλα τόσα, τι να κάνει με φορτίο, τι να κάνει χωρίς, πόσο τις εκατό επί της ροπής να εκκινεί... δεκάδες.
Έχει ένα ποτενσιόμετρο πάνω του που το λέει frequency seting αλλά δεν.. μπήκα σε μενού που ορίζεις τις αξίες λειτουργίας
του "ποτενσιόμετρου", σε άλλο μενού που ορίζεις την χρήση του "V.R" αντί του πληκτρολογίου.. τίποτα.



όταν ολοκληρώσεις την κατασκευή σου πες μας τι συμβαίνει με φορτίο στις χαμηλές συχνότητες [από 30ΗΖ και κάτω.]

lepouras
18-02-16, 08:47
Νίκο.(arkoudiaris) σχεδόν όλα τα ινβερτερ αν τα συνδέσεις μονοφασικά η έξοδος ναι μεν βγάζει τριφασικό αλλά με πολική τάση της εισόδου. οπότε θα βγάλει 230.
σε αυτή την περίπτωση πρέπει πάντα να αλλαχτεί και η συνδεσμολογία των μοτερ από αστέρα σε τρίγωνο(εφόσον το επιτρέπουν τα χαρακτηριστικά του).
το μεγαλύτερο ποσοστό των μηχανημάτων τουλάχιστον στην Ελλάδα τα μοτερ τους είναι 220\380 που σημαίνει ότι το κάθε πηνίο του έχει τάση λειτουργίας 220 και γιαυτό πάντα τα βλέπεις σε συνδεσμολογία αστέρα. φυσικά όλα τα μηχανήματα που έχουν ινβερτερ όταν βγαίνουν από την παραγωγή υπολογίστηκαν για τριφασική παροχή. το καλό σε αυτά είναι ότι γίνετε ποιο εύκολα μετατροπή σε μονοφασικά αν χρειαστεί, με την αλλαγή σύνδεση του κινητήρα και προσαρμογή της τροφοδοσίας του ινβερτερ με μονοφασικό.
οπότε στο θέμα μας εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με το τή είχε κατά νου ο κατασκευαστής αλλά με το τη ζήτησε από την αρχή το παλικάρι και τη δεδομένα μας έδωσε. άρα η απάντηση δεν έχω δει, δεν τα βγάζουν έτσι, δεν σχεδιάζονται έτσι κλπ κλπ δεν ταιριάζει μιας και όλοι είχαμε (και απαντήσαμε με βάση αυτά ) τα δεδομένα από την αρχή.

arkoudiaris
18-02-16, 09:21
Lepouras οσα εντελει απαντησαμε στ9ν φιλο σωστα ειναι κ δεν διαφωνω.. Απλα μια παρατηρηση-ερωτηση εκανα.

Οντως οταν σχεδιαζετε ενας κινητηρας να οδηγηθει απο αντιστροφεα σχεδιαζετε ως αστερας δεν σου δινει καν την δυνατοτητα συνδεσης τριγωνιυ.

Οσοι κινητηρες λες δεν εχουν σχεδιαστεί για συγκεκριμενη εφαρμογη κ για συγκεκριμενο τροπο τροφοδοσιας για αυτο εχουν την επιλογη αστερα-τριγωνου.

lepouras
18-02-16, 09:26
όχι. αυτό σου λέω. όλοι οι τριφασικοί κινητήρες έχουν την δυνατότητα σύνδεσης αστέρα και τριγώνου(πλην ελαχίστων εξαιρέσεων). η τάση λειτουργία τους με βάση το δίκτυο που τροφοδοτούμαστε μας ορίζει την σύνδεση.

arkoudiaris
18-02-16, 09:39
Κινητηρας ηλεκτεοκινησης μηχανη ανεμογεννητριας.... ???? Σε συγκεκριμενες εφαρμογες ο κινητηρας σχεδιαζεται να οδηγηθει με συγκεκριμενο τροπο.... Πλοια... Τρενα.. Αεροπλανα... Παντου κ δεν υπαρχει η επιλογη που λες... Παρα μονο σε μηχανες γενικου σκοπου κ για συνδεση σε δικτυο... Δεν το ανακυω αλλο.. Διαφωνουμε οκ

doctor_john
18-02-16, 09:41
όταν ολοκληρώσεις την κατασκευή σου πες μας τι συμβαίνει με φορτίο στις χαμηλές συχνότητες [από 30ΗΖ και κάτω.]

Χρειάζομαι μια ασφάλεια για το ράουλο και θα δοκιμάσω. Το έβαλα σε σαλίγκαρο (Φ30? ) και δεν είδα κάτι άλλο.
Έπεξα λίγο με την ροπή εκκίνησης το slip και τον χρόνο απόκρισης αλλά τα γύρισα στα default.

Νομίζω ότι λόγο και των στροφών του (900) αποδίδει λογικά.

tsimpidas
18-02-16, 10:49
στα 50ΗΖ οι στροφες του ειναι 1500 rpm ,

οι 900 rpm ειναι ακριβώς στα 30ΗΖ,, η πρόβλεψη μου είναι οτι αν κατέβει χαμηλότερα η συχνότητα θα υπάρχει δραματική μείωση της ροπής και απότομη αύξηση της θερμοκρασίας.

Μπορει να κανω και λαθος:001_smile:

vasilllis
18-02-16, 11:54
όχι. αυτό σου λέω. όλοι οι τριφασικοί κινητήρες έχουν την δυνατότητα σύνδεσης αστέρα και τριγώνου(πλην ελαχίστων εξαιρέσεων). η τάση λειτουργία τους με βάση το δίκτυο που τροφοδοτούμαστε μας ορίζει την σύνδεση.

Προφανως εννοεις αν μπορουμε να τροφοδοτησουμε με την ταση λειτουργιας τους,γιατι στην Ελλαδα τον 400-690 δεν μπορουμε .

doctor_john
18-02-16, 12:28
στα 50ΗΖ οι στροφες του ειναι 1500 rpm ,

οι 900 rpm ειναι ακριβώς στα 30ΗΖ,, η πρόβλεψη μου είναι οτι αν κατέβει χαμηλότερα η συχνότητα θα υπάρχει δραματική μείωση της ροπής και απότομη αύξηση της θερμοκρασίας.

Μπορει να κανω και λαθος:001_smile:

Στα 50Ηz είναι 900Rpm από τον μπαμπά του, γι' αυτό λέω ότι πάει καλά ;)
Στα 10Ηz για 10' χωρίς φορτίο ήταν κρύο. 0.2Α παραπάνω τραβάει χαμηλά.

FILMAN
18-02-16, 13:38
Για να δοκιμάσω το μοτέρ χωρίς το inverter θα βάλω τις ακριανες φάσεις στο ίδιο την μεσαία ουδέτερο και την γείωση στη γείωση;
Ο ουδέτερος δεν συνδέεται ΠΟΥΘΕΝΑ πάω στο μοτέρ.

Το σύνδεσα, λειτουργεί χωρίς την αμεσότητα του τριφασικού και έχει πλήρη ροπή στα 50Ηz σε 3"+.
Έχει ράμπα επιταχύνσεως, γι αυτό.

Στην αρχή έδειξε 60Ηz και στο δούλεμα του είχε σφύριγμα. Το κατέβασα και σταμάτησε τελείως.
Το σφύριγμα έχει να κάνει με τη διακοπτική συχνότητα και όχι με τα Hz του SPWM που φτάνει στο μοτέρ.

Σε όλη την κλίμακα είχε σύμπτωση των Ηz που ζητούσα με τα Hz που απέδιδε.
Αυτό έλειπε!

στα 50ΗΖ οι στροφες του ειναι 1500 rpm ,

οι 900 rpm ειναι ακριβώς στα 30ΗΖ,, η πρόβλεψη μου είναι οτι αν κατέβει χαμηλότερα η συχνότητα θα υπάρχει δραματική μείωση της ροπής και απότομη αύξηση της θερμοκρασίας.

Μπορει να κανω και λαθος:001_smile:Στα 50Hz θα έχει 900RPM. Η ροπή δεν πέφτει με τη μείωση της συχνότητας αν διατηρείς το λόγο V/f (= το ρεύμα του κινητήρα)

doctor_john
18-02-16, 15:03
Ο ουδέτερος δεν συνδέεται ΠΟΥΘΕΝΑ πάω στο μοτέρ.

Πάμε λίγο τα βασικά, στην σύνδεση τριφασικού έχω 3 φάσεις και μια γείωση;
αντίστοιχα στο μονοφασικό, 1 φάση, γείωση και;

συγχώρα με filman είμαι άσχετος

FILMAN
18-02-16, 15:12
Στο τριφασικό έχεις 3 φάσεις, μια γείωση, και ενδεχομένως τον ουδέτερο. Στο τριφασικό μοτέρ που έχεις στα χέρια σου, για να δουλέψει συνδέεις τις 3 φάσεις και τη γείωση. Τον ουδέτερο μπορείς (χωρίς να είναι απαραίτητο) να τον συνδέσεις πάνω στον κόμβο του Υ, εννοείται μόνο αν έχεις κάνει συνδεσμολογία Υ. Αν έχεις συνδεσμολογία Δ όπως τώρα, δεν μπορείς να συνδέσεις τον ουδέτερο πουθενά πάνω στο μοτέρ.

Στο μονοφασικό έχεις μια φάση (μια οποιαδήποτε από τις 3 του τριφασικού συστήματος), τον ουδέτερο, και τη γείωση. Αυτά για μονοφασικό 230V. Μπορείς να έχεις και μονοφασικό 400V, όπου εκεί έχεις δυο φάσεις (δυο οποιεσδήποτε από τις 3 του τριφασικού συστήματος), και μια γείωση.

doctor_john
18-02-16, 15:59
To κατάλαβα. Όταν έχουμε τριφασικό σε τρίγωνο και θέλουμε να τροφοδοτήσουμε
από μία φάση, βάζουμε τις δύο φάσεις σε μία και την τρίτη στον ουδέτερο;

Μου δημιουργήθηκε απορία γιατί είχα ακουστα το "γεφύρωμα" των τριφασικών μοτέρ
για χρήση χωρίς inverter.

FILMAN
18-02-16, 16:11
To κατάλαβα. Όταν έχουμε τριφασικό σε τρίγωνο και θέλουμε να τροφοδοτήσουμε
από μία φάση, βάζουμε τις δύο φάσεις σε μία και την τρίτη στον ουδέτερο;
Εννοείται πως και OXI. Θα χρειαστείς και ΠΥΚΝΩΤΗ. Το ένα άκρο του κινητήρα λοιπόν θα πάει στη φάση, το άλλο στον ουδέτερο και το τρίτο θα συνδεθεί σε σειρά με τον πυκνωτή και θα πάει στη φάση ή τον ουδέτερο (αλλά είναι πιο ωραίο να πάει στη φάση).

doctor_john
19-02-16, 19:43
Θα αργήσουν λίγο οι εκτιμήσεις με φορτίο γιατί με την αλλαγή που έκανα στο σασί του μοτέρ
έμεινε μικρός τζόγος στον άξονα (~0.05mm) και χρειάζεται να το δεί αληθινός μηχανουργός
για να το δοκιμάσω εγκατεστημένο και με φορτίο.

doctor_john
13-03-16, 11:42
Kαλημέρα!

έτοιμος με καινούρια ρουλεμάν και χιτώνια για να αναιρέσω την μικρή φθορά των ~50 χρόνων του μοτέρ :biggrin:

Για όποιον ενδιαφέρεται μερικές μετρήσεις με φορτίο στα όρια του γλυστρήματος του ιμάντα μετάδοσης.

στα 50Ηz, εκκινεί με 1.1Α και καταφέρνει να τραβήξει 1.8Α με φορτίο.
στα 40Ηz εκκινεί 1.1Α και τραβά 1.7Α με φορτίο
στα 30Ηz εκκινεί 1.1Α και τραβά 1.7Α με φορτίο
στα 20Ηz εκκινεί 1Α και τραβά 1.5Α με φορτίο
στα 10Ηz εκκινεί 1Α και τραβά 1.4Α με φορτίο
στα 7-8Ηz εκκινεί 1Α και τραβά 1.3Α με φορτίο

το δούλεψα με τρυπάνι ίδιας διαμέτρου με τον άξονα μου (13mm)
πάνω σε πλάκα 20/40 ελαφρά σκληρυμένου.
Δεν κατάφερα να το σταματήσω πουθενά, μόνο με πολύ απότομη
εμπλοκή κατάφερα να γλυστρίσει ο ιμάντας.

Δείχνει να πηγαίνει καλά, αυτό οφείλεται στην δική σας βοήθεια και
λίγο στην τύχη που διάλεξα μοτέρ με 900rpm αντί 1390rpm...

με απλούστερες μετρήσεις είδα 1.5" περιστροφή στα 10.8Hz με την μικρότερη
ταχύτητα κιβωτίου που έχω. Πολύ πιθανά δεν θα ξαναδεί συχνότητα κάτω των 15Hz
αλλά χαίρομαι που λειτουργεί όπως φανταζόμασταν.

Σας ευχαριστώ όλους!

FILMAN
15-03-16, 10:50
Μια χαρά είναι οι μετρήσεις. Αν θες μεγαλύτερη ροπή υπό την ίδια ταχύτητα τότε απλά θες πιο ισχυρό μοτέρ.