PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφη για σκεψη



rfc
13-02-16, 19:06
Τι κανει εδω ο ποιητης παιδια?



https://www.youtube.com/watch?v=MgfvD8H6Q7k

finos
13-02-16, 19:28
πώληση/προώθηση προϊόντος μου φαίνεται

SeAfasia
13-02-16, 19:30
έχει και κινητό τηλ στο κανάλι του...:biggrin:

rfc
13-02-16, 20:22
Πως το κανει?

fmj90
13-02-16, 20:36
Απ' ότι γνωρίζω, ένα ρελέ διαρροής θα αποκόψει την φάση όταν υπάρχει διαφορά στην είσοδο-έξοδο μεγαλύτερη κάποιων mA, συνήθως 30mA. Όταν δεν υπάρχει επιστροφή, ουδέτερος κομμένος, και διαρρέει ρεύμα μεγαλύτερο των 30mA από τη φάση προς τη Γη, τότε δεν θα αποκόψει πάλι; Είναι απαραίτητο το 2ο ρελέ διαρροής; Εκτός αν δεν λειτουργεί χωρίς την παροχή 230V... πράγμα που δεν γνωρίζω

lepouras
13-02-16, 21:18
προφανώς αναφέρετε στην περίπτωση διακοπής ουδετέρου έξω από τον μετρητή της ΔΕΗ πχ στην κολόνα και σε περιοχές που γίνετε ουδετερογείωση στον μετρητή.
σαν αποτέλεσμα εφόσον δεν έχουμε καλή γείωση να έχουμε προβλήματα στην τάση (πτώση τάσης στην εγκατάσταση, έως και ανεπαρκή με αποτέλεσμα να μην δουλεύει τίποτα) αλλά λόγο της ουδετερογείωσης και λόγο πχ του θερμοσίφωνα, που ναι μεν είναι ενωμένος με την γείωση (τον αγωγό) αλλά δεν έχουμε καλή γείωση (κάτω από τον μετρητή), να εμφανίσουν επικίνδυνες τάσεις σημεία ύδρευσης και συσκευές με μεταλλικό περίβλημα όπως βρύσες, κουζίνα, καλοριφέρ, κλπ κλπ.
το ρελε σε αυτή την περίπτωση δεν θα πέσει γιατί δεν είναι μετά από αυτό το πρόβλημα αλλά πριν.
βέβαια στο θέμα με τις βρύσες εξαρτάτε και από συνθήκες.
πχ ποιο επικίνδυνη θα είναι η εγκατάσταση με μεταλλικές σωλήνες μονωμένες καθόλη την διαδρομή τους μέχρι την βρύση από αυτές που είναι γυμνές και θαμμένες μέσα στο πάτωμα ή τους τείχους.
και επίσης όσο παράξενο και να φανεί το ίδιο επικίνδυνες θα είναι και οι εγκαταστάσεις με πλαστικές σωλήνες.
ο λόγος είναι ότι η γυμνή θα λειτουργήσει σαν γείωση αρκετά καλή λόγο της μεγάλης επαφής τους με το έδαφος από ότι οι μονωμένες που θα λειτουργήσουν σαν καλώδια άρα το μοναδικό γυμνό σημείο του θα είναι η βρίσει που θα πιάσουμε.
στις πλαστικές τον ρόλο του αγωγού θα τον παίξει το ίδιο το νερό.
φυσικά με ποιο μεγάλη ωμική αντίσταση από την μεταλλική αλλά όχι τόσο μεγάλη ώστε να είναι αμελητέο το ρεύμα που θα φάμε.
τώρα τη κόλπο σκέφτηκε αυτός δεν ξέρω και δεν έκατσα να το σκεφτώ.

leosedf
13-02-16, 21:26
Τι συνδεσμολογία κάνει δηλαδή?

lepouras
13-02-16, 21:47
δεν θα μου φανεί παράξενο να έχει βάλει το δεύτερο ρελε να μετρά την γείωση και να την κόβει για να μην μπει το πρόβλημα στο σπίτι. με τόσα που βλέπουμε ικανό τον έχω.:lool:

george33
13-02-16, 23:38
Κάνει ουδετερογειωση στην είσοδο του ενός ρελλέ και στην έξοδο δίνει ουδετερο στο δεύτερο ρελλέ και γείωση από την εξοδο του πρωτου ρελλέ στην μπάρα των γειωσεων. Αλλά επειδή δεν επιτρέπει ο ΕΛΟΤ ουδετερογειωση μέσα στον πίνακα, δεν μπορεί να πάρει άδεια ακόμα.

alpha uk
13-02-16, 23:49
δεν θα μου φανεί παράξενο να έχει βάλει το δεύτερο ρελε να μετρά την γείωση και να την κόβει για να μην μπει το πρόβλημα στο σπίτι. με τόσα που βλέπουμε ικανό τον έχω.:lool:
Αυτό είναι σίγουρα

lepouras
14-02-16, 00:12
Κάνει ουδετερογειωση στην είσοδο του ενός ρελλέ και στην έξοδο δίνει ουδετερο στο δεύτερο ρελλέ και γείωση από την εξοδο του πρωτου ρελλέ στην μπάρα των γειωσεων. Αλλά επειδή δεν επιτρέπει ο ΕΛΟΤ ουδετερογειωση μέσα στον πίνακα, δεν μπορεί να πάρει άδεια ακόμα.
δεν μου το ζωγραφίζεις γιατί σε έχασα?:001_unsure:

george33
14-02-16, 09:39
62669Αυτό κάνει ο κύριος,αλλά επειδή η ουδετερογείωση δεν επιτρέπεται μέσα στον πίνακα μιας ΕΗΕ προσπαθεί λέει να πάρει άδεια απο τον ΕΛΟΤ. Οπότε μην το δοκιμάσετε ακόμα,αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε να το κάνουμε.

rfc
14-02-16, 11:06
Νομιζω οτι ο πρωτος rcd που πεφτει στο video του τυπου, θα πεσει και στις 2 περιπτωσεις που λετε..... κατι αλλο κανει.

nestoras
14-02-16, 12:23
Αυτό κάνει ο κύριος,αλλά επειδή η ουδετερογείωση δεν επιτρέπεται μέσα στον πίνακα μιας ΕΗΕ προσπαθεί λέει να πάρει άδεια απο τον ΕΛΟΤ. Οπότε μην το δοκιμάσετε ακόμα,αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε να το κάνουμε.

Δε νομίζω να είναι τυχαίο το ότι ο ΕΛΟΤ απαγορεύει ρητά τη διακοπή του αγωγού προστασίας με διακοπτικά μέσα.
Δεν ξέρω τι είναι πιο πιθανό, να κοπεί ο ουδέτερος της ΔΕΗ ή να αστοχήσει ένα RCD των 35€ και να μετατραπούν όλες οι μεταλλικές συσκευές σε ηλεκτροφόρους φράχτες.

Και στην τελική, αν κοπεί ο ουδέτερος της ΔΕΗ, υπάρχει τόσο η γείωση όσο και η ουδετερωγείωση στη χελώνα.
Καλά θα ήταν να συντηρηθούν όλες οι γειώσεις παρά να βάζουμε επιπλέον κινδύνους στην εγκατάσταση.
Και στο κάτω-κάτω, πόσες αντοχές σε ξερό βραχυκύκλωμα φάσης-γείωσης να έχει αυτό το RCD πριν σταματήσει να δουλεύει σωστά και ποιος είναι αυτός που θα το αντικαταστήσει μετά από 2-3 βραχυκυκλώματα;

lepouras
14-02-16, 13:03
καταρχήν εγώ έτσι όπως το βλέπω το σχέδιο δεν βλέπω να μένει όρθιο ποτέ το Β ρελε. διότι πολύ απλά όπως σε δοκιμές αν γεφυρώσεις την γείωση με τον ουδέτερο πέφτει γιατί έστω και ελάχιστο θα πάει και προς την γή, τη εμποδίζει να συμβεί αυτό και στην προκειμένη περίπτωση στην έξοδο του Β μέσο των σωληνώσεων του θερμοσίφωνα?? χώρια που το να διακόπτει την γείωση είναι εγκληματικό.
εφόσον ξοδέψανε 15 χρόνια σκέψεις γιατί δεν φτιάχνανε απλά ένα ας πούμε (που υπάρχει) ελεγκτή γείωσης που αν αρχίσει να διαρρέετε από ρεύμα να εξαναγκάσει το κύριο (Α)ρελε του σπιτιού να πέσει?
το καλύτερο είναι αυτό που είπε και ο Παναγιώτης. καλή γείωση.

george33
14-02-16, 18:33
Γιατί να πέφτει συνέχεια το β ρελλέ,αφού η γεφύρωση γείωσης ουδετέρου γίνεται στην είσοδο του.

lepouras
14-02-16, 23:57
Γιατί να πέφτει συνέχεια το β ρελλέ,αφού η γεφύρωση γείωσης ουδετέρου γίνεται στην είσοδο του.
ΚΑΙ στην έξοδό του με δεδομένο ότι μέσω της υδραυλικής εγκατάστασης υπάρχει και πάλι γείωση.

FILMAN
15-02-16, 15:01
Γίνεται αυτό που λέει, αλλά πρέπει να έχεις και χάλια γείωση και σύνδεση (γεφύρωση) ουδετέρου - γείωσης στον μετρητή ή τον πίνακά σου και να διακοπεί και ο ουδέτερος από τη ΔΕΗ. Τώρα τα 15 χρόνια που λέει ότι το έψαχνε, μάλλον προς ντροπή του είναι.