PDA

Επιστροφή στο Forum : βοήθεια για συρόμενη γκαραζόπορτα



theartist
14-02-16, 13:19
Καλή Κυριακή στο φόρουμ,

Χρησιμοποιώ χρόνια το συγκεκριμένο πίνακα ασφαλείας, ανοίγοντας την πόρτα ασύρματα. Υπάρχει δυνατότητα με το συγκεκριμένο πίνακα να την ανοίγω ενσύρματα με μπουτόν μέσα από το σπίτι;
Αν μπορείς κάποιος βλέποντας τις συγκεκριμένες φωτογραφίες, ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ, Βαγγέλης.6267662677

georgiokl
14-02-16, 13:44
αν μας δωσεις καποιο manual ισως σου δωσω μια απαντηση

theartist
14-02-16, 15:54
Βρήκα μόνο αυτό, αν βοηθάει.62678

vasilllis
14-02-16, 16:23
Aπο οτι βλεπω οι κλεμες com-start συνδεεται το μπουτον.

kiriakos227
14-02-16, 17:50
Aπο οτι βλεπω οι κλεμες com-start συνδεεται το μπουτον.
Και εχει συνθεθει στο start το κιτρινο καλωδιο του μοτερ(γειωση) που ειναι λαθος.
Λογικα αν το βγαλει και βραχυκυκλωσει για msec το com-start θα παρει το επιθυμητο αποτελεσμα.

vasilllis
14-02-16, 18:26
Σωστος ο κυριακος.κατι εχει μπει λαθος.φαινεται και η πλακετα στα 24 "περιποιημενη"
Οπωσδήποτε να μπει και ανιχνευτης για προστασια.ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ ΗΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ Η ΜΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ

theartist
14-02-16, 19:51
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,αύριο με το φως της ημέρας θα γεφυρώσω τις δύο επαφές στιγμιαία για να δω αν δουλέψει.Σε ότι αφορά την λάθος σύνδεση δεν ήταν δική μου επέμβαση αφού έτσι το πήρα από το κατάστημα.Αν λοιπόν έχετε δίκιο πρέπει να βγάλω στον αέρα το καλώδιο της γείωσης ή να το βάλω σε άλλη κλέμα?Τέλος για τον ανιχνευτή αφενός δεν υπήρχε στο κιτ όταν το αγόρασα αφετέρου κοστίζει και σε χρήματα και κυρίως σε κόπο για την τοποθέτηση του εκ των υστέρων.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

kiriakos227
14-02-16, 19:53
Σωστος ο κυριακος.κατι εχει μπει λαθος.φαινεται και η πλακετα στα 24 "περιποιημενη"
Οπωσδήποτε να μπει και ανιχνευτης για προστασια.ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ ΗΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ Η ΜΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ

Πρεπει να ρυθμιστει και η δυναμη του μοτερ, Βασίλη, γιατι καποτε που τοποθετησα μηχανισμο συρρομενης πορτας, τα φωτοκυτταρα ανιχνευσης δεν ηταν αρκετα χαμηλα(π.χ. 30cm) και ετσι δεν ενεργοποιηθηκαν απο ενα σκυλακι που εβαλε το κεφαλι του στο κλεισιμο της πορτας με αποτελεσμα να σωθει απο τη χαμηλη ευαισθησια του μοτερ.
Η συγκεκριμενη πλακετα πρεπει να εχει ενα trimmer για το Torque του μοτερ διπλα στο trimmer για τη ρυθμιση του χρονου λειτουργιας του μοτερ.

kiriakos227
14-02-16, 20:07
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,αύριο με το φως της ημέρας θα γεφυρώσω τις δύο επαφές στιγμιαία για να δω αν δουλέψει.Σε ότι αφορά την λάθος σύνδεση δεν ήταν δική μου επέμβαση αφού έτσι το πήρα από το κατάστημα.Αν λοιπόν έχετε δίκιο πρέπει να βγάλω στον αέρα το καλώδιο της γείωσης ή να το βάλω σε άλλη κλέμα?Τέλος για τον ανιχνευτή αφενός δεν υπήρχε στο κιτ όταν το αγόρασα αφετέρου κοστίζει και σε χρήματα και κυρίως σε κόπο για την τοποθέτηση του εκ των υστέρων.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
Μετα τη δοκιμη Βαγγέλη, και αφου θα δουλευει κανονικα, θα πρεπει να συνδεσεις με μια κλεμα τη γειωση του μοτερ και τη γειωση της παροχης(απο οτι βλεπω στη φωτο δεν υπαρχει στην πλακετα κλεμα γειωσης οποτε θα πρεπει να βαλεις μια εξωτερικη)

vasilllis
14-02-16, 21:20
Πρεπει να ρυθμιστει και η δυναμη του μοτερ, Βασίλη, γιατι καποτε που τοποθετησα μηχανισμο συρρομενης πορτας, τα φωτοκυτταρα ανιχνευσης δεν ηταν αρκετα χαμηλα(π.χ. 30cm) και ετσι δεν ενεργοποιηθηκαν απο ενα σκυλακι που εβαλε το κεφαλι του στο κλεισιμο της πορτας με αποτελεσμα να σωθει απο τη χαμηλη ευαισθησια του μοτερ.
Η συγκεκριμενη πλακετα πρεπει να εχει ενα trimmer για το Torque του μοτερ διπλα στο trimmer για τη ρυθμιση του χρονου λειτουργιας του μοτερ.
Εντάξει, προφανώς γιατί μαγκωσε στο σωμα του.αν ειχε μαγκωσει λαιμο δεν νομιζω να γλυτωνε.
Σκεψου να ηταν κανενα παιδακι να παιζει.
Αλλα ειναι ακριβα σιγα τωρα μην δωσουμε και 20€ να βαλουμε ασφαλιστικα.πιο πολλα κοστιζει η γραμμη και το μπουτον που θα το παταει στο τυφλα και οποιον παρει ο χαρος.

theartist
14-02-16, 21:43
Θεωρώ οτι ήμουν ευγενής στις απαντήσεις μου και ουσιαστικά δεν υπάρχει λόγος να απολογηθώ,αλλά έτσι για την τιμή των όπλων να σου πώ οτι για έναν άνεργο που δεν το παίζει προφεσσόρος και είρων στα φόρουμς ,τα 20 ευρώ(που δεν νομίζω οτι είναι μόνο τόσα)μπορεί να είναι πολλά.Επίσης,τό κόστος της γραμμής είναι μηδενικό μιας και υπάρχει ήδη η καλωδίωση από το θυροτηλέφωνο που έχει κάμερα (ώστε να παρακολουθώ την κίνηση της πόρτας) και υποστηρίζει τη λειτουργία του μπουτόν.

nestoras
14-02-16, 21:51
Και εχει συνθεθει στο start το κιτρινο καλωδιο του μοτερ(γειωση) που ειναι λαθος.
Λογικα αν το βγαλει και βραχυκυκλωσει για msec το com-start θα παρει το επιθυμητο αποτελεσμα.


Θεωρώ οτι ήμουν ευγενής στις απαντήσεις μου και ουσιαστικά δεν υπάρχει λόγος να απολογηθώ,αλλά έτσι για την τιμή των όπλων να σου πώ οτι για έναν άνεργο που δεν το παίζει προφεσσόρος και είρων στα φόρουμς ,τα 20 ευρώ(που δεν νομίζω οτι είναι μόνο τόσα)μπορεί να είναι πολλά.Επίσης,τό κόστος της γραμμής είναι μηδενικό μιας και υπάρχει ήδη η καλωδίωση από το θυροτηλέφωνο που έχει κάμερα (ώστε να παρακολουθώ την κίνηση της πόρτας) και υποστηρίζει τη λειτουργία του μπουτόν.

Αυτά εδώ σου κάνουν σε περίπτωση που αποφασίσεις να τα βάλεις κάποια στιγμή:

http://www.emimikos.gr/ABO-20L/

vasilllis
14-02-16, 21:55
Φιλε μου,πιστευω οτι και εγω ημουν ευγενικος .αν σε προσβαλα για τον λαθος τροπο που σκεφτεσαι μηπως δεν φταιω εγω;
Το να βαλεις την πορτα με μπουτον και να μην εισαι παρων όταν ανοιγει-κλείνει,κρυβει πολλους κινδυνους.εχει καμερα οκ δεν διαφωνω.συνηθης τακτικη ομως;πατας το μπουτον και γυρνας την πλατη.

micalis
14-02-16, 22:05
Πρεπει να ρυθμιστει και η δυναμη του μοτερ, Βασίλη, γιατι καποτε που τοποθετησα μηχανισμο συρρομενης πορτας, τα φωτοκυτταρα ανιχνευσης δεν ηταν αρκετα χαμηλα(π.χ. 30cm) και ετσι δεν ενεργοποιηθηκαν απο ενα σκυλακι που εβαλε το κεφαλι του στο κλεισιμο της πορτας με αποτελεσμα να σωθει απο τη χαμηλη ευαισθησια του μοτερ.
Η συγκεκριμενη πλακετα πρεπει να εχει ενα trimmer για το Torque του μοτερ διπλα στο trimmer για τη ρυθμιση του χρονου λειτουργιας του μοτερ.
Η συγκεκριμενη εχει μονο τριμερ ρυθμισης χρονου για να ξανακλειση.

kiriakos227
14-02-16, 23:07
Εντάξει, προφανώς γιατί μαγκωσε στο σωμα του.αν ειχε μαγκωσει λαιμο δεν νομιζω να γλυτωνε.
Σκεψου να ηταν κανενα παιδακι να παιζει.
Αλλα ειναι ακριβα σιγα τωρα μην δωσουμε και 20€ να βαλουμε ασφαλιστικα.πιο πολλα κοστιζει η γραμμη και το μπουτον που θα το παταει στο τυφλα και οποιον παρει ο χαρος.
Απ' οτι μου ειπανε -γιατι δεν ημουν μπροστα στο περιστατικο- το επιασε στο κεφαλι αλλα το ειχα ρυθμισει ευτυχως στο πολυ ευαισθητο.(Ιταλικο προϊόν με 6 επιλογες)
Απο εκει και περα, τα φωτοκυτταρα ειναι σημαντικα αλλα επειδη ελεγχουν συγκεκριμενη περιοχη θεωρω απαραιτητη και τη ρυθμιση της δυναμης του μοτερ, και αν ειχαμε κρατος δεν θα υπηρχαν στην αγορα επικινδυνα προϊόντα που δεν εχουν αυτη τη δυνατοτητα.