PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολυμπριζο ριχνει τον γενικο στον πινακα



BloodDonor89
15-02-16, 15:27
Καλησπερα εχω παρει εδω και κατι μηνες ενα πολυμπριζο (7 θεσεων με διακοπτη) το οποιο οταν συνδεω υπολογιστη η οθονη η τηλεοραση (οταν λεω οτι συνδεω εννοω οτι παω να κουμπωσω την πριζα πανω στο πολυμπριζο).

Οταν πχ βαζω τον φορτιστη απο το κινητο δεν εχει προβλημα. Δουλευει μια χαρα.

Επισης αφου εχει πεσει ο γενικος κι αφου εχω συνδεση το pc οθονη η τηλεοραση μετα δεν ξανα ριχνει τον γενικο!

Απλα ρωταω πιο πολυ μηπως μπορω να φτιαξω το προβλημα στο πολυμπριζο μιας και μονο με αυτο το πολυμπριζο εχω το προβλημα.

Υποψιαζομαι οτι μπορει να φταινε τα ποδαρακια της γειωσης, γιατι οταν βαζω μπριζα σουκο το κανει. Με εξαιρεση μια τηλεοραση που συνδεσα.

Δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω. Προσπαθησα να ειμαι οσο πιο αναλυτικος μπορουσα! :001_rolleyes:

FILMAN
15-02-16, 15:35
Ποιο εξάρτημα του πίνακα πέφτει, και το οποίο εσύ έχεις ονομάσει "γενικό";

BloodDonor89
15-02-16, 15:42
Οπως το λεω, το γενικο, την κεντρικη ασφαλεια πως το λενε; :/
Δεν ριχνει πχ την ασφαλεια του δωματιου.

Ενταξει χαζουλης δεν ειμαι. :P

ttlo
15-02-16, 15:45
Το ίδιο έχω πάθει και εγώ με δυο πολύπριζα.Όταν έβαζα σούκο ρευματολήπτη ...μπαμ,μέχρι που κάηκε η καρτα γραφικών στον υπολογιστή και έβαλα μυαλό,πέταμα και αγορά καινούριου πολύπριζου.Οπως βάζεις το φις πατιέται το ποδαράκι της γείωσης και κάνει βραχύκλωμα,το θέμα είναι αν το εμπιστέυεσαι μετά?Πάντως δεν αξίζει τον κόπο,δεν είναι ακριβό ένα πολύπριζο.

FILMAN
15-02-16, 15:53
Οπως το λεω, το γενικο, την κεντρικη ασφαλεια πως το λενε; :/
Δεν ριχνει πχ την ασφαλεια του δωματιου.

Ενταξει χαζουλης δεν ειμαι. :PΑσχετούλης όμως; Φιλικά πάντα. :biggrin: Για βάλε μια φωτο του εξαρτήματος που πέφτει γιατί θεωρώ απίθανο να πέφτει η γενική ασφάλεια.

Fire Doger
15-02-16, 16:01
Ασχετούλης όμως; Φιλικά πάντα. :biggrin: Για βάλε μια φωτο του εξαρτήματος που πέφτει γιατί θεωρώ απίθανο να πέφτει η γενική ασφάλεια.

Απορία:
Αφού έχει διαροή ο ΔΔΕ δεν πρέπει να πέσει πρώτος?

Σταύρος Απο
15-02-16, 16:03
Ναι ισχυει να πεφτει ο γενικος.Ανοιξε το πολυμπριζο και τσεκαρε την ραγα τηε γειωσης να ειναι καλα στην θεση της μπορει να ειναι εργοστασιακο το προβλημα.Αν εχεις την αποδειξη πηγαινε το καλυτερα πισω

BloodDonor89
15-02-16, 16:04
Δεν είμαι σπίτι τώρα. Είναι δύο ρελε που κόβουν το ρεύμα σ όλο το σπίτι. Η μια που είναι η 40αρα watt...(πριν μια 3ετια στη θέση της ήταν η παλιά με την ασφάλεια βαρελάκι) και μια άλλη γενική ασφάλεια (μπλε χρώμα) όταν βραχυκυκλώνει κάτι αυτή πέφτει.

Συν όλες τις άλλες που ελέγχουν τα δωμάτια την κουζίνα το θερμοσίφωνο.

Η ασφάλεια που πέφτει λοιπόν ειναι η μπλε. Τώρα ειναι δεν είναι ο γενικός δεν ξέρω...παντως νεκρώνει ηλεκτρολογικα όλο το σπίτι όταν πέφτει.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

marioland
15-02-16, 16:19
40 ampere ειναι και ειναι ο γενικος. Αρα δεν πεφτει ο γενικος πεφτει ο π.....ς ο ρελες που λεν και στο youtube

FILMAN
15-02-16, 16:19
Το να έχει δύο ρελέ είναι απίθανο. 40W ρελέ / ασφάλεια δεν υπάρχει, προφανώς εννοείς 40Α και μπορεί να είναι είτε ρελέ είτε ασφάλεια. Η μπλε "γενική ασφάλεια" που πέφτει όταν "βραχυκυκλώνει" κάτι μάλλον δεν είναι ασφάλεια διότι αυτές συνήθως έχουν μοχλό γκρι ή μαύρο (όχι πάντα). Το μπλε που πέφτει λοιπόν δεν είναι σίγουρα ο γενικός (διακόπτης) αφού αυτός δεν πέφτει ποτέ μόνος του, αλλά μάλλον το ρελέ διαρροής. Βάλε μια φωτο για επιβεβαίωση. Οι υπόλοιποι μη βιάζεστε ακόμα να κατηγορήσετε το πολύπριζο.

MacGyver
15-02-16, 16:20
Είχα μια παρόμοια περίπτωση και το πρόβλημα ήταν εσωτερικά, τα ελάσματα, η κακή κατασκευή.
Τα συγκεκριμένα φθηνά πολύμπριζα είναι ανατολικής κατασκευής (Τουρκία και ανατολικότερα) με ανάλογη ποιότητα.
Το να ανοιχθεί είναι και αυτό θέμα μιας και οι βίδες συνήθως δεν είναι οι κλασικές. Μερικά είναι πιρτσινωμένα.
Στα σκουπίδια, 5€.

BloodDonor89
15-02-16, 16:23
Μπλε είναι ο μοχλός στην ασφάλεια που πεφτει. Και από κεκτημένη ταχύτητα εγραψα watt.

Το βραδάκι που θα είμαι σπίτι θα ανεβάσω φώτο.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

FILMAN
15-02-16, 16:24
Μήπως θυμάσαι αν το εξάρτημα που πέφτει είναι το πιο φαρδύ του πίνακα; Τί μάρκα είναι, ξέρεις;

BloodDonor89
15-02-16, 16:27
Αν θυμάμαι σωστά ναι είναι πιο φαρδύ. Μάρκα και τα λοιπά δεν ξέρω.



Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

FILMAN
15-02-16, 16:36
Κατάλαβα, ούτε γενικός, ούτε ασφάλεια, το ρελέ διαρροής (ΔΔΕ) είναι. Λοιπόν τί σε κάνει να πιστεύεις ότι φταίει το πολύπριζο; Αν βάλεις την ίδια συσκευή στην πρίζα κατευθείαν, δεν ρίχνει το ρελέ ποτέ;

BloodDonor89
15-02-16, 16:42
Από την στιγμή που έβαλα το συγκεκριμένο πολυμπριζο το κάνει.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

FILMAN
15-02-16, 16:49
Δηλαδή πριν είχες άλλο πολύπριζο και δεν το έκανε;

BloodDonor89
15-02-16, 16:54
πριν ειχα 2 πολυμπριζα 3 θεσεων. Τωρα εχω 1 3 θεσεων και ενα αυτο με 7 θεσεων!

Απο την στιγμη που εβαλα το 7 θεσεων το κανει!

vasilllis
15-02-16, 18:08
Μηπως εχει κανενα βαριστορ;ειναι απλο πολυπριζο;

Dbnn
15-02-16, 18:27
Μηπως απλα να αλλαξεις ενα πολυπριζο και να μην παιδευεσαι χωρις λογο;; λεω μια ιδεα....

pstratos
15-02-16, 20:11
Γιατί από 3 θέσεις πήγες στις 7?? Για να βάλεις κάπιοα ακόμα συσκευή... σωστά? Για κοίτα αυτή την τελευταία συσκευή τι ψάρια πιάνει σε μια μπρίζα ;)

BloodDonor89
15-02-16, 20:21
Το κάνει και με συσκευή που πριν δεν είχε θέμα. Πχ την οθόνη του υπολογιστή. Τεσπα. Θα αλλάξω πολυμπριζο και δεν θά το παιδεψω πολύ. Θα το ανοίξω όμως να δω τι γίνεται και θα το βάλω στη γραμμή του κοινόχρηστου που έχει μόνο τα φώτα τις σκάλας.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

klik
15-02-16, 20:30
Έχει φωτάκι; Έχει "προστασία" από κεραυνούς;
Αν το βάλεις ανάποδα στην πρίζα κάνει το ίδιο;
Αν βάλεις τη συσκευή απευθείας στην πρίζα λειτουργεί σωστά; (μπορεί να χάλασε πρόσφατα η πρίζα)


υγ. όταν πέφτει το ΔΔΕ, δεν επιτρέπετε να το ανεβάζουμε με φορτία ενεργά. Πρώτα κατεβάζουμε τον γενικό διακόπτη, μετά ανεβάζουμε το ΔΔΕ και μετά ανεβάζουμε τον γενικό διακόπτη.

BloodDonor89
15-02-16, 20:49
Έχει φωτάκι ναι και διακόπτη λειτουργίας (on/off). Δεν νομίζω να έχει προστασια για κεραυνούς. Κι όχι δεν το έχω δοκιμάσει ανάποδα. Θα το δοκιμάσω αύριο γοατο τώρα είναι η αλήθεια πως βαριέμαι να το αποσύνδεσω κτλ. Και δεν θέλω να το δοκιμάσω στο σπίτι τώρα γιατί θα μου κάτσει τίποτα.

Από την πρώτη στιγμή που έβαλα το πολυμπριζο το έκανε.

Όσο γι αυτό που αναφέρεις στο υστερόγραφο δεν τον γνώρισα.

Αυτο που προκαλουσε εντυπωση και με εκανε να ρωτησω ειναι γιατι οταν συνδεω πχ εναν φορτιστη κινητου η λαπτοπ δεν ριχνει τον ΔΔΕ? Και το πρωι που εφερε ενας φιλος το pc του και το εβαλα επανω (με κλειστο το διακοπτη του τροφοδοτικου) αμεσως επεσε. Κι οχι μια φορα, αλλα οσες φορες επιχειρησα να το βαλω στην πριζα. Οπου απο ενα σημειο και μετα δεν την ξανα εβγαλα κι απλα εβγαλα το βυσμα απο το τροφοδοτικο, κι οταν πηγα να το ξανα βαλω επεσε παλι ο ΔΔΕ. Γι αυτο και στο πρωτο ποστ αναφερομαι στη γειωση που εχουν τα πολυμπριζα για τις σουκο.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BloodDonor89
15-02-16, 21:24
Ορίστε και μια φώτο από τον πίνακα. Ο μπλε διακόπτης πέφτει.
[img=http://s21.postimg.org/ufn908p3n/174a8dad905bba287c692e58017c94ed.jpg] (http://postimg.org/image/ufn908p3n/)

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

georgiokl
15-02-16, 21:34
Αυτο που βλεπω εγω στην φωτογραφια ειναι ο ΔΔΕ η στην καθομιλουμενη ρελε διαφυγης! Λογικα οταν πας να συνδεσεις την σουκο χρειαζεται περισσοτερη δυναμη απο οτι οι απλες πριζες. Ετσι πιεζοντας το πολυπριζο λογικα βραχυκυκλωνεις(ενωνεις) τον ουδετερο με την γειωση. Αν το ανοιξεις θα το δεις.

nestoras
15-02-16, 21:35
Ορίστε και μια φώτο από τον πίνακα. Ο μπλε διακόπτης πέφτει.
[img=http://s21.postimg.org/ufn908p3n/174a8dad905bba287c692e58017c94ed.jpg] (http://postimg.org/image/ufn908p3n/)

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εργολαβικός ΔΔΕ... :-)

Τα λαμάκια της φάσης ή του ουδέτερου ακουμπάνε πάνω στη λάμα της γείωσης όταν σπρώχνεις το φις να μπει στις τρύπες. Θα το επιβεβαιώσεις όταν ανοίξεις το πολύπριζο και δεις και τη μαυρίλα/κάψιμο στο σημείο/σημεία επαφής. Αν η επαφή γίνεται από τον ουδέτερο είναι πιθανό να μην έχεις μαυρίλα και κάψιμο! Αλλάζοντας πλευρά το φις του πολύπριζου θα το καταλάβεις!

Αν είναι κινέζικο, πέταξε το και αγόρασε κάποιο ελληνικό ή ευρωπαϊκό.

alpha uk
15-02-16, 23:54
Αυτό τό RCD γράφει BS4293.Έχουν καταργηθεί πρό πολλού .Θέλει αλλαγή ,βάλε ένα BS-EN61008
.

thespyros
16-02-16, 10:34
Άλλαξε το πολύμπριζο

BloodDonor89
16-02-16, 10:35
Το άνοιξα τελικά το πολυμπριζο. Δεν είδα κάτι περίεργο. Ούτε μαυρίλα ούτε τιποτα. Το δένω πάλι το βάζω επάνω. (ο διακόπτης ήταν στο on) κουμπώνω δυο συσκευές με πρίζα σουκο κομπλέ δεν έπεσε ο δδε. Κλείνω το διακόπτη το ξανά ανοίγω...και αμέσως έπεσε ο δδε.

Οπότε υποψιάζομαι πως ευθύνεται ο διακόπτης λειτουργίας.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

FILMAN
16-02-16, 10:54
Κανένα πρόβλημα δεν έχει το πολύπριζο ούτε ο διακόπτης του. Τα φίλτρα EMC των συσκευών που βάζεις προκαλούν την πτώση του ΔΔΕ τη στιγμή της τροφοδότησης. Τόσο απλά.

thespyros
16-02-16, 11:11
Ολα ειναι στην εκινηση

Dbnn
16-02-16, 19:28
Κανένα πρόβλημα δεν έχει το πολύπριζο ούτε ο διακόπτης του. Τα φίλτρα EMC των συσκευών που βάζεις προκαλούν την πτώση του ΔΔΕ τη στιγμή της τροφοδότησης. Τόσο απλά.

Και πως γινεται αυτο; Αφου το λεει σε καποιο ποστ, πως μονο με αυτο το πολυμπριζο πεφτει ο ΔΔΕ.

FILMAN
17-02-16, 10:20
Δηλαδή τί μπορεί να κάνει το πολύπριζο και να το δημιουργεί αυτό; Προφανώς το ίδιο γίνεται και με άλλα πολύπριζα απλώς δεν το πρόσεξε ή δεν το θυμάται.

xmaze
17-02-16, 14:12
τί έχεις άλλο πάνω συνδεδεμένο;

BloodDonor89
17-02-16, 16:03
1000% σίγουρος ότι δεν το εκανε πριν. Οθόνη καινούρια, τροφοδοτικό υπολογιστή καινούριο. Ακόμα και με αυτά τα δύο μόνο το κάνει. Τεσπα όταν χρειαστώ και φωνάξω ηλεκτρολόγο θα του πω να το κοιτάξει.

Τονίζω ότι με άλλο πολυμπριζο δεν το κανει.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

FILMAN
17-02-16, 16:24
Δεν είπε κανένας ότι οι συσκευές σου είναι παλιές. Αφού είσαι τόσο δύσπιστος πάρε ένα άλλο πολύπριζο, βάλε πάνω του όλες αυτές τις συσκευές που έχεις τώρα σ' αυτό, και βάλε - βγάλε καμιά δεκαριά φορές το φις του στην πρίζα και πες μας πόσες φορές έπεσε το ρελέ και πόσες όχι. Θέλεις να φέρεις και ηλεκτρολόγο να σου πει, τί;

klik
17-02-16, 17:22
Εκτός αν το πολύμπριζο που θα δοκιμάσει λόγω βλάβης/κακοτεχνίας δεν έχει συνδεδεμένη γείωση.

Dbnn
18-02-16, 15:49
4 σελιδες για ενα προβληματικο πολυμπριζο.....
Αγοραζω μετοχες του θεματος......

FILMAN
18-02-16, 16:25
Και να ήταν προβληματικό...