PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με μοτέρ αγνώστων χαρακτηριστικών - Μετρήσεις



JimiSS
17-02-16, 17:41
Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ένα μοτέρ που θέλω να χρησιμοποιήσω για να κατασκευάσω ένα εργαλείο. Το πρόβλημα που έχω είναι πως δε ξέρω την ιπποδύναμη που έχει το μοτέρ ούτε τον αριθμό στροφών του.

Μετά από διάβασμα κατέληξα πως αν του δώσεις τάση και μετρήσεις με το πολύμετρο Volt και Ω και τα πολλαπλασιάσεις παίρνεις την ικανότητά του σε KW όπου 1hp=0,73KW οπότε βγάζεις την ιπποδύναμη. Να τονίσω πως αναφέρω ότι διάβασα και δεν είμαι ειδικός για να ξέρω αν ισχύουν σίγουρα γιαυτό και ζητάω άλλη μια γνώμη απο σας.

Έπειτα απο μετρήσεις που έκανα το υπολόγισα να είναι μοτέρ 2 ίππων αλλά σας επισυνάπτω 2 φώτο απο τις μετρήσεις να μου το επιβεβαιώσετε και εσείς μιας και δεν είμαι καλός γνώστης στο πολύμετρο.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

stam1982
17-02-16, 17:51
Καλησπερα, η ισχυς ειναι το γινομενο της τασης και του ρευματος, οχι της αντιστασης.Αν μετρησεις αντισταση υπο ταση θα καψεις το ωμομετρο σου.Ανεβασε φωτογραφιες και πες μερικες λεπτομερειες ακομα.Ειναι μονοφασικο η τριφασικο;

Panoss
17-02-16, 18:00
Την αντίσταση δεν νομίζω να την μέτρησες σωστά, αφού μεσολαβούν τα καρβουνάκια.
Άσε την αντίσταση και μέτρα το ρεύμα (βάζεις το πολύμετρο σε σειρά με το μοτέρ)(αν δεν έχει καεί το πολύμετρο).

Διάβασε κι εδώ (http://electronics.stackexchange.com/questions/132720/how-do-i-find-the-voltage-range-for-an-unknown-dc-motor).

The_Control_Theory
17-02-16, 18:38
Καλησπερα, η ισχυς ειναι το γινομενο της τασης και του ρευματος, οχι της αντιστασης.Αν μετρησεις αντισταση υπο ταση θα καψεις το ωμομετρο σου.Ανεβασε φωτογραφιες και πες μερικες λεπτομερειες ακομα.Ειναι μονοφασικο η τριφασικο;


P = V · I
ή
P = I^2 · R
ή
P = V^2 / R


:001_tt2:

JimiSS
17-02-16, 21:43
Καλησπερα, η ισχυς ειναι το γινομενο της τασης και του ρευματος, οχι της αντιστασης.Αν μετρησεις αντισταση υπο ταση θα καψεις το ωμομετρο σου.Ανεβασε φωτογραφιες και πες μερικες λεπτομερειες ακομα.Ειναι μονοφασικο η τριφασικο;

Δηλαδή μετράω Volt και Amper και τα πολλαπλασιάζω; Το μοτέρ είναι μονοφασικό από πιεστικό νερού. Πώς τελικά εγώ μπορώ να βρω την ισχύ του;


P = V · I
ή
P = I^2 · R
ή
P = V^2 / R


:001_tt2:

Αν σου είναι εύκολο ανάλυσε λίγο σε τι αναφέρεται κιόλας το κάθε γράμμα γιατί όπως είπα δεν είμαι ηλεκτρολόγος καθώς και σε τι μονάδες μετριούνται :001_rolleyes:

stam1982
17-02-16, 21:54
P ισχυς μοναδα μετρησης watt
V ταση μοναδα μετρησης volt
I ενταση μοναδα μετρησης amper
R αντισταση μοναδα μετρησης ohm

Να ξερεις οτι υπαρχουν διαφοροι τυποι μοτερ .Αναλογα τη χρηση διαλεγουμε και τον αντιστοιχο τυπο και αναλογα χαρακτηριστικα.Πες μας ακριβως τι θες να κανεις και γνωστες του αντικειμενου θα σε κατατοπισουν.

gsouf
17-02-16, 22:05
Βασικά ένας εμπειρικός τροπος είναι απο την διάμετρο του άξονα του αν είναι στα 19mm τοτε ειναι περιπου 0.75kW

nestoras
17-02-16, 22:06
Δημήτρη, ΠΡΟΣΟΧΗ η μέτρηση που πρέπει να κάνεις για να υπολογίσεις το ρεύμα είναι επικίνδυνη για κάποιον που δεν έχει εξοικείωση με τα 230Volts και δε γνωρίζει να χρησιμοποιεί καλά το αμπερόμετρο!

Μήπως θα ήταν καλύτερα να μας πεις από που έβγαλες το μοτέρ ή τι κινούσε πριν, για να κάνουμε μια εκτίμηση ή να βρούμε τα χαρακτηριστικά του στο διαδίκτυο;

Με μέτρηση της αντίστασης είναι λίγο δύσκολο να υπολογίσεις την ισχύ του κινητήρα επειδή χρειάζονται επιπλέον στοιχεία που είναι πρακτικά αδύνατο να τα έχεις αυτή τη στιγμή.

Προφανώς ο τύπος P=I^2 * R δεν ισχύει σε αυτή την περίπτωση.
Ο τύπος που ισχύει (και που θα υπολογίσεις μετρώντας με βολτόμετρο και αμπερόμετρο) είναι:

W = V * I (Voltamper) για να υπολογίσεις τη φαινόμενη ισχύ (μιγαδική --> γινόμενο ενδείξεων βολτομέτρου και αμπερομέτρου σε ονομαστικό φορτίο!!).

Η ποσότητα αυτή από μόνη της δεν αρκεί για να υπολογίσουμε την ισχύ στον άξονα του κινητήρα επειδή δεν γνωρίζουμε ούτε το cosφ ούτε τον βαθμό απόδοσης αλλά ούτε και το φορτίο στον άξονα.

Για τον υπολογισμό της γωνίας "φ" (διαφορά φάσης τάσης/ρεύματος) χρειαζόμαστε είτε παλμογράφο είτε βαττόμετρο που να υπολογίζει την πραγματική ισχύ της συσκευής.

Αν γνωρίζουμε και τις παραπάνω ποσότητες, τότε μπορούμε να υπολογίσουμε την πραγματική ισχύ στον άξονα σύμφωνα με τον τύπο:

P = n * W * cosφ (Watt) και να διαρέσουμε με το 746 για να βρούμε την ισχύ σε ίππους.

Κατά προσέγγιση θα μπορούσες να βάλεις μία τιμή cosφ=0.8 και βαθμό απόδοσης n=0.85 αλλά με το φορτίο δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις...
Αν πάρεις μετρήσεις χωρίς φορτίο τότε θα υπολογίσεις ότι το μοτέρ σου δεν είναι ούτε 200W...

The_Control_Theory
17-02-16, 22:13
Αν σου είναι εύκολο ανάλυσε λίγο σε τι αναφέρεται κιόλας το κάθε γράμμα γιατί όπως είπα δεν είμαι ηλεκτρολόγος καθώς και σε τι μονάδες μετριούνται :001_rolleyes:

Αυτά είναι θεωρία. Δεν ξέρω πρακτικά αν θα μπορέσεις να το κάνεις έτσι με τις εξισώσεις. Τα εξήγησε ο stam1982 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=54618) πιό κάτω.

Δες τι λένε οι πιό ειδικοί από μένα.

Κυριακίδης
17-02-16, 22:19
Με βάση το παρακάτω κείμενο , και ανάλογα τι πυκνωτή έχει επάνω το μοτέρ να βρεθεί και η ιπποδύναμη?
http://hlektrologia.gr/%CF%80%CF%85%CE%BA%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%C F%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%C E%AF%CE%B1%CF%82/

JimiSS
17-02-16, 23:09
P ισχυς μοναδα μετρησης watt
V ταση μοναδα μετρησης volt
I ενταση μοναδα μετρησης amper
R αντισταση μοναδα μετρησης ohm

Να ξερεις οτι υπαρχουν διαφοροι τυποι μοτερ .Αναλογα τη χρηση διαλεγουμε και τον αντιστοιχο τυπο και αναλογα χαρακτηριστικα.Πες μας ακριβως τι θες να κανεις και γνωστες του αντικειμενου θα σε κατατοπισουν.


Δημήτρη, ΠΡΟΣΟΧΗ η μέτρηση που πρέπει να κάνεις για να υπολογίσεις το ρεύμα είναι επικίνδυνη για κάποιον που δεν έχει εξοικείωση με τα 230Volts και δε γνωρίζει να χρησιμοποιεί καλά το αμπερόμετρο!

Μήπως θα ήταν καλύτερα να μας πεις από που έβγαλες το μοτέρ ή τι κινούσε πριν, για να κάνουμε μια εκτίμηση ή να βρούμε τα χαρακτηριστικά του στο διαδίκτυο;

Με μέτρηση της αντίστασης είναι λίγο δύσκολο να υπολογίσεις την ισχύ του κινητήρα επειδή χρειάζονται επιπλέον στοιχεία που είναι πρακτικά αδύνατο να τα έχεις αυτή τη στιγμή.

Προφανώς ο τύπος P=I^2 * R δεν ισχύει σε αυτή την περίπτωση.
Ο τύπος που ισχύει (και που θα υπολογίσεις μετρώντας με βολτόμετρο και αμπερόμετρο) είναι:

W = V * I (Voltamper) για να υπολογίσεις τη φαινόμενη ισχύ (μιγαδική --> γινόμενο ενδείξεων βολτομέτρου και αμπερομέτρου σε ονομαστικό φορτίο!!).

Η ποσότητα αυτή από μόνη της δεν αρκεί για να υπολογίσουμε την ισχύ στον άξονα του κινητήρα επειδή δεν γνωρίζουμε ούτε το cosφ ούτε τον βαθμό απόδοσης αλλά ούτε και το φορτίο στον άξονα.

Για τον υπολογισμό της γωνίας "φ" (διαφορά φάσης τάσης/ρεύματος) χρειαζόμαστε είτε παλμογράφο είτε βαττόμετρο που να υπολογίζει την πραγματική ισχύ της συσκευής.

Αν γνωρίζουμε και τις παραπάνω ποσότητες, τότε μπορούμε να υπολογίσουμε την πραγματική ισχύ στον άξονα σύμφωνα με τον τύπο:

P = n * W * cosφ (Watt) και να διαρέσουμε με το 746 για να βρούμε την ισχύ σε ίππους.

Κατά προσέγγιση θα μπορούσες να βάλεις μία τιμή cosφ=0.8 και βαθμό απόδοσης n=0.85 αλλά με το φορτίο δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις...
Αν πάρεις μετρήσεις χωρίς φορτίο τότε θα υπολογίσεις ότι το μοτέρ σου δεν είναι ούτε 200W...


Να πω βασικά πως το μοτέρ ήταν απο πιεστικό οικοδομής και μπροστά είχε σύστημα σα φτερωτή για να ανεβάζει πίεση στο νερό. Εγώ το βρήκα απο συγγενή ήδη βγαλμένο, οπότε στην ίδια ερώτηση που έκανα και εγώ για να προσδιορίσω την ικανότητά του μου ανέφερε τα παραπάνω.

Το εργαλείο που θέλω να φτιάξω είναι ένας ταινιολειαντήρας για κατεργασία χάλυβα (το αναφέρω γιατί για χάλυβα είναι πιο απαιτητικό σε δύναμη απο ότι π.χ. για ξύλο) που θα αποτελείται απο 3 ράουλα με ρουλεμάν και 1 τροχό όπου θα σταθεροποιείται πάνω στον άξονα του μοτέρ και θα δίνει κίνηση. (επισυνάπτω μια ενδεικτική εικόνα)

Τώρα σχετικά με τις μετρήσεις για την ισχύ, απο ότι κατάλαβα είναι πολύ πιο πολύπλοκα τα πράματα και δε μπορώ να τη προσδιορίσω εγώ μόνος μου με μόνο εξοπλισμό το πολύμετρο, σωστά κατάλαβα; Τι πιθανότητες έχω να μάθω τελικά την ικανότητά του; Αν το πάω σε κάποιον που ασχολείται με επιδιορθώσεις μοτέρ θα μπορέσει να μου απαντήσει;


Βασικά ένας εμπειρικός τροπος είναι απο την διάμετρο του άξονα του αν είναι στα 19mm τοτε ειναι περιπου 0.75kW

Επίσης όσο για τον εμπειρικό υπολογισμό με βάση του πάχους άξονα εγώ είχα διαβάσει πως αν απο 16mm και πάνω είναι κοντά στους 2hp αλλά και πάλι αυτό με μπερδεύει γιατί ο άξονάς του είναι κώνικος για να μπαίνει λογικά το σύστημα για την αντλία και ενώ στην αρχή του έχει αρκετό πάχος (ίσως και 19mm που αναφέρεις) όσο πάει λεπταίνει προς το τελείωμά του οπότε δεν είμαι σίγουρος ποιο πάχος πρέπει να λάβω υπόψιν.

FILMAN
18-02-16, 12:59
Αν το πάω σε κάποιον που ασχολείται με επιδιορθώσεις μοτέρ θα μπορέσει να μου απαντήσει;
Ναι, από το μέγεθός του.

vasilllis
18-02-16, 18:18
αν είναι αντλία νερού,κανε μια αναζήτηση να βρεις τεχνικά χαρακτηριστικά με την διάμετρο της φωλιάς.περίπου στους 2 ιππους το βλεπω

JimiSS
18-02-16, 19:23
Βασικά ένας εμπειρικός τροπος είναι απο την διάμετρο του άξονα του αν είναι στα 19mm τοτε ειναι περιπου 0.75kW


αν είναι αντλία νερού,κανε μια αναζήτηση να βρεις τεχνικά χαρακτηριστικά με την διάμετρο της φωλιάς.περίπου στους 2 ιππους το βλεπω

Δεν έχω όμως την αντλία, εγώ το βρήκα σαν σκέτο μοτέρ απλά μου είπαν πως δούλευε σαν πιεστικό. Σημερα που μέτρησα διάμετρο άξονα, αν θυμάμαι καλά είναι 16mm.

Τι να πω και εγώ απο την αρχή για 1,5 βαριά 2 ίππους το έκανα αλλά επειδή δεν είμαι και ειδικός έψαχνα τρόπους να βεβαιωθώ γιατί αν πχ είναι μισού ίππου δε κάνει με τίποτα για τη δουλειά που το θέλω αλλά με το μάτι όπως το κόβω δεν είναι τόσο μικρό οπότε λογικά θα δουλέψει καλά.

Panoss
18-02-16, 19:34
Αφού το εργαλείο έτσι κι αλλιώς δεν το 'χεις φτιάξει ακόμα, κάνε το σημείο που θα βάλεις το μοτέρ με τέτοιο τρόπο ώστε εύκολα να αλλάζει το μοτέρ.
Οπότε αν δε σου κάνει αυτό, βάζεις άλλο κι έτσι δεν πάει χαμένος ο κόπος σου για το εργαλείο.
Τι εργαλείο θα φτιάξεις;

JimiSS
18-02-16, 20:29
Αφού το εργαλείο έτσι κι αλλιώς δεν το 'χεις φτιάξει ακόμα, κάνε το σημείο που θα βάλεις το μοτέρ με τέτοιο τρόπο ώστε εύκολα να αλλάζει το μοτέρ.
Οπότε αν δε σου κάνει αυτό, βάζεις άλλο κι έτσι δεν πάει χαμένος ο κόπος σου για το εργαλείο.
Τι εργαλείο θα φτιάξεις;

Καλά εννοείται πως θα φτιαχτεί με τρόπο που να μη πάει άχρηστο αν δε κάνει το μοτερ ή σε μελοντική αναβάθμιση απλά το οτι είχα το μοτέρ και γλίτωσα την αγορά του (που δεν είναι μικρά τα ποσά) ήταν η αφορμή να το ξεκινήσω αλλιώς δε θα το έκανα άμεσα.

Θα φτιάξω ένα ταινιολειαντήρα για κατεργασία χάλυβα, αν γυρίσεις στη πρώτη σελίδα έχω επισυνάψει ενδεικτικά μια εικόνα για να καταλάβεις περι τίνος πρόκειται. Βασικα είναι ενα μοτέρ με 4 ραουλα το ενα δίνει κίνηση και γυρνάει μια ζώνη γυαλόχαρτου όπου εκεί πάνω μπορείς να λειάνεις ή να διαμορφώσεις απο μαλακά υλικά μέχρι χάλυβα.