PDA

Επιστροφή στο Forum : πολαπλασιαστης μοτο



Thodoris 1
18-02-16, 13:12
Καλημέρα.Εχω μια δίχρονη σκουτερομηχανη 150 κ.ε. .Αποφάσισα να αλλαξω τον πολλαπλασιαστή με έναν πιο ενισχυμένο και ίδιο τύπου με τον γνήσιο. Όμως επειδή είχε άλλο τύπο πολλαπλασιαστή με 2 υποδοχείς και ο νέος είναι με ένα και γείωση όπως φαίνεται παρακάτω δεν είμαι σίγουρος για την σωστή πολικοτητα στην σύνδεση. Έχω συνδέσει ,στην μια επαφή που έχει πάνω,το πορτοκαλί καλώδιο που έρχεται από την ηλεκτρονική και το πράσινο της γειωσης στο μαύρο που συνδέεται με την γραμμή που πάει στον αρνητικό πόλο της μπαταρίας. Παρακάτω έχω φώτο από το ηλεκτρικό κύκλωμα της μηχανής αλλά και του πολλαπλασιαστή .Μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι σωστή η σύνδεση και αν όχι ποια είναι η σωστη;

Thodoris 1
18-02-16, 13:19
Καλημέρα.Εχω μια δίχρονη σκουτερομηχανη 150 κ.ε. .Αποφάσισα να αλλαξω τον πολλαπλασιαστή με έναν πιο ενισχυμένο και ίδιο τύπου με τον γνήσιο. Όμως επειδή είχε άλλο τύπο πολλαπλασιαστή με 2 υποδοχείς και ο νέος είναι με ένα και γείωση όπως φαίνεται παρακάτω δεν είμαι σίγουρος για την σωστή πολικοτητα στην σύνδεση. Έχω συνδέσει ,στην μοναδική υποδοχή που έχει, το πορτοκαλί καλώδιο που έρχεται από την ηλεκτρονική και το πράσινο της γείωσης στο μαύρο που συνδέεται με την γραμμή που πάει στον αρνητικό πόλο της μπαταρίας. Παρακάτω έχω φώτο από το ηλεκτρικό κύκλωμα της μηχανής αλλά και του πολλαπλασιαστή .Μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι σωστή η σύνδεση και αν όχι ποια είναι η σωστη;

Να και οι φωτο

agis68
18-02-16, 14:25
Πιο μεγάλη φωτός του διαγράμματος υπάρχει ή θα βγάλουμε τα μάτια μας?

Thodoris 1
18-02-16, 15:13
Πιο μεγάλη φωτός του διαγράμματος υπάρχει ή θα βγάλουμε τα μάτια μας?

Πως γίνεται ζουμ ρωτάς να μάθεις;;;
Γιατί για ανάλυση δεν γίνεται κάτι καλύτερο.

Thodoris 1
18-02-16, 15:57
62768Κάτι καλύτερο

Πως γίνεται ζουμ ρωτάς να μάθεις;;;
Γιατί για ανάλυση δεν γίνεται κάτι καλύτερο.

KOKAR
18-02-16, 20:01
Να και οι φωτο

αυτο στο πούλησε κάποιο μαγαζί οτι και καλά ειναι για το δικο σου μηχανάκι ?
η μήπως ειναι η γνώμη κάποιου φίλου ?
πάντως οτι και να ειναι μπορείς να τους το χτυπήσεις στο κεφάλι αυτο που σου πούλησαν

υ.γ
αλήθεια γιατι θελεις να αλλάξεις τον δικο σου ? εχει πρόβλημα η νομίζεις οτι επειδη ειναι "καλύτερος" θα σου δινει και μερικά άλογα παραπάνω ?

Thodoris 1
18-02-16, 20:47
αυτο στο πούλησε κάποιο μαγαζί οτι και καλά ειναι για το δικο σου μηχανάκι ?
η μήπως ειναι η γνώμη κάποιου φίλου ?
πάντως οτι και να ειναι μπορείς να τους το χτυπήσεις στο κεφάλι αυτο που σου πούλησαν

υ.γ
αλήθεια γιατι θελεις να αλλάξεις τον δικο σου ? εχει πρόβλημα η νομίζεις οτι επειδη ειναι "καλύτερος" θα σου δινει και μερικά άλογα παραπάνω ?
Ο δικός μου είχε πρόβλημα στην ένωση με το μπουζοκαλωδιο. Ειδικά στα δίχρονα μοτέρ παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το επαρκεί και σταθερό ρεύμα.
Αυτού του τύπου είναι ο γνήσιος πολαπλασιαστης .Αυτός υποτίθεται είναι πιο ενισχυμένος ...Δεν μου είπες όμως το λόγο για να τους το φέρω στο κεφάλι...

KOKAR
18-02-16, 21:52
ισως να βιαστηκα....
βγάλε μια φωτο τον πολλαπλασιαστη που ειχε το μηχανάκι σε καλη ανάλυση και ανέβασε το να το δω
βγάλε μια ακομα φώτο τον πολλαπλασιαστη που πηρες
και βγάλε και μια φωτο καλη το σχεδιο που εχεις εστι ωστε να φαίνεται η συνδεσμολογια

Dbnn
18-02-16, 22:25
Ο δικός μου είχε πρόβλημα στην ένωση με το μπουζοκαλωδιο. Ειδικά στα δίχρονα μοτέρ παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το επαρκεί και σταθερό ρεύμα.
Αυτού του τύπου είναι ο γνήσιος πολαπλασιαστης .Αυτός υποτίθεται είναι πιο ενισχυμένος ...Δεν μου είπες όμως το λόγο για να τους το φέρω στο κεφάλι...

Αρχικα δεν κανει για το δικο σου. Κανει μονο οτι ταιριαζει στην πλεξουδα σου. Νομος.
Δευτερον αλλαζουμε μπουζοκαλωδιο και πιπα και αν επιμενει μετα αλλαζουμε πολλαπλασιαστη.
Οι πολλαπλασιαστες δυσκολα χαλανε, συνηθως πιανουν οξειδωση στην ακιδα. Καθαριζονται και τελος.

vasilllis
18-02-16, 22:28
δεν βλεπω και εγω.Πολυ μικρα ειναι

Dbnn
18-02-16, 22:46
Εν τω μεταξύ τώρα είδα το σχηματικό. Όσο μπορούσα δηλαδή.
Ο πολλαπλασιαστής των CPI (όπως αναφέρει το σχηματικό) είναι κοινός πολλαπλασιαστής πάπιας.
Του δίχρονου με του 4χρονου έχουν μικροδιαφορές.
Απλά του δίχρονου είναι με μικρότερη αντίσταση πρωτεύοντος που σημαίνει περισσότερο ρεύμα που σημαίνει 1-2 άλογα παραπάνω.
Ο πολλαπλασιαστής σου για δοκιμή μόνο μπορεί να συνδεθεί όπως ακριβώς γράφεις στο αρχικό πόστ.

Μήπως το σχηματικό δεν είναι απο το μηχανάκι σου?
Αυτό το 2 υποδοχές δεν μπορώ να το καταλάβω φίλε μου. Όλοι οι πολλαπλασιαστές (όπου πρόκειται για CDI ηλεκτρονική) έχουν ένα καλώδιο που πάει στην ηλεκτρονική και άλλο ένα που πάει στο σασσί (γείωση).
Αν ο παλιός πολλαπλασιαστής είναι TCI τότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλα πράγματα, θα δουλέψει μεν αλλά με μειωμένη απόδοση.

Υ.γ. τελικά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι πρόβλημα υπάρχει.

Thodoris 1
20-02-16, 14:31
ισως να βιαστηκα....
βγάλε μια φωτο τον πολλαπλασιαστη που ειχε το μηχανάκι σε καλη ανάλυση και ανέβασε το να το δω
βγάλε μια ακομα φώτο τον πολλαπλασιαστη που πηρες
και βγάλε και μια φωτο καλη το σχεδιο που εχεις εστι ωστε να φαίνεται η συνδεσμολογια
Είναι ακριβως ίδιος σε μαύρο απλά αυτός υποτίθεται ότι αντί για 16000 V βγαζει 31000 Volts

Thodoris 1
20-02-16, 14:47
Εν τω μεταξύ τώρα είδα το σχηματικό. Όσο μπορούσα δηλαδή.
Ο πολλαπλασιαστής των CPI (όπως αναφέρει το σχηματικό) είναι κοινός πολλαπλασιαστής πάπιας.
Του δίχρονου με του 4χρονου έχουν μικροδιαφορές.
Απλά του δίχρονου είναι με μικρότερη αντίσταση πρωτεύοντος που σημαίνει περισσότερο ρεύμα που σημαίνει 1-2 άλογα παραπάνω.
Ο πολλαπλασιαστής σου για δοκιμή μόνο μπορεί να συνδεθεί όπως ακριβώς γράφεις στο αρχικό πόστ.

Μήπως το σχηματικό δεν είναι απο το μηχανάκι σου?
Αυτό το 2 υποδοχές δεν μπορώ να το καταλάβω φίλε μου. Όλοι οι πολλαπλασιαστές (όπου πρόκειται για CDI ηλεκτρονική) έχουν ένα καλώδιο που πάει στην ηλεκτρονική και άλλο ένα που πάει στο σασσί (γείωση).
Αν ο παλιός πολλαπλασιαστής είναι TCI τότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλα πράγματα, θα δουλέψει μεν αλλά με μειωμένη απόδοση.

Υ.γ. τελικά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι πρόβλημα υπάρχει.
Με δυο υποδοχείς εννοώ ότι υπάρχουν πολλαπλασιαστές που έχουν 2 επαφές, μια επαφή μαύρη + και μια επαφή πράσινη - .Εναν τετοιο προσωρινά μου είχε τοποθετήσει ο μάστορας .Έως ότου βρίκα έναν ίδιο με αυτόν που φορούσε το μηχανάκι ,ο όποιος είχε μια επαφή + και ένα κεντρικό σίδερο με δυο άκρες που βιδωνεται στο σασί και το πράσινο καλώδιο της γειωσης. Σε εκείνο το σημείο έρχονται δυο καλώδια, ένα πορτοκαλί από την ηλεκτρονική και ένα από την γραμμή που καταλήγει στον αρνητικό πόλο της μπαταρίας. Εγώ σύνδεσα αυτό που έρχεται από την ηλεκτρονική στην μοναδική επαφή + και το πράσινο από το σίδερο στην μέση του πολλαπλασιαστή που είναι η γείωση στο καλώδιο του κυκλωματος που πάει στον αρνητικό πόλο της μπαταρίας.Το πρόβλημα είναι μήπως έχω κάνει λάθος σύνδεση και έχω αντιστρεψει την πολικοτητα στομπουζι.

Dbnn
20-02-16, 14:51
Οκ τοτε, σωστα το συνδεσες. Απλα εσυ θελεις να ειναι λιγο πιο ενισχυμενο το ρευμα ετσι;; απο πολλαπλασιαστη δεν θα δεις καμια διαφορα εκτος αμα βαλεις flyback απο τηλεοραση. Και εκει θα κινδυνευσεις να τρυπησεις το εμβολο απο τα πολλα βολτ. Βρες μπουζι ιριδιου η NGK ψυχρο. Τοτε θα δεις διαφορα.

Υ. Γ. Πολλαπλασιαστη αλλαζουμε οταν εχουμε ξεχυλωσει τα κυβικα, εχουμε πολυ συμπιεση και θελουμε ΠΟΛΥ ρευμα.

Thodoris 1
20-02-16, 15:26
Οκ τοτε, σωστα το συνδεσες. Απλα εσυ θελεις να ειναι λιγο πιο ενισχυμενο το ρευμα ετσι;; απο πολλαπλασιαστη δεν θα δεις καμια διαφορα εκτος αμα βαλεις flyback απο τηλεοραση. Και εκει θα κινδυνευσεις να τρυπησεις το εμβολο απο τα πολλα βολτ. Βρες μπουζι ιριδιου η NGK ψυχρο. Τοτε θα δεις διαφορα.

Υ. Γ. Πολλαπλασιαστη αλλαζουμε οταν εχουμε ξεχυλωσει τα κυβικα, εχουμε πολυ συμπιεση και θελουμε ΠΟΛΥ ρευμα.
Σε ευχαριστώ. Το μοτέρ είναι ελαφρώς υπερκυβισμενο έχω βάλει NGK gold που είναι ακόμη πιο ενισχυμένο από ιριδίου και ένα βαθμό πιο ψυχρό����

Dbnn
20-02-16, 15:34
Τοτε εισαι μια χαρα. Δεν θα δεις αλλη διαφορα με το θεμα ρευμα.