PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμιά ιδέα για μVolt( Logger ή στατική μέτρηση)



The_Control_Theory
18-02-16, 22:26
Θέλω να μετρήσω τάσεις από αισθητήρα βάρους ο οποίος βγάζει mV. (ο θόρυβος σε uVolt)

Έχω instrumentation amplifier με ADC-18bit σε I2C κανάλι του μικροελεγκτή σε PCB.
Θέλω να βρώ έναν τρόπο να μετράω uV κατευθείαν από το αισθητήριο και να μου βγάζει τις τιμές σαν logger και να συγκρίνω με την έξοδο του μικροελεγκτή(UART).
Ιδανικά θα μπορούσε να είναι logger και να μου βγάζει τις τιμές σε UART και να τις περασω στο EXCEL...

Θέλω ιδέες να φτιάξω ή να αγοράσω. Προτιμώ να το φτιάξω λόγω χαμηλού budget. Δοκιμασμένη μέτρηση να την έχω σαν σημείο αναφοράς αφού δεν μπορώ να μετρήσω αλλιώς.

Ξαναρωτήστε με γιατί δεν ξέρω τι άλλη πληροφορία να δώσω. Δεν έχω παλμογράφο γι αυτό ψάχνω τρόπους να κάνω της δουλειά μου.

To uCurrent (https://www.eevblog.com/projects/ucurrent/)θα μπορούσε να μετατραπεί σαν μικροβολτόμετρο?

Βασικά η κότα και το αυγό είναι αυτό το θέμα... Σαν όργανο που μετράει τον εαυτό του....:saad:

Fire Doger
19-02-16, 00:03
Ή εγώ σε έχασα κάπου ή σκάλωσες άσχημα:001_tt2:
Το uCurrent δεν ξέρω, αλλά ένας ενισχυτής x10-100-1000 με τελεστικό μπορεί
62776 Vout = - Vin*R2/R1

Κάντο λίγο ποιο λιανά:001_huh:

The_Control_Theory
19-02-16, 00:41
Πιό πολύ έψαχνα κάτι δοκιμασμένο. Με συγκεκριμένο τελεστικό ενισχυτή. Η σε διάταξη.

Να καταλάβεις αυτό που θέλω να φτιάξω είναι στην ουσία αυτό που ζητάω. (Η κότα και το αυγό)
Αλλά για να είμαι σίγουρος πως το έφτιαξα σωστά θέλω έτοιμη λύση δοκιμασμένη.

Η αλήθεια είναι πως είναι λίγο μπερδεμένα αυτά που λέω.

edit: Βασικά ο λόγος που είναι μπερδεμένα τα παραπάνω είναι γιατί στην ουσία σαν να ζητάω έτοιμο αυτό που θέλω να μετρήσω. Δεν βγάζει πολύ νόημα....:001_unsure:

MacGyver
19-02-16, 00:55
Ψάχνεις λανθασμένα εξού και ο λάθος τίτλος.
Αυτό που θέλεις ανήκει στην κατηγορία των instrument amplifier η αν θες ποιο εξειδικευμένα για την περίπτωσή σου : weight instrument amplifier

Fire Doger
19-02-16, 01:05
Του dave μπορείς να το χακάρεις πάντως κάπως έτσι 62781

*Δεν είχε τα MAX και έβαλα το μοναδικό παρόμοιο, δίχνει να δουλεύει, δεν ξέρω τι ακρίβεια έχει του dave.
Απλώς δεν κοίταξα πως έχει συνδέσει τους διακόπτες, μην βάλεις απλά την τάση στη είσοδο του OpAmp, μπορεί να θέλει να ξεκολήσεις κανένα ποδαράκι απ' τους διακόπτες

The_Control_Theory
19-02-16, 01:07
Ψάχνεις λανθασμένα εξού και ο λάθος τίτλος.
Αυτό που θέλεις ανήκει στην κατηγορία των instrument amplifier η αν θες ποιο εξειδικευμένα για την περίπτωσή σου : weight instrument amplifier

Αυτό που έχω στα χέρια μου είναι το εξής:

αισθητήριο βάρους -> στον Op-amp INA125P (http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ina125.pdf)-> στο ADC MCP3421 (http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/22003b.pdf)-> (μέσω I2C διαύλου) -> μικροελεγκτής

Ο σκοπός μου είναι να προγραμματίσω το MCP3421 να μιλάει μέσω I2C με τον μικροελεγκτή.
Για να το κάνω αποτελεσματικά θέλω έναν τρόπο να μετράω το αισθητήριο κατεθείαν.

Τα μόνα εργαλεία που έχω για να κάνω τα παραπάνω είναι:


Πολύμετρο με μικρότερη κλίμακα 200mV
uCurrent αν μπορώ να το χρησιμποιήσω σαν μικροβολτόμετρο αλλά φοβάμαι μην κάψω την shunt.
Αυτά...


Αν ψάξω για weight instrumentation amplifier μου βγάζει το INA125P και άλλα παρόμοια.

Επίσης στόχοι μου στον προγραμματισμό είναι να μάθω τεχνικές εξάλειψης θορύβου μέσω λογισμικού και άρα θέλω να ξέρω το πραγματικό σήμα πριν μπει στον μικροελεγκτή κι όχι να ανακαλύψω ένα καλό κύκλωμα ενίσχυσης.

Δεν ξέρω πως ακούγονται αυτά που γράφω. Κυρίως η έλλειψη εργαλείων με έχει στοιχειώσει και είμαι απελπισμένος.

The_Control_Theory
19-02-16, 01:14
Του dave μπορείς να το χακάρεις πάντως κάπως έτσι 62781

*Δεν είχε τα MAX και έβαλα το μοναδικό παρόμοιο, δίχνει να δουλεύει, δεν ξέρω τι ακρίβεια έχει του dave.
Απλώς δεν κοίταξα πως έχει συνδέσει τους διακόπτες, μην βάλεις απλά την τάση στη είσοδο του OpAmp, μπορεί να θέλει να ξεκολήσεις κανένα ποδαράκι απ' τους διακόπτες

Νομίζω οι αντιστάσεις R7 και R9 είναι 9kΩ(για το Multisim). Σε σειρά 6.8kΩ και 2.2kΩ. Και οι τάσεις +1.5V και -1.5V. Θα το φτιάξω κι εγώ να το δώ πως πάει κι αν νοιώσω γενναίος θα το προσπαθήσω.

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=62782&stc=1

Με τους διακόπτες στο ΟΝ και uA

Fire Doger
19-02-16, 01:23
Νομίζω οι αντιστάσεις R7 και R9 είναι 9kΩ. Σε σειρά 6.8kΩ και 2.2kΩ.
Για μένα 6.8 +2.2 = 10, ο άλλος πιστεύει ότι καταρρίπτει τους νόμους της φυσικής, αυτό σε πείραξε?:001_tt2:

Αλλά ναι ίσως με 9k να πάει καλύτερα:001_rolleyes:
62785

MacGyver
19-02-16, 01:23
Αυτό που έχω στα χέρια μου είναι το εξής:

αισθητήριο βάρους -> στον Op-amp INA125P (http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ina125.pdf)-> στο ADC MCP3421 (http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/22003b.pdf)-> (μέσω I2C διαύλου) -> μικροελεγκτής

Ο σκοπός μου είναι να προγραμματίσω το MCP3421 να μιλάει μέσω I2C με τον μικροελεγκτή.
Για να το κάνω αποτελεσματικά θέλω έναν τρόπο να μετράω το αισθητήριο κατεθείαν.


Επίσης στόχοι μου στον προγραμματισμό είναι να μάθω τεχνικές εξάλειψης θορύβου μέσω λογισμικού και άρα θέλω να ξέρω το πραγματικό σήμα πριν μπει στον μικροελεγκτή κι όχι να ανακαλύψω ένα καλό κύκλωμα ενίσχυσης.

Λάθος σκεπτικό, ξέχνα την απευθείας μέτρηση, θα εμπιστευτείς την Texas Instruments και θα εστιάσεις στο πρόγραμμα.
Εξάλλου γιατί το δικό σου ua meter να είναι καλύτερο από της TI;
Το δεύτερο επίσης ακούγεται ακατόρθωτο, αφού δυσκολεύεσαι για την απλή μέτρηση ΙΝΑ + MPC πόσο μάλλον να αφαιρέσεις θόρυβο.
Ποιόν θόρυβο; Όλα τα ζυγιστικά παρόμοια ic χρησιμοποιούν. Τι περισσότερο κακό έχεις εσύ;

The_Control_Theory
19-02-16, 01:28
Για μένα 6.8 +2.2 = 10

χαχαχα:001_tt2: δες και το καινούριο που βγήκε σήμερα(Για Ζωγράφο αν λες). Δείχνει τρόπο να παίρνουμε ρεύμα από το καζανάκι του σπιτιού.:lool: χαχαχαχα


Νομίζω αρχίζω να παίρνω τα πάνω μου να το δοκιμάσω με το σχέδιο αυτό. Με μπερδεύει λίγο το Virtual Ground που είναι 1.5V και θέλω λίγο να το μελετήσω.

The_Control_Theory
19-02-16, 01:31
Λάθος σκεπτικό, ξέχνα την απευθείας μέτρηση, θα εμπιστευτείς την Texas Instruments και θα εστιάσεις στο πρόγραμμα.
Εξάλλου γιατί το δικό σου ua meter να είναι καλύτερο από της TI;
Το δεύτερο επίσης ακούγεται ακατόρθωτο, αφού δυσκολεύεσαι για την απλή μέτρηση ΙΝΑ + MPC πόσο μάλλον να αφαιρέσεις θόρυβο.
Ποιόν θόρυβο; Όλα τα ζυγιστικά παρόμοια ic χρησιμοποιούν. Τι περισσότερο κακό έχεις εσύ;

Θα το δοκιμάσω. Εχεις δίκιο. Θα δοκιμάσω επίσης και το uCurrent που συζητάω με τον Fire Doger από περιέργεια.

Έχω κάνει κάτι υπολογισμούς στο χαρτί πως θα μπορώ να ζυγίζω 200kg με 5γραμμάρια βήμα μέτρησης και γι αυτό ήθελα να δω αν θα τα καταφέρω. Ποιά η γνώμη σου? Υπάρχει ελπίδα?

MacGyver
19-02-16, 01:46
Δεν ξέρω, η γραμμικότητα του αισθητήρα είναι μέσα στα όρια των 5γρ. ;
Πέρα από τη θεωρία, και η δοκιμή σαν μέθοδος δίνει απαντήσεις.
Θα χρειαστείς πρότυπα βάρη και θα κάνεις πίνακα πολλαπλών μετρήσεων σε διαφορετικές θερμοκρασίες για να βγει συμπέρασμα !

The_Control_Theory
19-02-16, 01:52
Δεν ξέρω, η γραμμικότητα του αισθητήρα είναι μέσα στα όρια των 5γρ. ;
Πέρα από τη θεωρία, και η δοκιμή σαν μια μέθοδος δίνει απάντησεις.
Θα χρειαστείς πρότυπα βάρη και θα κάνεις πίνακα πολλαπλών μετρήσεων σε διαφορετικές θερμοκρασίες για να βγει συμπέρασμα !

Προς το παρών ο αισθητήρας είναι άγνωστος. Προς το παρόν έχω μιά ζυγαριά μπάνιου με 4 load cell σε διάταξη strain gauge αγνώστων κινέζικων στοιχείων...

Σε ευχαριστώ. Μου έδωσες λίγο ώθηση να συνεχίσω.