PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισθητήρας Παρκαρίσματος



voliotis
19-02-16, 09:28
Καλημερα σε ολη την παρεα!!!
Εχω ενα προβλημα με τον Αισθητήρας Παρκαρίσματος!
Οταν βαζω οπισθεν αρχιζει να χτυπαει συνεχως χωρις να εχω πισω καποιο εμποδιο.
Οταν ο κινητηρας ειναι σβηστος με ανοιχτο διακοπτη και οπισθεν το προβλημα δεν υπαρχει
μαλλον φταιει η διαφορα τασης δηλ 12v με σβηστο κινητηρα και 14 με αναμενο
μπορω να βαλω καποια αντισταση η καποιο σταθεροποιητη τασης ωστε να εχω παντα 12v στο μηχανημα?
Ευχαριστω!!

Fire Doger
19-02-16, 10:54
Είσαι σίγουρος ότι λειτουργεί ο αισθητήρας και ο εγκέφαλος παίρνει σωστά εντολή και σκόπιμα δεν σφυρίζει όταν έχεις σβηστό τον κινητήρα?
Δοκίμασε να το βάλεις σε θέση όπου θα πρέπει να σφυρίζει, σβήσε μηχανή με ανοιχτό διακόπτη και βάλε όπισθεν.
Εάν δεν σφυρίζει σημαίνει πως δεν φταίει η διαφορά τάσης, δεν σφυρίζει σε αυτήν την κατάσταση γιατί δεν λειτουργεί.

Εάν δεν σφυρίζει δοκίμασε να καθαρίσεις το μάτι μήπως έχει πιάσει στρώση βρομιάς και το αντιλαμβάνεται σαν εμπόδιο.
Εάν συνεχίζει πολύ πιθανό να χάλασε. Η αρχή λειτουργίας είναι να στέλνει σήμα όσο δεν υπάρχει εμπόδιο, έτσι ώστε αν χαλάσει και δεν στέλνει σήμα μην καρφώσεις το αμάξι βασιζόμενος στον αισθητήρα.

Εάν συνεχίζει να σφυρίζει κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.
Μην δοκιμάσεις να βάλεις αντιστάσεις κλπ, δεν έχει πρόβλημα με την τάση, για αυτήν την δουλεία είναι σχεδιασμένος.

lepouras
19-02-16, 10:59
www.howtofixit.gr

voliotis
19-02-16, 13:21
Είσαι σίγουρος ότι λειτουργεί ο αισθητήρας και ο εγκέφαλος παίρνει σωστά εντολή και σκόπιμα δεν σφυρίζει όταν έχεις σβηστό τον κινητήρα?
Δοκίμασε να το βάλεις σε θέση όπου θα πρέπει να σφυρίζει, σβήσε μηχανή με ανοιχτό διακόπτη και βάλε όπισθεν.
Εάν δεν σφυρίζει σημαίνει πως δεν φταίει η διαφορά τάσης, δεν σφυρίζει σε αυτήν την κατάσταση γιατί δεν λειτουργεί.

Εάν δεν σφυρίζει δοκίμασε να καθαρίσεις το μάτι μήπως έχει πιάσει στρώση βρομιάς και το αντιλαμβάνεται σαν εμπόδιο.
Εάν συνεχίζει πολύ πιθανό να χάλασε. Η αρχή λειτουργίας είναι να στέλνει σήμα όσο δεν υπάρχει εμπόδιο, έτσι ώστε αν χαλάσει και δεν στέλνει σήμα μην καρφώσεις το αμάξι βασιζόμενος στον αισθητήρα.

Εάν συνεχίζει να σφυρίζει κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.
Μην δοκιμάσεις να βάλεις αντιστάσεις κλπ, δεν έχει πρόβλημα με την τάση, για αυτήν την δουλεία είναι σχεδιασμένος.

Ευχαριστω για το χρονο σου!
Με σβηστη μηχανη διακοπτη ανοιχτο και οπισθεν στεκομαι πισω απο το αυτοκινητο σαν εμποδιο και λειτουργει κανονικα αυξομειώνοντας
την ενταση αναλογα με την αποσταση που εχω.
Μολις βαλω μπρος αρχιζει να σφυριζει ανεξελεγκτα! χωρις εμποδιο πισω και με καθαρους αισθητηρες!