PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειδικός στα Χανιά για επισκευή laptop



Arctic
21-02-16, 14:39
Καλησπέρα,
Έκαψα ενα laptop (κανοντας τη βλακεια να μπερδεύψω τους ανταπτορες από δυο διαφορετικά universal τροφοδοτικά - έβγαλε 30V αντί για 20V τελικά...).
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιος στα Χανιά που να είναι καλός στη δουλειά του ώστε να το επισκευάσει και τίμιος ώστε να μη μου πάρει πάνω από 50€;

Σωτήρης

Panoss
21-02-16, 15:14
Αγαπητέ Σωτήρη, ελπίζω να έλυσες το πρόβλημά σου.
Να ρωτήσω κι εγώ για το δικό μου: ψάχνω $ουτάνα , μέχρι 20 χρονών μαξ, που να τα κάνει όλα, ό,τι κι αν της ζητήσω, δεν ξέρω ακόμα τι, όσο χρόνο πάρει, δεν ξέρω ακόμα πόσο.
Γνωρίζει κανείς κάποια να είναι όμως καλή στη δουλειά της και τίμια ώστε να μη μου πάρει πάνω από 5€;
Παναγιώτης

picdev
21-02-16, 15:16
χωρίς να ξέρεις τι έχει πάθει το λαπτοπ , παζαρεύεις τη τιμή.
Και λέω αν τελικά μπορεί να επισκευαστεί . Υπάρχει πιθανότητα να έχει καεί κάποια ασφάλεια , υπάρχει πιθανότητα να έχουν καεί και άλλα πράγματα.
Δοκίμασες να το βάλεις μπρος πάλι ? γιατί οι μητρικές έχουν ασφάλειες ptc που επανέρχονται

Arctic
21-02-16, 15:41
χωρίς να ξέρεις τι έχει πάθει το λαπτοπ , παζαρεύεις τη τιμή.
Και λέω αν τελικά μπορεί να επισκευαστεί . Υπάρχει πιθανότητα να έχει καεί κάποια ασφάλεια , υπάρχει πιθανότητα να έχουν καεί και άλλα πράγματα.
Δοκίμασες να το βάλεις μπρος πάλι ? γιατί οι μητρικές έχουν ασφάλειες ptc που επανέρχονται

Ακη ευχαριστώ για την απάντηση, θα προσπαθήσω να διαβάσω σχετικά μήπως μπορώ να βγάλω κάτι μόνος - σε αυτή τη περίπτωση θα πάω στο howtofixit, για να προλαβω μη απαντάμε εδώ. Υπάρχουν σχηματικά των μητρικών όπως πχ των παλμογράφων;
(Δεν περνει εμπρός - δεν αναβουν τα leds, δεν φαινεται τίποτα στα pins προς τη μπαταρία).

Off-topic:
Αγαπητέ Παναγιώτη, κάποιες τα κάνουν τζάμπα, φιλάκι θέλουν μόνο.
To τιμιος είναι σωστά ορισμένο.

Panoss
21-02-16, 16:16
Off-topic:
Αγαπητέ Παναγιώτη, κάποιες τα κάνουν τζάμπα, φιλάκι θέλουν μόνο.
To τιμιος είναι σωστά ορισμένο.
Δώσε τα τηλέφωνά τους.
(και ηλεκτρονικοί στο φτιάχνουν τζάμπα και χωρίς φιλάκι, δεν ξέρω τηλέφωνα)

info@kalarakis.com
21-02-16, 17:31
Πως κρίνεις τη τιμιότητα κάποιου
Αν η δουλειά που θα κάνει αξίζει 100 φυσικά και πρέπει να στα πάρει ανεξάρτητα αν ο υπολογιστή σου συνολικά αξίζει λιγότερο
Το κόστος δεν βγαίνει μόνο από το πόσο κοστίζει το ανταλλακτικό αλλά και άλλους παράγοντες
π.χ πόσα παντελόνια έχει τρίψει στη καρέκλα για να μπορεί να σου επισκευάσει το laptop
π.χ πόσο κάνει ο εξοπλισμός για να μπορεί να επισκευάσει το μηχάνημα σου χωρίς να κάνει άλλη ζημιά
π.χ πόσο κοστίζει η διατήρηση του μαγαζιού του για να μπορείς εσύ να επισκευάσεις το laptop σου

και μόνο να το ανοίξει για να δει τι ζημιά έχει πρέπει να σου πάρει 10-20ε
μη ξεχνάς ότι αυτό θα του πάρει το λιγότερο μισή ώρα (άνοιξε κλισέ) και εσύ στο τέλος να του πεις " ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ θα το σκεφτώ"

Το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να ρωτήσεις στα μαγαζιά στα Χανιά , με δόξα το θεό έχει αρκετά.

info@kalarakis.com
21-02-16, 17:37
και όπως λέει ο panoss άμα βρεις καμιά να λύσει το πρόβλημα του κοινοποίησε το τηλέφωνο
Το τίμιος είναι 10000000000000000000000000000000% λάθος ορισμένο

leosedf
21-02-16, 18:43
Ο τίμιος έχει και ένα νταβατζή 60-70% από πάνω του, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μέχρι τα 50 θα είναι τίμιος?

betacord85
21-02-16, 19:18
καλως τον!ιδια ακριβως περιπτωση εσκασε μυτη την πεμπτη στο μαγαζι!μπαινει μεσα...καλησπερα σας μου εχει χαλασει ο φορτιστης και απο οτι εκανα search στο ιντερνετ ειδα οτι εχουν χαλασει οι capacitors...μπορειτε να μου το φτιαξετε?αλλα σας παρακαλω αν η επισκευη παει πανω απο 7 ευρω μην το φτιαξετε...ρωτησα και οι capacitors κοστζουν 10 λεπτα ο καθενας...τι εκανα?τον εστειλα κατευθειαν στο πλαισιο να παρει ενα universal smps...συμπερασμα?η εξυπναδα του νεοελληνα που κανει τον εξυπνο μεσα απο τον κυριο google...

picdev
21-02-16, 19:20
Τα universal του πλαισίου δεν έχουν καλά βύσματα , υπάρχει προμηθευτεί που πουλάει συμβατά σε καλές τιμές και τα βύσματα ταιριαζουν πολύ καλά

betacord85
21-02-16, 19:32
ναι ακη δεν αντιλεγω αλλα ο πελατης ο τιγκουνης θελει το ποιο φθηνο...ας κανει την δουλεια του και μακρια απο εμενα τετοια κελεπουρια...

elektronio
21-02-16, 19:34
καλως τον!ιδια ακριβως περιπτωση εσκασε μυτη την πεμπτη στο μαγαζι!μπαινει μεσα...καλησπερα σας μου εχει χαλασει ο φορτιστης και απο οτι εκανα search στο ιντερνετ ειδα οτι εχουν χαλασει οι capacitors...μπορειτε να μου το φτιαξετε?αλλα σας παρακαλω αν η επισκευη παει πανω απο 7 ευρω μην το φτιαξετε...ρωτησα και οι capacitors κοστζουν 10 λεπτα ο καθενας...τι εκανα?τον εστειλα κατευθειαν στο πλαισιο να παρει ενα universal smps...συμπερασμα?η εξυπναδα του νεοελληνα που κανει τον εξυπνο μεσα απο τον κυριο google...

εγώ θα του έλεγα ότι αν θέλει να του αλλάξω τους πυκνωτές που θα είχε φέρει αυτός, θα τους άλλαζα για 5 ευρώ αλλά θα του εξηγούσα από πριν ότι το κόστος αφορά την αλλαγή των πυκνωτών όχι επισκευή, αν δεν λειτουργούσε ο φορτιστής θα ήταν δική του ευθύνη. Άμα δεν έπαιζε ο φορτιστής (που ήταν και το πιο πιθανό) να πήγαινε να δει τη συνέχεια στο youtube για να προχωρήσει η επισκευή.

μάθαν όλοι μικροί μεγάλοι στα καφενεία...

betacord85
21-02-16, 19:42
μαρκο πιστεψε με συσκευη που ερχεται στο μαγαζι πρεπει να την χρεωσω κανονικα...εχω κανει πολλες επισκευες τσαμπα και εχω βαλει και υλικα απο την τσεπη μου σε πολλα ατομα που κανανε τους εξυπνους και οταν ειδα την εκμεταλευση επειδη δοαβαζανε τις βλαβες στο ιντερνετ υποσχεθηκα να μην ξαναφτιαξω τσαμπα ουτε σε ξεφτιλα τιμη σε κανενα ουτε ακομα και σε γνωστους...τεσπα ο φιλος απο τα χανια θα βρει καποιον να του το φτιαξει αλλα οχι με το μαχαιρι στο λαιμο οτι τοσα εχω και αν σαρεσει...και για ακομα μια φορα θα το πω οτι οι βλαβες δεν ειναι μονο πυκνωτες και τελειωσαμε...

elektronio
21-02-16, 19:51
μαρκο πιστεψε με συσκευη που ερχεται στο μαγαζι πρεπει να την χρεωσω κανονικα...εχω κανει πολλες επισκευες τσαμπα και εχω βαλει και υλικα απο την τσεπη μου σε πολλα ατομα που κανανε τους εξυπνους και οταν ειδα την εκμεταλευση επειδη δοαβαζανε τις βλαβες στο ιντερνετ υποσχεθηκα να μην ξαναφτιαξω τσαμπα ουτε σε ξεφτιλα τιμη σε κανενα ουτε ακομα και σε γνωστους...τεσπα ο φιλος απο τα χανια θα βρει καποιον να του το φτιαξει αλλα οχι με το μαχαιρι στο λαιμο οτι τοσα εχω και αν σαρεσει...και για ακομα μια φορα θα το πω οτι οι βλαβες δεν ειναι μονο πυκνωτες και τελειωσαμε...

Μπάμπη σαφώς και έχεις δίκιο. Από τσατίλα έγραψα τις βλακείες παραπάνω.

Όσο για τον Σωτήρη δικαίωμα του είναι να ψάχνει την καλύτερη τιμή.

Gaou
21-02-16, 20:13
Παιδιά εγώ εχω πονέσει παρα μα πάρα πολύ απο συναδέλφους σας . Δεν θα αναφέρω περιπτωση εδω μέσα , εχω εντουτοις στειλει εμπειρίες μου σε μέλοι για να δούνε τι τραβάμε . και δεν ειμαι ανθρωπος του τσαμπα.
οσο αφορά στο τιμιο δυστηχώς ειναι στο ποιον μας πλέον η κοροιδια.

τελευταιως πήγα μια ταμπλέτα που αναφέρω και εδω μέσα σε μεγάλο μαγαζι που βρήκα στο διαδύκτιο και επισκευαζει τα πάντα. μιλήσαμε στο τηλ. με τον τεχνικο του ειπα το προβλημα του ειπα ότι δεν θέλω να πάει στο πλαισιο και να δουνε τι μπορουν να κάνουν.....!

απογοητευση παιδιά . την ανοιξαν την εκλεισαν μας χρεώσαν 10 ευρω ( λογικο ) για να μας πούνε ότι μονο το πλαισιο μπορει να την φτιάξει.

ε αυτο ήταν τιμιοτης ? δεν ειδε ότι ειναι turbo-x απο την αρχή ? ή του ελειπε το 10 ? ουτε καν διαγνωση .... τραβάμε πολλά δυστηχώς οι ασχετοι εδω μέσα (ελλάδα ) και δυστηχώς μερικές φορές δεν εχουμε επιλογές και κάνουμε ανοησιες .

και αυτο το παραδειγμα ηταν σοφτκορ. τα χαρντκορ δεν τα ονομαζω γιατι θα αρχίσω τα γαλλικα ...!

picdev
21-02-16, 20:22
Παιδιά εγώ εχω πονέσει παρα μα πάρα πολύ απο συναδέλφους σας . Δεν θα αναφέρω περιπτωση εδω μέσα , εχω εντουτοις στειλει εμπειρίες μου σε μέλοι για να δούνε τι τραβάμε . και δεν ειμαι ανθρωπος του τσαμπα.
οσο αφορά στο τιμιο δυστηχώς ειναι στο ποιον μας πλέον η κοροιδια.

τελευταιως πήγα μια ταμπλέτα που αναφέρω και εδω μέσα σε μεγάλο μαγαζι που βρήκα στο διαδύκτιο και επισκευαζει τα πάντα. μιλήσαμε στο τηλ. με τον τεχνικο του ειπα το προβλημα του ειπα ότι δεν θέλω να πάει στο πλαισιο και να δουνε τι μπορουν να κάνουν.....!

απογοητευση παιδιά . την ανοιξαν την εκλεισαν μας χρεώσαν 10 ευρω ( λογικο ) για να μας πούνε ότι μονο το πλαισιο μπορει να την φτιάξει.

ε αυτο ήταν τιμιοτης ? δεν ειδε ότι ειναι turbo-x απο την αρχή ? ή του ελειπε το 10 ? ουτε καν διαγνωση .... τραβάμε πολλά δυστηχώς οι ασχετοι εδω μέσα (ελλάδα ) και δυστηχώς μερικές φορές δεν εχουμε επιλογές και κάνουμε ανοησιες .

και αυτο το παραδειγμα ηταν σοφτκορ. τα χαρντκορ δεν τα ονομαζω γιατι θα αρχίσω τα γαλλικα ...!

1) αφού πήρες κινέζικη σαβούρα πρέπει να ξέρεις οτι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά ,


2) το πλαίσιο δεν τη φτιαχνει αλλάζει ολη τη πλακέτα

3) Αν δεν την ανοίξεις δεν μπορείς να καταλάβεις , αν έχει χαλάσει το βύσμα οπότε επισκευάζεται, αν έχει χαλάσει η μπαταρία οπότε επισκευάζεται,
αν έχει καεί κανένα κινέζικο no name ολοκληρομένο προφανώς ουτε εσύ θα πληρώσεις για ανταλλακτικό και αν αν φτιαχτεί ....

4) Μολις χτες μου έδωσαν με το ζόρι μια σαβουρο ταμπλέτα τουρμπο Χ , για να τη κοιτάξω, στο πλαίσο δεν τη δέχτηκαν γιατί ειναι σπασμένο το βύσμα και καλά έκαναν.
Τέλος πάτνων με τέτοιες σαβούρες που κάνουν 100-200ε δεν αξίζει να ασχολείσαι, εκτός αν τα προβλήματα ειναι εμφανή και εύκολα.
Εμένα αυτή που μου έδωσαν βγάζει γραμμές, κάτι μποερί να παίζει με τη καλωδιοταινια , τι θα του πω? πλήρωσε 20ε ανταλλακτικό ,
αν βρεθεί στο ebay, και αν ειναι αυτό , και αν φτιάξει και πόση ώρα θα φάω? εχει και σπασμένο βύσμα.
Ούτε που θα την ανοίξω , θα τη δώσω πίσω

5) και το πιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ αν ο άλλος ασχολείται τη μισή μέρα με κινέζικες σαβούρες που δεν μπορούν να επισκευαστούν τότε πάει το εκλεισε το μαγαζί ,
γιατί σαν και σένα έχουν πάει άλλοι 100 , τα 10ε ειναι λίγα.
Πήγαινε το και εσύ στο πλαίσιο την επόμενη που πλήρωσες το κινέζικο 200ε και σου ζητάνε για "επισκευή" 150ε

betacord85
21-02-16, 20:37
αγαπητε φιλε παυλο λυπαμαι πραγματικα...οχι για σενα αλλα για το χαμηλο επιπεδο των τεχνικω γιατι αφου εισαισυναδελφος απλα θα την κοιτουσαν και θα σου ελεγαν χωρις να σε χρεωσουν τεσπα...απο την αλλη ο ακης εχει δικιο οι πιο πολλες επισκευες ειναι απο τις σαβουρες που φερνει ο κυριος turbo x...και φυσικα δεν μπορυμε να βαλουμε χερι οιχε επειδη δεν μπορουμε η δεν εχουμε τον εξοπλισμο αλλα τα αναταλακτικα δεν ειναι διαθεσιμα...για τους απατεωνες συνδελφους μην ανυσυχεις ειναι σε black list και ο ενας συανδελφος λεει στον αλλον να μην παει γιατι ειναι απατεωνας...φυσικα υπαρχει και η αντιθετη πλευρα που οι εξαρρετοι και συνεπεις συναδελφοι βοηθανε και κανουν καλοι δουλεια ο ενας στον αλλον

Gaou
21-02-16, 20:53
μπάμπη μου συγχωρα με δεν ειμαι συνάδελφος αν και πολύ θα ήθελα. ακη εχω την εντύπωση ότι προτρέχεις ξανα. η νοοτροπια μου ουτε απ' εξω απο το πλαισιο ειναι και πράξη μου. ελαχιστες φορε΄ς έχω ψωνισει και αυτο όχι τουρμπο-εξ. την συγκεκριμένη που ειναι ακριβή την χαρισαν στα παιδιά και επειδή τα παιδιά χάρηκαν ειπα να το κοιτάξουμε να την φτιάξουμε.

και το θέμα εδώ δεν ειναι τι αξιζει και τι δεν αξιζει αλλα ότι ο κόσμος έχει αποχτήσει μια κακή εικόνα και για αυτο δεν φταιει πάντα αυτος.

στο επαγγελμα μου πολύ θλιβομουνα όταν ακουγα αλλους απατεώνες διακοσμητες που δυστηχώς καναν πολύ κακο και στους υπολοιπους του κλαδου μου. η τιμιοτης ειναι πράγμα σπανιο δυστηχώς σημερα. και δυστηχως ειχε επιβεβαιωθει ένας συνεργάτης μου που με μάλωνε και μου ελεγε ότι με το σταυρο στο χέρι κανενας δεν πάει πουθενα. δεδομενουν του ότι οπου πέφτω το τελευταιο καιρο ειναι κοροϊδία λέω μπας και τελικα έχουν μεινει μονο τετοιοι επαγγελματίες στην ελλαδα?

οσο αφορά στην καλωδιοταινια και τα 20 νομιζω ότι τοι βλέπεις λιγο λάθος . ειμαι πολύ σιγουρος ότι ο πελάτης σου πολύ θα χαρει όταν ακουσει ότι η κατασταση ειναι επισκευασιμη όσο και να βάλεις εργασία.

μπαμπη εσεις μπορει να γνωριζεστε αναμεταξυ σας . εγώ δυστηχως εκτος μιας εξαιρετης περιπτωσης που εχει συγχωρεθει ( απο τους ανθρώπους που πραγματικα ηταν Ανθρωποι) και μια αλλη που δυστηχως εδώ και χρόνια δεν τον βρίσκω δεν εχω πέσει ποτε σε αυτους τους τιμιους ... εν πάσι περιπτώση τι να πώ.

picdev
21-02-16, 21:11
δεν ειναι πελάτης μου αλλά γνωστός , ούτε θέλει να πληρώσει πολλά , απο εκεί και πέρα αυτά τα κινέζικα δεν ανοίγονται καν,
ολα ειναι κολλημένα και στερομένα με ταινίες , μέχρι και τα καπάκια της θωράκισης τα κολάνε με ταινία , τι να φτιάξεις απο αυτό το πράγμα.
Και εγώ να του πω πλήρωσε 20ε για ανταλλακτικό καλωδιοταινίας, αν κάνει πάλι το ίδιο ? θα του δώσω πίσω τα λεφτά?
ασε που θέλει να τη βγάλει ψηλο τσάμπα.
Δεν αξίζουν τέτοιες επισκευές εκτός αν ειναι κάτι που πράγματι φτιάχνεται , κάποιο βύσμα πχ

Arctic
21-02-16, 21:14
Kαλησπέρα,
Νομίζω με παρεξηγήσατε και θα φταίω κι εγώ. Υπέθεσα ότι έχει καεί κάτι μπροστά - στην DC εισοδο, που στο απειρο μυαλο μου φαίνεται κάτι το εύκολο - λίγο.
Στο μυαλό μου πάλι, ένας καλός θα βρει γρήγορα το πρόβλημα, και αν είναι τίμιος θα το χρεώσει σωστά.
Εφόσον εγώ θέτω από την αρχή το ποσό που μπορώ να διαθέσω, o καλός ο τεχνικός μπορεί και κρίνει αν τον συμφέρει ή όχι. Δεν βάζω μαχαίρι στο λαιμό, καπιταλισμό έχουμε, συμφωνίες κάνουμε.

Καταλαβαίνω ότι κάποιοι βρήκατε τόπο να πείτε το τι τραβάτε στις δουλειές σας, όμως δεν βοηθάτε.

picdev
21-02-16, 21:17
φίλε μου θέλει κάποια ώρα να λύσεις το λάποτπ, και να βρεις και σχηματικό να το μελετήσεις ,
συνήθως έχουν tvs διόδους και ασφάλειες και μπορεί να το γλιτώσεις.
Οντως μπορεί να ειναι έτσι οπως λες και να ειναι εύκολο μπορεί και όχι, έχω δει δίσκο να καίγονται τα ολοκληρωμένα και άλλος να καίει μονο τη tvs δίοδο δεν υπάρχει κάτι στανταρ.
Μπορεί να έχει κάψει μέχρι και διάδρομο σε 4 layer πλακέτα, είναι ένας θεσσαλονίκη ο atsio απο το how to fix που φτιάχνει τέτοια τρελά
αλλά μην περιμένεις με 50ε να κάτσει να ασχοληθεί σοβαρά, ο άλλος μπορεί να φάει 1 και 2 μέρες να ψάχνει μπορεί να ειναι κάτι εύκολο

betacord85
21-02-16, 21:20
δεν θελω ουτε να σου κανω τον εξυπνο ουτε τιποτα...σε μια κλειστη συσκευη(οποιαδηποτε)απο την στιγμη που την εχεις καψει δεν ξερουμε τι ακριβως εχει καψει...μονο και μονο για να λυθει και να δεθει θα σε χρεωσει κανα 30 ευρω μονο για τον κοπο του...δεν μας ειπες μαρκα και μοντελο...

leosedf
21-02-16, 21:31
δεν ειναι πελάτης μου αλλά γνωστός , ούτε θέλει να πληρώσει πολλά , απο εκεί και πέρα αυτά τα κινέζικα δεν ανοίγονται καν,
ολα ειναι κολλημένα και στερομένα με ταινίες , μέχρι και τα καπάκια της θωράκισης τα κολάνε με ταινία , τι να φτιάξεις απο αυτό το πράγμα.
Και εγώ να του πω πλήρωσε 20ε για ανταλλακτικό καλωδιοταινίας, αν κάνει πάλι το ίδιο ? θα του δώσω πίσω τα λεφτά?
ασε που θέλει να τη βγάλει ψηλο τσάμπα.
Δεν αξίζουν τέτοιες επισκευές εκτός αν ειναι κάτι που πράγματι φτιάχνεται , κάποιο βύσμα πχ
Μπορείς να τα βρεις όλα αυτά online και να τα έχεις, αν αξίζει μπορείς να το κάνεις όπως ήταν από το εργοστάσιο.

picdev
21-02-16, 21:34
εγώ δεν κάνω τέτοιες επισκευές , ούτε ασχολούμαι πολύ , απλά αν με πρήξει κανένας "γνωστός" που δεν θέλει να πληρώσει .
Οσα έχω ανοίξει ολα τα καλώδια ειναι κολλημένα, δεν έχουν βύσματα , και στηρίζονται ολα με ταινίες .
Ο αλλος που το αγοράζει 100ε και 150ε δεν θέλει να δώσει πάνω απο 20ε για να το φτιάξει , ε χαίρω πολύ.
Αντε να πληρώσει ο τεχνικός ανταλλακτικό και να μην ειναι αυτό και αν κτλ , έχει τύχει να δω ταμπλετ που έχει κινέζικα ολοκληρωμένα και να μην υπάρχουν
πουθενά στο κοσμο παρά μονο στη κίνα

betacord85
21-02-16, 21:44
ακη τα παντα υπαρχουν οπως ειπε και ο κωνσταντινος ακομα και για τα φασον turbox που ειναι rebadge απο κινεζικες βιοτεχνιες...αν ψαξεις εδω στο φορουμ εχει 2-3 ποστ με ανταλακτικα για τις κινεζικες μουφες...δεν ειναι δυσκολο να τα φτιαξεις αλλα αν αξοιζει ο κοπος και η ταλαιπωρια...

Gaou
21-02-16, 22:15
μα αυτο ειναι το γαμώτο ρε παιδί μου. ηξερα ότι πόναγε μια πλακέτα ( δυστηχως δεν ηξερα ποια ) καθότι ειχαν δώσει παλιοτερα τιμή απο το πλαισιο στην ιδιοκτήτρια. ρώτησα λοιπόν πριν παραλάβουν στο εν λόγο μαγαζι "αν υπάρχει θέμα με κάποιο ανταλλακτικο μπορειτε να το βρειτε" και φυσικά μου ειπαν απο το πλαισιο εφόσον ειναι του πλαισιου. ε ουτε αυτο . τους ρώτησα μετα αν επικοινωνήσαν με το πλαισιο και δεν μου απανταγαν. δεν μπορεσα να καταλάβω τους βάλαν χερι απο το πλαισιο.

οσο αφορά στις πλακέτες . η κοινη λογική λέει ότι αποκλειεται το πλάισιο να έχει κανει απο το μηδεν μια ταμπλέτα. οποτε ειναι μια φθηνη κινεζια που εχει γινει φασον και απο το πλαίσιο . έ για εναν ειδικο ποσο δύσκολο ειναι να βρει αντιστοιχο ανταλλακτικο. τι αν πώ κριμα.

navar
21-02-16, 22:29
και εμεις λοιπον με τα μαγαζιά που είναι εγκλημα να χρεώνουμε την διάγνωση που μπορεί να μας φάει και μιση μερα , εμείς λοιπόν με τα μαγαζιά που ειναι ατιμία να χρεώνουμε τον ελεγχο, εμείς λοιπόν τα μαγαζιά που είναι κακούργημα να σκεφτούμε τι είναι η εργατοώρα τι είναι η γνώση τι ειναι η εξιδίκευση τι ακριβ'ως πρέπει να κάνουμε ? πως θα ζήσουμε ;;;;;

ξαχνάμε όλοι μας εδώ λοιπόν οτι ο εντοπισμός τις βλάβης ειναι το 95% τις επισκευής ,
και δόξα το θεό εχω περάσει πολλλλές μέρες που εχω ακούσε απο 2-3 πελάτες "αααααα ειναι πολλα 50-60 για την επισκευη της μητρικής " ααααα ειναι πολλα 60€ για reflow "αααααααα ειναι πολλα 80-85€ για αντικατάσταση ολοκληρωμ'ενου γραφικών "
και δυστυχ'ως το σπίτι μου δεν το ταίζω με διαγνώσεις!

οπως επίσης δυστυχώς στο ΟΑΕΕ δεν δέχονται αμα τους πώ ¨"ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ξέρετε εγω για το δήμινο που πέρασε δεν ειμαι ικανοποιημενος απο τις παροχές σας και δεν τις χρησιμοποίησα τις παροχές σας , οπότε δεν θέλω να σας πληρώσω "

toni31
21-02-16, 22:59
Καλησπέρα,
Έκαψα ενα laptop (κανοντας τη βλακεια να μπερδεύψω τους ανταπτορες από δυο διαφορετικά universal τροφοδοτικά - έβγαλε 30V αντί για 20V τελικά...).
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιος στα Χανιά που να είναι καλός στη δουλειά του ώστε να το επισκευάσει και τίμιος ώστε να μη μου πάρει πάνω από 50€;
Σωτήρης

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι, αν το ποσό της επισκευής είναι πάνω από 50€, ο τεχνίτης είναι άτιμος?
Και μιλώντας υποθετικά, αν η βλάβη κοστίζει 15€ (τεχνικά + ανταλλακτικό) τα υπόλοιπα μέχρι το πενηντάρικο θα τα άφηνες μπουρμπουάρ στον μάστορα?

betacord85
21-02-16, 23:27
μετα απο αυτα που εχει ακουσει απλα δεν θα ξανατοποθετηθει..μπηκε εψαχνε καποιο θυμα η καποιον επισκευαζ για την ψυχη της μανα μου δεν βρηκε και απλα δεν θα ξαναποσταρει ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος...μπειτε στο Howtofixit και δειτε ποσοι τσαμπατζιδες υπαρχουν...και να πω οτι ειναι συναδελφοι τεχνικοι με μαγαζια παει στο δι@ολο αλλα ειναι οι κλασικοι κουτοπονυροι που δεν μπλεκουν μονο στα ηλεκτρονικα αλλα παντου...θα τους δεις ακομα και στην ποιο καραια περοπτωση πχ την ωρα που αλλαζει ο μηχανικος φιλτρα και λαδια να δει τι μαρκα ειναι η αν ειναι φθηνα...

gethag
22-02-16, 00:03
μετα απο αυτα που εχει ακουσει απλα δεν θα ξανατοποθετηθει..μπηκε εψαχνε καποιο θυμα η καποιον επισκευαζ για την ψυχη της μανα μου δεν βρηκε και απλα δεν θα ξαναποσταρει ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος...μπειτε στο Howtofixit και δειτε ποσοι τσαμπατζιδες υπαρχουν...και να πω οτι ειναι συναδελφοι τεχνικοι με μαγαζια παει στο δι@ολο αλλα ειναι οι κλασικοι κουτοπονυροι που δεν μπλεκουν μονο στα ηλεκτρονικα αλλα παντου...θα τους δεις ακομα και στην ποιο καραια περοπτωση πχ την ωρα που αλλαζει ο μηχανικος φιλτρα και λαδια να δει τι μαρκα ειναι η αν ειναι φθηνα...

Ο άνθρωπος απάντησε στο #20, ας μην βάζουμε το κεφάλι κάτω και προτρέχουμε δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες...

lepouras
22-02-16, 01:26
παιδιά ας ηρεμήσουμε λίγο. Μπάμπη άσε έχουμε δει και εδώ μέσα από μαστόρια που όλοι οι καταστηματάρχες είναι κλέφτες γιατί δεν έχουν ίδιες τιμές με την κίνα που πάνε κατά διαόλου οι μισθοί αλλά αγοράζουν ακόμα και αντιστάσεις από την κίνα και ας κάνει ένα μήνα. ας χαλαρώσουμε γιατί κανένας δεν κοιτάει την καμπούρα του.
τα έχουμε ξανά πει. αν ενοχλεί κάποιους που μπαίνουν και ρωτάνε το μακρύ και το κοντό τους ο κάθε άσχετος και θεωρείτε ότι έπρεπε να είναι μόνο για επαγγελματίες να σας φτιάξουμε το pay to fix it σκάστε μια συνδρόμου οι επαγγελματίες να λέτε τα μυστικά σας.
όπως θα δεις εδώ υπάρχει και θέμα << ερώτηση αρχαρίων>> αν ποστάρει εκεί επαγγελματίας τότε να τον βράσω. άρα είναι εκεί γιατί ρωτάνε και << αρχάριοι>>.
είμαι ηλεκτρολόγος και σε πληροφορώ ότι ως ελεύθερος επαγγελματίας τους χειρότερους, γύφτους, τσιγκούνηδες πελάτες επικινδύνους όχι μόνο για τον εαυτό τους αλλά και για τους άλλους που θέλουν να έχουν πελάτες ξέρεις ποιοι είναι ???
ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.
ας σταματήσει επιτέλους αυτό το τραγούδι.
αν το παλικάρι πιστεύει ότι θέλει να βρει με 50 ας ψάξει να βρει. να είσαι σίγουρος ότι πολύ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ θα σκοτώσουν την τιμή για να τον πιάσουν πελάτη. το αν είναι καλός ή κακός δεν θα το κρίνουν ούτε τα 50 ούτε τα 100 ούτε και τα 1000 που μπορεί να ζητήσει. ο άσχετος, ο ευκαιριατζης, ο αρπακόλας βρίσκετε σε όλες τις δουλειές.
και στην δικιά μου ακόμα περισσότερο.
πάμε παρακάτω. να μην ξανά λέμε τα ίδια.

betacord85
22-02-16, 01:41
δεν θα χαλασω το ποστ του φιλου και απο οτι ειδες και εγω και αλλοι 2 μπηκαμε στο τρυπακι να τον βοηθησουμε εστω και απο εδω...ειδες οτι οχι μονο εγω αλλα και αλλοι ενοχηθηκαμε γιατι πεταει και λεει μεχρι 50 ευρω..ναι κανεις δεν θα σου ανοιξει το λαπτοπ για 50 ευρω και χειροτερα γιατι ειναι σε επαρχια και εκει τα χτυπανε παραπανω...και μυστικα στην παραπανω ταση που εβαλε δεν υπαρχει μπορει να εχει καψει οτιδιποτε μεσα στην συσκευη...

lepouras
22-02-16, 01:52
βρε Μπάμπη. συγνώμη για το ύφος μου αλλά θα πρέπει να δώσουμε και ένα ακαταλόγιστο σε αυτούς που θέτουν αυτά τα( κατ εμάς χαζά )ερωτήματα.
γιατί?
όταν ποια δουλεύουν παιδιά για 500 ευρώ τον μήνα καταλαβαίνεις ότι τα 50 που πραγματικά το καταλαβαίνω και το πιστεύω για ένα σωστό μάστορα είναι λίγα και μπορεί να φάει ώρες για μια βλάβη ο άλλος δουλεύει δυόμιση μέρες για να τα βγάλει. καταλαβαίνεις ότι ΔΕΝ έχει το ίδιο σκεπτικό με εσένα και εμένα.
ας μην αρπάζουμε και αρπαζόμαστε με την μία.

Arctic
22-02-16, 13:33
Δεν καταλαβαίνω τι σας πείραξε τόσο πολύ, ούτε τζαμπατζής είμαι ούτε και μαλάκας.
Αν είναι να δώσω πάνω από 50€ παίρνω μεταχειρισμένο (με καλύτερα χαρακτηριστικά) πουλώντας τα υπόλοιπα κομμάτια του λάπτοπ Ως καταναλωτής, αυτό κρίνω βέλτιστο, δεδομένου ότι είμαι φοιτητής(450€ το μήνα).
Δεν έψαχνα τεχνικό για να εκμεταλλευτώ, ένα τεχνικό να μη εκμεταλλευτεί την άγνοια έψαχνα.
Επίσης δεν έψαχνα απαραίτητα να μου απαντήσει κάποιος τεχνικός, έψαχνα και εμπειρίες, γνωστούς κτλ που είναι καλοί και τίμιοι τεχνικοι.
Και σίγουρα δεν έψαχνα να μου πείτε τι να κάνω για να βρω τη βλάβη μόνος μου, αν και σας ευχαριστώ.

Το χρηματικό όριο που έθεσα ήταν άστοχο, δεκτό. Πυροδότησε κόμπλεξ και μνήμες και σίγουρα δεν βρήκα αυτό που ήθελα.
Ευχαριστώ όλους όσους καλοπροαίρετα απάντησαν.

Ζητώ συγγνώμη αν προσέβαλα κάποιους του κλάδου, μιλώντας για ατιμία στο κλάδο. Συγγνώμη αν φάνηκε ότι γενίκευσα.
Είναι σαν να λες ότι οι ΔΥ τα ξύνουν, δεν το κάνουν όλοι, υπάρχει όμως σημαντική μερίδα αυτών που το απολαμβάνουν κιόλας.


Αν κρίνουν oι mod ότι πρέπει να μείνει το thread ας μείνει, εγώ δεν θα ξαναγράψω.

Panoss
22-02-16, 14:26
Κοίτα να δεις, όρισες σαν όριο τιμιότητας τα 50 ευρώ.
Αν το ανταλλακτικό έκανε 51;
Τότε θα ήταν άτιμος ο μάστορας;
Και για να είναι τίμιος για τα δικά σου μέτρα, θα πρέπει να σε χρεώσει 50, κι ας πληρώσει το ανταλλακτικό 51;

Το σωστό θα ήταν να ρωτήσεις αν ξέρουμε κανένα καλό - τίμιο μάστορα.
Όχι αν ξέρουμε κανένα καλό - τίμιο (=μέχρι 50 ευρώ) μάστορα.
Θα σε στέλναμε σε μερικούς κι εκεί θα μπορούσες να τους ρωτήσεις: σκέτη διάγνωση, πόσο; διάγνωση + επισκευή, πόσο;
Κι αν σου λέγανε τιμές (ή απαντήσεις, γενικώς) που δεν σου αρέσουν, να σηκωνόσουνα να φευγες.

Πάντως, εγώ αυτό που κατάλαβα, είναι ότι αφού ξέρεις το κόστος επισκευής, σίγουρα θα ξέρεις και τι βλάβη έχει, και κόστος ανταλλακτικών.
Δεν τα λες και σ' εμάς να μαθαίνουμε;

Αλλά, τελικά...μήπως να κόψεις και τις παχιές και τις άπαχες;

teo966
22-02-16, 14:54
εγω παντως σε πελατη που ειναι προδιαθετειμενος να δωσει πενηνταρικο θα του εβαζα πεντε αστερια και οπωσδηποτε καφεδακι

navar
22-02-16, 14:59
εγω παντως σε πελατη που ειναι προδιαθετειμενος να δωσει πενηνταρικο θα του εβαζα πεντε αστερια και οπωσδηποτε καφεδακι

μα δεν ειναι κακο το πενηντάρικο , ούτε το εικοσάρικο !
δεν ειναι εδω το θέμα συζήτησης το μεγεθος του ποσοόυ αλα η νεοτροπία του πελάτη να κρίνει την δουλειά σου , να λέει τιμή πριν κάν σε ακούσει τι εχεις να του πείς για την διάγνωση.

Panoss
22-02-16, 15:01
Έλα ρε παιδιά, αφού ξέρει την τιμή ξέρει και τη διάγνωση, απλά μας το κρατάει μυστικό, κάνει νάζια.

teo966
22-02-16, 15:11
ρε παιδια οταν διαφημιζεται τηλεοραση 32' στα 160 ευρουδακια πως θα σκεφτει ο πελατης?οταν πωλειται laptop καινουργιο στα 180 ευρω?

nestoras
22-02-16, 15:13
Δεν καταλαβαίνω τι σας πείραξε τόσο πολύ, ούτε τζαμπατζής είμαι ούτε και μαλάκας.
Αν είναι να δώσω πάνω από 50€ παίρνω μεταχειρισμένο (με καλύτερα χαρακτηριστικά) πουλώντας τα υπόλοιπα κομμάτια του λάπτοπ Ως καταναλωτής, αυτό κρίνω βέλτιστο, δεδομένου ότι είμαι φοιτητής(450€ το μήνα).
Δεν έψαχνα τεχνικό για να εκμεταλλευτώ, ένα τεχνικό να μη εκμεταλλευτεί την άγνοια έψαχνα.
Επίσης δεν έψαχνα απαραίτητα να μου απαντήσει κάποιος τεχνικός, έψαχνα και εμπειρίες, γνωστούς κτλ που είναι καλοί και τίμιοι τεχνικοι.
Και σίγουρα δεν έψαχνα να μου πείτε τι να κάνω για να βρω τη βλάβη μόνος μου, αν και σας ευχαριστώ.

Το χρηματικό όριο που έθεσα ήταν άστοχο, δεκτό. Πυροδότησε κόμπλεξ και μνήμες και σίγουρα δεν βρήκα αυτό που ήθελα.
Ευχαριστώ όλους όσους καλοπροαίρετα απάντησαν, οι υπόλοιποι να τραβήξουν μια παχιά.

Ζητώ συγγνώμη αν προσέβαλα κάποιους του κλάδου, μιλώντας για ατιμία στο κλάδο. Συγγνώμη αν φάνηκε ότι γενίκευσα.
Είναι σαν να λες ότι οι ΔΥ τα ξύνουν, δεν το κάνουν όλοι, υπάρχει όμως σημαντική μερίδα αυτών που το απολαμβάνουν κιόλας.


Αν κρίνουν oι mod ότι πρέπει να μείνει το thread ας μείνει, εγώ δεν θα ξαναγράψω.

Σωτήρη, όπως καταλαβαίνεις, μερικές φορές όσο καλοπροαίρετος και να είσαι μπορεί να παρεξηγηθείς. Προφανώς η αρχική τοποθέτησή σου με το "μέχρι 50€" ήταν λάθος από όλες τις πλευρές και οποιοσδήποτε μάστορας/τεχνικός θα "στράβωνε". Θα μπορούσες να το θέσεις ως εξής: "Μάστορα, μπορείς να μου ελέγξεις το λαπτοπ για επισκευή; Αν η συνολική βλάβη είναι να κοστίσει πάνω από 50€ τότε χρεώστε μου το άνοιγμα/κλείσιμο (θα σου έπαιρναν από 10€ έως 20€ το πολύ) και θα το πάρω για ανταλλακτικά επειδή δεν με συμφέρει".

Το να χαρακτηρίζουμε μη τίμιο κάποιον που μπορεί να μας χρεώσει πάνω από αυτό που εμείς έχουμε στο μυαλό μας χωρίς να γνωρίζουμε καν τη συγκεκριμένη βλάβη που έχει η συσκευή νομίζω πως απλά δε στέκει.

Ελπίζω να μην απογοητευτείς από το φόρουμ και δεν ξαναμπείς ποτέ. Και αν σου είναι εύκολο κάνε ένα edit και το post #34 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=84632&p=752667&viewfull=1#post752667) εκεί που αναφέρεις τις "χοντρές".

Φιλικά.

Panoss
22-02-16, 16:56
Θα μπορούσες να το θέσεις ως εξής: "Μάστορα, μπορείς να μου ελέγξεις το λαπτοπ για επισκευή; Αν η συνολική βλάβη είναι να κοστίσει πάνω από 50€ τότε χρεώστε μου το άνοιγμα/κλείσιμο (θα σου έπαιρναν από 10€ έως 20€ το πολύ) και θα το πάρω για ανταλλακτικά επειδή δεν με συμφέρει".
Αποκλείεται κάποιος σαν τον Σωτήρη (Arctic) να πλήρωνε 10 ευρώ για διάγνωση, το δε ποσό των 20€ δεν μπαίνει καν στη συζήτηση είναι 'αστρονομικό'.
Μόνο δωρεάν διάγνωση θα δεχόταν.

Δικαίωμά του φυσικά, όπως και του κάθε πελάτη, αρκεί να το ξεκαθαρίσει από την αρχή.
Όχι να το αφήσει στο μαγαζί, να του κάνει διάγνωση ο μάστορας και μετά να...θεωρεί ως λογικό να το πάρει χωρίς να πληρώσει ούτε ένα ευρώ.
Επειδή, κατά τη γνώμη του, αφού δεν το επισκεύασε δεν του χρωστάει και τίποτα...

Τέσπα, τέτοιοι πελάτες, εύχομαι, μακριά από τα μαγαζιά σας, δεν έχει νόημα να τους έχετε πελάτες εκτός αν ανυπομονείτε να το κλείσετε.

street
22-02-16, 18:08
παδια ειναι πανευκολες α επισκευες στα τουρμπο εξ λαπτοπ και να παρεις ενα κατομπαλο .... οπως και ναχει χρεωνουν εχει δεν εχει κατι 20 με το καλημερα ....
εδω πλαισιο http://www.clevo.com.tw/

Arctic
22-02-16, 20:18
Αποκλείεται κάποιος σαν τον Νέστορα να πλήρωνε 10 ευρώ για διάγνωση, το δε ποσό των 20€ δεν μπαίνει καν στη συζήτηση είναι 'αστρονομικό'.
Μόνο δωρεάν διάγνωση θα δεχόταν.

Δικαίωμά του φυσικά, όπως και του κάθε πελάτη, αρκεί να το ξεκαθαρίσει από την αρχή.
Όχι να το αφήσει στο μαγαζί, να του κάνει διάγνωση ο μάστορας και μετά να...θεωρεί ως λογικό να το πάρει χωρίς να πληρώσει ούτε ένα ευρώ.
Επειδή, κατά τη γνώμη του, αφού δεν το επισκεύασε δεν του χρωστάει και τίποτα...

Τέσπα, τέτοιοι πελάτες, εύχομαι, μακριά από τα μαγαζιά σας, δεν έχει νόημα να τους έχετε πελάτες εκτός αν ανυπομονείτε να το κλείσετε.
Πάνο, νομίζω ότι όπως εγώ ξέρω τη βλάβη, έτσι και εσύ ξέρεις τη συμπεριφορά μου στην επικείμενη συνεννόηση με το τεχνικό.
Είναι εύκολο να προσβάλεις αγνώστους, βασισμένος στις εμπειρίες σου. Όμως το ύφος και συμπεριφορά σου διαμορφώνει ένα κλίμα που δεν νομίζω βοηθάει εμένα που έκανα την ερώτηση, το φόρουμ που σε φιλοξενεί ή εσένα.

Panoss
22-02-16, 20:32
Οκ όπως νομίζεις.

nestoras
22-02-16, 21:04
Αποκλείεται κάποιος σαν τον Νέστορα να πλήρωνε 10 ευρώ για διάγνωση, το δε ποσό των 20€ δεν μπαίνει καν στη συζήτηση είναι 'αστρονομικό'.
Μόνο δωρεάν διάγνωση θα δεχόταν.

Δικαίωμά του φυσικά, όπως και του κάθε πελάτη, αρκεί να το ξεκαθαρίσει από την αρχή.
Όχι να το αφήσει στο μαγαζί, να του κάνει διάγνωση ο μάστορας και μετά να...θεωρεί ως λογικό να το πάρει χωρίς να πληρώσει ούτε ένα ευρώ.
Επειδή, κατά τη γνώμη του, αφού δεν το επισκεύασε δεν του χρωστάει και τίποτα...

Τέσπα, τέτοιοι πελάτες, εύχομαι, μακριά από τα μαγαζιά σας, δεν έχει νόημα να τους έχετε πελάτες εκτός αν ανυπομονείτε να το κλείσετε.

Κάτι δεν καταλαβαίνω σε αυτό που παραθέτω...
Δεν ξέρω αν εννοείς ότι θα πήγαινα τον υπολογιστή μου για επισκευή και θα απαιτούσα "δωρεάν" εξυπηρέτηση! :confused1:
Ούτε καν ανέφερα ότι ο μάστορας θα πρέπει να του πει τη βλάβη απλά ότι πρέπει να πληρωθεί για τον κόπο που έκανε να το ανοίξει και να το δει. Το να βρεις τη βλάβη είναι πάνω από το μισό της δουλειάς σε πολλές περιπτώσεις.

Panoss
22-02-16, 23:07
Κάτι δεν καταλαβαίνω σε αυτό που παραθέτω...
Δεν ξέρω αν εννοείς ότι θα πήγαινα τον υπολογιστή μου για επισκευή και θα απαιτούσα "δωρεάν" εξυπηρέτηση! :confused1:
Ούτε καν ανέφερα ότι ο μάστορας θα πρέπει να του πει τη βλάβη απλά ότι πρέπει να πληρωθεί για τον κόπο που έκανε να το ανοίξει και να το δει. Το να βρεις τη βλάβη είναι πάνω από το μισό της δουλειάς σε πολλές περιπτώσεις.
Χίλια συγγνώμη Νέστορα, λάθος, στο θεματοθέτη απευθυνόμουνα, το Σωτήρη (Arctic), μπερδέψαμε τα μπούτια μας. :biggrin:
(το διόρθωσα και πιο πάνω)