PDA

Επιστροφή στο Forum : HIK DS-2CE16D1T-IR Πρόβλημα με τα IR LED.



Prezonautis
22-02-16, 12:38
Καλημέρα στην παρέα.

Αγόρασα ένα καταγραφικό Hikvision DS-7216HGHI-SH
Και 4 Κάμερες "HIKVISION DS-2CE16D1T-IR", από τις οποίες οι δύο είναι με Firmware "SF Version: V1.02.02_150402" και οι άλλες δυο με "SF Version: V1.04.00_150312"

Ήδη είμαι στα τηλέφωνα για να αλλάξουμε τις δύο με το παλιό firmware, υποτίθεται ότι η πρώτη που αγόρασα ήταν με το καινούργιο FW και όταν πήγα να πάρω ακόμα 3 μου έδωσε μια με το καινούργιο και δύο με το παλιό.
Και δεν είχε ηδέα ούτε ο προμηθευτής στην Αθήνα για την διαφορά των firmware...
To ζόρι μου είναι ότι αυτές με το παλιό firmware δεν έχουν τις ρυθμίσεις που έχουν οι καινούργιες για το Day night IR, με αποτέλεσμα όταν χαμηλώνει ο φωτισμός στο μαγαζί, να γυρνάνε στο Ασπρόμαυρο.
Ενώ οι καινούργιες έχουν ρυθμίσεις για την ευαισθησία από "μέρα σε νύχτα" και από "νύχτα σε μέρα".

Το πρόβλημα μου είναι ότι, όταν βάζω την κάμερα "Auto Mode" στο Day-Knight από το "Coaxial Menu" δεν μου ανάβουν τα IR Led με τίποτα....
Ενώ αν τα βάλω στο "EXT Mode" ανάβουν κανονικά. Το θέμα είναι ότι στο "EXT Mode" στις επιλογές "D to N" και "Ν το D" θέλει να βάλεις χειροκίνητα την ευαισθησία. Τα έχω βάλει στο περίπου και είμαι ευχαριστημένος αλλά όχι στο 100%.

62850