PDA

Επιστροφή στο Forum : βοήθεια για αγορά Σταθεροποιητή Τάσης



vanggg
25-02-16, 02:36
γεια σας,
χρειαζομαι εναν Σταθεροποιητή Τάσης για προστασια του υπολογιστη μου. Απ' ότι μου χουν πει ενας στα 1000VA ειναι αρκετος. Αν δεν κανω λαθος υπάρχουν 2 τύποι: Relay και Servo. Μπορει κάποιος να βοηθήσει σχετικα με το ποια ειναι η διαφορα τους, ποιον να επιλεξω ή τι να προσεξω;
Κάποιος σαν αυτον πιστευετε οτι ειναι αξιοπιστος;

http://www.daisat.gr/index.php?act=viewProd&productId=1016

FILMAN
25-02-16, 15:19
Τι είδους προστασία περιμένεις;

vanggg
26-02-16, 18:32
γεια σου φίλε,
δεν γνωριζω και πολλα απο το αντικειμενο, απλα θα ηθελα να καλυπτει ολλες τις πιθανοτητες του να δημιουρηθει καποια βλαβη στον υπολογιστη απο το δικτυο της ΔΕΗ.

wow
27-02-16, 01:11
Μεταξυ Relay και Servo ειναι καλυτερο το servo (κανει σταθεροποιηση με μοτερ servo ενω το αλλλο με ρελε)

Για να καλυψεις πραγματικα ολες τις πιθανοτηρες να δημιουργηθει καποια βλαβη στον υπολογιστη απο το δικτυο της ΔΕΗ θελεις ups online που ειναι ''αλμυρο''

http://www.e-shop.gr/ypologistes-ups-statheropoiites-online-list?table=PER&category=UPS&filter-586=1

FILMAN
29-02-16, 09:40
Το τροφοδοτικό του υπολογιστή σου τί τάση εισόδου γράφει;

@962fm@
01-03-16, 20:29
μακρια απο servo.
κανουν διαρκως θορυβο, περισσοτερο απο τα ρελεδακια και αρκετες φορες ΚΟΛΛΑΝΕ.
εχω δει φθηνα servo να πιανουν φωτια.

η επιλογη ειναι δικη σου

kiriakos227
01-03-16, 21:16
Να κανω μια προταση προς συζητηση, αν εχει καποια βαση αυτο που θα πω.
Αντι για ups , μπορει να μπει DC to AC converter ;
Με μια μπαταρια π.χ. 100Ah ; και εναν φορτιστη ;
Θα υπαρξει ζημια στον η/υ αν ο converter δεν ειναι καθαρο ημιτονο ;
Νομιζω πως ειναι οικονομικοτερο ετσι και με περισσοτερο διαθεσιμο χρονο μετα απο διακοπη ρευματος.

vanggg
01-03-16, 21:25
τωρα με φωτίσατε χαχαχα:biggrin:, ο ενας servo, ο αλλος relay, και ο αλλος online ups.
Οντως το online θα ηταν καλη περιπτωση, αλλα ξεφευγει σε τιμη. Τα line interactive δεν κανουν σταθεροποιηση; Νομιζω πως κανουν.
Αν ισχυει ο θορυβος για τα servo τοτε τα αποκλειω.
Φιλε Filman, θα δω αυριο το τροφοδοτικο και θα σου πω, απ΄ οτι διαβασα ο υπολογισμος των VA ειναι Watt*1,6. Για να σου πω την αληθεια δεν με ενδιαφερει καθολου το γεγονος να μενει ανοιχτος ο υπολογιστης σε περιπτωση διακοπης ρευματος. Με ενδιαφερει μονο η προστασια απο το δικτυο.

FILMAN
02-03-16, 10:27
απ΄ οτι διαβασα ο υπολογισμος των VA ειναι Watt*1,6.
Καμία σχέση.

Για να σου πω την αληθεια δεν με ενδιαφερει καθολου το γεγονος να μενει ανοιχτος ο υπολογιστης σε περιπτωση διακοπης ρευματος. Με ενδιαφερει μονο η προστασια απο το δικτυο.Τότε απλά βάλε τον υπολογιστή κατευθείαν στην πρίζα. Οι σταθεροποιητές και όλες αυτές οι βλακείες δεν θα σου προσφέρουν καμιά παραπάνω προστασία από αυτήν που σου προσφέρει το βαρίστορ που ήδη υπάρχει μέσα στο τροφοδοτικό του υπολογιστή σου.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
02-03-16, 19:21
να κανω μια ερωτηση και αν το ρευμα κωπει και επανελθει την ωρα που ο υπολογιστης ειναι ανειχτως τι γινεται? . παρε ενα απλο ups και απλα καθε 3-4 χρονια θα του αλλαζεις την μπαταριουλα του ,αυτα.

moutoulos
02-03-16, 20:36
Τα πράγματα είναι απλά ... ας μην τα φιλοσοφούμε τόσο πολύ.
Αγαπητέ vanggg (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=58934) (φαντάζομαι Βαγγέλης), θα σου δώσω ένα προσωπικό παράδειγμα.

Στην Πάτρα που μένω (το μισό διάστημα),επειδή το "ρεύμα" δεν κόβεται σχεδόν ποτέ
(οκ σχετικό) ΔΕΝ έχω UPS, παρα μόνο σταθεροποιητή.

Στην Αντίκυρα που μένω (το άλλο μισό διάστημα), οι διακοπές τις ΔΕΗ είναι συνεχείς
σε σημείο να αναρωτιέμαι μήπως είναι και καθημερινές ?. Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι
εκεί ΜΟΝΟ UPS κάνει. Τι να τον κάνω στην Αντίκυρα τον σταθεροποιητή ?.

Τώρα εσύ είσαι Αθήνα, φαντάζομαι δεν αντιμετωπίζεις συχνά το φαινόμενο των
διακοπών (οχι καλοκαιρινών) της ΔΕΗ. Οπότε η καλύτερη φθηνή λύση είναι αυτή του
σταθεροποιητή. Τι και αν είναι με Relay ?. Να ξέρεις ο Relay είναι καλύτερος απο το
να μην έχεις καθόλου.

Αλλιώς πήγαινε ... (Servo): http://www.daisat.gr/index.php?act=viewProd&productId=1006
Οκ το καλύτερο είναι να πάρεις ένα καλό UPS, αλλά να ξέρεις θα ανέβεις στο 80-άρι €
για ένα STBY 1000 (600W).

Απο εκεί και πέρα, εξαρτάται που θες να φτάσεις και τι διαθέτεις (χρηματικά), σε σχέση
πάντα με το τι είναι αυτό (και πόσο αξίζει) που θες να προστατέψεις (PC).

FILMAN
03-03-16, 10:36
Νομίζω ότι πολύς κόσμος περιμένει από τους σταθεροποιητές τάσης δικτύου θαύματα. Αυτό που κάνει ο σταθεροποιητής είναι να δίνει μια τάση εξόδου 230V (αν είναι servo) ή περίπου 230V (αν είναι με ρελέ) αν η τάση του δικτύου της ΔΕΗ είναι αρκετά διαφορετική, π.χ. 210V ή 250V. Ούτε το σερβοσύστημα ούτε το ρελεδοσύστημα προλαβαίνουν να ανταποκριθούν σε κρουστικές μεταβολές τάσης οπότε αυτές θα περάσουν στην έξοδο ως έχουν, εκτός αν ο σταθεροποιητής έχει ενσωματωμένα και προστατευτικά υπέρτασης (βαρίστορ ή gas arrester) τα οποία όμως ήδη περιλαμβάνονται (βαρίστορ συνήθως) σε κάθε συσκευή (τουλάχιστον σε κάθε συσκευή που έχει μέσα ηλεκτρονικά κυκλώματα). Άρα από άποψη κρουστικών τάσεων ο σταθεροποιητής τάσης δεν προσφέρει τίποτα. Αλήθεια στην περιοχή που μένετε κάθε πότε και για πόση ώρα έχετε τάσεις δικτύου 210 ή 250V; Το τροφοδοτικό του υπολογιστή σας (ειδικά αν είναι φορητός) τί περιοχή τάσεων εισόδου γράφει; Ναι, ποιος λόγος υπάρχει να βάλετε σταθεροποιητή;

moutoulos
03-03-16, 14:26
Αυτό που λες Φίλιππε είναι πολύ σωστό. Θαύματα σίγουρα δεν κάνουν. Το καλύτερο είναι
ένα UPS OnLine, αλλά η τιμή ξεκινάει για τα "μικρά" απο 170-200€. Για ένα τυπικά καλό
πάμε στα 300€. Μιλάμε ΠΑΝΤΑ για Desktop.

Αν και τα περισσότερα τώρα Desktop PSU είναι και αυτά απο 100-240V. Παράδειγμα το
δικό μου (http://www.corsair.com/en/cx-series-cx430m-modular-atx-power-supply-430-watt-80-plus-bronze-certified-modular-psu)... προφανώς κάποια λιγότερο γνωστά/αξιόπιστα να μην είναι απο 100-110V.

Τώρα σε Laptop ?. Ποιός βάζεις UPS/Σταθεροποιητή ?. Είναι λίγο τρελό. Αφού υποτίθεται
οτι τα έχει ... ας το πούμε "ενσωματωμένα". Εφόσον βέβαια (όπως προβλέπεται) να είναι
πάνω κουμπωμένη κανονικά και η μπαταρία του ...

FILMAN
03-03-16, 14:32
Αναφέρθηκα στα τροφοδοτικά των laptop μόνο και μόνο επειδή αυτά είναι πιο πιθανό να έχουν universal AC input (συνήθως 85 ... 265VAC ή κάτι παρόμοιο) σε σχέση με αυτά των desktop, οπότε το να μετατρέψεις τάσεις 200 ... 250V (που ήδη είναι μέσα στην περιοχή που αναφέρει το τροφοδοτικό) σε ακριβώς 230V για να μην το ...κάψεις, είναι απλά άχρηστο.

teoepi2
03-03-16, 18:07
δεν γνωρίζω πολλά από ηλεκτρονικά/ηλεκτρολογικά αλλά επειδή ασχολούμαι πολύ με υπολογιστές και έχω ψάξει το θέμα από την χρηστική πλευρά, θα πω την άποψή μου και νομίζω πως μπορούν να την επιβεβαιώσουν και οι γνώστες των ηλεκτρονικών/ηλεκτρολογικών
οι σταθεροποιητές τάσης με την σειρά τους έχουν κι αυτοί κάποια όρια δηλαδή δεν μπορούν να σταθεροποιήσουν ότι τάση τους έρθει αλλά από γ μέχρι δ
άρα αν πέσει ένας κεραυνός, δηλαδή έρθει ρεύμα εκτός των ορίων του σταθεροποιητή, ο σταθεροποιητής δεν μπορεί να κάνει τίποτα
τα όρια στα οποία ένας απλός σταθεροποιητής θα λειτουργήσει, τώρα πια υπερκαλύπτονται από τα όρια ανοχής ενός καλού τροφοδοτικού δηλαδή ο σταθεροποιητής θα λειτουργήσει εκεί που το τροφοδοτικό δεν χρειάζεται σταθεροποίηση
άρα για αυτήν την περιοχή διακυμάνσεων, δεν χρειαζόμαστε σταθεροποιητή αλλά καλυπτόμεθα από ένα καλό τροφοδοτικό

τώρα τι κάνουμε για τις περιπτώσεις όπου η τάση κυμαίνεται εκτός αυτών των ορίων
η επιλογή για αυτό εξαρτάται από τον τόπο που γίνεται η χρήση
στην Αθήνα συγκεκριμένα, μιλάμε για περιπτώσεις κεραυνού κυρίως
για προστασία από κεραυνό χρειάζεται ασφάλεια, η οποία θα πέσει και θα κόψει το ρεύμα που είναι εκτός των ορίων ανοχής του τροφοδοτικού, προστατεύοντάς το

επομένως η καλύτερη λύση για Αθήνα είναι:
καλό τροφοδοτικό με μεγάλα και αληθινά όρια ανοχής + πρίζα ασφαλείας που θα δίνει ρεύμα και σήμα σε όλες τις συσκευές που χρήζουν προστασίας και οτιδήποτε είναι συνδεδεμένο πάνω σε αυτές με οποιονδήποτε τρόπο (δηλαδή ό,τι τηλεφωνικές γραμμές/internet/κεραία τηλεόρασης, συνδέονται αμέσως ή εμμέσως με τον υπολογιστή, όλα πάνω στην πρίζα ασφαλείας αλλιώς θα περάσει από εκεί το ισχυρό ρεύμα του κεραυνού)

FILMAN
04-03-16, 14:04
Πρέπει να γίνει σαφής η διάκριση μεταξύ μιας διαρκούς υπέρτασης η υπότασης (αυτήν διορθώνει ο σταθεροποιητής) και μιας κρουστικής (= απότομης) υπέρτασης όπως αυτή που προκαλείται από κεραυνούς. Ο σταθεροποιητής δεν προστατεύει από αυτήν την τελευταία, όχι επειδή είναι μεγαλύτερη από τα όρια της τάσης εισόδου του, αλλά επειδή είναι πολύ σύντομη και τα ηλεκτρομηχανικά του μέρη (μοτέρ, ρελέ) δεν προλαβαίνουν να αντιδράσουν. Οι ασφάλειες δεν προστατεύουν από υπερτάσεις ή υποτάσεις σε καμία απολύτως περίπτωση.

ΝΙΚΟΛΑΣ66
10-10-16, 21:15
Καλησπέρα σας,
θα ήθελα την βοήθεια σας και τις γνώσεις σας σχετικά με τα παρακάτω:
λόγω συχνών διακοπών τάσης στην περιοχή μου από την ΔΕΗ έχω αγοράσει μία γεννήτρια μοντέλο MASTER 4,5KVA την οποία έχω μόνιμα συνδεδεμένη στον πίνακα και με ένα μεταγωγικό διακόπτη επιλέγω ή την ΔΕΗ ή την γεννήτρια.
Οι καταναλώσεις για την γεννήτρια αφορούν ένα ψυγείο,τηλεόραση, φωτισμό και θέρμανση απο λέβητα , περίπου 1,5KW.
Υπάρχουν αρκετές φορές που η γεννήτρια ανεβοκατεβάζει στροφές (χωρίς να ξέρω τον λόγο) με επακόλουθο η τάση να κυμαίνεται από 190V - 250V.
Για να προστατεύσω τις συσκευές μου χρειάζομαι ένα σταθεροποιητή τάσης προφανώς.
Διάβασα στο διαδίκτυο ότι υπάρχουν με SERVO MODE με RELAY MODE, με
λειτουργία χρονικής καθυστέρησης για προστασία συσκευών στην εκκίνηση, με χρόνο απόκρισης : 1"για 10% αλλαγή τάσης, με μηδενική παραμόρφωση κυματομορφής.
Υψηλής απόδοσης τοροειδής μετασχηματιστής.
Με AVR.
Υπάρχουν με ψηφιακά όργανα και αναλογικά, τι είναι καλύτερο?
Τι σημαίνουν όλα τα παραπάνω ?
Ποιόν τύπο σταθεροποιητή να επιλέξω που να συνεργάζεται με την γεννήτρια ?
Υπάρχει διαφορά εάν ο σταθεροποιητής θα είναι συνδεδεμένος με ΔΕΗ ή γεννήτρια ? ( δεν εννοώ για τα KW αλλά για την συμπεριφορά του δηλ. απο την ΔΕΗ θα παίρνει καθαρή τάση με συγκεκριμένες τιμές ενώ από την γεννήτρια τάση με σκαμπανεβάσματα.)
Μπορείτε να μου προτείνεται κάποια μάρκα - μοντέλο για τις ανάγκες μου ?
Σας ευχαριστώ.

el greco 1
10-10-16, 22:57
ποσο καιρο εχεις τη γεννητρια?

ΝΙΚΟΛΑΣ66
10-10-16, 23:44
Την έχω 6 χρόνια, είναι η MASTER 4,5KV τύπος GP 100 sincro srl.

el greco 1
11-10-16, 07:08
θα μπορουσες να ρυθμισεις τα βολτ τις γεννητριας απο τη ντιζα του γκαζιου για να μην κανει σκαμπανεβασματα.φαινεται οτι εχει λασκαρει το βιδακι που εχει η ντιζα.για δοκιμασετο με ενα βολτομετρο να το φερεις στα 230v και πες μας.

gchal
11-10-16, 08:44
Λοιπόν φίλε γειά σου,
Το να κάνης το έξοδο για αγορά σταθεροποιητή είναι υπερβολή και πεταμένα χρήματα.Οι σταθεροποιητές είναι κατασκευασμένοι για άλλου είδους δουλειές.
Το καλλίτερο που προτείνω είναι ένα UPS με Duble Convertion και έχεις ήσυχο το κεφάλι σου. Αυτό σταθεροποιεί την τάση του δικτύου της ΔΕΗ και έχει όλες τις προστασίες που χρειάζονται οι υπολογιστές , επίσης όλα σε αυτή την τεχνολογία έχουν μηδενικό χρόνο (0) μεταγωγής όταν γίνει διακοπή ρεύματος. Ο σταθεροποιητής σε κάθε διακοπή της ΔΕΗ σταματά την παροχή ρεύματος. Αν επιμένεις για σταθεροποιητή διάλεξε κάποιον χωρίς Servo ή RELAY, αυτοί έχουν μεγάλους χρόνους διόρθωσης. Ο ιδανικός είναι με Triac.

ΝΙΚΟΛΑΣ66
11-10-16, 17:06
Γιώργο καλό απόγευμα, ευχαριστώ για την απάντηση και διευκρινίζω ότι :
δεν θα έχω μόνιμα στο δίκτυο της ΔΕΗ τον σταθεροποιητή, τον θέλω αποκλειστικά και μόνο για την γεννήτρια η οποία παίρνει εμπρός χειροκίνητα όποτε θελήσω, και όχι με αυτόματο κύκλωμα μεταγωγής.
Ντίζα και ρυθμιστικά είναι Ο.Κ, πως μπορώ να ελέγξω τις στροφές να είναι 3.000?
Αν μπορείς μου γράφεις τι τελικά να επιλέξω απο σταθεροποιητή με τα δεδομένα που έγραψα χθές.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
11-10-16, 18:02
αυτο με τις στροφες ειναι ενα θεμα .κατι αλλο τωρα οι γεννητριες ολες στην πλειοψηφεια τους δηλαδη το ρευμα που βγαζουν δεν ειναι σωστο /καθαρο ιμιτονο εκει τι γινεται παιδες ? πος το διορθονουμε αυτο?

el greco 1
11-10-16, 22:26
ΝΙΚΟΛΑΣΣ 66 δε νομιζω που θα παρεις απαντησεις στανταρ στο προβλημα που εχεις εγω θα εστιαζα το προβλημα πρωτα στη γεννητρια διοτι εκει ειναι .

kostas-21
11-10-16, 22:32
Εγω,αγορασα ενα σταθεροποιτη τασης, με ρελε, και απο τοτε δεν εχω παθει ζημια.Πριν μου ειχαν καει 4 καμερες,ενα ρουτερ και το τηλεφωνο.
Εαν θελεις να προστατευσεις μονον τον υπολογιστη, το ρουτερ και το τηλεφωνο, τα 1000VA φτανουν και περισσευουν.

ΝΙΚΟΛΑΣ66
12-10-16, 07:39
el greco 1 ποιο ή ποια θεωρείς ότι μπορεί να είναι τα προβλήματα της γεννήτριας ?

vasilllis
12-10-16, 09:04
ups double conversion? στα 5kva? apc με 3200€ http://www.skroutz.gr/s/5038743/APC-Smart-UPS-SRT-5000VA-230V.html
Πολυ φοβαμαι ομως οτι ουτε αυτο θα τον εξυπηρετησει διοτι θα πεταει εκτος συνεχεια την προβληματικη ταση της γεννητριας.Φανταζομαι επισης οτι η διακυμανση θα ειναι πολυ χειροτερα απο 190-250 που προλαβαινει να διαβασει.
Εγω θα εστιαζα να επισκευασω την γεννητρια την ιδια.Σκαμπανεβαζει συνεχεια? η οποτε παρει φορτιο?και τι φορτιο?οταν το παρει και κανει την βυθιση για 2-3δευτ. μετα στρωνει?

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
12-10-16, 09:20
συγνωμη που θα απαντησω εγω , η μαστερ ειναι καλες μηχανες βεβαια 4,5 για ψυγειο φωτα υπολογιστη υθελες γυρο στα 6 να μην πω 9 κβα αλλα μετα το κοστος ξεφευγει πολυ .εγω πιστευω οτι αυτο γινεται επειδη παιρνει και σταματαει καπεια συσκευη και αυτη δεν ειναι αλη απο το ΨΗΓΕΙΟ οπωτε εχεις διακοπη η το βαζεις στο τερμα τον θερμοστατη να μην εχεις κοψε αναψε . νωμιζω οτι το συμερασμα εχει βγει οι σταθεροποιητες με τα ρελε κανουν πιο αποτομη μεταγωγη , μετο μοτερ οι σερβο πιο μαλακα πιο απαλα ,υπαμε βεβαια τι θελις να προστατεψεις υπαρχουν και οι υλεκτρονικοι με τριακ αλλα δεν ξερω αν θα μπωρεσει να επιβιωσει , τωρα για μαρκες και τετια μη ρωτας ολα ιδια ειναι. Α χωρις φωρτιο η γενητρια παιζει κανονικα ?

gchal
12-10-16, 09:45
Γιώργο καλό απόγευμα, ευχαριστώ για την απάντηση και διευκρινίζω ότι :<br>
δεν θα έχω μόνιμα στο δίκτυο της ΔΕΗ τον σταθεροποιητή, τον θέλω αποκλειστικά και μόνο για την γεννήτρια η οποία παίρνει εμπρός χειροκίνητα όποτε θελήσω, και όχι με αυτόματο κύκλωμα μεταγωγής.<br>
Ντίζα και ρυθμιστικά είναι Ο.Κ, πως μπορώ να ελέγξω τις στροφές να είναι 3.000?<br>
Αν μπορείς μου γράφεις τι τελικά να επιλέξω απο σταθεροποιητή με τα δεδομένα που έγραψα χθές.<br><br><br><br><br>Τελικά η γεννήτρια εάν είναι με βραχυκυκλωμένο rotor και όχι με κανονική διεγέρτρια δεν είναι τόσο καλή στα χαρακτηριστικά της και εκεί οπωσδήποτε χρειάζεται να βάλεις σταθεροποίηση. Τώρα ο τύπος του σταθεροποιητή μπορεί να είναι και αυτό με RELAY, η λύση με Triac είναι ακριβή. Επίσης όταν βάλεις την γεννήτρια μπροστά θα πρέπει οπωσδήποτε να δώσεις ρεύμα στις καταναλώσεις μετά απο δύο ή τρία λεπτά για να μπορέσει η γεννήτρια να σταθεροποιήσει όσο πιο καλά γίνεται την έξοδο. Στις γεννήτριες με βραχυκυκλωμένο ROTOR η σταθεροποίηση δεν είναι τόσο καλή και έχει άμεση σχέσει με το φορτίο.<br>Για τις στροφές που θέλεις να ελέγξεις μπορείς απλά με ένα πολύμετρο που μετρά συχνότητα να δείς εάν βγάζει τα 47-52 Hz. Τα 50HZ είναι 3000 Rev/min (50Hz * 60 Sec = 3000 στροφές).<br>
<br>

FILMAN
12-10-16, 10:34
κατι αλλο τωρα οι γεννητριες ολες στην πλειοψηφεια τους δηλαδη το ρευμα που βγαζουν δεν ειναι σωστο /καθαρο ιμιτονο εκει τι γινεται παιδες ? πος το διορθονουμε αυτο?Μήπως έχεις μπερδευετεί με τα UPS / inverter; Διότι οι ηλεκτρομηχανικές γεννήτριες βγάζουν ημίτονο.

Εγω,αγορασα ενα σταθεροποιτη τασης, με ρελε, και απο τοτε δεν εχω παθει ζημια.Πριν μου ειχαν καει 4 καμερες,ενα ρουτερ και το τηλεφωνο.
Αυτό είναι που λέμε "διαβολική σύμπτωση"...

ΝΙΚΟΛΑΣ66
12-10-16, 21:25
ΝΕΚΤΑΡΙΕ όντος οι MASTER είναι καλά σασί με SYNCRO γεννήτρια και Β&S κινητήρα.
Τα 4,5 KVA είναι αρκετά για ψυγείο 1,2 KW, λέβητα 350 W, τηλεόραση 180 W, φωτισμό LED περίπου 500 W εάν τις έχω όλες αναμμένες.
Σύνολο : 2.230 Watt, εάν πολλαπλασιάσουμε 4,5 επί 0,7 μας βγαίνει 3,15 KW οπότε φτάνει και περισσεύει νομίζω.
Χωρίς φορτίο η γεννήτρια δουλεύει σταθερά χωρίς ανεβοκατεβάσματα.
Πρίν της δώσω φορτίο περιμένω 2 με 3 λεπτά να ζεσταθεί και να πάρει τις στροφές της.
Μόλις πάρει το φορτίο της αμέσως γονατίζει για λίγο και επανέρχεται με αστάθεια όμως στο ρελαντί της.
Και φυσικά οι τάσεις της παίζουν απο εκεί και πέρα με έφεση προς τα κάτω.

vasilimertzani : επισκευή σε ποιό κομμάτι της ? έχει πλακέτα?
Ναι, σκαμπανεβάζει και χωρίς να πάρει πλήρη φορτίο.
Απο φορτίο ακόμη και λάμπα αλογόνου 100W.
Βύθιση μεγάλη μόνο όταν παίρνει εμπρός το ψυγείο και επανέρχεται με ανεβοκατεβάσματα.
Για το UPS που προτείνεις είναι πανάκριβο, εάν είχα τόσα χρήματα θα έπαιρνα μία γεννήτρια πετρελαίου με σταθεροποιητή και μίζα 10KVA , περίπου στα 1.000 ευρώ.
Τελικά με αυτά που παρουσιάζει η γεννήτρια, και έστω εάν υπάρχει βλάβη,εάν βάλω σταθεροποιητή θα υπάρχει αποτέλεσμα ή άδικα θα πάνε τα λεφτά ?

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
13-10-16, 14:59
Ναι, σκαμπανεβάζει και χωρίς να πάρει πλήρη φορτίο.
Απο φορτίο ακόμη και λάμπα αλογόνου 100W.
Βύθιση μεγάλη μόνο όταν παίρνει εμπρός το ψυγείο και επανέρχεται με ανεβοκατεβάσματα.
(Πιθανοτατα εχει παρει καπιο σκουπιδακι το καρμπυρατερ ,ενα καθαρισμα στο φιλτρο αερα αλλαγμα το μπουζι)αλλα πριν κανεις οτιδηπωτε επηκηνωνησε η πηγενε απο εκει που την αγωρασες μηπως εχει καπιο σοβαρο προβλημα ,και ναι αμα σκαμπανεβαζει πολυ ,δεν θα στο λυσει το υπς η ο σταθεροποιητης με τιποτα. Και και κατι αλλο οταν ειναι να την κλεισεις αφου της κοψης τα φορτια, κληνης το διακοπτη που δεινει και τα ρευματα . Κλεινης τη βενζινα και την αφηνης να τελειωση μεχρι να σβησει... αυτα στην βενζινομηχανη. Στην πετρελαιου εχουμε αλλα παλι λογο βιοντιζελ αμμα δεν την χρησιμοποιουμε ταχτικα , καλο ειναι να την βαζουμε μροστα μια φορα την βδομαδα και με φορτιο παρακολουθουμε και το βολτομετρο παντα .

ΝΙΚΟΛΑΣ66
13-10-16, 16:01
Σε ευχαριστώ πολύ Νεκτάριε για τις απαντήσεις σου,
εάν γνωρίζεις ή κάποιος άλλος που διαβάζει, εκτός απο τυχόν σκουπιδάκια στο καρμπιρατέρ ή προβληματικό μπουζί, τι είδους ηλεκτρονική βλάβη μπορεί να υπάρχει ?

el greco 1
13-10-16, 20:16
μηπως εχεις δουλεψει ηλεκτροκολιση με την γεννητρια?

ΝΙΚΟΛΑΣ66
13-10-16, 21:04
Γιώργο, όχι ποτέ ηλεκτροκόλληση δεν δούλεψε, ούτε καν άλλη ενεργοβόρα συσκευή πλην ψυγείου, η βαρύτερη.
Βρήκα σήμερα σε φυσικό κατάστημα σταθεροποιητή 5KVA με αναλογικά όργανα και servo στα 100 ευρώ.
Στην ίδια τιμή μου φέρνει με ψηφιακά όργανα και relay, ποια από τις δύο να διαλέξω ?

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
14-10-16, 00:01
Συγνωμη οταν λεμε σκαμπανεβασματα απο την εξατμηση ακουγωνται σκασιματα ? παφ παφ παφ .Και αν θυμασαι σε παρακαλω απο πωτε ξεκινησε αυτο το προβλημα? Υπωθετω ενα καθαρισμα καρμπυρατερ ενα μπουζακι θα ειναι μια χαρα αλλα πριν βαλεις χερι επικινωνησε απο εκει που την αγωρασες .

alefgr
14-10-16, 01:53
Μήπως έχεις μπερδευετεί με τα UPS / inverter; Διότι οι ηλεκτρομηχανικές γεννήτριες βγάζουν ημίτονο.

Αυτό πίστευα και εγώ μέχρι που σύνδεσα παλμογράφο και βρήκα τις κορυφές να είναι ψαλιδισμένες!

Η μέτρηση έγινε σε ηλεκτροκινητήρα 3,5KW, με κατανάλωση μόνο 500 με 600 watts. Στις μονοκύλινδρες μηχανές με βενζίνη, όταν έχουμε 4 χρόνους από τους οποίους μόνο ο ένας είναι ενεργητικός, μην περιμένεις καθαρό ημίτονο...

ΝΙΚΟΛΑΣ66
14-10-16, 07:14
Συγνωμη οταν λεμε σκαμπανεβασματα απο την εξατμηση ακουγωνται σκασιματα ? παφ παφ παφ .Και αν θυμασαι σε παρακαλω απο πωτε ξεκινησε αυτο το προβλημα? Υπωθετω ενα καθαρισμα καρμπυρατερ ενα μπουζακι θα ειναι μια χαρα αλλα πριν βαλεις χερι επικινωνησε απο εκει που την αγωρασες .
ΝΕΚΤΑΡΙΕ καλημέρα, τα σκαμπανεβάσματα είναι απο το ρελαντί και όχι απο την εξάτμιση.
Θα της αλλάξω σήμερα μπουζί και λάδια και βλέπουμε.

FILMAN
14-10-16, 09:47
Αυτό πίστευα και εγώ μέχρι που σύνδεσα παλμογράφο και βρήκα τις κορυφές να είναι ψαλιδισμένες!

Η μέτρηση έγινε σε ηλεκτροκινητήρα 3,5KW, με κατανάλωση μόνο 500 με 600 watts. Στις μονοκύλινδρες μηχανές με βενζίνη, όταν έχουμε 4 χρόνους από τους οποίους μόνο ο ένας είναι ενεργητικός, μην περιμένεις καθαρό ημίτονο...
Αν η περιστροφή δεν είναι ομαλή η κυματομορφή θα είχε κυρίως οριζόντια παραμόρφωση (πύκνωμα - αραίωμα) και όχι ψαλιδισμό όπως λες...

vasilllis
14-10-16, 23:05
νικολα δεν προτεινα εγω Ups.Ειναι οντως πανακριβο και με την λειτουργια που λες οτι κανει η γεννητρια σου θεωρω οτι δεν θα δουλεψει ποτε ουτε αυτο ουτε ο στεθεροποιητης καθοτι θα αποριπτουν το ρευμα της γεννητριας.
Για την βυθιση που λες δικαιολογειται να κανει μια μικρη οταν περνει τα φορτια .ΑΝ μετα συνεχιζει κατι δεν παει καλα.Οπως ειπωθηκε ξεκινα απο καρμπυρατερ,ρυθμιση-καθαρισμο..

Περιεργη κυμματομορφη βγαζει και αρμονικες στο ρευμα μας.Τι φορτια ειχες βαλει οταν την μετρησες?

alefgr
15-10-16, 03:04
Αν η περιστροφή δεν είναι ομαλή η κυματομορφή θα είχε κυρίως οριζόντια παραμόρφωση (πύκνωμα - αραίωμα) και όχι ψαλιδισμό όπως λες...

Μην ξεχνάς πως στις κορυφές της ημίτονης τάσης, καλείται η γεννήτρια να μας δώσει το μέγιστο της ισχύς στο φορτίο και εκεί πιστεύω ότι αρχίζουν τα ζόρια.

Για παράδειγμα. Έχω δύο αυτόνομους φορτιστές απλούς για 2 μπαταρίες των 120 Ah. Δηλαδή αποτελείται ο καθένας από ένα μετ/τή και μια γέφυρα ανόρθωσης. Ένας μικροκοντρόλερ παρακολουθεί την τάση των μπαταριών και μόλις φτάσει τα 14,4 volts, κόβει την τάση στο πρωτεύον των μετ/τών. Κάποια στιγμή παρατήρησα σε μια μεγάλη διακοπή ρεύματος που είχαμε, ότι οι φορτιστές δούλευαν συνέχεια όσο δούλευε η γεννήτρια. Αυτό γινόταν γιατί απλά δεν μπορούσαν να φτάσουν την τάση των μπαταριών στα 14,4 volts. Τότε ήταν που έκατσα και έλεγξα την κυματομορφή της τάσης και είδα ότι ένα σημαντικό μέρος και από τις δύο κορυφές έλειπε. Και αφού έλειπαν οι κορυφές από το πρωτεύον των μετ/τών, φυσικά έλειπαν και από το δευτερεύον. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η τάση να μην μπορεί να πιάσει την επιλεγμένη τιμή. Έτσι αναγκάστηκα να μειώσω την τάση στα 14,1 volts για να λύσω το πρόβλημα.

Όσο για την κυμάτωση κατά το πλάτος της περιόδου, δεν είδα να είχε σημαντικές μεταβολές. Το μεγάλο πρόβλημα ήταν το κόψιμο των κορυφών.

Επειδή όμως είμαι μόνο ηλεκτρονικός και δεν έχω γνώσεις ηλεκτρολογίας γύρω από τα μοτέρ παραγωγής τάσης, δεν αποκλείω ότι ίσως να υπάρχει πρόβλημα με το ίδιο το μοτέρ ή με το AVR. Αν υπάρχουν άλλοι συνφορουμίτες που να έχουν κάνει μέτρηση κυματομορφής σε γεννήτρια σχετικά μικρού κυβισμού, ας αναφέρουν τις παρατηρήσεις τους.

ΝΙΚΟΛΑΣ66
15-10-16, 08:17
Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
Για να μη σας ενοχλώ συνεχώς με το πρόβλημα της γεννήτριας μου εν τέλει να επιλέξω σταθεροποιητή και αν ναι, να είναι σέρβο ή ρελέ ??

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
15-10-16, 10:28
να φτια ξεις την βλαβη ,γιατι θα επεκταθει και αλλου στην μηχανη πηγενε την σε καποιο συνεργειο το πολυ πολυ.
Οσο για την κυματομορφη που λενε τα παιδια εμενα βγαζει αυτο67046 αντι για την κανονικη καμπυλη kraft kdg 6500 e-t βλεπεται ....

vasilllis
15-10-16, 15:40
Μην ξεχνάς πως στις κορυφές της ημίτονης τάσης, καλείται η γεννήτρια να μας δώσει το μέγιστο της ισχύς στο φορτίο και εκεί πιστεύω ότι αρχίζουν τα ζόρια.

Για παράδειγμα. Έχω δύο αυτόνομους φορτιστές απλούς για 2 μπαταρίες των 120 Ah. Δηλαδή αποτελείται ο καθένας από ένα μετ/τή και μια γέφυρα ανόρθωσης. Ένας μικροκοντρόλερ παρακολουθεί την τάση των μπαταριών και μόλις φτάσει τα 14,4 volts, κόβει την τάση στο πρωτεύον των μετ/τών. Κάποια στιγμή παρατήρησα σε μια μεγάλη διακοπή ρεύματος που είχαμε, ότι οι φορτιστές δούλευαν συνέχεια όσο δούλευε η γεννήτρια. Αυτό γινόταν γιατί απλά δεν μπορούσαν να φτάσουν την τάση των μπαταριών στα 14,4 volts. Τότε ήταν που έκατσα και έλεγξα την κυματομορφή της τάσης και είδα ότι ένα σημαντικό μέρος και από τις δύο κορυφές έλειπε. Και αφού έλειπαν οι κορυφές από το πρωτεύον των μετ/τών, φυσικά έλειπαν και από το δευτερεύον. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η τάση να μην μπορεί να πιάσει την επιλεγμένη τιμή. Έτσι αναγκάστηκα να μειώσω την τάση στα 14,1 volts για να λύσω το πρόβλημα.

Όσο για την κυμάτωση κατά το πλάτος της περιόδου, δεν είδα να είχε σημαντικές μεταβολές. Το μεγάλο πρόβλημα ήταν το κόψιμο των κορυφών.

Επειδή όμως είμαι μόνο ηλεκτρονικός και δεν έχω γνώσεις ηλεκτρολογίας γύρω από τα μοτέρ παραγωγής τάσης, δεν αποκλείω ότι ίσως να υπάρχει πρόβλημα με το ίδιο το μοτέρ ή με το AVR. Αν υπάρχουν άλλοι συνφορουμίτες που να έχουν κάνει μέτρηση κυματομορφής σε γεννήτρια σχετικά μικρού κυβισμού, ας αναφέρουν τις παρατηρήσεις τους.

Υπαρχει δυνατοτητα να ελεγξεις την κυματομορφη χωρις φορτια;

alefgr
16-10-16, 02:47
Υπαρχει δυνατοτητα να ελεγξεις την κυματομορφη χωρις φορτια;

Φυσικά η παρατήρησή μου ήταν με φορτίο. Πάντως μια καλή ιδέα είναι να ελέγξω την κυματομορφή χωρίς κανένα φορτίο επάνω στη γεννήτρια να δω αν κάνει τα ίδια.

Θα επανέλθω με νεότερες παρατηρήσεις...

nick1974
16-10-16, 03:05
η γεννητρια σου εχει θεμα με το avr της (κυκλωμα διεγερσης).
Πιθανον με καποια απο τις διοδους.
Αυτο που χρειαζεται ειναι να την επισκευασεις κι οχι να χωσεις το προβλημα κατω απ το χαλι βαζοντας σταθεροποιητες και βλακειες.
Μετρησεις χωρις φορτιο ειναι ψιλοακυρες για αυτη την περιπτωση γιατι σου κοβει ταση, δεν παιζει η συχνοτητα να πεις οτι εχεις θεμα να κολωνουν οι στροφες

FILMAN
17-10-16, 10:27
Μην ξεχνάς πως στις κορυφές της ημίτονης τάσης, καλείται η γεννήτρια να μας δώσει το μέγιστο της ισχύς στο φορτίο και εκεί πιστεύω ότι αρχίζουν τα ζόρια.

Για παράδειγμα. Έχω δύο αυτόνομους φορτιστές απλούς για 2 μπαταρίες των 120 Ah. Δηλαδή αποτελείται ο καθένας από ένα μετ/τή και μια γέφυρα ανόρθωσης. Ένας μικροκοντρόλερ παρακολουθεί την τάση των μπαταριών και μόλις φτάσει τα 14,4 volts, κόβει την τάση στο πρωτεύον των μετ/τών. Κάποια στιγμή παρατήρησα σε μια μεγάλη διακοπή ρεύματος που είχαμε, ότι οι φορτιστές δούλευαν συνέχεια όσο δούλευε η γεννήτρια. Αυτό γινόταν γιατί απλά δεν μπορούσαν να φτάσουν την τάση των μπαταριών στα 14,4 volts. Τότε ήταν που έκατσα και έλεγξα την κυματομορφή της τάσης και είδα ότι ένα σημαντικό μέρος και από τις δύο κορυφές έλειπε. Και αφού έλειπαν οι κορυφές από το πρωτεύον των μετ/τών, φυσικά έλειπαν και από το δευτερεύον. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η τάση να μην μπορεί να πιάσει την επιλεγμένη τιμή. Έτσι αναγκάστηκα να μειώσω την τάση στα 14,1 volts για να λύσω το πρόβλημα.

Όσο για την κυμάτωση κατά το πλάτος της περιόδου, δεν είδα να είχε σημαντικές μεταβολές. Το μεγάλο πρόβλημα ήταν το κόψιμο των κορυφών.

Επειδή όμως είμαι μόνο ηλεκτρονικός και δεν έχω γνώσεις ηλεκτρολογίας γύρω από τα μοτέρ παραγωγής τάσης, δεν αποκλείω ότι ίσως να υπάρχει πρόβλημα με το ίδιο το μοτέρ ή με το AVR. Αν υπάρχουν άλλοι συνφορουμίτες που να έχουν κάνει μέτρηση κυματομορφής σε γεννήτρια σχετικά μικρού κυβισμού, ας αναφέρουν τις παρατηρήσεις τους.
Προφανώς το πρόβλημά σου ήταν ότι έλεγξες την κυματομορφή έχοντας πάνω τους φορτιστές που ήταν μη γραμμικά φορτία. Αν βάλεις φορτίο στη γεννήτρια μόνο για ένα συγκεκριμένο χρόνο της περιόδου δεν θα έχεις πτώση τάσης μόνο για το χρόνο αυτόν και όχι για όλη την περίοδο;

Fixxxer
17-10-16, 11:38
Η γεννήτριες για να δουλέψουν σωστά πρέπει να δουλεύουν μίνιμουμ στο 40% της απόδοσης τους...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου

alefgr
18-10-16, 16:49
Δεν ήταν μόνο οι φορτιστές πάνω στη γεννήτρια αλλά όλο το εργαστήριο που δίνει ρεύμα σε όλα τα δικτυακά μηχανήματα που υπάρχουν σε ολόκληρο το σπίτι (υπολογιστές, routers, switches, APs, κάμερες, κλπ), μαζί με τον φωτισμό που είναι 4 λάμπες φθορίου 36W, που κάποια στιγμή στο παρελθόν όταν δοκίμασα να βάλω παράλληλα πυκνωτές για να διορθώσω το συνημίτονο, παρουσίαζε πρόβλημα το AVR και ανεβοκατέβαζε ρυθμικά τις στροφές της γεννήτριας όποτε άναβα τα φώτα. Έβαλα λάμπες LED και ησύχασα με το θέμα αυτό.

Όσο για το 40% δεν το γνώριζα. Είναι σίγουρο πως αληθεύει; Είχα την εντύπωση πως όσο μικρότερο είναι το φορτίο τόσο πιο άνετα δουλεύει.

Επίσης σε νέα μέτρηση που έκανα και χωρίς φορτίο αλλά και με φορτίο μόνο μια σόμπα με αντίσταση 750W, παρατήρησα μια περίεργη κυματομορφή. Σαν να υπήρχε επάνω στην βασική συχνότητα και μια άλλη συχνότητα αρκετά πιο μεγάλη αλλά με μικρό πλάτος. Πάντως ψαλίδισμα κορυφών αυτή την φορά δεν είδα.

Υπάρχει κανένα link για να δω πως λειτουργεί το AVR σε συνδυασμό με μια γεννήτρια; Επίσης το συγκεκριμένο AVR που φοράει η γεννήτριά μου, είναι αποκλειστικά για αυτή ή μπορώ να παραγγείλω ένα οποιοδήποτε AVR για να κάνω δοκιμή;

vasilllis
18-10-16, 17:16
Οι πυκνωτες θα διορθωσουν το συνημιτονο αλλα θες φιλτρα για διορθωση αρμονικων

alefgr
20-10-16, 03:06
Οι πυκνωτες θα διορθωσουν το συνημιτονο αλλα θες φιλτρα για διορθωση αρμονικων

Αν εννοείς φίλτρα για τις φθορίου δεν τα χρειάζομαι γιατί έβαλα παντού LED. Αν εννοείς συνολικά για τα φορτία... το μπλέκουμε πολύ και δεν αξίζει να ασχολούμαι...

vasilllis
20-10-16, 09:00
Αν εννοείς φίλτρα για τις φθορίου δεν τα χρειάζομαι γιατί έβαλα παντού LED. Αν εννοείς συνολικά για τα φορτία... το μπλέκουμε πολύ και δεν αξίζει να ασχολούμαι...

Δεν προτεινα καν βαλεις φιλτρα.Συζητηση κανουμε για την κυματομορφη που εχεις.Τα led παντως δημιουργουν μεγαλυτερες αρμονικες απο οτι οι φθοριου.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
20-10-16, 21:05
καλησπερα παιδια ,ποιος ειπε για πυκνωτες¨> και εμενα ετσι μου ειπαν να κανω και μολις σηκβωσα το διακοπτη εσκασε το αβρ και εδινε 280βολτ ανα φαση ευτηχως την πιρα χαμπαρι

alefgr
21-10-16, 02:34
Τα led παντως δημιουργουν μεγαλυτερες αρμονικες απο οτι οι φθοριου.

Ναι αλλά επειδή έχουμε μικρότερα ρεύματα εξαιτίας των μικρότερων καταναλώσεων των LED, θα πρέπει λογικά να έχουμε και μικρότερες παρεμβολές στο δίκτυο.

Πάντως οι πιο τέλειες λάμπες LED στο θέμα του συνημίτονου που μου έχουν δώσει 0,99, ήταν δύο dimmable λάμπες των 11W. Πανάκριβες πριν 3 χρόνια που τις πήρα, αλλά μέχρι τώρα δουλεύουν άψογα. Σε όλες τις άλλες τις απλές, έχω μετρήσει από 0,85 και κάτω. Σε μια μάλιστα μικρή των 3W, είδα το κουφό νούμερο 0,35!

nick1974
21-10-16, 22:34
καλησπερα παιδια ,ποιος ειπε για πυκνωτες¨> και εμενα ετσι μου ειπαν να κανω και μολις σηκβωσα το διακοπτη εσκασε το αβρ και εδινε 280βολτ ανα φαση ευτηχως την πιρα χαμπαρι

πυκνωτες βαζουμε εκει που εχουμε επαγωγικα φορτια, και βασικα ο κατασκευαστης εχει ηδη τους καταλληλους πυκνωτες συνηθως (υπολογιζοντας τις περισσοτερες φορες ενα μινιμουμ φορτιου 33%).
Αυτο ειναι αναγκαιο οταν παραλληλιζουμε γεννητριες οπου η μια γεννητρια δημιουργει επαγωγικα αεργα στην αλλη, τωρα αν εσυ εχεις οικιακα πραγματα οπως ενα μοτερακι ψυγειου και κανα ανεμιστηρακι μαλλον η προσθηκη πυκνωτων προσθεσε υπερβολικη χωρητικοτητα, αλλα και παλι μου ακουγεται λιγο κουλο να εσκασε το avr απλα επειδη εβαλες μεγαλη χωρητικοτητα

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
22-10-16, 02:22
ειπαμε κραφτ ωπος μαγιονεζα :lool:

george Mp
22-10-16, 11:55
πυκνωτες βαζουμε εκει που εχουμε επαγωγικα φορτια, και βασικα ο κατασκευαστης εχει ηδη τους καταλληλους πυκνωτες συνηθως (υπολογιζοντας τις περισσοτερες φορες ενα μινιμουμ φορτιου 33%).
Αυτο ειναι αναγκαιο οταν παραλληλιζουμε γεννητριες οπου η μια γεννητρια δημιουργει επαγωγικα αεργα στην αλλη, τωρα αν εσυ εχεις οικιακα πραγματα οπως ενα μοτερακι ψυγειου και κανα ανεμιστηρακι μαλλον η προσθηκη πυκνωτων προσθεσε υπερβολικη χωρητικοτητα, αλλα και παλι μου ακουγεται λιγο κουλο να εσκασε το avr απλα επειδη εβαλες μεγαλη χωρητικοτηταΔεν βαζουμε πυκνωτες σε γεννητριες, πυκνωτες βαζουν μονο σε βιομηχανικες εγκαταστασεις που παιρνουν ρευμα απο ΔΕΗ με μετασχηματιστη.Αν μια γεννητρια εχει αεργα μαλλον θελει συντιριση.

nick1974
24-10-16, 19:42
Δε μιλαω για ΔΕΗ κτλ... Στις γεννητριες που οδηγουν μεγαλα επαγωγικα και που τις παραλληλιζουμε (πχ πλοιων) ΕΝΝΩΕΙΤΑΙ πως μπαινουν πυκνωτες.
Μεχρι τωρα δεν εχω δει γεννητρια που να μην εχει πυκνωτες ηδη απο τον κατασκευαστη, αλλα με τα μικρα γεννητριακια οικιακης χρησης δε γνωριζω τι παιζει

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

george Mp
24-10-16, 20:42
Δε μιλαω για ΔΕΗ κτλ... Στις γεννητριες που οδηγουν μεγαλα επαγωγικα και που τις παραλληλιζουμε (πχ πλοιων) ΕΝΝΩΕΙΤΑΙ πως μπαινουν πυκνωτες.
Μεχρι τωρα δεν εχω δει γεννητρια που να μην εχει πυκνωτες ηδη απο τον κατασκευαστη, αλλα με τα μικρα γεννητριακια οικιακης χρησης δε γνωριζω τι παιζει

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας TapatalkΓια ποσα kw μιλαμε; Οταν λες απο τον κατασκευαστη εννοεις ενα δυο πυκνωτες ηλεκτρολυτικους που εχουν πανω στο AVR(οχι ολα);

nick1974
25-10-16, 04:28
Μιλαω για τους κλασικους 3 πυκνωτες διορθωσης cos Φ μεταξυ φασεων και φυσικα δε θα μπορουσε να ειναι ηλεκτρολυτικοι, και δε θυμαμαι να χω δει γεννητρια να μην εχει οσα kW κι αν ειναι.
Ενταξει, εννωειται πως δε μιλαω βεβαια για οικιακες γεννητριουλες, αυτες δε γνωριζω πως ειναι και προφανως δεν εχουν αναγκη πυκνωτων αφου δεν υπαρχει κατι επαγωγικο να αντισταθμισουν, αλλα γεννητριες που προοριζονται για χρηση σε φουλ επαγωγικα φορτια (Αντλιες, bow thrust, παραλληλισμους με αλλες γεννητριες κτλ). Αλλα ακομη και κατι μικρουλες emergency που ειναι το πολυ καμια 200ρια kW δε θυμαμαι να μην εχουν τους πυκνωτες τους.


Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

george Mp
25-10-16, 17:12
Μιλαω για τους κλασικους 3 πυκνωτες διορθωσης cos Φ μεταξυ φασεων και φυσικα δε θα μπορουσε να ειναι ηλεκτρολυτικοι, και δε θυμαμαι να χω δει γεννητρια να μην εχει οσα kW κι αν ειναι.
Ενταξει, εννωειται πως δε μιλαω βεβαια για οικιακες γεννητριουλες, αυτες δε γνωριζω πως ειναι και προφανως δεν εχουν αναγκη πυκνωτων αφου δεν υπαρχει κατι επαγωγικο να αντισταθμισουν, αλλα γεννητριες που προοριζονται για χρηση σε φουλ επαγωγικα φορτια (Αντλιες, bow thrust, παραλληλισμους με αλλες γεννητριες κτλ). Αλλα ακομη και κατι μικρουλες emergency που ειναι το πολυ καμια 200ρια kW δε θυμαμαι να μην εχουν τους πυκνωτες τους.


Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας TapatalkΜαλλον εννοεις τους Suppressor capasitors που εχουν στη διεγερση και σε καποιες γεννητριες (π.χ. leroy sommer)βαζουν ενα varistor.

vasilllis
25-10-16, 17:29
Γιωργο εννοει κανονικους πυκνωτες αντισταθμισης.
Τωρα που τους εχει δει ,απο τον κατασκευαστη κιολας,απορω και εγω.

nick1974
25-10-16, 19:08
Βρε Γιωργο ειλικρινα λες να μην ξερω τη δουλεια μου και να μπερδευω τους πυκνωτες αντισταθμισης με τη διεγερση?

Γεννητρια marine που να πουλιεται χωρις μαμισιους πυκνωτες που να καλυπτουν ενα υποτυπωδες (συνηθως 33% ) επαγωγικο δεν εχω δει...
Σε εκτος marine δε ξερω πως ειναι τα πραγματα.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

george Mp
25-10-16, 19:16
Βρε Γιωργο ειλικρινα λες να μην ξερω τη δουλεια μου και να μπερδευω τους πυκνωτες αντισταθμισης με τη διεγερση?

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας TapatalkΤο μπερδεμα εγινε γιατι νομιζα οτι μιλαγες για πυκνωτες διορθωσης PF, και απο'τι ειδα και ο Βασιλης το ιδιο με μενα νομιζε.Ο.Κ.

nick1974
25-10-16, 19:18
Για πυκνωτες διορθωσης pf μιλαω, αυτοι ειναι που αντισταθμιζουν τα επαγωγικα με προσθεση χωρητικοτητας.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

george Mp
25-10-16, 19:23
Για πυκνωτες διορθωσης pf μιλαω, αυτοι ειναι που αντισταθμιζουν τα επαγωγικα με προσθεση χωρητικοτητας.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας TapatalkΤωρα παλι μας μπερδευεις.Τι χωριτηκοτητα εχουν και πως το υπολογιζεις;Μπαινουν μεσα στη γεννητρια ή σε πινακα κοντα στους διακοπτες ισχυος(C.B.);

nick1974
25-10-16, 19:48
Στο jb της γεννητριας οι μαμισιοι και στον πινακα οι εξτρα ΑΝ χρειαζονται. (Συνηθως δεν).


Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
25-10-16, 22:03
Στο jb της γεννητριας οι μαμισιοι και στον πινακα οι εξτρα ΑΝ χρειαζονται. (Συνηθως δεν).


Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


http://www.marellimotori.com/default.asp?*p=129&fFamilyId=100088
http://www.marellimotori.com/default.asp?*p=129&fFamilyId=100065


Εγω παντως εδω δεν βλεπω κατι τετοιο.Αν και καραβι δεν εχω δουλεψει (περα απο 2-3 ποσταλια κρητικα) δεν ειχα δει κατι τετοιο.
Δηλαδη μεσα στο κουτι της γεννητριας το οποιο στα περισσοτερα πλεον ειναι υδροψυξη εχει πυκνωτες αντισταθμισης?
σε μετασχηματιστες εχει τους μονιμους πυκνωτες για τα τυλιγματα του ομως,στα η/ζ εχει και για 33% της ισχυς του?Οταν δεν εχει φορτια η γεννητρια τι γινεται?

nick1974
29-10-16, 10:48
Υδροψυξη? Τι σχεση εχει η jacket της μηχανης στο κουτι της γεννητριας?
Ειναι ανωφελο νομιζω, μιλαμε για εντελως διαφορετικα πραματα

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
29-10-16, 16:53
Το ανεφερα γιατι οτιδηποτε θεωρειται περιττο μεσα στην γεννητρια και μπορει να δουλεψει και απομακρυσμενα απο αυτή,avr κλπ μπαινουν πλεον σε πεδια στο control room.για αυτο τα ανεφερα.εχεις καποια συγκεκριμενη μαρκα υπόψη;

nick1974
29-10-16, 17:09
Δε πολυπροσεχω μαρκες αλλα θυμαμαι αυτη που ημουν χθες... dolmen λεγεται και φοριεται σε πολλα πλοια Κινας.
Οσον αφορα τα avr κτλ ΕΥΤΥΧΩΣ κανεις κατασκευαστης δε τα βαζει πια απομακρυσμενα κι ετσι εχουμε κι εμεις δουλεια :d με το να αναβαθμιζουμε τα ηδη ταλαιπωρημενα με νεα που τα εγκαθιστουμε σε cr αλλα αυτα ειναι after sale καταστασεις οχι μαμισια (και μη μου πεις πως ουτε αυτο το χεις δει γιατι τις τελευταιες 48 ωρες αυτο το πραγμα εκανα [emoji14] )



Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk